4.5.2020   

HR

Službeni list Europske unije

L 140/46


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/601

оd 30. travnja 2020.

o hitnim mjerama kojima se odstupa od članaka 62. i 66. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu valjanosti odobrenja za sadnju vinove loze i krčenja u slučaju predviđene ponovne sadnje

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (1), a posebno njezin članak 221. stavak 1.,

budući da:

(1)

Zbog aktualne pandemije bolesti COVID-19 i strogih ograničenja kretanja koja su uvele države članice, vinogradari u svim državama članicama suočavaju se s iznimnim poteškoćama. Konkretno, vinogradari imaju logističke probleme i manjak radne snage, koji ozbiljno pogađa radno intenzivne kulture poput vinove loze, za koju je u vinogradima potrebno mnogo ručnog rada tijekom cijele sezone rasta, a naročito u proljeće, kad se obično sade novi trsovi loze. Zbog aktualnih ograničenja vinogradarima je iznimno teško pronaći radnu snagu potrebnu za obavljanje svakodnevnih poslova u njihovim vinogradima, a još im je teže pronaći dodatnu radnu snagu potrebnu za sadnju novih vinograda.

(2)

U članku 62. stavku 3. Uredbe (EU) br. 1308/2013 propisano je da su odobrenja za sadnju vinove loze valjana tri godine od datuma njihove dodjele. U skladu s člankom 7. stavkom 2. drugim podstavkom Provedbene uredbe Komisije (EU) 2018/274 (2) odobrenja za sadnju uspješnim se podnositeljima zahtjeva dodjeljuju najkasnije do 1. kolovoza. To vinogradarima omogućuje da ujesen pripreme tlo i nabave nove trsove loze, koji se zatim obično sade u proljeće. Proljeće je najpovoljnije doba godine za sadnju vinove loze jer se s porastom temperature i dolaskom ljeta isušuje tlo, što je nepovoljno za biljke koje se tad posade i može se dogoditi da ne puste korijenje.

(3)

Zbog krize prouzročene pandemijom bolesti COVID-19 vinogradari koji imaju odobrenja za sadnju koja istječu najkasnije 1. kolovoza 2020. ta odobrenja trenutačno ne mogu iskoristiti u zadnjoj godini valjanosti kako su planirali. Budući da se ne zna dokad će se primjenjivati mjere poduzete kao odgovor na pandemiju, nije sigurno da će ti vinogradari svoja odobrenja za sadnju moći iskoristiti do 1. kolovoza. Međutim, čak i ako pandemija bolesti COVID-19 popusti i ograničenja se ukinu prije ljeta, vinogradari će u tom slučaju vinovu lozu morati saditi tijekom toplijeg dijela godine, odnosno u nepovoljnijem trenutku tijekom ciklusa rasta, u otežanim uvjetima i uz dodatni trošak, a sektor vinogradarstva već je izložen nepovoljnim tržišnim uvjetima.

(4)

Zbog toga i kako bi se izbjegao gubitak odobrenja za sadnju ili brzo pogoršanje uvjeta pod kojima bi se morala obavljati sadnja, potrebno je bez odgode dopustiti produljenje valjanosti odobrenja za sadnju koja istječu u 2020. Stoga bi valjanost svih odobrenja koja istječu u 2020. trebalo produljiti za 12 mjeseci od datuma stupanja na snagu ove Uredbe kako bi se vinogradarima omogućilo da lozu posade u povoljnim uvjetima u proljeće 2021.

(5)

S obzirom na nepredviđene praktične i ekonomske poteškoće s kojima se zbog pandemije bolesti COVID-19 suočavaju vinogradari, trebalo bi im dopustiti da svoja odobrenja za sadnju koja istječu u 2020. ne iskoriste ako više ne žele proširiti svoje vinograde, a da pritom ne moraju platiti administrativnu kaznu iz članka 89. stavka 4. Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (3).

(6)

Kad je riječ o vinogradarima koji imaju odobrenja za ponovnu sadnju koja su im dodijelile države članice jer su iskrčili odgovarajuće područje zasađeno vinovom lozom u skladu s člankom 66. stavkom 1. Uredbe (EU) br. 1308/2013, odstupanje odobreno ovom Uredbom na njih bi se trebalo primjenjivati na sličan način kao na vinogradare koji su dobili odobrenja za nove nasade. Time bi se osiguralo da vinogradari ne budu prisiljeni smanjiti površinu svojih vinograda jer, zbog nepredviđenih okolnosti i manjka radne snage koji su posljedica ograničenja kretanja uvedenih zbog krize prouzročene pandemijom bolesti COVID-19, ne mogu izvršiti ponovnu sadnju na području koje su iskrčili.

(7)

Vinogradari kojima su države članice dodijelile odobrenja za ponovnu sadnju jer su se obvezali da će iskrčiti određeno područje pod vinovom lozom najkasnije do kraja četvrte godine od datuma sadnje novih trsova loze mogli bi u 2020. imati posebne probleme zbog ograničenja kretanja i manjka radne snage. Stoga bi, ako vinogradari mogu dokazati da zbog razloga povezanih s pandemijom bolesti COVID-19 krčenje nisu mogli izvršiti u 2020., države članice trebale imati mogućnost da im daju više vremena za izvršavanje krčenja, i to produljenjem roka za najviše 12 mjeseci nakon stupanja na snagu ove Uredbe. Države članice trebale bi u roku od 2 mjeseca od podnošenja zahtjeva odlučiti hoće li produljiti odobrenje i na koliko dugo, a u slučaju odbijanja zahtjeva trebale bi podnositelja zahtjeva obavijestiti o razlozima odbijanja. Ako se krčenje ne izvrši do isteka odobrenog produljenja, vinogradaru bi se trebale odrediti odgovarajuće kazne koje su primjenjive u skladu s člankom 5. drugim stavkom Delegirane uredbe Komisije (EU) 2018/273 (4).

(8)

Ako se vinogradarima dopusti odgoda krčenja vinograda za koje su države članice odobrile predviđenu ponovnu sadnju, i stari vinograd koji treba iskrčiti i novi nasad vinograda ne bi smjeli biti prihvatljivi za potporu za zelenu berbu kako ne bi došlo do dvostrukog financiranja.

(9)

Uvedena ograničenja kretanja te s njima povezani logistički problemi i manjak radne snage za fizički rad u vinogradima, konkretno za sadnju trsova loze i krčenje, čine poseban problem u smislu članka 221. Uredbe (EU) br. 1308/2013. Taj se posebni problem ne može riješiti mjerama koje se poduzimaju na temelju članka 219. ili članka 220. te uredbe. S jedne strane, on nije povezan s postojećim tržišnim poremećajem ili s dovoljno konkretnom opasnosti od pojave tržišnog poremećaja. S druge strane, nije povezan ni s mjerama koje se odnose na suzbijanje širenja bolesti životinja ili gubitka povjerenja potrošača zbog postojanja opasnosti za zdravlje ljudi, životinja ili biljaka, kako je propisano člankom 220. te uredbe.

(10)

Kad je riječ o opsegu i razdoblju primjene, mjera bi trebala biti strogo ograničena na ono što je nužno kako bi se odgovorilo na aktualne poteškoće prouzročene pandemijom bolesti COVID-19.

(11)

Mjere bi trebalo poduzeti po hitnom postupku kako bi se izbjeglo da vinogradari zbog nepredviđenih logističkih problema i manjka radne snage izgube svoja odobrenja za sadnju ili budu kažnjeni zbog neispunjenja obveze krčenja predviđenog područja.

(12)

Hitne mjere predviđene ovom Uredbom trebale bi biti ograničene na razdoblje od najviše 12 mjeseci od datuma stupanja na snagu ove Uredbe. To je razdoblje potrebno kako bi se vinogradarima omogućilo dovoljno vremena da nove trsove loze posade u primjereno doba godine te kako bi se državama članicama omogućila fleksibilnost za slučajeve u kojima krčenje nije moguće zbog pandemije bolesti COVID-19.

(13)

Budući da je potrebno poduzeti hitne mjere, ova Uredba trebala bi stupiti na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

(14)

Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Odbora za zajedničku organizaciju poljoprivrednih tržišta,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Produljenje valjanosti odobrenja za sadnju i ponovnu sadnju koja istječu u 2020.

1.   Odstupajući od prve rečenice članka 62. stavka 3. Uredbe (EU) br. 1308/2013, valjanost odobrenja za nove nasade dodijeljenih u skladu s člancima 62. i 64. te uredbe koja su istekla ili će isteći u 2020. istječe tek 12 mjeseci nakon stupanja na snagu ove Uredbe.

2.   Odstupajući od druge rečenice članka 62. stavka 3. Uredbe (EU) br. 1308/2013, na vinogradare koji imaju odobrenja za sadnju koja su istekla ili će isteći u 2020. ne primjenjuje se administrativna kazna iz članka 89. stavka 4. Uredbe (EU) br. 1306/2013 pod uvjetom da do 31. prosinca 2020. nadležna tijela obavijeste da ne namjeravaju iskoristiti odobrenje i da ne žele iskoristiti mogućnost produljenja valjanosti odobrenja iz stavka 1. ovog članka.

3.   Odstupajući od prve rečenice članka 62. stavka 3. Uredbe (EU) br. 1308/2013, valjanost odobrenja za ponovnu sadnju dodijeljenih u skladu s člankom 62. i člankom 66. stavkom 1. te uredbe koja su istekla ili će isteći u 2020. istječe tek 12 mjeseci nakon stupanja na snagu ove Uredbe.

4.   Odstupajući od druge rečenice članka 62. stavka 3. Uredbe (EU) br. 1308/2013, na vinogradare koji imaju odobrenja za ponovnu sadnju koja su istekla ili će isteći u 2020. ne primjenjuje se administrativna kazna iz članka 89. stavka 4. Uredbe (EU) br. 1306/2013 pod uvjetom da do 31. prosinca 2020. nadležna tijela obavijeste da ne namjeravaju iskoristiti odobrenje i da ne žele iskoristiti mogućnost produljenja valjanosti odobrenja iz stavka 3. ovog članka.

Članak 2.

Produljenje roka za krčenje u slučaju predviđene ponovne sadnje vinograda

1.   Odstupajući od članka 66. stavka 2. Uredbe (EU) br. 1308/2013, ako su države članice vinogradarima dodijelile odobrenja za predviđenu ponovnu sadnju, a krčenje se treba izvršiti najkasnije u 2020., države članice na temelju opravdanog zahtjeva vinogradara rok za krčenje mogu produljiti za najviše 12 mjeseci nakon stupanja na snagu ove Uredbe u slučajevima u kojima je krčenje bilo nemoguće zbog pandemije bolesti COVID-19.

2.   Države članice dužne su podnositeljima zahtjeva za produljenje roka za krčenje iz stavka 1. odgovoriti u roku od 2 mjeseca od podnošenja zahtjeva, a u slučaju odbijanja zahtjeva dužne su podnositelje zahtjeva obavijestiti o razlozima odbijanja.

3.   Ako vinogradar krčenje ne izvrši do isteka produljenja odobrenog u skladu sa stavcima 1. i 2., primjenjuje se drugi stavak članka 5. Delegirane uredbe (EU) 2018/273.

4.   Vinogradari koji iskoriste mogućnost produljenja iz stavka 1. nemaju pravo na potporu za zelenu berbu iz članka 47. Uredbe (EU) br. 1308/2013, ni za područje s novim nasadom ni za područje koje treba iskrčiti.

Članak 3.

Stupanje na snagu i primjena

Ova Uredba stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Ova se Uredba primjenjuje tijekom razdoblja od 12 mjeseci od dana njezina stupanja na snagu.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 30. travnja 2020.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 671.

(2)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/274 оd 11. prosinca 2017. o utvrđivanju pravila za primjenu Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu programa odobravanja nasada vinove loze, certificiranja, ulaznog i izlaznog registra, obveznih izjava i obavijesti te Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu odgovarajućih provjera i o stavljanju izvan snage Provedbene uredbe Komisije (EU) 2015/561 (SL L 58, 28.2.2018., str. 60.).

(3)  Uredba (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage uredaba Vijeća (EEZ) br. 352/78, (EZ) br. 165/94, (EZ) br. 2799/98, (EZ) br. 814/2000, (EZ) br. 1290/2005 i (EZ) br. 485/2008 (SL L 347, 20.12.2013., str. 549.).

(4)  Delegirana uredba Komisije (EU) 2018/273 оd 11. prosinca 2017. o dopuni Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu programa odobravanja sadnje vinove loze, registra vinograda, pratećih dokumenata i certificiranja, ulaznog i izlaznog registra, obveznih izjava, obavijesti i objave informacija o kojima se obavještava te o dopuni Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu odgovarajućih kontrola i kazni, o izmjeni uredaba Komisije (EZ) br. 555/2008, (EZ) br. 606/2009 i (EZ) br. 607/2009 i o stavljanju izvan snage Uredbe Komisije (EZ) br. 436/2009 i Delegirane uredbe Komisije (EU) 2015/560 (SL L 58, 28.2.2018., str. 1.).