5.3.2020   

HR

Službeni list Europske unije

L 67/57


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2020/358

оd 4. ožujka 2020.

o izmjeni Provedbene uredbe (EU) 2018/1976 u pogledu dozvola pilota jedrilice

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2018/1139 Europskog parlamenta i Vijeća od 4. srpnja 2018. o zajedničkim pravilima u području civilnog zrakoplovstva i osnivanju Agencije Europske unije za sigurnost zračnog prometa i izmjeni uredbi (EZ) br. 2111/2005, (EZ) br. 1008/2008, (EU) br. 996/2010, (EU) br. 376/2014 i direktiva 2014/30/EU i 2014/53/EU Europskog parlamenta i Vijeća te stavljanju izvan snage uredbi (EZ) br. 552/2004 i (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća i Uredbe Vijeća (EEZ) br. 3922/91 (1), a posebno njezine članke 23., 27. i 31.,

budući da:

(1)

Komisija treba donijeti potrebna provedbena pravila za utvrđivanje zahtjeva za dozvole pilota jedrilice u skladu s Uredbom (EU) 2018/1139, ako takvi zrakoplovi ispunjavaju uvjete iz članka 2. stavka 1. točke (b) točaka i. i ii. te uredbe.

(2)

S obzirom na specifičnosti izdavanja dozvola članovima letačke posade za jedrilice, posebne zahtjeve za izdavanje dozvola potrebno je utvrditi u zasebnim propisima. Ti bi se zahtjevi trebali temeljiti na općim pravilima za izdavanje dozvola članovima letačke posade utvrđenima u Uredbi Komisije (EU) br. 1178/2011 (2). Međutim, njih bi trebalo restrukturirati i pojednostavniti kako bi bili proporcionalni i temeljili se na pristupu utemeljenom na riziku, istodobno osiguravajući da su piloti jedrilice, sada i u budućnosti, sposobni za izvršavanje svojih aktivnosti i odgovornosti. Trebalo bi obaviti i odgovarajuće uredničko ažuriranje pravila za operacije jedrilica kako bi se u obzir uzelo prenošenje pravila za izdavanje dozvola iz Uredbe (EU) br. 1178/2011 u Provedbenu uredbu Komisije (EU) 2018/1976 (3).

(3)

U skladu s člankom 12. stavkom 2.a točkom 3. Uredbe (EU) br. 1178/2011 države članice do 8. travnja 2020. smiju nastaviti primjenjivati nacionalna pravila za izdavanje dozvola koja omogućuju pristup osnovnim privilegijama pilota. Neke su države članice izvijestile Komisiju i Agenciju Europske unije za sigurnost zračnog prometa („EASA”) da se, u tom kontekstu, nastavljanjem primjenjivanja tih nacionalnih pravila za izdavanje dozvola, prema kojima se učenici piloti smiju koristiti ograničenim privilegijama bez nadzora i postupno dobivaju osnovne privilegije, zbog lakog i povoljnijeg pristupa letenju, promiču sportsko zrakoplovstvo i rekreativne aktivnosti. Promicanje i omogućivanje lakšeg pristupa općem zrakoplovstvu u skladu je s ciljevima Plana za opće zrakoplovstvo EASA-e kojim se nastoji stvoriti proporcionalniji, fleksibilniji i proaktivniji regulatorni sustav (4). Stoga bi državama članicama trebalo omogućiti da same odluče hoće li nastaviti primjenjivati ta nacionalna pravila za izdavanje dozvola u skladu s načelima iz Provedbene uredbe Komisije (EU) 2019/430 (5) za potrebe izdavanja dozvola pilota jedrilice („SPL”). Međutim, države članice trebale bi obavijestiti Komisiju i EASA-u pri svakom korištenju tih ovlaštenja. Države članice trebale bi i nadzirati korištenje tih ovlaštenja kako bi se održala prihvatljiva razina sigurnosti zračnog prometa.

(4)

Kako bi taj prelazak bio neometan, svi certifikati, ovlaštenja i odobrenja koji se izdaju pilotima jedrilice u skladu s Uredbom (EU) br. 1178/2011 prije datuma početka primjene ove Uredbe trebali bi ostati na snazi. Nacionalne dozvole pilota jedrilice izdane prije datuma početka primjene ove Uredbe trebalo bi konvertirati u dozvole izdane u skladu s ovom Uredbom putem izvještaja o konverziji koje sastavljaju nadležna tijela država članica uz savjetovanje s EASA-om.

(5)

Osposobljavanje pilota jedrilice koje je započelo u skladu s Prilogom I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 prije datuma početka primjene ove Uredbe trebalo bi se u potpunosti priznavati jer obuhvaća jednak ili čak i širi opseg zahtjeva za osposobljavanje nego ova Uredba. Osposobljavanje koje je počelo prije datuma početka primjene ove Uredbe u skladu s Prilogom 1. Čikaškoj konvenciji trebalo bi se priznavati na temelju izvještaja o priznavanju koje sastavljaju države članice.

(6)

Postojećim organizacijama za osposobljavanje trebalo bi omogućiti dovoljno vremena da prilagode svoje programe osposobljavanja pojednostavnjenim zahtjevima za osposobljavanje, ako je to potrebno.

(7)

Mjere iz ove Uredbe temelje se na Mišljenju br. 01/2019 (6) EASA-e u skladu s člankom 75. stavkom 2. točkama (b) i (c) i člankom 76. stavkom 1. Uredbe (EU) 2018/1139.

(8)

Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Odbora osnovanog člankom 127. Uredbe (EU) 2018/1139,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Provedbena uredba (EU) 2018/1976 mijenja se kako slijedi:

(1)

naslov se zamjenjuje sljedećim:

„Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/1976 оd 14. prosinca 2018. o utvrđivanju detaljnih pravila za operacije jedrilica i izdavanje dozvola članovima letačke posade za jedrilice u skladu s Uredbom (EU) 2018/1139 Europskog parlamenta i Vijeća”;

(2)

u članku 1. stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.   Ovom se Uredbom utvrđuju detaljna pravila za letačke operacije jedrilicama te za izdavanje i zadržavanje dozvola pilota i pripadajućih ovlaštenja, privilegija i certifikata za jedrilice, ako takvi zrakoplovi ispunjavaju uvjete iz članka 2. stavka 1. točke (b) točaka i. i ii. Uredbe (EU) 2018/1139 Europskog parlamenta i Vijeća.”;

(3)

članak 2. mijenja se kako slijedi:

(a)

uvodna rečenica zamjenjuje se sljedećim:

„Za potrebe ove Uredbe primjenjuju se sljedeće definicije i, osim ako su pojmovi drugačije definirani u ovom članku, definicije iz članka 2. Uredbe (EU) br. 1178/2011:”

(b)

točka 10. zamjenjuje se sljedećim:

„10.

„ugovor o zakupu zrakoplova bez posade” znači ugovor između poduzeća prema kojem je za upravljanje jedrilicom odgovoran zakupnik;”;

(c)

dodaju se sljedeće točke od 11. do 13.:

„11.

„nacionalna dozvola” znači dozvola pilota koju je država članica izdala u skladu s nacionalnim zakonodavstvom prije datuma primjene Priloga III. (dio SFCL) ovoj Uredbi ili Priloga I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011;

12.

„dozvola iz dijela SFCL” znači dozvola za članove letačke posade koja ispunjava zahtjeve iz Priloga III. (dio SFCL) ovoj Uredbi;

13.

„izvještaj o konverziji” znači izvještaj na temelju kojeg se dozvola može konvertirati u dozvolu iz dijela SFCL.”;

(4)

nakon članka 3. umeću se članci od 3.a do 3.d:

Članak 3.a

Dozvole pilota i medicinska certifikacija

1.   Ne dovodeći u pitanje Delegiranu uredbu Komisije (EU)  (*1), piloti zrakoplova iz članka 1. stavka 1. ove Uredbe moraju se pridržavati tehničkih zahtjeva i administrativnih postupaka iz Priloga III. (dio SFCL) ovoj Uredbi I Priloga IV. (dio MED) Uredbi (EU) br. 1178/2011.

2.   Iznimno od privilegija imatelja dozvole prema definiciji iz Priloga III. (dio SFCL) ovoj Uredbi, imatelji tih dozvola mogu obavljati letove iz članka 3. stavka 2. točaka od (a) do (d) bez ispunjavanja zahtjeva iz točke SFCL.115 točke (a) podtočke 3. Priloga III. (dio SFCL) ovoj Uredbi.

3.   Država članica pilote učenike koji pohađaju tečaj za osposobljavanje za dobivanje dozvole pilota jedrilice („SPL”) može ovlastiti za korištenje ograničenih privilegija bez nadzora prije nego što udovolje svim zahtjevima potrebnima za izdavanje SPL-a u skladu s Prilogom III. (dio SFCL) ovoj Uredbi, u skladu sa svim sljedećim uvjetima:

(a)

područje primjene danih privilegija temelji se na procjeni sigurnosnog rizika koju obavlja država članica, uzimajući u obzir potrebni stupanj osposobljavanja nužan za postizanje potrebne razine pilotske vještine;

(b)

privilegije su ograničene na sljedeće:

i.

cijelo državno područje države članice koja izdaje ovlaštenje ili dijelove tog područja; i

ii.

jedrilice koje su registrirane u državi članici koja izdaje ovlaštenje;

(c)

imatelju ovlaštenja koji podnese zahtjev za izdavanje SPL-a priznaje se osposobljavanje provedeno na temelju preporuke odobrene organizacije za osposobljavanje („ATO”) ili prijavljene organizacije za osposobljavanje („DTO”);

(d)

država članica svake tri godine predaje izvještaje i procjene sigurnosnog rizika Komisiji i Agenciji Europske unije za sigurnost zračnog prometa („EASA”);

(e)

država članica prati korištenje ovlaštenja izdanih na temelju ovog stavka kako bi osigurala prihvatljivu razinu sigurnosti zračnog prometa i poduzela odgovarajuće mjere u slučaju povećanog sigurnosnog rizika ili bilo kakvih sigurnosnih pitanja.

Članak 3.b

Postojeće dozvole pilota i nacionalni certifikati o zdravstvenoj sposobnosti

1.   Dozvole iz dijela FCL za jedrilice i pripadajuće privilegije, ovlaštenja i certifikati koje je država članica izdala prije datuma početka primjene ove Uredbe smatraju se izdanima u skladu s ovom Uredbom. Pri ponovnom izdavanju dozvola iz administrativnih razloga ili na zahtjev imatelja dozvole države članice te dozvole zamjenjuju dozvolama u formatu navedenom u Prilogu VI. (dio ARA) Uredbi (EU) br. 1178/2011.

2.   Kada država članica ponovno izdaje dozvole i pripadajuće privilegije, ovlaštenja i certifikate u skladu sa stavkom 1., država članica, ovisno o slučaju:

(a)

prenosi sve privilegije koje su već upisane u dozvole iz dijela FCL u novi format dozvole;

(b)

pretvara ovlaštenja za akrobatsko letenje izdana u skladu s točkom FCL.800 Priloga I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 u napredne privilegije za akrobatsko letenje u skladu s točkom SFCL.200 točkom (c) Priloga III. (dio SFCL) ovoj Uredbi;

(c)

upisuje datum isteka certifikata instruktora letenja povezanog s dozvolom iz dijela FCL u pilotsku knjižicu letenja ili izdaje ekvivalentan dokument. Nakon tog datuma isteka piloti se koriste privilegijama instruktora samo ako ispunjavaju uvjete iz točke SFCL.360 Priloga III. (dio SFCL) ovoj Uredbi.

3.   Imatelji nacionalnih dozvola za jedrilice koje je država članica izdala prije datuma početka primjene Priloga III. (dio SFCL) ovoj Uredbi smiju se nastaviti koristiti privilegijama koje obuhvaća njihova dozvola do 8. travnja 2021. Do tog datuma države članice te dozvole moraju konvertirati u dozvole i pripadajuća ovlaštenja, privilegije i certifikate iz dijela SFCL u skladu s elementima navedenima u izvještaju o konverziji koji ispunjava zahtjeve iz članka 4. stavaka 4. i 5. Uredbe (EU) br. 1178/2011.

4.   Nacionalni certifikati o zdravstvenoj sposobnosti pilota povezani s dozvolom kako je navedeno u stavku 2. ovog članka, koje je država članica izdala prije datuma početka primjene Priloga III. (dio SFCL) ovoj Uredbi ostaju na snazi do datuma njihova sljedećeg produžavanja ili do 8. travnja 2021., ovisno o tome što nastupi ranije. Produžavanje tih certifikata o zdravstvenoj sposobnosti mora biti u skladu sa zahtjevima iz Priloga IV. (dio MED) Uredbi (EU) br. 1178/2011.

Članak 3.c

Priznavanje osposobljavanja koje je započelo prije datuma početka primjene ove Uredbe

1.   U pogledu izdavanja dozvola i pripadajućih privilegija, ovlaštenja ili certifikata iz dijela SFCL u skladu s Prilogom III. (dio SFCL) ovoj Uredbi, smatra se da je osposobljavanje koje je počelo prije datuma početka primjene ove Uredbe u skladu s Prilogom I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 u skladu sa zahtjevima iz ove Uredbe.

2.   Osposobljavanje koje je započelo prije datuma početka primjene ove Uredbe ili Priloga I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011, u skladu s Prilogom 1. Čikaškoj konvenciji, priznaje se u svrhu izdavanja dozvola iz dijela SFCL na temelju izvještaja o priznavanju koji sastavlja država članica uz savjetovanje s EASA-om.

3.   U izvještaju o priznavanju iz stavka 2. opisuje se opseg osposobljavanja, navodi se za koje se zahtjeve iz dijela SFCL priznavanje daje i, ako je primjenjivo, koje zahtjeve podnositelji zahtjeva moraju ispuniti kako bi im se izdala dozvola iz dijela SFCL. Izvještaj uključuje preslike svih dokumenata koji su potrebni kako bi se dokazao opseg osposobljavanja te preslike nacionalnih propisa i postupaka u skladu s kojima je osposobljavanje započelo.

Članak 3.d

Organizacije za osposobljavanje

1.   Organizacije za osposobljavanje za stjecanje dozvola pilota iz članka 1. stavka 1. ove Uredbe moraju ispuniti zahtjeve iz članka 10.a Uredbe (EU) br. 1178/2011.

2.   Organizacije za osposobljavanje iz stavka 1. kojima je izdano odobrenje u skladu s Prilogom VII. (dio ORA) Uredbi (EU) br. 1178/2011 ili su podnijele izjavu u skladu s Prilogom VIII. (dio DTO) Uredbi (EU) br. 1178/2011 prije datuma početka primjene ove Uredbe svoje programe osposobljavanja prilagođavaju, kada je to potrebno, najkasnije do 8. travnja 2021.

(*1)  Delegirana uredba Komisije (EU) оd 4. ožujka 2020. (još nije objavljeno u Službenom listu).”;"

(5)

Prilog I. (dio DEF) mijenja se u skladu s Prilogom I. ovoj Uredbi;

(6)

Prilog II. (dio SAO) mijenja se u skladu s Prilogom II. ovoj Uredbi;

(7)

dodaje se Prilog III. (dio SFCL) kako je navedeno u Prilogu III. ovoj Uredbi.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 8. travnja 2020.

POva je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 4. ožujka 2020.

Za Komisiju

Predsjednica

Ursula VON DER LEYEN


(1)  SL L 212, 22.8.2018., str. 1.

(2)  Uredba Komisije (EU) br. 1178/2011 od 3. studenoga 2011. o utvrđivanju tehničkih zahtjeva i administrativnih postupaka vezano za članove posade zrakoplova u civilnom zrakoplovstvu u skladu s Uredbom (EZ) br. 216/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 311, 25.11.2011., str. 1.).

(3)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2018/1976 оd 14. prosinca 2018. o utvrđivanju detaljnih pravila za operacije jedrilicama u skladu s Uredbom (EU) 2018/1139 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 326, 20.12.2018., str. 64.).

(4)  https://www.easa.europa.eu/easa-and-you/general-aviation/general-aviation-road-map

(5)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2019/430 оd 18. ožujka 2019. o izmjeni Uredbe (EU) br. 1178/2011 u pogledu korištenja ograničenih privilegija bez nadzora prije izdavanja dozvole pilota lakog zrakoplova (SL L 75, 19.3.2019., str. 66.).

(6)  Easier access for GA pilots to IFR flying & Revision of the balloon and sailplane licensing requirements (Lakši pristup pilota općeg zrakoplovstva IFR letenju i revizija zahtjeva za izdavanje dozvole za balone i zračne jedrilice), (mišljenje br. 01/2019 (A) & (B), 19.2.2019.), dostupno na: https://www.easa.europa.eu/document-library/opinions


PRILOG I.

Prilog I. „Definicije” (dio DEF) Uredbi (EU) 2018/1976 mijenja se kako slijedi:

1.

uvodna rečenica zamjenjuje se sljedećim:

„Za potrebe ove Uredbe primjenjuju se sljedeće definicije i, osim ako su termini drugačije definirani u ovom Prilogu, definicije iz članka 2. Uredbe Komisije (EU) br. 1178/2011 i točke FCL.010 Priloga I. (dio FCL) toj uredbi:”;

2.

točka 13. zamjenjuje se sljedećim:

„13.

„noć” znači razdoblje od završetka večernjeg građanskog sumraka do početka jutarnjeg građanskog sumraka. Građanski sumrak završava uvečer kad je središte Sunčeva diska šest stupnjeva ispod horizonta i počinje ujutro kad je središte Sunčeva diska šest stupnjeva ispod horizonta;”;

3.

dodaju se sljedeće točke od 14. do 19.:

„14.

„ispit praktične osposobljenosti” znači ispitivanje praktične osposobljenosti u svrhu izdavanja dozvole ili ovlaštenja, ili proširenja privilegije, uključujući po potrebi i usmena ispitivanja;

15.

„procjena stručnosti” znači ispitivanje stručne osposobljenosti, znanja i stava u okviru prvog izdavanja, produžavanja ili obnavljanja certifikata instruktora ili ispitivača;

16.

„nalet” znači:

(a)

za jedrilice sa samostalnim uzlijetanjem i motorne jedrilice, znači ukupno vrijeme od trenutka kad se zrakoplov pokrene u svrhu polijetanja do trenutka kad se potpuno zaustavi nakon leta;

(b)

za jedrilice, znači ukupno vrijeme od trenutka zaleta jedrilice pri polijetanju do trenutka kad se jedrilica potpuno zaustavi nakon leta;

17.

„provjera stručnosti” znači ispitivanje praktične osposobljenosti, koja po potrebi uključuje i usmena ispitivanja, u svrhu usklađenosti sa zahtjevima u pogledu nedavnog iskustva iz ove Uredbe;

18.

„samostalan let” znači let tijekom kojeg je učenik pilot jedina osoba u zrakoplovu;

19.

„rutni let” znači let izvan vidokruga ili na udaljenosti od točke polaska koju odredi nadležno tijelo, uz korištenje standardnih navigacijskih postupaka.”.


PRILOG II.

Prilog II. (dio SAO) Uredbi (EU) 2018/1976 mijenja se kako slijedi:

(1)

Točka SAO.GEN.125 „Imenovanje zapovjednika” zamjenjuje se sljedećim:

SAO.GEN.125 Imenovanje zapovjednika

Operator imenuje zapovjednika koji je kvalificiran djelovati kao zapovjednik u skladu s Prilogom III. ovoj Uredbi.”


PRILOG III.

Sljedeći Prilog III. Uredbi (EU) 2018/1976 dodaje se nakon Priloga II.:

„Prilog III.

ZAHTJEVI ZA IZDAVANJE DOZVOLA ČLANOVIMA LETAČKE POSADE JEDRILICE

[DIO SFCL]

PODDIO GEN

OPĆI ZAHTJEVI

SFCL.001   Područje primjene

Ovim se Prilogom utvrđuju zahtjevi za izdavanje dozvole pilota jedrilice („SPL”) i pripadajućih privilegija, ovlaštenja i certifikata te uvjeti za njihovu valjanost i korištenje.

SFCL.005   Nadležno tijelo

Za potrebe ovog Priloga nadležno tijelo je ono tijelo koje odredi država članica kojoj osoba podnosi zahtjev za izdavanje SPL-a ili pripadajućih privilegija, ovlaštenja ili certifikata.

SFCL.015   Podnošenje zahtjeva za izdavanje, produžavanje i obnavljanje SPL-a i pripadajućih privilegija, ovlaštenja i certifikata te njihovo izdavanje, produžavanje i obnavljanje

(a)

Nadležnom tijelu, u obliku i na način koje odredi to nadležno tijelo, podnosi se sljedeće:

1.

zahtjev za:

i.

izdavanje SPL-a i pripadajućih ovlaštenja;

ii.

proširenje privilegija SPL-a, osim privilegija navedenih u točki SFCL.115 točki (a) podtočkama 2. i 3. te točkama SFCL.155, SFCL.200 i SFCL.215;

iii.

izdavanje certifikata instruktora letenja za jedrilice („FI(S)”);

iv.

izdavanje, produžavanje i obnavljanje certifikata ispitivača u letu za jedrilice („FE(S)”);

v.

bilo kakve izmjene SPL-a i pripadajućih privilegija, ovlaštenja i certifikata, osim privilegija navedenih u podpodtočki ii.; i

2.

ako to zatraži nadležno tijelo, preslik odgovarajućih unosa iz knjižice letenja kako je navedeno u točki SFCL.115 točki (d), točki SFCL.155 točki (b), točki SFCL.200 točki (f) i točki SFCL.215 točki (d).

(b)

Zahtjevu iz točke (a) prilaže se dokaz da podnositelj zahtjeva ispunjava relevantne zahtjeve utvrđene u ovom Prilogu i Prilogu IV. (dio MED) Uredbi (EU) br. 1178/2011.

(c)

Svako ograničenje ili proširenje privilegija koje daje dozvola, ovlaštenje ili certifikat mora biti upisano u dozvolu ili certifikat koje je izdalo nadležno tijelo, osim kad je riječ o stjecanju privilegija iz točke (a) podtočke 1. podpodtočke ii.

(d)

Osoba ne smije posjedovati više od jednog SPL-a izdanog u skladu s ovim Prilogom.

(e)

Imatelj dozvole predaje zahtjeve iz točke (a) nadležnom tijelu koje odredi država članica u kojoj je izdana bilo koja njegova dozvola u skladu s ovim Prilogom (dio SFCL) ili Prilogom I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 ili Prilogom III. (dio BFCL) Uredbi (EU) 2018/395, ovisno o slučaju.

(f)

Imatelj SPL-a može predati zahtjev za promjenu nadležnog tijela nadležnom tijelu koje odredi druga država članica, no u tom slučaju novo nadležno tijelo isto je za sve dozvole.

(g)

Podnositelji zahtjeva podnose zahtjev za izdavanje SPL-a i pripadajućih privilegija, ovlaštenja i certifikata najkasnije šest mjeseci nakon uspješnog polaganja ispita praktične osposobljenosti ili procjene stručnosti.

SFCL.030   Ispit praktične osposobljenosti

Podnositelji zahtjeva za ispit praktične osposobljenosti moraju nakon završenog osposobljavanja dobiti preporuku za taj ispit od ATO-a ili DTO-a odgovornog za njihovo osposobljavanje. ATO ili DTO ispitivaču mora dati pristup zapisima o osposobljavanju.

SFCL.035   Priznavanje naleta

Podnositeljima zahtjeva za SPL ili pripadajuću privilegiju, ovlaštenje ili certifikat u potpunosti se priznaju svi samostalni naleti, naleti s instruktorom ili naleti u ulozi zapovjednika jedrilice u smislu ispunjavanja zahtjeva za ukupni nalet potreban za dozvolu, privilegiju, ovlaštenje ili certifikat.

SFCL.045   Obaveza nošenja i predočenja dokumenata

(a)

Prilikom korištenja privilegija koji im pripadaju prema SPL-u, imatelji SPL-a moraju imati sljedeće:

1.

valjan SPL;

2.

valjan certifikat o zdravstvenoj sposobnosti;

3.

osobnu identifikacijsku ispravu s fotografijom;

4.

dostatnu količinu podataka u knjižici letenja da se dokaže usklađenost sa zahtjevima iz ovog Priloga.

(b)

Učenici piloti na svim samostalnim rutnim letovima moraju imati:

1.

dokumente iz točke (a) podtočaka 2. i 3.;

2.

dokaz o odobrenju u skladu s točkom SFCL.125 točkom (a).

(c)

Imatelji SPL-a ili učenici piloti moraju bez neopravdanog odlaganja dati na uvid dokumente iz točke (a) na zahtjev ovlaštenog predstavnika nadležnog tijela.

(d)

Odstupajući od točaka (a) i (b), dokumenti koji su u njima navedeni mogu se zadržati na aerodromu ili operativnoj površini za letove koji ostaju:

1.

unutar vidokruga aerodroma ili operativne površine; ili

2.

na udaljenosti od aerodroma ili operativne površine koju je odredilo nadležno tijelo.

SFCL.050   Zapisi o naletu

Imatelji SPL-a i učenici piloti moraju imati pouzdane zapise o pojedinostima svih obavljenih naleta u obliku i na način koji je utvrdilo nadležno tijelo.

SFCL.065   Ograničenje privilegija imatelja SPL-a starih 70 godina ili više u komercijalnom prijevozu putnika jedrilicom

Imatelji SPL-a koji su navršili 70 godina ne smiju biti piloti jedrilice u komercijalnom prijevozu putnika jedrilicom.

SFCL.070   Ograničenje, privremeno i trajno oduzimanje dozvola, privilegija, ovlaštenja i certifikata

(a)

SPL i pripadajuće privilegije, ovlaštenja i certifikate izdane u skladu s ovim Prilogom nadležno tijelo može ograničiti, privremeno ili trajno oduzeti u skladu s uvjetima i postupcima navedenima u Prilogu VI. (dio ARA) Uredbi (EU) br. 1178/2011 ako imatelj SPL-a ne ispunjava bitne zahtjeve navedene u Prilogu IV. Uredbi (EU) 2018/1139 ili zahtjeve iz ovog Priloga te Priloga II. (dio SAO) ovoj Uredbi ili Priloga IV. (dio MED) Uredbi (EU) br. 1178/2011.

(b)

Imatelji SPL-a dozvolu ili certifikat bez odlaganja moraju vratiti nadležnom tijelu ako su njihova dozvola, privilegija, ovlaštenje ili certifikat ograničeni, privremeno oduzeti ili trajno oduzeti.

PODDIO SPL

DOZVOLA PILOTA JEDRILICE („SPL”)

SFCL.115   SPL – Privilegije i uvjeti

(a)

Pod uvjetom da su ispunjeni zahtjevi iz točke SFCL.150, privilegije imatelja SPL-a omogućuju im da budu zapovjednici jedrilice:

1.

bez naknade u nekomercijalnim operacijama;

2.

uključujući prijevoz putnika samo ako:

i.

ispunjavaju zahtjeve iz točke SFCL.160 točke (e); i

ii.

ili:

(A)

nakon izdavanja SPL-a, imaju najmanje 10 sati naleta ili su obavili 30 startova ili polijetanja i slijetanja kao zapovjednik jedrilice i, dodatno, jedan let osposobljavanja tijekom kojeg imatelji FI(S)-u moraju dokazati stručnost potrebnu za prijevoz putnika; ili

(B)

posjeduju certifikat FI(S)-a u skladu s poddijelom FI;

3.

u operacijama koje nisu navedene u podtočki 1. samo ako:

i.

navršili su 18 godina starosti;

ii.

nakon izdavanja dozvole, imaju 75 sati naleta ili su obavili 200 startova ili polijetanja i slijetanja kao zapovjednik jedrilice.

(b)

Odstupajući od točke (a) imatelji SPL-a koji imaju privilegije instruktora ili ispitivača mogu primati naknadu za:

1.

provođenje letačkog osposobljavanja za SPL;

2.

obavljanje ispita praktične osposobljenosti i provjera stručnosti za SPL;

3.

osposobljavanje, testiranje i provjere za privilegije, ovlaštenja i certifikate povezane s SPL-om.

(c)

Imatelji SPL-a smiju koristiti privilegije SPL-a samo ako ispunjavaju odgovarajuće zahtjeve u pogledu nedavnog iskustva i samo ako je njihov certifikat o zdravstvenoj sposobnosti, koji odgovara privilegijama koje koriste, valjan.

(d)

U knjižicu letenja pilota upisuje se da je pilot obavio let osposobljavanja u skladu s točkom (a) podtočkom 2. podpodtočkom ii. podpodpodtočkom (A), a navedeno potpisuje instruktor odgovoran za taj let osposobljavanja.

SFCL.120   SPL – Minimalna dob

Podnositelji zahtjeva za SPL moraju imati najmanje 16 godina.

SFCL.125   SPL – Učenik pilot

(a)

Učenici pilot ne smiju letjeti samostalno osim ako im se to ne odobri i ako su pod nadzorom FI(S)-a.

(b)

Učenik pilot mora imati najmanje 14 godina da bi smio letjeti samostalno.

SFCL.130   SPL – Zahtjevi povezani s tečajevima za osposobljavanje i iskustvom

(a)

Podnositelji zahtjeva za SPL moraju završiti tečaj osposobljavanja u ATO-u ili DTO-u. Tečaj mora biti prilagođen traženim privilegijama i uključivati:

1.

teoretsko znanje navedeno u točki SFCL.135;

2.

najmanje 15 sati letačkog osposobljavanja u jedrilicama, uključujući najmanje:

i.

10 sati letačkog osposobljavanja s instruktorom koje uključuje letačko osposobljavanje s instruktorom iz podpodpodtočke iv.podpodpodpodtočke (A) ili podpodtočke iv. podpodpodtočke (A), ovisno o slučaju;

ii.

dva sata samostalnog letenja pod nadzorom;

iii.

45 startova ili polijetanja i slijetanja;

iv.

ako se traže privilegije za jedrilice, isključujući TMG-ove, najmanje sedam sati letačkog osposobljavanja u jedrilicama, isključujući TMG-ove, i uključujući najmanje:

(A)

tri sata letačkog osposobljavanja s instruktorom;

(B)

jedno od sljedećeg:

(a)

jedan samostalni rutni let od najmanje 50 km (27 NM); ili

(b)

jedan rutni let s instruktorom od najmanje 100 km (55 NM) koji se, odstupajući od podtočke 2. podpodtočke iv., može obaviti u TMG-u;

v.

ako se traže privilegije za TMG-ove, najmanje šest sati letačkog osposobljavanja u TMG-ovima, uključujući najmanje:

(A)

četiri sata letačkog osposobljavanja s instruktorom;

(B)

jedan samostalni rutni let od najmanje 150 km (80 NM) u TMG-u, tijekom kojeg se jednom mora sletjeti s potpunim zaustavljanjem na aerodrom koji je različit od aerodroma polaska.

(b)

Podnositeljima zahtjeva koji posjeduju dozvolu pilota za drugu kategoriju zrakoplova, osim dozvole za balone, priznat će se 10 % ukupnog naleta kao PIC na takvom zrakoplovu do maksimalno sedam sati. Priznati nalet u svakom slučaju:

1.

ne uključuje zahtjeve iz točke (a) podtočke 2. podpodtočke ii., podpodtočke iv. podpodpodtočke (B) i podpodtočke v. podpodpodtočke (B); i

2.

u vezi s točkom (a) podtočkom 2. podpodtočkom iii., ne smije biti veći od 10 startova ili polijetanja i slijetanja.

SFCL.135   SPL – Polaganje ispita iz teorijskog znanja

(a)

Teorijsko znanje

Podnositelji zahtjeva za SPL moraju dokazati razinu teorijskog znanja koja odgovara traženim privilegijama putem sljedećih ispita:

1.

zajednički predmeti:

i.

zrakoplovno pravo;

ii.

ljudska izvedba;

iii.

meteorologija;

iv.

komunikacija;

2.

specifični predmeti povezani s jedrilicama:

i.

načela letenja;

ii.

operativni postupci;

iii.

izvedba leta i planiranje leta;

iv.

opće znanje o zrakoplovima povezano s jedrilicama;

v.

navigacija.

(b)

Odgovornosti podnositelja zahtjeva

1.

Podnositelj zahtjeva mora pristupiti cjelokupnom setu ispita iz teorijskog znanja za SPL za koji je odgovorno isto nadležno tijelo države članice.

2.

Podnositelj zahtjeva smije pristupiti ispitu iz teorijskog znanja samo ako ga preporuči ATO ili DTO odgovoran za njegovo osposobljavanje, i to nakon što je završio odgovarajuće elemente tečaja teorijskog osposobljavanja na zadovoljavajućoj razini.

3.

Preporuka ATO-a ili DTO-a vrijedi 12 mjeseci. Ako podnositelj zahtjeva nije pristupio polaganju pismenog ispita iz teorijskog znanja barem jedanput u tom razdoblju, potrebu za daljnjim osposobljavanjem određuje ATO ili DTO na temelju potreba podnositelja zahtjeva.

(c)

Kriteriji za uspješno položen ispit

1.

Prolaz na pismenom ispitu iz teorijskog znanja podnositelj zahtjeva postiže ako ima barem 75 % bodova na tom ispitu. Nema kaznenih bodova.

2.

Ako nije drugačije određeno u ovom Prilogu, smatrat će se da je podnositelj zahtjeva uspješno položio ispit iz teorijskog znanja za SPL ako je uspješno položio sve propisane pismene ispite iz teorijskog znanja u roku od 18 mjeseci od kraja kalendarskog mjeseca u kojem je podnositelj zahtjeva prvi put pristupio polaganju ispita.

3.

Ako podnositelj zahtjeva nije uspio položiti jedan od pismenih ispita iz teorijskog znanja u četiri pokušaja ili nije uspio položiti sve pismene ispite tijekom razdoblja iz podtočke 2., podnositelj zahtjeva mora ponovno polagati cjelokupni set pismenih ispita iz teorijskog znanja.

4.

Prije ponovnog polaganja ispitâ iz teorijskog znanja podnositelj zahtjeva mora obaviti dodatno osposobljavanje u ATO-u ili DTO-u. Opseg i trajanje tog osposobljavanja određuje ATO ili DTO na temelju potreba podnositelja zahtjeva.

(d)

Razdoblje valjanosti

Uspješno položen ispit iz teorijskog znanja vrijedi 24 mjeseca od datuma kad je podnositelj zahtjeva uspješno položio ispit iz teorijskog znanja, u skladu s točkom (c) podtočkom 2.

SFCL.140   SPL – Priznavanje teorijskog znanja

Podnositeljima zahtjeva za izdavanje SPL-a priznaje se da udovoljavaju zahtjevima za teorijsko znanje iz zajedničkih predmeta iz točke SFCL.135 točke (a) podtočke 1.:

(a)

ako imaju dozvolu u skladu s Prilogom I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 ili Prilogom III. (dio BFCL) Uredbi (EU) 2018/395; ili

(b)

ako su položili ispite iz teorijskog znanja za dozvolu kako je navedeno u točki (a), pod uvjetom da su to učinili u roku navedenom u točki SFCL.135 točki (d).

SFCL.145   SPL – Ispit praktične osposobljenosti

(a)

Podnositelj zahtjeva za SPL mora polaganjem ispita praktične osposobljenosti dokazati sposobnost da kao zapovjednik jedrilice obavlja odgovarajuće procedure i manevre sa stručnošću koja odgovara traženim privilegijama.

(b)

Podnositelji zahtjeva moraju položiti ispit praktične osposobljenosti u jedrilici, isključujući TMG-ove, ili u TMG-u, ovisno o traženim privilegijama i pod uvjetom da je tečaj osposobljavanja u skladu s točkom SFCL.130 uključivao potrebne elemente osposobljavanja za relevantni zrakoplov. Podnositelj zahtjeva koji je završio tečaj osposobljavanja, uključujući potrebne elemente za osposobljavanje za jedrilice i TMG-ove, može položiti dva ispita praktične osposobljenosti, jedan u jedrilici, isključujući TMG-ove, i jedan u TMG-u, kako bi stekao privilegije za oba zrakoplova.

(c)

Kako bi pristupio ispitu praktične osposobljenosti za izdavanje SPL-a, podnositelj zahtjeva najprije mora položiti odgovarajuće ispite iz teorijskog znanja.

(d)

Kriteriji za uspješno položen ispit

1.

Ispit praktične osposobljenosti mora biti podijeljen u različite dijelove, koji predstavljaju sve različite faze leta jedrilicom.

2.

Ako podnositelj zahtjeva ne položi neku stavku nekog dijela, smatra se da nije položio cijeli dio. Ako podnositelj zahtjeva ne položi samo jedan dio, ponavlja samo taj dio. Ako podnositelj zahtjeva ne položi više od jednog dijela, ponovno mora pristupiti polaganju cijelog ispita.

3.

Ako podnositelj zahtjeva mora ponoviti ispit u skladu s točkom 2., pad bilo kojeg dijela, uključujući dijelova koje je položio u prethodnom pokušaju, znači da mora ponovno polagati cijeli ispit.

(e)

Ako podnositelj zahtjeva ne uspije položiti sve dijelove ispita u dva pokušaja, mora proći dodatno praktično osposobljavanje.

SFCL.150   SPL – Privilegije za jedrilice i TMG-ove

(a)

Ako je ispit praktične osposobljenosti iz točke SFCL.145 položen u jedrilici, isključujući TMG-ove, privilegije SPL-a ograničene su na jedrilice, isključujući TMG-ove.

(b)

U slučaju opisanom u točki (a), privilegije SPL-a proširuju se na TMG-ove na temelju zahtjeva ako je pilot:

1.

u ATO-u ili DTO završio elemente osposobljavanja iz točke SFCL.130 točke (a) podtočke 2. podpodtočke v.;

2.

položio ispit praktične osposobljenosti kojim se dokazuje odgovarajuća razina praktične osposobljenosti u TMG-u. Tijekom tog ispita praktične osposobljenosti podnositelj zahtjeva ispitivaču mora dokazati i odgovarajuću razinu teorijskog znanja za TMG-ove iz sljedećih predmeta:

i.

načela letenja;

ii.

operativni postupci;

iii.

izvedba leta i planiranje leta;

iv.

opće znanje o zrakoplovima; i

v.

navigacija.

(c)

Imateljima dozvole izdane u skladu s Prilogom I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 priznaje se da u potpunosti udovoljavaju zahtjevima iz točke (b) pod uvjetom da:

1.

imaju ovlaštenje za klasu za TMG-ove; ili

2.

imaju privilegije za TMG-ove i ispunjavaju zahtjeve u pogledu nedavnog iskustva iz točke FCL.140.A Priloga I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011.

(d)

Ako je ispit praktične osposobljenosti iz točke SFCL.145 položen u TMG-u, privilegije SPL-a ograničene su na TMG-ove.

(e)

U slučaju opisanom u točki (d), privilegije SPL-a proširuju se na jedrilice na temelju zahtjeva ako je pilot:

1.

u ATO-u ili DTO završio elemente osposobljavanja iz točke SFCL.130 točke (a) podtočke 2. podpodtočke iv. i obavio najmanje 15 startova i slijetanja u jedrilici, isključujući TMG-ove; i

2.

položio ispit praktične osposobljenosti kojim se dokazuje odgovarajuća razina praktične osposobljenosti u jedrilici, isključujući TMG-ove. Tijekom tog ispita praktične osposobljenosti podnositelj zahtjeva ispitivaču mora dokazati i odgovarajuću razinu teorijskog znanja za jedrilice, isključujući TMG-ove, iz sljedećih predmeta:

i.

načela letenja;

ii.

operativni postupci;

iii.

izvedba leta i planiranje leta;

iv.

opće znanje o zrakoplovima; i

v.

navigacija.

(f)

Završetak osposobljavanja iz točke (b) podtočke 1. i točke (e) podtočke 1. upisuje se u knjižicu letenja pilota, a navedeno potpisuje voditelj osposobljavanja ATO-a ili DTO-a odgovoran za to osposobljavanje.

SFCL.155   SPL – Vrste starta

(a)

Imatelji SPL-a koriste svoje privilegije samo primjenom onih vrsta startova za koje su završili posebno osposobljavanje tijekom tečaja osposobljavanja u skladu s točkom SFCL.130 ili točkom SFCL.150 točkom (e) podtočkom 1. ili tijekom dodatnog osposobljavanja koje je proveo instruktor nakon izdavanja SPL-a. To posebno osposobljavanje sastoji se od sljedećeg:

1.

ako je riječ o startu pomoću vitla ili pomoću automobila, minimalno 10 startova u okviru letačkog osposobljavanja s instruktorom, i pet samostalnih startova pod nadzorom;

2.

ako je riječ o startu zrakoplovnom vučom ili samostalnom startu, minimalno pet startova u okviru letačkog osposobljavanja s instruktorom i pet samostalnih startova pod nadzorom. Ako je riječ o samostalnom startu, letačko osposobljavanje s instruktorom može se obaviti u TMG-ovima;

3.

ako je riječ o startu pomoću gume, minimalno tri starta obavljena u okviru letačkog osposobljavanja s instruktorom ili samostalno pod nadzorom instruktora; i

4.

u slučaju drugih vrsta startova, osposobljavanja u skladu sa zahtjevima nadležnog tijela.

(b)

Završetak osposobljavanja iz točke (a) upisuje se u knjižicu letenja pilota, a navedeno potpisuje voditelj osposobljavanja ATO-a ili DTO-a ili instruktor odgovoran za to osposobljavanje, ovisno o slučaju.

(c)

Kako bi se zadržale privilegije za svaku vrstu starta i u skladu sa zahtjevima iz točaka (a) i (b), imatelji SPL moraju obaviti najmanje pet startova u posljednje dvije godine, osim u slučaju starta uz pomoć gume, u kojem slučaju moraju obaviti samo dva starta. Ako je riječ o samostalnom startu, startovi se mogu obaviti u jedrilici sa samostalnim uzlijetanjem ili polijetanjima u TMG-ovima ili njihovom kombinacijom.

(d)

Ako imatelji SPL-a ne ispunjavaju zahtjeve iz točke (c), za obnavljanje svojih privilegija moraju obaviti dodatni broj startova s instruktorom ili samostalno pod nadzorom instruktora.

SFCL.160   SPL – Zahtjevi u pogledu nedavnog iskustva

(a)

Jedrilice, isključujući TMG-ove

Imatelji SPL-a smiju koristiti privilegije SPL-a, isključujući TMG-ove, samo ako su u zadnja 24 mjeseca prije planiranog leta:

1.

u jedrilicama obavili barem pet sati naleta kao PIC ili letjeli s instruktorom ili samostalno pod nadzorom FI(S)-a, pri čemu su u jedrilicama, isključujući TMG-ove, obavili najmanje:

i.

15 startova; i

ii.

dva leta za osposobljavanje s FI(S)-om; ili

2.

položili provjeru stručnosti s FE(S) u jedrilici, isključujući TMG-ove; provjera stručnosti temelji se na ispitu praktične osposobljenosti za SPL.

(b)

TMG-ovi

Imatelji SPL-a smiju koristiti privilegije za TMG-ove samo ako su u zadnja 24 mjeseca prije planiranog leta:

1.

obavili barem 12 sati naleta kao PIC ili letjeli s instruktorom ili samostalno pod nadzorom FI(S)-a, pri čemu su u TMG-ovima obavili najmanje:

i.

šest sati naleta;

ii.

12 polijetanja i slijetanja; i

iii.

let za osposobljavanje u trajanju od najmanje jednog sata ukupnog naleta s instruktorom; ili

2.

položili provjeru stručnosti s ispitivačem; provjera stručnosti temelji se na ispitu praktične osposobljenosti iz točke SFCL.150 točke (b) podtočke 2.

(c)

Imatelji SPL-a s privilegijama za letenje TMG-ovima koji također imaju dozvolu uključujući privilegije za letenje u TMG-ovima u skladu s odredbama Priloga I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 izuzimaju se od ispunjavanja zahtjeva iz točke (b).

(d)

U knjižicu letenja pilota upisuje se da je pilot obavio letove s instruktorom, letove pod nadzorom i letove za osposobljavanje iz točke (a) podtočke 1. i točke (b) podtočke 1. te provjere stručnosti iz točke (a) podtočke 2. i točke (b) podtočke 2., a navedeno potpisuje odgovorni FI(S) u slučaju iz točke (a) podtočke 1. i točke (b) podtočke 1., odnosno odgovorni FE(S) u slučaju iz točke (a) podtočke 2. i točke (b) podtočke 2.

(e)

Prijevoz putnika

Imatelji SPL-a prevoze putnike samo ako su u prethodnih 90 dana obavili kao PIC, barem:

1.

tri starta u jedrilicama, isključujući TMG-ove, ako će se putnici prevoziti jedrilicama, isključujući TMG-ove; ili

2.

tri polijetanja i slijetanja u TMG-ovima, ako će se putnici prevoziti u TMG-u. U slučaju prijevoza putnika noću u TMG-u, najmanje jedno od tih polijetanja i slijetanja mora se obaviti noću.

PODDIO ADD

DODATNA OVLAŠTENJA I PRIVILEGIJE

SFCL.200   Privilegije za akrobatsko letenje

(a)

Imatelji SPL-a smiju obavljati akrobatske letove jedrilicama s ugašenim motorima ili, u slučaju iz točaka (d) i (e), s upaljenim motorom, ako imaju odgovarajuće privilegije za akrobatsko letenje u skladu s ovom točkom.

(b)

Osnovne privilegije za akrobatsko letenje:

1.

nositelju daju pravo na obavljanje akrobatskih letova ograničenih na sljedeće manevre:

i.

penjanje i poniranje s nagibom od 45°, koji se obavljaju kao akrobatski manevri;

ii.

petlje;

iii.

ranversman;

iv.

lijena osmica;

v.

koviti;

2.

uključene su u privilegije SPL-a nakon što pilot završi:

i.

30 sati naleta ili 120 startova kao zapovjednik jedrilice, nakon izdavanja SPL-a;

ii.

tečaj osposobljavanja u ATO-u ili DTO-u, uključujući:

(A)

teorijsko osposobljavanje koje odgovara traženim privilegijama;

(B)

osposobljavanje za akrobatsko letenje u vezi s manevrima iz podtočke 1.

(c)

Napredne privilegije za akrobatsko letenje:

1.

nositelju daju pravo na obavljanje akrobatskih letova koji nisu ograničeni samo na manevre iz točke (b) podtočke 1.;

2.

uključene su u privilegije SPL-a nakon što je pilot:

i.

ispunio zahtjeve iz točke (b) podtočke 2. podpodtočke i.;

ii.

završio tečaj osposobljavanja u ATO-u ili DTO-u, uključujući:

(A)

teorijsko osposobljavanje koje odgovara traženim privilegijama;

(B)

najmanje pet sati ili 20 letova u okviru osposobljavanja za akrobatsko letenje.

(d)

Osnovne ili napredne privilegije za akrobatsko letenje uključuju akrobatske letove u jedrilicama na motorni pogon, ako je pilot prošao osposobljavanje za akrobatsko letenje u jedrilicama na motorni pogon tijekom tečaja osposobljavanja u skladu s točkom (b) podtočkom 2. podpodtočkom ii. ili točkom (c) podtočkom 2. podpodtočkom ii., ovisno o slučaju.

(e)

Privilegije SPL-a uključuju napredne privilegije za akrobatsko letenje za TMG-ove u letu na motorni pogon ako pilot ima ili je imao ovlaštenje za akrobatsko letenje u skladu s točkom FCL.800 Priloga I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011, uključujući privilegije za akrobatsko letenje u TMG-ovima.

(f)

Završetak tečaja osposobljavanja iz točke (b) podtočke 2. podpodtočke ii. i točke (c) podtočke 2. podpodtočke ii. te, ovisno o slučaju, uključivanje osposobljavanja iz točke (d), upisuju se u knjižicu letenja pilota, a navedeno potpisuje voditelj osposobljavanja ATO-a ili DTO-a odgovoran za to osposobljavanje.

SFCL.205   Ovlaštenje za vuču jedrilica i vuču transparenata

(a)

Imatelji SPL-a koji imaju privilegije za letenje TMG-ovima smiju vući jedrilice ili transparente samo ako imaju odgovarajuće ovlaštenje za vuču jedrilica ili vuču transparenata u skladu s ovom točkom.

(b)

Podnositelji zahtjeva za ovlaštenje za vuču jedrilica moraju završiti:

1.

najmanje 30 sati naleta kao PIC i 60 polijetanja i slijetanja u TMG-ovima, nakon dobivanja privilegija za TMG-ove;

2.

tečaj osposobljavanja u ATO-u ili DTO-u, uključujući:

i.

teorijsko osposobljavanje iz operacija i procedura za vuču jedrilica;

ii.

najmanje 10 letova osposobljavanja u vuči jedrilica, uključujući najmanje pet letova osposobljavanja s instruktorom;

iii.

ako je riječ o imatelju SPL-a s privilegijama koje su ograničene na TMG u skladu s točkom SFCL.150 točkom (d), pet letova za upoznavanje u jedrilici koja je startala pomoću zrakoplova.

(c)

Podnositelji zahtjeva za ovlaštenje za vuču transparenata moraju završiti:

1.

najmanje 100 sati naleta i 200 polijetanja i slijetanja kao zapovjednik TMG-a, nakon dobivanja privilegija za TMG-ove;

2.

tečaj osposobljavanja u ATO-u ili DTO-u, uključujući:

i.

teorijsko osposobljavanje iz operacija i procedura za vuču transparenata;

ii.

najmanje 10 letova osposobljavanja u vuči transparenata, uključujući najmanje pet letova s instruktorom.

(d)

Za podnositelje zahtjeva za ovlaštenje za vuču jedrilice ili ovlaštenje za vuču transparenata u skladu s ovom točkom koji već imaju ovlaštenje za vuču jedrilice ili vuču transparenata u skladu s točkom FCL.805 točkom (b) Priloga I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 ili koji su ispunili sve zahtjeve za izdavanje tog ovlaštenja, ovisno o slučaju, vrijedi sljedeće:

1.

priznaje im se da u potpunosti udovoljavaju zahtjevima iz točke (b) ili (c) za stjecanje ovlaštenja za vuču jedrilica ili za vuču transparenata, ovisno o slučaju, ako im odgovarajuće ovlaštenje za vuču, kako je određeno u točki (d), uključuje privilegije za vuču TMG-ovima; ili

2.

obavili su najmanje tri leta osposobljavanja s instruktorom kojima je obuhvaćen cijeli nastavni program osposobljavanja za vuču jedrilica ili vuču transparenata, ovisno o slučaju, u TMG-ovima.

(e)

Završetak tečaja osposobljavanja iz točke (b) podtočke 2., točke (c) podtočke 2. i točke (d) podtočke 2. upisuje se u knjižicu letenja, a navedeno potpisuje voditelj osposobljavanja ATO-a ili DTO-a ili instruktor odgovoran za to osposobljavanje, ovisno o slučaju.

(f)

Kako bi mogao koristiti privilegije ovlaštenja za vuču jedrilica ili vuču transparenata, imatelj ovlaštenja morao je obaviti najmanje pet vuča u zadnje dvije godine.

(g)

Ako imatelj ovlaštenja za vuču jedrilica ne ispunjava zahtjeve iz točke (f), prije nego nastavi koristiti privilegije svojeg ovlaštenja, mora obaviti broj vuča koji nedostaje s instruktorom ili pod nadzorom instruktora.

SFCL.210   Ovlaštenje za noćno letenje za TMG

(a)

Imatelji SPL-a s privilegijama za letenje TMG-ovima smiju koristiti svoje privilegije za TMG-ove u uvjetima vizualnog letenja noću samo ako imaju ovlaštenje za noćno letenje za TMG u skladu s ovom točkom.

(b)

Podnositelji zahtjeva za ovlaštenje za noćno letenje za TMG moraju završiti tečaj osposobljavanja u ATO-u ili DTO-u. Tečaj mora obuhvaćati:

1.

teorijsko osposobljavanje o letenju u uvjetima vizualnog letenja (VFR) noću;

2.

najmanje pet sati naleta na TMG-ovima noću, uključujući najmanje tri sata osposobljavanja s instruktorom, uključujući najmanje:

i.

jedan sat rutne navigacije s najmanje jednim rutnim letom s instruktorom od najmanje 50 km (27 NM);

ii.

pet samostalnih polijetanja; i

iii.

pet samostalnih slijetanja s potpunim zaustavljanjem.

(c)

Kako bi završio osposobljavanje noću, imatelj SPL-a najprije mora završiti osnovno osposobljavanje za instrumentalno letenje potrebno za izdavanje privatne dozvole pilota (PPL) u skladu s odredbama Priloga I. (dijela FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011.

(d)

Podnositeljima zahtjeva za ovlaštenje za noćno letenje za TMG u skladu s ovom točkom priznaje se da u potpunosti udovoljavaju zahtjevima iz točaka (b) i (c) ako imaju ovlaštenje za noćno letenje u skladu s točkom FCL.810 Priloga I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 ili ako su ispunili sve zahtjeve za izdavanje tog ovlaštenja.

SFCL.215   Privilegije za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti

(a)

Imatelji SPL-a upravljaju jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti samo ako:

1.

bilo koji od motora se isključi; i

2.

imaju privilegije za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti u skladu s ovom točkom.

(b)

Privilegije SPL-a uključuju privilegije za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti, ako je pilot završio najmanje:

1.

30 sati kao zapovjednik jedrilice, nakon izdavanja dozvole;

2.

tečaj osposobljavanja u ATO-u ili DTO-u, uključujući:

i.

teorijsko osposobljavanje;

ii.

najmanje dva sata letačkog osposobljavanja s instruktorom u jedrilici s ugašenim bilo kojim motorom, pri čemu je zrakoplovom upravljao samo prema instrumentima. Međutim, najviše 50 % letačkog osposobljavanja s instruktorom može se obaviti u TMG-ovima u letu na motorni pogon, pod uvjetom da se ti letovi osposobljavanja provode u vizualnim meteorološkim uvjetima (VMC).

(c)

Kako bi stekao privilegije za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti, za imatelja SPL-a koji posjeduje i osnovno ovlaštenje za instrumentalno letenje (BIR) ili IR(A) u skladu s Prilogom I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 ili koji je ispunio sve zahtjeve za izdavanje jednog od tih ovlaštenja vrijedi sljedeće:

1.

priznaje mu se da udovoljava zahtjevu iz točke (b) podtočke 2. podpodtočke i.;

2.

odstupajući od točke (b) podtočke 2. podpodtočke ii., obavio je najmanje jedan sat letačkog osposobljavanja s instruktorom u jedrilici, pri čemu je zrakoplovom upravljao samo prema instrumentima.

(d)

Završetak tečaja osposobljavanja iz točke (b) podtočke 2. ili točke (c) podtočke 2., ovisno o slučaju, upisuje se u knjižicu letenja, a navedeno potpisuje voditelj osposobljavanja ATO-a ili DTO-a odgovoran za to osposobljavanje.

(e)

Imatelji SPL-a smiju koristiti svoje privilegije za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti samo ako su u posljednje dvije godine prije planiranog leta u uvjetima bez vanjske vidljivosti obavili najmanje jedan sat naleta ili pet letova kao PIC koristeći privilegije za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti.

(f)

Ako imatelji SPL-a s privilegijama za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti ne ispunjavaju zahtjeve iz točke (e), a žele nastaviti koristiti svoje privilegije za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti, moraju:

1.

položiti provjeru stručnosti s FE(S)-om; ili

2.

obaviti dodatne nalete ili letove iz točke (e) s FI(S)-om.

(g)

Imateljima SPL-a s privilegijama za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti koji imaju i BIR ili IR(A) u skladu s Prilogom I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 priznaje se da u potpunosti udovoljavaju zahtjevima iz točke (e).

PODDIO FI

INSTRUKTORI LETENJA

Odjeljak 1.

Opći zahtjevi

SFCL.300   Certifikat instruktora letenja

(a)

Općenito

Instruktor provodi letačko osposobljavanje u jedrilici samo ako:

1.

posjeduje:

i.

SPL uključujući privilegije, ovlaštenja i certifikate za koje će pružati letačko osposobljavanje;

ii.

certifikat instruktora letenja jedrilicom (FI(S)) koji odgovara osposobljavanju koje će pružati, izdan u skladu s ovim poddijelom;

2.

ovlašten je za obavljanje dužnosti zapovjednika jedrilice tijekom letačkog osposobljavanja.

(b)

Osposobljavanje koje se izvodi izvan državnog područja država članica

1.

Odstupajući od točke (a) podtočke 1., u slučaju letačkog osposobljavanja pruženog tijekom tečaja osposobljavanja odobrenog u skladu s ovim Prilogom (dio SFCL) izvan državnog područja za koje su države članice odgovorne na temelju Čikaške konvencije, nadležno tijelo izdaje certifikat instruktora letenja podnositelju zahtjeva koji ima dozvolu pilota jedrilice koja je u skladu s Prilogom 1. Čikaškoj konvenciji, pod uvjetom da podnositelj zahtjeva:

i.

ima barem dozvolu koja uključuje, ovisno o slučaju, privilegije, ovlaštenja ili certifikate ekvivalentne onima za koje je ovlašten provoditi osposobljavanje;

ii.

ispunjava zahtjeve utvrđene u ovom poddijelu za izdavanje certifikata FI(S)-a s odgovarajućim privilegijama instruktora;

iii.

dokaže nadležnom tijelu odgovarajuću razinu poznavanja europskih zrakoplovnih propisa o sigurnosti kako bi se mogao koristiti svojim privilegijama instruktora u skladu s ovim Prilogom.

2.

Certifikat se ograničava na provođenje letačkog osposobljavanja:

i.

izvan državnih područja za koja su države članice odgovorne na temelju Čikaške konvencije;

ii.

učenicima pilotima koji imaju dovoljno znanje jezika na kojem se provodi letačko osposobljavanje.

Odjeljak 2.

Certifikat instruktora letenja za jedrilice – FI(S)

SFCL.315   Certifikat FI(S)-a – Privilegije i uvjeti

(a)

Pod uvjetom da podnositelji zahtjeva ispunjavaju zahtjeve iz točke SFCL.320 i uvjete koji slijede, certifikat FI(S)-a izdaje se s privilegijama za provođenje letačkog osposobljavanja za:

1.

SPL;

2.

dodatne privilegije za jedrilice u skladu s točkom SFCL.150 točkom (e);

3.

vrste starta u skladu s točkom SFCL.155, pod uvjetom da je podnositelj zahtjeva kao PIC obavio:

i.

ako je riječ o startu zrakoplovnom vučom, najmanje 30 startova; ili

ii.

ako je riječ o startu pomoću vitla, najmanje 50 startova;

4.

dodatne privilegije za TMG-ove u skladu s točkom SFCL.150 točkom (b), pod uvjetom da je podnositelj zahtjeva:

i.

obavio najmanje 30 sati naleta kao PIC na TMG-ovima;

ii.

završio osposobljavanje kako je određeno u točki SFCL.330 točki (b) podtočki 2.;

iii.

dokazao sposobnost izvođenja osposobljavanja u TMG-ovima FI(S)-u koji je kvalificiran u skladu s podtočkom 7. i kojeg imenuje voditelj osposobljavanja ATO-a ili DTO-a;

5.

osnovne privilegije za akrobatsko letenje, napredne privilegije za akrobatsko letenje ili privilegije za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti ili ovlaštenje za vuču jedrilica ili za vuču transparenata, pod uvjetom da podnositelj zahtjeva:

i.

ako je riječ o osposobljavanju za osnovne privilegije za akrobatsko letenje ili za napredne privilegije za akrobatsko letenje, ima napredne privilegije za akrobatsko letenje u skladu s točkom SFCL.200 točkom (c);

ii.

dokazao je sposobnost izvođenja osposobljavanja za relevantne privilegije ili ovlaštenja FI(S)-u koji je kvalificiran u skladu s točkom (a) podtočkom 7. i kojeg je imenovao voditelj osposobljavanja ATO-a ili DTO-a;

6.

letenje TMG-ovima noću, pod uvjetom da podnositelj zahtjeva:

i.

ispunjava zahtjev za iskustvo noću iz točke SFCL.160 točke (e) podtočke 2.;

ii.

dokazao je sposobnost izvođenja osposobljavanja u TMG-ovima noću FI(S)-u koji je kvalificiran u skladu s podtočkom 7. i kojeg imenuje voditelj osposobljavanja ATO-a ili DTO-a;

7.

certifikat FI(S)-a, pod uvjetom da je podnositelj zahtjeva:

i.

obavio najmanje 50 sati ili 150 startova u okviru letačkog osposobljavanja u jedrilicama;

ii.

u skladu s postupcima koje je nadležno tijelo uspostavilo u tu svrhu, dokazao sposobnost izvođenja osposobljavanja za certifikat FI(S)-a FI(S)-u koji je kvalificiran u skladu s ovom točkom i kojeg imenuje voditelj osposobljavanja ATO-a ili DTO-a.

(b)

Privilegije navedene u točki (a) uključuju privilegije za provođenje letačkog osposobljavanja za:

1.

izdavanje odgovarajuće dozvole, privilegija, ovlaštenja ili certifikata; i

2.

produžavanje, obnavljanje ili usklađenost s odgovarajućim zahtjevima u pogledu nedavnog iskustva iz ovog Priloga, ovisno o slučaju.

SFCL.320   Certifikat FI(S)-a – Preduvjeti i zahtjevi

Podnositelji zahtjeva za certifikat FI(S)-a moraju:

(a)

imati najmanje 18 godina,

(b)

ispunjavati zahtjeve iz točke SFCL.300 točke (a) podtočke 1. podpodtočke i. i točke (a) podtočke 2.;

(c)

imati 100 sati naleta i 200 startova kao zapovjednik jedrilice;

(d)

završiti tečaj osposobljavanja za instruktora u skladu s točkom SFCL.330 u ATO-u ili DTO-u; i

(e)

položiti procjenu stručnosti u skladu s točkom SFCL.345.

SFCL.325   Kompetencije i procjena FI(S)-a

Podnositelji zahtjeva za certifikat FI(S)-a moraju biti osposobljeni kako bi stekli sljedeće kompetencije:

(a)

pripremanje resursa;

(b)

stvaranje atmosfere pogodne za učenje;

(c)

prezentacija znanja;

(d)

integriranje upravljanja prijetnjom i greškom (TEM) i upravljanje resursima posade (CRM);

(e)

upravljanje vremenskim rasporedom kako bi se postigli ciljevi osposobljavanja;

(f)

olakšavanje učenja;

(g)

procjenjivanje učinka učenika;

(h)

praćenje i ocjenjivanje napretka;

(i)

ocjenjivanje satova osposobljavanja; i

(j)

izvještavanje o rezultatima.

SFCL.330   FI(S) – Tečaj osposobljavanja

(a)

Podnositelji zahtjeva za certifikat FI(S)-a najprije moraju položiti poseban prijemni ispit u ATO-u ili DTO-u koji se mora održati u roku od 12 mjeseci prije početka tečaja osposobljavanja radi procjene njihove sposobnosti da pohađaju tečaj.

(b)

Tečaj osposobljavanja za FI(S) mora uključivati:

1.

ako je riječ o jedrilicama, isključujući TMG-ove:

i.

elemente navedene u točki SFCL.325;

ii.

25 sati poučavanja i učenja;

iii.

30 sati teorijskog osposobljavanja, uključujući testove napretka;

iv.

najmanje šest sati, od čega najviše tri sata mogu biti obavljena u TMG-ovima, ili 20 startova, letačkog osposobljavanja;

2.

usto, ako privilegije certifikata FI(S)-a uključuju privilegije iz točke SFCL.315 točke (a) podtočaka 4. i 6., najmanje šest sati letačkog osposobljavanja s instruktorom u TMG-ovima.

(c)

Podnositeljima zahtjeva koji već imaju certifikat instruktora u skladu s Prilogom III. (dio BFCL) Uredbi (EU) 2018/395 ili s Prilogom I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 priznaje se da u potpunosti udovoljavaju zahtjevu iz točke (b) podtočke 1. podpodtočke ii.

(d)

Ako podnese zahtjev za certifikat FI(S)-a, pilotu koji ima, ili je imao, FI(A), (H) ili (As) priznaje se 18 sati u smislu zahtjeva iz točke (b) podtočke 1. podpodtočke iii.

SFCL.345   FI(S) – Procjena stručnosti

(a)

Podnositelji zahtjeva za izdavanje certifikata FI(S)-a moraju položiti procjenu stručnosti kako bi ispitivaču kvalificiranom u skladu s točkom SFCL.415 točkom (c) dokazali sposobnost za osposobljavanje učenika pilota na razini koja je potrebna za izdavanje SPL-a.

(b)

Ta procjena mora obuhvaćati:

1.

dokazivanje kompetencija opisanih u točki SFCL.325, prije leta, poslije leta i tijekom teorijskog osposobljavanja;

2.

usmeno ispitivanje teorijskog znanja na zemlji, brifinge prije i poslije leta te demonstracije u letu u jedrilici;

3.

odgovarajuće vježbe za procjenu instruktorskih kompetencija.

(c)

Procjena stručnosti za prvo izdavanje certifikata FI(S)-a provodi se u jedrilicama, isključujući TMG-ove.

SFCL.350   FI(S) – Ograničene privilegije

(a)

Privilegije FI(S)-a ograničene su na provođenje letačkog osposobljavanja pod nadzorom FI(S)-a bez ograničenih privilegija kojeg je za tu svrhu imenovao ATO ili DTO u sljedećim slučajevima:

1.

za izdavanje SPL-a;

2.

za proširenje privilegija SPL-a na dodatne privilegije za jedrilice ili TMG u skladu s točkom SFCL.150;

3.

za proširenje privilegija SPL-a na dodatne vrste starta u skladu s točkom SFCL.155; i

4.

za osnovne privilegije za akrobatsko letenje, napredne privilegije za akrobatsko letenje ili privilegije za letenje jedrilicom u uvjetima bez vanjske vidljivosti ili za ovlaštenje za vuču jedrilica ili za vuču transparenata.

(b)

Dok provodi osposobljavanje pod nadzorom, u skladu s točkom (a), FI(S) neće imati privilegiju odobriti učeniku pilotu provođenje prvoga samostalnog leta ili prvoga samostalnog rutnog leta.

(c)

Ograničenja iz točaka (a) i (b) uklanjaju se iz certifikata FI(S)-a nakon što FI(S) završi najmanje 15 sati ili 50 startova u okviru letačkog osposobljavanja kojim su obuhvaćene sve faze leta jedrilicom. Ako je riječ o FI(S)-u s ograničenim privilegijama koji ispunjava zahtjeve iz točke SFCL.330 točke (b) podtočke 2., pet od tih 15 sati može se obaviti u TMG-ovima, a 15 od tih 50 startova može se zamijeniti polijetanjima i slijetanjima u TMG-ovima.

SFCL.360   Certifikat FI(S)-a – Zahtjevi u pogledu nedavnog iskustva

(a)

Imatelj certifikata FI(S)-a može se koristiti privilegijama svojeg certifikata samo ako je prije planiranog korištenja tih privilegija:

1.

u posljednje tri godine završio:

i.

osposobljavanje za obnovu instruktorskog znanja u ATO-u ili DTO-u ili u nadležnom tijelu, tijekom čega imatelj pohađa teorijsko osposobljavanje radi obnove i ažuriranja odgovarajućeg znanja za instruktore letenja jedrilicom; i

ii.

ako pruža letačko osposobljavanje kao FI(S), najmanje:

(A)

30 sati; ili

(B)

60 startova ili polijetanja i slijetanja; i

2.

tijekom proteklih devet godina i u skladu s postupcima koje je nadležno tijelo uspostavilo za tu svrhu, dokazao sposobnost za osposobljavanje za jedrilice FI(S)-u kvalificiranom u skladu s točkom SFCL.315 točkom (a) podtočkom 7. i kojeg je imenovao voditelj osposobljavanja ATO-a ili DTO-a.

(b)

Sati letenja kao FE(S) za vrijeme ispita praktične osposobljenosti, provjera stručnosti i procjena stručnosti u potpunosti se priznaju u smislu zahtjeva iz točke (a) podtočke 1. podpodtočke ii.

(c)

Ako imatelj certifikata FI(S)-a ne završi let osposobljavanja pod nadzorom FI(S)-a za koji taj FI(S) smatra da je imatelj certifikata zadovoljio u skladu s točkom (a) podtočkom 2., ne smije koristiti privilegije certifikata FI(S)-a dok uspješno ne položi procjenu stručnosti u skladu s točkom SFCL.345.

(d)

Za nastavak korištenja privilegija certifikata FI(S)-a imatelj certifikata FI(S)-a koji ne ispunjava sve zahtjeve iz točke (a) mora ispuniti zahtjeve iz točke (a) podtočke 1. podpodtočke i. i točke SFCL.345.

PODDIO FE

ISPITIVAČI U LETU

Odjeljak 1.

Opći zahtjevi

SFCL.400   Certifikati ispitivača u letu za jedrilice

(a)

Općenito

Ispitivač provodi samo ispite praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti u skladu s ovim Prilogom ako:

1.

posjeduje:

i.

SPL uključujući privilegije, ovlaštenja i certifikate za koje je ovlašten provoditi ispite praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti, te privilegije za osposobljavanje za njih;

ii.

certifikat FE(S)-a, uključujući odgovarajuće privilegije za provedeni ispit praktične osposobljenosti, provjeru stručnosti ili procjenu stručnosti, izdan u skladu s ovim poddijelom;

2.

ovlašten je za obavljanje dužnosti zapovjednika jedrilice tijekom ispita praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti.

(b)

Ispitivanja izvan državnog područja država članica

1.

Odstupajući od točke (a) podtočke 1., u slučaju ispita praktične osposobljenosti i provjera stručnosti koji se provode izvan državnog područja za koje su države članice odgovorne na temelju Čikaške konvencije, nadležno tijelo izdaje certifikat ispitivača podnositelju zahtjeva koji ima dozvolu pilota jedrilice koja je u skladu s Prilogom 1. Čikaškoj konvenciji, pod uvjetom da podnositelj zahtjeva:

i.

ima barem dozvolu koja uključuje, ovisno o slučaju, privilegije, ovlaštenja ili certifikate ekvivalentne onima za koje je ovlašten provoditi ispite praktične osposobljenosti ili provjere stručnosti;

ii.

ispunjava zahtjeve utvrđene u ovom poddijelu za izdavanje odgovarajućeg certifikata ispitivača;

iii.

dokaže nadležnom tijelu odgovarajuću razinu poznavanja Unijinih zrakoplovnih propisa o sigurnosti kako bi se mogao koristiti svojim privilegijama ispitivača u skladu s ovim Prilogom.

2.

Certifikat iz podtočke 1. ograničen je na provođenje ispita praktične osposobljenosti i provjera stručnosti:

i.

izvan državnih područja za koja su države članice odgovorne na temelju Čikaške konvencije; i

ii.

pilota koji dovoljno poznaju jezik na kojem se ispit/provjera provodi.

SFCL.405   Ograničenje privilegija u slučaju postojećih interesa

Ispitivač za jedrilice ne provodi:

(a)

ispit praktične osposobljenosti ili procjenu stručnosti za izdavanje dozvole, ovlaštenja ili certifikata podnositeljima zahtjeva kojima je pružio više od 50 % propisanog letačkog osposobljavanja za dozvolu, ovlaštenje ili certifikat za koje se provodi ispit praktične osposobljenosti ili procjena stručnosti; ni

(b)

ispit praktične osposobljenosti ili procjenu stručnosti ako smatra da bi njegova objektivnost mogla biti upitna.

SFCL.410   Provođenje ispita praktične osposobljenosti, provjera stručnosti i procjena stručnosti

(a)

Prilikom provođenja ispita praktične osposobljenosti, provjera stručnosti i procjena stručnosti, ispitivač za jedrilice mora:

1.

pobrinuti se da ne postoje jezične prepreke za komunikaciju s podnositeljem zahtjeva;

2.

potvrditi da podnositelj zahtjeva ispunjava sve zahtjeve za kvalifikacije, osposobljavanje i iskustvo iz ovog Priloga za stjecanje, produžavanje ili obnavljanje dozvole, privilegija, ovlaštenja ili certifikata za koje se provodi ispit praktične osposobljenosti, provjera stručnosti ili procjena stručnosti;

3.

upoznati podnositelja zahtjeva s posljedicama pružanja nepotpunih, netočnih ili neistinitih informacija povezanih s njegovim osposobljavanjem i letačkim iskustvom.

(b)

Nakon završetka ispita praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti, ispitivač za jedrilice mora:

1.

obavijestiti podnositelja zahtjeva o rezultatima ispita praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti;

2.

u slučaju uspješno položene procjene stručnosti za produžavanje ili obnavljanje dozvole unijeti novi datum isteka valjanosti u dozvolu ili certifikat podnositelja zahtjeva, ako ga je za to posebno ovlastilo nadležno tijelo odgovorno za dozvolu podnositelja zahtjeva;

3.

podnositelju zahtjeva dati potpisani izvještaj s ispita praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti i bez neopravdanog odgađanja predati preslike izvještaja nadležnom tijelu odgovornom za dozvolu podnositelja zahtjeva i nadležnom tijelu koje je izdalo certifikat ispitivača. Izvještaj mora sadržavati:

i.

izjavu da je ispitivač za jedrilice od podnositelja zahtjeva primio informacije o njegovom iskustvu i osposobljavanju te potvrdio da su to iskustvo i osposobljavanje u skladu s odgovarajućim zahtjevima iz ovog Priloga;

ii.

potvrdu da su svi zahtijevani manevri i vježbe provedeni te informacije o usmenom ispitu iz teorijskog znanja, ako je to primjenjivo. Ako podnositelj zahtjeva nije uspješno položio neki dio iz navedenih kategorija, ispitivač mora zapisati razloge za donošenje takve procjene;

iii.

rezultat ispita praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti;

iv.

izjavu da je ispitivač za jedrilice pregledao i primijenio nacionalne procedure i zahtjeve nadležnog tijela podnositelja zahtjeva ako tijelo nadležno za dozvolu podnositelja zahtjeva nije isto tijelo koje je izdalo certifikat ispitivaču;

v.

preslik certifikata ispitivača za jedrilice u kojem je naveden opseg njegovih privilegija u svojstvu ispitivača za jedrilice u pogledu provođenja ispita praktične osposobljenosti, provjera stručnosti ili procjena stručnosti podnositelja zahtjeva čije nadležno tijelo nije isto tijelo koje je izdalo certifikat ispitivaču.

(c)

Ispitivač za jedrilice mora pet godina čuvati zapise koji sadrže sve detalje ispita praktične osposobljenosti, provjera stručnosti i procjena stručnosti koje je proveo i njihove rezultate.

(d)

Na zahtjev nadležnog tijela koje je odgovorno za izdavanje certifikata ispitivača za jedrilice ili nadležnog tijela odgovornog za izdavanje dozvole podnositelja zahtjeva, ispitivač za jedrilice mora predati sve zapise i izvještaje te sve druge informacije koje se zahtijevaju u svrhu aktivnosti nadzora.

Odjeljak 2.

Certifikat ispitivača u letu za jedrilice – FE(S)

SFCL.415   Certifikat FE(S)-a – Privilegije i uvjeti

Pod uvjetom da podnositelj zahtjeva ispunjava zahtjeve iz točke SFCL.420 i uvjete koji slijede, certifikat FE(S)-a izdaje se na temelju zahtjeva s privilegijama za provođenje:

(a)

ispita praktične osposobljenosti i provjera stručnosti za SPL, ako je podnositelj zahtjeva u jedrilicama, isključujući TMG-ove, obavio najmanje 300 sati naleta kao pilot, uključujući 150 sati ili 300 startova letačkog osposobljavanja;

(b)

ispita praktične osposobljenosti za proširenje privilegija SPL-a na TMG u skladu s točkom SFCL.150 točkom (e), pod uvjetom da podnositelj zahtjeva ima 300 sati naleta na jedrilicama, uključujući 50 sati letačkog osposobljavanja u TMG-ovima;

(c)

procjena stručnosti za izdavanje certifikata FI(S)-a u jedrilicama, pod uvjetom da je podnositelj zahtjeva:

1.

obavio najmanje 500 sati naleta kao pilot jedrilice, uključujući, ako će se privilegijama certifikata FE(S)-a koristiti na:

i.

jedrilicama, isključujući TMG-ove, najmanje 10 sati ili 30 startova za osposobljavanje podnositelja zahtjeva za certifikat FI(S)-a u jedrilicama, isključujući TMG-ove;

ii.

TMG-ovima, najmanje 10 sati ili 30 polijetanja i slijetanja za osposobljavanje podnositelja zahtjeva za certifikat FI(S)-a u TMG-ovima;

2.

prošao odgovarajuće osposobljavanje tijekom standardizacijskog tečaja za ispitivače u skladu s točkom SFCL.430.

SFCL.420   Certifikat FE(S)-a – Preduvjeti i zahtjevi

Podnositelji zahtjeva za certifikat FE(S)-a moraju:

(a)

ispunjavati zahtjeve iz točke SFCL.400 točke (a) podtočke 1. podpodtočke i. i točke (a) podtočke 2.;

(b)

završiti standardizacijski tečaj FE(S) u skladu s točkom SFCL.430;

(c)

završiti procjenu stručnosti u skladu s točkom SFCL.445;

(d)

dokazati relevantno radno iskustvo povezano s privilegijama certifikata FE(S)-a; i

(e)

dokazati da im nisu izrečene sankcije, uključujući privremeno oduzimanje, ograničenje ili trajno oduzimanje neke od dozvola, ovlaštenja ili certifikata izdanih u skladu s ovim Prilogom, Prilogom I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 ili Prilogom III. (dio BFCL) Uredbi (EU) 2018/395 zbog nesukladnosti s Uredbom (EU) 2018/1139 i njezinim delegiranim i provedbenim aktima tijekom zadnje tri godine.

SFCL.430   Certifikat FE(S)-a – Standardizacijski tečaj

(a)

Podnositelji zahtjeva za certifikat FE(S)-a moraju pohađati standardizacijski tečaj koji pruža ili nadležno tijelo ili ATO ili DTO i koji odobri to nadležno tijelo.

(b)

Standardizacijski tečaj prilagođava se zahtijevanim privilegijama ispitivača u letu za jedrilice i sastoji se od teorijskog i praktičnog osposobljavanja, što uključuje barem:

1.

provođenje dvaju ispita praktične osposobljenosti, provjera stručnosti ili procjena stručnosti za SPL ili pripadajuća ovlaštenja ili certifikate;

2.

osposobljavanje o primjenjivim zahtjevima iz ovog Priloga i o primjenjivim zahtjevima za letačke operacije, provođenje ispita praktične osposobljenosti, provjera stručnosti ili procjena stručnosti, te njihovo dokumentiranje i izvještavanje o njima;

3.

brifing o:

i.

nacionalnim administrativnim procedurama;

ii.

zahtjevima za zaštitu osobnih podataka;

iii.

odgovornosti ispitivača;

iv.

osiguranju ispitivača od nesreće;

v.

nacionalnim naknadama; i

vi.

načinu pristupa informacijama iz podpodtočaka od i. do v. pri provođenju ispita praktične osposobljenosti, provjera stručnosti ili procjena stručnosti podnositelja zahtjeva čije nadležno tijelo nije isto tijelo koje je izdalo certifikat ispitivača.

(c)

Imatelj certifikata FE(S)-a ne smije provoditi ispite praktične osposobljenosti, provjere stručnosti ili procjene stručnosti podnositelja zahtjeva čije nadležno tijelo nije isto tijelo koje je izdalo certifikat ispitivača, osim ako pregleda najnovije dostupne informacije o odgovarajućim nacionalnim procedurama nadležnog tijela podnositelja zahtjeva.

SFCL.445   Certifikat FE(S)-a – Procjena stručnosti

Podnositelj zahtjeva za prvo izdavanje certifikata FE(S)-a mora dokazati svoju stručnost kao FE(S) inspektoru nadležnog tijela ili starijem ispitivaču koje je za to posebno ovlastilo nadležno tijelo odgovorno za certifikat FE(S)-a. Pri procjeni stručnosti podnositelj zahtjeva provodi ispit praktične osposobljenosti, provjeru stručnosti ili procjenu stručnosti, uključujući brifing, provođenje ispita praktične osposobljenosti, provjeru stručnosti ili procjenu stručnosti te procjenu osobe koja polaže ispit, provjeru ili procjenu, poslijeletnu uputu (debriefing) i sastavljanje dokumentacije.

SFCL.460   Certifikat FE(S)-a – Valjanost, produžavanje i obnavljanje

(a)

Certifikat FE(S)-a vrijedi pet godina.

(b)

Certifikat FE(S)-a produžava se ako je imatelj:

1.

tijekom razdoblja valjanosti certifikata FE(S)-a završio tečaj za obnovu znanja ispitivača koji pruža nadležno tijelo ili ATO ili DTO i koji je odobrilo to nadležno tijelo, tijekom kojeg imatelj pohađa teorijsko osposobljavanje radi obnove i ažuriranja odgovarajućeg znanja za ispitivače za jedrilice;

2.

tijekom 24 mjeseca prije isteka valjanosti certifikata dokazao sposobnost provođenja ispita praktične osposobljenosti, provjera stručnosti ili procjena stručnosti inspektoru nadležnog tijela ili ispitivaču koje je za to posebno ovlastilo nadležno tijelo odgovorno za certifikat FE(S)-a.

(c)

Imatelju certifikata FE(S)-a koji ima i certifikat ispitivača ili više njih za druge kategorije zrakoplova u skladu s Prilogom I. (dio FCL) Uredbi (EU) br. 1178/2011 ili Prilogom III. (dio BFCL) Uredbi (EU) 2018/395 mogu se, u dogovoru s nadležnim tijelom, zajedno produžiti svi certifikati ispitivača.

(d)

Ako je certifikat FE(S)-a istekao, njegov nositelj mora ispuniti zahtjeve iz točke SFCL.445 točke (b) podtočke 1. prije nego što nastavi s korištenjem privilegija certifikata FE(S)-a.

(e)

Certifikat FE(S)-a može se produžiti ili obnoviti samo ako podnositelj zahtjeva dokaže da i dalje ispunjava zahtjeve iz točke SFCL.410 i zahtjeve iz točke SFCL.420 točaka (d) i (e).

”.