20.11.2018   

HR

Službeni list Europske unije

L 293/1


DELEGIRANA UREDBA KOMISIJE (EU) 2018/1784

оd 9. srpnja 2018.

o izmjeni Delegirane uredbe (EU) br. 639/2014 u pogledu određenih odredbi o zelenim praksama utvrđenima Uredbom (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju pravila za izravna plaćanja poljoprivrednicima u okviru programa potpore predviđenih zajedničkom poljoprivrednom politikom te stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 637/2008 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 73/2009 (1), a posebno njezin članak 45. stavak 6. točku (b) i članak 46. stavak 9. točku (a),

budući da:

(1)

Člancima od 38. do 48. Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 639/2014 (2) utvrđena su pravila o dopuni odredbi o standardnim zelenim praksama utvrđenima Uredbom (EU) br. 1307/2013.

(2)

Uredba (EU) 2017/2393 Europskog parlamenta i Vijeća (3) o izmjeni nekoliko odredbi o zelenim praksama utvrđenima Uredbom (EU) br. 1307/2013 stupila je na snagu 30. prosinca 2017. Izmjene koje se odnose na zelene prakse primjenjuju se od 1. siječnja 2018. Kako bi se razjasnilo i osiguralo dosljednost relevantnih obveza subjekata, te izmjene zahtijevaju prilagodbu određenih odredbi Delegirane uredbe (EU) br. 639/2014.

(3)

Ako države članice odluče da se zemljište prekriveno travom koje nije preorano tijekom pet ili više godina smatra trajnim travnjakom u skladu s člankom 4. stavkom 2. trećim podstavkom točkom (a) Uredbe (EU) br. 1307/2013, kako je izmijenjeno Uredbom (EU) 2017/2393, ili odluče da površina trajnog travnjaka može uključivati druge vrste kao što je određeno grmlje ili stabla u skladu s točkom (b) ovog podstavka, ili odluče da se određena zemljišta koja se mogu napasivati smatraju trajnim travnjakom u skladu s točkom (c) ovog podstavka, trebale bi, prema potrebi, prilagoditi svoj referentni omjer kako bi uzele u obzir moguće znatne učinke primjene tih odluka na taj omjer.

(4)

Nakon uvođenja mogućnosti da države članice odluče da se zemljište prekriveno travom koje nije preorano tijekom pet ili više godina smatra trajnim travnjakom u skladu s člankom 4. stavkom 2. trećim podstavkom točkom (a) Uredbe (EU) br. 1307/2013, kako je izmijenjeno Uredbom (EU) 2017/2393, površina trajnog travnjaka može izgubiti tu kvalifikaciju ne samo zbog prenamjene u ratarske kulture, već i zbog preoravanja. Članak 44. stavak 1. Delegirane uredbe (EU) br. 639/2014 trebalo bi prilagoditi kako bi se odrazila ta nova mogućnost.

(5)

Člankom 3. stavkom 9. točkom (b) podtočkom i. Uredbe (EU) 2017/2393 uvode se tri nove vrste ekološki značajne površine čime je postojeći popis proširen površinama s vrstom Miscanthus, površinama s vrstom Silphium perfoliatum i zemljištem na ugaru za medonosno bilje (vrste bogate peludi i nektarom). U uvodnoj izjavi (45) Uredbe (EU) br. 1307/2013 naglašava se važnost dosljednog utvrđivanja ekološki značajnih površina. Stoga je potrebno razjasniti odnos između novih i postojećih vrsta ekološki značajnih površina.

(6)

Prvo, u pogledu površina pod „zemljište na ugaru za medonosno bilje”, s obzirom na to da su te površine činile dio ekološki značajne površine vrste „zemljište na ugaru”, za potonje bi se i dalje trebali primjenjivati postojeći zahtjevi upravljanja. Konkretno, zabranu poljoprivredne proizvodnje, minimalno trajanje koje trebaju odrediti države članice i zabranu uporabe sredstava za zaštitu bilja kako je utvrđeno u pogledu „zemljišta na ugaru” trebalo bi primjenjivati i u pogledu „zemljišta na ugaru za medonosno bilje” čak i ako je sjetva medonosnog bilja dopuštena na površinama pod tom novom ekološki značajnom površinom.

(7)

Osim toga, kako bi se uklonile dvojbe koje bi se mogle pojaviti uvođenjem nove vrste ekološki značajne površine i uzeo u obzir rizik da se na njoj siju usjevi koji se obično upotrebljavaju za proizvodnju, s obzirom na cilj bioraznolikosti ekološki značajne površine, trebalo bi razjasniti da, u skladu sa zahtjevom da se ne proizvodi, takve površine ne bi trebale uključivati površine pod kulturama koje se obično uzgajaju u svrhu žetve.

(8)

Međutim, budući da se u Prilogu X. Uredbi (EU) br. 1307/2013, kako je izmijenjen Uredbom (EU) 2017/2393, dodjeljuje veći ponderacijski faktor za novu ekološki značajnu površinu „zemljište na ugaru za medonosno bilje” iz članka 46. stavka 2. točke (m) Uredbe (EU) br. 1307/2013 nego na „zemljište na ugaru” iz članka 46. stavka 2. točke (a) te uredbe, trebalo bi razjasniti razliku između tih dviju vrsta ekološki značajne površine. Konkretno, kako bi se osigurala pravna sigurnost za poljoprivrednike u pogledu vrsta koje se smatraju bogatima peludi i nektarom, a time i „medonosnim biljem”, za potrebe članka 46. stavka 2. prvog podstavka točke (m) Uredbe (EU) br. 1307/2013 trebalo bi uspostaviti popis takvih vrsta. S obzirom na raznolikost poljoprivrednih uvjeta i vrsta diljem Unije odabir prikladnih vrsta trebalo bi prepustiti državama članicama. Međutim, invazivne strane vrste u smislu Uredbe (EU) br. 1143/2014 Europskog parlamenta i Vijeća (4) na tim se površinama ne bi trebale koristiti jer predstavljaju rizik za autohtonu bioraznolikost, među ostalim, tako što ometaju autohtonu interakciju biljaka i oprašivača.

(9)

Nadalje, kako bi se maksimalno povećala korist bioraznolikosti na takvim površinama, državama članicama trebalo bi omogućiti da odluče o mogućim relevantnim dodatnim zahtjevima upravljanja kao što su mješavine vrsta. I na kraju, s obzirom na to da prisutnost travnih vrsta koje ne prevladavaju i korištenje košnica ne utječu na učinak bioraznolikosti zemljišta na ugaru za medonosno bilje, trebalo bi dopustiti prisutnost košnica.

(10)

Kako bi se očuvala i poboljšala bioraznolikost u skladu s ciljevima „ozelenjivanja” trebalo bi utvrditi zahtjeve upravljanja u pogledu uporabe kemijskih tvari (mineralna gnojiva i sredstva za zaštitu bilja) za nove ekološki značajne površine s vrstama Miscanthus i Silphium perfoliatum. Konkretno, s obzirom na relativno štetan utjecaj sredstava za zaštitu bilja na bioraznolikost, njihovu bi uporabu na tim površinama trebalo zabraniti i dopustiti je samo u prvoj godini kao pomoć u uspostavljanju površina. Delegiranu uredbu (EU) br. 639/2014 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(11)

Ova bi se Uredba trebala primjenjivati na zahtjeve za potporu koji se odnose na kalendarske godine od 1. siječnja 2018. Međutim, s obzirom na vrijeme koje je nacionalnim tijelima i poljoprivrednicima potrebno za prilagodbu zahtjevima utvrđenima ovom Uredbom koji se odnose na ekološki značajne površine, odgovarajuće izmjene trebale bi se primjenjivati samo na zahtjeve za potporu koji se odnose na kalendarske godine od 1. siječnja 2019.,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

Izmjena Delegirane uredbe (EU) br. 639/2014

Delegirana uredba (EU) br. 639/2014 mijenja se kako slijedi:

(1)

U članku 43. stavak 3. zamjenjuje se sljedećim:

„3.   Države članice prilagođavaju referentni omjer ako procijene da postoji znatan utjecaj na razvoj omjera posebice zbog promjene na površini pod ekološkom proizvodnjom ili promjene unutar populacije sudionika u programu za male poljoprivrednike ili kada države članice odluče u skladu s člankom 4. stavkom 2. trećim podstavkom točkama (a), (b) ili (c) Uredbe (EU) br. 1307/2013. Države članice u takvim slučajevima obavješćuju Komisiju bez odlaganja o učinjenoj prilagodbi i o opravdanju za tu prilagodbu.”;

(2)

U članku 44. stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1.   Države članice mogu predvidjeti pojedinačnu obvezu poljoprivrednika da ne prenamjenjuju, uključujući, ako primjenjuju članak 4. stavak 2. treći podstavak točku (a) Uredbe (EU) br. 1307/2013, ne preoravaju površine trajnih travnjaka bez prethodnog pojedinačnog odobrenja. Poljoprivrednici se obavješćuju o toj obvezi bez odlaganja i svakako prije 15. studenoga godine u kojoj je predmetna država članica predvidi. Ta se obveza primjenjuje samo na poljoprivrednike na koje se primjenjuju obveze u skladu s poglavljem 3. glavom III. Uredbe (EU) br. 1307/2013 u pogledu površina trajnog travnjaka na koje se ne primjenjuje članak 45. stavak 1. Uredbe (EU) br. 1307/2013.

Izdavanje odobrenja može ovisiti o primjeni objektivnih i nediskriminirajućih kriterija, uključujući ekološke kriterije. Ako odobrenje iz prvog podstavka podliježe uvjetu da se neka druga površina odgovarajućeg broja hektara treba utvrditi kao trajni travnjak ili, ako država članica primjenjuje članak 4. stavak 2. treći podstavak točku (a) Uredbe (EU) br. 1307/2013, uvjetu da je ta druga ili ista površina utvrđena kao trajni travnjak, ta se površina, odstupajući od članka 4. stavka 1. točke (h) Uredbe (EU) br. 1307/2013, smatra trajnim travnjakom od prvog dana prenamjene, uključujući preoravanje. Takve se površine upotrebljavaju za uzgoj trave ili druge travolike paše najmanje pet godina zaredom od dana prenamjene, uključujući preoravanje. Međutim ako država članica tako odluči, kada poljoprivrednici prenamijene površine koji su se već upotrebljavale za uzgoj trave ili druge travolike paše u površine trajnih travnjaka, takve se površine upotrebljavaju za uzgoj trave ili druge travolike paše preostali broj godina potrebnih za postizanje pet godina zaredom.”;

(3)

Članak 45. mijenja se kako slijedi:

(a)

stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2.   Na zemljištu na ugaru i zemljištu na ugaru za medonosno bilje (vrste bogate peludi i nektarom) nema poljoprivredne proizvodnje. Države članice utvrđuju razdoblje tijekom kojeg zemljište mora biti na ugaru u određenoj kalendarskoj godini. To razdoblje nije kraće od šest mjeseci. U pogledu površina pod zemljištem na ugaru za medonosno bilje države članice utvrđuju popis vrsta bogatih peludi i nektarom koji se mora koristiti. Invazivne biljne strane vrste u smislu članka 3. stavka 2. Uredbe (EU) br. 1143/2014 Europskog parlamenta i Vijeća (*1) ne smiju se navesti na popisu. Takve površine ne uključuju površine pod usjevima koji se obično siju za žetvu. Države članice mogu utvrditi dodatne zahtjeve. Takve površine mogu uključivati travolike vrste pod uvjetom da medonosne kulture ostanu prevladavajuće. Ne dovodeći u pitanje zahtjev „da se ne proizvodi” utvrđen u stavku 10.a, košnice se mogu staviti na površine zemljišta na ugaru za medonosno bilje (vrste bogate peludi i nektarom).

Odstupajući od članka 4. stavka 1. točke (h) Uredbe (EU) br. 1307/2013, zemljište na ugaru i zemljište na ugaru za medonosno bilje (vrste bogate peludi i nektarom) u cilju postizanja ekološki značajne površine više od pet godina ostaje obradivo zemljište.

(*1)  Uredba (EU) br. 1143/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. listopada 2014. o sprječavanju i upravljanju unošenja i širenja invazivnih stranih vrsta (SL L 317, 4.11.2014., str. 35.).”;"

(b)

Umeće se sljedeći stavak 8.a:

„8.a.   Na površinama s vrstama Miscanthus i Silphium perfoliatum države članice zabranjuju uporabu sredstava za zaštitu bilja osim u prvoj godini u kojoj je poljoprivrednik posadio te dvije vrste. Države članice zabranjuju ili utvrđuju zahtjeve u pogledu uporabe mineralnih gnojiva na tim površinama, uzimajući u obzir cilj ekološki značajne površine posebice radi zaštite i poboljšanja bioraznolikosti.”

Članak 2.

Stupanje na snagu i primjena

Ova Uredba stupa na snagu trećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se na zahtjeve za potporu koji se odnose na kalendarske godine od 1. siječnja 2018.

Članak 1. točka 3. primjenjuje se na zahtjeve za potporu koji se odnose na kalendarske godine od 1. siječnja 2019.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 9. srpnja 2018.

Za Komisiju

Predsjednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 608.

(2)  Delegirana uredba Komisije (EU) br. 639/2014 od 11. ožujka 2014. o dopuni Uredbe (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju pravila za izravna plaćanja poljoprivrednicima u programima potpore u okviru zajedničke poljoprivredne politike te o izmjeni Priloga X. toj uredbi (SL L 181, 20.6.2014., str. 1.).

(3)  Uredba (EU) 2017/2393 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2017. o izmjeni uredaba (EU) br. 1305/2013 o potpori ruralnom razvoju iz Europskoga poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR), (EU) br. 1306/2013 o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike, (EU) br. 1307/2013 o utvrđivanju pravila za izravna plaćanja poljoprivrednicima u programima potpore u okviru zajedničke poljoprivredne politike, (EU) br. 1308/2013 o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i (EU) br. 652/2014 o utvrđivanju odredaba za upravljanje rashodima koji se odnose na prehrambeni lanac, zdravlje i dobrobit životinja te na biljno zdravstvo i biljni reprodukcijski materijal (SL L 350, 29.12.2017., str. 15.).

(4)  Uredba (EU) br. 1143/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. listopada 2014. o sprječavanju i upravljanju unošenja i širenja invazivnih stranih vrsta (SL L 317, 4.11.2014., str. 35.).