18.7.2018   

HR

Službeni list Europske unije

L 181/39


PROVEDBENA UREDBA KOMISIJE (EU) 2018/1013

оd 17. srpnja 2018.

o uvođenju privremenih zaštitnih mjera u vezi s uvozom određenih proizvoda od čelika

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2015/478 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2015. (1), a posebno njezine članke 5. i 7.,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2015/755 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2015. (2), a posebno njezine članke 3. i 4.,

nakon konzultacija s Odborom za zaštitne mjere uspostavljenim u skladu s člankom 3. stavkom 3. Uredbe (EU) 2015/478 i člankom 22. stavkom 3. Uredbe (EU) 2015/755,

budući da:

I.   KONTEKST

(1)

Komisija je 26. ožujka 2018. u Službenom listu Europske unije objavila Obavijest o pokretanju ispitnog postupka o zaštitnim mjerama u vezi s uvozom 26 kategorija proizvodâ od čelika (2018/C 111/10) (3). Komisija je odlučila pokrenuti ispitni postupak na temelju dostatnih dokaza o tome da uvoz tih proizvoda uzrokuje ili prijeti uzrokovanjem ozbiljne štete predmetnim proizvođačima iz Unije.

(2)

Komisija je 28. lipnja objavila i Obavijest o širenju područja primjene ispitnog postupka na dvije dodatne kategorije proizvodâ (4).

(3)

Informacije koje su Komisiji bile raspoložive iz postojećeg mehanizma prethodnog nadzora proizvodâ od čelika (5) i industrijskih izvora Unije pokazale su da rastući trend uvoza tih kategorija proizvodâ te prevladavajući nepovoljni gospodarski i trgovinski uvjeti, uključujući situaciju u industriji čelika Unije, opravdavaju dubinsko ispitivanje.

(4)

Osim toga, zbog zaštitnih mjera u pogledu uvoza čelika koje su donijele Sjedinjene Američke Države („SAD”) na temelju odjeljka 232. Zakona o širenju trgovine iz 1962. („odjeljak 232.”) postojao je visok rizik od daljnjeg povećanja uvoza uslijed preusmjeravanja trgovine.

(5)

U kontekstu stalnog viška kapaciteta na globalnoj razini, takve okolnosti mogu ugroziti industriju čelika Unije, koja je još uvijek osjetljiva na vjerojatno neizbježno povećanje uvoza te se oporavlja od štete prouzročene nepoštenim trgovinskim praksama, što dokazuje i znatan broj mjera trgovinske zaštite za proizvode od čelika koje su nedavno poduzele zemlje širom svijeta.

(6)

Komisija je 11. travnja 2018. izdala „bilješku u spis” s ključnim statističkim podacima i raspoloživim pokazateljima štete. U vezi s navedenom bilješkom u spis, Komisija je zaprimila 41 odgovor od trećih zemalja, nacionalnih udruženja i pojedinačnih čeličana.

(7)

Nekoliko je zainteresiranih strana tvrdilo da Komisija nije na pravovremen i odgovarajući način otkrila dokaze na temelju kojih je pokrenut ispitni postupak o zaštitnim mjerama. Zainteresirane su strane tvrdile da zbog tog propusta nisu mogle u potpunosti ostvariti svoja prava na obranu. Točnije, nekoliko je zainteresiranih strana tvrdilo da bilješka u spis, na raspolaganju od 11. travnja 2018., nije sadržavala podatke o prodaji, izvozu, potrošnji ili ukupnoj proizvodnji Unije.

(8)

Suprotno tim tvrdnjama, bilješka u spis sadržavala je podatke o prodaji, izvozu, potrošnji i ukupnoj proizvodnji Unije. Osim toga, Komisija smatra da su glavni elementi i raspoloživi dokazi na odgovarajući način također sažeti u Obavijesti o pokretanju postupka objavljenoj u Službenom listu Europske unije, kao i u obavijesti o ispitnom postupku Svjetske trgovinske organizacije (WTO) u skladu s člankom 12. stavkom 1. točkom (a) Sporazuma WTO-a o zaštitnim mjerama.

(9)

Komisija stoga smatra da je ispunila svoje pravne obveze u pogledu odgovarajuće zaštite prava na obranu zainteresiranih strana. U svakom slučaju, zainteresirane strane još uvijek mogu ostvariti svoja prava u daljnjem tijeku ispitnog postupka.

(10)

Kako bi prikupila podatke potrebne za provedbu dubinske ocjene, Komisija je poslala upitnike poznatim proizvođačima iz EU-a te svim proizvođačima izvoznicima, uvoznicima i korisnicima proizvodâ iz ispitnog postupka koji su to zatražili do datuma iz Obavijesti o pokretanju postupka. Tim je stranama, kao i trećim zemljama, upućen i poziv na dostavu odgovarajućih podnesaka. Komisija je zaprimila 222 odgovora na upitnike i 74 podneska.

II.   PREDMETNI PROIZVOD I ISTOVJETNI ILI IZRAVNO KONKURENTNI PROIZVOD

(11)

Komisija je pokrenula ispitni postupak o zaštitnim mjerama za 26 kategorija proizvodâ od čelika uvezenih u EU, a 28. lipnja njegovo je područje primjene prošireno na dvije dodatne kategorije proizvodâ na temelju obavijesti o izmjeni Obavijesti o pokretanju postupka (6). Svih 28 kategorija proizvodâ („predmetni proizvod” ili „predmetne kategorije proizvodâ”) obuhvaćeno je mehanizmom nadzora proizvodâ od čelika koji je Komisija uvela u svibnju 2016. Podliježu i carinskim mjerama SAD-a prema odjeljku 232. Predmetne kategorije proizvodâ navedene su u Prilogu I. zajedno s oznakama KN u koje su ti proizvodi trenutačno razvrstani.

(12)

Komisija je u preliminarnoj ocjeni utvrdila da je 28 kategorija proizvodâ proizvođača iz Unije (dalje u tekstu „istovjetni proizvod” ili „istovjetne kategorije proizvoda”) istovjetno ili izravno konkurentno predmetnim kategorijama proizvodâ. I proizvodi koji se proizvode u Uniji i uvezeni predmetni proizvodi imaju jednaka osnovna fizička, tehnička i kemijska svojstva; jednaka im je namjena, a informacije o cijeni i kvaliteti izravno su dostupne; prodaju se sličnim ili jednakim kanalima prodaje kupcima koji ih kupuju ili ih mogu kupiti i od domaćih i od stranih izvoznika. U skladu s time, postoji snažna konkurencija između predmetnih kategorija proizvodâ i onih koje proizvode proizvođači iz Unije pod odgovarajućim kategorijama.

(13)

Komisija je na temelju te preliminarne analize također utvrdila da postoji važna međusobna povezanost i snažna konkurencija između proizvoda razvrstanih u različite kategorije proizvodâ te proizvoda u različitim proizvodnim fazama unutar pojedinih kategorija s obzirom na to da neke od kategorija predstavljaju glavne sirovine ili materijale za proizvodnju drugih proizvoda u drugim kategorijama proizvodâ.

(14)

Pojedini primjeri ilustriraju tu međusobnu povezanost i konkurenciju unutar kategorija proizvodâ i između njih. Primjerice, toplovaljane široke trake proizvode se od ploča i valjaju u kolute ili se proizvode izravno na valjaoničkom stanu za kvarto-limove. Limovi se proizvode uzdužnim rezanjem trake. Uska se traka proizvodi izravno ili prorezivanjem toplovaljane široke trake. Toplovaljani ravni proizvodi upotrebljavaju se i u proizvodnji cijevi za petrokemijsku industriju, dok hladnovaljane ravne proizvode kasnije upotrebljavaju proizvođači varenih cijevi. Velik dio proizvedenih toplovaljanih širokih traka dodatno se obrađuje radi proizvodnje hladnovaljanih traka, koje su tanje i imaju kvalitetniju površinsku obradu. Znatan udio hladnovaljanih proizvoda prevučen je metalnim premazom, kositrom ili kromom za proizvodnju limenki, odnosno cinkom (7).

(15)

Mnogi proizvođači u Uniji aktivno proizvode većinu prethodno navedenih proizvoda. Primjerice, uz proizvodnju hladnovaljanih i toplovaljanih limova i traka, Arcelor Mittal bavi se i proizvodnjom ploča te prevlačenjem nekoliko vrsta proizvoda od čelika. Slično tome, poduzeća kao što su Voest Alpine i Tata Steel proizvode toplovaljane i hladnovaljane limove i trake te prevučene proizvode od čelika koji se proizvode od tih proizvoda.

(16)

Osim toga, s obzirom na razinu međusobne povezanosti, lako se može dogoditi da konkurentski pritisak prijeđe s jednog proizvoda na drugi. Primjerice, ako se za jedan proizvod, na primjer čelični kolut, uvedu mjere trgovinske zaštite, taj se proizvod može dalje prerađivati u istoj zemlji i izvoziti u drugom obliku kako bi se izbjegle dodatne mjere i održala konkurentnost s domaćim proizvodima. Nije isključeno ni da treće zemlje uvoze neke od tih proizvoda po niskoj cijeni te ih prerađuju prije ponovnog izvoza u Uniju.

(17)

Zbog tih međusobnih odnosa i povezanosti te s obzirom na to da se, kako će biti objašnjeno u nastavku, potencijalno preusmjeravanje trgovine uzrokovano mjerama SAD-a iz odjeljka 232. odnosi na sve kategorije proizvodâ zbog činjenice da se te mjere primjenjuju horizontalno na sve proizvode od čelika neovisno o njihovu obliku, veličini ili sastavu, radi privremenog je utvrđivanja provedena opća analiza svih 28 kategorija proizvodâ s obzirom na predmetni proizvod (tj. čelik u različitim oblicima) te analiza na pojedinačnoj razini za svaku kategoriju proizvodâ (8).

III.   PROIZVOĐAČI IZ UNIJE

(18)

Većina proizvođača iz Unije članovi su Europske konfederacije proizvođača željeza i čelika („Eurofer”) ili, u mjeri u kojoj se proizvodi odnose na cijevi, Europske udruge proizvođača čeličnih cijevi („ESTA”). Te dvije industrijske udruge zastupaju više od 95 % proizvođača čelika u Uniji. Njihovi se članovi nalaze u gotovo svim državama članicama.

(19)

Te su industrijske udruge u ime svojih članova obavijestile Komisiju o tome da podupiru pokretanje ispitnog postupka o zaštitnim mjerama, kao i donošenje mjera za suočavanje s preusmjeravanjem trgovine uzrokovanim mjerama iz odjeljka 232., čime se ozbiljno narušava tržište čelika koje se još uvijek nije u potpunosti oporavilo od krize u industriji čelika.

IV.   POVEĆANJE UVOZA

(20)

Komisija je na temelju Eurostatovih informacija, mehanizma prethodnog nadzora proizvodâ od čelika te informacija koje je dostavila industrija Unije provela preliminarnu analizu povećanja uvoza predmetnih proizvoda u razdoblju od 2013. do 2017. Komisija je ispitala i kretanje uvoza tijekom prvog tromjesečja 2018. kako bi potvrdila nedavno povećanje uvoza.

(21)

Ukupan uvoz predmetnih proizvoda kretao se kako je prikazano u nastavku:

 

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Uvoz (000 tona)

18 861

22 437

27 164

29 778

30 573

Indeks 2013. = 100

100

119

144

158

162

Tržišni udjeli

12,7 %

14,4 %

16,9 %

17,9 %

18,0 %

Izvor: Eurostat

(22)

Ukupno gledajući, uvoz svih 28 predmetnih kategorija proizvodâ u apsolutnim je brojkama porastao za 62 % u razdoblju od 2013. do 2017. Povećanje uvoza bilo je osobito izraženo do 2016. Uvoz je nakon toga nastavio rasti te se zadržao na vrlo visokoj razini.

(23)

I uvoz velike većine pojedinačnih kategorija proizvodâ obuhvaćenih ispitnim postupkom posljednjih je pet godina zabilježio povećanje u apsolutnim brojkama. Primjerice, uvoz glavnih kategorija u smislu uvoza (1., 4. i 7. kategorija proizvodâ) porastao je za 45 %, 168 %, odnosno 78 %.

(24)

Međutim, za pet kategorija proizvodâ, točnije za proizvode kategorije 10., 11., 19., 24. i 27. nije zabilježeno povećanje. Komisija stoga smatra da bi te kategorije proizvodâ u ovoj fazi trebalo izuzeti iz područja primjene privremenih mjera. Bez obzira na to, Komisija pridržava pravo da tih pet kategorija proizvodâ uključi u područje primjene konačnih mjera te će u tu svrhu nastaviti pratiti uvoz tih kategorija. Kretanje uvoza za svaku kategoriju proizvodâ prikazano je u Prilogu II.

(25)

Uz izuzeće spomenutih kategorija proizvodâ, Komisija je razmatrala i izuzeće određenih zemalja iz područja primjene mjera u skladu sa zaključcima iz uvodne izjave 121. U skladu s time, Komisija je uvoz tih kategorija proizvodâ iz navedenih zemalja izuzela iz svoje preliminarne analize i ponovno ispitala kretanje uvoza.

(26)

Na temelju toga, uvoz predmetnih proizvoda za koje je provedeno preliminarno utvrđivanje kretao se kako je prikazano u nastavku:

 

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Uvoz (000 tona)

17 367

20 764

25 556

28 174

29 122

Indeks 2013. = 100

100

120

147

162

168

Tržišni udjeli

12,1 %

13,8 %

16,5 %

17,5 %

17,8 %

Izvor: Eurostat

(27)

Uvoz je u apsolutnim brojkama porastao za 68 % u razdoblju od 2013. do 2017., uz porast tržišnih udjela s 12,1 % na 17,80 %. Najveći je porast zabilježen u razdoblju od 2013. do 2016., no uvoz je nastavio rasti te se 2017. zadržao na visokoj razini.

(28)

Trend porasta uvoza nastavlja se i 2018. Usporedbom prvog tromjesečja 2018. s prvim tromjesečjem 2017. utvrđeno je da je ukupan porast uvoza iznosio 10 %. Uvoz devet kategorija proizvodâ porastao je za više od 20 %, a jedna od tih kategorija (13. kategorija) zabilježila je porast viši od 100 %. Nadalje, do povećanja je došlo čak i prije nego što su mjere iz odjeljka 232. stupile na snagu.

(29)

Komisija stoga zaključuje da je za 23 kategorije proizvodâ došlo do iznenadnog, naglog i znatnog porasta uvoza u apsolutnim brojkama. Nadalje, uvoz u prvom tromjesečju 2018. nastavlja rasti te se očekuju daljnja povećanja s obzirom na očekivano preusmjeravanje trgovine uzrokovano mjerama iz odjeljka 232.

V.   NEPREDVIĐENI RAZVOJ DOGAĐAJA

(30)

Komisija je preliminarno utvrdila da je spomenuti porast uvoza proizvodâ od čelika u Uniju posljedica nepredviđenog razvoja događaja prouzročenog brojnim čimbenicima koji su izazvali i povećali neravnoteže u međunarodnoj trgovini predmetnim proizvodima.

(31)

Prije svega je potrebno napomenuti da se globalni kapacitet proizvodnje čelika od 2000. više nego udvostručio, s 1,05 milijardi tona 2000. na 2,29 milijardi tona 2016., te da je 2017. ostao na visokoj razini (2,27 milijardi tona) (9). Nadalje, svjetska proizvodnja čelika 2016. (1,6 milijardi tona) još uvijek je bila 100 milijuna tona viša od globalne potražnje za čelikom (1,5 milijardi tona). Slijedom toga, posljednjih je godina došlo do golemog jaza između nominalnog globalnog kapaciteta i proizvodnje te između proizvodnje i potražnje, što je uzrokovalo dosad neviđen višak kapaciteta na globalnom tržištu čelika koji je i dalje prisutan usprkos mjerama koje su donesene u cilju njegova smanjenja. Nadalje, razmatra li se budući razvoj događaja, iako se globalna proizvodnja zbog gospodarskog oporavka 2017. povećala za više od 5 %, globalna će potražnja za čelikom 2018. zabilježiti samo umjereni porast, dok se za 2019. predviđa njezino dodatno usporavanje. Znakovi oporavka zabilježeni su 2017., no i dalje su prisutni važni rizici.

(32)

S obzirom na spomenute dugotrajne strukturne neravnoteže u sektoru čelika, čeličane su i dalje financijski osjetljive. Te su neravnoteže naglašene subvencijama i vladinim mjerama potpore koje izazivaju poremećaje (10). S obzirom na važne fiksne troškove u sektoru čelika mnogi su proizvođači čelika, posebice u zemljama u kojima država narušava prirodan odnos tržišnih snaga, iskorištenost kapaciteta održavali na visokoj razini, preplavljujući tržišta trećih zemalja svojim proizvodima po niskim cijenama kada ih domaće tržište nije moglo apsorbirati. To je dovelo do povećanja uvoza u EU-u i općeg pada cijena. Općenito gledajući, usporedbom prosječne cijene svake kategorije proizvodâ utvrđeno je da su 2017. uvoznim cijenama snižene cijene industrije Unije. Takva usporedba prosječnih cijena ne odražava nužno sve posebnosti koje mogu utjecati na usporedivost, ali je svejedno dobar pokazatelj opće razine uvoznih cijena u odnosu na cijene Unije. Sniženje cijena utvrđeno je za 17 kategorija proizvodâ u rasponu od 1,2 % do 23 %.

(33)

Drugo, spomenuti su učinak pogoršale restriktivne trgovinske prakse na tržištima trećih zemalja. Naime, nekoliko se zemalja, reagirajući na spomenutu prekomjernu ponudu čelika i prakse kojima se narušava tržište, od 2014./2015. počelo više služiti instrumentima trgovinskih politika i zaštite trgovine u sektoru čelika radi zaštite domaćih proizvođača. Meksiko, Južna Afrika, Indija i Turska povećali su uvozne carine za 2,5 % do 40 % za niz proizvoda od čelika, uključujući među ostalim: toplovaljani i hladnovaljani čelik, ravne proizvode od čelika kao što su trake te čelične šipke za armiranje betona. Uvoz tih proizvoda tijekom ispitnog postupka u pravilu se odvijao u povećanim količinama. Nadalje, treće su zemlje tijekom 2017. nastavile uvoditi restriktivne trgovinske mjere: neke su zemlje uvele minimalne uvozne cijene (Indija), druge su uvele obvezne nacionalne norme za čelik (Indonezija), dok su neke uvele lokalne zahtjeve u pogledu sadržaja, uključujući kroz javnu nabavu (SAD).

(34)

Osim toga, postupno se sve više pribjegavalo instrumentima trgovinske zaštite. Statistički podaci WTO-a pokazuju da je u razdoblju od 2011. do 2013. godišnje u prosjeku pokrenuto oko 77 ispitnih postupaka povezanih s čelikom, dok je u razdoblju od 2015. do 2016. taj prosjek porastao na 117. SAD je u veljači 2018. naložio plaćanje 169 antidampinških i kompenzacijskih pristojbi za čelik te je provodio 25 ispitnih postupaka koji bi mogli rezultirati još restriktivnijim mjerama uvoza čelika u SAD. (11) S obzirom na to da je SAD jedan od najvećih svjetskih uvoznika čelika čiji udio u svjetskom uvozu čelika čini oko 13,1 % (2016.), učinak tako velikog broja mjera za zaštitu trgovine snažno je odjeknuo na globalnoj razini.

(35)

Treće, u kontekstu prevladavajućeg stalnog viška kapaciteta na globalnoj razini, protuzakonite i restriktivne mjere SAD-a iz odjeljka 232. vjerojatno će, s obzirom na svoju razinu i područje primjene, uzrokovati znatno preusmjeravanje trgovine proizvodima od čelika u Uniju. SAD je izračunao da bi se uvođenjem jedinstvene carine za proizvode na temelju mjera iz odjeljka 232., kojima se ne izuzima gotovo ni jedna zemlja, uvoz mogao smanjiti za oko 13 milijuna tona, što odgovara 7 % potrošnje Unije (12). Općenito gledajući, tržište Unije vrlo je atraktivno za proizvode od čelika i u pogledu potražnje i u pogledu cijena. Neki od glavnih izvoznika u SAD ujedno su i tradicionalni dobavljači čelika za Uniju te nema sumnje da će te zemlje, kao i druge zemlje čiji će uvoz i proizvodnja biti pogođeni mjerama SAD-a i predvidivim kaskadnim sustavom preusmjeravanja trgovine, preusmjeriti svoj uvoz u Uniju. Čak i djelomično preusmjeravanje spomenutih trgovinskih tokova u Uniju nedvojbeno će izazvati novi pad i snižavanje cijena na tržištu EU-a do razina koje se mogu usporediti s onima iz 2016., uz znatne negativne posljedice po profitabilnost industrije čelika Unije. Naposljetku treba napomenuti da bi do dodatnog povećanja uvoza koje bi moglo izazvati daljnje pogoršanje gospodarske situacije u industriji čelika Unije posebice moglo doći u zemljama koje trenutačno nisu obuhvaćene mjerama antidampinških/kompenzacijskih pristojbi.

(36)

Spomenuti je nepredviđeni razvoj događaja doveo te i dalje vodi do očitog porasta uvoza čelika u Uniju.

VI.   PRIJETNJA OZBILJNE ŠTETE

1.   Opća situacija u industriji čelika Unije

(37)

Komisija je za potrebe prethodnog utvrđivanja dokaza o nanošenju ozbiljne štete ili prijetnje ozbiljne štete industriji Unije u pogledu predmetnog proizvoda koji se ocjenjuje, u skladu s člankom 9. Uredbe 2015/478 i člankom 6. Uredbe 2015/755, ispitala trendove potrošnje, proizvodnju, iskorištenost kapaciteta, prodaju, tržišne udjele, cijene, profitabilnost, zalihe, povrat na uloženi kapital (ROCE), novčani tok i zaposlenost u pogledu predmetnog proizvoda za godine u razdoblju od 2013. do 2017. (do prikupljanja podataka za 2018.).

(38)

Ta je analiza provedena na globalnoj i pojedinačnoj razini za 23 kategorije proizvodâ koji bilježe povećanje opsega uvoza („proizvodi/kategorije proizvodâ koji se ocjenjuju”). Kako je objašnjeno u odjeljku II., Komisija smatra da je takva globalna i sveobuhvatna analiza prikladna za ovaj ispitni postupak s obzirom na međusobni odnos i povezanost te razinu konkurentnosti među različitim proizvodima iz perspektive ponude i potražnje.

(39)

Uzevši u obzir opću situaciju, potrošnja Unije, prodaja proizvođača iz Unije i pripadajući tržišni udio kretali su se kako je prikazano u nastavku:

(000 tona)

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja

144 908

152 146

157 236

163 100

166 244

Indeks 2013. = 100

100

105

109

113

115

Domaća prodaja

125 808

129 261

129 542

132 717

134 542

Indeks 2013. = 100

100

103

103

105

107

Tržišni udjeli (%)

86,8 %

85,0 %

82,4 %

81,4 %

80,9 %

Izvor: Eurostat i industrijski podaci

(40)

Potrošnja proizvoda koji se ocjenjuju rasla je svake godine u razdoblju od 2013. do 2017., zabilježivši ukupno povećanje od 15 %. Porasla je i prodaja proizvođača iz Unije, no u puno manjoj mjeri nego potrošnja Unije, tj. samo 7 %. Stoga proizvođači iz Unije nisu mogli ostvariti korist od povećane potražnje u Uniji te su se njihovi tržišni udjeli smanjili s 86,8 % na 80,9 %. Treba podsjetiti da je u istom razdoblju uvoz porastao za 68 %.

(41)

Podaci iz odgovora na upitnike koje su dostavili proizvođači iz Unije pokazuju da su se proizvodnja i proizvodni kapacitet kretali kako je prikazano u nastavku:

000 tona

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Proizvodnja EU-a

184 912

190 687

192 493

194 369

200 650

Indeks 2013. = 100

100

103

104

105

109

Proizvodni kapacitet

257 331

257 138

258 056

260 171

265 353

Indeks 2013. = 100

100

100

100

101

103

Iskorištenost kapaciteta (%)

71,9 %

74,2 %

74,6 %

74,7 %

75,6 %

Izvor: industrijski podaci

(42)

Proizvodni je kapacitet u razdoblju od 2013. do 2017. porastao za 3 %, ali manje od razine proizvodnje koja je porasla za 9 %. Stopa iskorištenosti kapaciteta posljedično se povećala sa 72 % na 76 %.

(43)

Zalihe trgovačkih društava koja su surađivala u razdoblju od 2013. do 2017. ukupno su povećane za 20 %.

000 tona

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Zalihe

11 006

11 896

12 391

12 117

13 222

Indeks 2013. = 100

100

108

113

110

120

Izvor: odgovori na upitnike

(44)

Jedinične prodajne cijene, profitabilnost i novčani tok proizvođača iz Unije kretali su se kako je prikazano u nastavku:

 

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Jedinične prodajne cijene (EUR/tona)

673,5

652,8

616,9

572,9

681,5

Indeks 2013. = 100

100

97

92

85

101

Profitabilnost

– 1,0 %

0,9 %

0,9 %

2,2 %

6,2 %

Novčani tok (u milijunima EUR)

3 133

4 975

6 519

5 386

6 141

Indeks 2013. = 100

100

159

208

172

196

Izvor: odgovori na upitnike

(45)

U razdoblju od 2013. do 2016. došlo je do znatnog pada cijena na tržištu Unije: jedinične prodajne cijene smanjile su se za 15 %. Treba podsjetiti da je u tom razdoblju zabilježen i znatan porast uvoza. Međutim, prosječna se jedinična prodajna cijena oporavila 2017. i dosegnula razinu usporedivu s onom iz 2013. Općenito gledajući, profitabilnost je u razdoblju od 2013. do 2016. ostala na vrlo niskoj razini. Usprkos znatnom padu cijena, industrija Unije svejedno je 2016. uspjela smanjiti troškove proizvodnje do mjere koja joj je omogućila ostvarivanje niske stope profita od 2,2 %. Situacija se 2017. privremeno popravila. Prodajne su cijene od 2016. do 2017. porasle za gotovo 20 %, dosegavši razinu iz 2013. Industrija Unije ostvarila je razinu dobiti od 6,2 % jer je trošak proizvodnje (sirovina), neovisno o rastu, ostao na nižoj razini nego 2013. Ukupna pozicija novčanog toka industrije Unije zabilježila je povećanje od približno 60 %.

(46)

Kad je riječ o zapošljavanju, proizvođači iz Unije koji proizvode kategorije proizvodâ koje se ocjenjuju u petogodišnjem su razdoblju izgubili gotovo 10 000 radnih mjesta.

 

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Zapošljavanje (u ekvivalentu punog radnog vremena)

189 265

183 470

182 136

182 162

181 303

Indeks 2013. = 100

100

97

96

96

96

Izvor: odgovori na upitnike

2.   Situacija na razini pojedinačnih kategorija proizvodâ

(47)

Uz globalnu analizu opće situacije u pogledu predmetnog proizvoda, za koju Komisija smatra da osigurava odgovarajući temelj za procjenu nužnosti zaštitnih mjera u ovom ispitnom postupku, Komisija je ocijenila i situaciju na razini pojedinačnih kategorija proizvodâ kako bi potvrdila spomenute trendove kad ih se raščlani.

(48)

U kontekstu pojedinačnih kategorija proizvodâ situacija je nešto drukčija, no općenito su prisutni isti trendovi. Gospodarski su pokazatelji prikazani pojedinačno te prema kategorijama proizvodâ u Prilogu III.

(49)

Potrošnja Unije posljednjih se pet godina povećala za sve kategorije proizvodâ osim za dvije. Dok je spomenuto povećanje za određene pojedinačne proizvode ostalo skromno, s minimalnim porastom od 2 %, za druge je bilo mnogo izraženije, s najvećim porastom od 169 %.

(50)

Obujam prodaje u razdoblju od 2013. do 2017. uglavnom je bio stabilan ili je u određenim slučajevima zabilježio blagi porast, no izuzev u tri kategorije proizvodâ nije porastao onoliko koliko je porasla potrošnja EU-a. To je u predmetnom petogodišnjem razdoblju dovelo do smanjenja tržišnih udjela za sve osim za tri kategorije proizvodâ.

(51)

Razine proizvodnje uglavnom su porasle za 18 od 23 pojedinačna proizvoda, kao i stope iskorištenosti kapaciteta.

(52)

Cijene svih proizvoda zabilježile su znatan pad (osim za jedan proizvod na koji su primijenjene antidampinške pristojbe u obliku minimalne uvozne cijene) u razdoblju od 2013. do 2016. Cijene su se oporavile 2017. uslijed općeg oporavka tržišta čelika, ali i kao posljedica različitih mjera trgovinske zaštite poduzetih zbog nepoštenog ponašanja u pogledu određivanja cijena i subvencioniranog uvoza. Cijena 16 proizvoda ostala je 2017. na nižoj razini od one iz 2013. Treba napomenuti da su prosječne razine uvoznih cijena bile gotovo sustavno niže od cijena Unije za sve godine i za sve kategorije proizvodâ.

(53)

Kad je riječ o dobiti, sve su kategorije proizvodâ do 2016. prodavane uz gubitak ili uz uvelike smanjenu dobit. Samo se sedam proizvoda 2017. vratilo na razinu dobiti koja premašuje 6 %. Ti su proizvodi važni zbog obujma proizvodnje EU-a te se na njih šest odnedavno primjenjuju mjere antidampinških ili kompenzacijskih pristojbi. Treba napomenuti da se te mjere odnose samo na neke zemlje podrijetla. Svi ostali proizvodi i dalje su ostvarivali gubitke (tri proizvoda) ili su se tek približili razini prihoda kojom se pokrivaju troškovi (13 proizvoda). Većina nedavnih ispitnih postupaka ukazuje na to da je dobit na razini nižoj od 6 % nedovoljna za pokrivanje ulaganja potrebnih za održavanje aktivnosti, s obzirom na to da je Komisija radi pokrivanja ulaganja iskoristila razinu od oko 8 % dobiti kao dovoljnu razinu dobiti u ovom sektoru. Za polovinu proizvoda u razdoblju od 2013. do 2017. zabilježeno je pogoršanje novčanog toka, a za šest proizvoda novčani je tok 2017. čak bio negativan. Povrat na uloženi kapital (ROCE) u razdoblju od 2013. do 2016. zadržao se na niskoj razini, ali se kasnije poboljšao za veliku većinu kategorija proizvodâ, iako je 2017. još uvijek bio negativan za pet proizvoda.

(54)

Kad je riječ o zalihama, za 17 je kategorija proizvodâ zabilježen porast zaliha. U tom su se razdoblju smanjile zalihe za samo pet kategorija proizvodâ, dok je jedna kategorija proizvodâ ostala na istoj razini.

(55)

Spomenuta analiza potvrđuje da se situacija u industriji čelika Unije u razdoblju od 2013. do 2016. znatno pogoršala. To se očitovalo u smanjenju tržišnih udjela i znatnom padu cijena, što je industriji onemogućilo da ostvari korist od nižih troškova sirovina. Ti su trendovi bili prisutni i na globalnoj razini i na razini pojedinačnih proizvoda. Situacija se 2017. djelomično popravila. Iako su mnoge kategorije proizvodâ još uvijek ispod razine održive dobiti, neke su se poboljšale, najvjerojatnije zbog nedavnog uvođenja antidampinških i antisubvencijskih mjera. Stoga se na globalnoj razini te na razini pojedinačnih kategorija proizvodâ smatra da je industrija Unije i dalje nestabilna i osjetljiva na daljnje povećanje uvoza, posebice ako se uvoz iz zemalja koje podliježu mjerama trgovinske zaštite zamijeni drugim uvozom preusmjerenim s tržišta SAD-a na temelju mjera iz odjeljka 232.

(56)

To je, primjerice, tipičan slučaj za kategorije proizvodâ 1., 2. i 4. koje su važne u smislu potražnje Unije, ali i zbog toga što se te kategorije proizvodâ (posebice kategorije 1. i 2.) upotrebljavaju kao sirovina za proizvodnju drugih proizvoda od čelika. Za kategorije proizvodâ 1., 2. i 4. financijska je situacija 2016. bila negativna, ali se 2017. poboljšala zbog uvođenja antidampinških i antisubvencijskih mjera protiv niza zemalja kao što su, među ostalim, Kina i Rusija. Međutim, uvoz iz tih zemalja nedavno je djelomično zamijenjen uvozom iz Indije, Koreje i Turske, s time da su zadnje dvije važni dobavljači i za SAD. U prvom tromjesečju 2018., odnosno prije uvođenja mjera u SAD-u, uvoz Unije za 1. kategoriju proizvodâ već se povećao u odnosu na prvo tromjesečje 2017., a to je povećanje uglavnom posljedica uvoza iz Turske.

(57)

Daljnji porast uvoza čelika u Uniju onemogućio bi industriji Unije, koja se još uvijek nije u potpunosti oporavila, da ostvari korist od pozitivnog učinka nedavnih mjera trgovinske zaštite.

3.   Prijetnja ozbiljne štete

(58)

Komisija je u svojoj Komunikaciji o čeliku iz ožujka 2016. (13) zaključila da je industrija čelika Unije suočena s nizom ozbiljnih izazova uzrokovanih globalnim viškom kapaciteta, dramatičnim porastom svjetskog uvoza i dosad neviđenim valom nepoštenih trgovinskih praksi.

(59)

Istodobno, Unija je uvela niz antidampinških i antisubvencijskih mjera za uvoz proizvodâ od čelika radi saniranja štete nanesene nepoštenim uvozom. U ovom se trenutku primjenjuje najmanje 19 antidampinških i antisubvencijskih mjera protiv nepoštenog uvoza 14 kategorija proizvodâ iz različitih zemalja za koje se provodi ispitni postupak. Tijekom razdoblja ispitnog postupka, tj. od 2013. do 2017., u okviru 13 novih ispitnih postupaka utvrđeno je da je industrija čelika EU-a pretrpjela materijalnu štetu (odnosno da joj je u jednom slučaju prijetila materijalna šteta) uzrokovanu nepoštenim trgovinskim praksama.

(60)

Kako je navedeno u uvodnoj izjavi 55., industrija Unije još uvijek je nestabilna i osjetljiva na daljnje povećanje uvoza. Nedavna odluka SAD-a da ne izuzme izvoz EU-a iz područja primjene mjera iz odjeljka 232. vjerojatno će onemogućiti proizvođačima iz Unije da svoje proizvode izvoze u SAD te još više pogoršati njihovu situaciju.

(61)

Uvoz čelika znatno je porastao te se 2017. zadržao na visokoj razini. Zbog daljnjeg povećanja uvoza u 2018., osobito iz onih zemalja ili izvoznika koji ne podliježu mjerama trgovinske zaštite, industrija se vjerojatno neće moći u potpunosti oporaviti i ostvariti korist od tih mjera. Smatra se da je industrija čelika Unije još uvijek osjetljiva na daljnje povećanje uvoza.

(62)

U nedostatku privremenih zaštitnih mjera, u skoroj će budućnosti vjerojatno doći do stvarne ozbiljne štete.

(63)

U tom kontekstu, u skladu s člankom 9. stavkom 2. Uredbe 2015/478 i člankom 6. stavkom 3. Uredbe 2015/755, Komisija je ispitala stopu povećanja izvoza u Uniju i vjerojatnost da će se raspoloživi kapacitet upotrijebiti za izvoz u Uniju.

(64)

Prvo, kako je već zaključeno, uvoz u Uniju uvelike je porastao u razdoblju od 2013. do 2017., tj. za 68 % na globalnoj razini. Dok je povećanje bilo osobito izraženo do 2016., uvoz je u sljedećem razdoblju nastavio rasti, ali nešto sporije. Kako je istaknuto u uvodnim izjavama (37) i (82) u pogledu kritičnih okolnosti, u prvom je tromjesečju 2018. ponovno zabilježeno znatno povećanje uvoza za gotovo 10 %. Iz toga proizlazi da je stopa povećanja uvoza znatna.

(65)

Drugo, u okolnostima globalnog viška kapaciteta u različitim zemljama, očekuje se da će restriktivne mjere SAD-a iz odjeljka 232., s obzirom na njihovu razinu i područje primjene, vjerojatno izazvati preusmjeravanje trgovine proizvodima od čelika u Uniji.

(66)

SAD je objavio da namjerava smanjiti uvoz za oko 13 milijuna tona, na temelju čega je u ožujku 2018. uveo dodatnu uvoznu pristojbu od 25 % na uvoz vrlo velikog broja proizvoda od čelika. Količina čelika koja se više neće izvoziti u SAD neizbježno će se preusmjeravati u treće zemlje.

(67)

Neki od glavnih izvoznika u SAD ujedno su i tradicionalni dobavljači čelika za Uniju. Više je nego vjerojatno da će te zemlje, kao i ostale, u velikoj mjeri biti voljne preusmjeriti svoj izvoz u Uniju. Općenito gledajući, tržište Unije doista je atraktivno za proizvode od čelika i u pogledu potražnje i u pogledu cijena. Sve u svemu, EU je – nakon Kine, ali prije SAD-a – jedno od glavnih tržišta čelika koja su posljednjih godina zabilježila porast potražnje, a sada bilježe i oporavak cijena.

(68)

U tom će kontekstu znatno povećanje ponude na tržištu Unije zbog priljeva uvoza rezultirati općim padom cijena, što će dovesti do razine cijena koje su usporedive s onima iz 2016., uz znatne negativne posljedice za profitabilnost industrije čelika Unije.

4.   Zaključci

(69)

U takvim okolnostima te na temelju prethodno iznesenih činjenica donesen je preliminarni zaključak da je, iako se u pogledu određenih kategorija proizvodâ industrija čelika Unije 2017. djelomično oporavila, poglavito zahvaljujući mjerama trgovinske zaštite, za većinu kategorija proizvodâ koji se ocjenjuju financijska situacija još uvijek daleko ispod održivih razina, što industriju Unije čini još osjetljivijom na sljedeće povećanje uvoza. U skladu s time, Komisija zaključuje da industriji čelika Unije prijeti ozbiljna šteta u pogledu 23 kategorije proizvodâ koji se ocjenjuju.

VII.   UZROČNOST

1.   Povećanje uvoza

(70)

Komisija je preliminarno utvrdila da postoji uzročno-posljedična veza između povećanog uvoza proizvoda koji se ocjenjuje i prijetnje ozbiljne štete, kako je prikazano u nastavku.

(71)

Najprije treba podsjetiti da su proizvodi proizvođača iz Unije istovjetni ili izravno konkurentni predmetnim proizvodima. Imaju jednaka osnovna svojstva i primjenu, prodaju se sličnim ili jednakim prodajnim kanalima te su cjenovno izrazito konkurentni.

(72)

Kako je prethodno objašnjeno u odjeljcima IV. I VI., proizvođači iz Unije pretrpjeli su gubitak tržišnog udjela uz znatan cjenovni pritisak, što je dovelo do negativne ili neodržive razine dobiti. Čak i u slučaju oporavka proizvođača, čini se da nekim proizvodima neizbježno prijeti ozbiljna šteta.

(73)

U razdoblju od 2013. do 2017. uvoz predmetnog proizvoda znatno je porastao, smanjivši tržišne udjele Unije na temelju razina cijena koje su bile niže od cijena proizvođača iz EU-a. Doista, tržišni udio uvoza ukupno je porastao s 12,2 % na 17,6 %, a uvozne su cijene i dalje bile gotovo sustavno niže od prodajnih cijena Unije za svaki pojedinačni proizvod.

(74)

Uzročno-posljedična veza između porasta uvoza i položaja proizvođača iz Unije osobito je izražena u razdoblju od 2013. do 2016., kada je uvoz po niskim cijenama doživio vrhunac (+ 62 %), a cijene proizvođača iz EU-a pale su za 15 %. Za 13. kategoriju pad cijena iznosio je čak 20 %, dok je za 1. kategoriju iznosio 19 %, a za 3. kategoriju 18 %. Posljedično, proizvođači istovjetnih proizvoda iz Unije bili su suočeni s gubicima ili su se tek približili razini prihoda kojom se pokrivaju troškovi. Uvoz je 2017. ostao na visokoj razini, nastavivši snižavati cijene unatoč njihovu općenitom rastu. Cijene u EU-u doživjele su oporavak, no nedovoljan za niz proizvoda koji su se nastavili prodavati uz gubitak ili smanjenu dobit.

(75)

Čak i uz oporavak dobiti u pogledu određenih kategorija proizvodâ, oni su još uvijek u osjetljivoj situaciji. Na temelju kretanja prethodnih godina uistinu je jasno da su te kategorije proizvodâ posebno osjetljive na cjenovni pritisak i da bi se svako daljnje povećanje uvoza uz niske cijene izrazito negativno odrazilo na njihovu situaciju.

(76)

U tom se kontekstu smatra da bi restriktivne mjere koje je SAD poduzeo u skladu s odjeljkom 232. Zakona o širenju trgovine, s obzirom na njihovu razinu i područje primjene, mogle neizbježno nanijeti ozbiljnu štetu proizvođačima iz Unije.

(77)

Komisija stoga privremeno zaključuje da u pogledu 23 kategorije proizvodâ koje se ocjenjuju postoji uzročno-posljedična veza između porasta uvoza, cjenovnog pritiska na tržištu čelika Unije i prijetnje ozbiljne štete proizvođačima iz Unije.

2.   Drugi poznati čimbenici

(78)

S namjerom da osigura da se ozbiljna šteta ne može pripisati drugim čimbenicima osim povećanju uvoza, Komisija je provela preliminarnu analizu kako bi utvrdila postoji li mogućnost da su nanošenju ozbiljne štete proizvođačima iz Unije pridonijeli drugi čimbenici.

(79)

Utvrđeno je da je globalni višak kapaciteta odigrao ulogu, potaknuvši jeftin uvoz u Uniju. Potrošnja predmetnih proizvoda od čelika je porasla pa stoga ne bi mogla umanjiti uzročno-posljedičnu vezu.

(80)

Komisija je također razmotrila doprinos uvoza predmetnih proizvoda iz članica Europskoga gospodarskog prostora (EGP) nanošenju ozbiljne štete. Iz Sporazuma o EGP-u između Unije i njezinih država članica s jedne strane te članica EGP-a (Norveške, Islanda i Lihtenštajna) s druge strane proizlazi da je Unija gospodarski tijesno povezana s tržištima zemalja EGP-a te s industrijama predmetnih proizvoda. Industrija je na tim tržištima zrela i zasićena, zbog čega se smatra da će izuzimanje proizvoda podrijetlom iz članica EGP-a iz zaštitnih mjera imati slab (ili nikakav) učinak na razine uvoza proizvodâ. Iako je uvoz iz tih zemalja zaista pridonio povećanju uvoza određenih kategorija proizvodâ (ukupan uvoz iz tih zemalja zabilježio je porast od oko 9 %), udio tog uvoza u ukupnom uvozu ograničen je (udio EGP-a u uvozu je oko 1,5 %, s odgovarajućim tržišnim udjelom od ukupno 0,3 %). Usto, članice EGP-a tradicionalno su manji opskrbljivači SAD-a predmetnim proizvodom, što znači da je rizik od preusmjeravanja trgovine također preliminarno utvrđen kao ograničen. Stoga, uzimajući u obzir tradicionalno manje opskrbljivače SAD-a, zrelost industrije na tržištima EGP-a i s time povezan ograničeni rizik od preusmjeravanja trgovine, Komisija smatra da je uvoz predmetnih proizvoda iz članica EGP-a tek neznatno pridonio prijetnji ozbiljne štete, ili uopće nije imao učinka.

(81)

Slijedom toga, Komisija nije utvrdila druge čimbenike koji bi umanjili uzročno-posljedičnu vezu između povećanja uvoza i ozbiljne štete za proizvođače iz Unije. Unatoč tome, u nastavku ispitnog postupka detaljnije će se ispitati svi ostali čimbenici koji su pridonijeli ili mogli pridonijeti nastanku štete.

VIII.   KRITIČNA SITUACIJA

(82)

Kao što je prethodno navedeno, proizvođači čelika iz Unije globalno su izloženi prijetnji štete te je ozbiljna šteta očito neizbježna. Za određene pojedinačne kategorije proizvodâ već postoje jasni znakovi ozbiljne štete. Daljnji porast uvoza vjerojatno će imati znatan negativan utjecaj na gospodarsku situaciju u cjelokupnoj industriji.

(83)

Komisija je ispitala postoje li kritične okolnosti u kojima bi odgoda izazvala teško popravljivu štetu. Osobito je ispitano je li se u posljednjem razdoblju nastavio rast uvoza.

(84)

Na temelju usporedbe uvoza proizvoda od čelika u prvom tromjesečju 2018. i u istom razdoblju 2017. proizlazi da je uvoz 18 od 23 kategorije proizvodâ porastao za 26 %. Porast uvoza bitno je veći u odnosu na razdoblje od 2016. do 2017., kad je iznosio oko 2 %.

(85)

Prema odjeljku 232., na proizvode od čelika 23. ožujka 2018. uvedena je carina od 25 %. U ovoj je fazi nemoguće ocijeniti cjelokupan učinak mjera SAD-a u pogledu preusmjeravanja trgovine. Porast uvoza u Uniju u prvom tromjesečju 2018. mogao bi se, međutim, promatrati u svjetlu iščekivanja njegovih učinaka te bi stoga mogao pružiti dobru naznaku mogućeg budućeg razvoja situacije u pogledu uvoza Unije nakon uvođenja mjera SAD-a.

(86)

SAD je 30. svibnja 2018. također odlučio da bi se mjere iz odjeljka 232. trebale uvesti za Uniju, Meksiko i Kanadu. Komisija to smatra još jednim kritičnim elementom jer bi se time ne samo ograničio izvoz Unije već i povećao rizik od preusmjeravanja trgovine iz drugih dviju zemalja koje su važni proizvođači čelika.

(87)

S obzirom na osjetljivu situaciju u industriji te u svjetlu najnovijeg porasta uvoza, nastavak prevelike ponude proizvodâ od čelika na tržištu Unije i posljedični pritisak na cijene nesumnjivo će imati ozbiljne posljedice za položaj proizvođača iz Unije.

(88)

Stoga Komisija smatra da zbog stvarnog rizika od preusmjeravanja trgovine i daljnjeg ograničenja uvoza u SAD za zemlje koje su važni proizvođači čelika postoje kritične okolnosti u kojima bi svaka odgoda donošenja privremenih zaštitnih mjera prouzročila teško popravljivu štetu. Shodno tome, Komisija zaključuje da je bez odgode potrebno usvojiti privremene zaštitne mjere.

IX.   INTERES UNIJE

(89)

U skladu s člankom 16. Uredbe 2015/478 ispitano je postoje li, unatoč privremenom nalazu o postojanju prijetnje ozbiljne štete, uvjerljivi razlozi na temelju kojih bi se zaključilo da u ovom konkretnom slučaju donošenje privremenih mjera nije u interesu Unije. Pri analizi interesa Unije u obzir su uzeti interesi svih uključenih strana, uključujući interese proizvođača, uvoznika i korisnika iz Unije.

(90)

Industriju Unije čini oko 40 proizvođača koji se nalaze u različitim državama članicama Unije i koji su u razdoblju od 2013. do 2017. za potrebe proizvodnje 25 predmetnih proizvoda izravno zapošljavali više od 180 000 ljudi. Utvrđeno je da je industrija Unije suočena s prijetnjom ozbiljne štete koju uzrokuje porast uvoza. Treba podsjetiti da industrija Unije nije ostvarila korist od porasta potrošnje te da je gospodarska situacija u industriji Unije i dalje nestabilna i osjetljiva na daljnje povećanje uvoza. Strateška važnost industrije čelika odavno je prepoznata (14). Zdrava i konkurentna industrija čelika u interesu je Unije. Jasno je da će se u slučaju nepoduzimanja mjera i cijene i tržišni udio proizvođača iz Unije nastaviti smanjivati, što će dovesti do smanjenja proizvodnje, povećanja financijskih gubitaka te pada zaposlenosti i u industriji čelika i u povezanim industrijama. Uvođenje privremenih zaštitnih mjera na određeno će vrijeme popraviti ozbiljnu štetu i industriji Unije olakšati prilagodbu.

(91)

Općenito, korisnici i uvoznici teže najnižoj mogućoj cijeni čelika i jasno je da će bez uvođenja mjera cijene biti niže. Međutim, u interesu im je i uspostavljanje konkurentne i održive industrije čelika Unije koja će moći zadovoljiti njihove buduće potrebe.

(92)

U tom je kontekstu nekoliko zainteresiranih strana u ispitnom postupku tvrdilo da uvođenje privremenih zaštitnih mjera ne bi bilo u interesu Unije. Tvrdile su da bi uvođenje mjera gotovo sigurno dovelo do nedovoljne opskrbe te da bi se time osnažila pregovaračka pozicija predmetne industrije Unije za vršenje pritiska na cijene. Njihov je dodatni argument glasio da su izvori opskrbe već ograničeni uvođenjem antidampinških i antisubvencijskih mjera te da se proizvodi koji nisu dostupni putem proizvođača iz Unije ili nisu dostupni u dostatnoj mjeri ili nemaju odgovarajuće tehničke specifikacije moraju izuzeti iz zaštitnih mjera.

(93)

U cilju postizanja optimalne ravnoteže između različitih legitimnih interesa i s obzirom na to da je u ovom slučaju prijetnja ozbiljne štete uglavnom povezana s postojećim preusmjeravanjem trgovine, Komisija smatra da bi se ovim oblikom zaštitnih mjera trebale očuvati povijesne razine uvoza te da bi im trebao podlijegati samo uvoz iznad te razine. U tom pogledu sustav carinskih kvota kojim se ne uvode zapreke tradicionalnim trgovinskim tokovima jamči usklađenost zaštitnih mjera s interesom Unije. Takvim oblikom mjere spriječili bi se negativni učinci preusmjeravanja trgovine za industriju Unije i istodobno očuvali tradicionalni trgovinski izvori nabave i učinkovito natjecanje na tržištu čelika.

(94)

U tim okolnostima, Komisija smatra da ne postoji materijalni rizik od toga da donesena mjera dovede do nedovoljne opskrbe ili povećanja cijena. Isto tako, budući da će biti zajamčeni tradicionalni trgovinski tokovi, trebalo bi odbaciti tvrdnju da se određene posebne kategorije proizvodâ moraju izuzeti iz zaštitnih mjera jer nisu dostupne od proizvođača iz Unije ili nisu dostupne u dostatnoj mjeri ili nemaju odgovarajuće tehničke specifikacije.

(95)

Stoga, uzimajući sve u obzir, Komisija privremeno zaključuje da interes Unije zahtijeva donošenje privremenih zaštitnih mjera u posebnom obliku povećanja carine, koji će se primijeniti izvan tradicionalnih trgovinskih tokova na temelju kategorije proizvoda.

X.   ZAKLJUČCI I DONOŠENJE PRIVREMENIH MJERA

1.   Donošenje privremenih mjera

(96)

Donesen je preliminarni zaključak o tome da industriji čelika Unije prijeti ozbiljna šteta u pogledu 23 kategorije proizvodâ koji se ocjenjuju te da će spomenuta situacija u skoroj budućnosti vjerojatno dovesti do stvarne ozbiljne štete. Uzevši u obzir kritične okolnosti, smatra se da bi trebalo poduzeti privremene zaštitne mjere u cilju sprečavanja nastanka štete industriji čelika EU-a koja bi bila teško popravljiva prije zaključenja tekućeg ispitnog postupka.

2.   Oblik i razina mjera

(97)

Pri odabiru odgovarajućeg oblika mjere Komisija je razmotrila tri elementa koja slijede u nastavku. Prvo, izvjestan je nastanak ozbiljne štete globalnoj industriji čelika Unije zbog preusmjeravanja izvoza proizvoda od čelika iz SAD-a u EU kao posljedica mjera poduzetih u skladu s odjeljkom 232. Drugo, smatra se da je potrebno očuvati otvorenost tržišta Unije i održavati tradicionalni tok uvoza. Štoviše, u osnovi se višak uvoza koji premašuje tradicionalne trgovinske tokove smatra glavnom prijetnjom situaciji u industriji čelika. Konačno, u skladu s člankom 7. stavkom 2. Uredbe (EU) 2015/478 i međunarodnim obvezama Unije, posebice s člankom 6. Sporazuma WTO-a o zaštitnim mjerama, privremene bi mjere trebale biti u obliku tarifnih mjera.

(98)

Na temelju toga Komisija smatra da bi, kao što je spomenuto u uvodnoj izjavi 93., privremene zaštitne mjere trebale biti u obliku sustava carinskih kvota iznad kojih bi se plaćala dodatna pristojba. U svrhu osiguranja pristupa tržištu Unije svim tradicionalnim dobavljačima, takve bi se carinske kvote trebale temeljiti na prosjeku godišnje razine uvoza za 2015., 2016. i 2017. Budući da će carinske kvote biti na snazi 200 kalendarskih dana, trebalo bi ih odrediti na odgovarajućoj razmjernoj razini u odnosu na godišnje brojke.

(99)

Dodatnu pristojbu iznad kvote trebalo bi utvrditi na razini koja je u skladu s ciljem sprečavanja nastanka ozbiljne štete industriji Unije. Uzevši u obzir zaključke o prijetnji ozbiljne štete i činjenicu da općenito gledajući još nije nastala ozbiljna šteta, Komisija smatra neprimjerenim izračunavanje marže štete na temelju izračunanog prosjeka neštetne cijene po toni proizvodâ industrije Unije u posljednjem razdoblju.

(100)

U tim okolnostima Komisija smatra primjerenijim razmotriti mogući budući razvoj događaja kada je riječ o ocjenjivanju razine pristojbe potrebne kako bi se spriječilo da uvoz iznad tradicionalnih trgovinskih tokova prouzroči i nanese ozbiljnu štetu industriji Unije nakon dosezanja razine kvote.

(101)

U tom je pogledu industrija Unije podnijela dvije komplementarne metode izračuna carine s dostatnim učinkom odvraćanja koje Komisija smatra primjerenima za navedenu svrhu: prva je model djelomične ravnoteže tržišta čelika Unije, a druga uključuje izračun marže doprinosa za proizvode od čelika.

(102)

Model djelomične ravnoteže je skup jednadžbi o potražnji i ponudi koji je usredotočen na jedan dio gospodarstva, a na ostatak gospodarstva primjenjuje pretpostavku ceteris paribus. Također pretpostavlja da makroekonomski učinci scenarija koji se analizira nisu dovoljno veliki da bi utjecali na makroekonomske agregate kao što je npr. prosječna razina plaće u određenom gospodarstvu.

(103)

Model koji predlaže industrija Unije temelji se na javno dostupnom kodu koji se programira i rješava u softveru za izradu tablica sa stupcima i redovima. Modeli djelomične ravnoteže općenito su standardni alat za analizu trgovinske politike koju provode ispitna tijela, uključujući Komisiju.

(104)

Poput većine ostalih, spomenuti model primjenjuje takozvanu Armingtonovu pretpostavku prema kojoj proizvodi različitog podrijetla nisu savršene zamjene. Model razmatra tržište Unije samo korištenjem funkcije opskrbe za domaću opskrbu Unije, opskrbu uvozom po zemljama koje podliježu zaštitnim mjerama i opskrbu uvozom po zemljama izuzetima iz zaštitnih mjera. Naposljetku, koristi funkciju potražnje Unije koja odgovara ukupnoj razini cijene s ciljem utvrđivanja potražnje za čelikom na ukupnoj razini te prema relativnim cijenama vrši raspodjelu na tri spomenuta izvora opskrbe. U posljednjem se postupku primjenjuje takozvani Armingtonov koncept elastičnosti, odnosno ekonomski parametri elastičnosti međusobne zamjene proizvoda iz različitih zemalja podrijetla s razlikama u vrstama proizvoda i tržištima.

(105)

Podatke za model pružaju EUROFER i Eurostat. Parametre elastičnosti prema Armingtonu, kao i podatke o elastičnosti ponude i potražnje pružaju etablirani izvori kao što su USITC i mreža Global Trade Analysis Project (GTAP). Prema spomenutim izvorima, elastičnost prema Armingtonu utvrđena je na 3,75, elastičnost potražnje na – 0,5, a tri elastičnosti ponude na 4.

(106)

S obzirom na to da je riječ o modelu za jednu zemlju, potrebno je iznijeti određene eksplicitne i implicitne pretpostavke, posebice u pogledu tržišta čelika SAD-a i učinka mjera uvedenih prema odjeljku 232.

(107)

Prvo, pretpostavlja se da će se provedbom spomenutih mjera uspjeti isključiti s tržišta SAD-a trenutačni izvoz zemalja koje podliježu mjerama iz odjeljka 232. U sljedećoj se fazi izračunava udio isključenog izvoza koji će biti preusmjeren na tržište EU-a za svaku zemlju proizvođača koja trenutačno izvozi u SAD, primjenom metodologije prema kojoj se uzimaju u obzir i ponderiraju četiri različita kriterija: udaljenost do Unije, dostupnost zemalja u odgovarajućoj regiji koje mogu iskoristiti preusmjereni izvoz, postojanje zemalja u regiji sa znatnim viškom kapaciteta te postojanje zaštitnih mjera koje su na snazi u zemlji trgovanja. Prema ovom izračunu, 72 % trenutačnog uvoza čelika SAD-a preusmjerit će se na tržište EU-a, što odgovara 55 % ukupnog uvoza čelika u Uniji za 2017. Nadalje, pretpostavlja se da će taj dodatni uvoz potisnuti jednaku količinu proizvodnje Unije.

(108)

U model se unose spomenuti parametri i tržišni podaci prilagođeni pretpostavkama iz prethodnih dviju uvodnih izjava. Model se potom rješava eksperimentima različitih veličina zaštitne carinske stope Unije izvan kvote. Rezultati modela predviđaju da bi carinska stopa od 25 % omogućila oko 19 % više razine uvoza u odnosu na referentno razdoblje od 2015. do 2017. Carinska stopa od 32 % još uvijek bi omogućila uvoz 10 % veći u odnosu na referentno razdoblje. S druge strane, carinska stopa od 41 % potisnula bi uvoz na razinu iz razdoblja od 2015. do 2017.

(109)

Rezultati makroekonomskog trgovinskog modela nadopunjeni su nizom mikroekonomskih simulacija tipičnih marži doprinosa za 12 različitih kategorija proizvodâ koji se ocjenjuju. Pretpostavka analize jest da bi u slučaju pada cijena proizvođači u potpunosti nastavili koristiti svoje kapacitete te izvoziti u Uniju sve dok su pokriveni varijabilni troškovi. Marža između prodajne cijene i varijabilnih troškova naziva se maržom doprinosa. Drugim riječima, proizvođač bi nastavio s proizvodnjom tako dugo dok marža doprinosa nije negativna. Za svaku od dvanaest kategorija proizvodâ koji se ocjenjuju analizom je utvrđena cijena za uvoz u Uniju po kojoj bi se u potpunosti iscrpila marža doprinosa za izvoznike u EU. Raspon između te cijene i neštetne domaće cijene na tržištu Unije trebala bi biti carinska stopa izvan kvote koja će jamčiti neštetnu razinu cijene na tržištu Unije.

(110)

Ova analiza temelji se na košarici cijena sirovina na osnovi pokazatelja objavljenih u publikaciji Metal Bulletin, varijabilnom trošku kineskih trgovačkih društava objavljenom u bazi podataka CRU te pretpostavljenim troškovima prijevoza od 60 dolara po toni između Kine i EU-a, što se smatra konzervativnom procjenom. Zaključak je da bi se marže doprinosa, pa stoga i carinske stope izvan kvote, potrebne da bi imale učinak odvraćanja, trebale kretati u rasponu između 19 % i 45 %, s medijanom od 34 %, što bi u osnovi potvrdilo red veličine carinske stope izvan kvote utvrđene modelom djelomične ravnoteže.

(111)

Na temelju navedenoga Komisija je preliminarno utvrdila da bi privremena carinska stopa izvan kvote od 25 % bila dostatna za sprečavanje nastanka ozbiljne štete. Uzimajući u obzir interes Unije te u očekivanju komentara zainteresiranih strana nakon donošenja privremenih mjera i detaljnijeg istraživanja kretanja uvoza prije uvođenja konačnih mjera, stopa niža od 32 %, koja je rezultat modela za osiguravanje tradicionalne trgovine uz povećanje toka uvoza od 10 %, predstavlja oprezan pristup.

3.   Upravljanje kvotama

(112)

Najbolji način osiguravanja optimalne uporabe carinskih kvota jest njihova raspodjela kronološkim redoslijedom po datumima prihvaćanja deklaracije puštanja u slobodan promet, kako je predviđeno Provedbenom uredbom Komisije (EU) 2015/2447 (15). Svim bi uvoznicima iz Unije trebalo osigurati jednak i stalan pristup kvotama. Ova metoda upravljanja zahtijeva tijesnu suradnju između država članica i Komisije.

(113)

Prihvatljivost robe uvezene iz zemalja u razvoju za izuzimanje iz carinskih kvota ovisi o podrijetlu robe. Stoga bi se trebali primjenjivati kriteriji za utvrđivanje nepovlaštenog podrijetla koji su trenutačno na snazi u Uniji.

(114)

U svrhu provedbe privremenih mjera i omogućavanja nastavka tradicionalnih trgovinskih tokova utvrdit će se posebna kvota za svaku kategoriju proizvodâ za koju se ovom Uredbom uvode privremene mjere, bez obzira na zemlju podrijetla. U daljnjem tijeku ispitnog postupka utvrdit će se je li dodjeljivanje kvote po zemlji izvoznici poželjno kako bi se osigurali tradicionalni trgovinski tokovi iz tih zemalja i vodeći računa o učinku privremenih mjera. Komisija će posebno morati razmotriti mogući učinak koji antidampinške i antisubvencijske mjere na snazi imaju na dodjeljivanje i korištenje kvote po zemlji.

4.   Primjenjive antidampinške i antisubvencijske mjere

(115)

Dosezanjem utvrđenih bescarinskih kvota primjenjuju se zaštitne mjere.

(116)

Nekoliko je zainteresiranih strana tvrdilo da bi kombinacija već uvedenih antidampinških i kompenzacijskih mjera za brojne kategorije proizvodâ i zaštitnih mjera u pogledu uvoza istih proizvoda predstavljala nepoželjno zahtjevno opterećenje za neke proizvođače izvoznike koji nastoje izvoziti u EU, što bi moglo dovesti do uskraćivanja pristupa takvim proizvođačima na tržište Unije.

(117)

Za 12 kategorija proizvodâ od čelika obuhvaćenih postojećim privremenim zaštitnim mjerama neke od zemalja podrijetla zaista trenutačno podliježu antidampinškim i kompenzacijskim mjerama. Stoga je nužno razmotriti bi li kombinacija tih mjera sa zaštitnim mjerama mogla imati veći učinak od poželjnog (16). U svrhu izbjegavanja uvođenja „dvostrukih korektivnih mjera”, kad god se carinska kvota premaši, suspendirat će se ili smanjiti razina postojećeg antidampinga i kompenzacije kako bi se osiguralo da kombinirani učinak tih mjera ne premaši najvišu razinu zaštitnih ili antidampinških/kompenzacijskih pristojbi na snazi.

5.   Trajanje

(118)

Privremene bi mjere trebalo primjenjivati 200 kalendarskih dana od datuma stupanja na snagu ove Uredbe.

XI.   IZUZIMANJE ODREĐENIH ZEMALJA IZ PODRUČJA PRIMJENE PRIVREMENIH MJERA

(119)

U skladu s člankom 18. Uredbe 2015/478 i međunarodnim obvezama Unije, privremene mjere ne bi se trebale primjenjivati ni na jedan proizvod podrijetlom iz neke zemlje u razvoju sve dok njezin udio u uvozu tog proizvoda u Uniju ne premaši 3 %, uz uvjet da na zemlje u razvoju članice WTO-a s manje od 3 % udjela u uvozu zajedno ne otpada više od 9 % ukupnog uvoza Unije za predmetni proizvod.

(120)

Prethodno utvrđenje Komisije pokazuje da predmetne kategorije proizvodâ podrijetlom iz određenih zemalja u razvoju ispunjavaju zahtjeve za ostvarivanje koristi na temelju spomenutog odstupanja. U Prilogu IV. (Popis proizvoda podrijetlom iz zemalja u razvoju na koje se primjenjuju privremene mjere) navedene su zemlje u razvoju za potrebe ove Uredbe. Osim toga, za svaku od 23 kategorije proizvodâ navedene su zemlje u razvoju na koje se primjenjuju privremene mjere. Komisija u ovoj fazi smatra primjerenim izračunavanje obujma uvoza iz zemalja u razvoju na temelju svake kategorije proizvodâ jer je i carinska kvota utvrđena uzimajući u obzir tradicionalne trgovinske tokove za svaku kategoriju pojedinačno. Time se ne dovode u pitanje buduće odluke u pogledu toga može li se neka zemlja smatrati zemljom u razvoju.

(121)

Kako je prethodno navedeno u uvodnoj izjavi 80., na temelju bliske integracije tržištâ s članicama EGP-a, podataka o ukupnom izvozu iz tih zemalja te niskog rizika od preusmjeravanja trgovine, Komisija smatra da bi proizvode u postupku ocjenjivanja podrijetlom iz Norveške, Islanda i Lihtenštajna trebalo izuzeti iz primjene ove Uredbe,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

1.   Otvaraju se carinske kvote u pogledu uvoza u Uniju svake od 23 kategorije proizvodâ navedenih u Prilogu I. na razdoblje od 200 dana od stupanja na snagu ove Uredbe.

2.   Carinske kvote navedene su u Prilogu V. (definirane prema povezanim relevantnim oznakama KN).

3.   Ako je relevantna carinska kvota iscrpljena ili se na uvoz određenih kategorija proizvodâ ne primjenjuje relevantna carinska kvota, zaračunava se dodatna pristojba po stopi od 25 %. Ta se dodatna pristojba primjenjuje na carinsku vrijednost proizvoda koji se uvozi.

Članak 2.

1.   Podrijetlo bilo kojeg proizvoda na koji se primjenjuje ova Uredba utvrđuje se u skladu s odredbama koje su na snazi u Uniji u pogledu nepovlaštenog podrijetla.

2.   Osim ako je navedeno drukčije, primjenjuju se odgovarajuće odredbe koje su na snazi u pogledu carinskih pristojbi.

Članak 3.

Carinskim kvotama upravljaju Komisija i države članice u skladu sa sustavom upravljanja carinskim kvotama iz članaka od 49. do 54. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2015/2447.

Članak 4.

Uvoz kategorija proizvodâ iz članka 1. koji su na datum stupanja na snagu ove Uredbe već na putu prema Uniji i čije se odredište ne može promijeniti ne pripisuje se carinskim kvotama niti podliježe dodatnoj pristojbi iz članka 1. te se može pustiti u slobodan promet.

Članak 5.

Države članice i Komisija dužne su tijesno surađivati kako bi se osigurala usklađenost s ovom Uredbom.

Članak 6.

1.   U skladu sa stavkom 2., uvoz 23 kategorije proizvodâ navedenih u Prilogu I. podrijetlom iz jedne od zemalja u razvoju navedenih u Prilogu IV. ne podliježe carinskim kvotama ni dodatnoj pristojbi iz članka 1.

2.   U Prilogu IV. za svaku od 23 kategorije proizvodâ navedene su zemlje u razvoju iz kojih su proizvodi podrijetlom i na koje se primjenjuju mjere iz članka 1.

Članak 7.

Proizvodi podrijetlom iz Norveške, Islanda i Lihtenštajna ne podliježu mjerama iz članka 1.

Članak 8.

Ova Uredba stupa na snagu sljedećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 17. srpnja 2018.

Za Komisiju

Predsjednik

Jean-Claude JUNCKER


(1)  SL L 83, 27.3.2015., str. 16.

(2)  SL L 123, 19.5.2015., str. 33.

(3)  SL C 111, 26.3.2018., str. 29.

(4)  SL C 225, 28.6.2018., str. 54.

(5)  Mjere prethodnog nadzora donesene su u travnju 2018. na temelju Provedbene uredbe Komisije (EU) 2016/670 od 28. travnja 2016. o uvođenju prethodnog nadzora Unije uvoza određenih proizvoda od željeza ili čelika podrijetlom iz određenih trećih zemalja, SL L 115, 29.4.2016., str. 37.

(6)  SL C 225, 28.6.2018., str. 54.

(7)  Predmet br. COMP/ECSC.1351 Usinor/Arbed/Aceralia i predmet br. COMP/M.4137, Mittal/Arcelor.

(8)  Vidjeti posebno odjeljak IV. i odjeljak VI., 1. i 2.

(9)  Vidjeti izvješća s 83. i 84. sastanka Odbora za čelik Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj, dostupna na http://www.oecd.org/sti/ind/steel.htm.

(10)  Idem, 83. izvješće.

(11)  Priopćenje za tisak američkog ministra trgovine Wilbura Rossa, https://www.commerce.gov/news/press-releases/2018/02/secretary-ross-releases-steel-and-aluminum-232-reports-coordination.

(12)  Izvješće Ministarstva trgovine SAD-a prema odjeljku 232., https://www.commerce.gov/sites/commerce.gov/files/the_effect_of_imports_of_steel_on_the_national_security_-_with_redactions_-_20180111.pdf.

(13)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru, Odboru regija i Europskoj investicijskoj banci: „Čelik: očuvanje održivih radnih mjesta i rasta u Europi”, COM(2016) 155 final od 16. ožujka 2016.

(14)  Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru, Odboru regija i Europskoj investicijskoj banci od 16. ožujka 2016., „Čelik: očuvanje održivih radnih mjesta i rasta u Europi”, COM(2016) 155 final.

(15)  Provedbena uredba Komisije (EU) 2015/2447 оd 24. studenoga 2015. o utvrđivanju detaljnih pravila za provedbu određenih odredbi Uredbe (EU) br. 952/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju Carinskog zakonika Unije, SL L 343, 29.12.2015., str. 558.

(16)  Uredba (EU) 2015/477 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2015. o mjerama koje Unija može poduzeti u vezi s kombiniranim učinkom antidampinških ili antisubvencijskih mjera sa zaštitnim mjerama, SL L 83, 27.3.2015., str. 11.


PRILOG I. – Predmetni proizvodi

Broj proizvoda

Kategorija proizvoda

Oznake KN

1.

Nelegirani i drugi legirani toplovaljani limovi i trake

7208 10 00 , 7208 25 00 , 7208 26 00 , 7208 27 00 , 7208 36 00 , 7208 37 00 , 7208 38 00 , 7208 39 00 , 7208 40 00 , 7208 52 10 , 7208 52 99 , 7208 53 10 , 7208 53 90 , 7208 54 00 , 7211 13 00 , 7211 14 00 , 7211 19 00 , 7212 60 00 , 7225 19 10 , 7225 30 10 , 7225 30 30 , 7225 30 90 , 7225 40 15 , 7225 40 90 , 7226 19 10 , 7226 91 20 , 7226 91 91 , 7226 91 99

2.

Nelegirani i drugi legirani hladnovaljani limovi

7209 15 00 , 7209 16 90 , 7209 17 90 , 7209 18 91 , 7209 25 00 , 7209 26 90 , 7209 27 90 , 7209 28 90 , 7209 90 20 , 7209 90 80 , 7211 23 20 , 7211 23 30 , 7211 23 80 , 7211 29 00 , 7211 90 20 , 7211 90 80 , 7225 50 20 , 7225 50 80 , 7225 99 00 , 7226 20 00 , 7226 92 00

3.

Elektrolimovi (osim GOES-a)

7209 16 10 , 7209 17 10 , 7209 18 10 , 7209 26 10 , 7209 27 10 , 7209 28 10 , 7225 19 90 , 7226 19 80

4.

Limovi s metalnom prevlakom

7210 20 00 , 7210 30 00 , 7210 41 00 , 7210 49 00 , 7210 61 00 , 7210 69 00 , 7210 90 80 , 7212 20 00 , 7212 30 00 , 7212 50 20 , 7212 50 30 , 7212 50 40 , 7212 50 61 , 7212 50 69 , 7212 50 90 , 7225 91 00 , 7225 92 00 , 7226 99 10 , 7226 99 30 , 7226 99 70

5.

Limovi s organskom prevlakom

7210 70 80 , 7212 40 80

6.

Proizvodi od bijelog lima

7209 18 99 , 7210 11 00 , 7210 12 20 , 7210 12 80 , 7210 50 00 , 7210 70 10 , 7210 90 40 , 7212 10 10 , 7212 10 90 , 7212 40 20

7.

Nelegirani i drugi legirani kvarto-lim

7208 51 20 , 7208 51 91 , 7208 51 98 , 7208 52 91 , 7208 90 20 , 7208 90 80 , 7210 90 30 , 7225 40 12 , 7225 40 40 , 7225 40 60

8.

Nehrđajući toplovaljani limovi i trake

7219 11 00 , 7219 12 10 , 7219 12 90 , 7219 13 10 , 7219 13 90 , 7219 14 10 , 7219 14 90 , 7219 22 10 , 7219 22 90 , 7219 23 00 , 7219 24 00 , 7220 11 00 , 7220 12 00

9.

Nehrđajući hladnovaljani limovi i trake

7219 31 00 , 7219 32 10 , 7219 32 90 , 7219 33 10 , 7219 33 90 , 7219 34 10 , 7219 34 90 , 7219 35 10 , 7219 35 90 , 7219 90 20 , 7219 90 80 , 7220 20 21 , 7220 20 29 , 7220 20 41 , 7220 20 49 , 7220 20 81 , 7220 20 89 , 7220 90 20 , 7220 90 80

12.

Nelegirane i druge legirane šipke i laki profili

7214 30 00 , 7214 91 10 , 7214 91 90 , 7214 99 31 , 7214 99 39 , 7214 99 50 , 7214 99 71 , 7214 99 79 , 7214 99 95 , 7215 90 00 , 7216 10 00 , 7216 21 00 , 7216 22 00 , 7216 40 10 , 7216 40 90 , 7216 50 10 , 7216 50 91 , 7216 50 99 , 7216 99 00 , 7228 10 20 , 7228 20 10 , 7228 20 91 , 7228 30 20 , 7228 30 41 , 7228 30 49 , 7228 30 61 , 7228 30 69 , 7228 30 70 , 7228 30 89 , 7228 60 20 , 7228 60 80 , 7228 70 10 , 7228 70 90 , 7228 80 00

13.

Čelične šipke za armiranje betona

7214 20 00 , 7214 99 10

14.

Nehrđajuće šipke i laki profili

7222 11 11 , 7222 11 19 , 7222 11 81 , 7222 11 89 , 7222 19 10 , 7222 19 90 , 7222 20 11 , 7222 20 19 , 7222 20 21 , 7222 20 29 , 7222 20 31 , 7222 20 39 , 7222 20 81 , 7222 20 89 , 7222 30 51 , 7222 30 91 , 7222 30 97 , 7222 40 10 , 7222 40 50 , 7222 40 90

15.

Nehrđajuće žičane šipke

7221 00 10 , 7221 00 90

16.

Nelegirane i druge legirane žičane šipke

7213 10 00 , 7213 20 00 , 7213 91 10 , 7213 91 20 , 7213 91 41 , 7213 91 49 , 7213 91 70 , 7213 91 90 , 7213 99 10 , 7213 99 90 , 7227 10 00 , 7227 20 00 , 7227 90 10 , 7227 90 50 , 7227 90 95

17.

Profili od željeza ili nelegiranog čelika

7216 31 10 , 7216 31 90 , 7216 32 11 , 7216 32 19 , 7216 32 91 , 7216 32 99 , 7216 33 10 , 7216 33 90

18.

Žmurje (talpe)

7301 10 00

20.

Cijevi za plinovode

7306 30 41 , 7306 30 49 , 7306 30 72 , 7306 30 77

21.

Šuplji profili

7306 61 10 , 7306 61 92 , 7306 61 99

22.

Bešavne nehrđajuće cijevi

7304 11 00 , 7304 22 00 , 7304 24 00 , 7304 41 00 , 7304 49 10 , 7304 49 93 , 7304 49 95 , 7304 49 99

23.

Cijevi za ležajeve

7304 51 12 , 7304 51 18 , 7304 59 32 , 7304 59 38

25.

Velike varene cijevi

7305 11 00 , 7305 12 00 , 7305 19 00 , 7305 20 00 , 7305 31 00 , 7305 39 00 , 7305 90 00

26.

Druge varene cijevi

7306 11 10 , 7306 11 90 , 7306 19 10 , 7306 19 90 , 7306 21 00 , 7306 29 00 , 7306 30 11 , 7306 30 19 , 7306 30 80 , 7306 40 20 , 7306 40 80 , 7306 50 20 , 7306 50 80 , 7306 69 10 , 7306 69 90 , 7306 90 00

28.

Nelegirana žica

7217 10 10 , 7217 10 31 , 7217 10 39 , 7217 10 50 , 7217 10 90 , 7217 20 10 , 7217 20 30 , 7217 20 50 , 7217 20 90 , 7217 30 41 , 7217 30 49 , 7217 30 50 , 7217 30 90 , 7217 90 20 , 7217 90 50 , 7217 90 90


PRILOG II.

II.1 – Rast uvoza za 23 kategorije proizvoda (u tonama)

Broj proizvoda

Kategorija proizvoda

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

rast 2017. u usporedbi s 2013.

1.

Nelegirani i drugi legirani toplovaljani limovi i trake

4 814 207

5 212 268

7 807 441

8 574 007

6 991 376

45 %

2.

Nelegirani i drugi legirani hladnovaljani limovi

1 832 159

1 903 092

2 759 877

1 998 437

2 462 471

34 %

3.

Elektrolimovi (osim GOES-a)

266 559

285 132

280 256

318 496

379 649

42 %

4.

Limovi s metalnom prevlakom

1 854 963

2 202 856

2 687 715

3 911 752

4 980 452

168 %

5.

Limovi s organskom prevlakom

681 698

725 296

622 553

730 625

915 248

34 %

6.

Proizvodi od bijelog lima

552 384

662 861

638 316

756 016

617 567

12 %

7.

Nelegirani i drugi legirani kvarto-lim

1 419 767

1 959 605

2 554 930

2 814 802

2 530 630

78 %

8.

Nehrđajući toplovaljani limovi i trake

175 836

233 028

269 697

351 075

436 173

148 %

9.

Nehrđajući hladnovaljani limovi i trake

697 457

1 017 613

787 521

843 352

976 108

40 %

12.

Nelegirane i druge legirane šipke i laki profili

911 115

1 219 800

1 200 627

1 400 824

1 385 829

52 %

13.

Čelične šipke za armiranje betona

527 008

972 602

1 430 014

1 292 971

1 191 445

126 %

14.

Nehrđajuće šipke i laki profili

113 071

147 453

142 416

147 811

159 577

41 %

15.

Nehrđajuće žičane šipke

52 082

71 229

57 627

58 670

62 978

21 %

16.

Nelegirane i druge legirane žičane šipke

1 125 730

1 289 953

1 697 912

2 000 967

2 094 274

86 %

17.

Profili od željeza ili nelegiranog čelika

223 669

277 507

268 014

388 041

262 745

17 %

18.

Žmurje (talpe)

15 870

16 503

14 051

36 970

85 054

436 %

20.

Cijevi za plinovode

266 467

340 051

298 103

336 050

380 257

43 %

21.

Šuplji profili

461 263

552 874

574 490

725 545

820 667

78 %

22.

Bešavne nehrđajuće cijevi

32 581

38 782

39 719

42 510

42 701

31 %

23.

Cijevi za ležajeve

7 489

9 426

11 944

9 773

8 663

16 %

25.

Velike varene cijevi

286 939

411 273

209 524

159 219

1 044 534

264 %

26.

Druge varene cijevi

474 949

491 934

510 548

540 386

571 167

20 %

28.

Nelegirana žica

573 988

722 719

692 714

736 500

722 633

26 %

II.2 – Rast uvoza za 23 kategorije proizvoda (u tonama)

Broj proizvoda

Kategorija proizvoda

1. tromj. 2017.

Q1208

rast 1. tromj. 2017. u odn. na 1. tromj. 2018.

1.

Nelegirani i drugi legirani toplovaljani limovi i trake

1 810 764

2 079 408

15 %

2.

Nelegirani i drugi legirani hladnovaljani limovi

679 628

630 459

– 7 %

3.

Elektrolimovi (osim GOES-a)

80 836

114 451

42 %

4.

Limovi s metalnom prevlakom

1 482 049

1 190 741

– 20 %

5.

Limovi s organskom prevlakom

212 209

201 838

– 5 %

6.

Proizvodi od bijelog lima

146 457

168 583

15 %

7.

Nelegirani i drugi legirani kvarto-lim

676 207

640 176

– 5 %

8.

Nehrđajući toplovaljani limovi i trake

122 092

107 577

– 12 %

9.

Nehrđajući hladnovaljani limovi i trake

229 981

280 549

22 %

12.

Nelegirane i druge legirane šipke i laki profili

319 420

466 154

46 %

13.

Čelične šipke za armiranje betona

210 505

551 316

162 %

14.

Nehrđajuće šipke i laki profili

40 602

49 988

23 %

15.

Nehrđajuće žičane šipke

14 956

19 642

31 %

16.

Nelegirane i druge legirane žičane šipke

560 863

641 668

14 %

17.

Profili od željeza ili nelegiranog čelika

73 733

139 670

89 %

18.

Žmurje (talpe)

19 947

20 326

2 %

20.

Cijevi za plinovode

94 430

120 512

28 %

21.

Šuplji profili

223 618

256 998

15 %

22.

Bešavne nehrđajuće cijevi

12 411

12 399

0 %

23.

Cijevi za ležajeve

1 316

1 498

14 %

25.

Velike varene cijevi

48 791

51 285

5 %

26.

Druge varene cijevi

145 059

153 106

6 %

28.

Nelegirana žica

176 299

202 450

15 %

II.3 – Rast uvoza za 5 kategorija proizvoda (u tonama)

Broj proizvoda

Kategorija proizvoda

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

rast 2017. u usporedbi s 2013.

10.

Nehrđajući toplovaljani kvarto-lim

34 319

40 218

37 542

31 407

32 917

– 4 %

11.

Elektrolimovi s orijentiranim kristalima

147 565

160 580

150 047

156 477

121 947

– 17 %

19.

Materijal za željezničke pruge

1 376

1 096

1 240

1 521

1 342

– 2 %

24.

Druge bešavne cijevi

456 167

528 245

475 132

464 876

402 600

– 12 %

27.

Nelegirane i druge legirane hladnodovršene šipke

456 791

521 976

484 927

459 327

458 310

0 %


PRILOG III. – Ekonomski pokazatelji za 23 kategorije proizvoda

Proizvod 1. Nelegirani i drugi legirani toplovaljani limovi i trake

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

30 225 632

31 095 524

33 121 273

34 158 703

32 768 375

Uvoz

Količina (u tonama)

4 814 207

5 212 268

7 807 441

8 574 007

6 991 376

Tržišni udjel (%)

15,9 %

16,8 %

23,6 %

25,1 %

21,3 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

463

442

396

351

492

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

75 %

75 %

76 %

75 %

76 %

Proizvodnja (u tonama)

76 871 621

77 990 908

77 331 686

77 563 694

79 568 514

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

25 411 425

25 883 256

25 313 832

25 584 696

25 776 999

Tržišni udjel (%)

84,1 %

83,2 %

76,4 %

74,9 %

78,7 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

519

493

455

422

556

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 1,9 %

0,0 %

– 3,1 %

– 1,0 %

7,8 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

37 467

35 573

35 038

33 557

34 815

Zaliha

2 572 574

2 580 258

2 585 958

2 617 556

2 749 280

Novčani tokovi

448 135 738

1 065 492 450

763 891 666

603 485 811

1 369 472 142

ROCE (%)

– 3,8 %

1,0 %

– 6,6 %

– 1,0 %

7,7 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

11,5 %

Proizvod 2. Nelegirani i drugi legirani hladnovaljani limovi

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

9 772 904

9 728 449

10 353 391

9 849 904

10 085 487

Uvoz

Količina (u tonama)

1 832 159

1 903 092

2 759 877

1 998 437

2 462 471

Tržišni udjel (%)

18,7 %

19,6 %

26,7 %

20,3 %

24,4 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

566

546

485

474

606

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

71 %

75 %

75 %

75 %

77 %

Proizvodnja (u tonama)

40 855 196

41 632 189

41 639 946

41 738 974

42 811 283

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

7 920 370

7 805 648

7 570 764

7 829 002

7 602 288

Tržišni udjel (%)

81,0 %

80,2 %

73,1 %

79,5 %

75,4 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

588

558

522

495

633

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 4,4 %

– 2,8 %

– 3,0 %

0,6 %

9,8 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

12 690

11 973

11 550

11 230

11 264

Zaliha

1 078 838

1 052 246

1 064 061

1 054 347

1 093 798

Novčani tokovi

200 559 843

413 849 620

324 264 435

454 766 919

375 807 983

ROCE (%)

– 8,0 %

– 2,4 %

– 12,8 %

– 3,1 %

4,0 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

4,3 %

Proizvod 3. Elektrolimovi (osim GOES-a)

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

1 267 827

1 287 448

1 223 892

1 255 417

1 350 354

Uvoz

Količina (u tonama)

266 559

285 132

280 256

318 496

379 649

Tržišni udjel (%)

21,0 %

22,1 %

22,9 %

25,4 %

28,1 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

648

617

578

502

642

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

87 %

80 %

80 %

82 %

81 %

Proizvodnja (u tonama)

1 080 894

1 110 013

1 052 273

1 032 560

1 114 309

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

1 001 268

1 002 316

943 636

936 553

969 977

Tržišni udjel (%)

79,0 %

77,9 %

77,1 %

74,6 %

71,8 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

705

657

606

576

699

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 8,9 %

– 8,1 %

– 13,0 %

– 14,3 %

– 3,2 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

1 522

1 707

2 087

2 069

2 065

Zaliha

45 680

136 605

142 998

125 466

148 259

Novčani tokovi

110 221 498

213 556 132

127 226 053

131 151 436

– 89 295 095

ROCE (%)

– 18,3 %

– 11,7 %

– 38,3 %

– 17,9 %

– 3,4 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

8,1 %

Proizvod 4. Limovi s metalnom prevlakom

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

23 229 673

24 289 751

25 840 225

27 439 848

28 231 862

Uvoz

Količina (u tonama)

1 854 963

2 202 856

2 687 715

3 911 752

4 980 452

Tržišni udjel (%)

8,0 %

9,1 %

10,4 %

14,3 %

17,6 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

679

657

615

530

662

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

78 %

82 %

84 %

86 %

84 %

Proizvodnja (u tonama)

27 930 059

29 517 243

29 875 495

29 905 847

30 450 568

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

21 344 052

22 056 052

23 118 423

23 490 212

23 218 040

Tržišni udjel (%)

91,9 %

90,8 %

89,5 %

85,6 %

82,2 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

682

654

614

586

711

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

1,9 %

5,4 %

5,5 %

7,9 %

11,7 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

28 915

28 243

28 749

29 863

29 648

Zaliha

1 970 500

2 433 422

2 498 143

2 329 341

2 597 133

Novčani tokovi

807 884 294

1 353 026 892

1 343 062 742

1 720 354 890

2 020 588 339

ROCE (%)

– 6,8 %

– 0,9 %

– 10,4 %

– 1,7 %

6,0 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

7,0 %

Proizvod 5. Limovi s organskom prevlakom

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

4 533 256

4 823 144

4 809 384

5 121 927

5 221 575

Uvoz

Količina (u tonama)

681 698

725 296

622 553

730 625

915 248

Tržišni udjel (%)

15,0 %

15,0 %

12,9 %

14,3 %

17,5 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

854

813

813

709

853

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

70 %

76 %

74 %

76 %

75 %

Proizvodnja (u tonama)

4 479 238

4 564 346

4 574 414

4 863 169

4 940 410

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

3 851 467

4 097 788

4 186 771

4 391 169

4 306 231

Tržišni udjel (%)

85,0 %

85,0 %

87,1 %

85,7 %

82,5 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

898

868

829

791

934

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 1,7 %

1,4 %

1,1 %

3,7 %

3,9 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

6 377

6 272

6 047

6 150

6 095

Zaliha

239 236

182 275

197 241

214 384

258 114

Novčani tokovi

152 893 378

351 790 418

321 603 588

361 237 401

79 886 901

ROCE (%)

– 7,6 %

– 2,1 %

– 12,9 %

– 2,7 %

3,7 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

8,6 %

Proizvod 6. Proizvodi od bijelog lima

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

3 638 423

3 758 879

3 789 391

3 792 575

3 695 205

Uvoz

Količina (u tonama)

552 384

662 861

638 316

756 016

617 567

Tržišni udjel (%)

15,2 %

17,6 %

16,8 %

19,9 %

16,7 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

822

792

781

667

753

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

82 %

84 %

84 %

82 %

84 %

Proizvodnja (u tonama)

4 223 583

4 315 402

4 353 002

4 302 367

4 295 575

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

3 085 602

3 095 745

3 150 741

3 036 316

3 077 185

Tržišni udjel (%)

84,8 %

82,4 %

83,1 %

80,1 %

83,3 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

845

821

789

728

812

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

1,7 %

4,1 %

4,8 %

4,6 %

3,1 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

7 939

7 660

7 683

7 819

7 424

Zaliha

380 445

394 384

394 712

297 877

356 460

Novčani tokovi

117 064 184

201 350 074

291 440 814

272 002 110

133 250 945

ROCE (%)

– 18,6 %

– 10,1 %

– 35,2 %

– 20,4 %

– 25,0 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

7,3 %

Proizvod 7. Nelegirani i drugi legirani kvarto-lim

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

10 148 839

10 375 274

10 934 966

11 058 596

11 059 068

Uvoz

Količina (u tonama)

1 419 767

1 959 605

2 554 930

2 814 802

2 530 630

Tržišni udjel (%)

14,0 %

18,9 %

23,4 %

25,5 %

22,9 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

513

492

474

403

533

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

58 %

62 %

62 %

63 %

65 %

Proizvodnja (u tonama)

10 749 475

11 240 103

10 608 260

10 244 950

10 581 040

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

8 727 826

8 414 892

8 377 455

8 242 865

8 527 686

Tržišni udjel (%)

14,0 %

18,9 %

23,4 %

25,5 %

22,9 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

700

676

714

582

692

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 9,4 %

– 8,9 %

– 4,0 %

– 7,5 %

3,2 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

18 472

17 628

17 177

16 763

16 211

Zaliha

707 152

788 008

896 708

862 084

819 690

Novčani tokovi

45 651 999

123 399 207

426 592 285

– 44 547 318

205 976 592

ROCE (%)

– 12,2 %

– 0,3 %

– 3,3 %

– 9,9 %

– 1,5 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

23,0 %

Proizvod 8. Nehrđajući toplovaljani limovi i trake

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

1 168 291

1 352 875

1 590 437

1 807 242

1 487 848

Uvoz

Količina (u tonama)

175 836

233 028

269 697

351 075

436 173

Tržišni udjel (%)

15,1 %

17,2 %

17,0 %

19,4 %

29,3 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

2 011

1 926

1 877

1 518

1 822

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

61 %

65 %

69 %

73 %

73 %

Proizvodnja (u tonama)

3 334 814

3 525 794

3 664 821

3 842 503

3 799 867

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

991 962

1 119 435

1 320 528

1 455 714

1 050 966

Tržišni udjel (%)

84,9 %

82,7 %

83,0 %

80,5 %

70,6 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

2 023

2 013

2 028

1 792

2 115

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 4,2 %

– 0,3 %

4,0 %

4,9 %

9,2 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

5 439

4 914

4 464

4 271

4 133

Zaliha

103 375

131 557

123 098

106 508

93 335

Novčani tokovi

144 497 251

182 932 062

613 851 975

116 754 324

218 815 195

ROCE (%)

– 33,7 %

– 37,1 %

– 1,5 %

– 0,4 %

13,6 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

13,9 %

Proizvod 9. Nehrđajući hladnovaljani limovi i trake

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

3 362 718

3 671 898

3 587 237

3 913 974

3 816 472

Uvoz

Količina (u tonama)

697 457

1 017 613

787 521

843 352

976 108

Tržišni udjel (%)

20,7 %

27,7 %

22,0 %

21,5 %

25,6 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

2 098

1 985

2 064

1 782

2 023

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

71 %

76 %

80 %

84 %

84 %

Proizvodnja (u tonama)

3 076 074

3 016 723

3 139 572

3 425 201

3 114 323

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

2 664 602

2 653 177

2 798 719

3 070 197

2 839 979

Tržišni udjel (%)

79,2 %

72,3 %

78,0 %

78,4 %

74,4 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

2 259

2 272

2 238

2 014

2 323

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 4,2 %

– 2,7 %

2,4 %

5,5 %

9,4 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

10 205

9 483

9 220

8 892

8 812

Zaliha

179 087

206 956

219 170

215 904

213 931

Novčani tokovi

135 463 456

45 971 825

847 696 098

450 355 017

685 492 711

ROCE (%)

– 12,4 %

– 7,7 %

8,5 %

10,6 %

21,5 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

12,9 %

Proizvod 12. Nelegirane i druge legirane šipke i laki profili

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

11 891 558

12 422 902

12 297 356

12 678 733

13 617 607

Uvoz

Količina (u tonama)

911 115

1 219 800

1 200 627

1 400 824

1 385 829

Tržišni udjel (%)

7,7 %

9,8 %

9,8 %

11,0 %

10,2 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

699

657

640

531

641

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

79 %

82 %

80 %

80 %

74 %

Proizvodnja (u tonama)

12 132 593

12 585 360

12 301 986

11 839 241

12 427 808

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

10 964 010

11 189 221

11 095 204

11 276 054

12 230 774

Tržišni udjel (%)

92,2 %

90,1 %

90,2 %

88,9 %

89,8 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

632

613

573

520

592

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

2,2 %

3,4 %

2,4 %

0,8 %

3,6 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

9 537

9 734

10 057

10 342

10 486

Zaliha

749 386

888 456

914 268

943 355

1 023 612

Novčani tokovi

220 994 774

264 742 034

272 433 127

255 904 385

123 997 731

ROCE (%)

– 1,2 %

3,7 %

3,3 %

3,9 %

6,9 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

–8,3 %

Proizvod 13. Čelične šipke za armiranje betona

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

9 617 685

10 359 993

10 664 689

11 099 947

11 253 309

Uvoz

Količina (u tonama)

527 008

972 602

1 430 014

1 292 971

1 191 445

Tržišni udjel (%)

5,5 %

9,4 %

13,4 %

11,6 %

10,6 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

475

446

388

353

441

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

72 %

72 %

71 %

73 %

67 %

Proizvodnja (u tonama)

13 171 558

13 019 699

12 763 140

13 191 436

12 494 712

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

8 906 120

9 187 941

9 019 809

9 568 119

9 848 615

Tržišni udjel (%)

92,6 %

88,7 %

84,6 %

86,2 %

87,5 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

460

437

386

367

436

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 2,0 %

– 2,5 %

– 2,6 %

3,4 %

4,8 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

5 563

5 441

5 529

5 634

5 457

Zaliha

761 808

683 591

642 506

602 948

659 484

Novčani tokovi

20 571 082

14 116 433

53 015 513

165 167 521

249 292 475

ROCE (%)

0,9 %

2,4 %

1,9 %

6,2 %

9,3 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

–1,3 %

Proizvod 14. Nehrđajuće šipke i laki profili

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

526 080

593 501

593 530

630 737

632 804

Uvoz

Količina (u tonama)

113 071

147 453

142 416

147 811

159 577

Tržišni udjel (%)

21,5 %

24,8 %

24,0 %

23,4 %

25,2 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

3 092

2 894

3 035

2 590

2 885

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

65 %

68 %

68 %

69 %

72 %

Proizvodnja (u tonama)

527 386

597 178

599 927

637 938

641 446

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

411 655

444 339

450 094

482 314

472 247

Tržišni udjel (%)

78,2 %

74,9 %

75,8 %

76,5 %

74,6 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

2 988

2 969

2 838

2 404

2 807

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

5,2 %

5,6 %

4,1 %

2,3 %

5,8 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

3 680

3 766

3 737

3 789

3 844

Zaliha

83 561

91 900

89 676

90 409

90 893

Novčani tokovi

111 869 518

142 849 693

191 511 047

155 623 001

145 832 442

ROCE (%)

1,0 %

4,3 %

1,4 %

– 0,7 %

4,9 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

–2,8 %

Proizvod 15. Nehrđajuće žičane šipke

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

318 373

323 191

304 987

335 552

347 077

Uvoz

Količina (u tonama)

52 082

71 229

57 627

58 670

62 978

Tržišni udjel (%)

16,4 %

22,0 %

18,9 %

17,5 %

18,1 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

2 300

2 193

2 310

1 962

2 228

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

63 %

64 %

65 %

69 %

71 %

Proizvodnja (u tonama)

373 010

383 586

388 273

412 892

449 392

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

266 290

251 961

247 359

276 880

284 098

Tržišni udjel (%)

83,6 %

78,0 %

81,1 %

82,5 %

81,9 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

2 480

2 516

2 382

2 022

2 417

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 3,7 %

– 2,1 %

– 4,7 %

– 3,1 %

3,9 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

1 677

1 671

1 731

1 761

1 852

Zaliha

24 810

28 696

31 083

31 584

43 800

Novčani tokovi

13 022 575

18 221 077

106 175 940

84 328 053

44 337 763

ROCE (%)

– 0,7 %

2,9 %

– 1,5 %

– 2,8 %

5,5 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

7,8 %

Proizvod 16. Nelegirane i druge legirane žičane šipke

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

18 033 534

18 249 258

18 949 497

19 375 225

20 026 426

Uvoz

Količina (u tonama)

1 125 730

1 289 953

1 697 912

2 000 967

2 094 274

Tržišni udjel (%)

6,2 %

7,1 %

9,0 %

10,3 %

10,5 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

522

504

439

392

486

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

80 %

84 %

83 %

81 %

83 %

Proizvodnja (u tonama)

19 765 154

19 775 715

20 436 595

20 037 883

20 757 864

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

16 782 585

16 828 358

17 108 877

17 222 468

17 795 595

Tržišni udjel (%)

93,1 %

92,2 %

90,3 %

88,9 %

88,9 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

509

492

443

420

505

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

1,8 %

4,8 %

3,0 %

0,6 %

3,4 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

11 561

11 598

11 881

13 068

13 058

Zaliha

876 450

896 633

1 120 091

974 085

954 649

Novčani tokovi

234 768 428

424 076 182

365 467 214

287 106 970

310 381 566

ROCE (%)

1,0 %

6,9 %

2,9 %

3,9 %

6,7 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

3,7 %

Proizvod 17. Profili od željeza ili nelegiranog čelika

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

6 159 135

6 544 142

6 549 935

7 205 377

7 375 383

Uvoz

Količina (u tonama)

223 669

277 507

268 014

388 041

262 745

Tržišni udjel (%)

3,6 %

4,2 %

4,1 %

5,4 %

3,6 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

539

509

463

409

473

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

64 %

69 %

71 %

72 %

72 %

Proizvodnja (u tonama)

8 583 668

8 590 216

8 894 223

9 400 691

9 605 365

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

5 935 432

6 266 353

6 281 426

6 817 231

7 112 453

Tržišni udjel (%)

96,4 %

95,8 %

95,9 %

94,6 %

96,4 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

471

471

449

417

463

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 6,5 %

– 3,7 %

– 0,6 %

2,1 %

– 1,8 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

6 212

5 685

6 006

6 264

6 096

Zaliha

510 927

464 184

466 561

559 452

569 947

Novčani tokovi

– 48 381 794

7 224 031

161 157 041

150 487 051

– 18 595 244

ROCE (%)

– 6,0 %

6,3 %

1,4 %

3,9 %

0,6 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

–2,1 %

Proizvod 18. Žmurje (talpe)

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

574 025

637 684

577 270

584 985

626 863

Uvoz

Količina (u tonama)

15 870

16 503

14 051

36 970

85 054

Tržišni udjel (%)

2,8 %

2,6 %

2,4 %

6,3 %

13,6 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

787

765

1 126

651

629

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

78 %

82 %

76 %

82 %

81 %

Proizvodnja (u tonama)

907 320

940 451

840 182

777 182

817 764

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

558 131

621 150

563 140

548 010

541 782

Tržišni udjel (%)

97,2 %

97,4 %

97,6 %

93,7 %

86,4 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

711

697

652

623

640

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

6,8 %

11,5 %

8,8 %

14,0 %

3,7 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

949

971

951

981

995

Zaliha

49 762

47 610

58 744

68 417

75 616

Novčani tokovi

58 272 442

68 732 139

63 936 644

86 404 634

40 555 786

ROCE (%)

– 9,3 %

6,8 %

6,7 %

10,3 %

1,5 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

1,7 %

Proizvod 20. Cijevi za plinovode

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

1 211 435

1 662 233

1 653 112

1 637 097

1 642 935

Uvoz

Količina (u tonama)

266 467

340 051

298 103

336 050

380 257

Tržišni udjel (%)

22,0 %

20,5 %

18,0 %

20,5 %

23,1 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

688

649

646

566

676

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

37 %

38 %

38 %

40 %

37 %

Proizvodnja (u tonama)

1 053 283

1 460 549

1 471 772

1 396 933

1 392 404

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

944 903

1 322 070

1 354 273

1 300 727

1 262 560

Tržišni udjel (%)

78,0 %

79,5 %

81,9 %

79,5 %

76,8 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

717

666

619

580

693

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

0,9 %

1,3 %

2,3 %

3,9 %

0,5 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

552

543

548

526

509

Zaliha

55 178

55 305

53 434

58 081

50 697

Novčani tokovi

15 451 286

15 884 723

16 166 705

15 309 189

20 506 964

ROCE (%)

3,7 %

3,9 %

1,1 %

1,7 %

8,7 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

2,4 %

Proizvod 21. Šuplji profili

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

3 347 996

3 407 926

3 511 951

3 885 748

4 028 730

Uvoz

Količina (u tonama)

461 263

552 874

574 490

725 545

820 667

Tržišni udjel (%)

13,8 %

16,2 %

16,4 %

18,7 %

20,4 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

599

571

553

497

618

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

46 %

46 %

46 %

47 %

49 %

Proizvodnja (u tonama)

3 019 375

3 019 977

3 106 261

3 333 368

3 388 786

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

2 882 473

2 854 843

2 936 771

3 159 965

3 207 994

Tržišni udjel (%)

86,1 %

83,8 %

83,6 %

81,3 %

79,6 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

606

569

541

517

625

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

– 2,7 %

– 3,9 %

– 3,3 %

0,2 %

– 0,5 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

1 073

1 124

1 200

1 209

1 181

Zaliha

160 442

138 981

146 353

107 826

149 537

Novčani tokovi

– 9 630 441

13 389 861

23 807 058

13 000 201

21 372 166

ROCE (%)

– 2,4 %

– 5,3 %

– 6,2 %

– 0,6 %

7,2 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

1,2 %

Proizvod 22. Bešavne cijevi od nehrđajućeg čelika

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

96 507

101 504

97 341

96 320

95 672

Uvoz

Količina (u tonama)

32 581

38 782

39 719

42 510

42 701

Tržišni udjel (%)

33,8 %

38,2 %

40,8 %

44,1 %

44,6 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

6 941

6 167

6 118

5 846

6 300

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

6 %

7 %

6 %

6 %

6 %

Proizvodnja (u tonama)

116 630

124 135

101 291

101 831

92 357

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

61 822

61 708

56 802

53 196

52 083

Tržišni udjel (%)

64,1 %

60,8 %

58,4 %

55,2 %

54,4 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

7 913

7 740

8 318

7 361

7 993

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

3,1 %

5,9 %

– 0,4 %

– 0,1 %

1,2 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

11 180

11 211

10 369

9 779

9 317

Zaliha

7 452

9 389

10 455

8 690

11 688

Novčani tokovi

19 858 477

10 438 041

– 48 885 671

4 038 078

– 22 872 178

ROCE (%)

22,7 %

– 4,3 %

– 58,1 %

– 33,4 %

– 50,5 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

21,2 %

Proizvod 23. Cijevi za ležajeve

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

68 824

72 805

67 249

59 867

65 355

Uvoz

Količina (u tonama)

7 489

9 426

11 944

9 773

8 663

Tržišni udjel (%)

10,9 %

12,9 %

17,8 %

16,3 %

13,3 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

2 069

1 626

1 749

1 630

1 608

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

68 %

64 %

53 %

52 %

63 %

Proizvodnja (u tonama)

64 972

65 475

58 407

52 494

57 657

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

61 324

63 378

55 304

50 092

56 691

Tržišni udjel (%)

89,1 %

87,1 %

82,2 %

83,7 %

86,7 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

2 023

2 003

1 925

1 804

1 837

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

4,6 %

4,9 %

– 6,7 %

– 9,2 %

– 1,8 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

332

322

306

274

280

Zaliha

1 285

1 433

2 591

1 452

2 429

Novčani tokovi

3 499 664

3 928 566

5 055 796

– 791 310

– 620 461

ROCE (%)

0,9 %

– 3,3 %

– 64,7 %

– 54,5 %

– 28,1 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

12,5 %

Proizvod 25. Velike varene cijevi

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

669 846

1 041 055

427 457

586 746

1 804 463

Uvoz

Količina (u tonama)

286 939

411 273

209 524

159 219

1 044 534

Tržišni udjel (%)

42,8 %

39,5 %

49,0 %

27,1 %

57,9 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

1 070

793

904

772

936

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

26 %

32 %

29 %

35 %

65 %

Proizvodnja (u tonama)

1 333 900

1 150 000

1 034 600

1 086 300

1 500 000

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

382 758

624 819

216 243

426 937

759 478

Tržišni udjel (%)

57,1 %

60,0 %

50,6 %

72,8 %

42,1 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

894

887

835

771

766

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

3,0 %

– 6,1 %

– 2,7 %

– 0,6 %

0,0 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

1 512

1 545

1 365

1 372

1 326

Zaliha

322 722

600 020

633 600

727 048

1 139 429

Novčani tokovi

197 726 967

– 97 558 802

94 492 289

– 70 888 943

13 666 659

ROCE (%)

– 15,8 %

– 23,5 %

– 17,7 %

– 6,7 %

9,1 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

–22,0 %

Proizvod 26. Druge varene cijevi

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

2 385 499

3 121 613

3 126 300

3 286 436

3 352 661

Uvoz

Količina (u tonama)

474 949

491 934

510 548

540 386

571 167

Tržišni udjel (%)

19,9 %

15,8 %

16,3 %

16,4 %

17,0 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

1 352

1 376

1 397

1 262

1 431

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

57 %

57 %

57 %

58 %

60 %

Proizvodnja (u tonama)

2 384 152

3 166 935

3 144 492

3 190 480

3 301 195

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

1 907 944

2 622 348

2 588 536

2 721 349

2 765 915

Tržišni udjel (%)

80,0 %

84,0 %

82,8 %

82,8 %

82,5 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

1 024

1 013

984

942

1 062

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

1,2 %

2,4 %

1,7 %

4,2 %

4,3 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

3 024

3 013

3 011

3 089

3 025

Zaliha

125 621

84 268

100 035

120 308

120 420

Novčani tokovi

66 281 502

68 619 951

77 514 611

87 283 492

106 630 804

ROCE (%)

9,1 %

11,5 %

8,8 %

12,8 %

19,3 %


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

–34,8 %

Proizvod 28. Čelična žica

Podaci po kalendarskoj godini

2013.

2014.

2015.

2016.

2017.

Potrošnja (u tonama)

1 318 451

1 517 192

1 480 243

1 513 248

1 505 202

Uvoz

Količina (u tonama)

574 083

722 773

692 918

736 623

722 858

Tržišni udjel (%)

43,5 %

47,6 %

46,8 %

48,7 %

48,0 %

Jedinične cijene (EUR/tona)

781

729

722

626

708

Situacija proizvođača u EU-u

Uporaba kapaciteta (%)

73 %

75 %

77 %

73 %

71 %

Proizvodnja (u tonama)

899 763

932 496

940 169

886 666

900 054

Obujam prodaje u EU-u (u tonama)

744 368

794 419

787 325

776 626

782 344

Tržišni udjel (%)

56,5 %

52,4 %

53,2 %

51,3 %

52,0 %

Jedinična prodajna cijena (EUR/tona)

940

909

840

832

905

Neto dobit/gubitak na prodaji u EU-u (u %)

0,5 %

0,0 %

1,1 %

2,6 %

0,8 %

Zapošljavanje (na kraju razdoblja)

3 387

3 395

3 429

3 459

3 408

Zaliha

 

 

 

 

 

Novčani tokovi

66 281 502

68 619 951

77 514 611

87 283 492

106 630 804

ROCE (%)

 

 

 

 

 


Usporedba cijena za 2017.

 

Sniženje cijena

21,8 %


PRILOG IV. – Popis proizvoda podrijetlom iz zemalja u razvoju na koje se primjenjuju privremene mjere

Zemlja/Skupina proizvoda

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

20.

21.

22.

23.

25.

26.

28.

Afganistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Albanija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Angola

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antigva i Barbuda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Argentina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Armenija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraljevina Bahrein

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bangladeš

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbados

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belize

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Višenacionalna Država Bolivija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bocvana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brazil

x

x

 

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

Brunej Darussalam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burkina Faso

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burundi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabo Verde

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kambodža

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kamerun

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Srednjoafrička Republika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čad

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čile

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kina

 

 

x

x

 

x

 

x

 

x

 

 

x

 

 

x

 

x

x

x

x

x

x

Kolumbija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kongo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kostarika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Côte d'Ivoire

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demokratska Republika Kongo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Džibuti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dominika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dominikanska Republika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekvador

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Egipat

x

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

El Salvador

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fidži

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gabon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gambija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gruzija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grenada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gvatemala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gvineja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gvineja Bisau

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gvajana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haiti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Honduras

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hong Kong, Kina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Indija

x

x

x

x

x

x

x

 

x

 

 

x

x

 

 

 

x

 

x

x

 

x

 

Indonezija

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jamajka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jordan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kazahstan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kenija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Država Kuvajt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kirgiska Republika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laoska Narodna Demokratska Republika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lesoto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liberija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Makao, Kina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Madagaskar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malavi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malezija

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maldivi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mauritanija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mauricijus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meksiko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Republika Moldova

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mongolija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Crna Gora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maroko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mozambik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mjanmar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Namibija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nepal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nikaragva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niger

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nigerija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pakistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Panama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Papua Nova Gvineja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paragvaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Peru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filipini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ruanda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sveti Kristofor i Nevis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sveta Lucija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sveti Vincent i Grenadini

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samoa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kraljevina Saudijska Arabija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

Senegal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sejšeli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sijera Leone

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Salomonovi Otoci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Južna Afrika

 

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Šri Lanka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Surinam

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Svazi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tadžikistan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tanzanija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tajland

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bivša jugoslavenska republika Makedonija

 

 

 

 

x

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

x

 

 

 

 

 

Togo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tonga

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trinidad i Tobago

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tunis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turska

x

x

 

x

x

 

 

 

x

x

x

 

 

x

x

 

x

x

 

 

x

x

x

Uganda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukrajina

x

x

 

 

 

 

x

 

 

 

x

x

 

x

x

 

x

x

x

 

 

 

x

Ujedinjeni Arapski Emirati

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

x

 

Urugvaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vanuatu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bolivarijanska Republika Venezuela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vijetnam

 

x

 

x

 

 

 

 

x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jemen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zambija

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zimbabve

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


PRILOG V. – Carinske kvote

Broj proizvoda

Redni broj

Kategorija proizvoda

Oznake KN

Opseg carinske kvote (neto tona)

Stopa dodatne pristojbe

1.

09.8501

Nelegirani i drugi legirani toplovaljani limovi i trake

7208 10 00 , 7208 25 00 , 7208 26 00 , 7208 27 00 , 7208 36 00 , 7208 37 00 , 7208 38 00 , 7208 39 00 , 7208 40 00 , 7208 52 99 , 7208 53 90 , 7208 54 00 , 7211 14 00 , 7211 19 00 , 7212 60 00 , 7225 19 10 , 7225 30 10 , 7225 30 30 , 7225 30 90 , 7225 40 15 , 7225 40 90 , 7226 19 10 , 7226 91 20 , 7226 91 91 , 7226 91 99

4 269 009

25 %

2.

09.8502

Nelegirani i drugi legirani hladnovaljani limovi

7209 15 00 , 7209 16 90 , 7209 17 90 , 7209 18 91 , 7209 25 00 , 7209 26 90 , 7209 27 90 , 7209 28 90 , 7209 90 20 , 7209 90 80 , 7211 23 20 , 7211 23 30 , 7211 23 80 , 7211 29 00 , 7211 90 20 , 7211 90 80 , 7225 50 20 , 7225 50 80 , 7226 20 00 , 7226 92 00

1 318 865

25 %

3.

09.8503

Elektrolimovi (osim GOES-a)

7209 16 10 , 7209 17 10 , 7209 18 10 , 7209 26 10 , 7209 27 10 , 7209 28 10 , 7225 19 90 , 7226 19 80

178 704

25 %

4.

09.8504

Limovi s metalnom prevlakom

7210 20 00 , 7210 30 00 , 7210 41 00 , 7210 49 00 , 7210 61 00 , 7210 69 00 , 7210 90 80 , 7212 20 00 , 7212 30 00 , 7212 50 20 , 7212 50 30 , 7212 50 40 , 7212 50 61 , 7212 50 69 , 7212 50 90 , 7225 91 00 , 7225 92 00 , 7226 99 10 , 7226 99 30 , 7226 99 70

2 115 054

25 %

5.

09.8505

Limovi s organskom prevlakom

7210 70 80 , 7212 40 80

414 324

25 %

6.

09.8506

Proizvodi od bijelog lima

7209 18 99 , 7210 11 00 , 7210 12 20 , 7210 12 80 , 7210 50 00 , 7210 70 10 , 7210 90 40 , 7212 10 10 , 7212 10 90 , 7212 40 20

367 470

25 %

7.

09.8507

Nelegirani i drugi legirani kvarto-lim

7208 51 20 , 7208 51 91 , 7208 51 98 , 7208 52 91 , 7208 90 20 , 7208 90 80 , 7210 90 30 , 7225 40 12 , 7225 40 40 , 7225 40 60 , 7225 99 00

1 442 988

25 %

8.

09.8508

Nehrđajući toplovaljani limovi i trake

7219 11 00 , 7219 12 10 , 7219 12 90 , 7219 13 10 , 7219 13 90 , 7219 14 10 , 7219 14 90 , 7219 22 10 , 7219 22 90 , 7219 23 00 , 7219 24 00 , 7220 11 00 , 7220 12 00

193 049

25 %

9.

09.8509

Nehrđajući hladnovaljani limovi i trake

7219 31 00 , 7219 32 10 , 7219 32 90 , 7219 33 10 , 7219 33 90 , 7219 34 10 , 7219 34 90 , 7219 35 10 , 7219 35 90 , 7219 90 20 , 7219 90 80 , 7220 20 21 , 7220 20 29 , 7220 20 41 , 7220 20 49 , 7220 20 81 , 7220 20 89 , 7220 90 20 , 7220 90 80

476 161

25 %

12.

09.8512

Nelegirane i druge legirane šipke i laki profili

7214 30 00 , 7214 91 10 , 7214 91 90 , 7214 99 31 , 7214 99 39 , 7214 99 50 , 7214 99 71 , 7214 99 79 , 7214 99 95 , 7215 90 00 , 7216 10 00 , 7216 21 00 , 7216 22 00 , 7216 40 10 , 7216 40 90 , 7216 50 10 , 7216 50 91 , 7216 50 99 , 7216 99 00 , 7228 10 20 , 7228 20 10 , 7228 20 91 , 7228 30 20 , 7228 30 41 , 7228 30 49 , 7228 30 61 , 7228 30 69 , 7228 30 70 , 7228 30 89 , 7228 60 20 , 7228 60 80 , 7228 70 10 , 7228 70 90 , 7228 80 00

728 270

25 %

13.

09.8513

Čelične šipke za armiranje betona

7214 20 00 , 7214 99 10

714 964

25 %

14.

09.8514

Nehrđajuće šipke i laki profili

7222 11 11 , 7222 11 19 , 7222 11 81 , 7222 11 89 , 7222 19 10 , 7222 19 90 , 7222 20 11 , 7222 20 19 , 7222 20 21 , 7222 20 29 , 7222 20 31 , 7222 20 39 , 7222 20 81 , 7222 20 89 , 7222 30 51 , 7222 30 91 , 7222 30 97 , 7222 40 10 , 7222 40 50 , 7222 40 90

82 156

25 %

15.

09.8515

Nehrđajuće žičane šipke

7221 00 10 , 7221 00 90

32 744

25 %

16.

09.8516

Nelegirane i druge legirane žičane šipke

7213 10 00 , 7213 20 00 , 7213 91 10 , 7213 91 20 , 7213 91 41 , 7213 91 49 , 7213 91 70 , 7213 91 90 , 7213 99 10 , 7213 99 90 , 7227 10 00 , 7227 20 00 , 7227 90 10 , 7227 90 50 , 7227 90 95

1 058 110

25 %

17.

09.8517

Profili od željeza ili nelegiranog čelika

7216 31 10 , 7216 31 90 , 7216 32 11 , 7216 32 19 , 7216 32 91 , 7216 32 99 , 7216 33 10 , 7216 33 90

167 817

25 %

18.

09.8518

Žmurje (talpe)

7301 10 00

24 854

25 %

20.

09.8520

Cijevi za plinovode

7306 30 41 , 7306 30 49 , 7306 30 72 , 7306 30 77

185 280

25 %

21.

09.8521

Šuplji profili

7306 61 10 , 7306 61 92 , 7306 61 99

387 343

25 %

22.

09.8522

Bešavne nehrđajuće cijevi

7304 11 00 , 7304 22 00 , 7304 24 00 , 7304 41 00 , 7304 49 10 , 7304 49 93 , 7304 49 95 , 7304 49 99

22 818

25 %

23.

09.8523

Cijevi za ležajeve

7304 51 12 , 7304 51 18 , 7304 59 32 , 7304 59 38

5 549

25 %

25.

09.8525

Velike varene cijevi

7305 11 00 , 7305 12 00 , 7305 19 00 , 7305 20 00 , 7305 31 00 , 7305 39 00 , 7305 90 00

258 133

25 %

26.

09.8526

Druge varene cijevi

7306 11 10 , 7306 11 90 , 7306 19 10 , 7306 19 90 , 7306 21 00 , 7306 29 00 , 7306 30 11 , 7306 30 19 , 7306 30 80 , 7306 40 20 , 7306 40 80 , 7306 50 20 , 7306 50 80 , 7306 69 10 , 7306 69 90 , 7306 90 00

296 274

25 %

28.

09.8528

Nelegirana žica

7217 10 10 , 7217 10 31 , 7217 10 39 , 7217 10 50 , 7217 10 90 , 7217 20 10 , 7217 20 30 , 7217 20 50 , 7217 20 90 , 7217 30 41 , 7217 30 49 , 7217 30 50 , 7217 30 90 , 7217 90 20 , 7217 90 50 , 7217 90 90

393 031

25 %