2.12.2016   

HR

Službeni list Europske unije

L 327/103


PREPORUKA KOMISIJE (EU) 2016/2115

оd 1. prosinca 2016.

o praćenju prisutnosti Δ9-tetrahidrokanabinola, njegovih prekursora i drugih kanabinoida u hrani

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 292.,

budući da:

(1)

Obor za kontaminante u prehrambenom lancu (CONTAM) Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) donio je znanstveno mišljenje o tetrahidroknabinolu (THC) u mlijeku i drugoj hrani životinjskog podrijetla (1).

(2)

Tetrahidrokanabinol, preciznije delta-9-tetrahidrokanabinol (Δ9-THC), najrelevantniji je sastojak konoplje Cannabis sativa. EFSA je utvrdila akutnu referentnu dozu (ARfD) od 1 μg Δ9-THC/kg tjelesne težine.

(3)

Dostupna je samo ograničena količina podataka o prisutnosti Δ9-THC-a u hrani životinjskog podrijetla i o stopi prijenosa iz hrane za životinje u hranu životinjskog podrijetla. Stoga je potrebno više podataka o prisutnosti Δ9-THC-a u hrani životinjskog podrijetla kako bi se dokazalo da se hrana životinjskog podrijetla dobiva od životinja koje se hrane hranom koja sadržava konoplju ili krmivom dobivenim od konoplje.

(4)

Nadalje, potrebno je više podataka o prisutnosti Δ9-THC-a u hrani dobivenoj od konoplje i hrani koja sadržava konoplju ili u sastojcima dobivenima od konoplje. Ako je moguće, primjereno je analizirati prekursore koji nisu psihoaktivni, odnosno delta-9-tetrahidrokanabinoličke kiseline (2-COOH-Δ9-THC, pod nazivom Δ9-THCA-A i 4-COOH-Δ9-THC, pod nazivom Δ9-THCA-B) i druge kanabinoide (primjerice delta-8-tetrahidrokanabinol (Δ8-THC), kanabinol (CBN), kanabidiol (CBD) i delta-9-tetrahidrokanabivarin (Δ9-THCV)).

(5)

Stoga je primjereno preporučiti praćenje prisutnosti Δ9-THC-a, njegovih prekursora i drugih kanabinoida u hrani,

DONIJELA JE OVU PREPORUKU:

1.

Države članice, subjekti u poslovanju s hranom i druge zainteresirane strane trebali bi pratiti prisutnost Δ9-tetrahidrokanabinola (Δ9-THC) u hrani životinjskog podrijetla te Δ9-tetrahidrokanabinola (Δ9-THC), njegovih prekursora koji nisu psihoaktivni, odnosno delta-9-tetrahidrokanabinoličkih kiselina (2-COOH-Δ9-THC, pod nazivom Δ9-THCA-A i 4-COOH-Δ9-THC, pod nazivom Δ9-THCA-B) i drugih kanabinoida (primjerice delta-8-tetrahidrokanabinol (Δ8-THC), kanabinola (CBN), kanabidiola (CBD) i delta-9-tetrahidrokanabivarina (Δ9-THCV)) u hrani dobivenoj od konoplje i hrani koja sadržava konoplju ili u sastojcima dobivenima od konoplje.

Za praćenje hrane životinjskog podrijetla trebalo bi dokazati da se hrana životinjskog podrijetla dobiva od životinja koje se hrane hranom koja sadržava konoplju ili krmivom dobivenim od konoplje.

(2)

Kako bi se osigurala reprezentativnost uzoraka u seriji, države članice trebale bi slijediti postupke uzorkovanja utvrđene u Uredbi Komisije (EZ) br. 401/2006 (2).

(3)

Analitička metoda za praćenje po mogućnosti je kromatografsko odvajanje sa spektrometrijom mase (LC-MS ili GC-MS) nakon odgovarajućeg koraka čišćenja (tekućina-tekućina (LLE) ili ekstrakcija na čvrstu fazu (SPE)). Prednost se treba dati kromatografskim tehnikama koje omogućuju odvojeno određivanje Δ9-THC-a, njegovih prekursora i drugih kanabinoida u prehrambenim proizvodima koji sadržavaju konoplju.

(4)

Države članice, subjekti u poslovanju s hranom i druge zainteresirane strane trebali bi osigurati da se EFSA-i redovito dostavljaju analitički rezultati, najkasnije do listopada 2018., u formatu za podnošenje podataka EFSA-e u skladu sa zahtjevima iz Smjernica EFSA-e za standardni opis uzorka (SSD) za hranu i hranu za životinje (3) te njezinim dodatnim posebnim zahtjevima za izvješćivanje.

Sastavljeno u Bruxellesu 1. prosinca 2016.

Za Komisiju

Vytenis ANDRIUKAITIS

Član Komisije


(1)  Odbor CONTAM EFSA-e (Odbor EFSA-e za kontaminante u prehrambenom lancu), 2015. Znanstveno mišljenje o opasnostima za ljudsko zdravlje povezanima s prisutnošću tetrahidrokanabinola (THC) u mlijeku i drugoj hrani životinjskog podrijetla. EFSA Journal 2015.;13(6):4141, 125 str. doi:10.2903/j.efsa.2015.4141.

(2)  Uredba Komisije (EZ) br. 401/2006 od 23. veljače 2006. o utvrđivanju metoda uzorkovanja i analize za službenu kontrolu razina mikotoksina u hrani (SL L 70, 9.3.2006., str. 12.).

(3)  http://www.efsa.europa.eu/en/data/toolbox