8.3.2014   

HR

Službeni list Europske unije

L 69/99


UREDBA KOMISIJE (EU) br. 219/2014

оd 7. ožujka 2014.

o izmjeni Priloga I. Uredbi (EZ) br. 854/2004 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu posebnih zahtjeva za post mortem pregled domaćih svinja

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EZ) br. 854/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 29. travnja 2004. o utvrđivanju posebnih pravila organizacije službenih kontrola proizvoda životinjskog podrijetla namijenjenih prehrani ljudi (1), a posebno njezin članak 17. stavak 1. i članak 18. točku 7.,

budući da:

(1)

Uredbom (EZ) br. 854/2004 utvrđuju se posebna pravila organizacije službenih kontrola proizvoda životinjskog podrijetla. Njome je, među ostalim, predviđeno da države članice osiguraju da se službene kontrole svježeg mesa obavljaju u skladu s Prilogom I. te Uredbe. Uredbom (EZ) br. 854/2004 predviđeno je i da službeni veterinar obavlja inspekcijske preglede u klaonicama, objektima za obradu divljači i rasjekavaonicama koji stavljaju u promet svježe meso u skladu s, među ostalim, posebnim zahtjevima iz Priloga I. odjeljka IV. te Uredbe.

(2)

U Prilogu I. odjeljku IV. poglavlju IV. dijelu B Uredbe (EZ) br. 854/2004 navedeni su posebni zahtjevi za post mortem pregled domaćih svinja.

(3)

Europska agencija za sigurnost hrane (EFSA) donijela je 3. listopada 2011. znanstveno mišljenje o opasnostima za javno zdravlje koje se trebaju spriječiti pregledom mesa (svinja) (2). U okviru tog mišljenja utvrđuje se da palpacija i incizija u post mortem pregledu koji se trenutačno zahtijevaju uključuju opasnost od križne bakterijske kontaminacije.

(4)

Isto tako, Europska agencija za sigurnost hrane zaključila je da palpaciju i inciziju koja se trenutačno koristi pri post mortem pregledima treba izostaviti kod svinja koje se rutinski kolju jer je opasnost od mikrobne križne kontaminacije veća od opasnosti povezane s potencijalnim smanjenjem mogućnosti otkrivanja uvjeta na koje se cilja primjenom tih tehnika. Primjenu tih ručnih tehnika tijekom post mortem pregleda treba ograničiti na svinje za koje je utvrđeno da su sumnjive, među ostalim, vizualnim post mortem otkrivanjem relevantnih anomalija.

(5)

S obzirom na mišljenje Europske agencije za sigurnost hrane, primjereno je izmijeniti posebne zahtjeve za post mortem pregled domaćih svinja navedenih u Prilogu I. odjeljku IV. poglavlju IV. dijelu B Uredbe (EZ) br. 854/2004.

(6)

Ako epidemiološki ili drugi podaci s gospodarstva podrijetla životinja, podaci o prehrambenom lancu ili nalazi ante mortem pregleda ili vizualnog post mortem otkrivanja relevantnih anomalija ukazuju na moguću opasnost za javno zdravlje, zdravlje ili dobrobit životinja, službeni veterinar može odlučiti koje se palpacije i incizije moraju obaviti tijekom post mortem pregleda kako bi se odlučilo je li meso prikladno za prehranu ljudi.

(7)

Zahtjevima predviđenima ovom Uredbom mijenja se Uredba (EZ) br. 854/2004 kojom je obuhvaćena prilagodba trenutačnih praksi za subjekte u poslovanju s hranom i za nadležna tijela. Stoga je primjereno dopustiti odgodu primjene ove Uredbe.

(8)

Uredbu (EZ) br. 854/2004 stoga treba na odgovarajući način izmijeniti.

(9)

Mjere predviđene ovom Uredbom u skladu su s mišljenjem Stalnog odbora za prehrambeni lanac i zdravlje životinja, a nije im se usprotivio ni Europski parlament ni Vijeće,

DONIJELA JE OVU UREDBU:

Članak 1.

U Prilogu I. odjeljku IV. poglavlju IV. Uredbe (EZ) br. 854/2004 dio B zamjenjuje se sljedećim:

„B.   POST MORTEM PREGLED

1.

Trupovi i nusproizvodi klanja svinja moraju se podvrgnuti sljedećim post mortem pregledima:

(a)

vizualni pregled glave i ždrijela; vizualni pregled usne šupljine, ždrijela i jezika;

(b)

vizualni pregled pluća, dušnika i jednjaka;

(c)

vizualni pregled osrčja i srca;

(d)

vizualni pregled ošita;

(e)

vizualni pregled jetara te limfnih čvorova jetara i pankreasa (Lnn portales);

(f)

vizualni pregled želučano-crijevnog trakta, mezenterija te limfnih čvorova oko želuca i mezenterija (Lnn. gastrici, mesenterici, craniales i caudales);

(g)

vizualni pregled slezene;

(h)

vizualni pregled bubrega;

(i)

vizualni pregled porebrice i potrbušnice;

(j)

vizualni pregled genitalnih organa (osim penisa ako je već uklonjen);

(k)

vizualni pregled vimena i pripadajućih limfnih čvorova (Lnn. supramammarii);

(l)

vizualni pregled područja oko pupka i zglobova mladunčadi.

2.

Službeni veterinar obavlja dodatne postupke post mortem pregleda primjenom incizije i palpacije trupa i nusproizvoda klanja ako smatra da nešto od sljedećeg ukazuje na moguću opasnost za javno zdravlje te zdravlje ili dobrobit životinja:

(a)

kontrole i analiza podataka o prehrambenom lancu obavljeni u skladu s odjeljkom I. poglavljem II. dijelom A;

(b)

nalaz ante mortem pregleda obavljenog u skladu s odjeljkom I. poglavljem II. dijelom B i dijelom A ovog poglavlja;

(c)

rezultati provjera koje se odnose na usklađenost s pravilima o dobrobiti životinja i koje su obavljene u skladu s odjeljkom I. poglavljem II. dijelom C;

(d)

nalaz post mortem pregleda obavljenog u skladu s odjeljkom I. poglavljem II. dijelom D i točkom 1. ovog poglavlja;

(e)

dodatni epidemiološki podaci ili drugi podaci s gospodarstva podrijetla životinja.

3.

Ovisno o utvrđenim opasnostima, dodatni post mortem postupci iz točke 2. mogu obuhvaćati:

(a)

inciziju i pregled submaksilarnih limfnih čvorova (Lnn mandibulares);

(b)

palpaciju pluća te bronhijalnih i medijastinalnih limfnih čvorova (Lnn. bifurcationes, eparteriales i mediastinales). Dušnik i glavni ogranci bronhija moraju se otvoriti po dužini, a donja trećina pluća mora se zarezati okomito na njihove glavne osi; te incizije nisu potrebne ako su pluća isključena iz prehrane ljudi;

(c)

zarezivanje srca po dužini kako bi se otvorile srčane klijetke te zarezala srčana pregrada;

(d)

palpaciju jetre i njezinih limfnih čvorova;

(e)

palpaciju i, prema potrebi, inciziju limfnih čvorova oko želuca i mezenterija;

(f)

palpaciju slezene;

(g)

inciziju bubrega i pripadajućih limfnih čvorova (Lnn. renales);

(h)

inciziju limfnih čvorova vimena;

(i)

palpaciju područja oko pupka i zglobova mladunčadi, te, prema potrebi, inciziju područja oko pupka i otvaranje zglobova.”

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 1. lipnja 2014.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 7. ožujka 2014.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  SL L 139, 30.4.2004., str. 206.

(2)  Odbor za biološke opasnosti (BIOHAZ) Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA) o kontaminantima u prehrambenom lancu (CONTAM) i o zdravlju i dobrobiti životinja (AHAW); znanstveno mišljenje o opasnostima za javno zdravlje koje će biti obuhvaćene pregledom mesa (svinja), EFSA Journal (2011.); 9(10):2351.