5.3.2014   

HR

Službeni list Europske unije

L 65/31


PREPORUKA KOMISIJE

оd 3. ožujka 2014.

o uspostavi i provedbi planova proizvodnje i trženja u skladu s Uredbom (EU) br. 1379/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o zajedničkom uređenju tržišta proizvodima ribarstva i akvakulture

(2014/117/EU)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 292.,

budući da:

(1)

Organizacije proizvođača dužne su podnijeti planove proizvodnje i trženja u skladu s člankom 28. Uredbe (EU) br. 1379/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (1) („Uredba o zajedničkom uređenju tržišta”) svojim nadležnim nacionalnim tijelima kako bi se omogućilo postizanje ciljeva zajedničkog uređenja tržišta proizvodima ribarstva i akvakulture.

(2)

Planovi proizvodnje i trženja obvezan su instrument za organizacije proizvođača.

(3)

Da bi se poticala provedba planova proizvodnje i trženja, potrebno je da Komisija osigura detaljnije preporuke o strukturi, obliku i rokovima iznesenima u Provedbenoj uredbi Komisije (EU) br. 1418/2013 (2) u odnosu na pružanje jasnih i detaljnih smjernica državama članicama i organizacijama proizvođača.

(4)

Da bi se organizacijama proizvođača pomoglo da daju svoj doprinos postizanju ciljeva zajedničkog uređenja tržišta proizvodima ribarstva i akvakulture, potrebno je da Komisija organizacijama proizvođača pruži preporuke o tome kako da predstave svoje predviđene strategije u skladu sa zahtjevima proizvodnje i trženja, posebno iznoseći detalje programa proizvodnje i tržišne strategije koje treba razviti.

(5)

Potrebno je isto tako da Komisija pruži primjere različitih mjera koje bi organizacije proizvođača mogle provesti kako bi objasnila na koji bi način one stvarno mogle doprinijeti različitim ciljevima organizacija proizvođača kako je utvrđeno člankom 7. Uredbe (EU) br. 1379/2013, a koji bi bili sadržani u planovima proizvodnje i trženja.

(6)

Da bi se olakšalo praćenje planova proizvodnje i trženja organizacija proizvođača i da bi se nadležnim nacionalnim tijelima omogućilo da procijene doprinos različitih mjera planova proizvodnje i trženja ciljevima zajedničkog uređenja tržišta te da bi ista mogla provjeriti poštuju li organizacije proizvođača obveze povezane s provedbom planova, treba preporučiti uporabu prikladnih pokazatelja.

(7)

Da bi se olakšala procjena organizacija proizvođača i nadležnih nacionalnih tijela u odnosu na financijske potrebe koje proizlaze iz provedbe mjera uključenih u planove proizvodnje i trženja, treba preporučiti dodavanje financijskog rasporeda u plan proizvodnje i trženja.

(8)

Da bi se nadležnim nacionalnim tijelima omogućila procjena provedbe planova proizvodnje i trženja organizacija proizvođača, potrebno je da Komisija organizacijama proizvođača preporuči da u godišnje izvješće koje podnose uključe odgovarajuće pokazatelje kojima se procjenjuje provedba planiranih mjera i njihov doprinos ciljevima organizacija proizvođača.

(9)

Ova će preporuka biti izmijenjena ili revidirana prema potrebi, a posebno nakon donošenja budućega pravnog akta Unije o uspostavi uvjeta za financijsku potporu pomorskoj i ribarstvenoj politici za razdoblje 2014.–2020.,

DONIJELA JE OVU PREPORUKU:

da organizacije proizvođača i udruženja organizacija proizvođača poštuju:

(a)

oblik i strukturu utvrđene u dijelu A ove Preporuke za planove proizvodnje i trženja iz članka 28. stavka 1. Uredbe (EU) br. 1379/2013 („planovi”);

(b)

detalje utvrđene u dijelu B ove Preporuke u vezi s rokovima i postupcima koji se odnose na godišnje izvješće iz članka 28. stavka 5. Uredbe (EU) br. 1379/2013 („godišnje izvješće”).

U slučajevima u kojima se ova Preporuka odnosi na organizacije proizvođača, ista se odnosi i na udruženja organizacija proizvođača.

DIO A

OBLIK I STRUKTURA PLANOVA PROIZVODNJE I TRŽENJA

Potrebno je da organizacije proizvođača iz sektora ribarstva i akvakulture u planove koje podnose nacionalnim tijelima uključe sljedeće podatke:

1.   Opće informacije o organizaciji proizvođača

Naziv

Puni naziv organizacije proizvođača.

Vrsta

Organizacija proizvođača u sektoru akvakulture ili organizacija proizvođača u sektoru ribarstva.

Identifikacijski broj

Nacionalna identifikacijska oznaka.

Sjedište

Mjesto u kojem je organizacija proizvođača službeno registrirana (poput grada ili luke) te njezino područje nadležnosti, s pomoću odgovarajuće jedinice NUTS-a (Nomenklatura prostornih jedinica za statistiku).

Broj članova

Broj proizvođača službeno registriranih u organizaciji proizvođača.

Promet (po vrsti)

Tablica u kojoj je naznačen ukupan promet organizacije proizvođača za prethodne tri godine uz dodatan prikaz prometa za pojedinačne vrste.

Promet treba izračunati ili kao prosječnu godišnju vrijednost proizvodnje stavljene na tržište pri prvoj prodaji u posljednje tri godine ili kao zbroj proizvodnje članova organizacije proizvođača stavljene na tržište pri prvoj prodaji u istom razdoblju za novopriznate organizacije proizvođača.

Količina ulova i izlova (po vrsti)

Tablica u kojoj su detaljno iznesene količina i vrijednost ulova ili izlova u posljednje tri godine, izražene u tonama i eurima po godini.

Utvrđivanje glavnih vrsta koje je na tržište stavila organizacija proizvođača (prijašnja točka 2.1.)

Preporučuje se uporaba tablice opisane u prethodnom pododjeljku za utvrđivanje glavnih vrsta koje se stavljaju na tržište. Glavne komercijalne vrste morale bi biti glavni dio proizvodnje svake organizacije proizvođača u smislu prometa i količine ulova i uzgojenih vrsta. Kao referentna točka služe pravila iz članka 2. Uredbe Vijeća (EZ) br. 2508/2000 (3).

2.   Plan proizvodnje i tržišna strategija

2.1.   Uvod

Organizacija proizvođača dužna je objasniti sveukupnu usklađenost mjera koje namjerava provesti i ciljeva plana.

Na temelju procjene imovine, mogućnosti, ugroženosti i slabosti organizacije proizvođača, planove treba uvesti predstavljanjem predviđene strategije organizacije proizvođača u smislu razvoja i usklađivanja njezine proizvodnje sa zahtjevima tržišta, u skladu s ciljevima organizacija proizvođača iz članaka 3. i 7. Uredbe o zajedničkom uređenju tržišta.

Na taj se način treba jasno utvrditi povezanost između plana proizvodnje i tržišne strategije koje će provesti organizacija proizvođača.

2.2.   Plan proizvodnje

Plan proizvodnje morao bi se sastojati od indikativnog rasporeda opskrbe iznesenoga kroz godinu i temeljenoga na sezonskim kretanjima (cijena, proizvodnja i potražnja) na tržištu. Njime bi posebno u obzir trebalo uzeti sljedeće elemente:

2.2.1.   Za sve organizacije proizvođača

planiranje proizvodnih aktivnosti,

koordinacija aktivnosti s ostalim proizvođačima.

Za organizacije proizvođača u sektoru ribarstva:

upravljanje pravima ribolova i pristup među članovima organizacije proizvođača, ovisno o planiranju proizvodnje,

provedba i upravljanje obvezom iskrcavanja ukupnog ulova.

2.2.2.   Za organizacije proizvođača u sektoru akvakulture

razvoj održivih praksi akvakulture.

2.3.   Tržišna strategija

Tržišnom strategijom treba opisati na koji način organizacija proizvođača namjerava osigurati prikladnost opskrbe u odnosu na zahtjeve tržišta u smislu kvalitete, količine i prezentacije. Njome posebno u obzir treba uzeti sljedeće elemente:

utvrđivanje zahtjeva tržišta (količina, kvaliteta, prezentacija),

utvrđivanje novih prodajnih mjesta i ostalih komercijalnih mogućnosti,

dijalog i koordinacija s ostalim subjektima u opskrbnom lancu.

3.   Mjere za postizanje ciljeva utvrđenih člankom 7. Uredbe o zajedničkom uređenju tržišta

3.1.   Za organizacije proizvođača u sektoru ribarstva

3.1.1.   Promicanje održivih ribolovnih aktivnosti  (4)

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

zajedničko upravljanje pravima ribolova i pristupom među članovima organizacije proizvođača, na temelju pravila upravljanja koja su na snazi za različite stokove, vrste ribolova i ribolovna područja,

koordinacija dijaloga i suradnje s odgovarajućim znanstvenim organizacijama u ribarstvu i suradnja u smislu razvoja znanstvenog savjeta u cilju potpore odluka o upravljanju u vezi s ribolovnim resursima,

priprema i upravljanje znanstvenim i tehničkim kampanjama čiji je cilj poboljšanje znanja o resursima, utjecajima na ekosustav i razvoj održivih ribolovnih tehnika,

provođenje studija utjecaja radi primjene novih mjera upravljanja,

utvrđivanje i zajednička prevencija rizika povezanih sa sigurnošću na radu i sigurnošću na moru,

pružanje pomoći i programa osposobljavanja članovima organizacija proizvođača u vezi s reguliranjem ribolova, promicanjem održivih ribarskih praksi ili sigurnosti na plovilima,

učinkovito sudjelovanje u različitim odgovarajućim tijelima za upravljanje ribarstvom na nacionalnoj, regionalnoj, europskoj i međunarodnoj razini,

koordinacija dijaloga među organizacijama proizvođača, uključujući s onima iz različitih država članica.

3.1.2.   Izbjegavanje i smanjenje neželjenog ulova  (5)

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

utvrđivanje i promicanje ribarskih praksi kojima se pomaže izbjegavanje i smanjenje neželjenog ulova,

sastavljanje i provedba planova i zajedničkog djelovanja radi izbjegavanja i smanjenja neželjenog ulova,

utvrđivanje najboljeg načina za iskorištavanje takvog ulova (6).

3.1.3.   Doprinos sljedivosti proizvoda ribarstva i pristup jasnim i razumljivim informacijama za potrošače

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

poboljšanje tehnika sljedivosti,

procjena potreba za komunikacijom i mjera za informiranje potrošača,

poboljšanje označivanja proizvoda uključujući pri provođenju procesa certificiranja kao potpora obveznim i dodatnim dobrovoljnim podacima kako je predviđeno člancima 38. i 39. Uredbe o zajedničkom uređenju tržišta,

priprema i provođenje mjera povezanih s komunikacijom i informiranjem potrošača.

3.1.4.   Doprinos uklanjanju praksi nezakonitog, nereguliranog i neprijavljenog ribolova

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

osposobljavanje proizvođača i obrazovanje,

programi promatranja i kontrola aktivnosti članova organizacije proizvođača.

3.1.5.   Poboljšanje uvjeta za stavljanje na tržišta proizvoda ribarstva njihovih članova

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

utvrđivanje prodajnih mjesta za trženje proizvoda i usmjeravanje opskrbe njihovih članova,

razvoj strategija za bolje trženje proizvoda uključujući za certificiranje proizvoda,

razvoj procesa certificiranja, među ostalim, u područjima prehrane i kvalitete,

podržavanje dodatnih dobrovoljnih podataka, prema članku 39. Uredbe o zajedničkom uređenju tržišta,

oblikovanje i razvoj novih metoda i novih alata trženja,

pružanje pomoći i programa osposobljavanja članovima organizacije proizvođača u vezi s tehnikama stavljanja na tržište,

sudjelovanje u trgovačkim sajmovima na nacionalnoj, europskoj i međunarodnoj razini radi promicanja proizvodnje članova organizacije proizvođača.

3.1.6.   Poboljšanje gospodarske dobiti

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

priprema i praćenje znanstvenih i tehničkih kampanja čiji je cilj smanjenje operativnih troškova,

pružanje pomoći i programa osposobljavanja članovima organizacije proizvođača u vezi s vođenjem poslovanja u ribarstvu,

razvoj usluga članovima organizacije proizvođača u vezi s računovodstvom.

3.1.7.   Stabilizacija tržišta

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

doprinos poboljšanju istraživanja tržišta,

poboljšanje znanja članova organizacije proizvođača o glavnim gospodarskim pokretačima uzduž opskrbnog lanca,

pružanje praktične potpore proizvođačima radi bolje koordinacije razmjene informacija s potrošačima i ostalim sudionicima (posebno prerađivačima, trgovcima na malo i aukcijskim centrima).

3.1.8.   Doprinos opskrbi hranom i promicanju visoke kvalitete hrane i standarda zaštite, istodobno doprinoseći zapošljavanju u obalnim i ruralnim područjima

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

priprema i vođenje kampanja u cilju promicanja inicijativa o tržišnim standardima (kvaliteta, veličina ili težina, pakiranje, prezentacija i označivanje),

priprema i vođenje kampanja u cilju promicanja novih vrsta koje se može iskorištavati na održiv način,

priprema i vođenje kampanja u cilju razvoja novih procesa i proizvoda,

priprema i vođenje kampanja u cilju promicanja proizvoda ribarstva,

priprema i vođenje kampanja u cilju promicanja zapošljavanja u ribarstvu.

3.1.9.   Smanjenje utjecaja ribolova na okoliš, što uključuje mjere poboljšanja selektivnosti ribolovnog alata

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

priprema i poduzimanje znanstvenih istraživanja i eksperimentalnih programa u cilju procjene i ograničavanja utjecaja ribarskih praksi na okoliš,

priprema i vođenje eksperimentalnih programa u cilju razvoja ribolovnih alata čijim se korištenjem smanjuju utjecaji na okoliš,

pružanje osposobljavanja i pomoći proizvođačima u cilju olakšanja provedbe ribarskih praksi i ribolovnog alata s pomoću kojih se smanjuje utjecaj na okoliš.

3.2.   Za organizacije proizvođača u sektoru akvakulture

3.2.1.   Promicanje održivih aktivnosti akvakulture  (7)

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

priprema i upravljanje znanstvenim i tehničkim kampanjama u cilju poboljšanja znanja o vrstama, utjecajima aktivnosti akvakulture na okoliš te radi poticanja razvoja održivih tehnika akvakulture,

koordinacija dijaloga i suradnje s odgovarajućim znanstvenim organizacijama u akvakulturi i suradnja u smislu razvoja znanstvenog savjeta u cilju potpore odluka o upravljanju u vezi s akvakulturom,

pružanje pomoći i programa osposobljavanja članovima organizacije proizvođača u cilju promicanja održivih praksi akvakulture,

utvrđivanje i zajednička prevencija rizika povezanih sa sigurnošću na radu,

učinkovito sudjelovanje u različitim odgovarajućim tijelima za akvakulturu na nacionalnoj, regionalnoj, europskoj i međunarodnoj razini,

koordinacija dijaloga među organizacijama proizvođača, uključujući s onima iz različitih država članica.

3.2.2.   Osiguravanje da su aktivnosti njihovih članova sukladne nacionalnim strateškim planovima  (8)

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

sudjelovanje u razvoju nacionalnih strateških planova,

razvoj programa certificiranja o održivosti hrane za životinje.

3.2.3.   Nastojanje da se osigura da proizvodi ribljeg podrijetla koji se upotrebljavaju za ishranu u akvakulturi potječu iz ribarstva kojim se upravlja na održivi način

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

sudjelovanje u razvoju postupaka sljedivosti,

razvoj programa certificiranja o održivosti hrane za životinje.

3.2.4.   Poboljšanje uvjeta za stavljanje na tržišta proizvoda akvakulture njihovih članova

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

utvrđivanje prodajnih mjesta za trženje i/ili usmjeravanje proizvodnje njihovih članova,

razvoj strategija za bolje trženje proizvodnje uključujući za certificiranje proizvoda,

podržavanje dodatnih dobrovoljnih podataka, prema članku 39. Uredbe o zajedničkom uređenju tržišta,

razvoj procesa certificiranja, uključujući u područjima prehrane i kvalitete,

oblikovanje i razvoj novih metoda i novih alata trženja,

pružanje pomoći i programa osposobljavanja članovima organizacije proizvođača u vezi s tehnikama trženja,

sudjelovanje u trgovačkim sajmovima na nacionalnoj, europskoj i međunarodnoj razini radi promicanja proizvodnje članova organizacije proizvođača.

3.2.5.   Poboljšanje gospodarske dobiti

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

priprema i praćenje znanstvenih i tehničkih kampanja čiji je cilj smanjenje operativnih troškova,

pružanje pomoći i programa osposobljavanja članovima organizacije proizvođača u vezi s upravljanjem poslovima akvakulture,

razvoj usluga članovima organizacije proizvođača u vezi s računovodstvom.

3.2.6.   Stabilizacija tržišta

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

koordinacija između različitih organizacija proizvođača u smislu prikupljanja, obrade, razmjene i iskorištavanja gospodarskih informacija povezanih s proizvodnjom članova organizacije proizvođača, uključujući podatke o zalihama i prvim prodajnim cijenama,

doprinos poboljšanju istraživanja tržišta,

poboljšanje znanja članova organizacije proizvođača o glavnim gospodarskim pokretačima uzduž opskrbnog lanca,

pružanje praktične potpore proizvođačima radi bolje koordinacije razmjene informacija s prerađivačima.

3.2.7.   Doprinos opskrbi hranom i promicanju visoke kvalitete hrane i standarda zaštite, istodobno doprinoseći zapošljavanju u obalnim i ruralnim područjima

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

priprema i vođenje kampanja u cilju razvoja inicijativa o tržišnim standardima (kvaliteta, veličina ili težina, pakiranje, prezentacija i označivanje),

priprema i provođenje kampanja u cilju promicanja zapošljavanja u akvakulturi,

priprema i provođenje kampanja u cilju promicanja proizvoda akvakulture.

4.   Mjere prilagodbe opskrbe određenim vrstama  (9)

U okviru ovog odjeljka planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

utvrđivanje proizvoda ribarstva koji predstavljaju problem na tržištu u određenim razdobljima godine,

razvoj proizvodnje s posebnom namjenom i tržišnih strategija i alata.

5.   Kazne i mjere kontrole

U skladu s odredbama članka 8. stavka 1. točke (d) Uredbe o zajedničkom uređenju tržišta, u ovom je odjeljku potrebno opisati kazne primjenjive na članove koji krše odluke donesene radi provedbe planova (10) i mjera koje će organizacija proizvođača provesti radi kontrole usklađenosti aktivnosti njezinih članova s uspostavljenim pravilima (11). U okviru ovog odjeljka planovi bi morali uključivati jednu ili više sljedećih mjera:

razvoj sustava sankcija proporcionalnih prekršajima koje su počinili članovi organizacije proizvođača,

razvoj strategija i programa za provedbu pravila koja je donijela organizacija proizvođača,

poduzimanje procjena rizika u vezi s provedbom pravila koja je donijela organizacija proizvođača,

priprema i provođenje kontrole u vezi s provođenjem pravila koja je donijela organizacija proizvođača,

osposobljavanje promatrača i nadzornika,

sastavljanje i širenje smjernica radi provedbe:

(a)

uredaba koje proizlaze iz zajedničke ribarstvene politike;

(b)

pravila i mjera upravljanja koje je donijela organizacija proizvođača.

6.   Izdaci koje treba uzeti u obzir

6.1.   Financijski plan

Preporučuje se da organizacije proizvođača u svoje planove uključe financijski plan u kojem se detaljno iznosi svaka mjera koju namjeravaju provesti, različiti troškovi, izdaci i očekivani financijski resursi.

U okviru financijskog plana treba razlikovati sljedeće dvije vrste aktivnosti:

(a)

pripreme, praćenja i usmjeravanja aktivnosti povezanih s planiranim mjerama („aktivnosti vlasnika projekta”); i

(b)

aktivnosti povezanih s praktičnom realizacijom svake posebne planirane mjere („aktivnosti upravljanja projektom”).

6.2.   Aktivnosti vlasnika projekta

U izdatak za aktivnosti vlasnika projekta treba osobito uključiti izdatke koji se odnose na istraživanja tržišta, studije procjene, sastavljanje projekta, analizu rizika i sve studije o izvedivosti ostvarene prije provedbe mjere povezane s postizanjem jednog od ciljeva plana. Potrebno je uključiti i izdatke povezane s aktivnostima praćenja i kontrole koje izvršava organizacija proizvođača tijekom provedbe posebne mjere.

Navedeni izdaci mogu obuhvaćati različite kategorije poput radne snage, pružanja usluga ili opskrbe.

6.3.   Aktivnosti upravljanja projektom

U izdatke aktivnosti upravljanja projektom potrebno je osobito uključiti izdatke za elemente provedenih mjera koje nisu propisno povezane s aktivnostima vlasnika projekta, poput znanstvenih ili tehničkih eksperimenata, oglašivačkih kampanja, nabave i uporabe novih tehničkih uređaja radi povećanja selektivnosti, razvoja sljedivosti ili poticanja održivih praksi akvakulture.

7.   Raspored provedbe

Planovi bi morali sadržavati raspored planiranih mjera i povezane troškove, podijeljene u godišnje obroke za višegodišnje planove.

U rasporedu bi za svaku mjeru morali biti naznačeni prikladan output i pokazatelji rezultata kako je preporučeno u odjeljku 8.

8.   Pokazatelji

Kako je preporučeno u odjeljku 7., output i pokazatelj rezultata morali bi biti prikazani za svaku planiranu mjeru da bi se omogućilo da organizacije proizvođača i nadležna nacionalna tijela kontroliraju njihove provedbe. Te pokazatelje treba upotrebljavati u godišnjem izvješću iz članka 28. stavka 5. Uredbe o zajedničkom uređenju tržišta. Ti bi pokazatelji morali biti usmjereni prema postizanju strateških ciljeva planova u odnosu na početnu situaciju opisanu u uvodu plana.

U odnosu na njihovu važnost u smislu različitih planiranih mjera, treba upotrebljavati sljedeće pokazatelje:

8.1.   Pokazatelji outputa za provedbu planiranih mjera

8.1.1.   Za organizacije proizvođača u sektoru ribarstva

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati pokazatelje outputa kojima se procjenjuje usklađenost s:

predviđenom aktivnošću plovila izraženom, među ostalim, u smislu dana na moru, količina ulovljenih ciljnih vrsta,

okvirnim rasporedom za stavljanje na tržište proizvoda prema vrsti i prezentaciji,

planom predviđenog djelovanja u vezi s utvrđivanjem tržišnih mogućnosti,

planom predviđenog djelovanja u vezi s certificiranjem/označivanjem proizvoda,

okvirnim rasporedom za upravljanje ribarskim naporom i/ili kapacitetom po ribolovnom području,

planom predviđenih mjera za smanjenje neželjenog ulova,

rasporedom osposobljavanja u vezi s usklađenošću i pravilima, osviještenošću i kontrolom proizvođača.

Tim pokazateljima outputa treba istaknuti i:

predvidljivo utvrđivanje ciklusa prodaje proizvoda,

usklađenost prosječnoga mjesečnog prihoda proizvođača s očekivanom razinom prihoda.

8.1.2.   Za organizacije proizvođača u sektoru akvakulture

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati pokazatelje outputa kojima se procjenjuje usklađenost s:

opskrbljivanjem zalihama i izlovom predviđenim za uzgojene vrste,

okvirnim rasporedom za trženje proizvoda prema vrsti i prezentaciji,

planom predviđenog djelovanja u vezi s utvrđivanjem tržišnih mogućnosti,

planom predviđenog djelovanja u vezi s certificiranjem/označivanjem proizvoda,

planom za smanjenje zagađenja ekosustava povezanim s aktivnostima akvakulture,

planom za provođenje održivog hranjenja uzgojenih vrsta,

rasporedom osposobljavanja u vezi s usklađenošću i pravilima, osviještenošću i kontrolom.

Tim pokazateljima outputa treba istaknuti i:

predvidljivo utvrđivanje ciklusa prodaje proizvoda,

usklađenost prosječnoga mjesečnog prihoda proizvođača s očekivanom razinom prihoda.

8.2.   Pokazatelji rezultata za procjenu doprinosa primijenjenih mjera radi postizanja ciljeva planova proizvodnje i trženja

8.2.1.   Za organizacije proizvođača u sektoru ribarstva

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati pokazatelje rezultata kojima se procjenjuju:

količina i/ili vrijednost ulovljene vrste, ili stavljene na tržište,

prosječna veličina ulovljene vrste, ili stavljene na tržište,

povećanje prodaje prema vrsti i/ili proizvodu u usporedbi s položajem ex ante,

broj i količina i/ili vrijednost novih proizvoda koji su prodani u usporedbi s prethodnom godinom,

razvoj ribolovnog napora i/ili kapaciteta,

razvoj sastava iskrcaja i/ili količina neželjenog ulova,

razvoj procjene iskrcane ili izlovljene proizvodnje po glavi stanovnika,

razvoj troškova proizvodnje po jedinici proizvodnje,

razvoj troškova prodaje po jedinici proizvodnje,

razvoj prosječnoga mjesečnog prihoda proizvođača,

promjene stope neprodanih proizvoda u odnosu na položaj ex ante,

promjene vrijednosti osjetljivih proizvoda u odnosu na položaj ex ante,

broj nesreća (s ozljedama i/ili smrtnim posljedicama),

promjene zabilježenog broja prekršaja u odnosu na pravila organizacije proizvođača.

8.2.2.   Za organizacije proizvođača u sektoru akvakulture

U okviru ovog naslova planovi bi morali uključivati pokazatelje rezultata kojima se procjenjuju:

količina i/ili vrijednost uzgojene vrste, ili stavljene na tržište,

povećanje prodaje prema vrsti i/ili proizvodu u usporedbi s položajem ex ante,

broj i količina i/ili vrijednost novih proizvoda koji su prodani u usporedbi s prethodnom godinom,

razvoj procjene izlovljene proizvodnje po glavi stanovnika,

razvoj dijela hrane za životinje koja se upotrebljava za uzgojene vrste te dolazi iz održivih ili obnovljivih izvora,

razvoj količina onečišćenih outputa,

razvoj troškova proizvodnje po jedinici proizvodnje,

razvoj troškova prodaje po jedinici proizvodnje,

razvoj prosječnoga mjesečnog prihoda proizvođača,

promjene stope neprodanih proizvoda u odnosu na položaj ex ante,

promjene vrijednosti osjetljivih proizvoda u odnosu na položaj ex ante,

broj nesreća (s ozljedama i/ili smrtnim posljedicama),

promjene zabilježenog broja prekršaja u odnosu na pravila organizacije proizvođača.

DIO B

PODNOŠENJE I SADRŽAJ GODIŠNJEG IZVJEŠĆA

Organizacije proizvođača dužne su podnijeti godišnje izvješće nakon dovršetka planova. U slučaju višegodišnjeg plana izvješće je potrebno podnijeti na godišnjoj bazi.

U godišnje izvješće treba uključiti pokazatelje outputa i rezultata kako je predviđeno provedbenim rasporedom planova podnesenih na odobrenje nadležnim nacionalnim tijelima.

Sastavljeno u Bruxellesu 3. ožujka 2014.

Za Komisiju

Maria DAMANAKI

Članica Komisije


(1)  Uredba (EU) br. 1379/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. prosinca 2013. o zajedničkom uređenju tržišta proizvodima ribarstva i akvakulture, izmjeni uredbi Vijeća (EZ) br. 1184/2006 i (EZ) br. 1224/2009 i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 104/2000 (SL L 354, 28.12.2013., str. 1.).

(2)  Provedbena uredba Komisije (EU) br. 1418/2013 оd 17. prosinca 2013. o planovima proizvodnje i stavljanja na tržište na temelju Uredbe (EU) br. 1379/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o zajedničkom uređenju tržišta proizvodima ribarstva i akvakulture (SL L 353, 28.12.2013., str. 40.).

(3)  Uredba Komisije (EZ) br. 2508/2000 od 15. studenoga 2000. o utvrđivanju detaljnih pravila za primjenu Uredbe Vijeća (EZ) br. 104/2000 u pogledu programa rada za ribolovnu godinu u sektoru ribarstva (SL L 289, 16.11.2000., str. 8.).

(4)  Promicanje održivih aktivnosti akvakulture njihovih članova pružanjem mogućnosti za njihov razvoj potpuno u skladu s politikom očuvanja utvrđenom Uredbom (EU) br. 1380/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 354, 28.12.2013., str. 22.) („Uredba o zajedničkoj ribarstvenoj politici”) i u okolišnom zakonodavstvu, istodobno poštujući socijalnu politiku.

(5)  Izbjegavanje i smanjenje, koliko god je to moguće, neželjenog ulova komercijalnih stokova te, prema potrebi, najbolji način za iskorištavanje takvog ulova, pritom ne stvarajući tržište za ulov koji je ispod minimalne referentne veličine očuvanja, u skladu s člankom 15. Uredbe o zajedničkoj ribarstvenoj politici.

(6)  Pritom ne stvarajući tržište za ulov koji je ispod minimalne referentne veličine očuvanja.

(7)  Promicanje održivih aktivnosti akvakulture njihovih članova pružanjem mogućnosti za njihov razvoj potpuno u skladu s politikom očuvanja utvrđenom Uredbom o zajedničkoj ribarstvenoj politici i u okolišnom zakonodavstvu, istodobno poštujući socijalnu politiku.

(8)  Iz članka 34. Uredbe o zajedničkoj ribarstvenoj politici.

(9)  „Vrste koje obično tijekom godine predstavljaju problem na tržištu” iz članka 28. stavka 2. točke (d) Uredbe o zajedničkom uređenju tržišta.

(10)  Kazne predviđene člankom 28. stavkom 2. točkom (e) Uredbe o zajedničkom uređenju tržišta.

(11)  Mjere predviđene člankom 8. stavkom 1. točkom (d) Uredbe o zajedničkom uređenju tržišta.