1.10.2014   

HR

Službeni list Europske unije

L 287/22


PROVEDBENA ODLUKA VIJEĆA

od 25. rujna 2014.

o podvrgavanju tvari 4-jodo-2,5-dimetoksi-N-(2-metoksibenzil)fenetilamina (25I-NBOMe), 3,4-dikloro-N-[[1-(dimetilamino)cikloheksil]metil]benzamida (AH-7921), 3,4-metilendioksipirovalerona (MDPV) i 2-(3-metoksifenil)-2-(etilamino)cikloheksanona (metoksetamin) kontrolnim mjerama

(2014/688/EU)

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Odluku Vijeća 2005/387/PUP od 10. svibnja 2005. o razmjeni informacija, procjeni rizika i kontroli novih psihoaktivnih tvari (1), a posebno njezin članak 8. stavak 3.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)

Izvješća o procjeni rizika za nove psihoaktivne tvari 4-jodo-2,5-dimetoksi-N-(2-metoksibenzil)fenetilamin (25I-NBOMe), 3,4-dikloro-N-[[1-(dimetilamino)cikloheksil]metil]benzamid (AH-7921), 3,4-metilendioksipirovaleron (MDPV) i 2-(3-metoksifenil)-2-(etilamino)cikloheksanon (metoksetamin) sastavljena su u skladu s Odlukom 2005/387/PUP na posebnoj sjednici proširenog Znanstvenog odbora Europskog centra za praćenje droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) te su naknadno dostavljena Komisiji i Vijeću 23. travnja 2014.

(2)

25I-NBOMe, AH-7921, MDPV i metoksetamin nisu ocjenjivani na razini Ujedinjenih naroda u vrijeme kada je ocjena rizika zahtijevana na razini Unije, međutim Odbor stručnjaka za ovisnost o drogama Svjetske zdravstvene organizacije ocijenio ih je u lipnju 2014.

(3)

25I-NBOMe, AH-7921, MDPV i metoksetamin nemaju dokazanu ili priznatu uporabu u humanoj ili veterinarskoj medicini. Osim uporabe u analitičkim referentnim materijalima te u znanstvenim istraživanjima radi proučavanja njihovih kemijskih, farmakoloških i toksikoloških svojstava kao rezultata njihove pojave na tržištu drogama, a u slučaju tvari 25I-NBOMe također u području neurokemije, nema naznaka da se koriste u druge svrhe.

(4)

25I-NBOMe jest snažan sintetički derivat tvari 2,5-dimetoksi-4-jodofenetilamina (2C-I), klasičnog serotonergijskog halucinogena koji je bio podvrgnut procjeni rizika te kontrolnim mjerama i kaznenim sankcijama na razini EU-a od 2003. godine Odlukom Vijeća 2003/847/PUP (2).

(5)

Specifične fizičke učinke tvari 25I-NBOMe teško je utvrditi jer ne postoje objavljene studije u kojima se procjenjuje njezina akutna i kronična toksičnost, psihološke i bihevioralne posljedice i ovisnički potencijal, a i dostupnost informacija i podataka ograničena je. Kliničkim promatranjima pojedinaca koji su konzumirali tu tvar ukazuje se na to da tvar ima halucinogene učinke i potencijal da izazove težak oblik agitacije, konfuziju, intenzivne zvučne i vizualne halucinacije, agresiju, nezgode kao posljedicu nasilja i samoozljeđivanja.

(6)

U trima državama članicama zabilježena su četiri smrtna slučaja povezana s tvari 25I-NBOMe. Toksičnost s teškim posljedicama povezana s uporabom te tvari prijavljena je u četirima državama članicama, koje su priopćile 32 otrovanja koja nisu završila smrću. Ako bi ta nova psihoaktivna tvar postala široko dostupna i korištena, posljedice za zdravlje pojedinaca i javno zdravlje mogle bi biti značajne. Podaci o socijalnim rizicima povezanima s tvari 25I-NBOMe nisu dostupni.

(7)

Dvadeset dvije države članice i Norveška prijavile su EMCDDA-u i Europolu da su otkrili tvar 25I-NBOMe. Ne postoji puno dostupnih podataka o uporabi tvari 25I-NBOMe, ali ograničenim podacima koji postoje ukazuje se na to da se može konzumirati na različitim mjestima, na primjer kod kuće, u barovima, noćnim klubovima te na glazbenim festivalima.

(8)

Tvar 25I-NBOMe trži se otvoreno i prodaje internetom kao „istraživačka kemikalija”, a na temelju informacija u vezi s zapljenama, prikupljenim uzorcima, korisničkim internetskim stranicama i internetskim trgovcima na malo može se zaključiti da se tvar prodaje kao samostalna droga i trži kao „legalna” zamjena za LSD. EMCDDA je identificirao 15 internetskih trgovaca na malo koji prodaju tu tvar i čije je moguće sjedište u Uniji i Kini.

(9)

U izvješću o procjeni rizika otkriveno je da su dostupni ograničeni znanstveni dokazi o tvari 25I-NBOMe, a u njemu je istaknuto da će biti potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdili zdravstveni i socijalni rizici koje predstavlja. Međutim, na temelju dostupnih dokaza i informacija utvrđeno je da postoji dovoljna osnova za podvrgavanje tvari 25I-NBOMe kontrolnim mjerama širom Unije. Kao rezultat zdravstvenih rizika koje predstavlja, kao što je dokumentirano njegovim otkrivanjem u nekoliko prijavljenih smrtnih slučajeva, činjenice da ga korisnici mogu nesvjesno konzumirati te nedostatka medicinske vrijednosti ili primjene tvari, tvar 25I-NBOMe trebala bi biti podvrgnuta kontrolnim mjerama širom Unije.

(10)

S obzirom na to da šest država članica kontroliraju tvar 25I-NBOMe u skladu s nacionalnim zakonodavstvom na temelju obveza prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971. te da sedam država članica primjenjuju druge zakonodavne mjere za njezinu kontrolu, podvrgavanjem te tvari kontrolnim mjerama širom Unije pomoglo bi se da se izbjegne pojava smetnji u prekograničnoj provedbi zakona i pravosudnoj suradnji te da se pruži zaštita od rizika koje njezino konzumiranje može predstavljati.

(11)

AH-7921 strukturno je atipični sintetički opioidni analgetik koji je među internetskim dobavljačima, korisničkim internetskim stranicama i medijima poznat kao „doxylam”. Lako ga se može zamijeniti s „doksilaminom”, antihistaminskim lijekom sa sedativno-hipnotičkim svojstvima kojim se može dovesti do nenamjernog predoziranja.

(12)

Specifične fizičke učinke tvari AH-7921 teško je utvrditi jer ne postoje objavljene studije u kojima se procjenjuju njezina akutna i kronična toksičnost, psihološke i bihevioralne posljedice i ovisnički potencijal, a i dostupnost informacija i podataka ograničena je. Na temelju izvješća korisnika čini se da su učinci tvari AH-7921 slični učincima klasičnih opioida kojima se izaziva osjećaj blage euforije, svrbeži i opuštanja, a čini se da je mučnina tipični negativni učinak. Osim što se tvar AH-7921 koristi za vlastito eksperimentiranje i u „rekreativne svrhe”, pojedini korisnici navode da se u okviru samomedikacije odlučuju za tu novu drogu kako bi ublažili bol ili smanjili simptome zbog posljedica prestanka konzumiranja drugih opioida. To može ukazivati na to da je tvar AH-7921 sve zastupljenija među osobama koje ubrizgavaju opioide.

(13)

Nema podataka o učestalosti konzumiranja tvari AH-7921, međutim raspoloživim podacima upućuje se na to da nije u širokoj uporabi, a ako se koristi, da se koristi kod kuće.

(14)

Između prosinca 2012. i rujna 2013. zabilježeno je 15 smrtnih slučajeva u trima državama članicama, pri čemu je tvar AH-7921 otkrivena u uzorcima pri obdukciji, sama ili u kombinaciji s drugim tvarima. Iako nije moguće sa sigurnošću utvrditi ulogu tvari AH-7921 u svim tim smrtnim slučajevima, u nekima od njih je posebno navedena pod uzrokom smrti. Jedna država članica prijavila je šest otrovanja povezanih s tvari AH-7921 koja nisu završila smrću. Ako bi ta nova psihoaktivna tvar postala široko dostupna i korištena, posljedice za zdravlje pojedinaca i javno zdravlje mogle bi biti značajne. Podaci o socijalnim rizicima povezanima s tvari AH-7921 nisu dostupni.

(15)

U izvješću o procjeni rizika otkriveno je da su dostupni ograničeni znanstveni dokazi o tvari AH-7921, a u njemu je istaknuto da će biti potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdili zdravstveni i socijalni rizici koje predstavlja. Međutim, na temelju dostupnih dokaza i informacija utvrđeno je da postoji dovoljna osnova za podvrgavanje tvari AH-7921 kontrolnim mjerama širom Unije. Kao rezultat zdravstvenih rizika koje predstavlja, kao što je dokumentirano njegovim otkrivanjem u nekoliko prijavljenih smrtnih slučajeva, činjenice da ga korisnici mogu nesvjesno konzumirati te nedostatka medicinske vrijednosti ili primjene tvari, tvar AH-7921 trebala bi biti podvrgnuta kontrolnim mjerama širom Unije.

(16)

S obzirom na to da jedna država članica kontrolira tvar AH-7921 u skladu s nacionalnim zakonodavstvom na temelju obveza prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971. dok pet država članica primjenjuju druge zakonodavne mjere za njezinu kontrolu, podvrgavanjem te tvari kontrolnim mjerama širom Unije pomoglo bi se da se izbjegne pojava smetnji u prekograničnoj provedbi zakona i pravosudnoj suradnji te da se pruži zaštita od rizika koje njezino konzumiranje može predstavljati.

(17)

MDPV jest prstenasti supstituirani sintetički derivat katinona, kemijski povezan s pirovaleronom, a obje tvari podliježu kontroli prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971.

(18)

Podaci o kroničnoj i akutnoj toksičnosti povezanoj s MDPV-om te o psihološkim i bihevioralnim posljedicama i ovisničkom potencijalu ne prikupljaju se na ujednačen način širom Unije. Informacije iz objavljenih studija, koje su potvrđene kliničkim slučajevima, sugeriraju da je psihofarmakološki profil zapažen za MDPV sličan profilu za kokain i metamfetamin, međutim snažniji je i dulje traje. Nadalje, utvrđeno je da je sposobnost MDPV da izazove lokomotornu aktivnost, tahikardiju i hipertenziju deset puta snažnija.

(19)

Korisničke internetske stranice pokazuju da njegova akutna toksičnost može izazvati štetne učinke na ljude, slične onima koji su povezani s drugim stimulansima. To uključuje paranoidne psihoze, tahikardiju, hipertenziju, dijaforezu, probleme s disanjem, težak oblik agitacije, zvučne i vizualne halucinacije, duboku uznemirenost, hipertermiju, nasilne ispade i poremećaje funkcija više organa.

(20)

Između rujna 2009. i kolovoza 2013. zabilježeno je 108 smrtnih slučajeva u osam država članica i Norveškoj, pri čemu je MDPV otkriven u biološkim uzorcima pri obdukciji ili je njime prouzročena smrt. Osam država članica prijavile su ukupno 525 otrovanja povezanih s MDPV-om koja nisu završila smrću. Ako bi ta nova psihoaktivna tvar postala široko dostupna i korištena, posljedice za zdravlje pojedinaca i javno zdravlje mogle bi biti značajne.

(21)

Od 2009. godine MDPV je u četirima državama članicama otkriven i u biološkim uzorcima koji su ispitani u vezi sa smrtonosnim i nesmrtonosnim prometnim nesrećama ili slučajevima vožnje pod utjecajem droga.

(22)

Na tržištu drogama u Uniji MDPV je prisutan od studenoga 2008. te su 27 država članica, Norveška i Turska prijavile zapljene više kilograma te tvari. MDPV se prodaje kao samostalna tvar, međutim otkriven je i u kombinaciji s drugim tvarima. Široko je dostupan među internetskim dobavljačima i trgovcima na malo, „specijaliziranim trgovinama” (head shops) i uličnim prodavačima. Postoje određene naznake kojima se ukazuje na određeni stupanj organizacije u proizvodnji tableta i distribuciji te tvari u Uniji.

(23)

U izvješću o procjeni rizika otkriveno je da će biti potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdili zdravstveni i socijalni rizici koje predstavlja MDPV. Međutim, na temelju dostupnih dokaza i informacija utvrđeno je da postoji dovoljna osnova za podvrgavanje MDPV-a kontrolnim mjerama širom Unije. Kao rezultat zdravstvenih rizika koje predstavlja, kao što je dokumentirano njegovim otkrivanjem u nekoliko prijavljenih smrtnih slučajeva, činjenice da ga korisnici mogu nesvjesno konzumirati te nedostatka medicinske vrijednosti ili primjene tvari, MDPV trebao bi biti podvrgnut kontrolnim mjerama širom Unije.

(24)

S obzirom na to da 21 država članica kontrolira MDPV u skladu s nacionalnim zakonodavstvom na temelju obveza prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971. te da četiri države članice primjenjuju druge zakonodavne mjere za njegovu kontrolu, podvrgavanjem te tvari kontrolnim mjerama širom Unije pomoglo bi se da se izbjegne pojava smetnji u prekograničnoj provedbi zakona i pravosudnoj suradnji te da se pruži zaštita od rizika koje njegova dostupnost i konzumiranje može predstavljati.

(25)

Metoksetamin jest arilcikloheksilamin koji je kemijski sličan ketaminu i tvari koja je pod međunarodnom kontrolom, fenciklidinu (PCP). Metoksetamin poput ketamina i PCP-a također ima disocijacijska svojstva.

(26)

Ne postoje studije s procjenom kronične i akutne toksičnosti povezane s metoksetaminom te psiholoških i bihevioralnih posljedica i ovisničkog potencijala. Vlastita iskustva korisnika internetskih stranica ukazuju na štetne učinke slične trovanju ketaminom. To uključuje mučninu i jako povraćanje, poteškoće s disanjem, napadaje, dezorijentiranost, anksioznost, katatoniju, agresiju, halucinacije, paranoju i psihozu. Osim toga, akutnim otrovanjem metoksetaminom mogu nastati stimulativni učinci (agitacija, tahikardija i hipertenzija) i cerebralne promjene koje nisu za očekivati pri akutnom otrovanju ketaminom.

(27)

Šest država članica prijavile su 20 smrtnih slučajeva povezanih s metoksetaminom, pri čemu je tvar otkrivena u uzorcima pri obdukciji. Pet država članica prijavile su da je metoksetamin otkriven u 20 otrovanja koja nisu završila smrću, no koja su posljedica konzumacije samog metoksetamina ili u kombinaciji s drugim tvarima. Ako bi ta nova psihoaktivna tvar postala široko dostupna i korištena, posljedice za zdravlje pojedinaca i javno zdravlje mogle bi biti značajne.

(28)

Od studenoga 2010. dvadeset tri države članice te Turska i Norveška prijavile su da su otkrile metoksetamin. Na temelju informacija može se zaključiti da se prodaje i koristi kao „samostalna tvar”, ali i da ga internetski trgovci na malo, specijalizirane trgovine (head shops) i ulični prodavači droga prodaju kao „legalnu” zamjenu za ketamin.

(29)

U Uniji je zaplijenjeno nekoliko kilograma u obliku praha, međutim nema podataka o mogućem sudjelovanju organiziranog kriminala. Za proizvodnju metoksetamina nije potrebna posebna oprema.

(30)

Podaci o učestalosti ograničeni su na nereprezentativne studije u dvjema državama članicama. U tim studijama ukazuje se na to da se metoksetamin konzumira manje od ketamina. Dostupnim podacima ukazuje se na to da ga se može konzumirati na različitim mjestima, na primjer kod kuće, u barovima, noćnim klubovima te na glazbenim festivalima.

(31)

U izvješću o procjeni rizika otkriveno je da će biti potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdili zdravstveni i socijalni rizici koje predstavlja metoksetamin. Međutim, na temelju dostupnih dokaza i informacija utvrđeno je da postoji dovoljna osnova za podvrgavanje metoksetamina kontrolnim mjerama širom Unije. Kao rezultat zdravstvenih rizika koje predstavlja, kao što je dokumentirano njegovim otkrivanjem u nekoliko prijavljenih smrtnih slučajeva, činjenice da ga korisnici mogu nesvjesno konzumirati te nedostatka medicinske vrijednosti ili primjene, metoksetamin bi trebalo podvrgnuti kontrolnim mjerama širom Unije.

(32)

S obzirom na to da devet država članica kontrolira metoksetamin u skladu s nacionalnim zakonodavstvom na temelju obveza prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971. te da devet država članica primjenjuje druge zakonodavne mjere za njegovu kontrolu, podvrgavanje te tvari kontrolnim mjerama širom Unije pomoglo bi da se izbjegne pojava smetnji u prekograničnoj provedbi zakona i pravosudnoj suradnji te da se pruži zaštita od rizika koje njegovo konzumiranje može predstavljati.

(33)

Odluka 2005/387/PUP zadržava provedbene ovlasti za Vijeće s ciljem davanja brzog i stručno utemeljenog odgovora na razini Unije na pojavu novih psihoaktivnih tvari otkrivenih i prijavljenih od strane država članica, podvrgavanjem tih tvari mjerama kontrole širom Unije. Kako su ispunjeni uvjeti i postupak za pokretanje takvih provedbenih ovlasti, trebalo bi donijeti provedbenu odluku za stavljanje tvari 25I-NBOMe, AH-7921, MDPV i metoksetamina pod kontrolu širom Unije,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Sljedeće nove psihoaktivne tvari podvrgavaju se kontrolnim mjerama širom Unije:

(a)

4-jodo-2,5-dimetoksi-N-(2-metoksibenzil)fenetilamin (25I-NBOMe);

(b)

3,4-dikloro-N-[[1-(dimetilamino) cikloheksil]metil] benzamid (AH-7921);

(c)

3,4-metilendioksipirovaleron (MDPV);

(d)

2-(3-metoksifenil)-2-(etilamino)cikloheksanon (metoksetamin).

Članak 2.

Države članice do 2. listopada 2015. podvrgavaju, u skladu sa svojim nacionalnim zakonodavstvom, nove psihoaktivne tvari iz članka 1. kontrolnim mjerama i kaznenim sankcijama, kako je predviđeno njihovim zakonodavstvom u skladu s obvezama prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o psihotropnim tvarima iz 1971.

Članak 3.

Ova Odluka stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 25. rujna 2014.

Za Vijeće

Predsjednica

F. GUIDI


(1)  SL L 127, 20.5.2005., str. 32.

(2)  Odluka Vijeća 2003/847/PUP od 27. studenoga 2003. o nadzornim mjerama i kaznenim sankcijama vezanim za nove sintetičke droge 2C-I, 2C-T-2, 2C-T-7 i TMA-2 (SL L 321, 6.12.2003., str. 64.).