01/Sv. 9

HR

Službeni list Europske unije

3


31999D0352


L 136/20

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


ODLUKA KOMISIJE

od 28. travnja 1999.

o osnivanju Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF)

(priopćena pod brojem dokumenta SEC(1999) 802)

KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice, a posebno njegov članak 162.,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice za ugljen i čelik, a posebno njegov članak 16.,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju, a posebno njegov članak 131.,

(1)

budući da institucije i države članice pridaju veliku važnost zaštiti financijskih interesa Zajednica i borbi protiv prijevara i drugih nezakonitih aktivnosti koje štete financijskim interesima Zajednica; budući da važnost djelovanja u tu svrhu potvrđuje članak 209.a Ugovora o EZ-u, članak 78.i Ugovora o EZUČ-u, članak 183.a Ugovora o Euratomu, kao i članak 280. Ugovora o EZ-u na način kako je to utvrđeno Ugovorom iz Amsterdama;

(2)

budući da je potrebno upotrijebiti sva raspoloživa sredstva kako bi se u cijelosti postigao ovaj cilj, osobito u pogledu dužnosti provođenja istraga prenesenih na razinu Zajednice, zadržavajući trenutnu raspodjelu i ravnotežu odgovornosti između nacionalne razine i razine Zajednice;

(3)

budući da je zadaća provođenja upravnih istraga u svrhu zaštite financijskih interesa Zajednica do sad bila dodijeljena Radnoj skupini za koordinaciju sprečavanja prijevara, koja je naslijedila Jedinicu za koordinaciju sprečavanja prijevara (UCLAF);

(4)

budući da je zbog potrebe povećanja učinkovitosti borbe protiv prijevara i ostalih nezakonitih aktivnosti koje štete financijskim interesima Zajednica nužno osnivanje Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF), dalje u tekstu „Ured”, koji mora izvršavati svoje istražne ovlasti potpuno neovisno;

(5)

budući da neovisnost ravnatelja Ureda i uloge Nadzornog odbora, koje proizlaze iz ove Odluke i iz Uredbi EZ-a i Euroatoma o istragama koje vodi Ured treba jamčiti pravilno vođenje istraga Ureda, bez zadiranja u njegove ostale zadaće kao što su one koje se odnose na posebno pravo Komisije, osobito u pitanjima zakonodavstva;

(6)

budući da bi odgovornost Ureda pored zaštite financijskih interesa trebala uključivati sve aktivnosti povezane sa zaštitom interesa Zajednica od nepravilnosti koje mogu dovesti do upravnih ili kaznenih postupaka;

(7)

budući da bi definicija funkcija Ureda trebala uključivati zadaće koje je do sada izvršavala Radna skupina za koordinaciju sprečavanja prijevara, a posebno onih zadaća koje se odnose na pripremu zakonodavnih i regulatornih akata u području djelovanja Ureda, uključujući instrumente obuhvaćene glavom VI. Ugovora o Europskoj uniji,

ODLUČILO JE:

Članak 1.

Osnivanje Ureda

1.   Osniva se Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF), dalje u tekstu „Ured”. Ured zamjenjuje Radnu skupinu za koordinaciju sprečavanja prijevara i preuzima sve njezine zadaće.

Članak 2.

Zadaće Ureda

1.   Ured izvršava ovlasti Komisije za provođenje vanjskih upravnih istraga s ciljem jačanja borbe protiv prijevara, korupcije i drugih nezakonitih aktivnosti koje štete financijskim interesima Zajednice, kao i protiv bilo kojih drugih djelovanja ili djelatnosti kojima subjekti krše propise Zajednice.

Ured je odgovoran za provođenje unutarnjih upravnih istraga koje su namijenjene:

(a)

borbi protiv prijevara, korupcije i drugih nezakonitih aktivnosti koje štete financijskim interesima Zajednice,

(b)

istrazi ozbiljnih činjenica povezanih s obavljanjem profesionalnih djelatnosti koje mogu predstavljati kršenje obveza od strane dužnosnika i službenika Zajednica te dovesti do stegovnih i, u određenim slučajevima, kaznenih postupaka ili slično kršenje obveza od strane članova institucija i tijela, čelnika tijela ili članova osoblja institucija i tijela na koje se ne primjenjuju Pravilnik o osoblju za dužnosnike Europskih zajednica i Uvjeti zaposlenja ostalih službenika Zajednica.

Ured izvršava ovlasti Komisije kako su određene u odredbama u Ugovorima i koje podliježu Ugovorima utvrđenim ograničenjima i uvjetima.

Komisija, druge institucije ili tijela mogu Uredu povjeriti istrage i u drugim područjima.

2.   Ured je odgovoran za pružanje potpore Komisiji u suradnji s državama članicama u području borbe protiv prijevara.

3.   Ured je odgovoran za razvoj koncepta borbe protiv prijevara iz stavka 1.

4.   Ured je odgovoran za pripremu zakonodavnih i regulatornih inicijativa Komisije s ciljem sprečavanja prijevara iz stavka 1.

5.   Ured je odgovoran za sve ostale operativne djelatnosti Komisije koje se odnose na borbu protiv prijevara iz stavka 1., a posebno:

(a)

razvoj potrebne infrastrukture;

(b)

osiguravanje prikupljanja i analize informacija;

(c)

davanje tehničke potpore drugim institucijama ili tijelima, kao i nadležnim nacionalnim tijelima, posebno u području osposobljavanja.

6.   Ured je u izravnom kontaktu s policijom i pravosudnim tijelima.

7.   Ured na razini službe predstavlja Komisiju na odgovarajućim forumima u područjima koja su obuhvaćena ovim člankom.

Članak 3.

Neovisnost istražne funkcije

Ured izvršava istražne ovlasti iz članka 2. stavka 1. potpuno neovisno. U izvršavanju tih ovlasti ravnatelj Ureda ne smije tražiti niti primati upute od Komisije, bilo koje vlade ili neke druge institucije ili tijela.

Članak 4.

Nadzorni odbor

Osniva se Nadzorni odbor čiji sastav i ovlasti utvrđuje zakonodavno tijelo Zajednice. Odbor je odgovoran za redovno praćenje izvršavanja istražne funkcije Ureda.

Članak 5.

Ravnatelj

1.   Uredom rukovodi ravnatelj kojeg, nakon savjetovanja s Europskim parlamentom i Vijećem, imenuje Komisija na razdoblje od pet godina, a čiji mandat se može jedanput obnoviti. S ciljem imenovanja ravnatelja, Komisija na temelju poziva za podnošenje prijava koji se prema potrebi objavljuje u Službenom listu Europskih zajednica i nakon pozitivnog mišljenja Nadzornog odbora, sastavlja popis više kandidata s odgovarajućim kvalifikacijama.

Ravnatelj je odgovoran za provođenje istraga.

2.   Komisija u odnosu na ravnatelja izvršava ovlasti dodijeljene tijelu za imenovanje. Sve mjere na temelju članaka 87., 88., i 90. Pravilnika o osoblju za dužnosnike Europskih zajednica poduzimaju se obrazloženom odlukom Komisije nakon savjetovanja s Nadzornim odborom. Odluka se dostavlja na znanje Europskom parlamentu i Vijeću.

Članak 6.

Djelovanje Ureda

1.   U vezi s osobljem Ureda, ravnatelj Ureda izvršava ovlasti koje su prema Pravilniku o osoblju za dužnosnike Europskih zajednica dodijeljene tijelu za imenovanje i prema Uvjetima zaposlenja ostalih službenika Zajednice, dodijeljene tijelu za sklapanje ugovora o radu. Ravnatelj te ovlasti može delegirati na drugu osobu. U skladu s Pravilnikom o osoblju i Uvjetima zaposlenja ostalih službenika ravnatelj utvrđuje uvjete i detaljan sustav zapošljavanja, osobito u pogledu trajanja ugovora i njihovog produženja.

2.   Nakon savjetovanja s Nadzornim odborom, ravnatelj šalje glavnom direktoru Opće uprave za proračun prednacrt proračuna koji se u godišnji opći proračun unosi pod posebni naslov za Ured.

3.   Ravnatelj ima funkciju dužnosnika za ovjeravanje za izvršenje posebnog proračunskog naslova u dijelu A proračuna koji se odnosi na Ured i posebnih naslova proračuna za borbu protiv prijevara u dijelu B. Ravnatelj te ovlasti može delegirati na drugu osobu.

4.   Odluke Komisije o unutarnjoj organizaciji primjenjuju se na Ured u onoj mjeri u kojoj su u skladu s propisima Ureda prihvaćenim od strane zakonodavnog tijela Zajednice, ovom Odlukom i detaljnim pravilima za provedbu ove Odluke.

Članak 7.

Dan proizvodnje učinaka

Ova Odluka proizvodi učinak na dan stupanja na snagu Uredbe (EZ) Europskog parlamenta i Vijeća o istragama koje provodi Europski ured za borbu protiv prijevara. Do prvog dana sljedećeg mjeseca od imenovanja ravnatelja Ureda, tekuće poslove Ureda obavlja ravnatelj Radne skupine za koordinaciju sprečavanja prijevara.

Sastavljeno u Bruxellesu 28. travnja 1999.

Za Komisiju

Predsjednik

Jacques SANTER