|
20.12.2022 |
HR |
Službeni list Europske unije |
C 484/35 |
Novi nacionalni motiv na kovanicama eura namijenjenima optjecaju
(2022/C 484/17)
Nacionalni motiv nove prigodne kovanice od 2 eura namijenjene optjecaju koju izdaje Država Vatikanskoga Grada
Kovanice eura namijenjene optjecaju zakonsko su sredstvo plaćanja u cijelom europodručju. Komisija objavljuje opis izgleda svih novih kovanica kako bi obavijestila širu javnost i sve osobe koje rukuju kovanicama (1). U skladu sa zaključcima Vijeća od 10. veljače 2009 (2)., državama članicama koje pripadaju europodručju i zemljama koje su s Europskom unijom potpisale monetarni sporazum o izdavanju kovanica eura dopušteno je izdavati prigodne kovanice eura namijenjene optjecaju uz određene uvjete, a osobito uz uvjet da je riječ isključivo o kovanicama od 2 eura. Te kovanice imaju iste tehničke značajke kao ostale kovanice od 2 eura, ali je na njihovoj nacionalnoj strani prikazan prigodan motiv koji ima izrazitu simboličku vrijednost na nacionalnoj ili europskoj razini.
Zemlja izdavanja: Država Vatikanskoga Grada
Prigoda: 25. godišnjica smrti Majke Terezije iz Calcutte
Opis motiva: Na kovanici je prikazan portret Majke Terezije s djetetom. U gornjem je dijelu polukružni natpis „MADRE TERESA DI CALCUTTA”, a na dnu naziv zemlje „CITTÀ DEL VATICANO”. S desne strane portreta nalazi se oznaka kovnice „R”, a ispod nje godine „1997” i „2022”.
U vanjskom prstenu kovanice nalazi se 12 zvijezda europske zastave.
Očekivana naklada: 84 000 kovanica
Datum izdavanja: rujan 2022.
(1) Za nacionalne motive svih kovanica izdanih 2002. vidjeti SL C 373, 28.12.2001., str. 1.
(2) Vidjeti zaključke Vijeća za ekonomske i financijske poslove od 10. veljače 2009. i Preporuku Komisije od 19. prosinca 2008. o zajedničkim smjernicama za nacionalne motive i izdavanje kovanica eura namijenjenih optjecaju (SL L 9, 14.1.2009., str. 52.).