19.3.2015   

HR

Službeni list Europske unije

CA 92/1


OBAVIJEST O OTVORENOM NATJEČAJU

EPSO/AD/301/15 – ADMINISTRATORI (AD 5)

(2015/C 092 A/01)

Rok za prijavu: 21. travnja 2015. do 12.00 (podne) prema briselskom vremenu

Europski ured za odabir osoblja (EPSO) organizira otvoreni natječaj utemeljen na testovima radi dobivanja popisa 149 uspješnih kandidata s kojeg će institucije Europske unije zaposliti nove članove javne službe na razini administratora (funkcijska skupina AD).

Ova Obavijest o natječaju i Opća pravila primjenjiva na otvorene natječaje objavljena u Službenom listu Europske unije C 70 A od 27. veljače 2015. (http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=OJ:C:2015:070A:TOC) čine pravno obvezujući okvir za ovaj postupak odabira.

KOJE ZADAĆE MOGU OČEKIVATI DA ĆU OBAVLJATI?

Općenito, zadaća je administratora pomagati donositeljima odluka u ispunjenju misije njihove institucije ili tijela.

AD 5 je razred u kojem većina diplomanata i mladih stručnjaka započinje svoju karijeru administratora u europskim institucijama.

Ako se u okviru ovog natječaja zaposlite u tom razredu, kao dio tima obavljat ćete tri glavne vrste poslova u institucijama EU-a:

1.

oblikovanje politika;

2.

operativna provedba;

3.

upravljanje resursima.

Za više informacija o tipičnim zadaćama vidjeti PRILOG I.

ISPUNJUJEM LI UVJETE ZA PRIJAVU?

U trenutku potvrđivanja prijave morate ispunjivati SVE sljedeće uvjete:

Opći uvjeti

Uživate sva građanska prava državljanina države članice EU-a,

ispunjujete sve obveze u okviru nacionalnog zakonodavstva u pogledu vojne službe,

ispunjujete uvjete kojima se dokazuje primjerenost osobnosti za obavljanje predmetnih dužnosti.

Posebni uvjeti:

Jezici

Jezik 1: najniža razina – C1 na jednom od 24 službena jezika EU-a,

jezik 2: najniža razina – B2 na engleskom, francuskom ili njemačkom; jezik 2 mora biti različit od jezika 1.

Za više informacija o jezičnim razinama vidjeti Zajednički europski referentni okvir za jezike ( https://europass.cedefop.europa.eu/en/resources/european-language-levels-cefr).

Posebni uvjeti:

kvalifikacije i radno iskustvo

Završen sveučilišni studij u trajanju od najmanje tri godine potvrđen diplomom (stečenom najkasnije do 31. srpnja 2015.).

Za više informacija o diplomama vidjeti Prilog I. Općim pravilima primjenjivima na otvorene natječaje ( http://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/?uri=OJ:C:2015:070A:TOC).

Ne morate imati profesionalno iskustvo.

Odabrani drugi jezik mora biti engleski, francuski ili njemački . To su glavni radni jezici unutar institucija EU-a te je u interesu službe da novi zaposlenici odmah budu sposobni za rad i učinkovitu komunikaciju u svojem svakodnevnom radu na barem jednom od njih.

Za dodatne inormacije o jezicima u okviru natječaja EU-a vidjeti PRILOG II.

KAKAV JE POSTUPAK ODABIRA?

1)    Predodabir: računalni testovi s višestrukim izborom odgovora

Ako u propisanom roku potvrdite svoj obrazac za prijavu, bit ćete pozvani da pristupite nizu računalnih testova s višestrukim izborom odgovora u jednom od ovlaštenih centara EPSO-a.

Testovi

Jezik

Pitanja

Trajanje

Bodovni prag

Verbalno zaključivanje

jezik 1

10 pitanja

18 min.

5/10

Numeričko zaključivanje

jezik 1

10 pitanja

20 min.

5/10

Apstraktno zaključivanje

jezik 1

20 pitanja

20 min.

10/20

Situacijsko prosuđivanje

jezik 2

20 pitanja

30 min.

24/40

Rezultati testova verbalnog i numeričkog zaključivanja ne uzimaju se u obzir za izračun vašeg ukupnog broja bodova u fazi predodabira, no da biste se kvalificirali za sljedeću fazu natječaja, morate dosegnuti najmanji bodovni prag na svim testovima.

Broj kandidata koji će biti pozvani na međutestiranje bit će otprilike 10 puta veći, ali ne više od 11 puta veći od traženog broja uspješnih kandidata.

2)    Međutestiranje: test simulacije e-sandučića (e-tray)

Ako ste na svim računalnim testovima prošli bodovni prag i jedan ste od kandidata s najvećim ukupnim brojem bodova na testovima apstraktnog zaključivanja i situacijskog prosuđivanja, bit ćete pozvani da pristupite testu simulacije e-sandučića (e-tray) na vašem jeziku 2 u jednom od ovlaštenih centara EPSO-a.

Test simulacije e-sandučića (e-tray) obuhvaća 15 do 20 pitanja i njime se ocjenjuju četiri opće kompetencije kako je opisano u tablici kompetencija u nastavku. Za svaku kompetenciju dodjeljuje se od 0 do 10 bodova. Da biste pristupili sljedećoj fazi natječaja, morate biti jedan od kandidata koji su u ovom testu ostvarili najveći ukupni broj bodova .

Broj kandidata koji će biti pozvani na testove u centru za procjenu kandidata bit će otprilike 2 puta veći, ali ne više od 2,5 puta veći od traženog broja uspješnih kandidata.

3)    Centar za procjenu kandidata

Ako na temelju podataka iz svoje elektroničke prijave ispunjujete uvjete za sudjelovanje u natječaju te ste jedan od kandidata koji su na testu simulacije e-sandučića ostvarili najveći ukupni broj bodova , bit ćete pozvani na jednodnevno testiranje u centar za procjenu kandidata, najvjerojatnije u Bruxellesu , gdje ćete polagati testove na svojem jeziku 2 .

U centru za procjenu kandidata testirat će se osam općih kompetencija na temelju četiri testa (studija slučaja, usmena prezentacija, intervju na temelju kompetencija i rad u skupini). Bodovi ostvareni u tim testovima i oni ostvareni na testu simulacije e-sandučića (e-tray) kombiniraju se kako bi se dobio ukupan broj bodova od mogućih 80, kako je opisano u tablici u nastavku:

Kompetencije

Testovi

1.

analiziranje i rješavanje problema

usmena prezentacija

simulacija e-sandučića (e-tray)

2.

komunikacija

usmena prezentacija

studija slučaja

3.

usmjerenost na kvalitetu i rezultate

studija slučaja

simulacija e-sandučića (e-tray)

4.

učenje i razvoj

rad u skupini

intervju na temelju kompetencija

5.

određivanje prioriteta i organiziranje rada

rad u skupini

simulacija e-sandučića (e-tray)

6.

otpornost

usmena prezentacija

intervju na temelju kompetencija

7.

rad s drugima

rad u skupini

simulacija e-sandučića (e-tray)

8.

sposobnost vodstva

rad u skupini

intervju na temelju kompetencija

Bodovni pragovi

3/10 po kompetenciji i ukupno 50/80

4)    Popis uspješnih kandidata

Nakon provjere popratne dokumentacije kandidata odbor za odabir sastavlja popis uspješnih prihvatljivih kandidata koji su nakon centra za procjenu postigli najveći broj bodova sve dok se ne dosegne traženi broj uspješnih kandidata. Imena se navode abecednim redom.

KADA I GDJE SE MOGU PRIJAVITI?

Ispunite elektroničku prijavu na web-mjestu EPSO-a http://jobs.eu-careers.eu do:

21. travnja 2015. u 12.00 (podne) prema briselskom vremenu.


PRILOG I

OPIS RADNOG MJESTA

Glavne zadaće uspješnih kandidata koji će se zaposliti u okviru ovog natječaja mogu se razlikovati od institucije do institucije, a uključuju sljedeće:

1.   Oblikovanje i razvoj politika

Analiza i oblikovanje politika u područjima djelovanja EU-a,

praćenje provedbe posebnih sektorskih politika i proaktivan doprinos toj provedbi, izrada bilješki i izvještaja povezanih s analizom politike,

pomoć donositeljima odluka na temelju pisanih ili usmenih doprinosa.

2.   Operativna provedba

Utvrđivanje, provedba, praćenje i provjera programa i akcijskih planova,

upravljanje odnosima s državama članicama i vanjskim interesnim skupinama,

praćenje koordinacije među službama i institucijama te savjetovanje u pogledu europskih politika,

koordiniranje radnih skupina koje su uspostavile države članice, institucije i drugi vanjski dionici,

sastavljanje ugovora, izrada poziva na podnošenje prijedloga i poziva na podnošenje ponuda te sudjelovanje u praćenju prijedloga i projekata,

doprinos vanjskoj komunikaciji i unutarnjem izvješćivanju i komunikaciji.

3.   Upravljanje resursima

Upravljanje resursima, uključujući osoblje, financijska sredstva i opremu,

praćenje upravnih, financijskih i proračunskih postupaka,

sudjelovanje u izradi projekcija proračuna i izrada godišnjih izvješća i poslovnih knjiga,

upravljanje operativnim, strateškim, socijalnim i proračunskim rizicima.

Kraj PRILOGA I., kliknite ovdje za povratak na glavni tekst


PRILOG II

JEZICI

U skladu s presudom Suda Europske unije (Veliko vijeće) u predmetu C-566/10 P, Talijanska Republika protiv Komisije, institucije EU-a žele, u okviru ovog natječaja, obrazložiti ograničenje izbora drugog jezika na ograničen broj službenih jezika EU-a.

Kandidati se stoga obavješćuju da je odluka o mogućnostima odabira drugog jezika u ovom natječaju donesena u interesu službe za koju je potrebno da novi zaposlenici budu sposobni odmah početi raditi i učinkovito komunicirati u svojem svakodnevnom radu. U suprotnom bi učinkovito djelovanje institucija bilo ozbiljno ugroženo.

U skladu s dugogodišnjom praksom institucija EU-a povezanom s upotrebom jezika u internoj komunikaciji te uzimajući u obzir potrebe službi u smislu vanjske komunikacije i obrade dokumenata, najčešće se upotrebljavaju engleski, francuski i njemački jezik. Osim toga, engleski, francuski i njemački jezik najrašireniji su strani jezici u Europskoj uniji i strani jezici koji se najčešće uče. Ta činjenica potvrđuje trenutačne obrazovne i profesionalne standarde prema kojima se od kandidata za zapošljavanje na radna mjesta u institucijama Europske unije očekuje da vladaju najmanje jednim od tih jezika. Stoga, u nastojanju da se interesi i potrebe službe usklade sa sposobnostima kandidata, a pritom uzimajući u obzir posebno područje ovog natječaja, primjerenim se smatra organizirati testiranja na navedena tri jezika kako bi se zajamčilo da svi kandidati, bez obzira na svoj prvi službeni jezik, vladaju najmanje jednim od ta tri jezika na razini koja im omogućuje obavljanje njihova posla. Takvo testiranje posebnih kompetencija institucijama Unije pomaže u procjeni sposobnosti kandidata da odmah učinkovito djeluju u okruženju vrlo sličnom stvarnim uvjetima na radnome mjestu.

Zbog istih razloga preporučuje se da se ograniči izbor jezika na kojima kandidati komuniciraju s institucijom, uključujući jezike na kojima se može ispuniti prijava za natječaj. Na taj način osigurat će se i ujednačenost u uspoređivanju kandidata i provjeravanju njihovih prijava.

Nadalje, radi jednakog postupanja prema svima, svi kandidati, uključujući one čiji je prvi službeni jezik jedan od navedena tri, moraju proći testiranje na svojem drugom jeziku, koji odabiru među ta tri.

To ne dovodi u pitanje mogućnost daljnjeg jezičnog usavršavanja osoblja radi stjecanja sposobnosti rada na trećem jeziku u skladu s člankom 45. stavkom 2. Pravilnika o osoblju.

Kraj PRILOGA II., kliknite ovdje za povratak na glavni tekst