27.2.2023   

HR

Službeni list Europske unije

C 71/32


Tužba podnesena 2. prosinca 2022. – Electrawinds Shabla South EAD/Vijeće

(Predmet T-759/22)

(2023/C 71/43)

Jezik postupka: bugarski

Stranke

Tužitelj: Electrawinds Shabla South EAD (Sofija, Bugarska), zastupnik: M. Grozdev, odvjetnik

Tuženik: Vijeće Europske unije

Tužbeni zahtjev

Tužitelj od Općeg suda zahtijeva da:

poništi Uredbu Vijeća (EU) 2022/1854 od 6. listopada 2022. o hitnoj intervenciji za rješavanje pitanja visokih cijena energije (SL 2022., L 261, str. 1.);

poništi je u dijelu u kojem se određuje obvezna gornja granica tržišnih prihoda, koje proizvođači ostvaruju proizvodnjom električne energije iz izvora iz članka 7. stavka 1., kao i u dijelu u kojem se svakoj državi daje ovlast da u korist države oduzme (nacionalizira) „višak prihoda” tih proizvođača (u skladu s definicijom u članku 2. točki 9. Uredbe);

dodijeli mu naknadu troškova postupka.

Tužbeni razlozi i glavni argumenti

U prilog osnovanosti tužbe tužitelj ističe tri tužbena razloga.

1.

Prvi tužbeni razlog: nenadležnost

Uredba Vijeća (EU) 2022/1854 od 6. listopada 2022. donesena je uz povredu prava Unije jer Vijeće nije bilo nadležno. Članak 122. UFEU-a utvrđuje nadležnost Vijeća za krizne intervencije u području energetike, ali ta odredba Ugovora ima vrlo ograničeno područje primjene, a intervencijske mjere predviđene Uredbom prekoračuju to područje primjene. U skladu s člankom 122. stavkom 1. UFEU-a, Vijeće može odlučiti o mjerama primjerenima gospodarskim prilikama, osobito ako se pojave ozbiljne poteškoće u opskrbi određenim proizvodima, poglavito u području energetike. Slijedom toga, članak 122. UFEU-a ne utvrđuje zakonodavnu nadležnost Vijeća Europske unije za donošenje mjera za savladavanje energetske krize, nego samo nadležnost za intervenciju u slučaju ozbiljnih poteškoća u opskrbi određenim proizvodima, osobito energijom.

2.

Drugi tužbeni razlog: povreda načela proporcionalnosti

Uredba Vijeća (EU) 2022/1854 od 6. listopada 2022. povređuje načelo proporcionalnosti. U skladu s člankom 122. UFEU-a, dopuštene su samo primjerene mjere, ali uvođenje obvezne gornje granice tržišnih prihoda nije primjerena mjera jer se ne odnosi izravno na oblikovanje cijena energije. Cijene bi ostale i razvijale se kao i uvijek, sa ili bez granice prihoda. Osim toga, potražnja za električnom energijom i zemnim plinom neće se promijeniti uvođenjem gornje granice prihoda i poreza na tržišne prihode.

3.

Treći tužbeni razlog: povreda prava vlasništva

Neproporcionalnost mjera uvedenih Uredbom, u dijelu u kojem se Uredbom uspostavlja obvezna gornja granica tržišnih prihoda za proizvođače iz obnovljivih izvora energije, kao i ovlasti svake države članice da u korist države oduzme (nacionalizira) „višak prihoda” tih proizvođača povređuju temeljno pravo vlasništva. Primjena članka 122. stavka 1. Ugovora u funkcioniranju Europske unije (UFEU) čini jedan od aspekata javnog interesa Zajednice. Slijedom toga, primjenom tog članka mogla bi se uspostaviti ograničenja ostvarivanja prava vlasništva, pod uvjetom da gornja granica tržišnih prihoda za proizvođače iz obnovljivih izvora energije koja je uvedena Uredbom Vijeća (EU) 2022/1854 od 6. listopada 2022. i oduzimanje „viška prihoda” u korist države nisu neproporcionalni i ne zadiru u bitan sadržaj tog prava.