30.3.2015   

HR

Službeni list Europske unije

C 107/20


Žalba koju je 17. veljače 2015. podnio Sud Europske unije protiv rješenja Općeg suda (treće vijeće) od 6. siječnja 2015. u predmetu T-479/14, Kendrion protiv Europske unije

(Predmet C-71/15 P)

(2015/C 107/29)

Jezik postupka: nizozemski

Stranke

Žalitelj: Sud Europske unije (zastupnici: A. V. Placco i E. Beysen)

Druga stranka u postupku: Kendrion NV

Žalbeni zahtjev

Žalitelj od Suda zahtijeva da:

ukine rješenje Općeg suda (treće vijeće) od 6. siječnja 2015. u predmetu Kendrion/Europska unija;

usvoji zahtjeve koje je Sud Europske unije (u daljnjem tekstu: Sud EU) podnio Općem sudu u skladu s člankom 114. Poslovnika Općeg suda, te

donese konačnu odluku u ovom predmetu i zahtjev za naknadu štete koji je postavio Kendrion NV proglasi nedopuštenim, iz razloga što je usmjeren prema Sudu EU (kao zastupniku Unije),

podredno, ako Sud smatra da činjenica što je tužba usmjerena protiv Suda EU, a ne protiv Komisije (kao zastupnice Unije) nije relevantna za dopuštenost ove tužbe, ali smatra da je Opći sud u svojoj odluci o prethodnom postupovnom pitanju trebao odrediti zamjenu Suda EU Komisijom u svojstvu tuženika, vrati predmet Općem sudu, kako bi ovaj, pridržavajući se pravnih ocjena Suda, mogao donijeti odluku o tužbi za naknadu štete koju je podnio Kendrion NV;

Kendrionu NV naloži snošenje troškova koji su Sudu EU nastali u prvostupanjskom postupku kao i u žalbenom postupku.

Žalbeni razlozi i glavni argumenti

Opći je sud svojim rješenjem od 6. siječnja 2015. odbio zahtjev koji je sukladno članku 114. Poslovnika Općeg suda podnio Sud EU u predmetu T-479/14, Kendrion/Sud EU. Tim se zahtjevom zahtijevalo proglašenje tužbe Kendriona NV podnesene protiv Suda EU nedopuštenom, a kojom je Kendrion NV želio ostvariti zahtjev po osnovi izvanugovorne odgovornosti Unije za štetu, s ciljem naknade štete koja mu je nastala time što Opći sud u predmetu T-54/06, Kendrion/Komisija nije donio odluku u razumnom roku. Podredno, Sud EU je navedenim zahtjevom uputio prethodno postupovno pitanje, kojim je zahtijevao da ga se kao tuženika zamijeni Europskom komisijom. U tom je kontekstu Sud EU naveo da je Kendrion NV svoju tužbu trebao podnijeti protiv Europske unije, zastupane po Komisiji, a ne protiv Suda EU. Opći se sud u svojem rješenju od 6. siječnja 2015. nije složio s tim mišljenjem Suda EU.

Ovime Sud EU podnosi žalbu Sudu u skladu s člankom 56. Poslovnika Suda te zahtijeva ukidanje rješenja. U potporu svojoj žalbi, Sud EU navodi povredu pravila o zastupanju Unije pred sudovima Unije kao i povredu obveze obrazlaganja.

U okviru prvog žalbenog razloga koji se odnosi na povredu pravila o zastupanju Unije pred njezinim sudovima , Sud EU navodi da se – u nedostatku izričitog propisa koji bi uređivao zastupanje Unije pred njezinim sudovima u tužbama kojima se ostvaruje izvanugovorna odgovornost za štetu temeljem čl. 268. UEU-a – pravila o takvom zastupanju moraju izvesti iz općih načela koja se primjenjuju na izvršavanje pravosudne djelatnosti, a osobito načela dobrog sudovanja i načela sudačke neovisnosti i nepristranosti.

Ovaj se prvi žalbeni razlog Suda EU sastoji od dva dijela, naime povrede načela dobrog sudovanja i povrede načela sudačke neovisnosti i nepristranosti.

U okviru prvog dijela prvog žalbenog razloga, Sud EU navodi da se zaključak do kojeg je došao Opći sud, naime da Sud EU može zastupati Uniju u okviru navedenog postupka za naknadu štete, očito temelji na sudskoj praksi iz presude Werhahn Hansamühle i dr./Vijeće i Komisija (63/72 do 69/72, EU:C:1973:121, u daljnjem tekstu: presuda Werhahn i dr.). Iz odluke donesene u tom predmetu proizlazi da tadašnju Zajednicu, a današnju Uniju – kada nastane njezina odgovornost zbog ponašanja njezinih tijela – pred sudom Unije zastupa tijelo ili tijela kojima se stavlja na teret ponašanje koje je dovelo do odgovornosti. Prema mišljenju Suda EU ta se presuda ne može primijeniti u ovom predmetu, jer bi to iz različitih razloga dovelo do situacije koja bi bila u suprotnosti s dobrim sudovanjem, koje je pak prema izričitom navodu presude Werhahn i dr. predstavljalo razlog za njezino donošenje. U vezi s time, Sud EU se usputno poziva na nepoštivanje domašaja čl. 317. st. 1. UFEU-a i čl. 53. st. 1. Uredbe br. 966/2012 (1), prema kojima je Opći sud morao priznati načelo prema kojem naknada štete kakva se traži u ovom postupku u konačnici pada na teret Komisijinog dijela proračuna Unije.

U okviru drugog dijela prvog žalbenog razloga, Sud EU – pozivajući se na presudu Europskog suda za ljudska prava od 10. srpnja 2008., Mihalkov/Bugarska (predmet br. 67719/01) – ističe da Opći sud, prilikom utvrđivanja da Sud EU treba zastupati Uniju u okviru tužbe za naknadu štete koju je podnio Kendrion, nije poštivao zahtjeve sudačke neovisnosti i nepristranosti. Budući da je u ovom predmetu, kao prvo, činjenično stanje na kojem se temelji navodna odgovornost nastalo obavljanjem pravosudne djelatnosti od strane nadležnog sudskog sastava, i kao drugo, da sastav koji mora rješavati predmet, (i) pripada istom sudu (Općem sudu), kao i sastav kojem se stavlja na teret činjenično stanje na kojem se temelji odgovornost, te (ii) predstavlja dio tuženika u ovom predmetu (Suda EU), s kojem su sutkinje i suci tog sastava profesionalno povezani, gore navedeni zahtjevi nisu ispunjeni. Ovo vrijedi u još i većoj mjeri kada – kako je odlučio Opći sud – naknada štete kakva se zahtjeva u ovom postupku u konačnici mora biti isplaćena iz dijela proračuna Unije koji se odnosi na Sud EU.

U okviru svojeg drugog žalbenog razloga Sud EU ističe da se pobijanim rješenjem povrjeđuje obveza obrazlaganja , jer isto ne sadrži konkretno odbijanje argumenata Suda EU iznesenih pred Općim sudom u pogledu dosega presude Kendrion/Komisija (C-50/12, EU:C:2013:771).


(1)  Uredba (EU, Euratom) br. 966/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 25. listopada 2012. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ, Euratom) br. 1605/2002 (SL L 298, str. 1.) (SL, posebno izdanje na hrvatskom jeziku, poglavlje 1., svezak 7., str. 248.).