Predmet C‑561/12

Nordecon AS

i

Ramboll Eesti AS

protiv

Rahandusministeerium

(zahtjev za prethodnu odluku koji je uputio Riigikohus)

„Javna nabava — Pregovarački postupak s prethodnom objavom poziva na nadmetanje — Mogućnost da javni naručitelj pregovara o ponudama koje ne ispunjavaju bitne zahtjeve tehničkih specifikacija navedenih u dokumentaciji za nadmetanje“

Sažetak – Presuda Suda (četvrto vijeće) od 5. prosinca. 2013.

  1. Prethodna pitanja – Nadležnost Suda – Granice – Nadležnost nacionalnog suda – Utvrđivanje i ocjena činjenica spora – Nužnost prethodnog pitanja i relevantnost postavljenih pitanja – Ocjena nacionalnog suda – Pitanja koja očito nisu relevantna i hipotetska pitanja postavljena u kontekstu koji isključuje koristan odgovor – Pitanja koja nemaju veze s predmetom spora u glavnom postupku

    (čl. 267. UFEU‑a)

  2. Usklađivanje zakonodavstava – Provedba postupaka javne nabave radova, robe i usluga – Direktiva 2004/18 – Pregovarački postupak s prethodnom objavom poziva na nadmetanje – Mogućnost da javni naručitelj pregovara o ponudama koje ne ispunjavaju bitne zahtjeve tehničkih specifikacija navedenih u dokumentaciji za nadmetanje – Nepostojanje

    (Direktiva 2004/18 Europskog parlamenta i Vijeća, čl. 30. st. 2.)

  1.  Vidjeti tekst odluke.

    (t. 28.‑30.)

  2.  Članak 30. stavak 2. Direktive 2004/18 o usklađivanju postupaka za sklapanje ugovora o javnim radovima, ugovora o javnoj nabavi robe te ugovora o javnim uslugama ne ovlašćuje javnog naručitelja da pregovara s ponuditeljima čije ponude ne ispunjavaju bitne zahtjeve predviđene u tehničkim specifikacijama nabave.

    Naime, na taj način, iako javni naručitelj ima ovlast pregovaranja u okviru pregovaračkog postupka, dužan je uvijek paziti da se poštuju zahtjevi postupka javne nabave kojima je dodijelio bitan značaj. Ako to ne bi bio slučaj, ne bi se poštovalo načelo prema kojem javni naručitelji djeluju na transparentan način i ne bi se postigao cilj sprečavanja opasnosti od favoriziranja i samovolje javnog naručitelja.

    Osim toga, činjenica da se za potrebe pregovaranja dopušta ponuda koja ne udovoljava bitnim uvjetima dovela bi do potpune beskorisnosti određivanje bitnih uvjeta u pozivu na nadmetanje i ne bi omogućila javnom naručitelju da pregovara s podnositeljima na istoj osnovi sastavljenoj od navedenih uvjeta te, utoliko, da se prema njima ponaša jednako.

    (t. 36.‑39. i izreka)