Strasbourg, 1.4.2025.

COM(2025) 136 final

2025/0070(COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU) 2019/631 kako bi se uključila dodatna fleksibilnost u pogledu izračuna usklađenosti proizvođača sa standardnim vrijednostima emisija CO2 za nove osobne automobile i nova laka gospodarska vozila za kalendarske godine od 2025. do 2027.

(Tekst značajan za EGP)


OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

Uredbom (EU) 2019/631 1 utvrđene su standardne vrijednosti emisija CO2 za nove osobne automobile i nova laka gospodarska vozila. To je ključan doprinos postizanju ciljeva utvrđenih u Europskom zakonu o klimi, uključujući cilj klimatske neutralnosti do 2050. i cilj smanjenja emisija CO2 do 2030. u cijelom gospodarstvu za 55 % u usporedbi s razinama iz 1990.

Automobilska je industrija vrlo važna za gospodarstvo EU-a i čini više od 7 % njegova BDP-a. Izravno ili neizravno osigurava radna mjesta u proizvodnji, prodaji, održavanju, izradi, prometu i prometnim uslugama za oko 13 milijuna Europljana. Automobilski sektor prolazi kroz strukturnu preobrazbu, uključujući promjene u čistim i digitalnim tehnologijama, a posebno prelazak na vozila s nultim emisijama. Standardi za CO2 pružaju dugoročnu sigurnost i predvidljivost ulagačima duž lanca vrijednosti, što omogućuje transformaciju sektora, a istodobno se ostavlja dovoljno vremena za pravednu tranziciju.

Uredbom se zahtijeva da se godišnje prosječne emisije CO2 iz novih automobila i novih kombija za cijeli vozni park EU-a smanjuju u intervalima od pet godina. Cilj smanjenja CO2 od 15 % u odnosu na vrijednosti iz 2021. počinje se primjenjivati 2025. za svaku godinu u razdoblju od 2025. do 2029.

Svake godine utvrđuju se ciljne vrijednosti za prosječne emisije CO2 i specifične emisije CO2 za svakog proizvođača na temelju ciljne vrijednosti za cijeli vozni park EU-a kako bi se procijenilo koliko se uspješno proizvođači pridržavaju svojih ciljnih vrijednosti. Proizvođači koji prijeđu svoju ciljnu vrijednost za specifične emisije plaćaju premiju za prekomjerne emisije od 95 EUR po g/km za svako novo registrirano vozilo.

U kontekstu strateškog dijaloga o budućnosti automobilske industrije koji se vodio u prvom tromjesečju 2025. i kako je najavljeno u Akcijskom planu Komisije za automobilski sektor od 5. ožujka 2025., Prijedlog se odnosi na ciljanu izmjenu Uredbe (EU) 2019/631 kako bi se proizvođačima pružila dodatna fleksibilnost u pogledu njihovih obveza usklađivanja predviđanjem trogodišnjeg razdoblja usklađivanja za 2025., 2026. i 2027. umjesto godišnjeg razdoblja.

Ciljanom izmjenom uvodi se ta dodatna fleksibilnost za proizvođače uz zadržavanje razine ambicije ciljnih vrijednosti smanjenja emisija.

Kako bi se zadržala regulatorna sigurnost i predvidljivost, ključno je da se Europski parlament i Vijeće brzo i bez odgode dogovore o toj jednokratnoj fleksibilnosti kako bi se omogućila usklađenost tijekom trogodišnjeg razdoblja usklađivanja.

Dosljednost s postojećim odredbama politike u tom području

Ovim se Prijedlogom ne mijenjaju materijalna pravila Uredbe (EU) 2019/631 te se zadržavaju ciljne vrijednosti iz nje. Prijedlogom se odgovara na zabrinutost koju je u EU-u izrazio automobilski sektor tako što se proizvođačima pruža dodatna fleksibilnost u pogledu usklađivanja s ciljevima Uredbe.

Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

Uredbom o Europskom zakonu o klimi 2 uspostavlja se okvir za postizanje klimatske neutralnosti u EU-u do 2050. Zahtijeva se smanjenje neto emisija stakleničkih plinova u EU-u za najmanje 55 % (u usporedbi s razinama iz 1990.) do 2030. Od Komisije se zahtijeva da predloži cilj za 2040. U skladu s ciljevima smanjenja emisija iz Europskog zakona o klimi Uredbom (EU) 2019/631 utvrđuju se ciljne vrijednosti smanjenja emisija za automobile i kombije.

Ovim se Prijedlogom ne mijenjaju ciljne vrijednosti smanjenja niti smanjuju opće ambicije u pogledu standarda za emisije CO2. Uvođenjem jednokratnog trogodišnjeg razdoblja usklađivanja za 2025., 2026. i 2027. umjesto godišnje procjene proizvođačima vozila omogućuje se dodatna fleksibilnost, a ujedno se zadržava sigurnost i predvidljivost za ulagače duž lanca vrijednosti.

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Pravna osnova ovog Prijedloga je članak 192. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU). U skladu s člankom 191. i člankom 192. stavkom 1. UFEU-a Europska unija doprinosi, među ostalim, ostvarenju sljedećih ciljeva: očuvanju, zaštiti i poboljšanju kvalitete okoliša; promicanju mjera na međunarodnoj razini za rješavanje regionalnih, odnosno svjetskih problema okoliša, a osobito borbi protiv klimatskih promjena. Na temelju članka 192. UFEU-a Unija je već donijela politike za rješavanje problema emisija CO2 iz automobila i lakih gospodarskih vozila, počevši s Uredbom (EZ) 443/2009 3 i Uredbom (EU) 510/2011 4 .

Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

Ova je inicijativa u skladu s načelom supsidijarnosti. Države članice ne mogu same postići izmjenu Uredbe (EU) 2019/631 kako bi se osigurala ta dodatna fleksibilnost.

Proporcionalnost

Prijedlog je u skladu s načelom proporcionalnosti jer ne prelazi ono što je potrebno za postizanje ciljeva Unije u pogledu smanjenja emisija stakleničkih plinova na troškovno učinkovit način, a proizvođačima vozila pruža jednokratnu dodatnu fleksibilnost u pogledu njihove usklađenosti ujedno zadržavajući razinu ambicije ciljnih vrijednosti.

Odabir instrumenta

Prijedlogom se Uredba (EU) 2019/631 izmjenjuje samo u pogledu pružanja dodatne fleksibilnosti za razdoblja usklađivanja. Stoga bi trebao imati isti oblik akta, tj. uredbu.

3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA

Ex post evaluacije / provjere primjerenosti postojećeg zakonodavstva

Za prijedlog nije potrebna evaluacija jer se njime predviđa samo nova i privremena fleksibilnost za usklađivanje proizvođača vozila s ciljnim vrijednostima.

Savjetovanja s dionicima

Komisija je održala intenzivne i opsežne rasprave s proizvođačima i dionicima iz automobilskog vrijednosnog lanca u kontekstu strateškog dijaloga o budućnosti automobilske industrije u prvom tromjesečju 2025.

Prikupljanje i primjena stručnog znanja

Prijedlog je razrađen u skladu s postupkom internog preispitivanja postojećih obveza i temelji se na iskustvu u provedbi s njim povezanog zakonodavstva, uključujući godišnji postupak praćenja usklađenosti proizvođača u pogledu CO2.

Procjena učinka

Prijedlog se odnosi na ciljane izmjene Uredbe (EU) 2019/631 kako bi se proizvođačima pružila dodatna fleksibilnost u pogledu njihovih obveza usklađivanja. Time se ne mijenja razina ambicije ciljnih vrijednosti.

Primjerenost i pojednostavnjenje propisa

U usporedbi s postojećom Uredbom ne očekuje se da će se Prijedlogom povećati administrativni troškovi. Osim toga, njime se ne povećava složenost pravnog okvira.

Temeljna prava

Prijedlog poštuje temeljna prava i načela posebno iz Povelje Europske unije o temeljnim pravima 5 . Posebno pridonosi cilju visoke razine zaštite okoliša u skladu s načelom održivog razvoja iz članka 37. Povelje Europske unije o temeljnim pravima.

4.UTJECAJ NA PRORAČUN

Zakonodavni financijski izvještaj u kojem se utvrđuju posljedice za proračunske, ljudske i administrativne resurse bio je priložen prijedlogu na temelju kojeg su donesene Uredba (EU) 2019/631 i njezina zadnja revizija u Uredbi (EU) 2023/851.

5.DRUGI ELEMENTI

Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja

Ovim se Prijedlogom ne mijenja sadržaj pravila, ocjena provedbe ostaje ista kao i za prijedlog na temelju kojeg je donesena Uredba (EU) 2019/631, izmijenjena Uredbom (EU) 2023/851.

Detaljno obrazloženje posebnih odredaba prijedloga

Člankom 1. stavkom 1. mijenja se članak 4. kako bi se utvrdilo trogodišnje razdoblje usklađivanja.

Člankom 1. stavkom 2. mijenja se članak 6. kako bi se utvrdilo da bi sporazume o udruživanju za razdoblje 2025. – 2027. trebalo priopćiti Komisiji do kraja 2027.

Člankom 1. stavkom 3. mijenja se članak 8. kako bi se utvrdila pravila o uvođenju premija za prekomjerne emisije za trogodišnje razdoblje usklađivanja 2025. – 2027.

2025/0070 (COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU) 2019/631 kako bi se uključila dodatna fleksibilnost u pogledu izračuna usklađenosti proizvođača sa standardnim vrijednostima emisija CO2 za nove osobne automobile i nova laka gospodarska vozila za kalendarske godine od 2025. do 2027.

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 192. stavak 1.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora 6 ,

uzimajući u obzir mišljenje Odbora regija 7 ,

u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom,

budući da:

(1)Uredbom (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća 8 utvrđuju se ciljne vrijednosti za CO2 za nove osobne automobile i nova laka gospodarska vozila, koje su ključan dio okvira Unije za smanjenje neto emisija stakleničkih plinova do 2030. za najmanje 55 % u odnosu na razine iz 1990. i postizanje klimatske neutralnosti u cijelom gospodarstvu do 2050.

(2)Kao odgovor na zahtjev dionika da se omogući dodatna fleksibilnost za usklađivanje s ciljnim vrijednostima za CO2 u razdoblju 2025. – 2027. primjereno je hitno donijeti izmjenu kako bi se omogućila jednokratna fleksibilnost za te tri godine za izračun usklađenosti sa standardnim vrijednostima emisija CO2, a ujedno zadržale ciljne vrijednosti za smanjenje emisija CO2.

(3)U razdoblju od 2025. do 2027. proizvođači bi trebali osigurati da prosječne specifične emisije CO2 njihovih vozila ne prelaze ciljnu vrijednost za emisije, koja se izračunava kao prosjek njihovih godišnjih ciljnih vrijednosti za specifične emisije tijekom tog razdoblja. Usklađenost s ciljnim vrijednostima trebala bi se procijeniti na kraju trogodišnjeg razdoblja za svakog pojedinačnog proizvođača. Premije za prekomjerne emisije trebalo bi izračunati u skladu s tim.

(4)Kako bi se odredbe o udruživanju uskladile s dodatnom fleksibilnošću za usklađivanje u godinama od 2025. do 2027., trebalo bi biti moguće sklopiti sporazume o udruživanju za svaku od te tri godine do kraja 2027.

(5)S obzirom na to da cilj ove Uredbe, omogućivanje dodatne fleksibilnosti za usklađivanje s ciljnim vrijednostima za CO2 u razdoblju od 2025. do 2027. uz zadržavanje zahtjeva za smanjenje emisija CO2 za nove osobne automobile i nova laka gospodarska vozila, ne mogu dostatno ostvariti države članice, nego se zbog njegova opsega i učinaka on na bolji način može ostvariti na razini Unije, Unija može donijeti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti utvrđenim u članku 5. Ugovora o Europskoj uniji. U skladu s načelom proporcionalnosti utvrđenim u tom članku, ova Uredba ne prelazi ono što je potrebno za ostvarivanje tog cilja.

(6)Uredbu (EU) 2019/631 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELI SU OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EU) 2019/631 mijenja se kako slijedi:

(1)u članku 4. dodaje se sljedeći stavak:

„1.a Odstupajući od stavka 1., za trogodišnje razdoblje koje obuhvaća kalendarske godine od 2025. do 2027. proizvođač, i kad je član udruženja, osigurava da njegove prosječne specifične emisije CO2 tijekom tog razdoblja ne prelaze njegovu ciljnu vrijednost za specifične emisije tijekom tog razdoblja.

Te prosječne specifične emisije CO2 izračunavaju se kao prosjek prosječnih godišnjih specifičnih emisija CO2 u trogodišnjem razdoblju ponderiran u skladu s brojem novoregistriranih vozila proizvođača u svakoj kalendarskoj godini.

Ciljna vrijednost za specifične emisije izračunava se kao prosjek godišnjih ciljnih vrijednosti za specifične emisije u trogodišnjem razdoblju utvrđenih u skladu s točkom 6.3. dijela A ili dijela B Priloga I. ili, ako je proizvođaču odobreno odstupanje na temelju članka 10., u skladu s tim odstupanjem, ponderiran u skladu s brojem novoregistriranih vozila proizvođača u svakoj kalendarskoj godini.

Za svaku kalendarsku godinu u kojoj je proizvođač bio uključen u udruženje, godišnje prosječne specifične emisije CO2 i godišnja ciljna vrijednost za specifične emisije koje treba upotrijebiti za te izračune su vrijednosti za to udruženje.”;

(2)u članku 6. stavku 2. dodaje se sljedeći podstavak:

„Odstupajući od prvog podstavka, sporazum o udruživanju koji obuhvaća kalendarske godine 2025. ili 2026. može se sklopiti do 31. prosinca 2027.”;

(3)u članku 8. stavku 1. dodaje se sljedeći podstavak:

„Odstupajući od prvog podstavka, za kalendarske godine od 2025. do 2027. Komisija zaračunava premiju za prekomjerne emisije svakom proizvođaču čije prosječne specifične emisije CO2 tijekom te tri godine prelaze njegovu ciljnu vrijednost za specifične emisije u razdoblju od 2025. do 2027.”.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Strasbourgu,

Za Europski parlament    Za Vijeće

Predsjednica    Predsjednik

IZVJEŠTAJ O FINANCIJSKIM I DIGITALNIM ASPEKTIMA ZAKONODAVNOG PRIJEDLOGA

1.OKVIR PRIJEDLOGA/INICIJATIVE3

1.1.Naslov prijedloga/inicijative3

1.2.Predmetna područja politike3

1.3.Ciljevi3

1.3.1.Opći ciljevi3

1.3.2.Specifični ciljevi3

1.3.3.Očekivani rezultati i učinak3

1.3.4.Pokazatelji uspješnosti3

1.4.Prijedlog/inicijativa odnosi se na:3

1.5.Obrazloženje prijedloga/inicijative4

1.5.1.Potrebe koje treba zadovoljiti kratkoročno ili dugoročno, uključujući detaljan vremenski okvir provedbe inicijative4

1.5.2.Dodana vrijednost sudjelovanja EU-a (može proizlaziti iz različitih čimbenika, npr. prednosti koordinacije, pravne sigurnosti, veće djelotvornosti ili komplementarnosti). Za potrebe ovog odjeljka „dodana vrijednost sudjelovanja EU-a” je vrijednost koja proizlazi iz djelovanja EU-a i dodatna je u odnosu na vrijednost koju bi države članice inače ostvarile same.4

1.5.3.Pouke iz prijašnjih sličnih iskustava4

1.5.4.Usklađenost s višegodišnjim financijskim okvirom i moguće sinergije s drugim prikladnim instrumentima4

1.5.5.Ocjena različitih dostupnih mogućnosti financiranja, uključujući mogućnost preraspodjele4

1.6.Trajanje prijedloga/inicijative i njegova/njezina financijskog učinka5

1.7.Planirani načini izvršenja proračuna5

2.MJERE UPRAVLJANJA6

2.1.Pravila praćenja i izvješćivanja6

2.2.Sustavi upravljanja i kontrole6

2.2.1.Obrazloženje načina izvršenja proračuna, mehanizama provedbe financiranja, načina plaćanja i predložene strategije kontrole6

2.2.2.Informacije o utvrđenim rizicima i sustavima unutarnje kontrole uspostavljenima za njihovo smanjenje6

2.2.3.Procjena i obrazloženje troškovne učinkovitosti kontrola (omjer troškova kontrola i vrijednosti sredstava kojima se upravlja) i procjena očekivane razine rizika od pogreške (pri plaćanju i pri zaključenju)6

2.3.Mjere za sprečavanje prijevara i nepravilnosti6

3.PROCIJENJENI FINANCIJSKI UČINAK PRIJEDLOGA/INICIJATIVE7

3.1.Naslovi višegodišnjeg financijskog okvira i proračunske linije rashoda na koje prijedlog/inicijativa ima učinak7

3.2.Procijenjeni financijski učinak prijedloga na odobrena sredstva8

3.2.1.Sažetak procijenjenog učinka na odobrena sredstva za poslovanje8

3.2.1.1.Odobrena sredstva iz izglasanog proračuna8

3.2.1.2.Odobrena sredstva iz vanjskih namjenskih prihoda8

3.2.2.Procijenjena ostvarenja financirana odobrenim sredstvima za poslovanje15

3.2.3.Sažetak procijenjenog učinka na administrativna odobrena sredstva17

3.2.3.1. Odobrena sredstva iz izglasanog proračuna17

3.2.3.2.Odobrena sredstva iz vanjskih namjenskih prihoda17

3.2.3.3.Ukupna odobrena sredstva17

3.2.4.Procijenjene potrebe za ljudskim resursima17

3.2.4.1.Financirano iz izglasanog proračuna17

3.2.4.2.Financirano iz vanjskih namjenskih prihoda17

3.2.4.3.Ukupne potrebe za ljudskim resursima17

3.2.5.Pregled procijenjenog učinka na ulaganja povezana s digitalnom tehnologijom18

3.2.6.Usklađenost s aktualnim višegodišnjim financijskim okvirom19

3.2.7.Doprinos trećih strana19

3.3.Procijenjeni učinak na prihode19

4.Digitalni aspekti20

4.1.Zahtjevi relevantni za digitalizaciju20

4.2.Podaci20

4.3.Digitalna rješenja20

4.4.Procjena interoperabilnosti20

4.5.Mjere za potporu digitalnoj provedbi20

1.OKVIR PRIJEDLOGA/INICIJATIVE 

1.1.Naslov prijedloga/inicijative

Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) 2019/631 kako bi se uključila dodatna fleksibilnost u pogledu izračuna usklađenosti proizvođača sa standardnim vrijednostima emisija CO2 za nove osobne automobile i nova laka gospodarska vozila za kalendarske godine od 2025. do 2027.

1.2.Predmetna područja politike 

Klimatska politika

1.3.Ciljevi

1.3.1.Opći ciljevi

Standardi za emisije CO2 ulagačima u cijelom automobilskom vrijednosnom lancu pružaju dugoročnu sigurnost i predvidljivost te istodobno omogućuju dovoljno vremena za pravednu tranziciju. Cilj je prijedloga o izmjeni proizvođačima pružiti dodatnu fleksibilnost kako bi ispunili ciljnu vrijednost emisija CO2 za 2025. te istodobno zadržati istu razinu ambicije.

1.3.2.Specifični ciljevi

Prijedlog se odnosi na ciljane izmjene Uredbe o emisijama CO2 za automobile i kombije kako bi se proizvođačima pružila dodatna fleksibilnost: njime se predviđa trogodišnje umjesto godišnjeg razdoblja usklađivanja za 2025., 2026. i 2027. zajedno.

1.3.3.Očekivani rezultati i učinak

Navesti očekivane učinke prijedloga/inicijative na ciljane korisnike/skupine.

Izmjenom bi se, ako se donese, utvrdilo da se usklađenost procjenjuje tijekom 2025., 2026. i 2027. zajedno kako bi se proizvođačima automobila omogućilo da prekoračenje ciljne vrijednosti u jednoj ili dvije od tih godina nadoknade dodatnim rezultatima u drugim godinama.

1.3.4.Pokazatelji uspješnosti

Navesti pokazatelje za praćenje napretka i postignuća.

Praćenje usklađenosti proizvođača s obzirom na emisije CO2 tijekom trogodišnjeg razdoblja.

1.4.Prijedlog/inicijativa odnosi se na: 

 novo djelovanje 

 novo djelovanje nakon pilot-projekta / pripremnog djelovanja 9  

 produženje postojećeg djelovanja 

 spajanje ili preusmjeravanje jednog ili više djelovanja u drugo/novo djelovanje

1.5.Obrazloženje prijedloga/inicijative 

1.5.1.Potrebe koje treba zadovoljiti kratkoročno ili dugoročno, uključujući detaljan vremenski okvir provedbe inicijative

Cilj je prijedloga o izmjeni proizvođačima pružiti dodatnu fleksibilnost kako bi se uskladili s ciljnim vrijednostima CO2 te istodobno zadržati opću ambiciju u pogledu ciljnih vrijednosti smanjenja emisija CO2 u razdoblju 2025. – 2029.

1.5.2.Dodana vrijednost sudjelovanja EU-a (može proizlaziti iz različitih čimbenika, npr. prednosti koordinacije, pravne sigurnosti, veće djelotvornosti ili komplementarnosti). Za potrebe ovog odjeljka „dodana vrijednost sudjelovanja EU-a” je vrijednost koja proizlazi iz djelovanja EU-a i dodatna je u odnosu na vrijednost koju bi države članice inače ostvarile same.

Klimatske promjene problem su koji nadilazi granice i koji se ne može riješiti isključivo nacionalnim ili lokalnim mjerama. Koordinacija djelovanja u području klime mora se provesti na europskoj razini, a djelovanje EU-a opravdano je na temelju supsidijarnosti. S obzirom na potrebu za izmjenom Uredbe (EU) 2019/631 pružanjem dodatne fleksibilnosti u pogledu razdoblja usklađivanja, države članice ne mogu same ostvariti ciljeve ove inicijative.

1.5.3.Pouke iz prijašnjih sličnih iskustava

Prijedlog se temelji na postojećim propisima kojima se osiguralo kontinuirano smanjenje emisija CO2voznog parka novih automobila i lakih gospodarskih vozila EU-a u prošlom desetljeću.

1.5.4.Usklađenost s višegodišnjim financijskim okvirom i moguće sinergije s drugim prikladnim instrumentima

Nisu potrebna dodatna sredstva.

1.5.5.Ocjena različitih dostupnih mogućnosti financiranja, uključujući mogućnost preraspodjele

Nisu potrebna dodatna sredstva.

1.6.Trajanje prijedloga/inicijative i njegova/njezina financijskog učinka

 Ograničeno trajanje

   na snazi od [DD. MM.] GGGG. do [DD. MM.] GGGG.

   financijski učinak od GGGG. do GGGG. za odobrena sredstva za preuzimanje obveza i od GGGG. do GGGG. za odobrena sredstva za plaćanje

 Neograničeno trajanje

provedba s početnim razdobljem od GGGG. do GGGG.,

nakon čega slijedi redovna provedba.

1.7.Planirani načini izvršenja proračuna 10   

 Izravno upravljanje Komisije

preko njezinih službi, uključujući osoblje u delegacijama Unije

   preko izvršnih agencija

 Podijeljeno upravljanje s državama članicama

 Neizravno upravljanje povjeravanjem zadaća izvršenja proračuna:

trećim zemljama ili tijelima koja su one imenovale

međunarodnim organizacijama i njihovim agencijama (navesti)

Europskoj investicijskoj banci i Europskom investicijskom fondu

tijelima iz članaka 70. i 71. Financijske uredbe

tijelima javnog prava

tijelima uređenima privatnim pravom koja pružaju javne usluge, u mjeri u kojoj su im dana odgovarajuća financijska jamstva

tijelima uređenima privatnim pravom države članice kojima je povjerena provedba javno-privatnog partnerstva i kojima su dana odgovarajuća financijska jamstva

tijelima ili osobama kojima je povjerena provedba posebnih djelovanja u području zajedničke vanjske i sigurnosne politike u skladu s glavom V. Ugovora o Europskoj uniji i koji su navedeni u relevantnom temeljnom aktu

tijelima osnovanima u državi članici koja su uređena privatnim pravom države članice ili pravom Unije i ispunjavaju uvjete da im se u skladu sa sektorskim pravilima povjeri izvršavanje sredstava Unije ili proračunskih jamstava, ako su ta tijela pod nadzorom tijela javnog prava ili tijela uređenih privatnim pravom koja pružaju javne usluge i ta su im nadzorna tijela dala odgovarajuća financijska jamstva u obliku solidarne odgovornosti ili jednakovrijedna financijska jamstva, koja za svako djelovanje mogu biti ograničena na najviši iznos potpore Unije.

Napomene

Nisu potrebna dodatna sredstva.

2.MJERE UPRAVLJANJA 

2.1.Pravila praćenja i izvješćivanja 

Ne uvode se izmjene pravila praćenja i izvješćivanja jer postojeći sustav omogućuje i praćenje primjene predložene dodatne fleksibilnosti.

2.2.Sustavi upravljanja i kontrole 

2.2.1.Obrazloženje načina izvršenja proračuna, mehanizama provedbe financiranja, načina plaćanja i predložene strategije kontrole

Prijedlogom se ne provodi financijski program, već se uvodi dodatna fleksibilnost za razdoblje 2025. – 2027. u pogledu usklađenosti proizvođača lakih vozila s ciljnim vrijednostima emisija CO2. Način upravljanja, mehanizmi provedbe financiranja, načini plaćanja i strategija kontrole s obzirom na stope pogreške nisu primjenjivi.

2.2.2.Informacije o utvrđenim rizicima i sustavima unutarnje kontrole uspostavljenima za njihovo smanjenje

Ovaj se prijedlog ne odnosi na program potrošnje. Učinkovito praćenje podataka iz registra vozila neophodno je kako bi se osigurala pravna sigurnost u provedbi zakonodavstva i jednaki uvjeti među raznim proizvođačima.

2.2.3.Procjena i obrazloženje troškovne učinkovitosti kontrola (omjer troškova kontrola i vrijednosti sredstava kojima se upravlja) i procjena očekivane razine rizika od pogreške (pri plaćanju i pri zaključenju) 

Ovom se inicijativom ne uvode nove značajne kontrole/rizici koji ne bi bili obuhvaćeni postojećim okvirom za unutarnju kontrolu. Nisu predviđene posebne mjere osim primjene Financijske uredbe.

2.3.Mjere za sprečavanje prijevara i nepravilnosti 

Osim primjene Financijske uredbe radi sprečavanja prijevara i nepravilnosti, dodatna fleksibilnost u pogledu usklađivanja sa zahtjevima za smanjenje CO2 predviđenima u ovom prijedlogu upotpunit će se praćenjem raznih skupova podataka i izvješćivanjem o njima, kako je propisano u Uredbi (EU) 2019/631.

3.PROCIJENJENI FINANCIJSKI UČINAK PRIJEDLOGA/INICIJATIVE 

3.1.Naslovi višegodišnjeg financijskog okvira i proračunske linije rashoda na koje prijedlog/inicijativa ima učinak 

Nisu potrebna dodatna sredstva. Trenutačni tim nastavit će upravljati inicijativom.

·Postojeće proračunske linije

Prema redoslijedu naslova višegodišnjeg financijskog okvira i proračunskih linija.

Naslov višegodišnjeg financijskog okvira

Proračunska linija

Vrsta rashoda

Doprinos

Broj

Dif./nedif. 11

zemalja EFTA-e 12

zemalja kandidatkinja i potencijalnih kandidata 13

ostalih trećih zemalja

drugi namjenski prihodi

[XX YY YY YY]

Dif./nedif.

DA/NE

DA/NE

DA/NE

DA/NE

[XX YY YY YY]

Dif./nedif.

DA/NE

DA/NE

DA/NE

DA/NE

[XX YY YY YY]

Dif./nedif.

DA/NE

DA/NE

DA/NE

DA/NE

·Zatražene nove proračunske linije

Prema redoslijedu naslova višegodišnjeg financijskog okvira i proračunskih linija.

Naslov višegodišnjeg financijskog okvira

Proračunska linija

Vrsta rashoda

Doprinos

Broj

Dif./nedif.

zemalja EFTA-e

zemalja kandidatkinja i potencijalnih kandidata

ostalih trećih zemalja

drugi namjenski prihodi

[XX YY YY YY]

Dif./nedif.

DA/NE

DA/NE

DA/NE

DA/NE

[XX YY YY YY]

Dif./nedif.

DA/NE

DA/NE

DA/NE

DA/NE

[XX YY YY YY]

Dif./nedif.

DA/NE

DA/NE

DA/NE

DA/NE

3.2.Procijenjeni financijski učinak prijedloga na odobrena sredstva 

3.2.1.Sažetak procijenjenog učinka na odobrena sredstva za poslovanje 

   Za prijedlog/inicijativu nisu potrebna odobrena sredstva za poslovanje.

   Za prijedlog/inicijativu potrebna su sljedeća odobrena sredstva za poslovanje:

3.2.1.1.Odobrena sredstva iz izglasanog proračuna

u milijunima EUR (na tri decimale)

Naslov višegodišnjeg financijskog okvira

Broj

Glavna uprava: <…….>

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

Odobrena sredstva za poslovanje

Proračunska linija

Obveze

(1a)

 

 

 

 

0,000

Plaćanja

(2a)

 

 

 

 

0,000

Proračunska linija

Obveze

(1b)

 

 

 

 

0,000

Plaćanja

(2b)

 

 

 

 

0,000

Administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe 14

Proračunska linija

 

(3)

 

 

 

 

0,000

UKUPNA odobrena sredstva

za Glavnu upravu <…….>

Obveze

=1a+1b+3

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Plaćanja

=2a+2b+3

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

UKUPNA odobrena sredstva za poslovanje

Obveze

(4)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Plaćanja

(5)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe

(6)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA odobrena sredstva iz NASLOVA <….>

Obveze

=4+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

višegodišnjeg financijskog okvira

Plaćanja

=5+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Naslov višegodišnjeg financijskog
okvira

Broj

Glavna uprava: <…….>

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

Odobrena sredstva za poslovanje

 

 

 

 

 

Proračunska linija

Obveze

(1a)

 

 

 

 

0,000

Plaćanja

(2a)

 

 

 

 

0,000

Proračunska linija

Obveze

(1b)

 

 

 

 

0,000

Plaćanja

(2b)

 

 

 

 

0,000

Administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe 15  

Proračunska linija

 

(3)

 

 

 

 

0,000

UKUPNA odobrena sredstva

Obveze

=1a+1b+3

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

za Glavnu upravu <…….>

Plaćanja

=2a+2b+3

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Glavna uprava: <…….>

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

Odobrena sredstva za poslovanje

 

 

 

 

 

Proračunska linija

Obveze

(1a)

 

 

 

 

0,000

Plaćanja

(2a)

 

 

 

 

0,000

Proračunska linija

Obveze

(1b)

 

 

 

 

0,000

Plaćanja

(2b)

 

 

 

 

0,000

Administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe 16  

Proračunska linija

 

(3)

 

 

 

 

0,000

UKUPNA odobrena sredstva

Obveze

=1a+1b+3

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

za Glavnu upravu <…….>

Plaćanja

=2a+2b+3

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

UKUPNA odobrena sredstva za poslovanje

Obveze

(4)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Plaćanja

(5)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe

(6)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA odobrena sredstva iz NASLOVA <….>

Obveze

=4+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

višegodišnjeg financijskog okvira

Plaćanja

=5+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

• UKUPNA odobrena sredstva za poslovanje (svi naslovi za poslovanje)

Obveze

(4)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Plaćanja

(5)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

• UKUPNA administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe (svi naslovi za poslovanje)

(6)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA odobrena sredstva iz naslova 1. – 6.

Obveze

=4+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

višegodišnjeg financijskog okvira
(referentni iznos)

Plaćanja

=5+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000



Naslov višegodišnjeg financijskog okvira

7

„Administrativni rashodi” 17

Glavna uprava: <…….>

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

 Ljudski resursi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 Ostali administrativni rashodi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

GLAVNA UPRAVA <….> UKUPNO

Odobrena sredstva

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Glavna uprava: <…….>

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

 Ljudski resursi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 Ostali administrativni rashodi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

GLAVNA UPRAVA <….> UKUPNO

Odobrena sredstva

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA odobrena sredstva iz NASLOVA 7. višegodišnjeg financijskog okvira

(ukupne obveze = ukupna plaćanja)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

u milijunima EUR (na tri decimale)

 

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

UKUPNA odobrena sredstva iz NASLOVA 1. – 7.

Obveze

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

višegodišnjeg financijskog okvira 

Plaćanja

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Plaćanja

=2a+2b+3

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

UKUPNA odobrena sredstva za poslovanje

Obveze

(4)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Plaćanja

(5)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe

(6)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA odobrena sredstva iz NASLOVA <….>

Obveze

=4+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

višegodišnjeg financijskog okvira

Plaćanja

=5+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Naslov višegodišnjeg financijskog okvira

Broj

Glavna uprava: <…….>

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

Odobrena sredstva za poslovanje

Proračunska linija

Obveze

(1a)

 

 

 

 

0,000

Plaćanja

(2a)

 

 

 

 

0,000

Proračunska linija

Obveze

(1b)

 

 

 

 

0,000

Plaćanja

(2b)

 

 

 

 

0,000

Administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe 18

Proračunska linija

 

(3)

 

 

 

 

0,000

UKUPNA odobrena sredstva

za Glavnu upravu <…….>

Obveze

=1a+1b+3

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Plaćanja

=2a+2b+3

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Plaćanja

=2a+2b+3

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

UKUPNA odobrena sredstva za poslovanje

Obveze

(4)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Plaćanja

(5)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe

(6)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA odobrena sredstva iz NASLOVA <….>

Obveze

=4+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

višegodišnjeg financijskog okvira

Plaćanja

=5+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

• UKUPNA odobrena sredstva za poslovanje (svi naslovi za poslovanje)

Obveze

(4)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Plaćanja

(5)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

• UKUPNA administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe (svi naslovi za poslovanje)

(6)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA odobrena sredstva iz naslova 1. – 6.

Obveze

=4+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

višegodišnjeg financijskog okvira (referentni iznos)

Plaćanja

=5+6

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000



Naslov višegodišnjeg financijskog okvira

7

„Administrativni rashodi” 19

u milijunima EUR (na tri decimale)

Glavna uprava: <…….>

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

 Ljudski resursi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 Ostali administrativni rashodi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

GLAVNA UPRAVA <….> UKUPNO

Odobrena sredstva

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Glavna uprava: <…….>

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

 Ljudski resursi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 Ostali administrativni rashodi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

GLAVNA UPRAVA <….> UKUPNO

Odobrena sredstva

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

UKUPNA odobrena sredstva iz NASLOVA 7. višegodišnjeg financijskog okvira

(ukupne obveze = ukupna plaćanja)

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

u milijunima EUR (na tri decimale)

 

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

UKUPNA odobrena sredstva iz NASLOVA 1. – 7.

Obveze

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

višegodišnjeg financijskog okvira 

Plaćanja

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

3.2.2.Procijenjena ostvarenja financirana odobrenim sredstvima za poslovanje (ne ispunjava se za decentralizirane agencije)

Odobrena sredstva za preuzimanje obveza u milijunima EUR (na tri decimale)

Navesti ciljeve i ostvarenja

Godina
2024.

Godina
2025.

Godina
2026.

Godina
2027.

Unijeti onoliko godina koliko je potrebno za prikaz trajanja učinka (vidjeti odjeljak 1.6.)

UKUPNO

OSTVARENJA

Vrsta 20

Prosječni trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Ukupni broj

Ukupni trošak

SPECIFIČNI CILJ br. 1 21

– Ostvarenje

– Ostvarenje

– Ostvarenje

Međuzbroj za specifični cilj br. 1

SPECIFIČNI CILJ br. 2...

– Ostvarenje

Međuzbroj za specifični cilj br. 2

UKUPNO

3.2.3.Sažetak procijenjenog učinka na administrativna odobrena sredstva 

   Za prijedlog/inicijativu nisu potrebna administrativna odobrena sredstva.

   Za prijedlog/inicijativu potrebna su sljedeća administrativna odobrena sredstva:

3.2.3.1. Odobrena sredstva iz izglasanog proračuna

IZGLASANA ODOBRENA SREDSTVA

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

NASLOV 7.

Ljudski resursi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Ostali administrativni rashodi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Međuzbroj za NASLOV 7.

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Izvan NASLOVA 7.

Ljudski resursi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Ostali administrativni rashodi

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Međuzbroj izvan NASLOVA 7.

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 

UKUPNO

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Potrebna odobrena sredstva za ljudske resurse i ostale administrativne rashode pokrit će se odobrenim sredstvima glavne uprave koja su već dodijeljena za upravljanje djelovanjem i/ili su preraspodijeljena unutar glavne uprave te, prema potrebi, dodatnim sredstvima koja se mogu dodijeliti nadležnoj glavnoj upravi u okviru godišnjeg postupka dodjele sredstava uzimajući u obzir proračunska ograničenja.

3.2.4.Procijenjene potrebe za ljudskim resursima 

   Za prijedlog/inicijativu nisu potrebni ljudski resursi.

   Za prijedlog/inicijativu potrebni su sljedeći ljudski resursi:

3.2.4.1.Financirano iz izglasanog proračuna

Procjenu navesti u ekvivalentima punog radnog vremena (EPRV) 22

IZGLASANA ODOBRENA SREDSTVA

Godina

Godina

Godina

Godina

2024.

2025.

2026.

2027.

Radna mjesta prema planu radnih mjesta (dužnosnici i privremeno osoblje)

20 01 02 01 (Sjedište i predstavništva Komisije)

0

0

0

0

20 01 02 03 (Delegacije EU-a)

0

0

0

0

01 01 01 01 (Neizravno istraživanje)

0

0

0

0

01 01 01 11 (Izravno istraživanje)

0

0

0

0

Druge proračunske linije (navesti)

0

0

0

0

• Vanjsko osoblje (EPRV)

20 02 01 (UO, UNS iz „globalne omotnice”)

0

0

0

0

20 02 03 (UO, LO, UNS i MSD u delegacijama EU-a)

0

0

0

0

Linija za administrativnu potporu
[XX 01 YY YY]

– u sjedištu

0

0

0

0

– u delegacijama EU-a

0

0

0

0

01 01 01 02 (UO, UNS – neizravno istraživanje)

0

0

0

0

01 01 01 12 (UO, UNS – izravno istraživanje)

0

0

0

0

Druge proračunske linije (navesti) – naslov 7.

0

0

0

0

Druge proračunske linije (navesti) – izvan naslova 7.

0

0

0

0

UKUPNO

0

0

0

0

Osoblje potrebno za provedbu prijedloga (EPRV):

Sadašnje osoblje službi Komisije

Dodatno osoblje*

Financira se u okviru naslova 7. ili istraživanja

Financira se iz linije BA

Financira se iz naknada

Radna mjesta prema planu radnih mjesta

Nije primjenjivo

Vanjsko osoblje (UO, UNS, UsO)

Opis zadaća:

Dužnosnici i privremeno osoblje

Vanjsko osoblje

3.2.5.Pregled procijenjenog učinka na ulaganja povezana s digitalnom tehnologijom

Obvezno: u sljedećoj tablici treba navesti najbolju procjenu ulaganja povezanih s digitalnom tehnologijom koja proizlaze iz prijedloga/inicijative.

Iznimno, ako je to potrebno za provedbu prijedloga/inicijative, odobrena sredstva iz naslova 7. treba navesti u za to predviđenoj liniji.

Odobrena sredstva iz naslova 1. – 6. trebaju se navesti kao „Rashodi za informacijsku tehnologiju za operativne programe u okviru određene politike”. Ti se rashodi odnose na odobrena sredstva za poslovanje koja će se iskoristiti za ponovnu uporabu / kupnju / razvoj informatičkih platformi / alata izravno povezanih s provedbom inicijative i s povezanim ulaganjima (licencije, studije, pohrana podataka itd.). Informacije u toj tablici trebaju biti u skladu s podacima navedenima u odjeljku 4. „Digitalni aspekti”.

UKUPNA odobrena sredstva za IT i digitalnu tehnologiju

Godina

Godina

Godina

Godina

UKUPNO VFO 2021. – 2027.

2024.

2025.

2026.

2027.

NASLOV 7.

Rashodi za informacijsku tehnologiju (institucijski) 

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Međuzbroj za NASLOV 7.

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Izvan NASLOVA 7.

Rashodi za informacijsku tehnologiju za operativne programe u okviru određene politike

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

Međuzbroj izvan NASLOVA 7.

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

 

UKUPNO

0,000

0,000

0,000

0,000

0,000

3.2.6.Usklađenost s aktualnim višegodišnjim financijskim okvirom 

Prijedlog/inicijativa:

   može se u potpunosti financirati preraspodjelom unutar relevantnog naslova višegodišnjeg financijskog okvira (VFO).

Nisu potrebna dodatna sredstva. Trenutačni tim nastavit će upravljati inicijativom.

   zahtijeva upotrebu nedodijeljene razlike u okviru relevantnog naslova VFO-a i/ili upotrebu posebnih instrumenata kako su definirani u Uredbi o VFO-u.

Nije primjenjivo

   zahtijeva reviziju VFO-a.

Nije primjenjivo

3.2.7.Doprinos trećih strana 

Prijedlog/inicijativa:

   ne predviđa se sudjelovanje trećih strana u financiranju.

   predviđa se sudjelovanje trećih strana u financiranju prema sljedećoj procjeni:

Odobrena sredstva u milijunima EUR (na tri decimale)

Godina
2024.

Godina
2025.

Godina
2026.

Godina
2027.

Ukupno

Navesti tijelo koje sudjeluje u financiranju 

UKUPNO sufinancirana odobrena sredstva



3.3.    Procijenjeni učinak na prihode 

   Prijedlog/inicijativa nema financijski učinak na prihode.

   Prijedlog/inicijativa ima sljedeći financijski učinak:

   na vlastita sredstva

   na ostale prihode

   navesti jesu li prihodi namijenjeni proračunskim linijama rashoda

u milijunima EUR (na tri decimale)

Proračunska linija prihoda:

Odobrena sredstva dostupna za tekuću financijsku godinu

Učinak prijedloga/inicijative 23

Godina 2024.

Godina 2025.

Godina 2026.

Godina 2027.

Članak ………….

Za namjenske prihode navesti odgovarajuće proračunske linije rashoda.

Nije primjenjivo

Ostale napomene (npr. metoda/formula za izračun učinka na prihode ili druge informacije).

Nije primjenjivo

4.Digitalni aspekti

Prijedlog ne uključuje digitalne aspekte.

.

4.1.Zahtjevi relevantni za digitalizaciju

Prijedlogom se uvodi fleksibilnost kako bi se proizvođačima omogućilo da se tijekom 2025., 2026. i 2027. usklade s ciljnim vrijednostima emisija CO2 To znači da nema digitalnih posljedica ni poboljšanja provedbe pomoću digitalnih alata.

4.2.Podaci

Nije primjenjivo

4.3.Digitalna rješenja

Nije primjenjivo

4.4.Procjena interoperabilnosti

Nije primjenjivo

4.5.Mjere za potporu digitalnoj provedbi

Nije primjenjivo

(1)    Uredba (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2019. o utvrđivanju standardnih vrijednosti emisija CO2 za nove osobne automobile i za nova laka gospodarska vozila te o stavljanju izvan snage uredbi (EZ) br. 443/2009 i (EU) br. 510/2011 (SL L 111, 25.4.2019., str. 13.).
(2)    Uredba (EU) 2021/1119 Europskog parlamenta i Vijeća od 30. lipnja 2021. o uspostavi okvira za postizanje klimatske neutralnosti i o izmjeni uredaba (EZ) br. 401/2009 i (EU) 2018/1999 („Europski zakon o klimi”) (SL L 243, 9.7.2021., str. 1.).
(3)    Uredba (EU) 2023/851 Europskog parlamenta i Vijeća od 19. travnja 2023. o izmjeni Uredbe (EU) 2019/631 u pogledu postrožavanja standardnih vrijednosti emisija CO2 za nove osobne automobile i nova laka gospodarska vozila u skladu s povećanjem klimatskih ambicija Unije (SL L 110, 25.4.2023., str. 5.).
(4)    Uredba (EU) br. 510/2011 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. svibnja 2011. o utvrđivanju standardnih vrijednosti emisija za nova laka gospodarska vozila kao dio integriranog pristupa Unije s ciljem smanjivanja emisija CO2 iz osobnih i lakih gospodarskih vozila (SL L 145, 31.5.2011., str. 1.).
(5)    Povelja Europske unije o temeljnim pravima (SL C 326, 26.10.2012., str. 391.).
(6)    SL C , , str. .
(7)    SL C , , str. .
(8)    Uredba (EU) 2019/631 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. travnja 2019. o utvrđivanju standardnih vrijednosti emisija CO2 za nove osobne automobile i za nova laka gospodarska vozila te o stavljanju izvan snage uredbi (EZ) br. 443/2009 i (EU) br. 510/2011 ( SL L 111, 25.4.2019., str. 13. , ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2019/631/oj ).
(9)    U smislu članka 58. stavka 2. točke (a) ili (b) Financijske uredbe.
(10)    Informacije o načinima izvršenja proračuna i upućivanja na Financijsku uredbu dostupni su na stranicama BUDGpedia: https://myintracomm.ec.europa.eu/corp/budget/financial-rules/budget-implementation/Pages/implementation-methods.aspx .
(11)    Dif. = diferencirana odobrena sredstva; nedif. = nediferencirana odobrena sredstva.
(12)    EFTA: Europsko udruženje slobodne trgovine.
(13)    Zemlje kandidatkinje i, ako je primjenjivo, potencijalni kandidati sa zapadnog Balkana.
(14)    Tehnička i/ili administrativna pomoć i rashodi za potporu provedbi programa i/ili djelovanja EU-a (prijašnje linije „BA”), neizravno istraživanje, izravno istraživanje.
(15)    Tehnička i/ili administrativna pomoć i rashodi za potporu provedbi programa i/ili djelovanja EU-a (prijašnje linije „BA”), neizravno istraživanje, izravno istraživanje.
(16)    Tehnička i/ili administrativna pomoć i rashodi za potporu provedbi programa i/ili djelovanja EU-a (prijašnje linije „BA”), neizravno istraživanje, izravno istraživanje.
(17)    Potrebna odobrena sredstva trebaju se odrediti na temelju podataka o godišnjim prosječnim troškovima dostupnih na odgovarajućoj stranici BUDGpedije.
(18)    Tehnička i/ili administrativna pomoć i rashodi za potporu provedbi programa i/ili djelovanja EU-a (prijašnje linije „BA”), neizravno istraživanje, izravno istraživanje.
(19)    Potrebna odobrena sredstva trebaju se odrediti na temelju podataka o godišnjim prosječnim troškovima dostupnih na odgovarajućoj stranici BUDGpedije.
(20)    Ostvarenja se odnose na proizvode i usluge koji se isporučuju (npr. broj financiranih studentskih razmjena, kilometri izgrađenih prometnica).
(21)    Kako je opisan u odjeljku 1.3.2. „Specifični ciljevi”.
(22)    Ispod tablice navedite koliko je EPRV-a od navedenog broja već raspoređeno za upravljanje djelovanjem i/ili se može preraspodijeliti unutar vaše glavne uprave i koje su vaše neto potrebe.
(23)    Kad je riječ o tradicionalnim vlastitim sredstvima (carine, pristojbe na šećer), moraju se navesti neto iznosi, to jest bruto iznosi nakon odbitka od 20 % za troškove naplate.