EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 23.1.2025.
COM(2025) 21 final
PRILOG
Prijedlogu PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA
o izmjeni Provedbene odluke (EU) (ST 10161/21 INIT; ST 10161/21 ADD 1) od 13. srpnja 2021. o odobrenju ocjene plana za oporavak i otpornost Belgije
ANEKS
ODJELJAK 1.: REFORME I ULAGANJA U OKVIRU PLANA ZA OPORAVAK I OTPORNOST
1.Opis reformi i ulaganja
A. SASTAVNI DIO 1.1.: Renoviranje
Ta komponenta belgijskog plana za oporavak i otpornost usmjerena je na obnovu privatnih i javnih zgrada. Glavni je cilj komponente obnoviti postojeći fond zgrada i učiniti ga energetski i resursno učinkovitijim. To posebno uključuje javne zgrade, socijalnu infrastrukturu i stambene objekte te općenito zgrade s lošijim svojstvima u pogledu energetske učinkovitosti. Stoga ta komponenta pridonosi smanjenju emisija stakleničkih plinova, povećanju mogućnosti zapošljavanja i rastu održive gradnje te socijalnoj otpornosti smanjenjem računa za energiju.
Komponentom se pridonosi rješavanju preporuke za pojedinu zemlju br. 2019.3 u kojoj se Belgija poziva da investicijsku politiku usmjeri na, među ostalim, prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
A.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-1.01: „Poboljšani program subvencija za energiju” Flamanske regije
Mjera se sastoji od tri podreforme i tri podulaganja čiji je opći cilj pružiti učinkovitije poticaje za obnovu i ubrzati privatna ulaganja u energetsku učinkovitost u Flandriji. Prva podreforma sastoji se od i. stvaranja jedinstvene kontaktne točke, jedinstvenog regionalnog mehanizma kojim se omogućuje pružanje subvencija za energetsku učinkovitost stambenih i privatnih objekata i obnovu energije iz obnovljivih izvora koje provode ugovaratelji radova od srpnja 2022. Podreforma ii. sadržava reviziju programa dodjele bespovratnih sredstava za oznaku energetske učinkovitosti radi potpore energetski učinkovitim obnovama. Podreforma iii. sadržava reviziju programa potpore obnovi kućanskih baterija i uređaja za pametno upravljanje toplinskim crpkama, električnim kotlovima i električnim akumulacijskim grijanjem. Tri podreforme stupaju na snagu do 1. travnja 2022. Reforma je popraćena trima podulaganjima u okviru ulaganja 1A: i. subvencije za energetsku učinkovitost i obnovljivu energiju te subvencije ciljnih skupina za privatno stanovanje koje prate podreformu i.; ii. potpora u okviru programa dodjele bespovratnih sredstava za energetski učinkovitu obnovu privatnih stambenih objekata u okviru programa dodjele bespovratnih sredstava uz podreformu ii.; iii. bespovratna sredstva za kućanske baterije za privatno stanovanje priložena podreformi iii.
Reforma R-1.02: „Poboljšani program subvencija za energiju” Regije glavnog grada Bruxellesa
Ta se reforma sastoji od reforme i spajanja energetskih bonusa i premija za obnovu stambenih objekata u jedinstveni regionalni mehanizam za pojedince od 2022. Zahvaljujući jedinstvenom sustavu građani moraju imati jasniju sliku o iznosu na koji imaju pravo za svoj rad na obnovi te će vidjeti pojednostavnjenje administrativnih postupaka za dobivanje financijske potpore putem regionalnih bonusa. Samo jedan regionalni internetski portal obavješćuje podnositelje zahtjeva o dostupnim premijama i postoji samo jedan digitalizirani postupak za građane. Popratnim ulaganjem u okviru ulaganja 1A podupiru se obnove radi povećanja energetske učinkovitosti. Uredba o reformi programa bespovratnih sredstava za energiju za obnovu stambenih i privatnih zgrada u regiji glavnog grada Bruxellesa stupa na snagu do 31. ožujka 2022.
Reforma R-1.03: „Poboljšani program subvencija za energiju” Njemačke jezične zajednice
Mjerom se od srpnja 2021. uvodi novi sustav energetskih premija u njemačkoj jezičnoj zajednici. Svrha projekta bonusa posebno je stvaranje poticaja za provedbu mjera za uštedu energije i smanjenje emisija ugljikova dioksida za postojeće stambene zgrade u njemačkoj jezičnoj zajednici. Ciljje reforme razlikovati male radove, omogućujući pojednostavljeni pristup bonusima, od glavnih radova za koje su potrebni detaljniji administrativni postupci. Uredba o reformi programa bespovratnih sredstava za energiju za obnovu stambenih i privatnih zgrada u njemačkoj jezičnoj zajednici stupa na snagu do 31. ožujka 2022.
Ulaganje 1A u „Obnova privatnog i socijalnog stanovanja” (I-1A)
Cilj je ulaganja potaknuti energetski učinkovitu obnovu privatnih i socijalnih stanova. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2025. Ulaganje se sastoji od sljedećih sedam podmjera:
·Podulaganje i. povezano s reformom R-1.01(i):subvencije za energetsku učinkovitost i obnovljivu energiju te subvencije ciljnih skupina za privatno stanovanje
·Podulaganje ii. povezano s reformom R-101.(ii): Potpora u okviru sustava označivanja energetske učinkovitosti za energetski učinkovitu obnovu privatnih stambenih objekata
·Podulaganje iii. povezano s reformom R-101(iii): Potpora za program dodjele bespovratnih sredstava za baterije za stanovanje za privatne stanove.
·Podulaganje povezano s reformom R-1.02: „Poboljšani program subvencija za energiju” Regije glavnog grada Bruxellesa
·Ulaganje I-1.01: „Obnova socijalnog stanovanja” Flamanske regije
·Ulaganje I-1.02: „Obnova socijalnog stanovanja” Regije glavnog grada Bruxellesa
·Ulaganje I-1.03: „Obnova socijalnog stanovanja” Njemačke jezične zajednice
Ulaganje I-1.01: „Obnova socijalnog stanovanja” Flamanske regije
Cilj je mjere potaknuti i ubrzati energetsku obnovu socijalnih stanova povećanjem potpore iz Flamanskog klimatskog fonda poduzećima za socijalno stanovanje i flamanskom stambenom fondu. Obnovom socijalnih stanova u prosjeku se smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
Ulaganje I-1.02: „Obnova socijalnog stanovanja” Regije glavnog grada Bruxellesa
Tom se mjerom pridonosi financiranju obnove socijalnih stanova u Bruxellesu. Obnovom socijalnih stanova u prosjeku se smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
Ulaganje I-1.03: „Obnova socijalnog stanovanja” Njemačke jezične zajednice
Mjera se sastoji od podupiranja višegodišnjeg programa obnove u njemačkoj jezičnoj zajednici. Mjerom se podupire udio njemačke jezične zajednice u kapitalu društva za socijalno stanovanje „Öffentliche Wohnungsbaugesellschaft Ostbelgien”, što omogućuje provedbu programa ulaganja u socijalno stanovanje. Obnovom socijalnih stanova u prosjeku se smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
Ulaganje 1B „Obnova javnih zgrada” (I-1B)
Cilj je ulaganja obnova i poboljšanje energetske učinkovitosti javnih zgrada. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje se sastoji od sljedećih osam podmjera:
·Ulaganje I-1.04: „Obnova javnih zgrada” savezne države
·Ulaganje I-1.05: „Obnova javnih zgrada” Flamanske regije
·Ulaganje I-1.07: „Obnova javnih zgrada – lokalne vlasti i sport” Valonske regije
·Ulaganje I-1.08: „Obnova javnih zgrada” Regije glavnog grada Bruxellesa
·Ulaganje I-1.09: „Obnova javnih zgrada – škole” francuske zajednice
·Ulaganje I-1.10.: „Obnova javnih zgrada – sport i IPPJ” francuske zajednice
·Ulaganje I-1.11.: „Obnova javnih zgrada – sveučilišta” francuske zajednice
·Ulaganje I-1.12: „Obnova javnih zgrada – kultura” francuske zajednice
Ulaganje I-1.04: „Obnova javnih zgrada” savezne države
Mjera ulaganja sastoji se od energetski učinkovite obnove burze u Bruxellesu. Ta se obnova može poduprijeti i drugim fondovima EU-a. Energetski učinkovitim radovima obnove koji se podupiru Mehanizmom za oporavak i otpornost i koji su utvrđeni u narudžbenici u prosjeku se smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2024.
Ulaganje I-1.05: „Obnova javnih zgrada” Flamanske regije
Mjera ulaganja sastoji se od povećanja ulaganja u obnovu fonda zgrada kako bi se ubrzala energetska obnova javnih zgrada. Potpora se dodjeljuje preko Flamanskog energetskog poduzeća (Vlaams Energiebedrijf) koje djeluje kao središnje tijelo za nabavu i pružatelj usluga za druge javne usluge (posebno središnju upravu) u području usluga povezanih s energijom. Mjera uključuje i. mjere izravne potpore u obliku energetski učinkovitih radova i ii. mjere neizravne potpore kao što su energetski pregledi. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-1.07: „Obnova javnih zgrada – lokalne vlasti i sport” Valonske regije
Cilj je mjere poboljšati energetsku učinkovitost i. javnih zgrada lokalnih vlasti i ii. sportske infrastrukture u Valoniji. Potpora se dodjeljuje putem poziva na podnošenje prijava otvorenog za lokalne vlasti i prihvatljive sportske strukture. Obnovom javnih zgrada lokalnih tijela potrošnja primarne energije smanjuje se u prosjeku za najmanje 30 %, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-1.08: „Obnova javnih zgrada” Regije glavnog grada Bruxellesa
Mjera ulaganja sastoji se od dva dijela. Prvo, razvoj jedinstvene kontaktne točke (kojom će upravljati SIBELGA, operator distribucijske mreže električne energije i plina u regiji Bruxelles, u skladu s obvezom javne usluge) kako bi se olakšala i ubrzala temeljita energetska obnova javnih zgrada lokalnih i regionalnih vlasti u Bruxellesu. Uredba o električnoj energiji kojom se definira zadaća pružanja javne usluge Sibelge, uključujući rad jedinstvene kontaktne točke za javne obnove u Bruxellesu, stupa na snagu do 1. veljače 2022. Drugo, energetske subvencije za odabrane javne radove obnove. Mjerom se potrošnja primarne energije u prosjeku smanjuje za najmanje 30 %, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-1.09: „Obnova javnih zgrada – škole” francuske zajednice
Mjerom ulaganja i. podupire se plan ulaganja u školske zgrade u vlasništvu Francuske zajednice i ii. putem poziva na podnošenje projekata dodjeljuje se potpora za obnovu školskih zgrada u obrazovnim mrežama koje subvencionira Francuska zajednica. Najmanje 85 % izgradnje novih zgrada mora zadovoljiti potražnju za primarnom energijom koja je najmanje 20 % niža od zahtjeva za zgrade gotovo nulte energije (zgrada gotovo nulte energije, nacionalne direktive). Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-1.10.: „Obnova javnih zgrada – sport i IPPJ” francuske zajednice
Tom se mjerom ulaganja podupire i. obnova sportske infrastrukture i ii. obnova objekata namijenjenih mladima (Instituions Publiques de Protection de la Jeunesse – IPPJ). Izgradnjom novih zgrada postiže se potražnja za primarnom energijom koja je najmanje 20 % niža od zahtjeva za zgrade gotovo nulte energije (zgrada gotovo nulte energije, nacionalne direktive). Obnovom postojećih zgrada u prosjeku se smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-1.11.: „Obnova javnih zgrada – sveučilišta” francuske zajednice
Mjerom ulaganja dodjeljuje se potpora putem poziva na podnošenje projekata za energetski učinkovitu obnovu zgrada sveučilišta koje subvencionira Francuska zajednica. Najmanje polovina radova obnove, mjereno u m², mora u prosjeku smanjiti najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-1.12: „Obnova javnih zgrada – kultura” francuske zajednice
Cilj je mjere ulaganja energetski učinkovita obnova javnih kulturnih zgrada u Francuskoj zajednici. Mjera se sastoji od dva dijela: i. energetsku obnovu kulturne infrastrukture koja pripada francuskoj zajednici i ii. bespovratna sredstva za projekte energetske obnove kulturne infrastrukture koja nije u vlasništvu francuske zajednice (kao što je infrastruktura u vlasništvu lokalnih vlasti) dodijeljena putem poziva na podnošenje projekata. Najmanje polovina radova obnove, mjereno u m², mora prosječno smanjiti potrošnju primarne energije za najmanje 30 %, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
A.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
1
|
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju u flamanskoj regiji (R-1.01)
|
M
|
Poboljšani programi dodjele bespovratnih sredstava za energiju u Flandriji
|
Objava u Službenom listu
|
—
|
—
|
—
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Flamanska vlada/Parlament donosi novu uredbu kako bi se osigurali učinkovitiji poticaji za ubrzavanje privatnih ulaganja u energetsku učinkovitost: i. stvaranje jedinstvene kontaktne točke za stambene i privatne obnove povezane s energetskom učinkovitošću i obnovljivom energijom, koju provode izvođači radova, u okviru jedinstvenog regionalnog mehanizma, ii. reviziju programa dodjele bespovratnih sredstava za oznaku energetske učinkovitosti i iii. uvođenje programa za kućanske baterije i uređaje za pametnu kontrolu.
|
|
2
|
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju regije glavnog grada Bruxellesa (R-1.02)
|
M
|
Stupanje na snagu nove uredbe o programima bespovratnih sredstava za energiju u Bruxellesu
|
Odredba zakona o stupanju na snagu nove uredbe
|
—
|
—
|
—
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu uredbe o reformi programa bespovratnih sredstava za energiju za obnovu stambenih i privatnih zgrada u regiji glavnog grada Bruxellesa.
|
|
3
|
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju njemačke jezične zajednice (R-1.03)
|
M
|
Stupanje na snagu nove uredbe o programima bespovratnih sredstava za energiju u njemačkoj jezičnoj zajednici.
|
Odredba zakona o stupanju na snagu nove uredbe
|
—
|
—
|
—
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu uredbe o reformi programa bespovratnih sredstava za energiju za obnovu stambenih i privatnih zgrada u njemačkoj jezičnoj zajednici.
|
|
5
|
Obnova privatnih i socijalnih stanova (I-1A)
|
T
|
Obnova privatnih stambenih i socijalnih stanova
(korak 1.)
|
|
Stambeni objekti
|
0
|
64 112
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Obnovljeno 64112 stambenih objekata (privatni i socijalni stanovi).
Taj je cilj okvirno podijeljen na sljedeće podciljeve, koji se ne moraju pojedinačno ostvariti pod uvjetom da se postignu prethodno navedene razine obnove:
Privatni stambeni objekti:
i. Flamanska regija (R-1.01, Subvencije za energetsku učinkovitost i obnovljivu energiju): 49500 stanova.
ii. Flamanska regija (R-1.01, program bespovratnih sredstava za energiju za energetski učinkovitu obnovu): 7560 stambenih objekata
iii. Regija glavnog grada Bruxellesa (R-1.02): 2341 stambeni objekt
Socijalni stanovi:
i. Flamanska regija (I-1.01): 4010 socijalnih stambenih jedinica
ii. Regija glavnoga grada Brussela (I-1.02): 701 socijalne stambene jedinice
Obnovom 4711 socijalnih stambenih jedinica u prosjeku se smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
|
|
6
|
Obnova privatnih i socijalnih stanova (I-1A)
|
T
|
Obnova privatnih stambenih i socijalnih stanova
(drugi korak)
|
|
Stambeni objekti
|
64 112
|
131 732
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Obnovljeno je dodatnih 67620 stambenih objekata (privatni i socijalni stanovi).
Taj je cilj okvirno podijeljen na sljedeće podciljeve, koji se ne moraju pojedinačno ostvariti pod uvjetom da se postignu prethodno navedene razine obnove:
Privatni stambeni objekti:
i. Flamanska regija (R-1.01, Subvencije za energetsku učinkovitost i obnovljivu energiju): 66150 stanova.
ii. Regija glavnog grada Bruxellesa (R-1.02): 1004 stanova
Socijalni stanovi:
i. Regija glavnoga grada Brussela (I-1.02): 427 socijalnih stambenih jedinica
ii. Zajednica njemačkog govornog područja (I-1.03): 39 socijalnih stambenih jedinica
Obnovom 466 socijalnih stambenih jedinica u prosjeku se smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
|
|
7
|
Obnova privatnih i socijalnih stanova (I-1A)
|
T
|
Obnova privatnih stambenih i socijalnih stanova
(treći korak)
|
|
Stambeni objekti
|
131 732
|
198 108
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Obnovljeno je dodatnih 66376 stambenih objekata (privatni i socijalni stanovi).
Taj je cilj okvirno podijeljen na sljedeće podciljeve, koji se ne moraju pojedinačno ostvariti pod uvjetom da se postignu prethodno navedene razine obnove:
Privatni stambeni objekti:
i. Flamanska regija (R-1.01, Subvencije za energetsku učinkovitost i obnovljivu energiju): 66150 stanova.
Socijalni stanovi:
i. Regija glavnoga grada Brussela (I-1.02): 197 socijalnih stambenih jedinica
ii. Zajednica njemačkog govornog područja (I-1.03): 29 socijalnih stambenih jedinica
Obnovom 226 socijalnih stambenih jedinica u prosjeku se smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
|
|
9
|
Obnova privatnih i socijalnih stanova (R-1.01(iii))
|
T
|
Dodjela bespovratnih sredstava za kućanske baterije i uređaje za pametnu kontrolu u Flandriji
|
|
Dodijeljena bespovratna sredstva
|
0
|
8 460
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Bespovratna sredstva dodijeljena za kućanske baterije za privatno stanovanje u Flandriji od drugog tromjesečja 2021.
|
|
11
|
Obnova javnih zgrada (I-1.08)
|
M
|
Prilagodba pravilnika o električnoj energiji radi uvođenja jedinstvene kontaktne točke za obnovu
|
Objava uredbe o električnoj energiji u Službenom listu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu uredbe o električnoj energiji kojom se definira zadaća pružanja javne usluge Sibelge, uključujući rad jedinstvene kontaktne točke za javne obnove u Bruxellesu.
|
|
12
|
Obnova javnih zgrada
(I-1B)
|
T
|
Obnova javnih zgrada (1. korak)
|
|
m²
|
0
|
4 500
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Savezna država (I-1.04): Obnovljeno 4 500 m² javnih zgrada, uključujući 2 610 m², čime se u prosjeku smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
|
|
13
|
Obnova javnih zgrada
(I-1B)
|
T
|
Obnova javnih zgrada (drugi korak)
|
|
m²
|
4 500
|
256 690
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Obnovljeno je dodatnih 252 190 m² javnih zgrada, uključujući 20 477 m², čime se u prosjeku smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
Taj je cilj okvirno podijeljen na sljedeće podciljeve, koji se ne moraju pojedinačno ostvariti pod uvjetom da se postignu prethodno navedene ukupne razine obnove:
i. Savezna država (I-1.04): 6 300 m², od čega 3 654 m² u prosjeku smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
ii. Flamanska regija (I-1.05): 157 245 m².
iii. Valonska regija (I-1.07): 16 824 m².
iv. Francuska zajednica (I-1.09, I-1.10, I-1.11, I-1.12): 71 821 m², od čega 16 823 m², u prosjeku smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
|
|
14
|
Obnova javnih zgrada
(I-1B)
|
T
|
Obnova javnih zgrada (treći korak)
|
|
m²
|
256 690
|
694 470
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Obnovljeno je dodatnih 437 780 m² javnih zgrada, uključujući 163 006 m², čime se u prosjeku smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada, i izgradnja 126 212 m² novih zgrada kojima se postiže potražnja za primarnom energijom koja je najmanje 20 % niža od zahtjeva za zgrade gotovo nulte energije (zgrada gotovo nulte energije).
Taj je cilj okvirno podijeljen na sljedeće podciljeve, koji se ne moraju pojedinačno ostvariti pod uvjetom da se postignu prethodno navedene ukupne razine obnove:
i. Flamanska regija (I-1.05): 78 040 m².
ii. Valonska regija (I-1.07): 170 282 m², od čega 102 984 m², smanjuje potrošnju primarne energije u prosjeku za najmanje 30 %, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
iii. Regija glavnog grada Bruxellesa (I-1.08): Za 27 724 m² u prosjeku se smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
iv. Francuska zajednica (I-1.09, I-1.10, I-1.11, I-1.12): 161 734 m², od čega 32 298 m², u prosjeku smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada. Izgradnjom 126 212 m² novih zgrada postiže se potražnja za primarnom energijom koja je najmanje 20 % niža od zahtjeva za zgrade gotovo nulte energije (zgrada gotovo nulte energije).
|
B. SASTAVNI DIO 1.2.: Nove energetske tehnologije
Cilj je te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost dati snažan poticaj tehnološkom razvoju kako bi se poduprla energetska tranzicija radi daljnjeg smanjenja emisijaCO2, s naglaskom na integraciji sustava i dekarbonizaciji industrije.
Komponentom se pridonosi rješavanju preporuke za Belgiju br. 2019.3 u kojoj se Belgija poziva da investicijsku politiku usmjeri na, među ostalim, prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju te istraživanje i inovacije, kao i preporuku za pojedinu zemlju br. 2020.3 za pojačano financiranje već razrađenih projekata javnih ulaganja.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
B.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-1.04: „Regulatorni okvir zatržište H2”
Reforma se sastoji od potrebnih koraka kako bi se omogućile zakonodavne revizije usmjerene na uspostavu detaljnijeg regulatornog okvira za funkcioniranje tržišta H2kojim su obuhvaćene teme kao što su nadzor, nediskriminirajući pristup prometnim mrežama i određivanje naknada za pristup mreži. Kad je riječ o prijevozu H2, nove pravne odredbe koje donesu vlade stupaju na snagu do 1. siječnja 2024.
Reforma R-1.05: „Regulatorni okvir za tržište CO2 u Flandriji” Flamanske regije
Reforma se sastoji od potrebnih koraka kako bi se omogućile zakonodavne revizije usmjerene na uspostavu detaljnijeg regulatornog okvira za funkcioniranje tržištaCO2 koji obuhvaća teme kao što su nadzor, nediskriminirajući pristup prometnim mrežama i određivanje naknada za pristup mreži. Nove pravne odredbe koje donese vlada Flamanske regije stupaju na snagu do 1. siječnja 2024.
Reforma R-1.06: „Regulatorni okvir za tržište CO2 u Valoniji” Valonske regije
Reforma se sastoji od potrebnih koraka kako bi se omogućile zakonodavne revizije usmjerene na uspostavu detaljnijeg regulatornog okvira za funkcioniranje tržištaCO2 koji obuhvaća teme kao što su nadzor, nediskriminirajući pristup prometnim mrežama i određivanje naknada za pristup mreži. Nove pravne odredbe koje donese vlada Valonske regije stupaju na snagu do 1. siječnja 2024.
Sljedeće tri mjere, na saveznoj, flamanskom i valonskom razini, usmjerene su na „industrijski lanac vrijednosti za tranziciju na vodik”.
Ulaganje I-1.15: „Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik” savezne države
Saveznom mjerom promiču se različiti demonstracijski projekti povezani s proizvodnjom i upotrebom vodika u nadležnosti savezne vlade. Cilj je potaknuti inovativne projekte s velikim potencijalom za ubrzanje energetske tranzicije kako bi se postigla njihova zrelost i povećala komercijalna upotreba. Projekti se odabiru putem poziva na podnošenje projekata, koji obuhvaća demonstracijska postrojenja za proizvodnju zelenog i niskougljičnog vodika te upotrebu vodika, na primjer u plovilima, u mjeri u kojoj su projekti u nadležnosti savezne vlade. Kad je riječ o demonstracijskim postrojenjima za proizvodnju zelenog i niskougljičnog vodika, poziv je otvoren za sve tehnologije s nultim procesnim emisijama, kao što su elektroliza koja se pokreće električnom energijom iz obnovljivih izvora ili piroliza metana. Mehanizmom za oporavak i otpornost podupire se dio troškova tog ulaganja. To ulaganje može dobiti potporu i iz drugih programa ili instrumenata Unije za troškove koji se ne podupiru Mehanizmom za oporavak i otpornost.
Ulaganje I-1.16: „Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik” Flamanske regije
Cilj je te mjere poduprijeti prelazak na održivu industriju vodika u Flandriji ulaganjima i financiranjem projekata. Financiranjem se uglavnom podupire portfelj projekata kojima se, kao što je planirani širi prekogranični važan projekt od zajedničkog europskog interesa (VPZEI), čiji je sastavni dio, nastoji razviti industrijski vrijednosni lanac za proizvodnju, transport, skladištenje i povezane primjene vodika. Izvan portfelja važnih projekata od zajedničkog europskog interesa uključeni su i dodatni projekti usmjereni na vodik, uglavnom u području istraživanja, razvoja i projekata ulaganja.
Ulaganje I-1.17: „Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik” Valonske regije
Cilj je valonske mjere smanjiti ugljični otisak industrijskog, prometnog i građevinskog sektora financiranjem projekata i ulaganjima. Sastoji se od niza koherentnih potprojekata (uglavnom u području istraživanja i razvoja i prvog industrijskog razvoja) koji obuhvaćaju cijeli vrijednosni lanac proizvodnje zelenog vodika, kao i razvoj različitih primjena vodika kao nositelja energije i prilagodbu uređaja (kao što su motori) koji omogućuju upotrebu i vrednovanje vodika. Taj je projekt dio planiranog prekograničnog projekta od zajedničkog europskog interesa u području vodika.
Ulaganje I-1.18: „Razvoj niskougljične industrije” Valonske regije
Mjerom ulaganja promiču se različiti projekti usmjereni na smanjenje emisijaCO2 koje proizlaze iz potrošnje energije i emisija iz industrijskih procesa. Provodi se putem poziva na podnošenje projektnih partnerskih projekata za istraživanje i razvoj čiji je cilj dovođenje tehnologija na razinu (pred)industrijskih demonstracijskih ili pilot-verzija u sljedećim područjima: elektrifikacija industrijskih procesa, proizvodnja vodika elektrolizom, izravna upotreba vodika u industrijskim primjenama, hvatanje i koncentracijaemisija CO2 i dekarbonizacija procesa proizvodnje amonijaka.
B.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
15
|
Regulatorni okvir za tržište vodika (R-1.04)
|
M
|
Stupanje na snagu novih ili izmijenjenih zakona i povezanih propisa kako bi se omogućio razvoj tržišta vodika
|
Objava novih ili izmijenjenih zakona i povezanih propisa (Službeni list)
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Stupanje na snagu novih ili izmijenjenih zakona kako bi se:
-omogućiti razvoj tržišta vodika,
-obuhvaćaju teme kao što su nadzor, nediskriminirajući pristup i tarife.
|
|
15a
|
Regulatorni okvir za tržište CO2 u Flandriji (R-1.05)
|
M
|
Stupanje na snagu novih ili izmijenjenih uredbi i povezanih propisa kako bi se omogućio razvoj tržišta CO2 u Flandriji
|
Objava novih ili izmijenjenih uredbi i povezanih uredbi (Službeni list)
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Stupanje na snagu novih ili izmijenjenih odluka na razini Flamanske razine kako bi se:
-omogućiti razvoj tržišta CO2,
-obuhvaćaju teme kao što su nadzor, nediskriminirajući pristup i tarife.
|
|
15 sati
|
Regulatorni okvir za tržište CO2 u Valoniji (R-1.06)
|
M
|
Stupanje na snagu novih ili izmijenjenih uredbi i povezanih propisa kako bi se omogućio razvoj tržišta CO2 u Valoniji
|
Objava novih ili izmijenjenih uredbi i povezanih uredbi (Službeni list)
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Stupanje na snagu novih ili izmijenjenih dekreta na valonskoj razini kako bi se:
-omogućiti razvoj tržišta CO2,
-obuhvaćaju teme kao što su nadzor, nediskriminirajući pristup i tarife.
|
|
18
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.15)
|
M
|
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje projekata
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Obavijest o dodjeli ugovora u ukupnoj vrijednosti od najmanje 27 000 000 EUR uspješnim kandidatima u okviru poziva na podnošenje projekata „Industrijski lanac vrijednosti za tranziciju na vodik (federalna razina). Projekti se odabiru putem poziva na podnošenje projekata, koji obuhvaća demonstracijska postrojenja za proizvodnju čistog vodika i upotrebu vodika, na primjer u plovilima, u mjeri u kojoj su projekti u nadležnosti savezne vlade. Kad je riječ o demonstracijskim postrojenjima za proizvodnju čistog vodika, poziv je otvoren za sve tehnologije s nultim emisijama iz proizvodnih procesa, kao što su elektroliza koja se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora ili piroliza.
Poziv na podnošenje projekata za projekte istraživanja i inovacija mora biti u skladu sa sljedećim uvjetima:
— Istraživanje i inovacije usmjereni su isključivo ili prvenstveno na opcije s malim učinkom (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge ekološke inovacije s nultom stopom emisija) ili
— Istraživanje i inovacije namijenjeni su poboljšanju tehnologije „najbolje klase” (kao što su tehnologije s najnižim učinkom (ali ne s nultim/niskim učinkom) među onima koje su trenutačno dostupne) i uspostavljene su odgovarajuće popratne mjere kako bi se spriječili učinci ovisnosti (mjere kojima se omogućuje uvođenje tehnologija s malim učinkom ili njihov razvoj); ili
— Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti na sve dostupne tehnologije)
— Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba energije iz obnovljivih izvora-e) ili se temelji na zelenim ugovorima o kupnji energije.
Iznosi iz drugih programa ili instrumenata Unije ne uračunavaju se u taj iznos.
|
|
19
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.15)
|
M
|
Dodjela ugovora u okviru drugog poziva na podnošenje projekata
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Dodjela ugovora u okvirudrugog poziva na podnošenje projekata „Industrijski lanac vrijednosti za tranziciju na vodik (na saveznoj razini). Projekti se odabiru putem poziva na podnošenje projekata, koji obuhvaća demonstracijska postrojenja za proizvodnju čistog vodika i upotrebu vodika, na primjer u plovilima, u mjeri u kojoj su projekti u nadležnosti savezne vlade. Kad je riječ o demonstracijskim postrojenjima za proizvodnju čistog vodika, poziv je otvoren za sve tehnologije s nultim emisijama iz proizvodnih procesa, kao što su elektroliza koja se napaja električnom energijom iz obnovljivih izvora ili piroliza.
Poziv na podnošenje projekata za projekte istraživanja i inovacija mora biti u skladu sa sljedećim uvjetima:
— Istraživanje i inovacije usmjereni su isključivo ili prvenstveno na opcije s malim učinkom (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge ekološke inovacije s nultom stopom emisija), ili
— Istraživanje i inovacije namijenjeni su poboljšanju tehnologije „najbolje klase” (kao što su tehnologije s najnižim učinkom (ali ne s nultim/niskim učinkom) među onima koje su trenutačno dostupne) i uspostavljene su odgovarajuće popratne mjere kako bi se spriječili učinci ovisnosti (mjere kojima se omogućuje uvođenje tehnologija s malim učinkom ili njihov razvoj); ili
— Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti na sve dostupne tehnologije)
— Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba energije iz obnovljivih izvora-e) ili se temelji na zelenim ugovorima o kupnji energije.
|
|
20
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.15)
|
M
|
Projekti financirani u okviru poziva na podnošenje projekata
|
Plaćanja za projekte kojima su dodijeljena sredstva
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Najmanje 45 000 000 EUR isplaćuje se projektima koji se dodjeljuju u okviru poziva na podnošenje prijedloga za projekte „Industrijski lanac vrijednosti za tranziciju na vodik” (savezna razina).
Iznosi iz drugih programa ili instrumenata Unije ne uračunavaju se u taj iznos.
|
|
21
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.16)
|
M
|
Dodjela ugovora projektima od zajedničkog europskog interesa u području vodika
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Dodjela ugovora projektima od zajedničkog europskog interesa u području vodika (definirani kao projekti koji su predmet prijave državnih potpora za VPZEI) u okviru mjere „Industrijski lanac vrijednosti za tranziciju na vodik” (Flandrija). Isključeni su iz odabranih projekata: sve aktivnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica.
Odabrani projekti u području istraživanja i inovacija moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
— Istraživanje i inovacije usmjereni su isključivo ili prvenstveno na opcije s malim učinkom (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge ekološke inovacije s nultom stopom emisija), ili
— Istraživanje i inovacije namijenjeni su poboljšanju tehnologije „najbolje klase” (kao što su tehnologije s najnižim učinkom (ali ne s nultim/niskim učinkom) među onima koje su trenutačno dostupne) i uspostavljene su odgovarajuće popratne mjere kako bi se spriječili učinci ovisnosti (mjere kojima se omogućuje uvođenje tehnologija s malim učinkom ili njihov razvoj); ili
— Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti na sve dostupne tehnologije)
— Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba energije iz obnovljivih izvora-e) ili se temelji na zelenim ugovorima o kupnji energije.
|
|
22
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.16)
|
M
|
Dodjela ugovora za projekte u području vodika koji nisu od zajedničkog europskog interesa
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Dodjela ugovora za dodatne projekte u području vodika koji nisu projekti od zajedničkog europskog interesa. Isključeni su iz odabranih projekata: sve aktivnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica.
Odabrani projekti u području istraživanja i inovacija moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
— Istraživanje i inovacije usmjereni su isključivo ili prvenstveno na opcije s malim učinkom (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge ekološke inovacije s nultom stopom emisija), ili
— Istraživanje i inovacije namijenjeni su poboljšanju tehnologije „najbolje klase” (kao što su tehnologije s najnižim učinkom (ali ne s nultim/niskim učinkom) među onima koje su trenutačno dostupne) i uspostavljene su odgovarajuće popratne mjere kako bi se spriječili učinci ovisnosti (mjere kojima se omogućuje uvođenje tehnologija s malim učinkom ili njihov razvoj); ili
— Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti na sve dostupne tehnologije)
— Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba energije iz obnovljivih izvora-e) ili se temelji na zelenim ugovorima o kupnji energije.
|
|
23
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.16)
|
M
|
Završetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda
|
Odobreno završno izvješće o projektu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Završetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda „Industrijski lanac vrijednosti za prelazak na vodik” (Flandrija) s 67 500 000 EUR, uključujući novi operativni kapacitet elektrolize vodika od 75 MW.
|
|
24
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.17)
|
M
|
Dodjela ugovora za projekte od zajedničkog europskog interesa u području vodika
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Dodjela ugovora projektima od zajedničkog europskog interesa u području vodika (definirani kao projekti koji su predmet prijave državnih potpora za VPZEI) u okviru mjere „Industrijski lanac vrijednosti za tranziciju na vodik” (Valonija). Specifikacijama poziva na podnošenje projekata osigurava se isključivanje svih aktivnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica.
Svi projekti u području istraživanja i inovacija kojima je dodijeljena potpora moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
— Istraživanje i inovacije usmjereni su isključivo ili prvenstveno na opcije s malim učinkom (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge ekološke inovacije s nultom stopom emisija), ili
— Istraživanje i inovacije namijenjeni su poboljšanju tehnologije „najbolje klase” (kao što su tehnologije s najnižim učinkom (ali ne s nultim/niskim učinkom) među onima koje su trenutačno dostupne) i uspostavljene su odgovarajuće popratne mjere kako bi se spriječili učinci ovisnosti (mjere kojima se omogućuje uvođenje tehnologija s malim učinkom ili njihov razvoj); ili
— Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti na sve dostupne tehnologije)
— Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba energije iz obnovljivih izvora-e) ili se temelji na zelenim ugovorima o kupnji energije.
|
|
26
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.17)
|
M
|
Završetak svih projekata važnih projekata od zajedničkog europskog interesa dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda
|
Odobreno završno izvješće o projektu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Završetak svih projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda „Industrijski lanac vrijednosti za tranziciju na vodik” (Valonija) s 80 000 000 EUR, uključujući početak rada kapaciteta zelene elektrolize od najmanje 1 MW (uključujući infrastrukturu).
|
|
27
|
Razvoj niskougljične industrije (I-1.18)
|
M
|
Dodjela ugovora
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Dodjela ugovora u okviru mjere „Razvoj niskougljične industrije”. Specifikacijama poziva na podnošenje projekata osigurava se isključivanje svih aktivnosti u okviru sustava trgovanja emisijama (ETS) s predviđenim emisijama ekvivalenta CO2 koje nisu znatno niže od relevantnih referentnih vrijednosti utvrđenih za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica.
Svi projekti u području istraživanja i inovacija kojima je dodijeljena potpora moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
— Istraživanje i inovacije usmjereni su isključivo ili prvenstveno na opcije s malim učinkom (kao što je proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili druge ekološke inovacije s nultom stopom emisija), ili
— Istraživanje i inovacije namijenjeni su poboljšanju tehnologije „najbolje klase” (kao što su tehnologije s najnižim učinkom (ali ne s nultim/niskim učinkom) među onima koje su trenutačno dostupne) i uspostavljene su odgovarajuće popratne mjere kako bi se spriječili učinci ovisnosti (mjere kojima se omogućuje uvođenje tehnologija s malim učinkom ili njihov razvoj); ili
— Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti na sve dostupne tehnologije)
— Sva električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba energije iz obnovljivih izvora-e) ili se temelji na zelenim ugovorima o kupnji energije.
|
|
28
|
Razvoj niskougljične industrije (I-1.18)
|
M
|
Završetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda
|
Odobreno završno izvješće o projektu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Završetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda „Industrijski lanac vrijednosti za prelazak na vodik” u iznosu od 30 000 000 EUR, uključujući dovršetak demonstracijskog projekta s teorijskim dugoročnim potencijalom od 2 milijuna tona smanjenja CO2 godišnje.
U završnom izvješću o projektu dokazuje se sljedeće:
—Svaka električna energija koja se upotrebljava u projektima zelenog je podrijetla (kao što je upotreba energije iz obnovljivih izvora-e) ili se temelji na zelenim ugovorima o kupnji energije.
|
C. SASTAVNI DIO 1.3.: Klima i okoliš
Mjerama u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoji se očuvati i obnoviti bioraznolikost osiguravanjem održive upotrebe i obnove šuma, močvara, livada i travnjaka. Mjere u okviru ove komponente također doprinose sekvestraciji CO2. Nadalje, mjerama se priprema za učinke klimatskih promjena poboljšanjem upravljanja vodama i zelene infrastrukture. Zbog toga se povećava otpornost na sušu i obilne padaline, što donosi koristi poljoprivredi, turizmu, građanima i okolišu u cjelini.
Komponentom se pridonosi rješavanju preporuke za Belgiju br. 2019.3 u kojoj se Belgija poziva da investicijsku politiku usmjeri na, među ostalim, prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju, kao i na preporuku br. 2020.3 za usmjeravanje ulaganja u zelenu i digitalnu tranziciju.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
C.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-1.22: „Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama” Valonske regije
Cilj je ulaganja poduprijeti očuvanje, obnovu i održivo korištenje bioraznolikosti i usluga ekosustava, čime će se poboljšati kapacitet za skladištenje ugljika i otpornost na učinke klimatskih promjena kao što su poplave i suše. Mjera se sastoji od četiri podmjere: (1) potpora obnovi otpornih šuma u javnoj domeni, 2. jačanje mreže zaštićenih područja u okviru prioritetnih mjera za zaštitu određenih vrsta i staništa, 3. stvaranje dvaju nacionalnih parkova u Valoniji i 4. obnova rijeka i stvaranje močvarnih područja. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-1.23: „Ekološka defragmentacija” Flamanske regije
To ulaganje u ekološku defragmentaciju postojeće regionalne prometne infrastrukture pridonosi obnovi ekosustava i razvoju koherentne prirodne mreže u Flandriji. Mjera uključuje 15 konkretnih projekata za ekološke kanale i ekotunele (pripremne studije ili građevinski radovi). Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-1.24: „Plavi dogovor” Flamanske regije
Ulaganja u okviru plavog plana dio su većeg plana od 80 projekata i mjera usmjerenih na bolju pripravnost za dulja razdoblja suše i češće toplinske valove strukturnim rješavanjem problema suše. U okviru plana podupire se devet podmjera različite prirode koje su usmjerene na različite aktere, uključujući industriju, poljoprivrednike i općine. Djelovanja obuhvaćaju: (A) krajobrazni projekti za ublažavanje suše, (B) istraživački program u poljoprivredi, (C) dva projekta o pumpama i prevodnicama plovnih putova, (D) program potpore upravljanju vodama za poduzeća koja ulažu u inovativne tehnologije za uštedu vode, (F) inovativni projekti o kružnoj upotrebi vode i digitalnom praćenju te pametni sustavi za podatke o vodi, (G) provedba prirodnih rješenja u četiri definirana područja i (I) projekti obnove močvarnih područja. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
C.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
36
|
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22)
|
T
|
Primijenjene mjere upravljanja zemljištem (šume, zaštićena područja) i projekti obnove koji su u tijeku
|
|
hektar
|
0
|
1 935
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Mjere upravljanja zemljištem koje se primjenjuju na 1935. hektara kako bi se povećala bioraznolikost i otpornost na klimatske promjene u šumama i zaštićenim područjima te napredak u projektima obnove.
|
|
37
|
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22)
|
T
|
Provedene mjere upravljanja zemljištem (šume i zaštićena područja) i završeni projekti obnove
|
|
hektar
|
1 935
|
3 735
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Mjere upravljanja zemljištem primijenjene na 3735 hektara kako bi se povećala bioraznolikost i otpornost na klimatske promjene u šumama i zaštićenim područjima te dovršeni projekti obnove.
|
|
38
|
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22)
|
M
|
Dodjela ugovora projektima za izgradnju dvaju nacionalnih parkova
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Dodjela ugovora za dva projekta i pisana obavijest koju je valonski ministar okoliša poslao uspješnim kandidatima nakon poziva na podnošenje prijedloga za dva nacionalna parka ukupne površine između 10000 i 70000 hektara.
|
|
39
|
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22)
|
T
|
Završetak dvaju projekata za nacionalne parkove
|
|
projekti
|
0
|
2
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dovršetak infrastrukturnih radova za dva nacionalna parka ukupne površine između 10000 i 70000 hektara.
|
|
40
|
Ekološka defragmentacija (I-1.23)
|
T
|
Završetak projekata ekološke defragmentacije
|
|
projekti
|
0
|
15
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dovršetak infrastrukturnih radova za sedam projekata ekološke defragmentacije (kao što su ekološki kanali ili ekotuneli) i dovršetak osam projekata koji obuhvaćaju samo pripremne faze (kao što su faze lokalizacije i projektiranja) za osam budućih projekata defragmentacije.
|
|
41
|
Plavi plan (I-1.24)
|
M
|
Početak projekata za jačanje bioraznolikosti i/ili ublažavanje učinaka klimatskih promjena.
|
Pisani ugovorni ili pravni dokument kojim se potvrđuje početak
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Potpisan ili donesen pisani ugovorni ili pravni dokument kako bi se potvrdio početak 41 od 46 projekata za jačanje bioraznolikosti i/ili ublažavanje učinaka klimatskih promjena kao što su suše i poplave: 35 krajobraznih projekata za ublažavanje suše (projekti A u opisu mjere), jedan istraživački program u poljoprivredi (B), dva projekta o crpkama i prevodnicama plovnih putova (C), jedan program potpore za upravljanje vodama (D), dva pametna modula za podatke o vodama i projekti kružnih voda (F), četiri područja za prirodna rješenja (G) i obnova močvarnih područja (I).
|
|
42
|
Plavi plan (I-1.24)
|
M
|
Kupnja zemljišta radi jačanja bioraznolikosti i/ili ublažavanja učinaka klimatskih promjena
|
Isprave o naslovu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Dovršena kupnja zemljišta za projekte obnove močvarnih područja (I) i za područja za prirodna rješenja (G) (približan iznos od 1000 hektara)
|
|
43
|
Plavi plan (I-1.24)
|
T
|
Završetak projekata u okviru plavog plana
|
|
projekti
|
0
|
41
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Završetak 41 od 46 projekata u okviru plavog plana za povećanje otpornosti na sušu (A, B, C, D, F, G, I), koji obuhvaćaju 2255 hektara (A, G, I), četiri izgrađena crpna postrojenja i četiri vrata za zaključavanje (C) te uključujući dovršetak operativne pametne mreže za praćenje vode i projekata u području kružnih voda (F).
|
D. SASTAVNI DIO 2.1.: Računalna sigurnost
Očekuje se da će se tom komponentom belgijskog plana za oporavak i otpornost ojačati opća kiberotpornost i pripravnost belgijskog društva na kiberkrize.
Komponentom se pridonosi provedbi preporuka za pojedinu zemlju 2019.3 i 2020.3 kako bi se ulaganja usmjerila na digitalnu tranziciju te preporuka za pojedinu zemlju 2019.4 i 2020.3 za poboljšanje poslovnog okruženja.
D.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-2.01: „Kibersigurno i otporno digitalno društvo” savezne države
Ulaganje se sastoji od mjera za 1. jačanje kiberkapaciteta MSP-ova i samozaposlenih osoba putem kampanja za podizanje svijesti o kibersigurnosti, internetske stranice na kojoj se nude usluge kao što je besplatno kibersnimanje kako bi se brzo utvrdila područja u kojima se kiberotpornost može poboljšati i projekata kojima se podupiru MSP-ovi u području kibersigurnosti, kao što su razmjena najboljih praksi, 2. borba protiv kiberkriminaliteta ciljanim upozorenjima o ranjivostima i informatičkim zarazama za profesionalne korisnike IT-a (Be Guard), internetski priključak kojim se posjetiteljima omogućuje utvrđivanje pouzdanosti internetskih stranica (Validated Web Stes), i internetski upitnik za procjenu kiberzrelosti poduzeća, kao i preporuke za povećanje njihove kiberotpornosti (Cyber Fundamentals), 3. suzbijanje phishinga putem ažuriranih i novih platformi protiv phishinga (StopPhishing), 4. uvođenje globalnog okvira za upravljanje kibersigurnošću u okviru Odjela za vanjske poslove na temelju
normi ISO27000 i CIS20 te 5. pružanje usluga kibernetičke otpornosti belgijskoj javnosti u cjelini, koje se sastoje od i. usluga rješavanja incidenata povezanih s kibernapadima na IT infrastrukturu i sustave privatnih poduzeća, i. građanima i državnim službama te ii. uslugama kojima se omogućuje utvrđivanje odgovornosti za takve kibernapade (tj. utvrđivanje organizacije ili osobe iz koje je napad nastao) zbog povećanih kiberkapaciteta Ministarstva obrane, koje je središte stručnjaka za kibersigurnost belgijske uprave u kojem su takve aktivnosti centralizirane. Vojne operacije ne financiraju se, a težište mjere je civilno, s uslugama usmjerenima na zaštitu i povećanje kiberotpornosti i kibernetičke sigurnosti društva u cjelini, tj. privatnih poduzeća, građana i državnih službi. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-2.02: „Kibersigurnost: 5G” savezne države
Cilj je ulaganja jačanje sposobnosti presretanja privatne komunikacije pravosudne policije u kontekstu 5G tehnologije zbog ulaganja u skup za čišćenje i ometanje, sustava za snimanje audiozapisa u kućama i vozilima, sposobnosti lociranja i praćenja vozila i predmeta te sustava za prijenos slika stečenih tijekom posebnih istražnih metoda. Ta se ulaganja prilagođavaju 5G tehnologiji. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-2.03: „Kibersigurnost: Presretanje i zaštita NTSU-a/CTIF-a” savezne države
Ulaganjem će se uvesti digitalni registar presretnutih privatnih komunikacija (Li-Vault) kojim upravlja Nacionalni odjel za tehničku i taktičku potporu belgijske savezne policije, a koji će upotrebljavati pravosudni sustav, policija i obavještajne službe. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2025.
D.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
44
|
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01)
|
T
|
Obavijest o dodjeli za osam javnih natječaja
|
Pisana obavijest o nagradama poslana uspješnim kandidatima
|
Dodjele za javne natječaje
|
0
|
8
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Obavijest o dodjeli osam javnih natječaja i. Ministarstva gospodarstva za dostavu internetskih stranica kojima se MSP-ovima i samozaposlenim osobama omogućuje besplatno kibernetičko skeniranje kako bi se brzo utvrdila područja u kojima se kiberotpornost može poboljšati, ii. koje provodi Ministarstvo gospodarstva za godišnju kampanju podizanja svijesti o kibersigurnosti usmjerenu na MSP-ove i samozaposlene osobe, iii. Centar za kibersigurnost za isporuku internetskog priključka kojim se posjetiteljima omogućuje utvrđivanje pouzdanosti internetskih stranica, iv. Centar za kibersigurnost za isporuku platforme na kojoj veći MSP-ovi mogu sami procijeniti svoju kiberzrelost na temelju internetske ankete; v. od strane belgijskog saveznog telekomunikacijskog regulatora za uvođenje rješenja protiv phishinga za e-poštu, vi. SMS-om, vii. lažnim pozivima i viii. lažnim signalizacijskim porukama u infrastrukturi telekomunikacijskih operatora.
|
|
45
|
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01)
|
M
|
Provedba prve kampanje za podizanje svijesti o kibersigurnosti
|
Provedena prva informativna kampanja o kibersigurnosti usmjerena na MSP-ove i samozaposlene osobe o rizicima za kiberotpornost
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Prva informativna kampanja o kibersigurnosti usmjerena na MSP-ove i samozaposlene osobe o rizicima za kiberotpornost i uvođenje internetskih stranica. Te internetske stranice nude besplatno kibersnimanje MSP-ovima i samozaposlenim osobama kako bi se brzo utvrdila područja u kojima se kiberotpornost može poboljšati.
|
|
46
|
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01)
|
T
|
Instrumenti za povećanje kiberotpornosti dostupni široj javnosti
|
|
Broj instrumenata
|
0
|
4
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Široj javnosti dostupna su četiri alata za povećanje sposobnosti kiberotpornosti, tj. i. BeGuard, ii. provjerena web-mjesta; iii. kibertemelji i iv. stop Phishing.
|
|
47
|
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01)
|
M
|
Okvir za globalno upravljanje kibersigurnošću u okviru Ministarstva vanjskih poslova
|
Provedba i primjena globalnog okvira za upravljanje kibersigurnošću u okviru Ministarstva vanjskih poslova
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Globalni okvir za upravljanje kibersigurnošću koji se temelji na normama ISO27000 i CIS20 na snazi je i provodi se u okviru Ministarstva vanjskih poslova.
|
|
48
|
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01)
|
M
|
Pružanje usluga kibernetičke otpornosti belgijskom društvu u cjelini od strane Ministarstva obrane
|
Početak rada platforme za kiberotpornost Ministarstva obrane i objava izvješća o kiberprijetnjama
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Kapaciteti za kiberotpornost Ministarstva obrane poboljšavaju se kako bi se belgijskom društvu u cjelini, uključujući građane, poduzeća i javne službe, ponudile usluge kiberotpornosti. Te se usluge pružaju putem jedne platforme koja objedinjuje relevantne obavještajne podatke o kiberprijetnjama te putem nadzora aktera koji potencijalno predstavljaju kiberprijetnje. Taj se nadzor sastoji od periodičnog izvješća koje sadržava ažuriranja kiberaktera.
|
|
49
|
Kibersigurnost: 5G (I-2.02)
|
M
|
Pojačane sposobnosti pravosudne policije za presretanje u kontekstu 5G tehnologije
|
Ojačane sposobnosti pravosudne policije za presretanje u kontekstu 5G tehnologije na cijelom belgijskom državnom području s pomoću pet operativnih elemenata
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Mogućnosti presretanja privatne komunikacije pravosudne policije u kontekstu 5G ojačane su na cijelom belgijskom državnom području. To se postiže puštanjem u rad sljedećeg:
— omotak prilagođen 5G tehnologiji,
— sklop za ometanje prilagođen 5G tehnologiji,
— sustavi za snimanje zvuka u kućama i vozilima prilagođenima 5G tehnologiji,
— sposobnosti lociranja i praćenja vozila i predmeta prilagođenih 5G tehnologiji, žalitelj
— sustav za prijenos slika stečenih tijekom posebnih istražnih metoda.
|
|
50
|
Kibersigurnost: Presretanje i zaštita NTSU-a/CTIF-a (I-2.03)
|
M
|
Digitalni registar presretnutih privatnih komunikacija kojim upravlja Nacionalni odjel za tehničku i taktičku potporu belgijske savezne policije
|
Početak rada digitalnog registra presretnutih privatnih komunikacija
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Digitalni registar presretnutih privatnih komunikacija (Li-vault) kojim upravlja Nacionalni odjel za tehničku i taktičku potporu belgijske savezne policije, koji je operativan i spreman za upotrebu u pravosudnom sustavu, policiji i obavještajnim službama.
|
E. SASTAVNI DIO 2.2.: Javna uprava
Cilj je te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost povećati učinkovitost javne uprave digitalizacijom njezinih usluga.
Tom se komponentom pridonosi provedbi preporuka za Belgiju 2019.3 i 2019.4 kojima se Belgija poziva da investicijsku politiku usmjeri na, među ostalim, digitalizaciju i smanjenje regulatornog i administrativnog opterećenja za poticanje poduzetništva. Odnosi se i na preporuku za pojedinu zemlju br. 2020.3 o poboljšanju poslovnog okruženja, pojačanom financiranju zrelih javnih ulaganja i usmjeravanju ulaganja na digitalnu tranziciju.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
E.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-2.04: „Digitalizacija IPSS-a” savezne države
Cilj je te mjere ubrzati digitalizaciju javnih ustanova socijalne sigurnosti. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. kolovoza 2026. Sastoji se od tri podmjere:
Ulaganje I-2.04: „Digitalizacija IPSS-a; podmjera 1.: Digitalna platforma za interakciju između socijalne sigurnosti i građana i poduzeća savezne države
Cilj je ulaganja građanima, poduzećima, uključujući samozaposlene osobe, omogućiti bolji pristup uslugama socijalne sigurnosti, a s druge strane postići bolje rezultate za uprave i poduzeća. Cilj je ulaganja i povećati dostupnost belgijske socijalne sigurnosti u europskom kontekstu. Tim se ulaganjem omogućuje poboljšanje komunikacije i razmjene podataka među institucijama država članica, posebno u kontekstu stjecanja prava, otkrivanja prijevara, prijenosa europskih digitalnih obrazaca i upotrebe jedinstvenog europskog identifikacijskog broja.
Ulaganje I-2.04: „Digitalizacija IPSS-a, podmjera 2.: Upravljanje digitalnim računima za svako poduzeće” savezne države
To ulaganje omogućuje digitalizaciju financijskih tokova između socijalne sigurnosti i poduzeća te potencijalnih financijskih posrednika i pružatelja usluga. Neki od zahtjeva za upravljanje računima poslodavaca podneseni su 1979. i vrlo su heterogeni. To predstavlja tehnološki i ljudski rizik. Njihova reforma i uspostava integriranog, učinkovitog, naprednog i visokokvalitetnog informacijskog sustava ključni su za digitalizaciju i otvaranje računa poslodavaca.
Ulaganje I-2.04: „Digitalizacija IPSS-a, podmjera 3.: Poboljšanje kvalitete podataka za automatizirano donošenje odluka i osiguravanje neovisne platforme za socijalnu sigurnost – INASTI” savezne države
Ta mjera uključuje stvaranje središnje baze podataka koju provodi Institut national d’assurances sociales pour travailleurs indépendants (INASTI), ustanova socijalne sigurnosti za samozaposlene osobe. Ta baza podataka trebala bi sadržavati sve podatke o karijeri, kao i sva prava i obveze samozaposlenih osoba. Stvaranje jedinstvene baze podataka o samozaposlenim osobama preduvjet je da INASTI uspostavi platformu socijalne sigurnosti za samozaposlene osobe. Putem takve platforme, pružanje interaktivnih elektroničkih obrazaca i automatizacija postupaka koji se temelje na novim tehnologijama omogućuju bilježenje svih informacija o socijalnoj sigurnosti u „pojedinačni” spis samozaposlenih osoba, koji dionici mogu odmah pregledati u bilo kojem trenutku.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija značajnih dužnosti zaposlenika” savezne države
Cilj je te mjere ubrzati digitalizaciju različitih upravnih službi u saveznoj državi. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Sastoji se od 11 podmjera.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa” savezne države
Cilj je te podmjere povećati ukupnu razinu digitalizacije belgijskog pravosudnog sustava, za koju se očekuje da će pozitivno utjecati na njegovu ukupnu učinkovitost. Podmjerom se nastoje ukloniti razni utvrđeni nedostaci, počevši od digitalizacije unutarnjih procesa. Naglasak je posebno na ulaganjima za rješavanje trenutačnih ograničenja i neučinkovitosti poboljšanjem upravljanja predmetima i uvođenjem automatizacije prikupljanja podataka. Osim toga, cilj je projekta povećati stopu objave presuda na internetu koja je trenutačno niska i ključna je za pomoć građanima i poduzećima u usklađivanju sa zakonom.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 2.: Digitalizacija sudskih poslovnih procesa” savezne države
Cilj je ove podmjere odgovoriti na tehničke i tehnološke izazove s kojima se suočava Savezna pravosudna policija u sve složenijim operacijama. Podmjerom će se članovima savezne pravosudne policije omogućiti veća učinkovitost: a) u rješavanju problema s kojima se danas susreće, kao što su dešifriranje, 5G, istraživanje interneta; b) povećanom automatizacijom određenih radnji i upotrebom alata umjetne inteligencije; C) boljim upravljanjem podacima i boljim razumijevanjem podataka modernizacijom forenzičkih centara. Podmjera uključuje kupnju posebnih softverskih rješenja i informatičke opreme (poslužitelja).
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 3.: Potpora razvoju digitalnih alata i povećanoj digitalizaciji agencije za vanjsku trgovinu savezne države
Cilj je ove podmjere poduprijeti trgovinu razvojem digitalnih alata i povećanom digitalizacijom Agencije za vanjsku trgovinu kako bi se omogućila moderna i digitalna tranzicija saveznih usluga zaduženih za promicanje vanjske trgovine. Podmjera uključuje razvoj posebne aplikacije i odgovarajuće osposobljavanje za 25 korisnika.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 4.: Upravljanje krizama i sigurnost” savezne države
Cilj je ove podmjere osigurati da se Nacionalnom centru za krizne situacije osigura kapacitet za smještaj mnogih partnera u sigurnim i zaštićenim okolnostima te da se oni mogu povezati s digitalnom infrastrukturom. Potrebno je razviti vrlo dostupnu i sigurnu komunikacijsku mrežu među sigurnosnim partnerima uključenima u nacionalno upravljanje krizama kako bi se omogućilo objavljivanje povjerljivih i klasificiranih informacija. U tu su svrhu u podmjeru uključeni razvoj nove digitalne infrastrukture za krize, sigurne komunikacijske mreže i platforme za upravljanje krizama.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 5.: Digital Bozar” savezne države
Cilj je te podmjere usvajanje digitalnih tehnologija koje će omogućiti stvaranje 100 % digitalnih događanja (kao što su glazba, izložbe, BOZAR LAB) s ciljem dobivanja pristupa novim tržištima za umjetnike i kulturne partnere te povećanja pristupa kulturi za osobe i skupine koje se nalaze na daljinu (među ostalim u drugim zemljama) ili koje se suočavaju s izazovima u pogledu mobilnosti (kao što su starije osobe). U tu svrhu podmjera uključuje infrastrukturnu komponentu s postavljanjem optičkih vlakana između Kraljevskog kazališta La Monnaie i Centra za likovne umjetnosti, komponentu kibersigurnosti i uvođenje digitalnih aktivnosti, uključujući osposobljavanje osoblja u području IT-a.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 6.: Digitalna uprava za građane i poduzeća” savezne države
Cilj je ove podmjere uspostaviti strategiju za radikalnu transformaciju postojećeg modela povezanih administrativnih usluga i povećati prihvaćanje digitalnih javnih usluga među građanima i poduzećima. Njime se omogućuje razvoj digitalne platforme za interakciju između vlade i građana i poduzeća.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 8.: Digitalizacija usluga AFSCA-e za operatore i potrošače savezne države
Podmjerom se nastoji doprinijeti digitalnoj transformaciji Savezne agencije za sigurnost prehrambenog lanca (AFSCA), koja je odgovorna za praćenje sigurnosti prehrambenog lanca i kvalitete hrane. Konkretno, cilj je ovog projekta modernizacija postojećih aplikacija i njihova bolja integracija kako bi se stvorio dosljedan sustav, čime se osigurava brza, učinkovita i potpuno digitalna obrada datoteka. Projekt uključuje digitalizaciju unutarnjih postupaka, razvoj dviju aplikacija, jednu za operatere i jednu za potrošače te uspostavu platforme otvorenih podataka.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 9.: Ulaganje u digitalizaciju SPF-a za vanjske poslove i usluge koje nude vanjski poslovi SPF-a savezne države
Cilj je ove podmjere modernizacija uprave za vanjske poslove. Ovaj projekt obuhvaća razvoj nekoliko aplikacija, uključujući preinaku Belpasa (zahtjevi za putovnice), koja je potrebna s obzirom na razvoj i modernizaciju putovnica i biometrijskih podataka. Podmjera uključuje i razvoj nove aplikacije za upravljanje ljudskim resursima, digitalizaciju konzularnih registara i modernizaciju IT mreže.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 10.: Jedinstveni digitalni pristupnik” savezne države
Cilj je ove podmjere potaknuti dalekosežnu preobrazbu belgijskog administrativnog okruženja kako bi se podržao oporavak i iskoristio puni potencijal unutarnjeg tržišta. Kako bi se to postiglo, u potpunosti će se koristiti belgijski vjerodostojni izvori koji se sastoje od baza podataka u kojima se čuvaju stvarni podaci i koje služe kao referenca za podatke o osobama i pravnoj činjenici. Takve baze podataka omogućuju pojednostavnjenje jer podatke mogu ponovno upotrijebiti sva tijela koja imaju odgovarajuća odobrenja i više se ne smiju tražiti od građana ili poduzeća u skladu s načelom „samo jednom”. Nadalje, cilj je podmjere maksimalno povećati siguran pristup javnim internetskim aplikacijama s pomoću elektroničke identifikacije i digitalizirati funkcije pozadinskih ureda povezane s građanima i poduzećima; proširiti osnovne usluge podrške jedinstvenog digitalnog pristupnika na usluge podrške koje su u potpunosti usmjerene na korisnika slanjem pitanja građana i poduzeća ciljanim upravama i praćenjem statističkih podataka.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 11.: Objava vladinih podataka” savezne države
Cilj je ove podmjere postići bolji pregled dostupnih vladinih podataka proširenjem registra vjerodostojnih izvora, povećati dostupnost i pouzdanost podataka te im olakšati pristup. Nadalje, cilj je ove podmjere povećati povjerenje u ispravnu uporabu podataka ili maksimalno povećati njihovu ponovnu uporabu standardizacijom i upotrebom umjetne inteligencije. Taj projekt uključuje potporu za proširenje niza platformi i razvoj novih usluga ili proširenje postojećih usluga.
Ulaganje I-2.05: „Digitalizacija SPF-a, podmjera 12.: Digitalizacija SPF-a Zapošljavanje” savezne države
Ta se podmjera sastoji od dva dijela. Prvi dio usmjeren je na stvaranje individualnog digitalnog računa za osposobljavanje za svaku osobu koja sudjeluje u dinamici tržišta rada. Račun sadržava niz informacija kao što su procjena vještina, prošla osposobljavanja i formalna potvrda stečenih kompetencija. Taj je račun dostupan dotičnim osobama. Drugi dio usmjeren je na stvaranje baze podataka za praćenje promjena u radnim uvjetima. Uspostavlja se web-mjesto prilagođeno korisnicima za predstavljanje prikupljenih podataka i povezanih izvješća.
Ulaganje I-2.06: „usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci” savezne države
Cilj je ovog projekta povećati kvalitetu i brzinu zdravstvene skrbi digitalizacijom zdravstvenih procesa. Osim toga, cilj mu je i osigurati administrativna i tehnička sredstva te dostupnost dobro anonimiziranih i sigurnih zdravstvenih podataka. U okviru projekta predviđene su različite mjere, među kojima su proširenje kapaciteta za e-recepte, poboljšanje kvalitete recepata i smanjenje troškova, primjerice potporom za pretraživanje recepata ili operacionalizacijom praćenja na daljinu. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-2.07: „Digitalizacija ONE-a” francuske zajednice
Cilj je mjere pridonijeti digitalnoj transformaciji Office de la Naissance et de l’Enfance (ONE), javnog referentnog tijela u francuskoj zajednici za sva pitanja povezana s djetinjstvom, politikama o djeci, zaštitom majki i djece, medicinsko-socijalnom potporom (budućoj) majci i djetetu, skrbi o djeci izvan obiteljskog okruženja i potporom roditeljstvu. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-2.08: „Digitalizacija kulturnog i medijskog sektora” francuske zajednice
Cilj je mjere opremiti belgijski francuski medijski i kulturni sektor alatima koji im pomažu u digitalizaciji audiovizualnih i audiovizualnih djela te povećanju vidljivosti tih djela. Kako bi se povećala vidljivost francuskog francuskog medijskog i kulturnog sektora na različitim digitalnim platformama, razvijat će se skup tehnoloških alata. Mjera uključuje i digitalizaciju 37 audiovizualnih i audiovizualnih djela proizvedenih u francuskoj jezičnoj zajednici. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-2.09: „Digitalizacija flamanske vlade” Flamanske regije
Ta mjera ima četiri glavna cilja:
·automatizacija što većeg broja usluga, posebno onih koje uključuju plaćanja i proaktivne informacije,
·omogućivanje brzih i učinkovitih vladinih odluka s pomoću podataka, pri čemu upotreba podataka sve više doprinosi vladinim odlukama. U tom su pogledu predviđena ulaganja u razvoj platformi za senzorske podatke, posebno u područjima mobilnosti i okoliša.
·osiguravanje uspostave pouzdane osnovne infrastrukture jačanjem sastavnica IKT-a i pružanjem potpore,
·ponuda hibridnog radnog mjesta flamanskim dužnosnicima.
Mjera uključuje 11 projekata koji zajedno doprinose četirima glavnim ciljevima: 1. Prema javnim uslugama za građane, poduzeća i udruge; 2. Omogućiti brze i učinkovite odluke s pomoću podataka; 3. Osiguravanje pouzdane osnovne infrastrukture jačanjem sastavnica IKT-a; i 4. Osiguravanje hibridnog radnog mjesta za flamanske dužnosnike. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. prosinca 2025.
Ulaganje I-2.10: „Regionalna platforma za razmjenu podataka” Regije glavnog grada Bruxellesa
Cilj je ovog projekta iskoristiti podatke dostupne u regiji Bruxelles u korist građana i poduzeća Bruxellesa razvojem platforme za razmjenu podataka u Bruxellesu. Konkretno, platforma olakšava uspostavu urbanih „digitalnih blizanaca” (virtualnih prikaza fizičke imovine grada). Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-2.11.: „Digitalizacija poslovnih procesa građana” Regije glavnog grada Bruxellesa
Cilj je ovog projekta odgovoriti na sve veću potrebu za administrativnim pojednostavnjenjem te omogućiti građanima i poduzećima da dovrše svoje postupke na dosljedan, učinkovit i transparentan način. U tom pogledu četiri projekta doprinose cilju administrativnog pojednostavnjenja:
·provedba Briselske regionalne platforme za upravljanje odnosima s građanima (CIRM),
·pokretanje platforme za digitalizaciju postupaka izdavanja dozvola za planiranje,
·pokretanje platforme za digitalizaciju postupaka informiranja o gradovima i gradskih arhiva. Taj će projekt biti popraćen reformama i prilagodbama potrebnima za njegovu pravilnu provedbu.
·pokretanje platforme za digitalizaciju postupaka izdavanja okolišnih dozvola.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Reforma R-2.01: „Pojednostavnjenje upravnih postupaka: e-uprava za poduzeća, pojednostavnjenje upravnih postupaka” savezne države
Cilj je te reforme administrativno pojednostavnjenje, posebno potpunom digitalizacijom postupaka za stvaranje, izmjenu i prestanak poslovnih aktivnosti i pravnih osoba. Posebno stupa na snagu sporazum o suradnji koji uključuje mjere kojima se omogućuje stvaranje, izmjena i prestanak poslovnih aktivnosti u potpunom elektroničkom obliku. Novi digitalni sustav uveden sporazumom o suradnji, koji obuhvaća tri elektronička oblika za stvaranje, izmjenu i prestanak poslovnih aktivnosti, alternativni je administrativni kanal koji pruža pojednostavnjenu alternativu postojećim obrascima. Osim toga, na snagu stupaju zakoni i kraljevski dekreti kojima se postupno omogućuje internetsko stvaranje, izmjena i prestanak pravnih osoba za sve pravne oblike putem javnih bilježnika ili putem Zakona o pravičnosti. Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
Reforma R-2.02: „E-uprava: Postupak javne nabave” savezne države
Ta se reforma sastoji od koherentnog skupa mjera za proširenje upotrebe e-nabave, uključujući novu kraljevsku uredbu kojom će se prilagoditi savezni regulatorni okvir za provođenje natječajnih postupaka kako bi se olakšalo jednostavno korištenje nove i poboljšane platforme e-uprave. Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
E.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
SeqNb.
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
51
|
Digitalizacija IPSS-a (I-2.04) (podmjera 2.)
|
T
|
Sve komunikacije Javnog instituta za socijalnu sigurnost (IPSS) digitalne su i
podaci su centralizirani/konsolidirani
|
|
%
|
0
|
100
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Digitalizirano je 100 % komunikacije između Javnog instituta za socijalnu sigurnost (IPSS) i poslodavaca u pogledu izdavanja računa/plaćanja. Sustav naplate Nacionalnog ureda za socijalnu sigurnost (RSZ/ONSS) integriran je u paneuropsku mrežu za javnu nabavu na internetu (PEPPOL).
|
|
52
|
Digitalizacija IPSS-a (I-2.04)(podmjera 1.)
|
M
|
Dostupno digitalno rješenje – web sučelje (IPSS)
|
U funkciji je konačna verzija internetskog sučelja IPSS
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dostupna su sučelja za upravljanje krajnjim pravima korisnika za komunikacije Javnog instituta za socijalnu sigurnost (IPSS). Partneri, poduzeća i građani imaju nova, učinkovita sučelja za upravljanje svojim izjavama i komunikacijom sa socijalnom sigurnošću. Komunikacijski kanali automatizirani su i modernizirani. Uspostavljeni su upravljački alati za sve nove aplikacije razvijene za upravljanje korisničkim pravima i pristupom, registraciju novih poslodavaca i prijavu novih ili ažuriranih odnosa između socijalnog osiguranja i poslodavca/zaposlenika, koji omogućuju jednostavno održavanje i olakšavaju budući razvoj. Dionici imaju pristup svojim podacima koji se mogu pretraživati i koji su otvoreni. Nova je platforma u potpunosti operativna, moderna, održavajuća i prilagodljiva. Infrastruktura je uspostavljena za potporu svim novim zahtjevima za registraciju novih poslodavaca i za prijavu novih ili ažuriranih odnosa između socijalnog osiguranja i poslodavca/zaposlenika.
|
|
53
|
Digitalizacija IPSS-a (I-2.04)
(podmjera 3.)
|
M
|
Dostupno digitalno rješenje – interaktivna platforma (IPSS)
|
Interaktivna platforma za samozaposlene osobe potpuno je operativna.
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Interaktivna platforma Javnog instituta za socijalnu sigurnost (IPSS) za samozaposlene osobe potpuno je operativna i omogućuje sljedeće:
·interaktivni elektronički obrasci i automatizacija postupaka, kao što su pravo premošćivanja i izuzeća na koja samozaposlene osobe imaju pravo.
·Sve informacije koje se odnose na socijalnu sigurnost bilježe se u „pojedinačnoj” datoteci samozaposlene osobe, koju uključene strane mogu odmah pregledati u bilo kojem trenutku.
·Platforma omogućuje automatizaciju postupaka, ubrzavanje priopćavanja odluka i automatsko dodjeljivanje izvedenih prava.
·Platforma je povezana s drugim ustanovama, uključujući Nacionalni ured za socijalnu sigurnost (NSSO) i Nacionalni institut za zdravstveno i invalidsko osiguranje (NIHDI) ili platforme, te omogućuje razmjenu s drugim zemljama u sektoru socijalne sigurnosti.
|
|
54
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera: 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 11. i 12.)
|
M
|
Definirani su zahtjevi
|
Zahtjevi za različite podmjere definirani su i odobreni
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Zahtjeve za podmjere 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 11. i 12. utvrđuju nadležne uprave, a odobrava ih nadležno ministarstvo.
|
|
55
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera: 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 11. i 12.)
|
M
|
Projekti su završeni, a rezultati su operativni
|
Projekti su dovršeni i operativni
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Projekti koji odgovaraju podmjerama 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 11. i 12. dovršeni su i operativni. Isplaćeno je 74 800 000 EUR.
|
|
56
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05)
(Podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa)
|
M
|
Uspostavljeno upravljanje projektima za digitalnu transformaciju pravosuđa nakon donošenja uredbe
|
Donošenje ministarske uredbe ureda za upravljanje programima, koji je uspostavljen za digitalnu transformaciju pravosuđa
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Ministar pravosuđa donio je ministarsku odluku o osnivanju Ureda za upravljanje programima s jasnom upravljačkom strukturom za digitalizaciju SPF-a za pravosuđe. To uključuje jasnu definiciju zadaća i kompetencija te jasne aranžmane za različite strane koje će sudjelovati u digitalnoj transformaciji.
|
|
57
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05)
(Podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa)
|
M
|
Objava internetskog portala Just-on-Web
|
Osnovni portal Just-on-Web postavljen je na internetu.
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Osnovni portal Just-on-Web postavljen je na internetu. „Front-on-Web” internetski je portal „One Stop” na kojem pojedinci, poduzeća, odvjetnici i javna tijela mogu pristupiti pravosudnim uslugama i informacijama. U početnoj fazi portal Just-on-Web pruža ograničen broj usluga, kao što su podnošenje postupovnih dokumenata u predmetu, uvid u kaznene predmete u pogledu kaznenih djela protiv spolne slobode, savjetovanje s novčanim kaznama u prometu i njihovo plaćanje, uvid u osobne službene akte (kao što su brak, posvojenje), pokretanje predmeta o zaštiti osoba.
|
|
58
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05)
(Podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa)
|
M
|
Unutarnja centralizacija sudskih odluka
|
Sudske presude dostupne su za savjetovanje na portalu Just-on-Web.
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Relevantne nove sudske presude prvostupanjskih sudova (uključujući mirovne i policijske sudove) i žalbenih sudova centraliziraju se interno. Potpuno automatizirani algoritam pseudonimizacije pretvara taj centralizirani izvor podataka u verziju koja se može objaviti u skladu s propisima o privatnosti. 50 % ukupnog broja sudskih presuda donesenih od stupanja na snagu zakona o uspostavi središnjeg registra dostupno je na portalu Just-on-Web.
|
|
59
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05)
(Podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa)
|
M
|
Baza podataka za prikupljanje podataka u stvarnom vremenu
|
U funkciji je baza podataka za prikupljanje podataka u stvarnom vremenu o napretku sudskih postupaka.
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
U funkciji je baza podataka za prikupljanje podataka u stvarnom vremenu o vođenju sudskih postupaka. Objavljeni podaci obuhvaćaju broj novih predmeta, broj zaključenih i neriješenih predmeta te prosječno vrijeme potrebno za rješavanje građanskih, poslovnih i kaznenih predmeta.
|
|
60
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05)
(Podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa)
|
M
|
Novi sustav vođenja predmeta za sedam subjekata
|
Razvija se i uvodi novi sustav vođenja predmeta za sedam subjekata.
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Razvit će se i uvesti novi sustav vođenja predmeta za sedam subjekata koji upotrebljavaju zastarjeli sustav upravljanja spisima kako bi pravosudni sustav postao učinkovitiji usmjeravanjem na dalekosežnu digitalizaciju, čime će se omogućiti brža obrada spisa u većim količinama nego danas. Odabir subjekata provodi se uz savjetovanje s Kolegijem sudova i tribunalima, Kolegijem Ministarstva javne vlasti, Kolegijem Kasacijskog suda i Upravljačkim odborom za IKT, ali se prednost u načelu daje subjektima koji nisu uključeni u 2. fazu Mammoutha pri središnjem domaćinstvu (MaCH).
|
|
61
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05)
(Podmjera 10.: Jedinstveni digitalni pristupnik)
|
M
|
Razvijeno je korisničko sučelje
|
Za 10 područja aktivnosti razvijen je, testiran i potvrđen prvi dio koji je u potpunosti usklađen samo jednom.
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Izrađen je, testiran i potvrđen prvi dio koji je u potpunosti usklađen samo nakon usklađivanja s propisima za 10 područja (tj. registar građana, registar stanovništva, socijalno osiguranje (zaposlenici), socijalno osiguranje (poslodavci), registar motornih vozila, stručne kvalifikacije, pravne osobe, osnivanje poduzeća, promjena poduzeća, zatvaranje poduzeća). Sustav osigurava usklađenost s propisima eIDAS-a (elektronička identifikacija, autentifikacija i usluge povjerenja) i u potpunosti je usmjeren na korisnika potpunom primjenom načela „nema pogrešnih vrata”.
Načelo „nema pogrešnih vrata” u tom kontekstu znači da krajnji korisnik (građanin ili poduzetnik) mora biti u mogućnosti stupiti u kontakt sa službama za pomoć bez obzira na to je li riječ o „Vašoj Europi” ili „Belgija.be”, lokaciji regionalnog portala, lokalnoj ulaznoj točki ili bilo kojoj javnoj usluzi, bez obzira na uređaj kojim se koristi (kao što su mobilni telefon, tablet, prijenosno računalo) i bez obzira na predmet njegova pitanja. Administrativnom logikom iza ulaza na razini pozadinskog ureda osigurava se da pitanje krajnjeg korisnika stigne na pravi stol, a da se krajnji korisnik ne mora pitati koja je uprava odgovorna za koju temu.
|
|
62
|
usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06)
|
M
|
Stupanje na snagu zakona o osnivanju tijela za zdravstvene podatke
|
Odredba o stupanju na snagu zakona nije primjenjivo
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu zakona o osnivanju Tijela za zdravstvene podatke, kojim se posebno definiraju uloga i odgovornosti Nadzornog tijela.
|
|
63
|
usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06)
|
M
|
Zahtjevi za potprojekte
|
Definiranje zahtjeva za potprojekte e-zdravstva
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Definirani su zahtjevi za različite potprojekte e-zdravstva.
|
|
64
|
usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06)
|
M
|
Potpuna provedba projekta
|
Uspješan završetak različitih potprojekata e-zdravstva
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Svi potprojekti povezani s uslugama e-zdravstva i zdravstvenim podacima rezultirali su potpuno operativnim i integriranim uslugama i sposobnostima.
|
|
65
|
Digitalizacija ONE-a (I-2.07)
|
M
|
Početak rada novih digitalnih platformi
|
Stvorene su digitalne platforme koje su dostupne svim korisnicima.
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Digitalne platforme stvaraju se i dostupne su svim korisnicima. To uključuje sljedeće platforme:
MOJA: Platforma korisnika, čiji je cilj korisnicima na siguran i privatni način pružiti relevantne i ciljane informacije u skladu s njihovim (korisničkim) potrebama i situacijom (načelo „segmentacije”).
PRO: Profesionalna platforma, čiji je cilj stručnjacima za skrb o djeci pružiti alate za upravljanje različitim poslovnim procesima, kao i informacije kojima se podupire njihov razvoj te interakcija s ONE-om
FUNKCIJA: Agenti platforme, koji su namijenjeni ONE-ovim agentima i objedinjuju sve aplikacije za upravljanje poslovnim procesima, uslugama podrške, pomoćnim alatima za donošenje odluka, kontrolnim pločama i relevantnim informacijama. To je jedna od sastavnica digitalnog radnog mjesta.
|
|
66
|
Digitalizacija kulturnog i medijskog sektora (I-2.08)
|
T
|
Završetak projekata za digitalizirana i poboljšana audiovizualna i audiodjela
|
|
Projekti će biti dovršeni
|
0
|
37
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Potpuni završetak 37 projekata koji pripadaju sljedećim kategorijama:
· digitalizirana i poboljšana audiovizualna i audiodjela: 30 projekata
·stvorena izvorna digitalna djela: 7 projekata
|
|
67
|
Digitalizacija kulturnog i medijskog sektora (I-2.08)
|
T
|
Uključivanje tehnoloških alata u pilot-projekte u području kulture i medija
|
|
Broj gospodarskih subjekata
|
0
|
5
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Integracija razvijenih tehnoloških alata s najmanje dva pilot-medijska operatera (koji okupljaju medijske, radijske, televizijske i digitalne aktivnosti) i najmanje tri pilot-subjekta u području kulture (uključujući najmanje dvije različite discipline).
Tehnološki alati razvijaju se u „otvorenom izvoru” i besplatno su dostupni na temelju licencije za „kreativna zajednička dobra”.
|
|
68
|
Digitalizacija flamanske vlade (I-2.09)
|
M
|
Odobrenje potpore za 11 projekata
|
Najmanje jedna odluka o odobrenju potpore za svaki od 11 projekata
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Flamanska vlada ili odgovarajući subjekt odobravaju potporu za 11 projekata koji zajedno doprinose četirima glavnim ciljevima: 1. Prema javnoj usluzi za građane, poduzeća i udruge; 2. Omogućiti brze i učinkovite odluke s pomoću podataka; 3. Osiguravanje pouzdane osnovne infrastrukture jačanjem sastavnica IKT-a; i 4. Osiguravanje hibridnog radnog mjesta za flamanske dužnosnike.
|
|
69
|
Digitalizacija flamanske vlade (I-2.09)
|
M
|
Završetak projekata
|
Dovršeno je 11 projekata
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
11 projekata u okviru ključne etape 68., koji zajedno doprinose četirima glavnim ciljevima: 1. Prema javnim uslugama za građane, poduzeća i udruge; 2. Omogućiti brze i učinkovite odluke s pomoću podataka; 3. Osiguravanje pouzdane osnovne infrastrukture jačanjem sastavnica IKT-a; i 4. Dovršeno je osiguravanje hibridnog radnog mjesta za flamanske dužnosnike.
|
|
70
|
Regionalna platforma za razmjenu podataka (I-2.10)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnoj nabavi
|
Dokument o putnom nalogu objavljuje se.
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2021
|
Objavljuje se putni nalog u kojem se navode zahtjevi visoke razine rješenja za platformu za razmjenu podataka, raspodjela uloga između Regionalnog centra za informatiku u Bruxellesu (BRIC) i podizvođača te potrebe u pogledu upravljanja podacima i upravljanja potrebnim za platformu.
|
|
71
|
Regionalna platforma za razmjenu podataka (I-2.10)
|
T
|
10 javnih uprava primilo je potporu za uvođenje projekata na regionalnoj podatkovnoj platformi
|
|
Javne uprave
|
0
|
10
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Nekoliko od deset javnih uprava primilo je potporu za razvoj projekata na novoj regionalnoj platformi za razmjenu podataka u regiji Bruxelles. Potpora se sastoji od razvoja integracije podataka, analize podataka, ali i od posebnih sredstava Regionalnog centra za informatiku u Bruxellesu (BRIC) kako bi se javnim upravama pomoglo u njihovim projektima, kao što su stručnjaci za podatke i analitičari podataka.
Javne uprave odabiru se među najvažnijim upravama regije u kojima je utvrđena potreba za razmjenom podataka i u kojima se osigurava dodana vrijednost za regiju Bruxelles.
|
|
72
|
Digitalizacija procesa građana i poduzeća (I-2.11)
|
M
|
Početak rada novih digitalnih platformi
|
Nova platforma (CRM) za olakšavanje interakcije između uprave i građana/poduzeća te među upravama operativna je u regiji Bruxelles.
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2021
|
Nova platforma (CRM) kojom se olakšava interakcija između uprave i građana/poduzeća te između uprava operativna je u regiji Bruxelles.
Temeljna platforma CRM-a dostupna je za razvoj posebnih projekata CRM-a u regiji Bruxelles. Cilj je do kraja 2024. provesti 16 projekata raspoređenih na regionalne i/ili lokalne uprave (Parking.Bruxelles, Hub.Bruxelles, Bruxelles, Bruxelles i Emploi).
|
|
73
|
Digitalizacija procesa građana i poduzeća (I-2.11)
|
T
|
Početak rada triju internetskih platformi (dozvola za urbanističko planiranje, informacije o prostornom planiranju i okolišna dozvola)
|
|
Digitalne platforme
|
0
|
3
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
U regiji Bruxelles djeluju tri digitalne platforme za urbanističke dozvole, informacije o urbanističkom planiranju i okolišne dozvole.
Platforma za digitalizaciju građevinskih dozvola omogućuje građanima i poduzećima da digitalno podnesu zahtjev za različite vrste građevinskih dozvola, mogu na internetu pratiti status svojih dozvola, digitalno razmjenjivati potrebne dokumente i pratiti postupak izdavanja dozvola.
Platforma za digitalizaciju informacija o urbanističkom planiranju nudi usluge upravljanja zahtjevima i praćenja informacija o urbanističkom planiranju integriranjem trećih strana (kao što su agencije za nekretnine, javni bilježnici). Nudi usluge digitalizacije arhiva urbanističkog planiranja na temelju standarda.
Platforma za digitalizaciju okolišnih dozvola omogućuje građanima i poduzećima da uvedu zahtjeve za različite vrste okolišnih dozvola, uključujući: uobičajene dozvole, razredi, proširenja, posebne dozvole, mješovite dozvole. Platforma uključuje i sve faze postupka od zahtjeva za dopunu, izmjene zahtjeva do izdavanja dozvole.
|
|
77
|
Pojednostavnjenje administrativnih postupaka (R-2.01)
|
M
|
Stupanje na snagu mjera za pojednostavnjenje osnivanja poduzeća putem interneta
|
Objava posljednjeg zakonodavnog akta koji odgovara sporazumu o suradnji u Moniteur belgeu, uključujući mjere kojima se omogućuje stvaranje, izmjena i prestanak poslovnih aktivnosti u potpunom elektroničkom obliku. Odredbe o stupanju na snagu zakona i kraljevskih dekreta kojima se postupno omogućuje stvaranje, izmjena i raspuštanje pravnih osoba na internetu za sve pravne oblike
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Stupanje na snagu sporazuma o suradnji između savezne vlade i saveznih jedinica, uključujući mjere kojima se omogućuje stvaranje, izmjena i prestanak poslovnih aktivnosti u potpunom elektroničkom obliku. Novi digitalni sustav uveden sporazumom o suradnji, koji obuhvaća tri elektronička oblika za stvaranje, izmjenu i prestanak poslovnih aktivnosti, alternativni je administrativni kanal koji pruža pojednostavnjenu alternativu postojećim obrascima.
Stupanje na snagu zakonodavnih odredbi kojima se postupno omogućuje internetsko stvaranje, izmjena i raspuštanje pravnih osoba za sve pravne oblike putem javnih bilježnika ili putem Zakona o pravičnosti.
|
|
78
|
E-uprava: natječajni postupak (R-2.02)
|
M
|
Stupanje na snagu novog regulatornog konteksta
|
Odredba zakona o stupanju na snagu nove kraljevske uredbe
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu nove kraljevske uredbe kojom se prilagođava savezni regulatorni okvir za provedbu natječajnih postupaka kako bi se olakšalo korištenje nove i poboljšane platforme e-uprave.
Cilj je nove kraljevske uredbe:
·Usklađivanje sudionika savezne politike javne nabave kako bi se poboljšala stopa prodora u zajedničku nabavu na saveznoj razini;
·Donosi zajednički plan – odgovor na usmjerenije ciljeve u pogledu održivog razvoja i pristupa MSP-ovima;
·Razvoj strategija nabave po segmentima nabave s planovima kategorija.
·Jačanje uloge saveznog centra za nabavu SPF Bosa.
·Dovršiti administrativno pojednostavnjenje i standardizaciju postupaka, posebno kako bi se obuhvatile potrebe saveznih sudionika
|
|
79
|
E-uprava: natječajni postupak (R-2.02)
|
M
|
Provedba novog alata
|
U funkciji je nova platforma za e-nabavu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
U funkciji je nova platforma za e-nabavu. Nova platforma pruža podatke u stvarnom vremenu o javnoj nabavi u cijeloj zemlji.
Nova i poboljšana platforma sastoji se barem od sljedećih modula: Interni tokovi odobrenja s digitalnim potpisima kojima se uklanjaju odobrenja u papirnatom obliku, predložak motora kojim se povećava usklađenost i smanjuju pogreške, podnošenje putem strukturiranih upitnika kojima se smanjuju složenost i pogreške tijekom podnošenja te ubrzava postupak evaluacije, kontrolni popis sličan čarobnjaku za kupce koji ih usmjerava na bolju i dosljedniju nabavu usluga i robe. Nova platforma pruža podatke u stvarnom vremenu o javnoj nabavi u cijeloj zemlji i predviđa mogućnosti povezivanja sa saveznim alatima za proračun i izdavanje računa. Tijekom projektnih odluka o mogućim dodatnim funkcijama donose se s obzirom na njihov očekivani povrat ulaganja za savezne organizacije klijenata platforme.
|
E.3. Opis reformi i ulaganja za zajam
Ulaganje I-2.05.a: „Digitalizacija SPF-a: Digitalizacija postupaka upravljanja azilom i useljavanjem” savezne države
Cilj je te podmjere modernizacija digitalne infrastrukture kako bi se omogućila bolja i kontrolirana integracija s unutarnjim i javnim uredima, modernizacija i razvoj migracijskih usluga s naglaskom na korisničko iskustvo; standardiziranje i osiguravanje uzajamne razmjene podataka i dokumenata. Projekt uključuje uspostavu platforme za digitalnu integraciju, transverzalne baze podataka za strane državljane i razvoj skladišta podataka, što će omogućiti generiranje, pohranu, strukturiranje i kombiniranje podataka i statistika povezanih s migracijama. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
E.4.
Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu za zajam
|
Sljedeće.
Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
54b
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05a)
|
M
|
Definirani su zahtjevi
|
Zahtjevi su definirani i odobreni
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Zahtjeve utvrđuju nadležne uprave, a odobrava ih nadležno ministarstvo.
|
|
55b
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05a)
|
M
|
Projekt je dovršen, a rezultati su operativni
|
Projekt je dovršen i operativan
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Projekt je dovršen i operativan. Isplaćeno je 17 700 000 EUR.
|
F. SASTAVNI DIO 2.3.: Optička vlakna, 5G i nove tehnologije
Ta komponenta belgijskog plana za oporavak i otpornost sadržava reforme i ulaganja koji se odnose na 5G, infrastrukturu za povezivost vrlo velikog kapaciteta i umjetnu inteligenciju, za koje se očekuje da će biti ključni elementi digitalne tranzicije u Belgiji.
Komponentom se pridonosi rješavanju preporuke za pojedinu zemlju br. 2020.3 jer se njome poziva na usmjeravanje ulaganja u digitalnu tranziciju, posebno u digitalnu infrastrukturu, kao što su 5G i gigabitne mreže, te na preporuku za pojedinu zemlju br. 2019.3 jer se njome poziva na usmjeravanje investicijskih ekonomskih politika na održiva istraživanja i inovacije, posebno u području digitalizacije, uzimajući u obzir regionalne razlike.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
F.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-2.13: „Pokrivenost bijelim područjima razvojem mreža optičkih vlakana vrlo velike brzine” Njemačke jezične zajednice
Cilj je ulaganja promicati spremnost na svjetlovodne materijale u Belgiji. Ova se mjera sastoji od ulaganja putem zajedničkog pothvata u uvođenje optičkih vlakana koje obuhvaća cijelo područje Zajednice njemačkog govornog područja, područje na kojem se takvo ulaganje ne smatra komercijalno održivim. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-2.14: „Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima” Regije glavnog grada Bruxellesa
Tim se ulaganjem promiče upotreba umjetne inteligencije u područjima kao što su zdravlje i dobrobit, okoliš, mobilnost, energetika, mediji i demokracija. Institut za umjetnu inteligenciju za opće dobro u Bruxellesu (FARI) promiče razvoj rješenja umjetne inteligencije u suradnji s akademskom zajednicom, poduzećima, oblikovanjem politika i građanima. Obuhvaća i laboratorij za testiranje i iskustvo umjetne inteligencije, u kojem se prikazuju tehnologije koje se temelje na umjetnoj inteligenciji kako bi se stvorila svijest za širu javnost i industriju (uključujući dimenziju osposobljavanja). Usluge koje umjetna inteligencija nudi Institutu za opće dobro uključuju digitalnu dvostruku
potporu na razini gradova lokalnim tijelima u urbanističkom planiranju i uključivanju građana. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-2.15: „Poboljšanje povezanosti 35 poslovnih parkova u Valoniji” Valonske regije
Tim će se ulaganjem uvesti svjetlovodna vlakna u 35 javnih poslovnih parkova u Valonskoj regiji koje financira infrastrukturu Valonske regije Sofico, ako se takva ulaganja ne smatraju komercijalno održivima, kako bi se postigla pokrivenost svih javnih poslovnih parkova u Valoniji od 100 % vlakana („Fibre povezivost za 35 poslovnih parkova”). Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma R-2.03: „Uvođenje 5G mreže – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu – savezna i regionalna razina”
Ta se mjera sastoji od reformi na saveznoj i regionalnoj razini za koje se očekuje da će ukloniti uska grla, uključujući regulatorna uska grla, za uvođenje 5G tehnologije i uvođenje infrastrukture za ultrabrzu povezivost, kao što je svjetlovodna mreža. Na saveznoj razini Zakon o 5G tehnologiji i Kraljevske uredbe o dodjeli pionirskih pojaseva spektra EU-a stupaju na snagu najkasnije do 1. siječnja 2022. Aukcija spektra za 5G mora biti dovršena do 30. lipnja 2022. Nadalje, sve tri regije trebaju revidirati standarde zračenja kojima će se omogućiti učinkovito uvođenje spektra za 5G. Revidirani regionalni standardi stupaju na snagu do 31. ožujka 2022.
Belgija provodi i paket instrumenata za povezivost koji će sadržavati najbolje prakse u području povezivosti za smanjenje troškova postavljanja elektroničkih komunikacijskih mreža i za učinkovit pristup radiofrekvencijskom spektru za 5G prilagođen Belgiji. To uključuje nacionalni plan za pojednostavnjenje postupaka izdavanja dozvola relevantnih za uvođenje 5G mreža i mreža vrlo velikog kapaciteta, kao što je svjetlovodna mreža. Izvješće o trenutačnom stanju provedbe paketa instrumenata za povezivost objavljuje se do 30. lipnja 2022.
F.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
80
|
Pokrivenost bijelih područja razvojem mreža optičkih vlakana vrlo velike brzine (I-2.13)
|
T
|
Pokrivenost
|
|
% (postotak)
|
0
|
20
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
20 % kućanstava (4700 domova) u njemačkoj jezičnoj zajednici u svjetlovodnim bijelim zonama ima pristup nepokretnim svjetlovodnim mrežama vrlo velikog kapaciteta.
|
|
81
|
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.4)
|
M
|
Završetak pilot-projekata Instituta za opće dobro u području umjetne inteligencije
|
Odobreno završno izvješće o pilot-projektima UI-ja za Institut za opće dobro
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Dovršena su četiri pilot-projekta „Umjetna inteligencija za Institut za opće dobro” kojima se pružaju usluge potpore (kao što su osposobljavanje, razvoj provjere koncepata softverskih rješenja) profitnim ili neprofitnim organizacijama ili javnim organizacijama u područjima kao što su obrazovanje u području umjetne inteligencije, zdravstvena skrb i zapošljavanje u regiji Bruxelles.
|
|
82
|
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.4)
|
M
|
Tim stručnjaka osnovan u okviru Instituta za umjetnu inteligenciju za opće dobro
|
Multidisciplinarni tim stručnjaka za umjetnu inteligenciju, podatke i robotiku osnovan u okviru Instituta za umjetnu inteligenciju za opće dobro
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
U okviru Instituta za opće dobro osniva se multidisciplinarni tim stručnjaka za umjetnu inteligenciju, podatke i robotiku koji će biti spreman podupirati javne usluge koje pruža regija glavnog grada Bruxellesa i digitalnu tranziciju te regije.
|
|
83
|
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.4)
|
T
|
Usluge umjetne inteligencije koje pruža Institut za opće dobro
|
|
Broj
|
0
|
3
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Tri usluge umjetne inteligencije za Institut za opće dobro pružene su lokalnim tijelima, tj. usporedna digitalna potpora, osposobljavanje i savjetodavne aktivnosti povezane s uslugama za građane (kao što je angažman).
|
|
84
|
Poboljšanje povezanosti 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15)
|
T
|
Svjetlovodna povezivost za 35 poslovnih parkova
|
|
Broj
|
0
|
35
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
35 javnih regionalnih poslovnih parkova u Valoniji ima pristup fiksnim svjetlovodnim mrežama vrlo velikog kapaciteta.
|
|
89
|
Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu (R-2.03)
|
M
|
Paket instrumenata EU-a za povezivost
|
Proveden je paket instrumenata EU-a za povezivost, uključujući plan djelovanja
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2021
|
Donesen plan za provedbu alata EU-a za povezivost, uključujući donošenje plana za pojednostavnjenje postupaka izdavanja dozvola i izdavanja dozvola relevantnih za uvođenje 5G mreža i mreža vrlo velikog kapaciteta, kao što je svjetlovodna mreža.
|
|
90
|
Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu (R-2.03)
|
M
|
Objava zakonodavnog okvira za dodjelu spektra za 5G
|
Objava zakonodavnog okvira za dodjelu spektra za 5G
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Objava zakona o 5G tehnologiji i kraljevskih uredbi o dodjeli pionirskih radiofrekvencijskih pojaseva EU-a kako ih je definirala Skupina za politiku radiofrekvencijskog spektra za 5G mreže pod uvjetima koji pogoduju ulaganjima.
|
|
91
|
Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu (R-2.03)
|
M
|
5G dražba
|
Organizacija i provedba dražbe 5G od strane Belgijskog instituta za poštanske usluge i telekomunikacije
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Savezni telekomunikacijski regulator (Belgijski institut za poštanske usluge i telekomunikacije) završio je dražbu 5G, a posebno: natječaj za kandidate, odluka o licenciranju belgijskog instituta za poštanske usluge i telekomunikacije.
|
|
92
|
Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu (R-2.03)
|
M
|
Status „Provedba paketa instrumenata za povezivanje”
|
Objava izvješća o trenutačnom stanju provedbe paketa instrumenata za povezivost
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Izvješće koje je objavilo Savezno ministarstvo telekomunikacija o trenutačnom stanju provedbe paketa instrumenata za povezivost u skladu s područjem primjene i postupkom opisanim u planu provedbe belgijskog paketa mjera za povezivost.
|
|
93
|
Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu (R-2.03)
|
M
|
Revizija zakonodavnog okvira triju regija o standardima zračenja
|
Revizija regionalnih zakonodavnih okvira o standardima zračenja
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2022
|
Prilagodba i stupanje na snagu odgovarajućih zakonodavnih okvira Flamanske regije, regije glavnog grada Bruxellesa i Valonske regije, kojima se mijenjaju standardi zračenja kako bi se omogućilo učinkovito uvođenje spektra za 5G.
|
G. SASTAVNICA 3.1.: Biciklistička i pješačka infrastruktura
Mjere predložene u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost usmjerene su na proširenje i nadogradnju biciklističke i pješačke infrastrukture u cijeloj Belgiji.
Komponentom se pridonosi provedbi preporuke za Belgiju br. 2020.3 kojom se Belgija poziva da usmjeri ulaganja u zelenu i digitalnu tranziciju, posebno u infrastrukturu za održivi promet.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
G.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-3A: „Infrastruktura za biciklizam”
Cilj je ulaganja stvoriti dodatnu biciklističku infrastrukturu i poboljšati postojeću infrastrukturu. Ta se mjera sastoji od sljedeće tri podmjere.
·Ulaganje I-3.01: „Infrastruktura za biciklizam” Flamanske regije
·Ulaganje I-3.02: „Ciklična infrastruktura – koridori Vélo” Valonske regije
·Ulaganje I-3.03a: „Ciklična infrastruktura – Vélo Plus – RBC” Regije glavnog grada Bruxellesa
Ulaganje I-3.01: „Infrastruktura za biciklizam” Flamanske regije
To ulaganje sastoji se od izgradnje 40 km novih biciklističkih staza i obnove 365 km biciklističkih staza. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.02: „Ciklična infrastruktura – koridori Vélo” Valonske regije
To se ulaganje sastoji od izgradnje najmanje 11,57 km biciklističkih staza kroz dva biciklistička koridora duž autoceste E411 i rute N275. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.03a: „Ciklična infrastruktura – Vélo Plus – RBC” Regije glavnog grada Bruxellesa
To ulaganje obuhvaća izgradnju najmanje 7000 parkirnih mjesta za bicikle i najmanje 11,7 km biciklističkih staza te nadogradnju 4,5 km biciklističkih staza u Bruxellesu. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
G.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
94
|
Biciklistička infrastruktura (I-3A)
|
M
|
Početak svih projekata vožnje biciklom i pješačenja
|
Donošenje odluke ili dodjele ugovora
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Biciklistička infrastruktura – VLA (I-3.01): Donošenje odluka o proračunskim i/ili načinima subvencija za program Beleidsdomein Mobiliteit en Openbare Werken.
Biciklistička infrastruktura – koridori vélo – WAL (I-3.02): Dodjela ugovora na četiri dionice u Valoniji
Biciklistička infrastruktura – VeloPlus – RBC (I-3.03a): Donošenje odluke o biciklističkim planovima u Bruxellesu (RBC)
|
|
95
|
Biciklistička infrastruktura (I-3A)
|
T
|
Nove i obnovljene biciklističke ceste
|
|
kilometara
|
0
|
6.3
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
6,3 km novih i obnovljenih biciklističkih staza.
Taj je cilj okvirno podijeljen na sljedeće podciljeve koji se ne moraju pojedinačno ostvariti pod uvjetom da se postignu navedeni kilometri biciklističkih staza:
i. Regija glavnog grada Bruxellesa (povezano s I-3.03a): 6,3 obnovljena i nova km
|
|
96
|
Biciklistička infrastruktura (I-3A)
|
T
|
Nove i obnovljene biciklističke ceste
|
|
kilometara
|
6.3
|
432.77
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
432,77 km novih i obnovljenih biciklističkih staza.
Taj je cilj okvirno podijeljen na sljedeće podciljeve koji se ne moraju pojedinačno ostvariti pod uvjetom da se postignu navedeni kilometri biciklističkih staza:
i. Regija glavnog grada Bruxellesa (povezano s I-3.03a): 4,5 obnovljeno i 11,7 novih km
ii. Flamanska regija (povezano s točkom I-3.01): Obnovljeno i 40,0 novih km
iii. Valonska regija (povezano s točkom I-3.02): 11,57 novih km
|
|
97
|
Biciklistička infrastruktura – VeloPlus – RBC (I-3.03a)
|
T
|
Novo javno parkiralište za vožnju biciklom za stanovnike
|
|
Parkirališna mjesta za vožnju biciklom
|
0
|
7 000
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
7000 novih parkirnih mjesta za bicikle.
|
G.3. Opis reformi i ulaganja za zajam
Ulaganje I-3.03b: „Infrastruktura za biciklizam – Vélo Plus – FED” savezne države
To se ulaganje sastoji od izgradnje najmanje 4,8 km biciklističkih staza u Bruxellesu. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.04: „Infrastruktura za bicikliranje i pješačenje – Schuman” savezne države
To ulaganje sastoji se od izgradnje najmanje 25000 m² biciklističke i pješačke infrastrukture oko Schumanova trga u Bruxellesu. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
G.4. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu za zajam
|
Seq.Nb.
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
96a
|
Biciklistička infrastruktura – Vélo Plus – Savezna država (I-3.03b)
|
M
|
Početak svih projekata vožnje biciklom i pješačenja
|
Donošenje odluke ili dodjele ugovora
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Izdavanje građevinske dozvole u Bruxellesu.
|
|
96b
|
Biciklistička infrastruktura – Vélo Plus – Savezna država (I-3.03b)
|
T
|
Nove i obnovljene biciklističke ceste
|
|
kilometara
|
0
|
4.8
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
4,8 km novih i obnovljenih biciklističkih staza.
|
|
98
|
Biciklistička i pješačka infrastruktura – Schuman (I-3.04)
|
T
|
Novi javni prostor za pješake, bicikliste i javni prijevoz na Schumanu
|
|
m²
|
0
|
25 000
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
25 000 m² nove javne površine za pješake, bicikliste i javni prijevoz na Schumanu
|
H. SASTAVNI DIO 3.2.: Promjena načina prijevoza
Mjerama predloženima u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoji se poduprijeti promjena načina prijevoza ulaganjem u željeznicu, lokalni javni prijevoz, pametnu mobilnost i unutarnje plovne putove.
Komponentom se pridonosi rješavanju preporuke za Belgiju br. 2019.3 kojom se Belgija poziva da „usmjere investicijsku politiku na održivi promet, uključujući nadogradnju željezničke infrastrukture, niskougljičnu i energetsku tranziciju te istraživanje i inovacije, posebno u području digitalizacije, uzimajući u obzir regionalne razlike. Suočavanje sa sve većim izazovima u području mobilnosti jačanjem poticaja i uklanjanjem prepreka za povećanje ponude i potražnje kolektivnog prijevoza i prijevoza s niskim emisijama” i preporuku za Belgiju br. 2020.3 kojom se Belgija poziva da „usmjere ulaganja u zelenu i digitalnu tranziciju, posebno u infrastrukturu za održivi promet”.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
H.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-3.01: „Infrabel/NMBS-SNCB” savezne države
Reforma se sastoji od donošenja novih ugovora o uspješnosti NMBS-SNCB-a i Infrabela te njihova višegodišnjeg plana ulaganja, kojima se osigurava barem sljedeće:
·Pravodobna provedba ulaganja u prigradsku željeznicu „Réseau suburbain bruxellois – Geweestelijk ExpressNet” (RER-GEN) do 2031. u skladu sa Zakonom o međuregionalnoj suradnji u području
strateških ulaganja u željeznice.
·Pravi poticaji za učinkovitost i kvalitetu usluge ugrađeni u ugovor.
·Potpuna ulaganja I-3.09. „Željeznički pristup i multimodalni željeznički kolodvori – FED”, I-3.10 „Željeznica – učinkovita mreža – FED” i I-3.12 „Željeznica – pametna mobilnost – FED”, uključena u ovu sastavnicu plana za oporavak i otpornost.
Ugovor se sklapa do 30. lipnja 2023.
Reforma R-3.02: „Proračun za mobilnost” savezne države
Cilj je te reforme jačanje poticaja za povećanje potražnje za načinima prijevoza između kuće i rada koji su održiva alternativa službenim automobilima (tj. kolektivni prijevoz i bicikli) jer je primjena postojećeg proračunskog programa za mobilnost i dalje vrlo ograničena. Cilj je potaknuti promjenu načina prijevoza s automobila. Reforma se sastoji od donošenja zakona kojim se utvrđuje revidirani proračun za mobilnost. Poglavlje zakona kojim se revidira proračun za mobilnost stupa na snagu do 1. rujna 2021.
Ulaganje I-3B: „Jačanje javnog prijevoza u Valoniji”
Cilj je ulaganja poboljšati javni prijevoz u Valoniji. Ta se mjera sastoji od sljedećih dviju podmjera:
·Ulaganje I-3.07: „Proširenje metroa” Valonske regije
·Ulaganje I-3.08: „Pametni cestovni signali” Valonske regije
Ulaganje I-3C: „Radovi na obnovi željeznice i pristupačnosti postaja”
Cilj je ulaganja obnoviti željeznice i učiniti željezničke postaje pristupačnijima. Ta se mjera sastoji od sljedećih dviju podmjera:
·Ulaganje I-3.09: „Željezničke i multimodalne željezničke postaje” savezne države
·Ulaganje I-3.10: „Željeznica – učinkovita mreža” savezne države
Ulaganje I-3D: „Nezaključavanje aplikacija otvorenih podataka za pametnu mobilnost”
Cilj je ulaganja omogućiti otvorene podatke za aplikaciju za pametnu mobilnost. Ta se mjera sastoji od sljedećih dviju podmjera:
·Ulaganje I-3.12: „Željeznica – pametna mobilnost” savezne države
·Ulaganje I-3.13: „Uvođenje mobilnosti kao usluge (MaaS)” regije glavnog grada Bruxellesa
Ulaganje I-3E: „Go Live of rail IT module”
Cilj je ulaganja operacionalizirati informatičke module kojima se poboljšava upravljanje prometom i izdavanje karata. Ta se mjera sastoji od sljedećih dviju podmjera:
·Ulaganje I-3.10: „Željeznica – učinkovita mreža” savezne države
·Ulaganje I-3.12: „Željeznica – pametna mobilnost” savezne države
Ulaganje I-3H: „Alati pametne mobilnosti” regije glavnog grada Bruxellesa
Cilj je ulaganja olakšati prelazak na zelenije načine prijevoza. Ta se mjera sastoji od sljedećih dviju podmjera:
·Ulaganje I-3.15a: Aplikacija Floya
·Ulaganje I-3.15b: Proširenje mreže Kamera ANPR regije glavnog grada Bruxellesa
Ulaganje I-3.07: „Proširenje metroa” Valonske regije
To ulaganje sastoji se od obnove i proširenja lake podzemne željeznice Charleroi za 5,5 km do Grand Hôpital de Charleroi (Viviers). Povećanje operativnih troškova radi naknade proširene usluge podzemne željeznice uključuje se u revidirani ugovor o javnim uslugama „Opérateur de Transport de Wallonie” koji je dodijelila Valonska regija. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.08: „Pametni cestovni signali” Valonske regije
Ta se ulaganja sastoje od ugradnje pametnih semafora za autobuse javnog prijevoza u Valoniji na najmanje 400 raskrižja. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.09: „Željezničke i multimodalne željezničke postaje” savezne države
To ulaganje sastoji se od izgradnje najmanje 6000 parkirnih mjesta za bicikle na željezničkim postajama i osiguravanjapristupačnosti najmanje 25 od 28 utvrđenih postaja u skladu s tehničkim specifikacijama za interoperabilnost iz Uredbe Komisije (EU) br. 1300/2014 za osobe s invaliditetom i osobe sa smanjenom pokretljivošću. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.10: „Željeznica – učinkovita mreža” savezne države
To ulaganje sastoji se od nadogradnje najmanje 32 željezničke dionice cjelokupne mreže, modernizacije najmanje 18 namjenskih željezničkih teretnih infrastruktura, uklanjanja najmanje pet uskih grla u infrastrukturi koja ometaju performanse linije Bruxelles-Luxembourg (željeznica Eurocap), uklanjanja najmanje četiriju željezničkih uskih grla u Bruxellesu i razvoja informatičkog modula za upravljanje prometom. Neki od projekata uključuju troškove koji se ne podupiru Mehanizmom za oporavak i otpornost, već Instrumentom za povezivanje Europe. To se odnosi na željezničke pruge L154 (radovi na pruzi, radovi na pruzi, uklanjanje triju željezničko-cestovnih prijelaza i prilagodba skretničke postaje), L24 (ugrađena tračnica na mostu Albert Canal, pružni radovi i radovi na pruzi), L166 (ugrađeno zastorno polaganje kolosijeka na dvije ograde iznad rijeke Lesse i jedan most preko nacionalne ceste, pružni i priključni radovi te uklanjanje dvaju željezničko-cestovnih prijelaza) i sustav upravljanja tunelom središnje željezničke stanice u Antwerpenu (razvoj plana ublažavanja, ugradnja linearnog sustava za otkrivanje požara termičkom „fibrolaserom”, automatiziranog sustava upravljanja sigurnošću, provedba sustava nadzorne kontrole i vizualizacije podataka te homologacija sukladnosti sa standardima SIL i TSI SRT). Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.11.: „Canal Albert i Trilogiport” Valonske regije
To ulaganje sastoji se od proširenja multimodalne platforme Trilogiporta u Liègeu, povećanja visine triju mostova (Lixhe, Haccourt i Hermalle-sous-Argenteau) iznad Albert-Canala i postavljanja dodatne signalizacije na jednom mostu (Lanaye) iznad Albert-Canala kako bi se teglenicama omogućio prijevoz tereta do 9,1 m visine (4 sloja tereta). Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. kolovoza 2026.
Ulaganje I-3.12: „Željeznica – pametna mobilnost” savezne države
To ulaganje sastoji se od uspostave planara otvorenih podataka i osam IT modula s platformom za izdavanje karata interoperabilnom s drugim belgijskim regionalnim prijevoznicima (STIB-MIVB, De Lijn, TEC). Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. ožujka 2025.
Ulaganje I-3.13: „Uvođenje mobilnosti kao usluge (MaaS)” regije glavnog grada Bruxellesa
To ulaganje sastoji se od uspostave centra za podatke u Bruxellesu kako bi se omogućila brza pohrana, obrada, analiza i razmjena podataka o mobilnosti koje generiraju pružatelji usluga mobilnosti i agregatori mobilnosti kao usluge („maaS agregatori”). Centar za podatke u Bruxellesu ne obuhvaća samo javni prijevoz, nego i biciklizam. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. ožujka 2025.
Ulaganje I-3.14: „Bespovratna sredstva za promjenu načina prijevoza” Regije glavnog grada Bruxellesa
To ulaganje sastoji se od pružanja potpore novim revidiranim bespovratnim sredstvima za promjenu načina prijevoza kojima se zamjenjuju bespovratna sredstva za zračni prijevoz u Bruxellesu proširenjem na sve nove vrste održivih načina prijevoza (zajedničko korištenje automobila, dijeljenje bicikala, romobili) kako bi se ojačali poticaji za povećanje potražnje za kolektivnim prijevozom i prijevozom s niskim emisijama. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
Ulaganje I-3.15a: „Aplikacija Floya” Regije glavnog grada Bruxellesa
To ulaganje sastoji se od puštanja u rad besplatne mobilne aplikacije („Floya”). Aplikacija korisnicima pruža potpune i točne informacije o dostupnim načinima prijevoza, uključujući njihove troškove. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
Ulaganje I-3.15b: „Proširenje mreže Kamera ANPR” regije glavnog grada Bruxellesa
To se ulaganje sastoji od proširenja mreže kamera regije glavnog grada Bruxellesa za automatsko prepoznavanje registarskih pločica („ANPR”) dodavanjem 159 kamera. Cilj je ulaganja poboljšati provedbu zona s niskim emisijama i zona ograničenog pristupa, čime se smanjuje zagušenje prometa i olakšava prelazak na zelenije alternative prijevozu. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
H.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Seq.Nb.
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
99
|
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B)
|
T
|
Početak velikih radova na infrastrukturi za autobuse (pametni cestovni signali i laka podzemna željeznica (Charleroi))
|
|
Projekti
|
0
|
2
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2023
|
Proširenje podzemne željeznice Charleroi – WAL (I-3.07)
-Izdavanje svih građevinskih i okolišnih dozvola
Pametni cestovni signali – WAL (I-3.08)
-Dodjela ugovora za sve javne radove (objavljena je obavijest o dodjeli ugovora)
|
|
100
|
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B)
|
T
|
Operacionalizacija pametnih svjetala cestovnog prometa
|
|
Broj raskrižja s pametnim prometnim svjetlima na centraliziranoj platformi
|
0
|
260
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Pametni cestovni signali – WAL (I-3.08)
-Oprema 260 raskrižja s pametnim cestovnim signalima.
|
|
101
|
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B)
|
T
|
Završetak radova i križišta s pametnim cestovnim svjetlima
|
|
Km:
Broj raskrižja s pametnim prometnim svjetlima na centraliziranoj platformi
|
0
260
|
5.5
400
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dovršetak radova dodatne infrastrukture javnog prijevoza od 5,5 km za proširenje podzemne željeznice (Charleroi) i 400 raskrižja s pametnim semaforima za autobuse javnog prijevoza u funkciji je centralizirane platforme za signalizaciju cesta.
|
|
102
|
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B)
|
M
|
Potpisivanje revidiranog ugovora o javnim uslugama društva OTW („Opérateur de Transport de Wallonie”)
|
Revidirani ugovor o javnim uslugama društva OTW („Opérateur de Transport de Wallonie”)
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Potpisivanje revidiranog ugovora o javnim uslugama društva OTW („Opérateur de Transport de Wallonie”) uz preuzetu naknadu za dodatne operativne rashode podzemne željeznice Charleroi.
|
|
103
|
Radovi na obnovi željeznice i pristupačnosti postaja (I-3C)
|
T
|
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznice te radova na pristupačnosti postaja (korak 1.)
|
|
Dovršeni radovi
|
0
|
32
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2022
|
Završetak 27 intervencija za nadogradnju željezničke infrastrukture (I-3.10) i osiguravanje pristupačnosti 5 postaja (I-3.09) u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 1300/2014 o najmanje četiri kriterija:
— visoke platforme (76 cm),
— platforme kojima se može pristupiti putem rampi ili dizala;
— taktilni sustav za vođenje površine za upozoravanje, žalitelj
— najmanje jedan prodajni automat za prodaju karata dostupan osobama sa smanjenom pokretljivošću.
I dodati 6000 parkirnih mjesta za bicikle.
|
|
104
|
Radovi na obnovi željeznice i pristupačnosti postaja (I-3C)
|
T
|
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznice te radova na pristupačnosti postaja (drugi korak)
|
|
Dovršeni radovi
|
32
|
62
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2023
|
Završetak 50 intervencija za nadogradnju željezničke infrastrukture (I-3.10) i osiguravanje dostupnosti 12 postaja (I-3.09) u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 1300/2014 na temelju najmanje četiri kriterija:
— visoke platforme (76 cm),
— platforme kojima se može pristupiti putem rampi ili dizala;
— taktilni sustav za vođenje površine za upozoravanje, žalitelj
— najmanje jedan prodajni automat za prodaju karata dostupan osobama sa smanjenom pokretljivošću.
|
|
105
|
Radovi na obnovi željeznice i pristupačnosti postaja (I-3C)
|
T
|
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznice te radova na pristupačnosti postaja (treći korak)
|
|
Dovršeni radovi
|
62
|
84
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dovršetak 59 intervencija za nadogradnju željezničke infrastrukture i osiguravanje pristupačnosti 25 postaja (I-3.09) u skladu s Uredbom Komisije (EU) br. 1300/2014 na temelju najmanje četiri kriterija:
— visoke platforme (76 cm),
— platforme kojima se može pristupiti putem rampi ili dizala;
— taktilni sustav za vođenje površine za upozoravanje, žalitelj
— najmanje jedan prodajni automat za prodaju karata dostupan osobama sa smanjenom pokretljivošću.
|
|
106
|
Canal Albert i Trilogiport (I-3.11.)
|
M
|
Dodjela ugovora za radove mostova preko kanala Canal Albert/i nove platforme u Trilogiportu
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Dodjela svih ugovora za radove na novoj multimodalnoj platformi Trilogiporta u Liègeu i na četiri mosta iznad Albert-Canala (Lanaye, Lixhe, Haccourt i Hermalle-sous-Argenteau mosts).
|
|
107
|
Canal Albert i Trilogiport (I-3.11.)
|
T
|
Završetak radova na mostovima preko kanala Canal Albert/i nova platforma u Trilogiportu
|
|
Broj radova
|
0
|
5
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dovršetak radova na multimodalnoj platformi Trilogiporta u Liègeu (prihvaćanje procès-verbal de reception provisoire) i radova na povećanju visine triju mostova iznad Alberta-Canala (Lixhe, Haccourt i Hermalle-sous-Argenteau mosts) te postavljanje dodatne signalizacije na jednom mostu iznad Albert-Canala (Lanaye).
|
|
108
|
Otključavanje aplikacija otvorenih podataka za pametnu mobilnost (I-3D)
|
T
|
Otključavanje aplikacija otvorenih podataka za pametnu mobilnost
|
|
Projekti
|
0
|
3
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2025
|
Otključavanje aplikacija otvorenih podataka za pametnu mobilnost:
— SNCB izdavanje karata (1 projekt),
— Planiranje SNCB-a i podaci u stvarnom vremenu (1 projekt)
— Usluge mobilnosti u Bruxellesu (1 projekt)
|
|
109
|
Put Live of rail IT module (I-3E)
|
T
|
Idi Live of rail IT module
|
|
Modula
|
0
|
10
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Idi Live of rail IT module: — Sustav upravljanja željezničkim prometom (1 modul)
Planer rute SNCB-NMBS (1 modul)
SNCB-NMBS komponente za izdavanje karata (8 modula) koje omogućuju bolji rad i iskustvo korisnika u željezničkom prijevozu tereta i putnika.
|
|
110
|
Proračun Mobiliteits (R-3.02)
|
M
|
Donošenje proračuna za mobilnost
|
Donošenje proračuna za mobilnost
|
—
|
—
|
—
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2021
|
Donošenje proračuna za mobilnost.
|
|
111
|
SNCB/INFRABEL Performance (R-3.01)
|
M
|
Odobrenje novih ugovora o radu NMBS-SNCB-a i Infrabela te višegodišnjeg plana ulaganja, ugovora
|
Odobravanje ugovora
|
—
|
—
|
—
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Novi ugovor o izvršenju sadržava odredbe kojima se osigurava:
— pravodobno izvođenje radova za RER-GEN u skladu sa zakonom o donošenju sporazuma o međuregionalnoj suradnji u području strateških ulaganja u željeznice (Prilog I.a Loi portant assentiment à l’accord de coopération du 5 octobre 2018 entre l’Etat fédéral, la Région flamande, la Région wallonne et la Région de Bruxelles-Capitale relatif au financement des infrastructure ferroviaires stratégiques/Wet houdende instemming he Région wallsest vangdeest German det, Gégew delatiff au financement des infrastructure feratégiques/Wet houdende insteming hetwerd hetranšes hetderen vanndeest vankberd.
— Pravi poticaji za učinkovitost i kvalitetu usluge ugrađeni u ugovor
— dovršetak ulaganja I-3.09 „Željeznički pristup i multimodalni željeznički kolodvori – FED”, I-3.10 „Željeznica – učinkovita mreža – FED” i I-3.12 „Željeznica – pametna mobilnost – FED”, uključenih u ovu komponentu plana za oporavak i otpornost
|
|
112
|
„Alati pametne mobilnosti” regije glavnog grada Bruxellesa (I-3H)
|
T
|
U upotrebi su alati za pametnu mobilnost
|
|
Kamere
|
0
|
159
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2023
|
Ugrađeno je i u funkciji 159 ANPR kamera (I-3.15b).
Osim toga, u tijeku je primjena Floya (I-3.15a).
|
|
113
|
Bespovratna sredstva za promjenu načina prijevoza (I-3.14)
|
T
|
Prvih 4375 novih zahtjeva za bespovratna sredstva za promjenu načina prijevoza
|
|
Broj
|
0
|
4 375
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Podnesen je zahtjev za prvih 4375 novih bespovratnih sredstava za promjenu načina prijevoza.
|
I. SASTAVNICA 3.3.: Ozelenjivanje cestovnog prometa
Mjerama predloženima u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoji se poduprijeti cestovni promet s niskom razinom emisija.
Komponentom se doprinosi rješavanju preporuke za pojedinu zemlju 2019.3 o usmjeravanju investicijske politike na održivi promet, uključujući nadogradnju željezničke infrastrukture, niskougljičnu i energetsku tranziciju [...] Uhvatiti se u koštac sa sve većim izazovima u području mobilnosti jačanjem poticaja i uklanjanjem prepreka za povećanje ponude i potražnje za kolektivnim prijevozom i prijevozom s niskim emisijama te Preporukom br. 2020.3 za usmjeravanje ulaganja u zelenu i digitalnu tranziciju, posebno u infrastrukturu za održivi promet.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
I.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-3F: „Postaje za punjenje”
Ciljevi su ulaganja uvođenje postaja za punjenje električnom energijom. Ta se mjera sastoji od sljedeće četiri podmjere:
·Reforma R-3.04: „Postaja za punjenje – WAL” Valonske regije
·Reforma R-3.05: „Stanice za punjenje – RBC” Regije glavnog grada Bruxellesa
·Ulaganje I-3.18: „Postaje za punjenje – FED” savezne države
·Ulaganje I-3.19: „Postaje za punjenje – VLA” Flamanske regije
Ulaganje I-3G: „Ozelenjivanje voznog parka autobusa”
·Ulaganje I-3.16: „Ekologizacija autobusnog voznog parka – VLA” Flamanske regije
·Ulaganje I-3.17: „Ekologizacija autobusnog voznog parka – RBC” Regije glavnog grada Bruxellesa
·Ulaganje I-3.20: „Ekologizacija autobusnog voznog parka – WAL” Valonske regije
Reforma R-3.03: „Automobili poduzeća s nultim emisijama – FED” savezne države
Ta se reforma sastoji od postupnog ukidanja postojećeg sustava poreza na automobile poduzeća na konvencionalne automobile i njegova ograničavanja od 2026. na električne automobile. Reformiranim sustavom oporezivanja automobila poduzeća predviđa se sljedeće: (1) nepostojanje prava na odbitak za konvencionalne automobile poduzeća kupljene od 2026. (2) progresivno smanjenje stope odbitka poreza za konvencionalne automobile poduzeća nabavljene od 1. srpnja do 31. prosinca 2025. kako bi se do 2028. dosegnulo 0 %, 3. postupno smanjenje stope odbitka poreza za automobile poduzeća s nultim emisijama kako bi se do 2031. dosegnulo najviše 67,5 % i 4. pravo na odbitak poreza za benzin i dizelsko gorivo za hibridna vozila poduzeća stečeno od 2023. do 2025., uz smanjenje na 50 % do siječnja 2023. Nadalje, (5) za konvencionalne automobile nabavljene od 1. srpnja 2023. doprinos CO2 povećava se po stopi od 2,25 od 1. srpnja 2023. i postupno povećava 2025., 2026. na 5,50 u 2027. (6) Za automobile poduzeća s nultim emisijama kupljene od 1. srpnja 2023. minimalni solidarni doprinos povećava se, počevši od 2025., tako da se dugoročno za prosječni službeni automobil duguje isti iznos doprinosa za socijalno osiguranje kao u trenutku donošenja plana. Reforma, uključujući prethodno navedena prijelazna razdoblja i faze provedbe, donosi se do 30. rujna 2021. i stupa na snagu 1. siječnja 2023.
Reforma R-3.04: „Postaja za punjenje – WAL” Valonske regije
Ta se reforma sastoji od donošenja zakonodavnog okvira i dodjele koncesija za infrastrukturu za punjenje u Valonskoj regiji te postavljanja 4708 ekvivalentnih javnih mjesta za punjenje. Ciljna vrijednost broja ekvivalentnih javnih mjesta za punjenje (CPE) koja će se ugraditi uzima u obzir indikativnu ciljnu vrijednost jednog CPE-a za deset električnih vozila. Valonska vlada do 30. rujna 2022. donosi plan za uvođenje postaja za električno punjenje.
Reforma R-3.05: „Stanice za punjenje – RBC” Regije glavnog grada Bruxellesa
Ta se mjera sastoji od donošenja zakonodavnog okvira i dodjele koncesija za infrastrukturu za punjenje u regiji glavnog grada Bruxellesa te postavljanja 360 jednakovrijednih javnih mjesta za punjenje do 31. prosinca 2023. Taj plan mora biti u skladu s Direktivom 2014/94/EU o infrastrukturi za alternativna goriva. Odluka kojom se utvrđuju sigurnosni standardi za postavljanje mjesta za punjenje izvan ulice u regiji glavnog grada Bruxellesa donosi se najkasnije do 1. ožujka 2022. i stupa na snagu do 31. srpnja 2022. Provedba mjere u cjelini mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma R-3.06: „Poticanje prometa s nultom stopom emisija – VLA” Flamanske regije
Ta se mjera sastoji od donošenja zakonodavnog okvira za poticanje uvođenja javnih mjesta za punjenje putem koncesija i polujavnih bodova bespovratnim sredstvima u Flamanskoj regiji. Zakonodavnim okvirom omogućuje se mapiranje budućih mjesta za punjenje, pokreću natječaji za koncesije za javna mjesta za punjenje, potiče uvođenje polujavnih mjesta za punjenje na privatnim posjedima, smanjuje administrativno opterećenje kako bi se skratilo vrijeme potrebno za postavljanje mjesta za punjenje i potiče pametno punjenje električne energije kako bi se uravnotežila ponuda i potražnja električne energije. Zakonodavni okvir stupa na snagu do 1. siječnja 2022.
Reforma R-3.07: „Prijevara emisija” Flamanske regije
Ta se mjera sastoji od i. donošenja novog pravnog okvira za ispitivanja NOx (ako tekuće istraživanje rezultira izvedivim postupkom), praćenja emisija velikih razmjera, poboljšanih pregleda na cesti i učinkovitog programa ispitivanja sukladnosti u uporabi te ii. IT sustava koji integrira podatke o emisijama s opažanjima periodičnih tehničkih pregleda i pregleda na cesti kako bi se dodatno poboljšao program ispitivanja sukladnosti u uporabi.
Pravni okvir objavljuje se do travnja 2023. i stupa na snagu u skladu sa sljedećim vremenskim okvirom. Do 1. srpnja 2023. mora se uvesti opsežno praćenje emisija iz vozila, provedba poboljšanih pregleda na cesti i početak učinkovitog programa ispitivanja sukladnosti u uporabi. Ako se izvedivi postupak ispitivanja NOx za tehnički pregled razvije prije 31. ožujka 2022., provodi se 2023. Najkasnije do 31. prosinca 2024. potpuna mjera mora biti dovršena i provedena (potpuni završetak IT sustava koji omogućuje daljnju integraciju cestovnih i periodičnih tehničkih pregleda s programom sukladnosti u uporabi).
Ulaganje I-3.16: „Ekologizacija autobusnog voznog parka – VLA” Flamanske regije
To ulaganje provedeno za flamanskog regionalnog javnog prijevoznika „VVM-De Lijn” sastoji se od:
-nadogradnja najmanje 225 M3 niskopodnih hibridnih autobusa u punjive hibridne autobuse,
-nabava najmanje 32 niskopodnih hibridnih autobusa na punjenje,
-nabava najmanje 54 M3 niskopodnih električnih autobusa,
-postavljanje najmanje 345 autobusnih postaja za punjenje.
Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-3.17: „Ekologizacija autobusnog voznog parka – RBC” Regije glavnog grada Bruxellesa
To ulaganje provedeno za „STIB-MIVB”, javnog prijevoznika Regije glavnog grada Bruxellesa, sastoji se od nabave električnih autobusa s niskim donjim kutom od 33 M3. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-3.18: „Postaje za punjenje – FED” savezne države
To se ulaganje sastoji od podupiranja poreznog poticaja za privatne i polujavne punionice za električne automobile. Porezni poticaj omogućuje odbitak troškova ugradnje mjesta za punjenje kod kuće i u trgovačkim centrima, supermarketima i korporativnom parkiranju. Poreznim poticajom omogućuje se postavljanje najmanje 36551 privatnih mjesta za punjenje. Porezni poticaj stupa na snagu do 30. rujna 2021. Moguće je da i drugi fondovi EU-a doprinose postavljanju punionica koje ostvaruju korist od tog poreznog poticaja.
Ulaganje I-3.19: „Postaje za punjenje – VLA” Flamanske regije
To ulaganje sastoji se od postavljanja 27000 ekvivalentnih mjesta za punjenje (javna i polujavna mjesta za punjenje) u cijeloj Flamanskoj regiji. Flamanska regija izrađuje planove za optimizaciju uvođenja mjesta za punjenje koja su dostupna 24 sata i podupire razvoj skladišnih objekata u područjima koja su daleko od područja za punjenje na autocestama. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.20: „Ekologizacija autobusnog voznog parka – WAL” Valonske regije
To ulaganje provedeno za „Le TEC-OTW”, javnog prijevoznika Valonske regije, sastoji se od nabave 14 zglobnih električnih autobusa, 18 dvozgložnih električnih autobusa, postaja za sporo i brzo punjenje te izgradnje skladišta autobusa za električni vozni park. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-3.21: „Infrastruktura za punjenje autobusa” regije glavnog grada Bruxellesa
To ulaganje sastoji se od postavljanja infrastrukture za punjenje električnih autobusa u regiji glavnoga grada Bruxellesa. Infrastruktura za punjenje uključuje postaje za punjenje preko noći i postaje za mogućnost punjenja s odgovarajućom električnom infrastrukturom u jednom autobusnom spremištu te stanice za punjenje s odgovarajućom električnom infrastrukturom na pet autobusnih terminala. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
I.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
114
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka (I-3G)
|
T
|
Službeni nalog za zelene autobuse i povezanu infrastrukturu za punjenje u Flandriji i Bruxellesu
|
|
Narudžbe
|
0
|
5
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – VLA
-Narudžba za naknadnu ugradnju hibridnih autobusa u e-hibridne autobuse izmjenom postojećeg okvirnog ugovora
-Narudžba za punjive hibridne autobuse u okviru postojećeg okvirnog ugovora
-Redoslijed za potpuno električne autobuse
-Redoslijed postavljanja infrastrukture za punjenje u spremišta (potpuno) električnih autobusa i hibridnih autobusa na punjenje
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – RBC
-Redoslijed za 12 zglobnih električnih autobusa
|
|
115
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – (I-3G)
|
T
|
Zeleni autobusi stavljeni u promet i tehnički prilagođena skladišta u Flandriji, Bruxellesu i Valoniji
|
|
Vozila
|
0
|
363
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – VLA
-Isporučivanje i puštanje u uporabu novih i naknadno opremljenih priključnih e-hibridnih autobusa (autobusi su prilagođeni za pružanje usluga na području na kojem su dodijeljeni)
-Isporučeni su i stavljeni u uporabu potpuno električni autobusi (autobusi su prilagođeni za pružanje usluga na području na kojem su dodijeljeni
-Infrastruktura za punjenje stavlja se u uporabu u spremištima autobusa u dodijeljenim područjima
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – RBC
-Isporuka 33 zglobne električne autobuse i testove
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – WAL
-Isporuka 14 zglobnih električnih autobusa
-Isporuka 5 potpuno električnih autobusa s dvjema zglobovima
|
|
115 b
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – (I-3G)
|
T
|
Novoizgrađeni zeleni autobusi stavljeni u promet i spremište u Valoniji
|
|
Vozila
|
363
|
376
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – WAL
-Isporuka 13 potpuno električnih autobusa s dvjema zglobovima
-Ugradnja 32 „spore” postaje za punjenje i dvije „brze” postaje za punjenje (jedna u autobusnom spremištu, druga na terminalnoj liniji)
-Spremište autobusa u funkciji je.
|
|
116
|
Poticanje prijevoza s nultom stopom emisija – VLA (R-3.06)
|
M
|
Donošenje okvira za uvođenje infrastrukture za punjenje u Flamanskoj regiji
|
Donošenje okvira
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Donošenje okvira politike za uvođenje infrastrukture za punjenje u Flamanskoj regiji. Okvir politike omogućuje:
— mapiranje budućih mjesta za punjenje
— pokrenuti natječaje za koncesiju za mjesta za punjenje u javnoj domeni
— poticanje uvođenja (polu)javnih mjesta za punjenje na privatnoj domeni
— skratiti vremensku liniju za postavljanje mjesta za punjenje smanjenjem administrativnog opterećenja
— poticanje pametnog punjenja električne energije
|
|
117
|
Postaje za punjenje – VLA (I-3.19)
|
M
|
Dodjela koncesija za infrastrukturu za punjenje
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Dodjela koncesija za infrastrukturu za punjenje. Okvir za uvođenje javne infrastrukture za punjenje osigurava se koncesijama koje dodjeljuje flamanska vlada, dok se uvođenje ostavlja privatnim subjektima.
|
|
118
|
Stanice za punjenje – RBC (R-3.05)
|
M
|
Donošenje uredbe kojom se utvrđuju sigurnosni standardi i plan isporuke infrastrukture
|
Donošenje uredbe o utvrđivanju sigurnosnih standarda i plana isporuke infrastrukture
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Donošenje odluke kojom se utvrđuju sigurnosni standardi koje treba slijediti pri postavljanju mjesta za punjenje izvan ulice u regiji Bruxelles-Capital, uključujući minimalni omjer koji treba postaviti na svakom parkiralištu najkasnije do 31. prosinca 2025. I donošenje plana ostvarivanja infrastrukture koji uključuje:
— Zemljopisna raspodjela javnih mjesta za punjenje koja će se postaviti u Bruxellesu, koja će se naknadno ažurirati
— Cilj postavljanja javnih mjesta za punjenje u razdoblju 2022. 2024.
— Plan postrojenja za brze punjače u gradu
— Plan postrojenja za infrastrukturu za punjenje izvan ulica, o kojem se raspravljalo sa svim relevantnim dionicima (kao što su javna parkirališta, maloprodajni sektor, stambeni sektor, sektor poslovnih zgrada).
Taj plan mora biti u skladu s Direktivom o infrastrukturi za alternativna goriva.
|
|
119
|
Postaje za punjenje – WAL (R-3.04)
|
M
|
Donošenje plana za uvođenje postaja za punjenje električnom energijom
|
Donošenje plana za uvođenje postaja za punjenje električnom energijom
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2022
|
Donošenje plana za uvođenje postaja za punjenje, koji uključuje:
— Broj mjesta za punjenje koja treba postaviti do 31. kolovoza 2026.
— Postupci za uvođenje infrastrukture
— Nužna osnova za objavu poziva na podnošenje ponuda
— Ciljnu vrijednost broja ekvivalentnih javnih mjesta za punjenje (CPE) koje treba ugraditi do 2026., pri čemu se uzima u obzir indikativna ciljna vrijednost od jednog CPE-a za deset električnih vozila.
|
|
120
|
Postaje za punjenje – FED (I-3.18)
|
M
|
Uvođenje poreznog poticaja za postavljanje privatnih i polujavnih mjesta za punjenje
|
Donošenje poreznog poticaja
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Uvođenje poreznog poticaja za postavljanje privatnih i polujavnih mjesta za punjenje.
|
|
121
|
Stanice za punjenje (I-3F)
|
T
|
Dodatna operativna polujavna i javna mjesta za punjenje (1. korak)
|
|
Mjesta za punjenje (CPE)
|
0
|
8 460
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Postići dodatnih 8460 operativnih polujavnih i javnih ekvivalenata mjesta za punjenje (CPE).
Taj je cilj okvirno podijeljen na sljedeće podciljeve, koji se ne moraju pojedinačno ostvariti pod uvjetom da se ostvari prethodno navedeni broj mjesta za punjenje:
i. Flamanska regija (povezano s točkom I-3.19): 8100 mjesta za punjenje
ii. Regija glavnog grada Bruxellesa (povezano s R-3.05): 360 mjesta za punjenje
|
|
122
|
Stanice za punjenje (I-3F)
|
T
|
Dodatni
operativna privatna, polujavna i javna mjesta za punjenje (drugi korak)
|
|
Mjesta za punjenje (CPE)
|
8 460
|
20 160
|
DRUGO TROMJESEČJE —
|
2025
|
Dosegnuti 20160 dodatnih operativnih privatnih, polujavnih i javnih ekvivalenata mjesta za punjenje (CPE).
Taj je cilj okvirno podijeljen na sljedeće podciljeve, koji se ne moraju pojedinačno ostvariti pod uvjetom da se ostvari prethodno navedeni broj mjesta za punjenje:
i. Flamanska regija (povezano s točkom I-3.19): 19800 mjesta za punjenje
ii. Regija glavnog grada Bruxellesa (povezano s R-3.05): 360
|
|
123
|
Stanice za punjenje (I-3F)
|
T
|
Dodatna operativna privatna, polujavna i javna mjesta za punjenje (treći korak)
|
|
Mjesta za punjenje (CPE)
|
20 160
|
68 579
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dosegnuti 68579 dodatnih operativnih privatnih, polujavnih i javnih ekvivalenata mjesta za punjenje (CPE).
Taj je cilj okvirno podijeljen na sljedeće podciljeve, koji se ne moraju pojedinačno ostvariti pod uvjetom da se ostvari prethodno navedeni broj mjesta za punjenje:
i. Savezna razina (povezano s točkom I-3.18): 36511 mjesta za punjenje
ii. Flamanska regija (povezano s točkom I-3.19): 27000 mjesta za punjenje
iii. Valonska regija (povezano s R-3.04): 4708 mjesta za punjenje
iv. Regija glavnog grada Bruxellesa (povezano s R-3.05): 360 mjesta za punjenje
|
|
124
|
Prijevare povezane s emisijama (R-3.07)
|
M
|
Donošenje pravnog okvira za praćenje emisija iz vozila u Flandriji
|
Donošenje pravnog okvira
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Donošenje:
— Zakonodavstvo potrebno za provedbu pragmatičnog postupka ispitivanja NOx radi jačanja periodičnog tehničkog pregleda dostupnog s ciljem uvođenja ispitivanja u trećem tromjesečju 2023.
— Pravna poboljšanja za proširenje opsega pregleda na cesti kako bi se obuhvatili svi tipovi vozila (cilj: 2022)
— Novo zakonodavstvo: dostupan pravni okvir kojim se omogućuje opsežno praćenje emisija iz cestovnih vozila (na daljinu i moguće čepiranje) i njegove primjene za poboljšanu provedbu i evaluaciju politika (cilj: 2022)
|
|
125
|
Prijevare povezane s emisijama (R-3.07)
|
M
|
Informacijski sustav koji objedinjuje podatke o emisijama s opažanjima o periodičnim tehničkim pregledima i pregledima sigurnosti na cestama koji su operativni
|
Početak rada IT sustava
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Informacijski sustav koji objedinjuje podatke o emisijama s opažanjima o periodičnim tehničkim pregledima i pregledima sigurnosti na cestama koji su spremni i dostupni svim dionicima.
|
|
126
|
Službeni automobili s nultim emisijama (R-3.03)
|
M
|
Donošenje zakona o reformi sustava poreza na automobile trgovačkih društava
|
Donošenje nacrta prilagodbe zakona o reformi sustava poreza na automobile u trgovačkim društvima
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2021
|
Savezni parlament donio je reformirani sustav oporezivanja automobila poduzeća u kojem od 2026. novi službeni automobili moraju imati nultu stopu emisija kako bi iskoristili postojeći povlašteni sustav. Reformiranim sustavom oporezivanja automobila trgovačkih društava predviđa se (1) nepostojanje prava na odbitak za konvencionalne automobile poduzeća kupljene od 2026. (2) progresivno smanjenje stope odbitka poreza za konvencionalne automobile poduzeća kupljene od 1. srpnja 2023. do 31.prosinca 2025. kako bi se do 2028. dosegnulo 0 %, 3. postupno smanjenje stope odbitka poreza za automobile poduzeća s nultim emisijama kako bi se do 2031. dosegnulo najviše 67,5 % i 4. mogućnost odbitka poreza na benzin i dizelsko gorivo za hibridna vozila poduzeća kupljena od 2023. do 2025., smanjena na 50 % od 1.siječnja 2023. Nadalje, (5) za konvencionalne automobile nabavljene od 1. srpnja 2023. doprinos CO2 povećava se po stopi od 2,25 od 1. srpnja 2023. i postupno povećava 2025., 2026. na 5,50 u 2027. (6) Za automobile poduzeća s nultim emisijama kupljene od 1. srpnja 2023. minimalni solidarni doprinos povećava se, počevši od 2025., tako da se dugoročno za prosječni službeni automobil duguje isti iznos doprinosa za socijalno osiguranje kao u trenutku podnošenja plana.
|
|
246
|
Infrastruktura za punjenje autobusa – BCR (I-3.21)
|
T
|
Instalirana infrastruktura za punjenje
|
|
Broj
|
0
|
92
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Potpuna ugradnja 76 postaja za punjenje preko noći i 16 mogućih postaja za punjenje (s odgovarajućom električnom infrastrukturom) u jednom autobusnom spremištu i na pet autobusnih terminala.
|
J. SASTAVNI DIO 4.1.: Obrazovanje 2.0
Mjerama predloženima u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoji se poboljšati uključivost obrazovnih sustava uz istodobno jačanje njihovih rezultata kako bi se osiguralo da kompetencije koje se podučavaju bolje odgovaraju onima koje se zahtijevaju na tržištu rada.
Komponentom se doprinosi provedbi preporuke za pojedinu zemlju 2019.2 radi poboljšanja uspješnosti i uključivosti sustava obrazovanja i osposobljavanja te uklanjanja neusklađenosti vještina.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
J.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-4.01: „Digisprong” Flamanske zajednice
Ta se reforma sastoji od mjera povezanih s četiri stupa: (1) reforme obrazovanja u području IKT-a, medijske pismenosti i računalnog razmišljanja, (2) promicanje učinkovitih školskih politika u području IKT-a jačanjem uloge koordinatora IKT-a, (3) učitelji i nastavnici s digitalnim vještinama te 4. osnivanje centra za znanje i savjetovanje kako bi se školama pružila potpora u digitalizaciji njihova obrazovanja. Zakonodavstvo o novom okviru IKT-a za obvezno obrazovanje u Flandriji stupa na snagu do 31. prosinca 2023.
Reforma R-4.02: „Fond za napredovanje u visokom obrazovanju” Flamanske zajednice
Cilj je te reforme izraditi dokument o viziji za sljedeća tri cilja: (1) stvaranje fleksibilne ponude prilagođene budućim potrebama na flamanskim visokim učilištima, (2) daljnji razvoj cjeloživotnog učenja u visokom obrazovanju i (3) optimalno iskorištavanje digitalnih oblika obrazovanja. Konkretno, u viziji će se i. definirati novi profil visokog obrazovanja u Flandriji kako bi se osiguralo da visoka učilišta budu najsuvremenija i ii. razviti vizija cjeloživotnog učenja. Dokument o viziji potvrđuje ministar obrazovanja i osposobljavanja flamanske vlade do 31. prosinca 2023.
Reforma R-4.03: „Globalni akcijski plan protiv ranog napuštanja školovanja” francuske zajednice
Ta se reforma sastoji od sveobuhvatne strategije kojom su na dosljedan i konkretan način obuhvaćena tri područja – prevencija, intervencija, kompenzacija i razvoj – koja se temelji na novoj (pojačanoj) koordinaciji dionika aktivnih u različitim područjima i različitih usluga potpore. Provedba reforme mora biti dovršena do 30. lipnja 2024.
Ulaganje I-4.01: „Digisprong” Flamanske zajednice
To ulaganje sastoji se od sljedeća dva elementa: (1) osigurati svim školama digitalni uređaj za svakog učenika i (2) osigurati učiteljima i nastavnicima učinkovite alate za učenje i osposobljavanje kako bi poboljšali svoje digitalne vještine. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Ulaganje I-4.02: „Fond za napredovanje u visokom obrazovanju” Flamanske zajednice
To ulaganje sastoji se od 1. stvaranja fleksibilne ponude prilagođene budućim potrebama na flamanskim visokim učilištima, 2. daljnjeg razvoja cjeloživotnog učenja u visokom obrazovanju i 3. podupiranja održive provedbe novih digitalnih oblika obrazovanja. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
Ulaganje I-4.03: „Personalizirano usmjeravanje u obveznom obrazovanju” francuske zajednice
To je ulaganje osmišljeno kako bi se odgovorilo na psihosocijalne, obrazovne i pedagoške probleme učenika u osnovnim i srednjim školama te kako bi se suzbilo širenje pojave nepovoljnog položaja u obrazovanju i ranog napuštanja školovanja zbog bolesti COVID-19. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Ulaganje I-4.04: „Digitalna strategija za visoko obrazovanje i obrazovanje odraslih” francuske zajednice
To ulaganje sastoji se od (1) opremanja škola i visokih učilišta digitalnom opremom, (2) razvoja digitalnih vještina učenika i nastavnika uz pomoć namjenskih alata i metoda za digitalne vještine. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-4.05: „Digitalni preokret za škole Bruxellesa” Regije glavnog grada Bruxellesa
To ulaganje sastoji se od (1) digitalne opreme za škole s visokom razinom ranjivih učenika i (2) jačanja unutarnje povezanosti briselskih škola. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-4.06: „Digitalna transformacija obrazovanja” njemačke jezične zajednice,
Cilj je ulaganja opremiti sve nastavnike i učenike srednjih škola prijenosnim računalima. Oprema nastavnika odvija se na dobrovoljnoj osnovi: prijenosno računalo moraju biti opremljeni samo nastavnicima koji su zatražili prijenosno računalo. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-4: „Pružanje digitalne opreme i informatičke infrastrukture školama”
Cilj je ulaganja „pružanje digitalne opreme i informatičke infrastrukture školama” osigurati potrebnu digitalnu opremu i informatičku infrastrukturu za škole.
Ulaganje se sastoji od sljedećih podmjera/mjera:
·Ulaganje I-4.01: „Digisprong” Flamanske zajednice
·Ulaganje I-4.04: „Digitalna strategija za visoko obrazovanje i obrazovanje odraslih” francuske zajednice
·Ulaganje I-4.06: „Digitalna transformacija obrazovanja” njemačke jezične zajednice
J.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
127
|
Digisprong (R-4.01)
|
M
|
Donošenje novog okvira IKT-a za obvezno obrazovanje u Flandriji
|
Donošenje novog zakonodavstva u flamanskom parlamentu za poboljšanje okvira IKT-a
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Flamanski parlament donio je novo zakonodavstvo za poboljšanje postojećeg okvira IKT-a u dva aspekta:
— uloga koordinatora IKT-a u školama
— i minimalnim ciljevima IKT-a.
Zakonodavstvom se omogućuje i. jačanje uloge koordinatora IKT-a na svim razinama obrazovanja i osiguravanje boljeg nadzora nad politikom IKT-a u školama izmjenom Dekreta 31 i ii. ratifikacija minimalnih ciljeva zadrugu itreću fazu srednjoškolskog obrazovanja.
|
|
128
|
Fond za napredovanje u visokom obrazovanju (R-4.02)
|
M
|
Dokument o viziji za fleksibilno i digitalno visoko obrazovanje usmjereno na budućnost
|
Usvajanje vizije flamanske vlade
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Potvrda ministra obrazovanja i osposobljavanja o viziji flamanske vlade kojom se utvrđuje profil visokog obrazovanja i cjeloživotnog učenja u Flandriji. Cilj je novog teksta utvrditi viziju razvoja flamanskog portfelja visokog obrazovanja koji je otporan na promjene u budućnosti i prilagodljiv. Razrađuje se uz savjetovanje sa širokim rasponom dionika, uključujući visoka učilišta, područje struke i socijalne partnere.
Konkretno, njime će se i. definirati novi profil visokog obrazovanja u Flandriji kako bi se osiguralo da visoka učilišta budu najsuvremenija i ii. razviti vizija cjeloživotnog učenja.
|
|
129
|
Globalni akcijski plan protiv ranog napuštanja školovanja (R-4.03)
|
M
|
Novi sveobuhvatni plan protiv napuštanja školovanja
|
Donošenje novih zakonodavnih akata u Francuskoj zajednici protiv napuštanja školovanja
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Opći plan protiv napuštanja školovanja uključuje revidirane odluke koje se odnose na četiri ključna područja:
(1) „Centres Psycho-Médicaux-Sociaux” (CPMS)”: Uredbom će se preispitati njihova uloga kako bi se ojačala usmjerenost njihove misije na napuštanje školovanja.
(2) Isključivanje iz škole: Uredbom se ograničavaju razlozi za isključenje i osniva jedinstveni žalbeni odbor kako bi se osiguralo jednako postupanje prema studentima.
(3) Prevencija i intervencija: dekretom se jačaju mehanizmi potpore i prevencije za učenike koji pokazuju posebne znakove mogućeg napuštanja školovanja (kao što su učenici s 10 pola dana neopravdanog izostanka).
(4) Naknada: odlukom se promiču mehanizmi naknade kako bi se studentima, posebno onima koji su akumulirali razdoblje odsutnosti od nekoliko mjeseci, omogućilo da radnici treće linije preuzmu odgovornost kako bi pružili prijelaznu potporu SAS-u ili u okviru stažiranja ili građanskog projekta.
|
|
131
|
Osiguravanje digitalne opreme i informatičke infrastrukture školama (I-4)
|
T
|
Opremanje škola/institucija odgovarajućim uređajima i infrastrukturom IKT-a za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava
|
|
Broj škola/institucija koje primaju sredstva
|
0
|
3 828
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
3828 škola i/ili obrazovnih ustanova u Belgiji primilo je sredstva za nadogradnju infrastrukture IKT-a, uključujući:
— Flamanska zajednica (I-4.01): 3785 obveznih obrazovnih škola
- Njemačka jezična zajednica (I-4.06): 43 obvezne obrazovne škole.
|
|
133
|
Osiguravanje digitalne opreme i informatičke infrastrukture školama” (I-4)
|
T
|
Opremanje škola/institucija odgovarajućim uređajima i infrastrukturom IKT-a za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava
|
|
Broj škola/institucija koje primaju sredstva
|
3 828
|
3 905
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
3905 škola i/ili obrazovnih ustanova u Belgiji primilo je sredstva za nadogradnju infrastrukture IKT-a, uključujući:
Francuska zajednica (I-4,04), 40 % (77) ustanova za socijalno promicanje obrazovanja i visokog obrazovanja.
|
|
134
|
Fond za visokoškolsko obrazovanje (I-4.02)
|
T
|
Poboljšanje ponude visokog obrazovanja u Flandriji kako bi ono bilo otpornije na promjene u budućnosti i prilagodljivije
|
|
Broj visokih učilišta koja su primila sredstva
|
0
|
7
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Sedam visokih učilišta iskoristilo je sredstva iz Fonda za napredovanje u visokom obrazovanju.
U okviru Fonda za napredovanje u visokom obrazovanju visoka učilišta, na temelju analiza portfelja osposobljavanja, izrađuju akcijske planove za prilagodbu i smanjenje postojećih ponuda i, prema potrebi, stvaranje novih. Osim toga, pozornost se posvećuje prilagodbi programa na temelju zahtjeva tržišta rada i društva.
Sva flamanska visoka učilišta prihvatljiva su za predlaganje i podnošenje projekata u okviru ovog poziva na podnošenje projekata. Međutim, sudjelovanje u tom pozivu nije obvezno za visoka učilišta niti podnosi plan za prihvaćanje.
|
|
135
|
Personalizirano usmjeravanje u obveznom obrazovanju (I-4.03)
|
M
|
Donošenje novog okvira uredbe kojim se utvrđuju uvjeti intervencije sustava
|
Donošenje od strane Parlamenta francuske zajednice okvira uredbe kojom se utvrđuju uvjeti djelovanja sustava
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2021
|
Parlament Francuske zajednice donosi novi okvir uredbe kojim se uređuje prijelazni sustav, uključujući odredbe koje se odnose na: (1) dodjelu sredstava školama u vezi sa strategijama za smanjenje diferencijacije i borbu protiv napuštanja školovanja, 2. izmjenu ugovora o PR-FPO-u/WBE-u u kontekstu krize i 3. misije CPMS-a u kontekstu krize.
|
|
136
|
Personalizirano usmjeravanje u obveznom obrazovanju (I-4.03)
|
T
|
Uvođenje pojačanog mehanizma potpore za studente kojima je potrebna pomoć
|
|
Škole (i CPMS) koje imaju koristi od potpore i savjetovanja
|
0
|
531
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Raspoređivanje dodatnih resursa (kao što su učitelji, nastavnici, osoblje za psihološku potporu) za potporu 531 školi/CPMS-u na temelju utvrđenih potreba.
|
|
137
|
Digitalna preokreta za škole u Bruxellesu (I-4.05)
|
T
|
Opremanje škola/institucija odgovarajućim uređajima i infrastrukturom IKT-a za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava
|
|
Uređaji IKT-a i pristupne točke za WIFI postavljene u školama
|
900
|
2200
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
U školama u Bruxellesu ugrađuje se 2200 IKT uređaja (kao što su prijenosna računala, tableti, interaktivne kontrolne ploče) i pristupne točke WIFI-ja. Raspodjela se temelji na potrebama škola (s naglaskom na školama s nižim socioekonomskim indeksom)
|
|
138
|
Digitalna preokreta za škole u Bruxellesu (I-4.05)
|
T
|
Opremanje škola/institucija odgovarajućim uređajima i infrastrukturom IKT-a za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava
|
|
Uređaji IKT-a i pristupne točke za WIFI postavljene u srednjim školama
|
2 200
|
3 500
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
U školama u Bruxellesu bit će osigurano 3500 žarišnih točaka za WIFI.
|
K. SASTAVNI DIO 4.2.: Osposobljavanje i zapošljavanje ranjivih skupina
Mjerama predloženima u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoji se ojačati socijalna integracija ranjivih skupina i njihova integracija na tržište rada, uključujući osobe migrantskog podrijetla, žene, osobe s invaliditetom, zatvorenike i osobe kojima prijeti digitalna isključenost. Nekoliko mjera usmjereno je na poticanje digitalne uključenosti i poboljšanje pristupa osnovnim uslugama, kao što je e-uprava, kombiniranjem nabave digitalne opreme s osposobljavanjem u području digitalnih vještina.
Komponentom se doprinosi odgovoru na preporuku za pojedinu zemlju 2019.2 o jačanju integracije ranjivih skupina na tržište rada i Preporuci za pojedinu zemlju br. 2020.2 o ublažavanju posljedica krize na zapošljavanje i socijalnih pitanja.
K.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-4.04: „Borba protiv diskriminacije na tržištu rada” savezne države
Cilj je reforme suzbijanje diskriminacije na tržištu rada, a sastoji se od (1) poboljšanja regulatornog okvira za testove diskriminacije (2) poboljšanja dostupnih alata i podataka za ciljane provjere i (3) osposobljavanja i jačanja službi za praćenje socijalnog prava Savezne javne službe za zapošljavanje, rad i socijalni dijalog kako bi se poboljšala učinkovitost diskriminacijskih testova. Prilagođeni regulatorni okvir za testove diskriminacije stupa na snagu do 1. siječnja 2024.
Reforma R-4.05: „Strategija za prekvalifikaciju” Regije glavnog grada Bruxellesa
Cilj je reforme promicanje održive integracije ranjivih skupina na tržište rada, a sastoji se od donošenja dvaju regulatornih tekstova namijenjenih: (1) uvođenje sustavne procjene digitalnih i jezičnih vještina i/ili razvojnog puta za tražitelje zaposlenja u Bruxellesu i (2) uvođenje posebnog programa bonusa za potporu poslodavcima u zapošljavanju tražitelja zaposlenja s invaliditetom. Nadalje, zajednički dogovorena stopa izlaska (tauxde sortie vers l’emploi) prenosise u ugovore o upravljanju društava Actiris, Bruxelles Formation i VDAB Brussel za razdoblje 2023. 2027., čime se utvrđuje okvir za njezinu provedbu, praćenje i procjenu učinka. Regulatorni akti kojima se promiče integracija ranjivih skupina na tržište rada stupaju na snagu do 31. prosinca 2024.
Reforma R-4.06: „Uključivo tržište rada” flamanske zajednice
Cilj je reforme integrirati osobe migrantskog podrijetla na tržište rada, a sastoji se od 1. razvoja integriranog putanja za potporu pridošlicama (migrantima koji nisu državljani EU-a) u njihovoj integraciji u društvo, a posebno na tržište rada, i 2. jačanja politike nediskriminacije na sektorskoj razini, među ostalim pojačanim praćenjem i uspostavom posebnih mjera, kao što su osposobljavanje o tome kako se nositi s diskriminacijom i mjere specifične za skupine u nepovoljnom položaju. Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
Ulaganje I-4.07: „Strategija za prekvalifikaciju” Regije glavnog grada Bruxellesa
Cilj je ulaganja promicanje održive integracije ranjivih skupina na tržište rada, a sastoji se od 1. uspostave sustavnog smjera osposobljavanja usmjerenog na jačanje jezičnih i digitalnih vještina nezaposlenih, 2. pružanja „hitne” skrbi za roditelje koji su zaposleni ili pohađaju osposobljavanje i 3. podupiranja socijalnih inovacija, uključujući pilot-projekte povezane sa socijalnim inovacijama. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-4.08: „E-uključenost za Belgiju” savezne države
Cilj je ulaganja poticati socijalnu i gospodarsku integraciju ranjivih skupina u društvo poboljšanjem njihovih digitalnih vještina. Ulaganje se sastoji od poziva na podnošenje projekata za potporu digitalnoj uključenosti ranjivih skupina. Projekti su usmjereni na 1. podizanje svijesti ranjivih ciljnih skupina kako bi se upoznale s relevantnim informacijskim i komunikacijskim tehnologijama kako bi se poboljšala njihova osobna situacija i ojačala socijalna integracija, 2. poboljšanje digitalnih vještina ranjivih ciljnih skupina kako bi se poboljšala njihova osobna situacija i ojačala socijalna integracija ili 3. poboljšanje digitalnih vještina njegovatelja ranjivih ciljnih skupina. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2024.
Ulaganje I-4.09: „Digitalne platforme za zatvorenike” savezne države
Cilj je ulaganja poticanje društvene i gospodarske integracije zatvorenika u društvo putem digitalnih usluga. Ulaganje se sastoji od razvoja digitalne platforme u zatvorima kako bi se zatvorenicima omogućilo pohađanje osposobljavanja, pristup zatvorskim uslugama i rehabilitacijskim uslugama te traženje ili prijavljivanje za posao. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-4.10.: „Rod i rad” savezne države
Cilj je ulaganja analizirati rodnu nejednakost na tržištu rada i promicati integraciju žena na tržište rada. Ulaganje se sastoji od pokretanja poziva na podnošenje projekata usmjerenih na integraciju ranjivih žena na tržište rada. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-4.11.: „Digibanks” Flamanske regije
Cilj je ulaganja promicati socijalnu i gospodarsku integraciju ranjivih skupina poticanjem njihove digitalne uključenosti na općinskoj razini. Ulaganje se sastoji od 1. osiguravanja jednakog pristupa digitalnoj tehnologiji, 2. pružanja osposobljavanja i razmjene znanja radi jačanja digitalnih vještina i 3. pružanja digitalnog pristupa osnovnim uslugama. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
K.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
139
|
Strategija prekvalifikacije (R-4.05)
|
M
|
Donošenje regulatornih tekstova od strane vlade Bruxellesa radi promicanja integracije ranjivih skupina na tržište rada
|
Objava regulatornih tekstova u Službenom listu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Vlada Bruxellesa donijela je dva regulatorna teksta čiji je cilj promicanje održive integracije ranjivih skupina na tržište rada, a posebno (1) uvođenje sustavne procjene digitalnih i jezičnih vještina i/ili razvojnog puta za tražitelje zaposlenja u Bruxellesu i (2) uvođenje posebnog programa bonusa za potporu poslodavcima pri zapošljavanju tražitelja zaposlenja s invaliditetom.
Prenošenje zajednički dogovorene izlazne stope (tauxde sortie vers l’emploi) u ugovoreo upravljanju društava Actiris, Bruxelles Formation i VDAB Brussel za razdoblje 2023. 2027., čime se utvrđuje okvir za njezinu provedbu, praćenje i procjenu učinka.
|
|
140
|
Suzbijanje diskriminacije na tržištu rada (R-4.04)
|
M
|
Prilagođeni regulatorni okvir i poboljšana primjena diskriminirajućih testova
|
Objava prilagođenog regulatornog okvira u Službenom listu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
(1) Objava u Službenom listu prilagođenog regulatornog okvira o diskriminirajućim testovima (članak 42. stavak 1. Socijalni kazneni zakon), 2. poboljšani alati i podaci za ciljane provjere i 3. osposobljavanje i ojačane službe za praćenje socijalnog prava Savezne javne službe za zapošljavanje, rad i socijalni dijalog kako bi se poboljšala učinkovitost diskriminacijskih testova.
|
|
141
|
Uključivo tržište rada (R-4.06)
|
T
|
Završetak sektorskih mjera za nediskriminaciju
|
|
Sektora
|
0
|
37
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Mjere za suzbijanje diskriminacije provodi 37 profesionalnih sektora (vidjeti Dopunu nediskriminacija i uključivanje za razdoblje 2021. – 2022.). Flamanska vlada ocjenjuje provedbu svake mjere na temelju pojedinačnih unaprijed utvrđenih obveza svakog sektora.
|
|
142
|
Uključivo tržište rada (R-4.06)
|
T
|
Novi integrirani put za nove zaposlenike
|
|
Sudionici
|
0
|
2 000
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
2000 novih sudionika koji sudjeluju na novom integriranom putu.
|
|
143
|
Strategija prekvalifikacije (I-4.07)
|
M
|
Dodjela bespovratnih sredstava povezanih s inicijativama za socijalne inovacije
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Dodjela bespovratnih sredstava od strane javnih službi za zapošljavanje inicijativama za socijalne inovacije u skladu s kriterijima utvrđenima u specifikacijama javne nabave.
|
|
144
|
Strategija prekvalifikacije (I-4.07)
|
T
|
Profil kompetencija i savjetovanje o radnom mjestu
|
|
Tražitelje zaposlenja
|
0
|
6 000
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
6000 tražitelja zaposlenja u Bruxellesu imalo je koristi od profila kompetencija i sustavnog savjetovanja pri zapošljavanju, s naglaskom na jezične i digitalne vještine koje je uvela javna služba za zapošljavanje.
|
|
145
|
Strategija prekvalifikacije (I-4.07)
|
T
|
Put održive integracije za osobe s invaliditetom
|
|
Osobe s invaliditetom
|
0
|
450
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
450 osoba s invaliditetom (tražitelji zaposlenja ili radnici) pohađalo je modul osposobljavanja u okviru održive integracije.
|
|
146
|
E-uključenost za Belgiju (I-4.08)
|
T
|
Dodjela subvencija
|
|
Dodijeljena bespovratna sredstva
|
0
|
15
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Dodjela 15 bespovratnih sredstava od strane nadležnog tijela i PPS-a za socijalnu integraciju projektima koji ispunjavaju kriterije iz dokumenta „Project e-inclusion for Belgium – Grant criteria.pdf” objavljenog 15. prosinca 2021. Projekti su usmjereni na 1. podizanje svijesti ranjivih ciljnih skupina kako bi se upoznale s relevantnim informacijskim i komunikacijskim tehnologijama kako bi se poboljšala njihova osobna situacija i ojačala socijalna integracija, 2. poboljšanje digitalnih vještina ranjivih ciljnih skupina kako bi se poboljšala njihova osobna situacija i ojačala socijalna integracija te 3. poboljšanje digitalnih vještina njegovatelja ranjivih ciljnih skupina.
|
|
147
|
Digitalne platforme za zatvorenike (I-4.09)
|
T
|
Završetak uvođenja
|
|
Zatvori
|
0
|
32
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Dovršetak uvođenja digitalne platforme u 32 zatvora, čime se zatvorenicima omogućuje da: (1) pohađati osposobljavanje iz njegove ćelije ili provoditi tražene vježbe putem internetskog tečaja ili tečaja osposobljavanja uživo; (2) pristup zatvorskim uslugama i rehabilitacijskim uslugama; 3. imaju ograničen i siguran pristup internetu radi traženja posla ili prijave za posao, pristupa digitalnim djelima ili razmjene informacija s rodbinom i službama za podršku.
|
|
148
|
Spol i rad (I-4.10)
|
T
|
Sudjelovanje žena u terenskim projektima
|
|
Žene
|
0
|
250
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
250 žena koje sudjeluju u projektima na terenu koji odgovaraju kriterijima utvrđenima u dokumentu o pozivu na podnošenje prijedloga objavljenom u rujnu 2022.
|
|
149
|
Digibanks (I-4.1)
|
T
|
Potpisivanje partnerstava za promicanje digitalne uključenosti
|
|
Općine
|
0
|
100
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
100 općina u Flandriji potpisalo je partnerstvo Digibanka s Ministarstvom rada i socijalne ekonomije Flandrije u cilju (1) osiguravanja jednakog pristupa digitalnoj tehnologiji; (2) jačanje digitalnih vještina osposobljavanjem i razmjenom znanja; 3. osiguravanje digitalnog pristupa osnovnim uslugama.
|
L. SASTAVNI DIO 4.3.: Socijalna infrastruktura
Mjerama u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost nastoje se ostvariti dva cilja:
·povećanje ponude socijalnog stanovanja kako bi se ranjivim skupinama (beskućnicima, osobama s invaliditetom ili gubitkom autonomije) osigurali pristojni uvjeti stanovanja u okviru strategije deinstitucionalizacije;
·poboljšanje pokrivenosti ranom skrbi o djeci, posebno za ranjiva kućanstva u Valoniji, uključujući žene i samohrane roditelje s niskim prihodima.
Tom se komponentom nastoji osigurati infrastruktura za ranjive skupine kako bi se olakšala njihova integracija na tržište rada i šire u društvo.
Komponentom se doprinosi odgovoru na preporuku za pojedinu zemlju br. 2019.2 o destimulirajućim mjerama za rad i jačanju integracije ranjivih skupina na tržište rada te Preporuci br. 2020.2 o ublažavanju posljedica krize na zapošljavanje i socijalnih posljedica.
L.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-4.12.: „Razvoj stambenih objekata za komunalne usluge i stanova za ranjive osobe” Valonske regije
Ulaganje uključuje izgradnju i energetski učinkovitu obnovu i. stanova s niskom razinom najma, ii. uključivih i solidarnih stambenih objekata te iii. smještajnih mjesta za skupine siromašnih kućanstava. Osim toga, ulaganje se sastoji od iv. opremanja domova ranjivih osoba, odnosno osoba starijih od 65 godina i/ili osoba s invaliditetom, kutijama za pomoć na daljinu kako bi se odgodila ili izbjegla institucionalizacija tih osoba sa smanjenom autonomijom ili kako bi se smanjilo trajanje hospitalizacije. Prije tog ulaganja valonska vlada donosi strategiju deinstitucionalizacije za dugotrajnu skrb. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-4.13: „Stvaranje i obnova infrastrukture za ranu skrb o djeci” Valonske regije
Ciljje ulaganja poboljšati pokrivenost ranom skrbi o djeci. Ulaganje uključuje izgradnju i energetski učinkovitu obnovu mjesta za skrb o djeci. U općinama koje kombiniraju nisku razinu skrbi o djeci s niskom stopom zaposlenosti žena, visokim udjelom samohranih roditelja i niskim dohotkom po glavi stanovnika otvaraju se nova mjesta. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
L.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeći broj Nb.
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
150
|
Razvoj stanova za komunalne usluge i stanova za ranjive osobe (I-4.12.)
|
M
|
Valonska strategija za deinstitucionalizaciju (Valonska zdravstvena politika)
|
Potvrđivanje valonske strategije za deinstitutionalizaciju od strane valonske vlade
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Potvrđivanje strategije Valonske regije o deinstitucionalizaciji u kontekstu valonske zdravstvene politike, posebno za starije osobe i osobe s invaliditetom: (1) utvrđivanjem koncepta deinstitucionalizacije, (2) utvrđivanjem kriterija za institucionalizaciju i deinstitucionalizaciju, (3) pružanjem kvantitativne i kvalitativne procjene deinstitucionalizacije koju su pokrenule ustanove domaćini i ustanove za smještaj, (4) izradom trenutačnog stanja u pogledu pružanja usluga (5) i davanjem preporuka za operacionalizaciju strategije.
|
|
151
|
Razvoj stanova za komunalne usluge i stanova za ranjive osobe (I-4.12.)
|
T
|
Dodjela dijela radova
|
|
Stambene jedinice
|
0
|
280
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Dodjela ugovora o radovima od strane operatera za 280 stambenih jedinica niske najamnine.).
|
|
152
|
Razvoj stanova za komunalne usluge i stanova za ranjive osobe (I-4.12.)
|
T
|
Uspostava pomoći na daljinu za osobe koje su izgubile autonomiju
|
|
Ugrađene kutije za pomoć na daljinu
|
0
|
5 000
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2025
|
5000 kutija za pomoć na daljinu postavljeno je u domovima ranjivih osoba, odnosno osoba starijih od 65 godina i/ili osoba s invaliditetom.
|
|
153
|
Razvoj stanova za komunalne usluge i stanova za ranjive osobe (I-4.12.)
|
T
|
Stambene jedinice spremne za uporabu
|
|
Broj novih ili obnovljenih stambenih jedinica
|
0
|
1 212
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2026
|
Izgrađeno je ili obnovljeno 1212 komunalnih stambenih jedinica (sredstva niske najamnine, uključivi i solidarni stambeni objekti, kao i smještaj za skupine siromašnih kućanstava) koje su izgrađene ili obnovljene u Valonskoj regiji.
|
|
154
|
Izgradnja i obnova infrastrukture za ranu skrb o djeci (I-4.13)
|
T
|
Dodjela ugovora o radovima nositeljima projekata
|
|
Mjesta za skrb o djeci
|
0
|
255
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Dodjela ugovora o radovima za 15 % novootvorenih mjesta za skrb o djeci, tj. 255.
|
|
155
|
Izgradnja i obnova infrastrukture za ranu skrb o djeci (I-4.13)
|
T
|
Otvaranje mjesta za skrb o djeci
|
|
Broj stvorenih ili obnovljenih mjesta za skrb o djeci
|
0
|
1 700
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2026
|
U okviru infrastrukture za ranu skrb o djeci u Valoniji stvoreno je 1700 novih mjesta za skrb o djeci. Nova mjesta za skrb o djeci uključuju mjesta koja su stvorena izgradnjom novih zgrada ili obnovom postojećih zgrada.
|
M. SASTAVNI DIO 4.4.: Završetak karijere i mirovine
Cilj je te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost pružiti odgovor politike na izazove mirovinskog sustava u pogledu socijalne primjerenosti i fiskalne održivosti.
Komponentom se doprinosi provedbi preporuke za pojedinu zemlju 2019.1 kako bi se osigurala fiskalna održivost mirovinskog sustava.
M.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-4.07: „Kraj karijere i mirovine” savezne države
Cilj je te reforme (1) učiniti mirovinski sustav otpornim na promjene u budućnosti, (2) poboljšati financijsku održivost sustava socijalne sigurnosti i javnih financija, (3) povećati solidarnu ulogu mirovinskog sustava, (4) ojačati „načelo osiguranja”, (5) uvesti „test roda”, (6) osigurati konvergenciju između različitih mirovinskih sustava i unutar njih, (7) poboljšati učinkovitost administrativnih službi koje se bave mirovinama. Zakon o reformi mirovinskog sustava donosi se do 30. lipnja 2024. i stupa na snagu 1. siječnja 2025., pri čemu se podrazumijeva da se njime mogu predvidjeti razumna prijelazna razdoblja za određene odredbe.
Kako bi uključila dionike, savezna vlada planira 2021. organizirati konferenciju o zapošljavanju koja će biti usmjerena na „završetak karijere” i zapošljavanje starijih radnika. Na temelju zaključaka te konferencije saveznoj vladi podnosi se akcijski plan s prijedlozima konkretnih mjera.
M.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Seq.Nb.
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
156
|
Mirovina i kraj karijere (R-4.07)
|
M
|
Akcijski plan koji se temelji na rezultatima konferencije o zapošljavanju
|
Prijenos (i snimka) rasprava na konferenciji o zapošljavanju uživo i predloženi akcijski plan uvršteni su na dnevni red Saveznog vijeća ministara
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Prijenos uživo (i snimka) rasprava na konferenciji o zapošljavanju koje provodi uprava (SPF ETCS). Na dnevni red Vijeća ministara sastavlja se predloženi akcijski plan za povećanje stope zaposlenosti zaposlenika koji se približavaju kraju karijere, na temelju pregleda postojećih relevantnih saveznih mjera, koji je izradilo savezno ministarstvo rada, i doprinosa socijalnih partnera, regija i drugih dionika prije i tijekom konferencije. Cilj je ovog akcijskog plana prenijeti u konkretne regulatorne prijedloge (zakonodavne ili administrativne) koje će donijeti savezna tijela (prema potrebi savezni parlament).
|
|
157
|
Mirovina i kraj karijere (R-4.07)
|
M
|
Prijedlog mirovinske reforme
|
Prijedlog reforme podnesen Vijeću ministara savezne vlade
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Prijedlog reforme mirovinskog sustava podnesen Vijeću ministara savezne vlade na odobrenje, koji uključuje sljedeće elemente:
i. Mjere za poboljšanje financijske i socijalne održivosti mirovinskog sustava;
ii. Mjere za poticanje ljudi da ostanu aktivni na tržištu rada nakon što ispune uvjete prijevremenog umirovljenja;
iii. Mjere za povećanje njegove solidarne uloge kako bi se osigurala pristojna minimalna mirovina, njegova uloga u osiguranju, rodna ravnoteža, uzimajući u obzir opći cilj poboljšanja u pogledu financijskog i socijalne održivosti mirovinskog sustava;
iv. Mjere za osiguravanje konvergencije među različitim sustavima i unutar njih.
|
|
158
|
Mirovina i kraj karijere (R-4.07)
|
M
|
Donošenje mirovinske reforme
|
Savezni parlament donosi zakon o reformi mirovinskog sustava
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Savezni parlament donio je zakon o reformi mirovinskog sustava. Zakon uključuje sljedeće elemente:
i. Mjere za poboljšanje financijske i socijalne održivosti mirovinskog sustava;
ii. Mjere za poticanje ljudi da ostanu aktivni na tržištu rada nakon što ispune uvjete prijevremenog umirovljenja;
iii. Mjere za povećanje njegove solidarne uloge kako bi se osigurala pristojna minimalna mirovina, njegova uloga u osiguranju, rodna ravnoteža, uzimajući u obzir opći cilj poboljšanja u pogledu financijskog i socijalne održivosti mirovinskog sustava;
iv. Mjere za osiguravanje konvergencije među različitim sustavima i unutar njih.
|
N. SASTAVNI DIO 5.1.: Osposobljavanje i tržište rada
Ta komponenta belgijskog plana za oporavak i otpornost sastoji se od mjera usmjerenih na povećanje stope zaposlenosti uz istodobno osiguravanje uključivog tržišta rada. Mjere se sastoje od opremanja radne snage vještinama koje odgovaraju trenutačnim i budućim potrebama tržišta rada, uključujući zelenu i digitalnu tranziciju, te povećanja sudjelovanja na tržištu rada osposobljavanjem, aktivacijom i podučavanjem, ali i uklanjanjem zamki zapošljavanja i osiguravanjem plaće za rad.
Komponentom se pridonosi rješavanju preporuke za pojedinu zemlju br. 2019.2 za smanjenje neusklađenosti ponuđenih i traženih vještina i Preporuci br. 2020.2 za ublažavanje posljedica krize na zapošljavanje i socijalnih pitanja.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
N.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-5.01: „A6K/E6K Centar za digitalne i tehnološke inovacije i osposobljavanje” Valonske regije
Mjerom ulaganja razvija se multidisciplinaran centar za inženjersku znanost (A6K), koji okuplja timove industrijskih poduzeća, start-up poduzeća, sveučilišta i istraživačke centre radi poticanja inovacija i industrijske transformacije u Valoniji, kao i centar za tehnološko obrazovanje (E6K), inovativnu fizičku platformu koja okuplja javne i privatne subjekte za digitalno i tehnološko obrazovanje u centru grada Charleroija i nudi raznoliko osposobljavanje u pogledu sadržaja i trajanja. Ulaganje se sastoji od obnove i izgradnje zgrada u kojima se nalaze centri te potpore aktivnostima potrebnima za ubrzanje i proširenje projekta. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.02: „EU Biotech School and Health Hub” Valonske regije
Mjera ulaganja obuhvaća izgradnju i opremanje centra za osposobljavanje veličine 5 500 m² koji se nalazi u bioparku u Gosseliesu (pokrajina Hainaut, Valonska regija) usmjeren na razvoj vještina za daljnji razvoj biotehnološkog/biofarmaceutskog sektora. Centar EU-a za biotehnološku školu i zdravlje usmjeren je na provedbu programa osposobljavanja strukturiranih u četiri stupa: Uranjanje STIM-a, bioproizvodnja i lanac opskrbe, Podaci i digitalni, opći i mini MBA. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. rujna 2025.
Ulaganje I-5.03: „Modernizacija infrastrukture za napredno osposobljavanje” Valonske regije
Mjera ulaganja obuhvaća izgradnju, obnovu i obnovu najsuvremenije opreme te šest projekata za potporu razvoju vještina u Valoniji: i. centar za osposobljavanje Beograda (Namur); ii. proširenje (273 m² Seneffe) i opremanje (1 052 m² zgrade FOREM – 300 m² Hall 3 – 700 m² lokacija Liège) Stručnog centra Aptaskil koji se može financirati i iz drugih fondova EU-a; iii. proširenje Centra za stručnost u području tehnologije; iv. obnovu Centra za tehničke kompetencije (Seraing); v. proširenje infrastrukture klasičnog centra za osposobljavanje Forema; (VI.) osnivanje Centra za kontinentalne ekološke tehnologije i kontinuirano osposobljavanje (Mons). Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.04: „Uvredljivost u učenju i karijeri” Flamanske regije
Mjerom se provodi sporazum sklopljen između flamanske vlade i socijalnih partnera, koji uključuje cilj poticanja osposobljavanja i cjeloživotnog učenja. Mjera se sastoji od skupa podmjera: i. provjere kompetencija za poduzeća; ii.proširenje ponude osposobljavanja na internetu; iii. osposobljavanje za privremeno nezaposlene osobe; iv. snažno socijalno poduzetništvo; v. dodatna potpora dopustu za osposobljavanje. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-5.05: „Strategija za ponovno pokretanje tržišta rada” Regije glavnog grada Bruxellesa
Ulaganje se sastoji od provedbe strategije oporavka tržišta rada u regiji glavnog grada Bruxellesa. Strategija je usmjerena na učinkovitost i optimizaciju politika aktivacije i osposobljavanja te na potporu tražitelja zaposlenja i radnika budućim radnim mjestima ili deficitarnim radnim mjestima. Mjere ulaganja sastoje se od potpore za prekvalifikaciju ili preusmjeravanje na deficitarna zanimanja. U tu svrhu 600 osoba koje imaju koristi od mjera iz Briselske strategije također će dobiti potporu za prekvalifikaciju ili preusmjeravanje na deficitarna zanimanja. Ponovno osposobljavanje ili preusmjeravanje mora biti u više oblika: osposobljavanje, pregled, testiranje i prilagodba profila radnog mjesta u bazama podataka. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-5.06: „Digitalne vještine” Flamanske regije
Mjerom se provodi sporazum sklopljen između flamanske vlade i socijalnih partnera, koji uključuje cilj „digitalne transformacije Flandrije” (drugi stup sporazuma). Projekt se sastoji od tri zasebne inicijative: i. „akcijski plan za e-učenje”, s pozivima javnim pružateljima osposobljavanja da razviju svoju ponudu osposobljavanja na internetu, ii. „digitalne alate i usluge u karijeri”, uz razvoj individualnog računa za osposobljavanje i karijeru, iii. „digitalne alate i usluge za poslodavce i partnere”, uz digitalnu transformaciju Flandrije javne službe za zapošljavanje (VDAB) i Ministarstva rada i socijalne ekonomije (Werk & Social Economie). Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-5.07: „Digitalno cjeloživotno učenje” Valonske regije
Cilj je mjere ulaganja jačanje digitalnog osposobljavanja u Valoniji. U okviru tog cilja osigurava se digitalna oprema za razvoj 22 imerzivna prostora za osposobljavanje u centrima za osposobljavanje i 17 pametnih kutova za lokalne usluge Valonskog instituta za zamjensko osposobljavanje za samozapošljavanje te mala i srednja poduzeća (IFAPME). Osnovne potrebe za digitalnim osposobljavanjem integriraju se u programe osposobljavanja, a nastavnom osoblju i polaznicima osigurava se 10000 sati pedagoškog osposobljavanja za digitalnu tranziciju.
Izgradit će se pet novih mjesta za osposobljavanje javne službe za zapošljavanje (FOREM), izgraditi nova platforma za „rekonstrukciju i STEM” i obnoviti četiri postojeće lokacije. Osigurava se digitalna oprema kojom se omogućuje stvaranje devet imerzivnih prostora za osposobljavanje („digitalne tvornice”) i digitalizacija „platforme za reinženjerstvo i STEM”. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Reforma R-5.01: „Kumulacijski režim i mobilnost u sektore s manjkom radne snage” savezne države
Reformska mjera sastoji se od dvaju potprograma čiji je cilj i. povećanje nagrađivanja rada i ii. promicanje mobilnosti radne snage u sektorima koji se suočavaju s manjkom radne snage.
Prva komponenta reforme jest povećati nagrađivanje zapošljavanja onima koji primaju naknadu za nezaposlenost ili dohodak od integracije. To se postiže osiguravanjem da je, u slučaju kombinacije rada (s nepunim radnim vremenom) i primanja (djelomične) naknade za nezaposlenost ili (nepunog) prihoda od integracije, za dotičnu osobu financijski i socijalno povoljnije povećati svoje radno vrijeme u nepunom radnom vremenu. Nakon savjetovanja sa socijalnim partnerima donosi se odluka o proširenju mogućnosti privremenog ili ograničenog kombiniranja plaća i socijalnih naknada.
Za drugo područje reforme cilj je mjere promicati mobilnost radne snage otpuštenih radnika u određenom sektoru u sektorima u kojima nedostaje kvalificiranih radnika. U tu svrhu vlada, uz savjetovanje sa socijalnim partnerima, uvodi dodatnu naknadu za dugotrajno nezaposlene osobe koje se vrate na posao u drugoj regiji ili u sektoru u kojem postoji manjak radne snage.
Odluka savezne vlade o utvrđivanju reforme stupa na snagu do 1. siječnja 2024.
Reforma R-5.03: „Račun za učenje” savezne države
Reformska mjera sastoji se od tri dijela. Cilj je mjere i. dodijeliti pojedinačno pravo na osposobljavanje svakom radniku; ii. razviti porezne olakšice za poduzeća koja zaposlenicima pružaju više sati osposobljavanja od onih koje su već predviđene zakonom i iii. ukloniti, uz savjetovanje sa saveznim jedinicama, prepreke sudjelovanju u osposobljavanju radnika koji su privremeno nezaposleni. Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2023.
Kako bi se svakom radniku dalo pojedinačno pravo na osposobljavanje i., predviđena je izmjena Zakona od 5. ožujka 2017. o izvedivom i upravljivom radu. U skladu s važećim zakonodavstvom potrebno je na međusektorskoj razini osigurati da svaki radnik ima pravo na prosječno pet dana osposobljavanja (ili jednakovrijedan broj sati) godišnje. Cilj je reforme ostvariti pojedinačno pravo na osposobljavanje za svakog zaposlenika prije kraja parlamentarnog saziva. Poduzeća s manje od 10 zaposlenika i poduzeća s manje od 20 zaposlenika i dalje podliježu, mutatis mutandis, iznimkama ili odstupanjima.
Za ii. je reforma stupila na snagu 1. siječnja 2021., kako je utvrđeno u glavi 2. poglavlju 1. odjeljku 4. programskog zakona od 20. prosinca 2020. objavljenog u Službenom listu 30. prosinca 2020. Porezne olakšice imaju oblik oslobođenja od plaćanja poreza po odbitku za zaposlenike koji su završili tečaj osposobljavanja u trajanju od najmanje 10 dana u neprekinutom razdoblju od 30 kalendarskih dana (za poduzeća koja rade u smjenama ili noću u neprekinutom razdoblju od 60 kalendarskih dana; za mala poduzeća prag iznosi 5 dana u neprekinutom razdoblju od 75 kalendarskih dana).
Razmatra se mogućnost osiguravanja boljeg protoka podataka između Nacionalnog ureda za zapošljavanje i regionalnih službi za zapošljavanje (VDAB/ACTIRIS/FOREM/Arbeitsambt) za organizaciju ponude osposobljavanja za radnike čija je privremena nezaposlenost produljena ili strukturiranija (iii.). Te informacije omogućuju regionalnim službama za zapošljavanje da ponude osposobljavanje radnicima u dugotrajnoj ili strukturnoj privremenoj nezaposlenosti kako bi ih se ponovno uključilo na tržište rada.
Izmjena Zakona od 5. ožujka 2017. o izvedivom i izvedivom radu stupa na snagu do 1. siječnja 2022.
Reforma R-5.04: „Cjeloživotno učenje” Flamanske zajednice
Reformskom mjerom utrt će se put individualnom računu za učenje i karijeru na temelju kojeg će svi poticaji za osposobljavanje biti jasno vidljivi na jednom središnjem mjestu kako bi građani jasno znali svoja prava na učenje i dostupnu potporu. Socijalni partneri i flamanska vlada dogovaraju dokument o viziji u kojem se utvrđuje način uvođenja računa za učenje i karijeru u Flandriji, uzimajući u obzir potrebu za povećanjem transparentnosti prema građanima, boljom uključenošću ranjivih skupina i osiguravanjem usklađenosti s platformom računa za digitalno učenje uspostavljenom na saveznoj razini. Dokument o viziji dostavlja se do 30. lipnja 2022.
Reforma R-5.05: „Reforma potpore tražiteljima zaposlenja u Valoniji” Valonske regije
Cilj je reformskih mjera poboljšati učinkovitost aktivacije tražitelja zaposlenja u Valoniji prilagodbom uredbe o osposobljavanju i potpori usmjerenoj na rješenja za tražitelje zaposlenja. Cilj je nove potpore za tražitelje zaposlenja usmjerene na osposobljavanje i rješenja pružiti potporu svim tražiteljima zaposlenja, iskoristiti sve dostupne informacije, provjeriti vještine nakon prijave i optimizirati suradnju valonske javne službe za zapošljavanje (Forem) i partnere za potporu. Reformom će se iskoristiti učinkoviti digitalni alati koji omogućuju upravljanje karijerama na daljinu i/ili licem u lice za najneovisnije tražitelje zaposlenja, uz istodobno jačanje izravne potpore onima kojima je potpora najpotrebnija. Dekret o podučavanju i potpori usmjerenoj na rješenja za tražitelje zaposlenja donosi se do 30. rujna 2021. i stupa na snagu deset dana nakon objave u Službenom listu.
N.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
159
|
A6K/E6K
Centar za digitalne i tehnološke inovacije i osposobljavanje (I-5.01)
|
M
|
Aktivnost razvijena u okviru A6K-E6K
|
Izvješće o provedenim poslovnim koracima upravljačkog odbora
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2023
|
Dovršetak koraka za razvoj poslovanja za uspostavu Centra za digitalne i tehnološke inovacije i osposobljavanje: razvoj ponude inkubacije uspostavom pothvata, razvojem ponude za digitalno osposobljavanje, završenim pozivima na podnošenje projekata za novoosnovana poduzeća, tehnološkim demonstratorima i infrastrukturom povezanom sa suradnjom i operativnim projektima.
|
|
160
|
Nadogradnja infrastrukture za napredno osposobljavanje (I-5.03)
|
T
|
Zgrade i oprema za osposobljavanje, usluge zapošljavanja
|
|
o2
|
0
|
11 374
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
11 374 m² obuhvaća kupnju ili obnovu ili izgradnju (i opremanje) i/ili opremu sljedećih zgrada:
-Aptaskil
-Technocité
-FOREM
-Centre des Ecotechnologies – Mons
|
|
161
|
Centar EU-a za biotehnološku školu i zdravlje (I-5.02)
|
T
|
Izgradnja i oprema Centra EU-a za biotehnološku školu i zdravlje
|
|
o2
|
0
|
5 500
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2025
|
5 500 m² potpuno opremljene zgrade za izobrazbu, zapošljavanje i inkubaciju, kao dio izgradnje polivalentne zgrade koju provodi SODEVIMMO, pod nazivom Biotech 5 od 25 000 m² u BioParku u Gosseliesu. Oprema posebno uključuje module virtualne stvarnosti, prostoriju za uranjanje STEM-a, digitalnu dvostruku opremu, digitalnu opremu za prostorije za učenje i robotiziranu proizvodnu liniju.
|
|
162
|
A6K/E6K Centar za digitalne i tehnološke inovacije i osposobljavanje (I-5.01)
|
T
|
Dovršetak obnove i proširenja A6K-E6K
|
|
o2
|
5 000
|
25 000
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
25 000 m² potpuno opremljene zgrade za osposobljavanje, zapošljavanje i inkubaciju.
|
|
163
|
Nadogradnja infrastrukture za napredno osposobljavanje (I-5.03)
|
T
|
Zgrade i oprema za osposobljavanje, usluge zapošljavanja
|
|
m²
|
11 374
|
35 574
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Ukupno 35 574 m² izgrađene, obnovljene i/ili opremljene zgrade, uključujući 24 200 m² koje pokrivaju „Ecocentre de formation” u Beogradu, Technifutur i „Centre des Ecotechnologies” u Jemappesu.
|
|
164
|
Uvredljiva za učenje i karijeru (I-5.04)
|
T
|
Potpora za dopuste za osposobljavanje i ponudu osposobljavanja na internetu u Flandriji
|
|
Broj upisa na internetsko osposobljavanje/pravo na dopust za osposobljavanje na temelju
|
0
|
307 500
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Od 2021. iskorišteno je 307500 dopusta za osposobljavanje ili je registrirano sudjelovanje u ponudi za osposobljavanje na internetu.
|
|
165
|
Učenje i neuspjeh u karijeri (I-5.04)
|
T
|
Potpora poduzećima u Flandriji putem provjera kompetencija i poziva na podnošenje projekata
|
|
Poduzeća
|
0
|
357
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Potporu u okviru mjere primilo je 357 poduzeća iz jedne od sljedećih kategorija: i. MSP-ove obuhvaćene provjerom kompetencija, ii. poduzeća socijalne ekonomije koja primaju potporu u njihovoj inovativnoj strateškoj transformaciji putem poziva na podnošenje prijedloga „strateška transformacija otvorenih inovacija” i „osposobljavanje usmjereno na budućnost kako bi se pružila potpora najranjivijim skupinama u socijalnoj ekonomiji”.
|
|
166
|
Strategija za ponovno pokretanje tržišta rada usmjerena je na učinkovitost i optimizaciju politika aktivacije i osposobljavanja (I-5.05)
|
T
|
Aktivacijska potpora tražiteljima zaposlenja i radnicima u Bruxellesu
|
|
Osobe
|
0
|
600
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
600 osoba imat će koristi od mjera iz Briselske strategije, uključujući program potpore za prekvalifikaciju ili preusmjeravanje na deficitarna zanimanja. Ponovno osposobljavanje ili preusmjeravanje mora biti u više oblika: osposobljavanje, pregled, testiranje, pa čak i prilagodba profila radnog mjesta u bazama podataka.
|
|
167
|
Učenje i neuspjeh u karijeri (I-5.04)
|
M
|
Potpora privremeno nezaposlenim osobama u Flandriji
|
Dostavljeno izvješće VDAB-a kojim se potvrđuju aktivnosti informiranja
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Flamanska javna služba za zapošljavanje (VDAB) stupa u kontakt sa svim osobama koje su privremeno nezaposlene od 1. siječnja 2021. radi upisa na osposobljavanje, stažiranje, privremeno zaposlenje ili volontiranje.
|
|
168
|
Cjeloživotno učenje Flamanske zajednice (R-5.04)
|
M
|
Dokument o viziji o učenju i profilu karijere u Flandriji
|
Objava suglasnosti Vlade
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Sporazum između socijalnih partnera i flamanske vlade o dokumentu o viziji, u kojem se utvrđuje način uvođenja računa za učenje i karijeru u Flandriji, uzimajući u obzir potrebu za povećanjem transparentnosti prema građanima, boljom uključenošću ranjivih skupina i osiguravanjem usklađenosti s platformom za digitalne račune za učenje uspostavljenom na saveznoj razini.
|
|
169
|
Digitalne vještine (I-5.06)
|
T
|
Razvoj ponude e-učenja u Flandriji
|
|
Projekti e-učenja
|
0
|
37
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Nakon poziva na podnošenje projekata odobreno je, pokrenuto i dovršeno 37 projekata e-učenja.
|
|
170
|
Digitalne vještine (I-5.06)
|
M
|
Digitalni alati i usluge za građane, poslodavce i partnere Flamanske javne službe za zapošljavanje (VDAB) koji se u potpunosti primjenjuju u Flandriji
|
Izvješće o upravljanju i praćenju politika VDAB-a i Odjela za WSE
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
U izvješću se potvrđuje potpuna primjena sljedećih digitalnih alata i usluga za građane, poslodavce i partnere VDAB-a koji su u potpunosti uvedeni u Flandriji:
1. Personalizirana digitalna platforma za karijeru, zajedno s personaliziranom ponudom mogućnosti osposobljavanja i poticaja za građane, dostupna je i operativna.
2. Digitalni brojač za poslodavce VDAB-a i digitalna partnerska platforma operativni su, što posrednicima VDAB-a omogućuje da aktivno stupe u kontakt sa svim poslodavcima sa slobodnim radnim mjestima pod podijeljenim upravljanjem i digitalno ih podupiru u popunjavanju slobodnih radnih mjesta. Praćenje svih partnera VDAB-a provodi se i putem digitalne partnerske platforme.
3. Digitalne usluge za poslodavce proširene su s pomoću digitalnog šaltera za poslodavce u odjelu WSE koji je dostupan svim poslodavcima.
4. Podatkovni ekosustav Ministarstva rada WSE-a za partnere pušten je u rad: 15 relevantnih skupova podataka dostupno je na platformi otvorenih podataka u istraživačke i druge svrhe
|
|
171
|
Digitalno cjeloživotno učenje (I-5.07)
|
M
|
Modernizacija pružanja podučavanja i osposobljavanja u području digitalnih vještina, uključujući osnovne digitalne vještine u Valoniji, s pomoću digitalnih alata, najsuvremenije infrastrukture, stručnog mentorstva i inovativnih projekata.
|
Izvješće kojim se potvrđuje završetak različitih projekata
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
IKT oprema mora biti dostupna i operativna za 39 imerzivnih prostora za osposobljavanje Valonskog instituta za zamjensko osposobljavanje za samozapošljavanje te mala i srednja poduzeća (IFAPME) (22 centra za osposobljavanje i 17 lokacija lokalnih usluga). Devet lokacija valonskih javnih službi za zapošljavanje (FOREM) preoblikovat će se i opremiti u digitalnim tvornicama (4 obnovljena i 5 izgrađenih), a jedna lokacija mora biti opremljena kao platforma za restrukturiranje i STEM. Osnovne potrebe za digitalnim osposobljavanjem integriraju se u postojeće programe osposobljavanja i novorazvijene programe osposobljavanja u sektoru IT-a, na temelju potreba tržišta rada, te se na temelju toga nastavnom osoblju i polaznicima osigurava 10000 sati pedagoškog osposobljavanja za digitalnu tranziciju. Izgradit će se ili prilagoditi 6 000 m² infrastrukture za osposobljavanje u području digitalnih vještina.
|
|
172
|
Račun za učenje (R-5.03)
|
M
|
Savezna reforma kojom se razvija individualno pravo zaposlenika na osposobljavanje.
|
Objava u službenom listu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Na temelju dijaloga između socijalnih partnera i savezne vlade, donošenje revizije zakona od 5. ožujka 2017. o izvedivom i izvedivom radu kojom se uvodi put kojim se osigurava da od 2024. svi radnici imaju pravo na prosječno pet dana osposobljavanja godišnje.
|
|
173
|
Račun za učenje (R-5.03)
|
M
|
Savezna reforma kojom se stvaraju poticaji za poduzeća za pružanje osposobljavanja
|
Objava u službenom listu
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2021
|
Parlament je 20. prosinca 2020. donio Programski zakon kojim se utvrđuje djelomično izuzeće (11,75 %) od plaćanja poreza po odbitku za radnike koji su prošli osposobljavanje u trajanju od najmanje 10 dana.
|
|
174
|
Račun za učenje (R-5.03)
|
M
|
Reforma kojom se uvodi obvezna registracija u javnoj službi za zapošljavanje
|
Odredbe uredbe o stupanju na snagu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Stupanje na snagu uredbe kojom se utvrđuje obveza prijave radnika u dugotrajnoj ili strukturnoj privremenoj nezaposlenosti u nadležnoj regionalnoj službi.
|
|
175
|
Režim kumulacije i mobilnost u sektore s manjkom radne snage (R-5.01)
|
M
|
Savezna reforma sustava kumulacije
|
Odluka savezne vlade o načinu stupanja na snagu reforme
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Nakon savjetovanja sa socijalnim partnerima, odluka savezne vlade o proširenju mogućnosti privremenog ili ograničenog kombiniranja plaća i socijalnih naknada te osiguravanja, u skladu s poreznom reformom poreza na rad, da se uključene osobe ne kažnjavaju fiskalno.
|
|
176
|
Režim kumulacije i mobilnost u sektore s manjkom radne snage (R-5.01)
|
M
|
Savezna reforma mobilnosti u sektore s manjkom radne snage
|
Odluka savezne vlade o načinu stupanja na snagu reforme
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Nakon savjetovanja sa socijalnim partnerima, odluka savezne vlade o uvođenju dodatne naknade za dugotrajno nezaposlene osobe koje se vraćaju na posao u drugoj regiji ili u sektoru u kojem postoji manjak radne snage kako bi se osigurala veća mobilnost radnika iz jednog sektora u drugi.
|
|
177
|
Reforma potpore tražiteljima zaposlenja u Valoniji (R-5.05)
|
M
|
Reforma potpore tražiteljima zaposlenja u Valoniji
|
Objava u službenom listu
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2021
|
Parlament Valonije donosi dekret o podučavanju i potpori usmjerenoj na rješenja za tražitelje zaposlenja.
|
O. SASTAVNI DIO 5.2.: Davanje potpore gospodarskoj aktivnosti
Cilj je te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost pridonijeti gospodarskom oporavku i olakšati prelazak na zelenije i digitaliziranije gospodarstvo usmjeravanjem resursa na inovacije i potporu obećavajućim sektorima. Mjere koje su objedinjene u okviru te komponente imaju još tri posebna cilja:
·podupiranje razvoja aktivnosti koje nude obećavajuće mogućnosti u smislu dodavanja vrijednosti i povećanja vrijednosti područja;
·unapređivanje i podupiranje istraživanja i inovacija kako bi se razvio budući gospodarski potencijal zemlje i osigurala njezina izvrsnost i konkurentnost;
·poticanje provedbe učinkovitijih proizvodnih postupaka koji se posebno temelje na tehnologijama u nastajanju.
U toj je komponenti posebna pozornost posvećena MSP-ovima, koji čine najveći dio belgijske gospodarske strukture i koji su posebno pogođeni gospodarskom krizom.
Komponentom se pridonosi rješavanju preporuke za pojedinu zemlju 2019.3 jer se njome poziva na usmjeravanje na istraživanje i inovacije te na prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju te na preporuku za pojedinu zemlju br. 2020.3 u kojoj se poziva na poboljšanje poslovnog okruženja, pojačano financiranje projekata javnih ulaganja na početku razdoblja i promicanje privatnih ulaganja radi poticanja gospodarskog oporavka.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
O.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-5.08: „Nuklearna medicina” savezne države
Tim se ulaganjem rješavaju dva izazova povezana s osiguravanjem buduće dostatne dostupnosti dvaju od najperspektivnijih radioizotopa u nuklearnoj medicini za liječenje raka – 177Lu i 225Ac. Prvom se mjerom odgovara na potrebu za novom infrastrukturom u CEN CEN-u (Belgijski centar za nuklearnu istraživačku industriju), koja je potrebna kako bi se osiguralo povećanje opskrbe 177Lu, uzimajući u obzir predviđene buduće potrebe, za koje se očekuje da će porasti s 16000 pacijenata 2020. na 138000 pacijenata 2026. u EU-u. Glavni je cilj drugog djelovanja provesti studiju kako bi se premostio jaz između postojećih tehnologija i potreba utvrđenih za omogućavanje proizvodnje radioizotopa u velikim razmjerima 225Ac. Provedba ulaganja bit će dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.08a: „Nuklearna medicina – teranostički pristup” savezne države
Svrha je ovog ulaganja poduprijeti sigurnost opskrbe medicinskim izottopima razvojem inovativne ciljane tehnologije za ciklotrone (potprojekt 1.) i optimizacijom proizvodnog procesa za nisko obogaćene uranijeve ciljeve (potprojekt 2.). To ulaganje obuhvaća dva potprojekta istraživanja i razvoja koji su usmjereni na: 1) razvoj inovativne ciljane tehnologije za proizvodnju ciklotronskih izotopa. Kao rezultat aktivnosti istraživanja i razvoja spreman je novi projekt koji omogućuje izradu prototipova ciljeva i njihovo ozračivanje radi potvrđivanja postupka u novom projektu; i 2) optimizacija postupka proizvodnje na temelju LEU-a. Kao rezultat aktivnosti istraživanja i razvoja, ocijenjene su i/ili testirane mogućnosti za poboljšanje, a najrelevantnije se navode u izvješću. Izvješće za svaki potprojekt sastavlja se do sredine 2026. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.10.: „Istraživanje i razvoj: Smanjenje otpada tijekom rastavljanja na najmanju moguću mjeru” savezne države
Cilj je ovog ulaganja financiranje potrebnih ulaganja kojima će se omogućiti povećanje do industrijalizacije belgijskog stručnog znanja u području tehnika i metodologija radiološke karakterizacije i dekontaminacije za njihovu primjenu tijekom razgradnje belgijskih nuklearnih elektrana, koja će se provesti u okviru planiranog postupnog ukidanja proizvodnje nuklearne energije u Belgiji i moguće vrednovanje u drugim projektima razgradnje i sanacije lokacije. Cilj je projekta smanjiti količinu otpada koji će se proizvesti tijekom moguće razgradnje belgijskih nuklearnih elektrana. Na primjer, mora maksimalno povećati ponovnu uporabu i recikliranje metala i betona. Sve aktivnosti provode se u visoko zaštićenim objektima CEN-a SCK i moraju biti u skladu s dobivenom okolišnom dozvolom. Naposljetku, moraju se osigurati rješenja od kolijevke do grobnice koja ne dovode do sekundarnog otpada kojim se ne može gospodariti. Projekt je usmjeren samo na ponovnu uporabu, recikliranje i konačno odlaganje nenuklearnog otpada, dok odlaganje radioaktivnog otpada nastalog tijekom razgradnje nije obuhvaćeno područjem primjene projekta. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.11.: „Jačanje istraživanja i razvoja” Flamanske regije
Cilj je tog ulaganja poticanje inovacija gospodarskih subjekata u Flandriji putem istraživanja, razvoja i inovacija, s posebnim naglaskom na tri područja: digitalizacija, održivost i zdravlje. Predviđene su dvije različite osi. Prva os usmjerena je na projekte istraživanja, razvoja i inovacija s naglaskom na održivim, digitalnim i zdravstvenim aktivnostima koje uključuju poduzeća ili institucije koje nisu usmjerene na poslovne aktivnosti (npr. bolnice, sveučilišta, istraživački centri). Druga os usmjerena je na usmjeravanje potpore poduzećima u području istraživanja, razvoja i inovacija. U okviru ove osi projekti istraživanja, razvoja i inovacija mogu se, na primjer, odnositi na farmaceutski sektor i tehnologiju 3D ispisa. Predviđena je i potpora za sudjelovanje u planiranom VPZEI-ju u području mikroelektronike. U okviru mjere dodjeljuje se najmanje 200 projekata koji pokrivaju sva područja intervencije mjere. Mehanizmom za oporavak i otpornost podupire se dio troškova tog ulaganja. To ulaganje može dobiti potporu i iz drugih programa ili instrumenata Unije za troškove koji se ne podupiru Mehanizmom za oporavak i otpornost.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. djelatnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući daljnju uporabu; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama i postrojenjima za mehaničko-biološku obradu; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno zbrinjavanje otpada može naštetiti okolišu. U opisu poslova dodatno se zahtijeva da se mogu odabrati samo one aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. kolovoza 2026.
Ulaganje I-5.12.: „Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi” Valonske regije
Cilj je ulaganja poduprijeti razvoj novih poljoprivrednih sektora na temelju načela kratkih lanaca opskrbe i razvoj alata koji nedostaju („poveznice”) unutar postojećeg lanca opskrbe. Podijeljen je na dvije podmjere:
·stvaranje 30 malih dijelova infrastrukture za potporu proizvodnji, skladištenju, prijevozu i maloj preradi proizvoda iz četiriju prehrambenih lanaca (voće, povrće, žitarice i biljne bjelančevine). Uključuje i četiri projekta, po jedan za svaki prehrambeni lanac, za potporu razvoju i proizvodnji sjemena, sadnica i tehnika prilagođenih klimatskim promjenama i uzgoju bez fitosanitarnih sredstava;
·izgradnja dvaju logističkih centara namijenjenih aktivnostima trgovaca na veliko, prerade hrane za primarne proizvode i inkubatora zadruga, uključujući ugradnju 1700 solarnih ploča, 15 mjesta za punjenje električnih vozila i sustava za pohranu energije od 200 kW. Dopunjuje se izgradnjom kritične infrastrukture (najmanje pet dijelova infrastrukture od kojih jedna skladišna dvorana, jedna mlina, jedna jedinica za pretvorbu voća/povrća i jedna dvorana za skladištenje BtoB-a i tržište) koja doprinosi uvođenju održivog poljoprivredno-prehrambenog lanca u cijeloj Valonskoj regiji.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. djelatnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući daljnju uporabu; ii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama i postrojenjima za mehaničko-biološku obradu
; i iii. djelatnosti u kojima dugoročno zbrinjavanje otpada može naštetiti okolišu. U opisu poslova dodatno se zahtijeva da se mogu odabrati samo one aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.13: „Digitalizacija valonskog turističkog sektora” Valonske regije
Cilj je ulaganja povećati otpornost turističke industrije u Valoniji. Projekt će biti usmjeren na digitalizaciju sektora provedbom mjera za povećanje internetske prisutnosti turističkih operatera (MSP-ova, samozaposlenih osoba i neprofitnih udruženja) i njihove neovisnosti o platformama trećih strana. Provedba ulaganja mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Reforma R-5.06: „Optimizacija postupaka: Brži postupci izdavanja dozvola i žalbeni postupci” Flamanske regije
Cilj je te reforme pojednostavniti postupke izdavanja okolišnih dozvola, među ostalim uvođenjem uvjeta za mogućnost žalbe na odluke. Sastoji se od preispitivanja postojeće uredbe s ciljem skraćivanja vremena potrebnog za obradu predmeta i pružanja veće pravne sigurnosti. Na kraju preispitivanja objavljuje se izvješće s pregledom novih i preispitanih mjera. Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Reforma R-5.07: „Širenje inovacijske baze” Flamanske regije
Cilj je te reforme osigurati da postojeći instrumenti ne ograničavaju pristup MSP-ova subvencijama za inovacije. Sastoji se od preispitivanja postojećih instrumenata usmjerenih na poticanje inovacija koje su lakše dostupne i prilagođene potrebama MSP-ova. Na kraju preispitivanja objavljuje se izvješće s pregledom novih i preispitanih mjera. Provedba reforme mora biti dovršena do 31. prosinca 2022.
Ulaganje I-5.18: „SMELD: Najsuvremeniji MEtal MElting Limiting waste during D&D” savezne države
Cilj je ovog ulaganja pridonijeti maksimalnom povećanju recikliranja metala koji proizlaze iz budućih operacija stavljanja nuklearnih postrojenja izvan pogona. Sastoji se od temeljnog istraživanja i razvoja za poboljšanje znanja o postupku taljenja metala, a nakon njega slijedi industrijsko istraživanje i razvoj kako bi se u potpunosti istražile praktične primjene. Cilj je ulaganja i povećati kapacitet za preradu metala recikliranih iz postupaka stavljanja nuklearnih postrojenja izvan pogona. U tom kontekstu ulaganje se sastoji od postavljanja peći za taljenje koja se može upotrebljavati u neradioaktivnom načinu rada. Nakon tog ulaganja trebali bi uslijediti daljnji koraci koji će dovesti do rada peći za taljenje s radioaktivnim materijalom, što bi se trebalo dogoditi tek 2027. Provedba tog ulaganja mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
O.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
179
|
Nuklearna medicina (I-5.08)
|
M
|
Izgrađeno i stavljeno u pogon radioizotop (FANC i FAGG)
|
Izgrađen i funkcionalan objekt.
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Objekt radioizotopa 177Lu izgrađen je i u funkciji nakon što je dobio sve potrebne dozvole od Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC) i Savezne agencije za lijekove i zdravstvene proizvode (FAGG) te u skladu sa svim primjenjivim propisima na saveznoj i flamanskom razini koji se odnose na Direktivu 2011/92.
|
|
180
|
Nuklearna medicina (I-5.08)
|
M
|
Dovršen tehnološki paket
|
Izvješće o izvedivosti u kojem se opisuje tehnološki paket koji je ulagateljima potreban za proizvodnju 225Ac velikih razmjera iz objavljenog 226Ra
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Objavljeno je izvješće o izvedivosti u kojem se opisuje tehnološki paket koji je ulagateljima potreban za proizvodnju 225Ac velikih razmjera iz 226Ra.
Izvješće sadržava sljedeće elemente:
1. Operativna ugradnja vrućih ćelija u CEN-u SCK za rukovanje 226 Ra izvorima
2) Konstrukcija pretvarača elektrona u gama-izgradnju za opsežnu proizvodnju
3) Projekt ciljanog i ozračivanja modula koji će se izgraditi za proizvodnju velikih razmjera
4) U potpunosti proširena metoda radiokemijskog odvajanja i 226. Postupak recikliranja Ra – spremni za opsežnu provedbu
5) Koncepcijski dizajn proizvodnog postrojenja 225Ac
6) Plan za licenciranje zgrade za rukovanje radioaktivnošću (FANC) i licenciranje dobre proizvođačke prakse (FAGG).
|
|
184
|
Istraživanje i razvoj: Smanjenje otpada tijekom rastavljanja na najmanju moguću mjeru (I-5.10)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za izgradnju postrojenja za obradu materijala
(Mat)
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora o javnoj nabavi za izgradnju postrojenja za obradu materijala (MaT)
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Obavijest o dodjeli ugovora od strane saveznog ministra gospodarstva i rada za izgradnju postrojenja za obradu materijala (MaT), koji je potreban za provođenje ispitivanja hladnoće i demonstracije tehnologija koje treba razviti za ponovnu uporabu, recikliranje i konačno zbrinjavanje nenuklearnog otpada nastalog tijekom razgradnje nuklearnih postrojenja; moraju se dobiti potrebne građevinske dozvole i licencija od Agence fédérale de Contrôle nucléaire (FANC). Zgrada mora biti u skladu sa svim primjenjivim zakonodavstvom na saveznoj i flamanskoj razini koje se odnosi na Direktivu 2011/92.
|
|
185
|
Istraživanje i razvoj: Smanjenje otpada tijekom rastavljanja na najmanju moguću mjeru (I-5.10)
|
M
|
Izgrađeno i stavljeno u pogon postrojenje za obradu materijala (MaT); dovršena studija na vrhu dokumentacije
|
Postrojenje za obradu materijala (MaT) operativno
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Postrojenje za obradu materijala (MaT), koje je potrebno za ispitivanje hladnoće i demonstraciju tehnologija koje će se razviti za ponovnu uporabu, recikliranje i konačno odlaganje nenuklearnog otpada nastalog tijekom razgradnje nuklearnih postrojenja, izgrađeno je, opremljeno i operativno nakon završetka postupka odabira potrebne infrastrukture i opreme. U okviru projekta dovršava se (stolna) studija slučaja za potpunu razgradnju (od kolijevke do grobnice) određene komponente (kao što je generator pare) belgijskih nuklearnih elektrana.
|
|
186
|
Jačanje istraživanja i razvoja (I-5.11)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte istraživanja i razvoja te infrastrukturne projekte
|
Obavijest o projektima kojima je dodijeljena potpora
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Obavijest društva VLAIO i Departement Economie, Wetenschap en Innovatie (EWI) o dodjeli 200 projekata uspješnim kandidatima nakon poziva na podnošenje prijedloga, pri čemu opis poslova uključuje kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama „Ne nanosi bitnu štetu” (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu. Projektu „PREVAIL” dodijelit će se 20 000 000 EUR za projekte koji se dodjeljuju u okviru programa bespovratnih sredstava koji ne rade s pozivima na podnošenje projekata, usklađenost s tehničkim smjernicama „ne nanosi bitnu štetu” (2021/C58/01) također se provodi putem kriterija prihvatljivosti koji se temelji na istom popisu za isključenje i zahtjevu usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša.
|
|
187
|
Jačanje istraživanja i razvoja (I-5.11)
|
M
|
Financirani projekti u području istraživanja, razvoja i inovacija te infrastrukture kojima je dodijeljena potpora
|
Plaćanja za projekte kojima su dodijeljena sredstva
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Za projekt „PREVAIL” isplaćuje se najmanje 20 000 000 EUR.
Iznosi iz drugih programa ili instrumenata Unije ne uračunavaju se u taj iznos.
Najmanje 200 500 000 EUR isplaćuje se projektima za potporu pozivu na podnošenje prijedloga i odabiru putem programa bespovratnih sredstava.
.
|
|
188
|
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnim radovima od strane dvaju međuopćinskih poduzeća (SPI, IGRETEC) za izgradnju infrastrukture za prehrambeni sektor
|
Pisana obavijest o sklapanju ugovora o javnim radovima za izgradnju infrastrukture za prehrambeni sektor
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Dva međuopćinska tijela (SPI, IGRETEC) dodjeljuju ugovore o javnim radovima za izgradnju dvaju logističkih čvorišta, sa specifikacijama koje uključuju kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
|
|
189
|
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12)
|
T
|
Potpora za 30 projekata premještanja hrane, 4 nova sektora i 5 dijelova infrastrukture
|
|
Projekti
|
0
|
39
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Dodjela subvencija za 30 malih infrastruktura, četiri veća strukturirana projekta (po jedan za svaki sektor: voće, povrće, žitarice, biljne bjelančevine) i najmanje pet dijelova infrastrukture.
|
|
190
|
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12)
|
T
|
Dovršena izgradnja dvaju logističkih središta
|
|
Balvana
|
0
|
2
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Dovršena izgradnja i opremanje dvaju logističkih centara namijenjenih aktivnostima trgovaca na veliko, prerade hrane za primarne proizvode i inkubatora zadruga, ukupne površine 5 500 m². Oprema dvaju logističkih čvorišta uključuje ugradnju 1700 solarnih ploča, 15 mjesta za punjenje električnih vozila i sustava za pohranu energije od 200 kW.
|
|
191
|
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12)
|
T
|
Dovršena je izgradnja najmanje pet dijelova infrastrukture, 30 malih infrastruktura i 4 veća strukturirana projekta
|
|
Infrastruktura
|
0
|
39
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Izgradnja najmanje pet dijelova infrastrukture (od čega je dovršena skladišna dvorana, tvornica, jedinica za pretvorbu voća/povrća te skladišna dvorana i tržište BtoB-a), 30 malih infrastruktura i 4 veća strukturirana projekta te se izvršava proračun od 40 500 000 EUR.
|
|
192
|
Digitalizacija valonskog turističkog sektora (I-5.13)
|
T
|
Broj aktivnih korisnika proizvoda „outil regional de commercialisation”
|
|
Aktivni korisnici
|
0
|
685
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
685 turističkih operatera aktivni su korisnici proizvoda „outil régional de commercialisation”. Aktivni korisnik definira se kao korisnik ili turistički subjekt koji izravno upotrebljava „Outil regional de commercialisation” (ORC) kao internetski alat za rezervaciju ili alat za registar gotovine ili čiji je internetski alat za rezervaciju izravno povezan s ORC-om.
|
|
193
|
Reforma – Brzi postupci izdavanja dozvola i žalbeni postupci (R-5.06)
|
M
|
Reforma okolišne dozvole i žalbeni postupci
|
Objava izvješća i vladinih odluka.
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Objava izvješća koje je potvrdio kabinet van flamanskog ministra pravosuđa i provedbe, okoliša, energetike i turizma u kojem se daje pregled novih i preispitanih mjera za pojednostavnjenje administrativnih postupaka povezanih s postupcima izdavanja okolišnih dozvola i vladinih odluka.
|
|
194
|
Reforma – Proširenje inovacijske baze (R-5.07)
|
M
|
Reforma uredbe o potpori inovacijama
|
Objava izvješća i povezanih vladinih odluka
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Objava izvješća koje je podržao flamanski ministar gospodarstva, inovacija, rada, socijalne ekonomije i poljoprivrede u kojem se daje pregled novih i preispitanih mjera za poboljšanje pristupa MSP-ova mjerama za potporu inovacijama te povezanih vladinih odluka.
|
|
247
|
Nuklearna medicina – teranostički pristup (I-5.08bis)
|
M
|
Završeno istraživanje i razvoj
|
Dovršena su dva projekta istraživanja i razvoja
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Za potprojekt „Inovativna ciljna tehnologija za proizvodnju ciklotronskih izotopa” završava se aktivnost istraživanja i razvoja. Novi je dizajn spreman i omogućuje izradu prototipova ciljeva i njihovo ozračivanje radi potvrđivanja postupka u novom projektu.
Za potprojekt „Optimizacija proizvodnog procesa na temelju LEU-a” završava se aktivnost istraživanja i razvoja. Mogućnosti za poboljšanje ocijenjene su i/ili testirane te se navode najrelevantniji.
Aktivnosti istraživanja i razvoja za ta dva potprojekta završavaju i provode se 5 967 000 EUR.
|
|
248
|
SMELD – Fed (I-5.18)
|
M
|
Pripremna studija o zahtjevima za postavljanje peći za taljenje
|
Objavljena pripremna studija
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Dovršena je pripremna studija o zahtjevima za postavljanje peći za taljenje i objavljuje se izvješće.
|
|
249
|
SMELD – Fed (I-5.18)
|
M
|
Uspostavlja se industrijska talionska peć
|
Industrijska talionica koja radi u neradioaktivnom načinu rada
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Industrijska talionica postavljena je i potpuno operativna u neradioaktivnom načinu rada.
|
P. SASTAVNI DIO 5.3.: Kružno gospodarstvo
Mjerama u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost općenito se nastoji doprinijeti razvoju kružnog i niskougljičnog gospodarstva. Konkretno, nastoje razviti recikliranje, ponovnu uporabu i industrijsku simbiozu. Osim promicanja određenih praksi, cilj je poduprijeti inovacije u području obrade otpada i resursa te razviti osposobljavanje u određenim područjima kružnog gospodarstva.
Komponentom se pridonosi rješavanju preporuke za Belgiju br. 2019.3 kojom se Belgija poziva da investicijsku politiku usmjeri na, među ostalim, prelazak na niskougljično gospodarstvo i energetsku tranziciju te istraživanje i inovacije, kao i preporuku za Belgiju br. 2020.3 kojom se Belgija poziva da usmjeri ulaganja u zelenu i digitalnu tranziciju, posebno u čistu i učinkovitu proizvodnju, kružno gospodarstvo te istraživanje i inovacije.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
P.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-5.08: „Regionalna strategija Bruxellesa za gospodarsku tranziciju” regije glavnog grada Bruxellesa
Cilj je te reforme osmisliti regionalnu strategiju za gospodarsku tranziciju mobiliziranjem svih instrumenata regionalne gospodarske politike, postizanjem bolje koordinacije i suradnje među javnim akterima te aktivnim sudjelovanjem privatnog sektora. Njezini operativni ciljevi trebaju se temeljiti na rezultatima deset radnih skupina.
U regionalnoj strategiji za gospodarsku tranziciju utvrđuju se ciljevi za 2030. i akcijski plan za razdoblje od pet godina. Donosi se Odlukom Vlade Regije glavnog grada Bruxellesa do 31. ožujka 2022.
Reforma R-5.09: „Kružna uprava Flandrije” Flamanske regije
Circular Flanders središnja je platforma u Flandriji čiji je cilj olakšati prelazak na kružno gospodarstvo u suradnji s industrijskim partnerima, institucijama znanja, javnim upravama, bankama i civilnim društvom. Tom će se reformom znatno poboljšati i proširiti upravljanje tom platformom. U tom okviru javno-privatna partnerstva usredotočuju se na kombinaciju tematskih programa rada, kao što su kružna izgradnja, kemija/plastika, drugi proizvodni lanci u proizvodnoj industriji, biogospodarstvo i prehrambeni lanac te niz strateških poluga (financiranje, inovacije, kružna opskrba, istraživanje, osviještenost). Tekstovi plana i programa rada očekuju se do 31. prosinca 2021.
Ulaganje I-5.14: „Centar za recikliranje” Flamanske regije
Cilj je mjere Centra za recikliranje u Flandriji ostvariti najmanje šest važnih ulaganja u nova postrojenja za recikliranje. Naglasak je na nedostatku veza u nizu lanaca vrijednosti kako bi se omogućila lokalna kružna proizvodnja, kao što su recikliranje pelena, madraca i tekstila. Ulaganja se traže i u sektoru plastike i kemijskom sektoru.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. djelatnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući daljnju uporabu; ii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama
i postrojenjima za mehaničko-biološku obradu
; i iii. djelatnosti u kojima dugoročno zbrinjavanje otpada može naštetiti okolišu. U odlukama o dodjeli bespovratnih sredstava navodi se da se potpora dodjeljuje pod uvjetom da je djelatnost u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
Mjera je pokrenuta u četvrtom tromjesečju 2020. Dodjela ugovora mora biti dovršena do 31. prosinca 2022. Projekti moraju biti dovršeni do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.15: „Belgijska Builds Back Circular” savezne države
Tim se ulaganjem nastoji ubrzati prelazak na kružno gospodarstvo u Belgiji. Cilj je trostruki:
·Izbjegavanje fragmentacije tržišta ili politika i promicanje integriranog pristupa stvaranjem kružne koalicije s posebnim naglaskom na saveznim kompetencijama za kružno gospodarstvo i povezivanju saveznih nadležnosti s lokalnim i regionalnim nadležnostima, kao što su dizajn za oskudicu, ponovna uporaba, popravak i recikliranje, kemijska sigurnost, provjera i certificiranje recikliranog sadržaja;
·Financiranje ukupno 10 kružnih projekata u industriji i istraživačkim centrima radi ubrzanja tranzicije i širenja u praksi, posebno usmjerenih na projekte o zamjeni opasnih kemikalija i projekte za ekološki dizajn;
·Podizanje svijesti i informiranje MSP-ova ciljanim kampanjama, internetskim stranicama i stvaranjem alata za samoprocjenu za MSP-ove.
Kako bi se osigurala usklađenost mjere s Tehničkim smjernicama o primjeni načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu posla za predstojeći poziv na podnošenje prijedloga za projekte kružnog gospodarstva isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. djelatnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući daljnju uporabu; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti; iii. aktivnosti povezane s odlagalištima otpada, spalionicama i postrojenjima za mehaničko-biološku obradu; i iv. aktivnosti u kojima dugoročno zbrinjavanje otpada može naštetiti okolišu. U opisu poslova dodatno se zahtijeva da se mogu odabrati samo one aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu. Koalicija za kružno gospodarstvo osniva se do 31. prosinca 2021., a projekti se dovršavaju do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-5.16: „Uvođenje kružnog gospodarstva” u Valonskoj regiji
U cilju uvođenja valonskog kružnog gospodarstva ulaganja se provode putem poziva na podnošenje prijedloga za istraživanje i razvoj stvaranjem inovacijskih partnerstava u dvama prioritetnim lancima vrijednosti, odnosno metalima i građevinskim materijalima. Projekti su usmjereni na kružnost (ponovna uporaba, unapređivanje i recikliranje) metala, baterija i minerala.
Kako bi se osiguralo da je mjera u skladu s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti sadržani u opisu budućih poziva na podnošenje prijedloga za projekte isključuju sljedeći popis aktivnosti: i. djelatnosti povezane s fosilnim gorivima, uključujući daljnju uporabu; ii. aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti
; i iii. djelatnosti u kojima dugoročno zbrinjavanje otpada može naštetiti okolišu. U opisu poslova dodatno se zahtijeva da se mogu odabrati samo one aktivnosti koje su u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu. Mjera je pokrenuta u prvom tromjesečju 2021. i mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
P.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
195
|
Regionalna strategija Bruxellesa za gospodarsku tranziciju (R-5.08)
|
M
|
Donošenje regionalne strategije za gospodarsku tranziciju
|
Odluka vlade Regije glavnog grada Bruxellesa o donošenju strategije
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Strategija regije Bruxelles za gospodarsku tranziciju koju je donijela vlada Regije glavnog grada Bruxellesa (Décision du Gouvernement de la Région de Bruxelles-Capitale), kojom se utvrđuju ciljevi za 2030. na temelju koordinacije između javnih aktera i aktivnog sudjelovanja privatnog sektora, uključujući petogodišnji akcijski plan kojim su obuhvaćena prioritetna područja djelovanja, kojim se uspostavlja usklađen paket javnih poticaja za inovacije i koji pogoduje poduzetništvu za ekološku tranziciju.
|
|
196
|
Upravljanje – kružna Flandrija (R-5.09)
|
M
|
Pokretanje upravljačke skupine za kružne Flandrije
|
Imenovana Upravljačka skupina za upravljanje kružnim Flandrijom i doneseni plan rada i programi rada
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Donesena Upravljačka skupina za upravljanje kružnim Flandrijom i plan rada za usmjeravanje projekata kružnog gospodarstva i razvoj strateških poluga
|
|
197
|
Centar za recikliranje (I-5.14)
|
T
|
Dodjela šest ugovora o javnoj nabavi za postrojenja za recikliranje
|
|
Sadržaji
|
0
|
6
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Za potporu je odabrano šest projekata ulaganja u postrojenja za recikliranje. Ocjenjivački sud ocjenjuje projekte, a konačni odabir potvrđuje flamanski ministar okoliša.
Dodjela ugovora projektima odabranima u okviru konkurentnog poziva na podnošenje prijedloga s opisom poslova, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama „Ne nanosi bitnu štetu” (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje. U odlukama o dodjeli bespovratnih sredstava navodi se da se potpora dodjeljuje pod uvjetom da je djelatnost u skladu s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom o okolišu.
|
|
198
|
Centar za recikliranje (I-5.14)
|
T
|
Završetak radova u šest postrojenja za recikliranje
|
|
Sadržaji
|
0
|
6
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Šest postrojenja za recikliranje izgrađeno je, prilagođeno ili prošireno za poboljšane postupke recikliranja.
|
|
199
|
Belgija Builds Back Circular (I-5.15)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za kružne projekte
|
Obavijest o dodjeli ugovora o javnoj nabavi uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Operativno tajništvo angažiralo se i radi na poticanju suradnje na mjerama kružnog gospodarstva i odabiru uspješnih kandidata nakon poziva na podnošenje prijedloga za deset kružnih projekata. Kandidati su privatna poduzeća kojima je potrebno financiranje za provedbu istraživačkog ili operativnog projekta u području ekološkog dizajna ili kemijske zamjene. Kandidat se smatra uspješnim ako je njegov projekt ulaganja službeno odabran za financiranje od strane koalicije.
Obavijest o dodjeli ugovora o javnoj nabavi projektima odabranima u okviru konkurentnog poziva na podnošenje prijedloga s opisom poslova, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava da su odabrani projekti u skladu s Tehničkim smjernicama „Ne nanosi bitnu štetu” (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša.
|
|
200
|
Belgija Builds Back Circular (I-5.15)
|
M
|
Završetak aktivnosti podizanja svijesti i informiranja MSP-ova i kružnih projekata
|
Izvješća o učinku kampanja, izvješća o dovršetku kružnih projekata
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dovršene su najmanje tri mjere za podizanje svijesti i informiranje MSP-ova (godišnje kampanje informiranja (više od tri godine), jedna internetska stranica i jedan alat za samoprocjenu) o aspektima kružnog gospodarstva i završeno najmanje devet kružnih projekata.
|
|
201
|
Uvođenje kružnog gospodarstva u Valoniji (I-5.16)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte kojima se promiče kružno gospodarstvo u Valoniji
|
Obavijest o dodjeli ugovora o javnoj nabavi uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2022
|
Odabir uspješnih kandidata nakon poziva na podnošenje prijedloga za projekte recikliranja i ponovne uporabe metala, baterija i minerala. Poziv na podnošenje prijedloga sadržava opis poslova, uključujući kriterije prihvatljivosti kojima se osigurava usklađenost odabranih projekata s Tehničkim smjernicama o nenanošenju bitne štete (2021/C58/01) upotrebom popisa za isključenje i zahtjeva usklađenosti s relevantnim zakonodavstvom EU-a i nacionalnim zakonodavstvom u području okoliša.
|
|
202
|
Uvođenje kružnog gospodarstva u Valoniji (I-5.16)
|
T
|
Završetak projekata kojima se promiče kružno gospodarstvo u Valoniji
|
|
Projekti
|
0
|
11
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dovršeno je najmanje 11 projekata u području recikliranja i ponovne uporabe metala, baterija i minerala.
|
Q. SASTAVNI DIO 6.1.: Pregledi potrošnje
Ta komponenta belgijskog plana za oporavak i otpornost sastoji se od mjera usmjerenih na provedbu revizija rashoda na različitim razinama vlasti. Opći je cilj poboljšati kvalitetu i sastav javnih rashoda.
Komponentom se doprinosi provedbi preporuke za pojedinu zemlju br. 2019.1 o poboljšanju sastava i učinkovitosti javne potrošnje.
PITANJE 1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-6: „Preispitivanja potrošnje”
Cilj je reforme uvesti revizije potrošnje na različitim razinama vlasti. Provedba reformi mora biti dovršena do 31. prosinca 2024. Ta mjera uključuje sljedećih pet podmjera:
·Reforma R-6.01 „Preispitivanje u tijeku” savezne države
·Reforma R-6.02 „Preispitivanje u tijeku – flamanska opća revizija i norma potrošnje” Flandrije
·Reforma R-6.03 „Preispitivanje u tijeku – proračun bez osnove” Valonske regije
·Reforma R-6.04 „Preispitivanje” Regije glavnog grada Bruxellesa
·Reforma R-6.05 „Preispitivanje u tijeku” Francuske zajednice
Reforma R-6.01: „Preispitivanja potrošnje” savezne države
Cilj je mjere reforme provesti strukturne revizije potrošnje na saveznoj razini i u sektoru socijalne sigurnosti. U okviru Komisijina Programa potpore strukturnim reformama OECD je podržao pripremu revizija potrošnje. Tijekom 2019. i 2020. pružila je tehničku pomoć i preporuke za učinkovitu provedbu revizija potrošnje u belgijskom proračunskom postupku. U skladu s preporukama OECD-a savezna vlada odlučila je početkom 2021. pokrenuti pilot-vježbe u tri glavna područja: porezni rashodi, primarni izdaci, sektor socijalne sigurnosti. U tu su svrhu osnovane radne skupine koje trebaju podnijeti svoje izvješće radi pripreme proračuna za 2022. U tom trenutku vlada odabire novi skup tema koje treba dostaviti za sljedeću godinu. Nakon pilot-vježbe provodi se evaluacija postupka (upravljački odbor, mandat, sastav radnih skupina) kako bi se procijenilo jesu li planirana struktura i vremenski okvir optimalni ili se mogu poboljšati. Nakon završetka pilot-projekata vlada 2022. odlučuje o tome kako će revizije potrošnje postati postupak koji se ponavlja i sastavni dio proračunskog postupka.
Reforma R-6.02: „Revizije potrošnje – flamanska opća revizija i norma potrošnje” Flandrije
Reformskom mjerom planira se ponovno određivanje prioriteta i ograničavanje rashoda regionalne vlade Flandrije ako je to moguće: s jedne strane, razvojem norme rashoda i, s druge strane, takozvanim „Vlaamse Brede Herovering (VBH)”, čiji je cilj strukturno učvrstiti revizije potrošnje u flamanskom proračunskom postupku u nadolazećim godinama. Normom rashoda koja će se donijeti 2022. utvrđuje se maksimalno kretanje rasta državnih rashoda, uzimajući u obzir trend rasta prihoda i postavljene proračunske ciljeve. Svrha je programa VBH provesti evaluaciju deset područja politike do sredine 2021., koja će služiti kao osnova za definiranje opsega revizija potrošnje. Cilj je mjere poduprijeti revizije potrošnje u jedanaest područja politika od rujna 2021. do listopada 2025.
Reforma R-6.03: „Preispitivanja potrošnje – proračun bez osnove” Valonske regije
Mjera reforme sastoji se od izrade proračuna koja se temelji na nultoj stopi i preispitivanja potrošnje kojima su obuhvaćeni svi rashodi i prihodi strukturirani u sedam područja politike i kojima su obuhvaćeni svi odjeli valonske uprave te 170 odjela javne uprave. Pristup izrade proračuna koji se temelji na nultoj stopi, koji zahtijeva potpuno godišnje obrazloženje potrošnje, usmjeren je na rashode poslovanja i ulaganja, dok se revizije potrošnje odnose na interventne rashode koji uključuju prijenos javnih sredstava poduzećima, kućanstvima i lokalnim tijelima. Vježba se provodi u nizu od četiri vala od listopada 2020. do lipnja 2022. uz potporu vanjskih savjetnika. Nakon završetka tog postupka valonska vlada odlučuje o tome kako će se revizije potrošnje trajno integrirati u proračunski postupak.
Reforma R-6.04: „Preispitivanje potrošnje” Regije glavnog grada Bruxellesa
Mjera reforme sastoji se od provedbe i dovršetka dviju pilot-revizija potrošnje i naknadnog uključivanja revizija potrošnje u proračunski postupak regije Bruxelles. Uz potporu Programa potpore strukturnim reformama (SRSP) regija Bruxelles pokrenula je dva pilot-projekta revizije potrošnje u području mobilnosti i socijalnog stanovanja. Njihov je glavni cilj ojačati kapacitete uprave (posebno briselske uprave za financije i proračun i Briselskog instituta za statistiku i analizu) i izvući pouke kako bi se alat učvrstio na strukturiran način. Zahvaljujući SRSP-u vlada Bruxellesa imala je koristi od sveobuhvatne analize nedostataka u svojem sustavu upravljanja javnim financijama zahvaljujući procjeni javnih rashoda i financijske odgovornosti (PEFA) koja je trebala biti dovršena u srpnju 2021. Na temelju iskustava u provedbi pilot-preispitivanjâ i rezultata analize PEFA-e, vlada Bruxellesa odlučuje o tome kako strukturno integrirati revizije potrošnje u proračunski postupak.
Reforma R-6.05: „Revizije potrošnje” Francuske zajednice
Reformska mjera sastoji se od provedbe pilot-revizija potrošnje i naknadnog uključivanja revizija potrošnje u proračunski postupak francuske jezične zajednice. Prvi val pilot-preispitivanja odabran je za izradu proračuna za 2022. Drugi val slijedi i završava do sredine 2022. U okviru Instrumenta EU-a za tehničku potporu vlada francuske jezične zajednice koristit će tehničku potporu za uključivanje revizija potrošnje u svoj proračunski ciklus, čime se vladi omogućuje da u drugom tromjesečju 2023. odluči o tome kako uključiti revizije potrošnje u proračunski ciklus.
PITANJE 2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu bespovratne financijske potpore1
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
Ključna etapa/cilj
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
205
|
Revizije potrošnje (R-6)
|
M
|
Pilot-revizija potrošnje ili uključivanje u proračunski postupak (1)
|
Dovršeni pilot-projekti i povezana izvješća
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2021
|
Za savezna tijela, tijela Valonske regije i Regije glavnog grada Bruxellesa: Dovršetak pilot-revizije potrošnje i izrada izvješća. Za tijela flamanske regije: Revizija potrošnje u uključivanju u proračunski postupak (1): Vladine odluke kojima se utvrđuje kako se revizije potrošnje (ili sličan pristup) uključuju u proračunski postupak. Odlukama se definira strategija revizije potrošnje i kalendar za buduće revizije, što može uključivati kvantificirane ciljne vrijednosti. U skladu sa smjernicama Euroskupine osigurati, među ostalim elementima, jasno područje primjene i oblikovanje preispitivanja, kao i transparentno praćenje, izvješćivanje i evaluaciju.
|
|
206
|
Revizije potrošnje (R-6)
|
M
|
Revizija potrošnje, uključivanje u proračunski postupak (1) ili završetak pilot-projekta
|
Vladina odluka
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Za savezna tijela, tijela Valonske regije i Regije glavnog grada Bruxellesa: Revizija potrošnje u uključivanju u proračunski postupak (1): Vladine odluke kojima se utvrđuje kako se revizije potrošnje (ili sličan pristup) uključuju u proračunski postupak. Odlukama se definira strategija revizije potrošnje i kalendar za buduće revizije, što može uključivati kvantificirane ciljne vrijednosti. U skladu sa smjernicama Euroskupine osigurati, među ostalim elementima, jasno područje primjene i oblikovanje preispitivanja, kao i transparentno praćenje, izvješćivanje i evaluaciju. Za tijela Francuske Zajednice: Dovršetak pilot-revizije potrošnje i redigiranje izvješća.
|
|
207
|
Revizije potrošnje (R-6)
|
M
|
Revizija potrošnje u uključivanju u proračunski postupak (1) ili (2)
|
Vladina odluka
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Za tijela Francuske Zajednice: Revizija potrošnje u uključivanju u proračunski postupak (1): Vladine odluke kojima se utvrđuje kako se revizije potrošnje (ili sličan pristup) uključuju u proračunski postupak. Odlukama se definira strategija revizije potrošnje i kalendar za buduće revizije, što može uključivati kvantificirane ciljne vrijednosti. U skladu sa smjernicama Euroskupine osigurati, među ostalim elementima, jasno područje primjene i oblikovanje preispitivanja, kao i transparentno praćenje, izvješćivanje i evaluaciju. Za savezna tijela, flamanske regije, Valonske regije, Bruxelles-Regiju i francuska tijela Zajednice: Revizija potrošnje u uključivanju u proračunski postupak (2): Sustavno uključivanje rezultata revizija potrošnje u godišnje i višegodišnje planiranje proračuna od pripreme proračunskog zakona za 2024. To uključuje, među ostalim, ex post kvantifikaciju ishoda, uključujući uštede, povezanih s programom revizije potrošnje.
|
|
208
|
Revizije potrošnje (R-6)
|
M
|
Ex post analiza rashoda
|
Izvješće o procjeni
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
Za savezna tijela, flamanska regija, Valonska regija, Regija glavnog grada Bruxellesa i francuska tijela Zajednice: Ex post analiza rashoda: Objava izvješća o procjeni revizija rashoda.
|
Poglavlje o planu REPowerEU
R. SASTAVNI DIO 7.1.: Obnova zgrada
Poglavlje o planu REPowerEU bavi se izazovom smanjenja ovisnosti o fosilnim gorivima i povećanja energetske učinkovitosti. Cilj je te komponente poglavlja o planu REPowerEU belgijskog plana za oporavak i otpornost obnoviti postojeći fond zgrada i učiniti ga energetski i resursno učinkovitijim. Komponenta je usmjerena na obnovu privatnih i javnih zgrada, uključujući socijalnu infrastrukturu i stambene objekte, te općenito na zgrade s lošijim svojstvima u pogledu energetske učinkovitosti. Stoga ta komponenta pridonosi smanjenju emisija stakleničkih plinova i poticanju rasta održive gradnje, kao i socijalne otpornosti smanjenjem računa za energiju.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za pojedinu zemlju 2022.4 i 2023.4 te poziva Belgiju da smanji ukupnu ovisnost o fosilnim gorivima povećanjem poboljšanja energetske učinkovitosti i smanjenjem upotrebe fosilnih goriva u zgradama.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
R.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-7.01: „Revizija kodeksa o zraku, klimi i energiji” Regije glavnog grada Bruxellesa
Ta se reforma sastoji od izmjene Briselskog kodeksa o zraku, klimi i energiji (COBRACE), čime se uvode nove obveze u pogledu obnove zgrada i novih zgrada. Certifikat o energetskim svojstvima zgrada potreban je za sve stambene i nestambene jedinice EPB-a. Za fond stambenih zgrada svaka jedinica EPB-a mora proći radove obnove kako bi se ispunili sljedeći zahtjevi u pogledu potrošnje primarne energije: Jedinice EPB fonda stambenih zgrada moraju odgovarati barem razini potrošnje primarne energije manjoj od 275 kWh/m² godišnje (granična vrijednost razreda E) u roku od 10 godina ili najkasnije do 2033. te manjoj od 150 kWh/m²/godišnje (granična vrijednost razreda C) kako bi se zahtjevi ispunili u roku od 20 godina.
Od 1. siječnja 2025. sve nove zgrade imaju samo sustave grijanja za koje generatori topline ispunjavaju zahtjeve za ekološki dizajn iz Direktive 2009/125/EZ i proizvode toplinu samo iz električne energije i/ili energije iz obnovljivih izvora i/ili su priključeni na učinkovit sustav centraliziranog grijanja. Drugo, od 2027. svaka nova građevina u vlasništvu, uporabi ili predviđenoj uporabi tijela javne vlasti mora ispunjavati cilj nulte stope emisija i biti opremljena postrojenjem za proizvodnju energije iz solarne energije. Treće, od 2030. cilj nulte stope emisija mora se postići svakom novom izgradnjom.
Prijelazno razdoblje za provedbu reforme počinje 30. lipnja 2024. stupanjem na snagu zahtjeva za ekološki dizajn sustava grijanja od 1. siječnja 2025.
Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2024.
Ulaganje I-7.01: „Poboljšani program subvencija za energiju” Regije glavnog grada Bruxellesa
Ovom se mjerom financiraju bespovratna sredstva iz programa subvencija za obnovu RENOLUTION za energetsku obnovu kućanstava s niskim prihodima. Ulaganje će biti dovršeno do 31. prosinca 2024.
Ulaganje I-7.02: „Proširena mjera: Poboljšani program subvencija za energiju” Flamanske regije
Tim se ulaganjem povećava reforma R-1.01, podulaganje i. „Poboljšani program subvencija za energiju” Flamanske regije u okviru komponente 1.1.: Obnova. Proširenim dijelom te mjere financirat će se povećanje subvencije po krajnjem primatelju za energetski učinkovitu obnovu privatnih stanova. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.03: „Potpora za privatno stanovanje” Njemačke jezične zajednice
Ta je mjera bila investicijska komponenta R-1.03 „Poboljšani program subvencija za energiju” Njemačke jezične zajednice, u okviru komponente 1.1.: Obnova. Mjera se sastoji od dodjele energetskih premija za obnovu privatnih stanova kojima se doprinosi smanjenju potrošnje energije. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2024.
Ulaganje I-7.04: „Obnova socijalnog stanovanja” Valonske regije
To se ulaganje sastoji od opremanja socijalnih stambenih jedinica solarnim pločama i toplinskim crpkama. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.05: „Energetski-klimatske mjere u javnim zgradama” savezne države
To ulaganje sastoji se od opremanja saveznih javnih zgrada postajama za punjenje, solarnim pločama i LED svjetlima. Cilj ulaganja u pogledu infrastrukture za punjenje u skladu je s Direktivom (EU) 2023/2413 o izmjeni Direktive (EU) 2018/2001 o energiji iz obnovljivih izvora. Provedba mjere mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-7: „Ušteda energije u javnim zgradama” Flamanske regije
Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026. Ulaganje se sastoji od sljedećih podmjera/mjera:
·Ulaganje I-7.06.: „Obnova javnih zgrada” Flamanske regije
·Ulaganje I-7.07: „Energetske mjere za javne škole” Flamanske regije
·Ulaganje I-7.08: „Energetske mjere za zgrade za njegu” Flamanske regije
·Ulaganje I-7.09: „Energetske mjere za zgradu VRT-a” Flamanske regije
Ulaganje I-7.06.: „Obnova javnih zgrada” Flamanske regije
To ulaganje sastoji se od energetski učinkovite obnove četiriju javnih zgrada: (1) Martelaarsplein 7, Martelaarsplein 19 i Kreupelenstraat 2, Brussel, (2) Winston Churchillkaai 2, Oostende, (3) Justitiehuis, Ieper, (4) Koolstraat 35, Brussel. Mjerom se u prosjeku smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.07: „Energetske mjere za javne škole” Flamanske regije
To ulaganje sastoji se od uvođenja solarnih ploča u javne škole na temelju pripremne studije. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.08: „Energetske mjere za zgrade za njegu” Flamanske regije
To ulaganje sastoji se od 1. provedbe energetskih pregleda i 2. dovršetka energetskih mjera u zgradama za njegu. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.09: „Energetske mjere za zgradu VRT-a” Flamanske regije
To ulaganje sastoji se od uvođenja dizalica topline i solarnih ploča te LED svjetala, izolacije krovova i inteligentnog praćenja energije u novoj zgradiVlaamse Radio en Televisie. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.10.: „Energetske mjere za zgrade AWV” Flamanske regije
To ulaganje sastoji se od dovršetka četiriju projekata ugradnje u zgrade AWV-a (Agenchap Wegen en Verkeer): izolacija, toplinske crpke, solarne ploče i LED svjetla. Mjerom se u prosjeku smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada. Provedba mjere mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
R.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera
|
M/T
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji (za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji (za ciljne vrijednosti)
|
Vremenski okvir za dovršetak
|
Opis ključne etape/ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
211
|
Revizija kodeksa o zraku, klimi i energiji – RBC (R-7.01)
|
M
|
Nove obveze za obnovu zgrada
|
Odredba pravnog akta o stupanju na snagu pravilnika o izmjeni COBRACE
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Stupanje na snagu Pravilnika o izmjeni Briselskog kodeksa o zraku, klimi i energiji. Te nove obveze uključuju i. da se za sve stambene i nestambene jedinice EPB-a zahtijeva certifikat o energetskim svojstvima zgrada, ii. da jedinice EPB-a fonda stambenih zgrada moraju odgovarati barem razini potrošnje primarne energije manjoj od 275 kWh/m²/godišnje (granična vrijednost razreda E) u roku od 10 godina ili najkasnije do 2033. te iii. manje od 150 kWh/m²/godišnje (granična vrijednost razreda C) za zahtjeve koje treba ispuniti u roku od 20 godina. Od 1. siječnja 2025. iv. sve nove zgrade imaju samo sustave grijanja čiji generatori topline ispunjavaju zahtjeve za ekološki dizajn iz Direktive 2009/125/EZ i proizvode toplinu samo iz električne energije i/ili energije iz obnovljivih izvora i/ili su priključeni na učinkovit sustav centraliziranog grijanja.
|
|
212
|
Poboljšani program subvencija za energiju” – RBC (I-7.01)
|
T
|
Energetske potpore kućanstvima s niskim prihodima
|
|
Broj
|
0
|
3 498
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
3498 stambenih objekata obnovljenih uz potporu bespovratnih sredstava za energiju kojima se postiže smanjenje potražnje za primarnom energijom u korist kućanstava s niskim prihodima.
|
|
213
|
Poboljšani program subvencija za energiju Flamanske regije (I-7.02)
|
M
|
Povećani program subvencija za energiju Flamanske regije
|
Stupanje na snagu izmjene uredbe o programu energetskih subvencija flamanske vlade
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2022
|
Stupanje na snagu izmjene uredbe o programu energetskih subvencija za R-1.01, podreformu i. U njemu se utvrđuje povećanje potpore za dvije ciljne skupine s najnižim dohotkom, kao i povećanje bespovratnih sredstava za izolaciju krovova i bespovratnih sredstava za dizalice topline.
|
|
214
|
Bespovratna sredstva za energiju – Njemačka jezična zajednica (I-7.03)
|
T
|
Obnova privatnih stanova
|
|
Broj
|
0
|
774
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Uz potporu bespovratnih sredstava za energiju obnovljene su 774 privatne stambene jedinice.
|
|
215
|
Obnova socijalnih stanova – WAL (I-7.04)
|
T
|
Solarne ploče i dizalice topline u socijalnim stanovima
|
|
Broj
|
0
|
3 600
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Solarnim pločama i toplinskim crpkama opremljeno je 3600 socijalnih stambenih jedinica, uključujući 285 socijalnih stambenih jedinica.
|
|
216
|
Energetske i klimatske mjere u javnim zgradama – Savezna država (I-7.05)
|
T
|
Dovršene energetske mjere
|
|
Broj
|
0
|
3 622
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Dovršeno je 50 odabranih projekata ugradnje LED svjetala, solarnih ploča i mjesta za punjenje u saveznim zgradama, uključujući LED svjetla snage najmanje 224 kW, solarne ploče snage 3 300 kW i 98 mjesta za punjenje. Cilj infrastrukture za punjenje u skladu je s Direktivom (EU) 2023/2413 o izmjeni Direktive (EU) 2018/2001 o energiji iz obnovljivih izvora.
|
|
217
|
Energetske mjere za zgrade AWV-a (I-7.10)
|
T
|
Dovršeni projekti energetskih mjera
|
|
Broj
|
0
|
4
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Četiri projekta ugradnje u zgrade AWV-a: dovršene su dizalice topline, izolacija, solarne ploče i LED svjetla, čime se u prosjeku smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada.
|
|
218
|
Ušteda energije u javnim zgradama – VLA (I-7)
|
T
|
Energetski učinkovita obnova javnih zgrada
|
|
Broj
|
0
|
555
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Obnovljene su četiri javne zgrade: (1) Martelaarsplein 7, Martelaarsplein 19 i Kreupelenstraat 2, Brussel, (2) Winston Churchillkaai 2, Oostende, (3) Justitiehuis, Ieper, (4) Koolstraat 35, Brussel (I-7.06), čime se u prosjeku smanjuje najmanje 30 % potrošnje primarne energije, kako je definirano u Preporuci Komisije (EU) 2019/786 o obnovi zgrada. Smanjenje potrošnje primarne energije u prosjeku za najmanje 30 % dokazat će se ex ante i ex post energetskim certifikatima za svaku od tih zgrada. U skladu s Prilogom I. Direktivi o energetskim svojstvima zgrada (Direktiva 2010/31/EU) energetski certifikati ex ante i ex post mogu se temeljiti na izračunanom korištenju energije u skladu s relevantnom (nacionalnom) metodologijom energetskih svojstava.
Najmanje 100 javnih školskih zgrada opremljeno je s najmanje 100000 kumulativnih m² solarnih ploča (I-7.07).
Najmanje 400 zgrada za njegu provelo je energetski pregled. Najmanje 50 zgrada za njegu dovršilo je energetske mjere za koje su primljena bespovratna sredstva (I-7.08).
Zgrada VRT-a opremljena je toplinskim crpkama i solarnim pločama te LED svjetlima, izolacijom krovova i inteligentnim praćenjem energije (I-7.09).
|
S. SASTAVNICA 7.2: Nove energetske tehnologije u nastajanju
Cilj je te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost dati snažan poticaj tehnološkom razvoju kako bi se poduprla energetska tranzicija i smanjile emisijeCO2, s naglaskom na integraciji sustava i dekarbonizaciji industrije.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za pojedinu zemlju 2022.4 i 2023.4 te poziva Belgiju da smanji ukupnu ovisnost ofosilnim gorivima, među ostalim daljnjim poticanjem dekarbonizacije industrije i pojača napore u području politika usmjerene na stjecanje vještina i kompetencija za zelenu tranziciju.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
S.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-7.11.: „Istraživačka platforma za energetsku tranziciju” francuske zajednice
Ta se mjera sastoji od ulaganja u niz objekata i opreme za istraživanje i razvoj u korist sveučilišta francuskog govornog područja. Tehnologije na koje se odnosi ova mjera odnose se na jedno ili više sljedećih područja: proizvodnja energije iz obnovljivih izvora i niskougljične energije; proizvodnja, pretvorba i skladištenje energije; Hvatanje i vrednovanje CO2; racionalno korištenje energije u zgradama i mobilnosti; rad elektroenergetske mreže. Provedba mjere mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I-7.12: „Infrastruktura za uvoz energije” savezne države
Ta se mjera sastoji od podupiranja demonstracijskih projekata ili projekata istraživanja i razvoja s ciljem optimizacije infrastrukture za uvoz vodika ili električne energije. Organiziraju se dva poziva na podnošenje projekata: i. poziv na podnošenje projekata za potporu istraživanju, razvoju i demonstraciji tehnologija i infrastruktura koje mogu doprinijeti uvozu vodika u Belgiju i ii. poziv na podnošenje projekata za potporu, putem dodjele bespovratnih sredstava, istraživanju, razvoju i demonstraciji tehnologija i infrastruktura za uvoz električne energije ili vodika u Belgiju. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.13: „Poziv na dekarbonizaciju industrije” Valonske regije
Ta se mjera sastoji od pružanja financijskih poticaja za ulaganja u energiju u valonskim industrijama i za razvoj novih industrija u području zelenih tehnologija. Ta ulaganja obuhvaćaju projekte o energetskoj učinkovitosti, kao što su upravljanje industrijskom toplinom, hvatanje i skladištenje ugljika (CCS) akouhvaćeni CO2 proizlazi iz neizbježnih emisija iz proizvodnih procesa, prelazak na gorivo, proizvodnja energije iz obnovljivih izvora ili uspostava novih industrijskih elemenata lanca vrijednosti tehnologija povezanih sa zelenom tranzicijom, kao što su vrijednosni lanac baterija (u proizvodnji ili upravljanju kritičnim materijalima) i vrijednosni lanac vodika iz obnovljivih izvora ili nefosilnog vodika.
Kako bi se osigurala usklađenost mjere s načelom nenanošenja bitne štete u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost, kako je utvrđeno u Tehničkim smjernicama o primjeni načela nenanošenja bitne štete (2021/C58/01), kriteriji prihvatljivosti u predstojećem pozivu isključuju aktivnosti u okviru sustava EU-a za trgovanje emisijama (ETS) kojima se postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu niže od relevantnih referentnih vrijednosti. Ako se djelatnošću postižu predviđene emisije stakleničkih plinova koje nisu znatno niže, ali su još uvijek niže od relevantnih referentnih vrijednosti, trebalo bi objasniti razloge zbog kojih to nije moguće. Osim toga, na lokacijama registriranima kao postrojenja u okviru ETS-a mjerom se mogu poduprijeti intervencije koje ne utječu na emisije postrojenja u okviru ETS-a i stoga su mjere koje nisu unutar granica postrojenja u okviru ETS-a (vidjeti smjernice za tumačenje tih granica). Referentne vrijednosti utvrđene za besplatnu dodjelu emisijskih jedinica za aktivnosti obuhvaćene područjem primjene sustava trgovanja emisijama utvrđene su u Provedbenoj uredbi Komisije (EU) 2021/447. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.14: „Poziv na klimatske mjere u poljoprivredi” Flamanske regije
To ulaganje sastoji se od podupiranja tehnika uštede energije (kao što su izolacija, skladištenje topline, povrat topline, praćenje učestalosti crpki i ventilatora, prethodnog hlađenja), zelene topline i energije iz obnovljivih izvora (kao što su solarni grijači vode, toplinske crpke, održiva i lokalna upotreba biomase), čiji je cilj smanjenje emisija stakleničkih plinova u poljoprivrednom sektoru. Mjera se provodi primjenom istih modaliteta koji se primjenjuju na mjeru „3.23. VLIF Produktivna ulaganja u poljoprivredna gospodarstva” uključenu u flamanski strateški plan u okviru zajedničke poljoprivredne politike. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
S.2 Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
M/T
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
219
|
Istraživačka platforma za energetsku tranziciju (I-7.11.)
|
M
|
Objava javnih natječaja za opremu
|
Objava javnih natječaja
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Objava javnih natječaja za nabavu ciljane opreme u okviru projekta „Istraživačka platforma za energetsku tranziciju” (Fedération Wallonie-Bruxelles) koji ispunjava sljedeće uvjete u pogledu planiranih aktivnosti istraživanja i inovacija:
— Istraživanje i inovacije usmjereni su isključivo ili prvenstveno na opcije s malim učinkom (kao što su proizvodnja vodika iz obnovljivih izvora ili ekološke inovacije s nultom stopom emisija), ili
— Istraživanje i inovacije namijenjeni su poboljšanju tehnologije „najbolje klase” (kao što su tehnologije s najnižim učinkom (ali ne s nultim/niskim učinkom) među onima koje su trenutačno dostupne) i uspostavljene su odgovarajuće popratne mjere kako bi se spriječili učinci ovisnosti (mjere kojima se omogućuje uvođenje tehnologija s malim učinkom ili njihov razvoj); ili
— Rezultati postupka istraživanja i inovacija tehnološki su neutralni na razini njihove primjene (tj. mogu se primijeniti na sve dostupne tehnologije).
|
|
220
|
Istraživačka platforma za energetsku tranziciju (I-7.11.)
|
M
|
Nabava opreme
|
Završno izvješće o projektu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Iznos od 21 182 204 EUR izvršen je po završetku nabave opreme, a naručen je preostali iznos od 2 353 578 EUR.
|
|
221
|
Infrastruktura za uvoz energije (I-7.12)
|
M
|
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje projekata
|
Pisana obavijest uspješnim kandidatima
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Dodjela ugovora za demonstracijske projekte ili projekte istraživanja i razvoja odabrane u okviru poziva na podnošenje projekata za optimizaciju infrastrukture za uvoz vodika ili električne energije.
|
|
222
|
Infrastruktura za uvoz energije (I-7.12)
|
M
|
Završetak projekata dodijeljenih na temelju poziva na podnošenje projekata
|
Odobreno završno izvješće o projektu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Završetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje projekata za optimizaciju infrastrukture za uvoz vodika ili električne energije, uz izvršenje najmanje 12 000 000 EUR.
|
|
223
|
Poziv na dekarbonizaciju industrije (I-7 – 13)
|
M
|
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje projekata
|
Pisana obavijest uspješnim kandidatima
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Dodjela ugovora projektima, u skladu sa zahtjevom nenanošenja bitne štete navedenom u opisu mjere, nakon poziva na podnošenje projekata u području energetske učinkovitosti, o temama kao što su upravljanje industrijskom toplinom, hvatanje i skladištenje ugljika (CCS) u kojima uhvaćeni CO2 proizlazi iz neizbježnih emisija iz proizvodnih procesa, zamjene goriva, proizvodnje energije iz obnovljivih izvora ili uspostave novih industrijskih elemenata lanca vrijednosti tehnologija povezanih sa zelenom tranzicijom, kao što su vrijednosni lanac baterija (u proizvodnji ili upravljanju kritičnim materijalima) i lanac vrijednosti vodika iz obnovljivih ili nefosilnih izvora.
|
|
224
|
Poziv na dekarbonizaciju industrije (I-7.13)
|
M
|
Završetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje projekata
|
Odobreno završno izvješće o projektu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Završeni projekti za koje je u okviru poziva na podnošenje prijedloga za projekte „Dekarbonizacija industrije” dodijeljeno najmanje 64 000 000 EUR.
|
|
225
|
Poziv na donošenje klimatskih mjera u poljoprivredi (I-7.14)
|
T
|
Završetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje prijedloga
|
|
Broj
|
0
|
270
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Završetak najmanje 270 projekata u poljoprivredi o tehnikama uštede energije, zelenoj toplini ili obnovljivoj energiji, čiji je cilj smanjenje emisija stakleničkih plinova.
|
T.3. Opis reformi i ulaganja za zajam
Ulaganje I-7.15 „Backbone for H2” savezne države
To ulaganje sastoji se od razvoja mreže za transport vodika, s glavnim naglaskom na glavnim industrijskim klasterima u Flandriji (Antwerpen, Gent), Valoniji (Hainaut, Liège) i Bruxellesu. Projekti koji će se provesti određuju se na temelju vrednovanja tržišnih potreba i čine dio planiranog šireg prekograničnog važnog projekta od zajedničkog europskog interesa u području vodika. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
T. 4. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu za zajam
|
Sljedeći broj Nb.
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
M/T
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
226
|
Okosnica za H2 (I-7.15)
|
M
|
Donošenje plana ulaganja za infrastrukturu okosnice vodika
|
Savezna vlada donijela je plan ulaganja „Backbone for H2”
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2023
|
Savezna vlada donijela je plan ulaganja „Backbone for H2” za razvoj prvih klastera za projekte oko okosnice vodika, nakon savjetovanja s nadležnim regulatornim tijelom (CREG).
Plan ulaganja sadržava predloženi odabir projekata koji ispunjavaju sljedeće uvjete (uvjeti DDNSH-a):
1. Izgradnja ili rad novih prometnih mreža namijenjenih vodiku (u okviru ove točke obuhvaća i proširenje postojećih namjenskih plinovoda za vodik i promjene tih plinovoda kako bi se osiguralo više mjesta priključenja i metodologija otvorenog pristupa);
2. Pretvorba/prenamjena postojećih mreža prirodnog plina u 100 %-tni vodik.
|
|
227
|
Okosnica za H2 (I-7.15)
|
T
|
Izgradnja i rad 150 km cjevovoda za vodik
|
|
kilometara
|
0
|
150
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Izgradnja i rad 150 km cjevovoda za vodik (ili ostvareni prenamjenom cjevovoda koji su se dosad upotrebljavali za transport drugih plinova).
Moraju biti ispunjeni sljedeći uvjeti (uvjeti DDNSH-a):
1. Izgradnja ili rad novih prometnih mreža namijenjenih vodiku (u okviru ove točke obuhvaća i proširenje postojećih namjenskih plinovoda za vodik i promjene tih plinovoda kako bi se osiguralo više mjesta priključenja i metodologija otvorenog pristupa);
2. Pretvorba/prenamjena postojećih mreža prirodnog plina u 100 %-tni vodik.
|
T. SASTAVNI DIO 7.3.: Obnovljiva energija
Cilj je te komponente smanjiti ovisnost o fosilnim gorivima podupiranjem proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, osiguravanjem veće međupovezanosti i fleksibilnosti elektroenergetskog sustava te ubrzavanjem integracije obnovljivih izvora energije. Mjerama u okviru ove komponente posebno se podupire kapacitet za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora ulaganjima u vjetroelektrane na moru i solarnu energiju te reformom regulatornog okvira kako bi se potaknula ugradnja vjetroturbina i fotonaponskih ploča te skratilo vrijeme potrebno za sudske postupke povezane s projektima energetske tranzicije.
Komponenta pridonosi rješavanju preporuka za pojedinu zemlju 2022.4 i 2023.4 te poziva Belgiju da smanji ukupnu ovisnost o fosilnim gorivima „ubrzanjem uvođenja energije iz obnovljivih izvora i povezane mrežne infrastrukture daljnjim pojednostavnjenjem postupaka izdavanja dozvola, među ostalim smanjenjem trajanja žalbenih postupaka, te donošenjem pravnih okvira za daljnje poticanje ulaganja u postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i olakšavanje dijeljenja energije”.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
T.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Reforma R-7.02: „Reforma žalbenih postupaka Državnog vijeća” savezne države
Reforma Državnog vijeća sastoji se od (1) skraćivanja vremena potrebnog za rješavanje žalbenih postupaka koji se odnose na odluke o ulaganjima u energiju i projektima obnovljive energije (ako je Državno vijeće nadležnotijelo) i (2) davanja prednosti obradi predmeta energetske tranzicije. Cilj je te mjere povećati udio i ubrzati uvođenje energije iz obnovljivih izvora u Belgiji uklanjanjem administrativnih uskih grla povezanih sa žalbenim postupcima u postupku ulaganja u energiju iz obnovljivih izvora. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2024.
Reforma R-7.03: „PV obveza za velike potrošače” Flamanske regije
Tom se reformom uvodi obveza ugradnje solarnih fotonaponskih ploča za privatne zgrade smještene u Flandriji koje su povezane s točkama preuzimanja električne energije u kojima se od kalendarske godine 2021. preuzima više od 1 GWh godišnje i zgrade javnih organizacija smještene u Flandriji koje su povezane s točkama preuzimanja električne energije u kojima se od kalendarske godine 2021. preuzima više od 250 MWh godišnje. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2023.
Reforma R-7.04: „Ubrzavanje energetske tranzicije” Valonske regije
Ta se reforma sastoji od skraćivanja postupaka izdavanja dozvola za projekte u području energije iz obnovljivih izvora i općenito olakšavanja razvoja takvih projekata: (1) reforma Zakona o zaštiti prirode, (2) revizija referentnog okvira za energiju vjetra iz 2013., (3) revizija okvira za razvoj i izdavanje dozvola za obnovljivu energiju, (4) zabrana ugljena i loživog ulja za grijanje i toplu vodu u kućanstvu u zgradama. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2025.
Ulaganje I-7.16: „Plutajuća solarna energija” savezne države
To ulaganje sastoji se od istraživanja i razvoja kojima se unapređuje tehnička, gospodarska i financijska izvedivost plutajućih solarnih ploča u Sjevernom moru i povećava razina tehnološke spremnosti te tehnologije s četiri na sedam (na devet razina), što dovodi do ugradnje i puštanja u rad cjelovitog demonstratora plutajućih solarnih ploča koji je instaliran i operativan s kapacitetom između 1 i 5 MW. Provedba mjere mora biti dovršena do 31. prosinca 2025.
Ulaganje I- 7.17.: „Optimizacija distribucije energije” Valonske regije
To ulaganje sastoji se od dodjele subvencija dvama glavnim operatorima elektroenergetske mreže u Valonskoj regiji (ORES i RESA) kako bi mreže postale pametnije i kako bi se provelo jačanje mreže. Subvencije dodijeljene svakom operatoru razmjerne su njihovu udjelu u ukupnom broju korisnika mreže. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.18.: „Inovativne inicijative za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora” Flamanske regije
Ta se mjera sastoji od dodjele subvencija poduzećima koja ulažu u aktivnosti istraživanja i razvoja povezane s proizvodnjom inovativnih tehnologija u području solarne energije (fotonaponske ćelije, solarni toplinski sustavi, skladištenje energije i ugradnja u energetske mreže (električne ili toplinske)) te poduzećima koja ulažu u elektrifikaciju lučke infrastrukture u Flandriji (električna energija s kopna). U tu svrhu objavljuje se poziv na podnošenje projekata usmjerenih na projekte u ta dva područja. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.19.: „Uklanjanje prepreka obnovljivoj energiji” savezne države
Ova je mjera usmjerena na smanjenje ograničenja u susjedstvu zračnih luka (npr. udaljenost od radara, ograničenja visine, područje i lokacija zona isključenja) koja su nametnule službe kontrole zračnog prometa za izgradnju vjetroturbina, s ciljem povećanja udjela i ubrzavanja uvođenja energije iz obnovljivih izvora. Ta se mjera sastoji od racionalizacije sustava zračne plovidbe, uvođenja novih tehnologija i optimizacije operativnih postupaka, što doprinosi smanjenju zaštićenih područja oko zračnih luka, čime se oslobađa dodatni prostor za izgradnju novih vjetroelektrana, čime se povećava udio i ubrzava uvođenje energije iz obnovljivih izvora. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
T.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
M/T
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
228
|
Žalbeni postupak pred Državnim vijećem (R-7.02)
|
M
|
Stupanje na snagu zakonodavstva
|
Zakonska odredba o stupanju na snagu zakona o skraćivanju postupaka za dobivanje dozvola za energiju iz obnovljivih izvora
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
(1) Stupanje na snagu zakona o reformi žalbenih postupaka protiv odluka koje se odnose na postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i ulaganja u energiju pred Odjelom za upravne sporove Državnog vijeća.
Cilj je tog zakona skratiti postupke za dobivanje dozvola za energiju iz obnovljivih izvora:
·ukidanje privremenog naloga za intervenciju,
·ograničavanje vremena u kojem revizor podnosi izvješće o predmetu na šest mjeseci,
·izmjene postupaka suspenzije,
·davanje prednosti slučajevima energetske tranzicije,
·skraćivanje vremena potrebnog za rješavanje postupaka pred Odjelom za upravne sporove i
·skraćivanje vremena potrebnog za rješavanje redovne tužbe za poništenje, osim u slučaju postupovne nezgode, na najviše 18 mjeseci.
(2) Stupanje na snagu kraljevskog dekreta koji
·daje prednost žalbama u vezi s uvođenjem energije iz obnovljivih izvora i dosjeima o energetskoj tranziciji,
·jasno utvrđuju prioritetne odluke za rješavanje predmeta, unutarnju organizaciju i jačanje komora ili odjela kako bi se osiguralo brže postupanje s postupcima za rješavanje predmeta energetske tranzicije,
·skraćuje vrijeme potrebno za rješavanje žalbi u tim predmetima na 15 mjeseci (osim u slučaju postupovnih incidenata).
|
|
229
|
Obveza plaćanja fotonaponskih proizvoda za velike potrošače (R-7.03)
|
M
|
Stupanje na snagu zakonodavstva
|
Odredba pravnog akta o stupanju na snagu odredbi kojima se uvodi obveza ugradnje solarnih ploča za određene zgrade
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2023
|
Stupanje na snagu odluke kojom se uvodi obveza ugradnje fotonaponskih solarnih ploča za: (1) zgrade smještene u Flandriji koje su priključene na mjesta preuzimanja električne energije na kojima se od kalendarske godine 2021. preuzima više od 1 GWh godišnje i (2) zgrade javnih organizacija smještene u Flandriji koje su povezane s točkama preuzimanja električne energije u kojima se od kalendarske godine 2021. preuzima više od 250 MWh godišnje.
|
|
230
|
Ubrzanje energetske tranzicije (R-7.04)
|
M
|
Stupanje na snagu zakonodavstva
|
Odredba zakona o stupanju na snagu odredbi kojima se revidira Zakon o zaštiti prirode i revidirani referentni okvir za energiju vjetra
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2024
|
(1) Stupanje na snagu reforme Zakona o zaštiti prirode kojom se pojednostavnjuju postupci za procjenu utjecaja projekata postrojenja za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora na bioraznolikost na područjima koja se definiraju kao „područja za brži razvoj obnovljivih izvora energije”.
(2) Stupanje na snagu revidiranog referentnog okvira za energiju vjetra s ciljem učvršćivanja prevladavajućeg javnog interesa za energiju iz obnovljivih izvora; prilagodba udaljenosti od jarbola do staništa prilagodbom obveze postavljanja minimalnog broja jarbola; prilagodba ambicija postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora najboljim dostupnim tehnologijama.
|
|
231
|
Ubrzanje energetske tranzicije (R-7.04)
|
M
|
Stupanje na snagu zakonodavstva
|
Odredba zakona o stupanju na snagu odredbi o zabrani ugljena i loživog ulja za grijanje
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2025
|
Stupanje na snagu revizije uredbe valonske vlade o energetskoj učinkovitosti zgrada, zabrani ugljena i loživog ulja za grijanje i tople vode u kućanstvu u novim zgradama od 1. ožujka 2025. i u postojećim zgradama od 1. siječnja 2026.
|
|
232
|
Plutajuća solarna energija (I-7.16)
|
M
|
Demonstrator u punom opsegu operativan
|
Ugradnja i operacionalizacija
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2025
|
Instaliran je i operativan puni demonstracijski uređaj plutajućih solarnih ploča kapaciteta između 1 i 5 MW.
|
|
233
|
Optimizacija distribucije energije (I-7.17)
|
M
|
Dodjela subvencija dvama glavnim operatorima elektroenergetske mreže u Valonskoj regiji
|
Pisana obavijest valonske vlade o dodjeli subvencija
|
|
|
|
PRVO TROMJESEČJE
|
2024
|
Dodjela subvencija dvama glavnim operatorima elektroenergetske mreže u Valonskoj regiji (proporcionalno njihovu udjelu u ukupnom broju korisnika mreže) s obzirom na ugradnju pametnih brojila, uvođenje informatičkih rješenja za upravljanje pametnim mrežama ili provedbu ulaganja u jačanje mreže.
|
|
234
|
Optimizacija distribucije energije (I-7.17)
|
M
|
Završetak projekata
|
Odobreno završno izvješće o projektu
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dovršena je ugradnja pametnih brojila te uvođenje informatičkih rješenja za upravljanje pametnim mrežama ili ulaganja u jačanje mreže u iznosu od najmanje 68 400 000 EUR.
|
|
235
|
Poziv na inovativne inicijative za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (I-7.18.)
|
M
|
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje projekata
|
Pisana obavijest o dodjeli ugovora uspješnim natjecateljima
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2024
|
Dodjela ugovora za projekte usmjerene na ulaganja u energiju s kopna te istraživanje i razvoj inicijativa za proizvodnju solarne energije, odabranih putem poziva na podnošenje projekata.
|
|
236
|
Poziv na inovativne inicijative za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (I-7.18.)
|
M
|
Završetak projekata
|
Dovršeni i operativni odabrani projekti
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dovršeni su projekti odabrani na temelju poziva na podnošenje projekata i odgovarajuća ulaganja u energiju na kopnu te istraživanje i razvoj inicijativa za proizvodnju solarne energije.
|
|
237
|
Uklanjanje prepreka energiji iz obnovljivih izvora (I-7.19)
|
M
|
Završetak projekata
|
Završetak projekata Skeyesa i obrane
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Nabava i ugradnja 4 radara pojasa X u obrani i nove tehnologije nadzora – Skeye s 40 jedinica širokog područja (WAM).
|
|
238
|
Uklanjanje prepreka energiji iz obnovljivih izvora (I-7.19)
|
M
|
Stupanje na snagu uredbe
|
Odredba zakona o stupanju na snagu uredbe
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Stupanje na snagu nove uredbe kojom se smanjuju ograničenja kontrole civilnog i vojnog zračnog prometa oko zračnih luka za izgradnju vjetroturbina.
|
T.3. Opis reformi i ulaganja za zajam
Ulaganje I-7.20: „Energetski otok na moru” savezne države
Cilj je ove mjere ulaganja razviti odobalno energetsko čvorište („energetski otok”) u belgijskom dijelu Sjevernog mora. Ostvarenje tog energetskog čvorišta ima dva glavna cilja. Prvo, njome se omogućuje priključivanje buduće energije vjetra na moru od najmanje 3,15 GW na kopnenu elektroenergetsku mrežu. Drugo, olakšava integraciju i uvoz više energije iz obnovljivih izvora u Sjevernom moru i oko njega povezivanjem s drugim zemljama ili regijama. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
T. 4. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu za zajam
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
M/T
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključnu etapu)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
239
|
Odobalni energetski otok (I-7.20)
|
M
|
Dovršetak FEED-a i studija o okolišu
|
Objava FEED-a i studija o okolišu
|
|
|
|
ČETVRTO TROMJESEČJE
|
2022
|
Dovršetak FEED-a (Front-end inženjering) i studija zaštite okoliša za mjeru „energetski otok na moru”.
|
|
240
|
Odobalni energetski otok (I-1.7.20)
|
M
|
Dobivene okolišne dozvole za energetski otok
|
Dobivene okolišne dozvole za energetski otok
|
|
|
|
TREĆE TROMJESEČJE
|
2023
|
Okolišne dozvole koje je dobio operator prijenosnog sustava za energetski otok Sjevernog mora, a koje se sastoje od pet hektara korisne površine i okolišne dozvole za uvođenje odobalnih priključnih kabela između obale i energetskog otoka.
|
|
241
|
Odobalni energetski otok (I-7.20)
|
M
|
Završetak radova povezanih s energetskim otokom
|
Završetak radova
|
|
|
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Završetak radova povezanih s energetskim otokom, koji se sastoje od pet hektara korisne površine i spremnih za odobalne priključne kabele između obale i energetskog otoka. Otok omogućuje buduću međusobnu povezanost s drugim zemljama.
|
U. SASTAVNI DIO 7.4.: Mobilnost
Cilj je mjera predloženih u okviru te komponente belgijskog plana za oporavak i otpornost poduprijeti cestovni promet s niskom razinom emisija i promjenu načina prijevoza ulaganjem u željeznicu.
Komponenta doprinosi provedbi preporuka za pojedinu zemlju 2022.4 i 2023.4 za smanjenje ukupne ovisnosti o fosilnim gorivima promicanjem upotrebe i opskrbe javnim prijevozom te meke mobilnosti.
Očekuje se da se nijednom mjerom u ovoj komponenti ne nanosi znatna šteta okolišnim ciljevima u smislu članka 17. Uredbe (EU) 2020/852, uzimajući u obzir opis mjera i mjere ublažavanja utvrđene u planu za oporavak i otpornost u skladu s Tehničkim smjernicama DNSH-a (2021/C58/01).
U.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Ulaganje I-7.21: „Ekologizacija autobusnog voznog parka – RBC” Regije glavnog grada Bruxellesa
Ta je mjera bila dio ulaganja I-3.17: „Ekologizacija autobusnog voznog parka – RBC”, u okviru komponente 3.3.: Ozelenjivanje cestovnog prometa. Mjera se sastoji od kupnje dodatnih električnih autobusa: M3 zglobni autobusi s niskim podom i 24 standardna električna autobusa. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.22: „Postaje za punjenje – FED” savezne države
Ta je mjera bila dio ulaganja I-3.18: „Postaja za punjenje – FED”, u okviru komponente 3.3.: Ozelenjivanje cestovnog prometa. Ulaganjem će se omogućiti uvođenje 1832 stanice za dvosmjerno punjenje električnih automobila nakon revizije poreznog poticaja navedenog u ulaganju I-3 – 18 „Sustave za punjenje – FED” kako bi se uključio odbitak troškova tih dvosmjernih punionica. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.23: „Javna LED rasvjeta” Flamanske regije
To ulaganje sastoji se od zamjene starih rasvjetnih tijela (opremljenih visokotlačnim i niskotlačnim natrijevim žaruljama) LED rasvjetnim tijelima na autocestama i u tunelima u Flamanskoj regiji. To ulaganje obuhvaća ugradnju 18500 LED rasvjetnih tijela na autocestama i 4250 LED rasvjetnih tijela u pet tunela. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
Ulaganje I-7.24: „Željeznica – učinkovita mreža” savezne države
Ta je mjera bila dio ulaganja I-3.10: „Željeznica – učinkovita mreža” savezne države, uokviru komponente 3.2.: Promjena načina prijevoza. Mjera se sastoji od elektrifikacije željezničke pruge 11. Provedba mjere mora biti dovršena do 30. lipnja 2026.
U.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti, pokazatelji i vremenski raspored za praćenje i provedbu bespovratne financijske potpore
|
Sljedeće. Napomena:
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
M/T
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
242
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – BCR (I-7.21)
|
T
|
Električni autobusi u uporabi
|
|
Broj
|
33
|
80
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Isporučeni su i pušteni u uporabu 23 M3 zglobni električni autobusi i 24 standardna električna autobusa.
|
|
243
|
Postaje za punjenje – FED (I-7.22)
|
T
|
Uvođenje dvosmjernih postaja za punjenje
|
|
Broj
|
0
|
1 832
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Uvođenje 1832 dvosmjerne postaje za punjenje.
|
|
244
|
Javna LED rasvjeta – VLA (I-7.23)
|
T
|
Ugrađena LED rasvjeta
|
|
Broj
|
0
|
22 750
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
18500 LED rasvjetnih tijela ugrađenih na autoceste i 4250 LED žarulja ugrađenih u pet tunela.
|
|
245
|
Željeznička učinkovita mreža – FED (I-7.24)
|
T
|
Elektrifikacija željezničkih pruga
|
|
Broj (ili km)
|
0
|
13
|
DRUGO TROMJESEČJE
|
2026
|
Dovršena elektrifikacija 13 km tračnica (u oba smjera) u pruzi 11.
|
V. REVIZIJA I KONTROLA
V.1. Opis reformi i ulaganja za programe bespovratne financijske potpore
Repozitorijski sustav za bilježenje i pohranu svih relevantnih podataka povezanih s provedbom plana za oporavak i otpornost – postizanje ključnih etapa i ciljnih vrijednosti, podataka o krajnjem primatelju, ugovarateljima, podugovarateljima i stvarnim vlasnicima – mora biti operativan prije podnošenja prvog zahtjeva za plaćanje. Belgija podnosi posebno revizijsko izvješće prije prvog zahtjeva za plaćanje kojim se potvrđuje djelotvornost funkcija repozitorijskog sustava.
Osim toga, i prije podnošenja prvog zahtjeva za plaćanje u okviru Mehanizma za oporavak i otpornost Belgija će osigurati da se na razini koordinacijskog tijela na međufederalnoj razini uspostave odgovarajući koordinacijski aranžmani, uključujući unakrsne provjere, čime se omogućuje izbjegavanje dvostrukog financiranja iz Mehanizma i drugih programa Unije u skladu s načelom dobrog financijskog upravljanja.
Kako bi se osigurali pouzdani sustavi unutarnje kontrole koji odgovaraju posebnom ustroju Belgije, koordinacijska tijela, prema potrebi u suradnji s provedbenim tijelima, prilagođavaju svoj priručnik o postupcima u kojem se opisuje sustav upravljanja i kontrole te izdaju upute provedbenim tijelima. Priručnici/dokumenti uključuju postupke u vezi s dobivanjem jamstva za potpisivanje izjava o upravljanju priloženih zahtjevu za plaćanje podnesenom Komisiji.
Osim toga, ako je za takve kontrole zadužen financijski inspektorat, koordinacijska tijela donose i šalju obavijest Financijskom inspektoratu o ex ante provjeri usklađenosti s pravom Unije i nacionalnim pravom te zaštiti financijskih interesa Unije koju treba provesti u skladu s Uredbom (EU) 2021/241.
Naposljetku, koordinacijska tijela izdaju upute svim provedbenim tijelima u pogledu ex ante provjere rizika od sukoba interesa u provedbi mjera Mehanizma za oporavak i otpornost prije potpisivanja ugovora ili dodjele bespovratnih sredstava. To uključuje obvezne izjave o nepostojanju sukoba interesa uključenih osoba u svim fazama postupaka odabira za pozive na podnošenje ponuda i pozive na podnošenje projekata te, na temelju rizika, upotrebu odgovarajućeg alata za procjenu rizika za provedbu provjera sukoba interesa utvrđenih u uputama.
Ključne etape 250 i 251 u okviru ove mjere moraju biti ispunjene do trenutka podnošenja sljedećeg zahtjeva za plaćanje Komisiji nakon donošenja ove Provedbene odluke i preduvjet su za sva buduća plaćanja.
V.2. Ključne etape, ciljne vrijednosti i vremenski raspored za praćenje i provedbu programa bespovratne financijske potpore
|
Sljedeći broj Nb.
|
Povezana mjera (reforma ili ulaganje)
|
M/T
|
Ime
|
Kvalitativni pokazatelji
(za ključne etape)
|
Kvantitativni pokazatelji
(za ciljeve)
|
Okvirni vremenski okvir za dovršetak
|
Opis svake ključne etape i ciljne vrijednosti
|
|
|
|
|
|
|
Jedinica mjere
|
Polazna vrijednost
|
Cilj
|
Četvrtinu
|
Godina
|
|
|
209
|
Praćenje i provedba plana
|
M
|
Repozitorijski sustav za reviziju i kontrole: informacije za praćenje provedbe Mehanizma za oporavak i otpornost
|
Revizijsko izvješće kojim se potvrđuju funkcionalnosti sustava repozitorija
|
|
|
|
Prije prvog zahtjeva za plaćanje
|
Prije prvog zahtjeva za plaćanje
|
Uspostavit će se repozitorijski sustav za praćenje provedbe RRF-a koji će biti operativan.
Sustav uključuje barem sljedeće funkcionalnosti:
(a) prikupljanje podataka i praćenje ostvarenja ključnih etapa i ciljnih vrijednosti;
(b) prikuplja i pohranjuje podatke propisane člankom 22. stavkom 2. točkom (d) podtočkama od i. do iii. Uredbe o Mehanizmu za oporavak i otpornost te im osigurava pristup.
|
|
210
|
Praćenje i provedba plana
|
M
|
Zaštita financijskih interesa EU-a
|
Provedba aranžmana
|
|
|
|
Prije prvog zahtjeva za plaćanje
|
Prije prvog zahtjeva za plaćanje
|
Provedba odgovarajućih koordinacijskih aranžmana, uključujući unakrsne provjere, uspostavlja se na razini koordinacijskog tijela na međusaveznoj razini, čime se omogućuje izbjegavanje dvostrukog financiranja iz Mehanizma i drugih programa Unije u skladu s načelom dobrog financijskog upravljanja.
|
|
250
|
Praćenje i provedba plana
|
M
|
Prilagodba sustava upravljanja i kontrole za plan za oporavak i otpornost
|
Prilagođeni priručnik o postupcima i uputama za provedbena tijela. Donošenje i slanje priopćenja Financijskom inspektoratu, prema potrebi.
|
|
|
|
Prije drugog zahtjeva za plaćanje
|
Prije drugog zahtjeva za plaćanje
|
Koordinacijska tijela u belgijskom planu za oporavak i otpornost, prema potrebi u suradnji s provedbenim tijelima, prilagođavaju svoj priručnik s postupcima/dokumentima u kojima navode svoj sustav upravljanja i kontrole i izdaju povezane upute provedbenim tijelima s ciljem jačanja okvira za sprečavanje, otkrivanje i ispravljanje svih ozbiljnih nepravilnosti kao što su prijevare, sukob interesa, korupcija i dvostruko financiranje. Ažurirani priručnik o postupcima i povezane upute uključuju barem:
(a) Odredbe o strategijama/politikama za borbu protiv prijevara i korupcije u svim provedbenim tijelima, uzimajući u obzir sve elemente navedene u Smjernicama o procjeni rizika od prijevara i učinkovitim i razmjernim mjerama za borbu protiv prijevara za ESIF za razdoblje 2014. – 2020.;
(b) Postupke kojima se osigurava da osobe koje potpisuju izjave o upravljanju Komisiji dobiju jamstvo o zadovoljavajućem ostvarenju ključnih etapa i ciljnih vrijednosti utvrđenih u planu za oporavak i otpornost te da se sredstvima upravljalo u skladu sa svim primjenjivim pravilima, posebno pravilima o izbjegavanju sukoba interesa, prijevarama, sprečavanju korupcije i dvostrukog financiranja;
(C) Odredbe kojima se zahtijevaju funkcionalni unutarnji i vanjski kanali za zviždače u svim tijelima;
(d) Odredbe kojima se zahtijeva da provedbena tijela ili koordinacijsko tijelo (regija glavnog grada Bruxellesa) provjeravaju na licu mjesta, s posebnim naglaskom na zaštiti financijskih interesa Unije;
(e) Postupke za prijavljivanje nepravilnosti OLAF-u i drugim nadležnim tijelima u svim tijelima;
(f) Postupke u vezi s provjerom usklađenosti s pravom Unije i nacionalnim pravom, posebno u pogledu javne nabave i državnih potpora, u okviru provedbenih tijela.
Osim toga, ako je za takve kontrole zadužen Inspektorat financija, relevantno koordinacijsko tijelo donosi i šalje obavijest Financijskom inspektoratu u vezi s ex ante provjerama usklađenosti s pravom Unije i nacionalnim pravom te zaštitom financijskih interesa Unije koje treba provesti u skladu s Uredbom (EU) 2021/241.
|
|
251
|
Praćenje i provedba plana
|
M
|
Sprečavanje, otkrivanje i odvraćanje od sukoba interesa
|
Izdane upute
|
|
|
|
Prije drugog zahtjeva za plaćanje
|
Prije drugog zahtjeva za plaćanje
|
Koordinacijska tijela u belgijskom planu za oporavak i otpornost izdaju upute svim provedbenim tijelima u pogledu ex ante provjera rizika od sukoba interesa u provedbi mjera Mehanizma za oporavak i otpornost prije potpisivanja ugovora ili dodjele bespovratnih sredstava. To uključuje i. obvezne izjave o nepostojanju sukoba interesa osoba uključenih u sve faze postupaka odabira za pozive na podnošenje ponuda i pozive na podnošenje projekata te ii. na temelju rizika, upotrebu odgovarajućeg alata za procjenu rizika radi provedbe provjera sukoba interesa navedenih u uputama. U uputama se definira sukob interesa u skladu s člankom 61. Financijske uredbe.
|
2.Procijenjeni ukupni troškovi plana za oporavak i otpornost
Procijenjeni ukupni troškovi izmijenjenog plana za oporavak i otpornost Belgije, koji uključuje poglavlje o planu REPowerEU, iznose 5 279 567 854 EUR. Procijenjeni ukupni troškovi poglavlja o planu REPowerEU iznose 705 603 658 EUR. Konkretno, procijenjeni ukupni trošak mjera iz članka 21.c stavka 3. točke (a) Uredbe (EU) 2023/435 iznosi 0 EUR, dok trošak drugih mjera iz poglavlja o planu REPowerEU iznosi 705 603 658 EUR.
ODJELJAK 2.: FINANCIJSKA POTPORA
1.Financijski doprinos
Obroci iz članka 2. stavka 2. organizirani su na sljedeći način:
Prvi obrok (bespovratna potpora):
|
Seq. nb
|
Naziv mjere
|
M/T
|
Ime
|
|
56
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa)
|
M
|
Uspostavljeno upravljanje projektima za digitalnu transformaciju pravosuđa nakon donošenja uredbe
|
|
70
|
Regionalna platforma za razmjenu podataka (I-2.10)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnoj nabavi
|
|
72
|
Digitalizacija procesa građana i poduzeća (I-2.11)
|
M
|
Početak rada novih digitalnih platformi
|
|
89
|
Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu (R-2.03)
|
M
|
Paket instrumenata EU-a za povezivost
|
|
90
|
Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu (R-2.03)
|
M
|
Objava zakonodavnog okvira za dodjelu spektra za 5G
|
|
110
|
Proračun Mobiliteits (R-3.02)
|
M
|
Donošenje proračuna za mobilnost
|
|
116
|
Poticanje prijevoza s nultom stopom emisija – VLA (R-3.06)
|
M
|
Donošenje okvira za uvođenje infrastrukture za punjenje u Flamanskoj regiji
|
|
120
|
Postaje za punjenje – FED (I-3.18)
|
M
|
Uvođenje poreznog poticaja za postavljanje privatnih i polujavnih mjesta za punjenje
|
|
126
|
Službeni automobili s nultim emisijama (R-3.03)
|
M
|
Donošenje zakona o reformi sustava poreza na automobile trgovačkih društava
|
|
135
|
Personalizirano usmjeravanje u obveznom obrazovanju (I-4.03)
|
M
|
Donošenje novog okvira uredbe kojim se utvrđuju uvjeti intervencije sustava
|
|
137
|
Digitalna preokreta za škole u Bruxellesu (I-4.05)
|
T
|
Opremanje škola/institucija odgovarajućim uređajima i infrastrukturom IKT-a za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava
|
|
150
|
Razvoj stanova za komunalne usluge i stanova za ranjive osobe (I-4.12.)
|
M
|
Valonska strategija za deinstitucionalizaciju (Valonska zdravstvena politika)
|
|
157
|
Mirovina i kraj karijere (R-4.07)
|
M
|
Prijedlog mirovinske reforme
|
|
172
|
Račun za učenje (R-5.03)
|
M
|
Savezna reforma kojom se razvija individualno pravo zaposlenika na osposobljavanje
|
|
173
|
Račun za učenje (R-5.03)
|
M
|
Savezna reforma kojom se stvaraju poticaji za poduzeća za pružanje osposobljavanja
|
|
177
|
Reforma potpore tražiteljima zaposlenja u Valoniji (R-5.05)
|
M
|
Reforma potpore tražiteljima zaposlenja u Valoniji
|
|
196
|
Upravljanje – kružna Flandrija (R-5.09)
|
M
|
Pokretanje upravljačke skupine za kružne Flandrije
|
|
205
|
Revizije potrošnje (R-6)
|
M
|
Pilot-revizija potrošnje ili uključivanje u proračunski postupak (1)
|
|
209
|
Praćenje i provedba plana
|
M
|
Repozitorijski sustav za reviziju i kontrole: informacije za praćenje provedbe Mehanizma za oporavak i otpornost
|
|
210
|
Praćenje i provedba plana
|
M
|
Zaštita financijskih interesa EU-a
|
|
|
Iznos obroka
|
973994000 EURA
|
Drugi obrok (bespovratna potpora):
|
Seq. nb
|
Naziv mjere
|
M/T
|
Ime
|
|
1
|
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju u flamanskoj regiji (R-1.01)
|
M
|
Poboljšani programi dodjele bespovratnih sredstava za energiju u Flandriji
|
|
2
|
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju regije glavnog grada Bruxellesa (R-1.02)
|
M
|
Stupanje na snagu nove uredbe o programima bespovratnih sredstava za energiju u Bruxellesu
|
|
3
|
Poboljšani program bespovratnih sredstava za energiju njemačke jezične zajednice (R-1.03)
|
M
|
Stupanje na snagu nove uredbe o programima bespovratnih sredstava za energiju u njemačkoj jezičnoj zajednici
|
|
11
|
Obnova javnih zgrada (I-1.08)
|
M
|
Prilagodba pravilnika o električnoj energiji radi uvođenja jedinstvene kontaktne točke za obnovu
|
|
18
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.15)
|
M
|
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje projekata
|
|
21
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.16)
|
M
|
Dodjela ugovora projektima od zajedničkog europskog interesa u području vodika
|
|
22
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.16)
|
M
|
Dodjela ugovora za projekte u području vodika koji nisu od zajedničkog europskog interesa
|
|
24
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.17)
|
M
|
Dodjela ugovora za projekte od zajedničkog europskog interesa u području vodika
|
|
27
|
Razvoj niskougljične industrije (I-1.18)
|
M
|
Dodjela ugovora
|
|
45
|
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01)
|
M
|
Provedba prve kampanje za podizanje svijesti o kibersigurnosti
|
|
54
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera: 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 11. i 12.)
|
M
|
Definirani su zahtjevi
|
|
57
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa)
|
M
|
Objava internetskog portala Just-on-Web
|
|
62
|
usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06)
|
M
|
Stupanje na snagu zakona o osnivanju tijela za zdravstvene podatke
|
|
63
|
usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06)
|
M
|
Zahtjevi za potprojekte
|
|
68
|
Digitalizacija flamanske vlade (I-2.09)
|
M
|
Odobrenje potpore za 11 projekata
|
|
78
|
E-uprava: natječajni postupak (R-2.02)
|
M
|
Stupanje na snagu novog regulatornog konteksta
|
|
81
|
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.4)
|
M
|
Završetak pilot-projekata Instituta za opće dobro u području umjetne inteligencije
|
|
91
|
Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu (R-2.03)
|
M
|
5G dražba
|
|
92
|
Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu (R-2.03)
|
M
|
Provedba paketa instrumenata za povezivost
|
|
93
|
Uvođenje mreže 5G – Nacionalni plan za nepokretnu i mobilnu širokopojasnu mrežu (R-2.03)
|
M
|
Revizija zakonodavnog okvira triju regija o standardima zračenja
|
|
103
|
Radovi na obnovi željeznice i pristupačnosti postaja (I-3C)
|
T
|
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznice te radova na pristupačnosti postaja (korak 1.)
|
|
112
|
I-3H: „Alati pametne mobilnosti” regije glavnog grada Bruxellesa (I-3H)
|
T
|
U upotrebi su alati za pametnu mobilnost
|
|
117
|
Postaje za punjenje – VLA (I-3.19)
|
M
|
Dodjela koncesija za infrastrukturu za punjenje
|
|
118
|
Stanice za punjenje – RBC (R-3.05)
|
M
|
Donošenje uredbe kojom se utvrđuju sigurnosni standardi i plan isporuke infrastrukture
|
|
119
|
Punionice – WAL (R-3.04)
|
M
|
Donošenje plana za uvođenje postaja za punjenje električnom energijom
|
|
131
|
Osiguravanje digitalne opreme i informatičke infrastrukture školama (I-4)
|
T
|
Opremanje škola/institucija odgovarajućim uređajima i infrastrukturom IKT-a za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava
|
|
136
|
Personalizirano usmjeravanje u obveznom obrazovanju (I-4.03)
|
T
|
Uvođenje pojačanog mehanizma potpore za studente kojima je potrebna pomoć
|
|
149
|
Digibanks (I-4.1)
|
T
|
Potpisivanje partnerstava za promicanje digitalne uključenosti
|
|
156
|
Mirovina i kraj karijere (R-4.07)
|
M
|
Akcijski plan koji se temelji na rezultatima konferencije o zapošljavanju
|
|
164
|
Uvredljiva za učenje i karijeru (I-5.04)
|
T
|
Potpora za dopuste za osposobljavanje i ponudu osposobljavanja na internetu u Flandriji
|
|
167
|
Učenje i neuspjeh u karijeri (I-5.04)
|
M
|
Potpora privremeno nezaposlenim osobama u Flandriji
|
|
168
|
Cjeloživotno učenje Flamanske zajednice (R-5.04)
|
M
|
Dokument o viziji o učenju i profilu karijere u Flandriji
|
|
169
|
Digitalne vještine (I-5.06)
|
T
|
Razvoj ponude e-učenja u Flandriji
|
|
186
|
Jačanje istraživanja i razvoja (I-5.11)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte istraživanja i razvoja te infrastrukturne projekte
|
|
189
|
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12)
|
T
|
Potpora za 30 projekata premještanja hrane, četiri nova sektora i 5 dijelova infrastrukture
|
|
193
|
Reforma – Brzi postupci izdavanja dozvola i žalbeni postupci (R-5.06)
|
M
|
Reforma okolišne dozvole i žalbeni postupci
|
|
194
|
Reforma – Proširenje inovacijske baze (R-5.07)
|
M
|
Reforma uredbe o potpori inovacijama
|
|
195
|
Regionalna strategija Bruxellesa za gospodarsku tranziciju (R-5.08)
|
M
|
Donošenje regionalne strategije za gospodarsku tranziciju
|
|
197
|
Centar za recikliranje (I-5.14)
|
T
|
Dodjela šest ugovora o javnoj nabavi za postrojenja za recikliranje
|
|
201
|
Uvođenje kružnog gospodarstva u Valoniji (I-5.16)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za projekte kojima se promiče kružno gospodarstvo u Valoniji
|
|
206
|
Revizije potrošnje (R-6)
|
M
|
Revizija potrošnje, uključivanje u proračunski postupak (1) ili završetak pilot-projekta
|
|
213
|
Poboljšani program subvencija za energiju Flamanske regije (I-7.02)
|
M
|
Povećani program subvencija za energiju Flamanske regije
|
|
250
|
Praćenje i provedba plana
|
M
|
Prilagodba sustava upravljanja i kontrole za plan za oporavak i otpornost
|
|
251
|
Praćenje i provedba plana
|
M
|
Sprečavanje, otkrivanje i odvraćanje od sukoba interesa
|
|
|
Iznos obroka
|
1006646610 EURA
|
Treći obrok (bespovratna potpora):
|
Seq. nb
|
Naziv mjere
|
M/T
|
Ime
|
|
5
|
Obnova privatnih i socijalnih stanova (I-1A)
|
T
|
Obnova privatnih stambenih i socijalnih stanova (korak 1.)
|
|
9
|
Obnova privatnih i socijalnih stanova (R-1.01(iii))
|
T
|
Dodjela bespovratnih sredstava za kućanske baterije u Flandriji
|
|
38
|
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22)
|
M
|
Dodjela ugovora projektima za izgradnju dvaju nacionalnih parkova
|
|
41
|
Plavi plan (I-1.24)
|
M
|
Početak projekata za jačanje bioraznolikosti i/ili ublažavanje učinaka klimatskih promjena
|
|
42
|
Plavi plan (I-1.24)
|
M
|
Kupnja zemljišta radi jačanja bioraznolikosti i/ili ublažavanja učinaka klimatskih promjena
|
|
47
|
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01)
|
M
|
Okvir za globalno upravljanje kibersigurnošću u okviru Ministarstva vanjskih poslova
|
|
58
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa)
|
M
|
Unutarnja centralizacija sudskih odluka
|
|
77
|
Pojednostavnjenje administrativnih postupaka (R-2.01)
|
M
|
Stupanje na snagu mjera za pojednostavnjenje osnivanja poduzeća putem interneta
|
|
82
|
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.4)
|
M
|
Tim stručnjaka osnovan u okviru Instituta za umjetnu inteligenciju za opće dobro
|
|
99
|
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B)
|
T
|
Početak velikih radova na infrastrukturi za autobuse (pametni cestovni signali i laka podzemna željeznica (Charleroi))
|
|
104
|
Radovi na obnovi željeznice i pristupačnosti postaja (I-3C)
|
T
|
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznice te radova na pristupačnosti postaja (drugi korak)
|
|
111
|
SNCB/INFRABEL Performance (R-3.01)
|
M
|
Odobrenje novih ugovora o radu NMBS-SNCB-a i Infrabela te višegodišnjeg plana ulaganja, ugovora
|
|
113
|
Bespovratna sredstva za promjenu načina prijevoza (I-3.14)
|
T
|
Prvih 4375 novih zahtjeva za bespovratna sredstva za promjenu načina prijevoza
|
|
121
|
Stanice za punjenje (I-3F)
|
T
|
Dodatna operativna polujavna i javna mjesta za punjenje (1. korak)
|
|
124
|
Prijevare povezane s emisijama (R-3.07)
|
M
|
Donošenje pravnog okvira za praćenje emisija iz vozila u Flandriji
|
|
127
|
Digisprong (R-4.01)
|
M
|
Donošenje novog okvira IKT-a za obvezno obrazovanje u Flandriji
|
|
128
|
Fond za napredovanje u visokom obrazovanju (R-4.02)
|
M
|
Dokument o viziji za fleksibilno i digitalno visoko obrazovanje usmjereno na budućnost
|
|
134
|
Fond za visokoškolsko obrazovanje (I-4.02)
|
T
|
Poboljšanje ponude visokog obrazovanja u Flandriji kako bi ono bilo otpornije na promjene u budućnosti i prilagodljivije
|
|
140
|
Suzbijanje diskriminacije na tržištu rada (R-4.04)
|
M
|
Prilagođeni regulatorni okvir i poboljšana primjena diskriminirajućih testova
|
|
141
|
Uključivo tržište rada (R-4.06)
|
T
|
Završetak sektorskih mjera za nediskriminaciju
|
|
142
|
Uključivo tržište rada (R-4.06)
|
T
|
Novi integrirani put za nove zaposlenike
|
|
143
|
Strategija prekvalifikacije (I-4.07)
|
M
|
Dodjela bespovratnih sredstava povezanih s inicijativama za socijalne inovacije
|
|
154
|
Izgradnja i obnova infrastrukture za ranu skrb o djeci (I-4.13)
|
T
|
Dodjela ugovora o radovima nositeljima projekata
|
|
159
|
A6K/E6K Centar za digitalne i tehnološke inovacije i osposobljavanje (I-5.01)
|
M
|
Aktivnost razvijena u okviru A6K-E6K
|
|
174
|
Račun za učenje (R-5.03)
|
M
|
Reforma kojom se uvodi obvezna registracija u javnoj službi za zapošljavanje
|
|
175
|
Režim kumulacije i mobilnost u sektore s manjkom radne snage (R-5.01)
|
M
|
Savezna reforma sustava kumulacije
|
|
176
|
Režim kumulacije i mobilnost u sektore s manjkom radne snage (R-5.01)
|
M
|
Savezna reforma mobilnosti u sektore s manjkom radne snage
|
|
184
|
Istraživanje i razvoj: Smanjenje otpada tijekom rastavljanja na najmanju moguću mjeru (I-5.10)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za izgradnju postrojenja za obradu materijala (MaT)
|
|
207
|
Revizije potrošnje (R-6)
|
M
|
Revizija potrošnje u uključivanju u proračunski postupak (1) ili (2)
|
|
229
|
Obveza plaćanja fotonaponskih proizvoda za velike potrošače (R-7.03)
|
M
|
Stupanje na snagu zakonodavstva
|
|
|
Iznos obroka
|
688829691 EURA
|
Četvrti obrok (bespovratna potpora):
|
Seq. nb
|
Naziv mjere
|
M/T
|
Ime
|
|
6
|
Obnova privatnih i socijalnih stanova (I-1A)
|
T
|
Obnova privatnih stambenih i socijalnih stanova (drugi korak)
|
|
12
|
Obnova javnih zgrada (I-1B)
|
T
|
Obnova javnih zgrada (1. korak)
|
|
15
|
Regulatorni okvir za tržište vodika (R-1.04)
|
M
|
Stupanje na snagu novih ili izmijenjenih zakona i povezanih propisa kako bi se omogućio razvoj tržišta vodika
|
|
15a
|
Regulatorni okvir za tržište CO2 u Flandriji (R-1.05)
|
M
|
Stupanje na snagu novih ili izmijenjenih uredbi i povezanih propisa kako bi se omogućio razvoj tržišta CO2 u Flandriji
|
|
15 sati
|
Regulatorni okvir za tržište CO2 u Valoniji (R-1.06)
|
M
|
Stupanje na snagu novih ili izmijenjenih uredbi i povezanih propisa kako bi se omogućio razvoj tržišta CO2 u Valoniji
|
|
19
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.15)
|
M
|
Dodjela ugovora u okviru drugog poziva na podnošenje projekata
|
|
36
|
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22)
|
T
|
Primijenjene mjere upravljanja zemljištem (šume, zaštićena područja) i projekti obnove koji su u tijeku
|
|
44
|
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01)
|
T
|
Obavijest o dodjeli za osam javnih natječaja
|
|
46
|
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01)
|
T
|
Instrumenti za povećanje kiberotpornosti dostupni široj javnosti
|
|
51
|
Digitalizacija IPSS-a (I-2.04) (podmjera 2.)
|
T
|
Sve komunikacije Javnog instituta za socijalnu sigurnost (IPSS) digitalne su, a podaci su centralizirani/konsolidirani
|
|
59
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa)
|
M
|
Baza podataka za prikupljanje podataka u stvarnom vremenu
|
|
71
|
Regionalna platforma za razmjenu podataka (I-2.10)
|
T
|
10 javnih uprava primilo je potporu za uvođenje projekata na regionalnoj podatkovnoj platformi
|
|
79
|
E-uprava: natječajni postupak (R-2.02)
|
M
|
Provedba novog alata
|
|
83
|
Razvoj instituta za umjetnu inteligenciju kako bi se ta tehnologija koristila za suočavanje s društvenim izazovima (I-2.4)
|
T
|
Usluge umjetne inteligencije koje pruža Institut za opće dobro
|
|
94
|
Biciklistička infrastruktura (I-3A)
|
M
|
Početak svih projekata vožnje biciklom i pješačenja
|
|
95
|
Biciklistička infrastruktura (I-3A)
|
T
|
Nove i obnovljene biciklističke ceste
|
|
102
|
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B)
|
M
|
Potpisivanje revidiranog ugovora o javnim uslugama društva OTW („Opérateur de Transport de Wallonie”)
|
|
109
|
Put Live of rail IT module (I-3E)
|
T
|
Idi Live of rail IT module
|
|
114
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka (I-3G)
|
T
|
Službeni nalog za zelene autobuse i povezanu infrastrukturu za punjenje u Flandriji i Bruxellesu
|
|
125
|
Prijevare povezane s emisijama (R-3.07)
|
M
|
Informacijski sustav koji objedinjuje podatke o emisijama s opažanjima o periodičnim tehničkim pregledima i pregledima sigurnosti na cestama koji su operativni
|
|
129
|
Globalni akcijski plan protiv ranog napuštanja školovanja (R-4.03)
|
M
|
Novi sveobuhvatni plan protiv napuštanja školovanja
|
|
138
|
Digitalna preokreta za škole u Bruxellesu (I-4.05)
|
T
|
Opremanje škola/institucija odgovarajućim uređajima i infrastrukturom IKT-a za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava
|
|
139
|
Strategija prekvalifikacije (R-4.05)
|
M
|
Donošenje regulatornih tekstova od strane vlade Bruxellesa radi promicanja integracije ranjivih skupina na tržište rada
|
|
144
|
Strategija prekvalifikacije (I-4.07)
|
T
|
Profil kompetencija i savjetovanje o radnom mjestu
|
|
146
|
E-uključenost za Belgiju (I-4.08)
|
T
|
Dodjela subvencija
|
|
147
|
Digitalne platforme za zatvorenike (I-4.09)
|
T
|
Završetak uvođenja
|
|
148
|
Spol i rad (I-4.10)
|
T
|
Sudjelovanje žena u terenskim projektima
|
|
151
|
Razvoj stanova za komunalne usluge i stanova za ranjive osobe (I-4.12.)
|
T
|
Dodjela dijela radova
|
|
158
|
Mirovina i kraj karijere (R-4.07)
|
M
|
Donošenje mirovinske reforme
|
|
165
|
Učenje i neuspjeh u karijeri (I-5.04)
|
T
|
Potpora poduzećima u Flandriji putem provjera kompetencija i poziva na podnošenje projekata
|
|
166
|
Strategija za ponovno pokretanje tržišta rada usmjerena je na učinkovitost i optimizaciju politika aktivacije i osposobljavanja (I-5.05)
|
T
|
Aktivacijska potpora tražiteljima zaposlenja i radnicima u Bruxellesu
|
|
170
|
Digitalne vještine (I-5.06)
|
M
|
Digitalni alati i usluge za građane, poslodavce i partnere Flamanske javne službe za zapošljavanje (VDAB) koji se u potpunosti primjenjuju u Flandriji
|
|
180
|
Nuklearna medicina (I-5.08)
|
M
|
Dovršen tehnološki paket
|
|
188
|
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnim radovima od strane dvaju međuopćinskih poduzeća (SPI, IGRETEC) za izgradnju infrastrukture za prehrambeni sektor
|
|
199
|
Belgija Builds Back Circular (I-5.15)
|
M
|
Dodjela ugovora o javnoj nabavi za kružne projekte
|
|
208
|
Revizije potrošnje (R-6)
|
M
|
Ex post analiza rashoda
|
|
211
|
Revizija kodeksa o zraku, klimi i energiji – RBC (R-7.01)
|
M
|
Nove obveze za obnovu zgrada
|
|
212
|
Poboljšani program subvencija za energiju – RBC (I-7.01)
|
T
|
Energetske potpore kućanstvima s niskim prihodima
|
|
214
|
Bespovratna sredstva za energiju – Njemačka jezična zajednica (I-7.03)
|
T
|
Obnova privatnih stanova
|
|
219
|
Istraživačka platforma za energetsku tranziciju (I-7.11.)
|
M
|
Objava javnih natječaja za opremu
|
|
221
|
Infrastruktura za uvoz energije (I-7.12)
|
M
|
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje projekata
|
|
223
|
Poziv na dekarbonizaciju industrije (I-7.13)
|
M
|
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje projekata
|
|
228
|
Žalbeni postupak pred Državnim vijećem (R-7.02)
|
M
|
Stupanje na snagu zakonodavstva
|
|
230
|
Ubrzanje energetske tranzicije (R-7.04)
|
M
|
Stupanje na snagu zakonodavstva
|
|
233
|
Optimizacija distribucije energije (I-7.17)
|
M
|
Dodjela subvencija dvama glavnim operatorima elektroenergetske mreže u Valonskoj regiji
|
|
235
|
Poziv na inovativne inicijative za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (I-7.18.)
|
M
|
Dodjela ugovora u okviru poziva na podnošenje projekata
|
|
248
|
SMELD – UNOS (I-5.18)
|
M
|
Pripremna studija o zahtjevima za postavljanje peći za taljenje
|
|
|
Iznos obroka
|
1022767247 EURA
|
Peti obrok (bespovratna potpora):
|
Seq. nb
|
Naziv mjere
|
M/T
|
Ime
|
|
7
|
Obnova privatnih i socijalnih stanova (I-1A)
|
T
|
Obnova privatnih stambenih i socijalnih stanova (treći korak)
|
|
13
|
Obnova javnih zgrada (I-1B)
|
T
|
Obnova javnih zgrada (drugi korak)
|
|
20
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.15)
|
M
|
Završetak svih projekata kojima je dodijeljena potpora u pozivima na podnošenje projekata
|
|
49
|
Kibersigurnost: 5G (I-2.02)
|
M
|
Pojačane sposobnosti pravosudne policije za presretanje u kontekstu 5G tehnologije
|
|
50
|
Kibersigurnost: Presretanje i zaštita NTSU-a/CTIF-a (I-2.03)
|
M
|
Digitalni registar presretnutih privatnih komunikacija kojim upravlja Nacionalni odjel za tehničku i taktičku potporu belgijske savezne policije
|
|
60
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 1.: Digitalna transformacija pravosuđa)
|
M
|
Novi sustav vođenja predmeta za sedam subjekata
|
|
61
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera 10.: Jedinstveni digitalni pristupnik)
|
M
|
Razvijeno je korisničko sučelje
|
|
64
|
usluge e-zdravstva i zdravstveni podaci (I-2.06)
|
M
|
Potpuna provedba projekta
|
|
65
|
Digitalizacija ONE-a (I-2.07)
|
M
|
Početak rada novih digitalnih platformi
|
|
69
|
Digitalizacija flamanske vlade (I-2.09)
|
M
|
Završetak projekata
|
|
73
|
Digitalizacija procesa građana i poduzeća (I-2.11)
|
T
|
Početak rada triju internetskih platformi (dozvola za urbanističko planiranje, informacije o prostornom planiranju i okolišna dozvola)
|
|
84
|
Poboljšanje povezanosti 35 poslovnih parkova u Valoniji (I-2.15)
|
T
|
Svjetlovodna povezivost za 35 poslovnih parkova
|
|
100
|
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B)
|
T
|
Operacionalizacija pametnih svjetala cestovnog prometa
|
|
106
|
Canal Albert i Trilogiport (I-3.11.)
|
M
|
Dodjela ugovora za radove mostova preko kanala Canal Albert/i nove platforme u Trilogiportu
|
|
108
|
Otključavanje aplikacija otvorenih podataka za pametnu mobilnost (I-3D)
|
T
|
Otključavanje aplikacija otvorenih podataka za pametnu mobilnost
|
|
115
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka (I-3G)
|
T
|
Zeleni autobusi stavljeni u promet i tehnički prilagođena skladišta u Flandriji, Bruxellesu i Valoniji
|
|
122
|
Stanice za punjenje (I-3F)
|
T
|
Dodatna operativna privatna, polujavna i javna mjesta za punjenje (drugi korak)
|
|
145
|
Strategija prekvalifikacije (I-4.07)
|
T
|
Put održive integracije za osobe s invaliditetom
|
|
152
|
Razvoj stanova za komunalne usluge i stanova za ranjive osobe (I-4.12.)
|
T
|
Uspostava pomoći na daljinu za osobe koje su izgubile autonomiju
|
|
160
|
Nadogradnja infrastrukture za napredno osposobljavanje (I-5.03)
|
T
|
Zgrade i oprema za osposobljavanje, usluge zapošljavanja
|
|
161
|
Centar EU-a za biotehnološku školu i zdravlje (I-5.02)
|
T
|
Izgradnja i oprema Centra EU-a za biotehnološku školu i zdravlje
|
|
190
|
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12)
|
T
|
Dovršena izgradnja dvaju logističkih središta
|
|
192
|
Digitalizacija valonskog turističkog sektora (I-5.13)
|
T
|
Broj aktivnih korisnika proizvoda „outil regional de commercialisation”
|
|
216
|
Energetske i klimatske mjere u javnim zgradama – Savezna država (I-7.05)
|
T
|
Dovršene energetske mjere
|
|
217
|
Energetske mjere u zgradama AWV-a (I-7.10)
|
T
|
Dovršeni projekti energetskih mjera
|
|
220
|
Istraživačka platforma za energetsku tranziciju (I-7.11.)
|
M
|
Nabava opreme
|
|
231
|
Ubrzanje energetske tranzicije (R-7.04)
|
M
|
Stupanje na snagu zakonodavstva
|
|
232
|
Plutajuća solarna energija (I-7.16)
|
M
|
Demonstrator u punom opsegu operativan
|
|
|
Iznos obroka
|
560013071 EURA
|
Šesti obrok (bespovratna potpora):
|
Seq. nb
|
Naziv mjere
|
M/T
|
Ime
|
|
14
|
Obnova javnih zgrada (I-1B)
|
T
|
Obnova javnih zgrada (treći korak)
|
|
23
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.16)
|
M
|
Završetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda
|
|
26
|
Industrijski vrijednosni lanac za tranziciju na vodik (I-1.17)
|
M
|
Završetak svih projekata važnih projekata od zajedničkog europskog interesa dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda
|
|
28
|
Razvoj niskougljične industrije (I-1.18)
|
M
|
Završetak projekata dodijeljenih u okviru poziva na podnošenje ponuda
|
|
37
|
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22)
|
T
|
Provedene mjere upravljanja zemljištem (šume i zaštićena područja) i završeni projekti obnove
|
|
39
|
Bioraznolikost i prilagodba klimatskim promjenama (I-1.22)
|
T
|
Završetak dvaju projekata za nacionalne parkove
|
|
40
|
Ekološka defragmentacija (I-1.23)
|
T
|
Završetak projekata ekološke defragmentacije
|
|
43
|
Plavi plan (I-1.24)
|
T
|
Završetak projekata u okviru plavog plana
|
|
48
|
Kibersigurno i otporno digitalno društvo (I-2.01)
|
M
|
Pružanje usluga kibernetičke otpornosti belgijskom društvu u cjelini od strane Ministarstva obrane
|
|
52
|
Digitalizacija IPSS-a (I-2.04) (podmjera 1.)
|
M
|
Dostupno digitalno rješenje – web sučelje (IPSS)
|
|
53
|
Digitalizacija IPSS-a (I-2.04) (podmjera 3.)
|
M
|
Dostupno digitalno rješenje – interaktivna platforma (IPSS)
|
|
55
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05) (podmjera: 2., 3., 4., 5., 6., 8., 9., 11. i 12.)
|
M
|
Projekti su završeni, a rezultati su operativni
|
|
66
|
Digitalizacija kulturnog i medijskog sektora (I-2.08)
|
T
|
Završetak projekata za digitalizirana i poboljšana audio-grafička i audiodjelovanja
|
|
67
|
Digitalizacija kulturnog i medijskog sektora (I-2.08)
|
T
|
Uključivanje tehnoloških alata u pilot-projekte u području kulture i medija
|
|
80
|
Pokrivenost bijelih područja razvojem mreža optičkih vlakana vrlo velike brzine (I-2.13)
|
T
|
Pokrivenost
|
|
96
|
Biciklistička infrastruktura (I-3A)
|
T
|
Nove i obnovljene biciklističke ceste
|
|
97
|
Biciklistička infrastruktura – VeloPlus – RBC (I-3.03a)
|
T
|
Novo javno parkiralište za vožnju biciklom za stanovnike
|
|
101
|
Poboljšanje javnog prijevoza u Valoniji (I-3B)
|
T
|
Završetak radova i križišta s pametnim cestovnim svjetlima
|
|
105
|
Radovi na obnovi željeznice i pristupačnosti postaja (I-3C)
|
T
|
Dovršetak radova na obnovi i modernizaciji željeznice te radova na pristupačnosti postaja (treći korak)
|
|
107
|
Canal Albert i Trilogiport (I-3.11.)
|
T
|
Završetak radova na mostovima preko kanala Canal Albert/i nova platforma u Trilogiportu
|
|
115 b
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – (I-3G)
|
T
|
Novoizgrađeni zeleni autobusi stavljeni u promet i spremište u Valoniji
|
|
123
|
Stanice za punjenje (I-3F)
|
T
|
Dodatna operativna privatna, polujavna i javna mjesta za punjenje (treći korak)
|
|
133
|
Osiguravanje digitalne opreme i informatičke infrastrukture školama” (I-4)
|
T
|
Opremanje škola/institucija odgovarajućim uređajima i infrastrukturom IKT-a za poboljšanje cjelokupne učinkovitosti obrazovnih sustava
|
|
155
|
Izgradnja i obnova infrastrukture za ranu skrb o djeci (I-4.13)
|
T
|
Otvaranje mjesta za skrb o djeci
|
|
153
|
Razvoj stanova za komunalne usluge i stanova za ranjive osobe (I-4.12.)
|
T
|
Stambene jedinice spremne za uporabu
|
|
162
|
A6K/E6K Centar za digitalne i tehnološke inovacije i osposobljavanje (I-5.01)
|
T
|
Dovršetak obnove i proširenja A6K-E6K
|
|
163
|
Nadogradnja infrastrukture za napredno osposobljavanje (I-5.03)
|
T
|
Zgrade i oprema za osposobljavanje, usluge zapošljavanja
|
|
171
|
Digitalno cjeloživotno učenje (I-5.07)
|
M
|
Modernizacija pružanja podučavanja i osposobljavanja u području digitalnih vještina, uključujući osnovne digitalne vještine u Valoniji, s pomoću digitalnih alata, najsuvremenije infrastrukture, stručnog mentorstva i inovativnih projekata
|
|
179
|
Nuklearna medicina (I-5.08)
|
M
|
Izgrađeno i stavljeno u pogon radioizotop (FANC i FAGG)
|
|
185
|
Istraživanje i razvoj: Smanjenje otpada tijekom rastavljanja na najmanju moguću mjeru (I-5.10)
|
M
|
Izgrađeno i stavljeno u pogon postrojenje za obradu materijala (MaT); dovršena studija na vrhu dokumentacije
|
|
187
|
Jačanje istraživanja i razvoja (I-5.11)
|
M
|
Financirani projekti u području istraživanja, razvoja i inovacija te infrastrukture kojima je dodijeljena potpora
|
|
191
|
Premještanje hrane i razvoj logističkih platformi (I-5.12)
|
T
|
Dovršena je izgradnja najmanje pet dijelova infrastrukture, 30 malih infrastruktura i 4 veća strukturirana projekta
|
|
198
|
Centar za recikliranje (I-5.14)
|
T
|
Završetak radova u šest postrojenja za recikliranje
|
|
200
|
Belgija Builds Back Circular (I-5.15)
|
M
|
Završetak aktivnosti podizanja svijesti i informiranja MSP-ova i kružnih projekata
|
|
202
|
Uvođenje kružnog gospodarstva u Valoniji (I-5.16)
|
T
|
Završetak projekata kojima se promiče kružno gospodarstvo u Valoniji
|
|
215
|
Obnova socijalnih stanova – WAL (I-7.04)
|
T
|
Solarne ploče i dizalice topline u socijalnim stanovima
|
|
218
|
Ušteda energije u javnim zgradama – VLA (I-7)
|
T
|
Energetski učinkovita obnova javnih zgrada
|
|
222
|
Infrastruktura za uvoz energije (I-7.12)
|
T
|
Završetak projekata dodijeljenih na temelju poziva na podnošenje projekata
|
|
224
|
Poziv na dekarbonizaciju industrije (I-7.13)
|
T
|
Završetak projekata dodijeljenih na temelju poziva na podnošenje projekata
|
|
225
|
Poziv na donošenje klimatskih mjera u poljoprivredi (I-7.14)
|
T
|
Završetak projekata dodijeljenih na temelju poziva na podnošenje prijedloga
|
|
234
|
Optimizacija distribucije energije (I-7.17)
|
M
|
Završetak projekata
|
|
236
|
Poziv na inovativne inicijative za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora (I-7.18.)
|
M
|
Završetak projekata
|
|
237
|
Uklanjanje prepreka energiji iz obnovljivih izvora (I-7.19)
|
M
|
Završetak projekata
|
|
238
|
Uklanjanje prepreka energiji iz obnovljivih izvora (I-7.19)
|
M
|
Stupanje na snagu uredbe
|
|
242
|
Ozelenjivanje autobusnog voznog parka – BCR (I-7.21)
|
T
|
Električni autobusi u uporabi
|
|
243
|
Postaje za punjenje – FED (I-7.22)
|
M
|
Uvođenje dvosmjernih postaja za punjenje
|
|
244
|
Javna LED rasvjeta – VLA (I-7.23)
|
T
|
Ugrađena LED rasvjeta
|
|
245
|
Željeznička učinkovita mreža – FED (I-7.24)
|
T
|
Elektrifikacija željezničkih pruga
|
|
246
|
Infrastruktura za punjenje autobusa – BCR (I-3.21)
|
T
|
Instalirana infrastruktura za punjenje
|
|
247
|
Nuklearna medicina – teranostički pristup (I-5.08bis)
|
M
|
Završeno istraživanje i razvoj
|
|
249
|
SMELD – UNOS (I-5.18)
|
M
|
Uspostavlja se industrijska talionska peć
|
|
|
Iznos obroka
|
781699616 EURA
|
2.Zajam
Obroci iz članka 3. stavka 2. organizirani su na sljedeći način:
Prvi obrok (zajmovi):
|
Seq. nb
|
Naziv mjere
|
M/T
|
Ime
|
|
54b
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05a)
|
M
|
Definirani su zahtjevi
|
|
239
|
Odobalni energetski otok (I-7.20)
|
M
|
Dovršetak FEED-a i studija o okolišu
|
|
|
Iznos obroka
|
48840000 EURA
|
Drugi obrok (zajmovi):
|
Seq. nb
|
Naziv mjere
|
M/T
|
Ime
|
|
226
|
Okosnica za H2 (I-7.15)[L]
|
M
|
Donošenje plana ulaganja za infrastrukturu okosnice vodika
|
|
240
|
Odobalni energetski otok (I-7.20)
|
M
|
Dobivene okolišne dozvole za energetski otok
|
|
|
Iznos obroka
|
48840000 EURA
|
Treći obrok (zajmovi):
|
Seq. nb
|
Naziv mjere
|
M/T
|
Ime
|
|
96a
|
Biciklistička infrastruktura – Vélo Plus – Savezna država (I-3.03b)
|
M
|
Početak svih projekata vožnje biciklom i pješačenja
|
|
|
Iznos obroka
|
24420000 EURA
|
Četvrti obrok (zajmovi):
|
Seq. nb
|
Naziv mjere
|
M/T
|
Ime
|
|
55b
|
Digitalizacija SPF-a (I-2.05a)
|
M
|
Projekt je dovršen, a rezultati su operativni
|
|
96b
|
Biciklistička infrastruktura – Vélo Plus – Savezna država (I-3.03b)
|
T
|
Nove i obnovljene biciklističke ceste
|
|
98
|
Biciklistička i pješačka infrastruktura – Schuman (I-3.04)
|
T
|
Novi javni prostor za pješake, bicikliste i javni prijevoz na Schumanu
|
|
241
|
Odobalni energetski otok (I-7.20)
|
M
|
Završetak radova povezanih s energetskim otokom
|
|
227
|
Okosnica za H2 (I-7.15)[L]
|
T
|
Izgradnja i rad 150 km cjevovoda za vodik
|
|
|
Iznos obroka
|
122100000 EURA
|