Bruxelles, 26.7.2024.

COM(2024) 323 final

2024/0184(NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Vijeća članova Međunarodnog vijeća za masline (IOC) u vezi s pristupanjem San Marina Međunarodnom sporazumu o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015.


OBRAZLOŽENJE

1.Predmet prijedloga

Ovaj se prijedlog odnosi na odluku kojom se utvrđuje stajalište koje u ime Unije treba zauzeti u okviru Vijeća članova Međunarodnog vijeća za masline („IOC”) u vezi s pristupanjem Vlade San Marina Međunarodnom sporazumu o maslinovu ulju i stolnim maslinama („Sporazum”).

2.Kontekst prijedloga

2.1.Međunarodni sporazum o maslinovu ulju i stolnim maslinama

Ciljevi Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama („Sporazum”) jesu: i. postizanje ujednačenosti u nacionalnom i međunarodnom zakonodavstvu u pogledu fizikalno-kemijskih i organoleptičkih svojstava maslinova ulja, ulja komine maslina i stolnih maslina radi sprečavanja prepreka trgovini, ii. provođenje aktivnosti u području fizikalno-kemijskih i organoleptičkih ispitivanja kako bi se proširila znanja o sastavu i značajkama kvalitete proizvoda od maslina u cilju konsolidacije međunarodnih normi te iii. jačanje uloge Međunarodnog vijeća za masline kao foruma izvrsnosti za međunarodnu znanstvenu zajednicu u području maslina i maslinova ulja.

Obnovljena verzija Sporazuma stupila je na snagu 1. siječnja 2017.

Europska unija stranka je Sporazuma 1 .

2.2.Vijeće članova

Vijeće članova IOC-a („Vijeće članova”) vrhovno je tijelo i tijelo za donošenje odluka IOC-a. Izvršava sve ovlasti i obavlja sve dužnosti koje su potrebne za postizanje ciljeva Sporazuma. Kao stranka Sporazuma Europska unija članica je IOC-a i zastupljena je u Vijeću članova. Odluke Vijeća članova o pristupanju novog člana donose se konsenzusom. U skladu s člankom 10. stavkom 4. točkom (b) Sporazuma, ako se konsenzus ne može postići u roku koji je odredio predsjedatelj Vijeća članova, članovi glasuju. Odluka se smatra donesenom ako se prikupe glasovi najmanje većine članova koji predstavljaju najmanje 86 % participacijskih udjela članova.

IOC trenutačno ima 21 članova, a Europska unija ima 659 participacijskih udjela od ukupno 1000.

2.3.Predviđeni akt Vijeća članova

Nakon službenog zahtjeva San Marina od 21. ožujka 2024. za pristupanje Sporazumu, očekuje se da će Vijeće članova na jednoj od svojih budućih sjednica ili u okviru postupka donošenja odluka Vijeća članova razmjenom prepiske donijeti odluku o pristupanju San Marina.

Svrha je predviđenog akta utvrditi uvjete za pristupanje San Marina na temelju članka 29. Sporazuma.

Predviđeni akt postat će obvezujući za stranke tako što će promijeniti ravnotežu odlučivanja u Vijeću članova u slučajevima kada se u skladu s člankom 10. stavkom 4. Sporazuma odluke ne donose konsenzusom.

3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije

Iako je sektor maslinova ulja i stolnih maslina u San Marinu još slabo razvijen, postoji duga tradicija proizvodnje i potrošnje maslinova ulja i stolnih maslina. Poljoprivredna zemljišta u San Marinu činila su 2021. 38,3 % ukupne površine zemljišta 2 , a godišnja proizvodnja maslinova ulja iznosila je oko 90 tona.

S obzirom na dugu tradiciju proizvodnje maslinova ulja u San Marinu, pristupanje San Marina pod određenim uvjetima ojačat će IOC, posebno u smislu postizanja ujednačenosti u nacionalnom i međunarodnom zakonodavstvu u pogledu svojstava proizvoda od maslina radi sprečavanja prepreka trgovini. To pristupanje usklađeno je s ciljevima politike Unije u pogledu standarda za stavljanje na tržište poljoprivrednih proizvoda utvrđenih u dijelu II. glavi II. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća. 3

Odlukom koju treba donijeti Vijeće članova utvrdit će se uvjeti za pristupanje San Marina u pogledu participacijskih udjela u IOC-u i roka za polaganje isprave o pristupanju.

Participacijski udjeli članova na temelju kojih se utvrđuju financijski doprinosi i glasačka prava izračunavaju se prema formuli iz članka 11. Sporazuma. Unija će se pobrinuti da se ta formula upotrijebi za utvrđivanje participacijskih udjela San Marina.

Unija će podržati sve rokove za polaganje isprave o pristupanju koji bi San Marinu omogućili skoro pristupanje Sporazumu. Ako se polaganje isprave o pristupanju odgodi, Unija može u naknadnim odlukama koje treba donijeti Vijeće članova poduprijeti produljenje roka za polaganje isprave.

Uzimajući u obzir postupak donošenja odluka u okviru Vijeća članova IOC-a, za utvrđivanje uvjeta za pristupanje San Marina potrebno je stajalište Unije.

4.Pravna osnova

4.1.Postupovna pravna osnova

4.1.1.Načela

Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.

Pojam „akti koji proizvode pravne učinke” obuhvaća akte koji proizvode pravne učinke na temelju pravila međunarodnog prava kojima se uređuje predmetno tijelo. Obuhvaća i instrumente koji nemaju obvezujući učinak na temelju međunarodnog prava, ali postoji mogućnost da „presudno utječu na sadržaj propisa koje donese zakonodavac Unije” 4 .

4.1.2.Primjena na ovaj predmet

Vijeće članova tijelo je osnovano na temelju sporazuma, konkretno Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama.

Akt koji treba donijeti Vijeće članova akt je koji proizvodi pravne učinke. Predviđeni akt proizvodi pravne učinke posebno zato što će utjecati na ravnotežu odlučivanja u Vijeću članova u slučajevima kada se u skladu s člankom 10. stavkom 4. Sporazuma odluke ne donose konsenzusom 5 .

Predviđenim aktom ne dopunjuje se niti se mijenja institucionalni okvir sporazuma.

Stoga je postupovna pravna osnova za predloženu odluku članak 218. stavak 9. UFEU-a.

4.2.Materijalna pravna osnova

4.2.1.Načela

Materijalna pravna osnova za odluku na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili elementa te ako se može utvrditi da je jedan od ta dva cilja ili elementa glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnoj pravnoj osnovi, naime onoj koju zahtijeva glavni ili prevladavajući cilj ili element.

4.2.2.Primjena na ovaj predmet

Glavni cilj i sadržaj predviđenog akta odnose se na zajedničku trgovinsku politiku.

Stoga je materijalna pravna osnova za predloženu odluku članak 207. UFEU-a.

4.3.Zaključak

Pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 207. u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

2024/0184 (NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Vijeća članova Međunarodnog vijeća za masline (IOC) u vezi s pristupanjem San Marina Međunarodnom sporazumu o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015.

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 207. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)Međunarodni sporazum o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. („Sporazum”) potpisan je u ime Unije u skladu s Odlukom Vijeća (EU) 2016/1892 6 18. studenog 2016., podložno njegovu kasnijem sklapanju. Sporazum je privremeno stupio na snagu 1. siječnja 2017. u skladu s njegovim člankom 31. stavkom 2., a Unija ga je sklopila Odlukom Vijeća (EU) 2019/848 od 17. svibnja 2019. 7

(2)Na temelju članka 29. Sporazuma Vijeće članova Međunarodnog vijeća za masline („Vijeće članova”) utvrđuje uvjete za pristupanje neke vlade Sporazumu.

(3)Vlada San Marina podnijela je službeni zahtjev za pristupanje Sporazumu. Od Vijeća članova stoga bi trebalo zatražiti da na jednoj od svojih budućih sjednica ili u okviru postupka donošenja odluka Vijeća članova razmjenom prepiske utvrdi uvjete za pristupanje San Marina u pogledu participacijskih udjela u IOC-u i roka za polaganje isprave o pristupanju.

(4)Budući da San Marino radi na povećanju potrošnje u svojem sektoru maslinarstva i namjerava povećati svoju proizvodnju, njezino pristupanje pod određenim uvjetima moglo bi ojačati IOC, posebno u smislu postizanja ujednačenosti u nacionalnom i međunarodnom zakonodavstvu u pogledu svojstava proizvoda od maslina radi sprečavanja prepreka trgovini.

(5)Primjereno je utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru Vijeća članova jer će odluke koje treba donijeti proizvoditi pravne učinke za Uniju tako što će utjecati na ravnotežu odlučivanja u Vijeću članova u slučajevima kada se u skladu s člankom 10. stavkom 4. Sporazuma odluke ne donose konsenzusom,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru Vijeća članova Međunarodnog vijeća za masline na jednoj od njegovih budućih sjednica ili u okviru postupka donošenja odluka Vijeća članova razmjenom prepiske, u pogledu uvjeta pristupanja Vlade San Marina Sporazumu utvrđeno je u Prilogu.

Članak 2.

Ova je Odluka upućena Komisiji.

Sastavljeno u Bruxellesu,

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1)    Odluka Vijeća (EU) 2016/1892 od 10. listopada 2016. o potpisivanju, u ime Europske unije, i privremenoj primjeni Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. (SL L 293, 28.10.2016., str. 2.) i Odluka Vijeća (EU) 2019/848 od 17. svibnja 2019. o sklapanju, u ime Europske unije, Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. (SL L 139, 27.5.2019., str. 1.).
(2)    Prema razvojnim pokazateljima Svjetske banke.
(3)    Uredba (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i stavljanju izvan snage uredbi Vijeća (EEZ) br. 922/72, (EEZ) br. 234/79, (EZ) br. 1037/2001 i (EZ) br. 1234/2007 (SL L 347, 20.12.2013., str. 671.).
(4)    Presuda Suda od 7. listopada 2014., Njemačka/Vijeće, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, t. 61.–64.
(5)    Akti Vijeća članova koji se odnose na tržišne standarde za maslinovo ulje mogli bi se donijeti bez konsenzusa, obvezujući su prema međunarodnom pravu u skladu s člankom 20. stavkom 3. Sporazuma i mogu presudno utjecati na sadržaj zakonodavstva Unije, to jest delegiranih i provedbenih akata temeljenih na Uredbi (EU) br. 1308/2013.
(6)    Odluka Vijeća (EU) 2016/1892 od 10. listopada 2016. o potpisivanju, u ime Europske unije, i privremenoj primjeni Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. (SL L 293, 28.10.2016., str. 2., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2016/1892/oj ).
(7)    Odluka Vijeća (EU) 2019/848 od 17. svibnja 2019. o sklapanju, u ime Europske unije, Međunarodnog sporazuma o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015. (SL L 139, 27.5.2019., str. 1., ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/848/oj ).

Bruxelles, 26.7.2024.

COM(2024) 323 final

PRILOG

Prijedlogu

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Vijeća članova Međunarodnog vijeća za masline (IOC) u vezi s pristupanjem San Marina Međunarodnom sporazumu o maslinovu ulju i stolnim maslinama iz 2015.


PRILOG

Unija će, na jednoj od budućih sjednica Vijeća članova ili u okviru postupka donošenja odluka Vijeća članova razmjenom prepiske, podržati pristupanje Vlade San Marina Sporazumu, pod uvjetom da se participacijski udjeli San Marina izračunaju prema formuli iz članka 11. Sporazuma i da rok za polaganje isprave o pristupanju ne bude dulji od godine i pol dana nakon odluke Vijeća članova. Ako se polaganje isprave o pristupanju odgodi, Unija može u naknadnim odlukama koje treba donijeti Vijeće članova poduprijeti produljenje roka za polaganje isprave.