24.5.2023   

HR

Službeni list Europske unije

C 182/5


Objava obavijesti o odobrenju standardne izmjene specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 17. stavaka 2. i 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33

(2023/C 182/04)

Ova obavijest objavljuje se u skladu s člankom 17. stavkom 5. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 (1).

OBAVIJEST O ODOBRENJU STANDARDNE IZMJENE

„Coteaux de Narbonne”

PGI-FR-A1202-AM01

Datum obavijesti: 24.2.2023.

OPIS I RAZLOZI ODOBRENE IZMJENE

1.   Područje u neposrednoj blizini

U poglavlju I. specifikacije proizvoda sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Coteaux de Narbonne” mijenja se točka 4.2. „Područje u neposrednoj blizini”. Općina „Cuxac d’Aude” izbrisana je s popisa jer je uključena u zemljopisno područje.

Taj formalni ispravak prenesen je u točku „Dodatni uvjeti – područje u neposrednoj blizini” jedinstvenog dokumenta.

2.   Sorte vinove loze

U poglavlju I. specifikacije proizvoda sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Coteaux de Narbonne” mijenja se točka 5. „Sorte vinove loze”.

Popis sorti za proizvodnju vina sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Coteaux de Narbonne” nadopunjen je sljedećim sortama:

dodano je 13 sorti koje se smatraju otpornima na bolesti vinove loze:

artaban N, cabernet blanc B, cabernet cortis N, floréal B, monarch N, muscaris B, Prior N, saphira B, soreli B, souvignier gris Rs. sauvignac B, vidoc N, voltis B

dodano je 12 sorti prilagođenih klimatskim promjenama:

agiorgitiko N, assyrtyko B, calabrese N carricante B, fiano B, montepulciano N, moschofilero Rs, primitivo N, roditis Rs, touriga nacional N, verdejo B, xinomavro N.

Te su sorte otporne na sušu i kriptogamne bolesti. Njima je potrebna manja količina sredstava za zaštitu bilja, a njihove fiziološke i enološke sposobnosti odgovaraju sortama koje se upotrebljavaju za proizvodnju ZOZP-a. Te sorte ne mijenjaju svojstva vina sa ZOZP-om.

S popisa je uklonjeno osam sorti koje se ne upotrebljavaju za proizvodnju vina sa ZOZP-om:

Altesse B, Chasselas B, Chasselas Rs, Danlas B, Gamay de Chaudenay N, Ganson N, Mondeuse N, Ribol N.

Te su izmjene prenesene u točku „Sorte vinove loze” jedinstvenog dokumenta.

3.   Tijelo nadležno za kontrolu

Poglavlje III. specifikacije proizvoda sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Coteaux de Narbonne” mijenja se radi pojednostavnjenja točke „Tijelo nadležno za kontrolu” te se pojašnjava da se kontrola usklađenosti sa specifikacijom proizvoda provodi na temelju kontrolnog plana koji odobrava treće tijelo koje je ovlastio Nacionalni institut za podrijetlo i kvalitetu (INAO), čime se jamči njezina mjerodavnost, nepristranost i neovisnost.

To pojednostavnjenje ne utječe na jedinstveni dokument.

JEDINSTVENI DOKUMENT

1.   Naziv

Coteaux de Narbonne

2.   Vrsta oznake zemljopisnog podrijetla

ZOZP – zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla

3.   Kategorije proizvoda od vinove loze

1.

Vino

4.   Opis vina

KRATAK OPIS

Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla „Coteaux de Narbonne” smije se upotrebljavati za mirna crna, ružičasta i bijela vina.

Ukupna volumna alkoholna jakost (najmanja i najveća), ukupna kiselost, ukupni sadržaj hlapljivih kiselina i ukupni sadržaj sumporova dioksida utvrđeni su u propisima EU-a.

Zahvaljujući vrlo dobrim uvjetima dozrijevanja i prilagodbi sorti grožđa dobivaju se vina istaknutog mediteranskog karaktera.

Crna vina obično su prilično intenzivne boje, jaka i topla s voćnim aromama i taninskim strukturama koje se razlikuju ovisno o korištenoj tehnologiji proizvodnje vina.

Ružičasta i bijela vina profinjena su, elegantna, puna i voćna. Predviđena su za konzumaciju dok su mlada.

Opća analitička svojstva

Najveća ukupna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % vol.)

11

Najmanja ukupna kiselost

 

Najveći sadržaj hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

 

Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri)

 

5.   Enološki postupci

5.1.   Posebni enološki postupci

U pogledu enoloških postupaka u proizvodnji vina potrebno je poštovati obveze koje su određene na razini Zajednice te u Zakoniku o poljoprivredi i morskom ribarstvu.

5.2.   Najveći prinosi

100 hektolitara po hektaru

6.   Razgraničeno zemljopisno područje

Berba grožđa, proizvodnja i razvoj vina sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Coteaux de Narbonne” odvijaju se u sljedećim općinama departmana Aude:

Armissan, Coursan, Cuxac-d’Aude, Fleury-d’Aude, Narbonne (osim katastarskih odsječaka KW, KX, KY, KZ, LM, LN, G 6 et G 7), Marcorignan, Moussan, Ouveillan, Salles-d’Aude, Sallèles d’Aude, Vinassan.

7.   Sorte vinove loze

Agiorgitiko N

Alicante Henri Bouschet N

Alphonse Lavallée N

Alvarinho – Albariño

Aramon N

Aranel B

Arinarnoa N

Arriloba B

Artaban N

Assyrtiko B

Aubun N – Murescola

Bourboulenc B – Doucillon blanc

Cabernet blanc B

Cabernet cortis N

Cabernet franc N

Cabernet-Sauvignon N

Calabrese N

Caladoc N

Cardinal Rg

Carignan N

Carignan blanc B

Carmenère N

Carricante

Chardonnay B

Chasan B

Chenanson N

Chenin B

Cinsaut N – Cinsault

Clairette B

Clairette rose Rs

Colombard B

Cot N – Malbec

Egiodola N

Fer N – Fer Servadou, Braucol, Mansois, Pinenc

Fiano

Floreal B

Gamay N

Gewurztraminer Rs

Gramon N

Grenache N

Grenache blanc B

Grenache gris G

Gros Manseng B

Jurançon noir N – Dame noire

Listan B – Palomino

Lledoner pelut N

Macabeu B – Macabeo

Marsanne B

Marselan N

Mauzac B

Mauzac rose Rs

Merlot N

Monarch N

Monerac N

Montepulciano

Morrastel N – Minustellu, Graciano

Moschofilero Rs

Mourvèdre N – Monastrell

Muscaris B

Muscat d'Alexandrie B – Muscat, Moscato

Muscat de Hambourg N – Muscat, Moscato

Muscat à petits grains blancs B – Muscat, Moscato

Muscat à petits grains rouges Rg – Muscat, Moscato

Nielluccio N – Nielluciu

Négrette N

Parrellada B

Petit Manseng B

Petit Verdot N

Pinot blanc B

Pinot gris G

Pinot noir N

Piquepoul blanc B

Piquepoul noir N

Portan N

Primitivo N – Zinfandel

Prior N

Ribol N

Riesling B

Roditis Rs

Roussanne B

Saphira B

Sauvignac

Sauvignon B – Sauvignon blanc

Sauvignon gris G – Fié gris

Semillon B

Soreli B

Souvignier gris Rs

Sylvaner B

Syrah N – Shiraz

Tannat N

Tempranillo N

Terret blanc B

Terret gris G

Terret noir N

Tourbat B

Touriga nacional N

Ugni blanc B

Verdejo B

Verdelho B

Vermentino B – Rolle

Vidoc N

Villard blanc B

Viognier B

Voltis B

Xinomavro N

8.   Opis povezanosti

8.1.   Posebnost zemljopisnog područja i posebnost proizvoda

Područje proizvodnje vina sa ZOZP-om „Coteaux de Narbonne” nalazi se oko grada Narbonne, u departmanu Aude na jugu Francuske, u regiji Languedoc-Roussillon.

Vinogradi su smješteni na brežuljcima područja Narbonne. Zasađeni su na padinama brežuljaka, rijetko iznad 100 m nadmorske visine, na tlima koja su najčešće vapnenačka, te na staroj delti rijeke Aude, na dubljim tlima koja pogoduju diversifikaciji sorti vinove loze.

Na području vinograda klima je strogo sredozemna, posebno povoljna za uzgoj vinove loze, s vrućim i suhim ljetima i blagim zimama te s dva kišna razdoblja u jesen i proljeće. Godišnja količina padalina u prosjeku je manja od 500 mm.

Podneblje je vrlo vjetrovito. Izmjenični, često snažni naleti zapadnog vjetra iznimno su povoljni za održavanje dobrog zdravlja grožđa, a česti uplivi morskog zraka u ljetnim noćima donose vlagu i svježinu, što pogoduje dobrom dozrijevanju grožđa.

Grad Narbonne doživio je prvi procvat prije dvije tisuće godina, kad je postao prijestolnica rimske Galije, raskrižje cesta „Via Domitia” i „Via Aquitania” i pomorsko raskrižje zbog svoje vrlo važne luke, koja je omogućila razvoj vinogradâ čija su se vina izvozila u cijelu Europu.

Unatoč promjenjivim okolnostima, vinogradi su se uvijek obnavljali, a u 19. i 20. stoljeću vinova loza nametnula se kao monokultura, što je osiguralo gospodarski razvoj regije. Tijekom invazije filoksere u ravnicama područja Narbonne došlo je do jedne od prvih obnova vinograda u regiji Languedoc.

Vinima je 25. siječnja 1982. dekretom dodijeljena oznaka „vin de pays”, što je zbog strogih specifikacija vinarima omogućilo proizvodnju vina koja odgovaraju potražnji potrošača. Područje proizvodnje vina sa ZOZP-om „Coteaux de Narbonne” nedavno je prošireno na šest općina između grada Narbonne i Sredozemnog mora, čime se postigla usklađenost tog proizvodnog područja i promiče njegovo gospodarstvo.

Proizvodnja sada iznosi oko 10 000 hl u devet općina i uključuje uglavnom miješana crna vina, ali i ružičasta i bijela vina, čija potražnja stalno raste.

Sorte vinove loze za proizvodnju vina sa ZOZP-om obuhvaćaju prvenstveno sredozemne sorte koje se na tom području proizvode od davnina, a dopunjene su vanjskim sortama s kraćim ciklusima, kao što su cabernet sauvignon i merlot za crna vina te chardonnay i sauvignon za bijela vina.

Enološke tehnike optimizirane su zahvaljujući istraživačkom centru Institut National de la Recherche Agronomique de Pech Rouge koji se nalazi na području proizvodnje vina sa ZOZP-om.

8.2.   Uzročna povezanost posebnosti zemljopisnog područja i posebnosti proizvoda

Zbog pedoklimatskih uvjeta na tom području pogodnih za vinovu lozu i svojeg zemljopisnog položaja na raskrižju Sredozemlja i Atlantika, Narbonne je oduvijek bio grad vina i trgovine.

Vinogradari područja „Coteaux de Narbonne” uspjeli su očuvati vinogradarsku tradiciju i identitet te male regije s posebno povoljnim podnebljem za uzgoj vinove loze.

Kontinuitet tih vinograda svjedoči o održavanju vinogradarskih praksi koje se uzastopno prenose generacijama vinogradara, što dokazuje njihovu predanost svojim proizvodima.

Dugogodišnji ugled vina „Coteaux de Narbonne” temelji se na trgovini između sredozemne i atlantske obale.

Te su prednosti iznimno doprinijele vinima sa ZOZP-om „Coteaux de Narbonne”, koja su, zadržavajući svoje povijesne korijene, imala mnogo koristi od uvođenja novih sorti grožđa i tehnološkog razvoja koji su proveli vinogradari.

Vinogradari su uspjeli prilagoditi sorte vinove loze, uglavnom sredozemne sorte na brežuljkastim vinogradima te atlantske i sjeverne sorte u nizinskim vinogradima.

Snažan razvoj turizma omogućuje prepoznatljivost svih vinogradarskih proizvoda ovog područja, uključujući vina sa ZOZP-om „Coteaux de Narbonne”, zahvaljujući među ostalim velikoj mreži vinskih podruma koji nude kušanje vina i brojnim vinogradarskim događanjima.

Život oko vinove loze i vina stoga je uvijek u središtu gospodarske aktivnosti i uvelike doprinosi gospodarenju tim osjetljivim područjem jer vinova loza ima posebno važnu ulogu u zaštiti od požara svakog ljeta.

9.   Osnovni dodatni uvjeti (pakiranje, označivanje, ostali zahtjevi)

Pravni okvir

Nacionalno zakonodavstvo

Vrsta dodatnog uvjeta

Dodatne odredbe koje se odnose na označivanje

Opis uvjeta

Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla „Coteaux de Narbonne” može se dopuniti sljedećim izrazima:

 

nazivom jedne ili više sorti grožđa,

 

izrazom „primeur” (mlado) ili „nouveau” (novo).

Logotip ZOZP-a Europske unije navodi se na etiketi kada se izraz „zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla” zamjenjuje tradicionalnim izrazom „vin de pays” („regionalno vino”).

Područje u neposrednoj blizini

Pravni okvir

Nacionalno zakonodavstvo

Vrsta dodatnog uvjeta

Odstupanje u pogledu proizvodnje na razgraničenom zemljopisnom području

Opis uvjeta

Područje u neposrednoj blizini, za koje je određeno odstupanje u pogledu proizvodnje i razvoja vina sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Coteaux de Narbonne”, čine susjedne općine zemljopisnog područja:

departman Aude: Argeliers, Bages, Bizanet, Gruissan, Mirepeisset, Montredon des Corbières, Névian, Peyriac de mer, Port la Nouvelle, Raissac d’Aude, Saint andré de Roquelongue, saint marcel d’Aude, Saint Nazaire d’Aude, Sigean.

departman Hérault: Capestang, Cruzy, Lespignan, Montels, Nissan les Ensérunes, Quarante, Vendres.

Poveznica na specifikaciju proizvoda

https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-3f08707f-bc60-4bab-b4f4-759e5ed9b81b


(1)  SL L 9, 11.1.2019., str. 2.