Bruxelles, 14.6.2023.

COM(2023) 327 final

Preporuka za

ODLUKU VIJEĆA

o odobrenju otvaranja pregovora o sporazumu o jačanju međunarodnih lanaca opskrbe kritičnim mineralima sa Sjedinjenim Američkim Državama


OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST PREPORUKE

1.1.Razlozi i ciljevi preporuke

Sjedinjene Američke Države („SAD”) donijele su 16. kolovoza 2022. Zakon o smanjenju inflacije 1 , kojim se mijenja odjeljak 30D Zakona o federalnom porezu na dohodak Sjedinjenih Američkih Država („olakšica za čista vozila”). Time je uvedena subvencija u obliku porezne olakšice u iznosu do 7 500 USD po vozilu za kupnju vozila na baterije ili gorivne ćelije koja ispunjavaju uvjete.

Da bi ispunilo uvjete za najveći iznos subvencije, vozilo mora, među ostalim, biti opremljeno baterijom s najmanjim udjelom kritičnih minerala od 40 % (50 % od 2024., 60 % od 2025., 70 % od 2026., 80 % od 2027.):

(1)koji se vade i prerađuju u SAD-u ili zemlji s kojom je SAD sklopio sporazum o slobodnoj trgovini; ili

(2)koji se recikliraju u Sjevernoj Americi.

Stoga su zbog olakšice za čista vozila iz lanaca opskrbe SAD-a sve više isključeni kritični minerali i prerađeni materijali za automobilske baterije podrijetlom iz EU-a. To ne vrijedi za uvoz kritičnih minerala i prerađenih materijala iz partnerskih zemalja SAD-a na temelju sporazumâ o slobodnoj trgovini, kao što su Čile i Koreja, ili iz Japana, s kojim je SAD 28. ožujka 2023. sklopio sporazum o kritičnim mineralima. To negativno utječe na EU-ove mogućnosti izvoza u SAD.

Predsjednica Komisije von der Leyen i predsjednik SAD-a Biden stoga su 10. ožujka 2023. objavili zajedničku izjavu o namjeri pokretanja pregovora o ciljanom sporazumu o kritičnim mineralima između EU-a i SAD-a 2 kako bi se minerali koji se vade ili prerađuju u EU-u mogli koristiti za vozila koja ispunjavaju uvjete za olakšicu za čista vozila. SAD je jasno dao do znanja da je sklapanje sporazuma o kritičnim mineralima potrebno kako bi za potrebe primjene olakšice za čista vozila EU dobio jednak status kao partneri SAD-a na temelju sporazumâ o slobodnoj trgovini.

U 2022. EU-ov izvoz relevantnih kritičnih minerala u SAD iznosio je 8,3 milijardi EUR, što je 16,3 % EU-ova ukupnog izvoza tih sirovina.

Osim rješavanja tih pitanja povezanih sa Zakonom o smanjenju inflacije, sklapanjem sporazuma o kritičnim mineralima EU i SAD dodatno bi produbili svoj širi gospodarski odnos i pridonijeli izgradnji održivih i otpornih međunarodnih lanaca opskrbe u sektorima koji su ključni za tranzicije prema nultoj stopi emisija i za sigurnost, uključujući zrakoplovstvo i obranu.

SAD je 10. ožujka proslijedio prijedlog sporazuma o kritičnim sirovinama Europskoj komisiji („Komisija”). Komisija je 21. ožujka 2023. proslijedila taj prijedlog Vijeću Europske unije („Vijeće”) i Europskom parlamentu.

1.2.Dosljednost s postojećim odredbama politike u tom području

Pregovori i sklapanje sporazuma o kritičnim mineralima u skladu su s općom trgovačkom politikom EU-a jer bi pridonijeli povećanju trgovine i ulaganja između EU-a i SAD-a te smanjenju rizika od novih trgovačkih napetosti između EU-a i SAD-a. Taj je dvostruki cilj u potpunosti u skladu s Ugovorom o Europskoj uniji (UEU), u kojem je utvrđeno da bi EU trebao poticati integraciju svih zemalja u svjetsko gospodarstvo, uključujući i postupnim ukidanjem ograničenja u međunarodnoj trgovini 3 . U skladu je i s naravi strateškog partnerstva EU-a i SAD-a, kako je ponovno potvrđeno u posljednjoj izjavi sa sastanka na vrhu EU-a i SAD-a koji je održan 15. lipnja 2021. 4 , i pozitivnim gospodarskim programom Vijeća za trgovinu i tehnologiju, kako je navedeno u njegovim zajedničkim izjavama iz listopada 2021. 5 , svibnja 2022. 6 , prosinca 2022. 7 i svibnja 2023. 8  

1.3.Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

Preporuka je u skladu s drugim politikama Unije.

Predloženim aktom o kritičnim sirovinama od 16. ožujka 2023. 9 Komisija želi poboljšati suradnju s trećim zemljama poticanjem održivih ulaganja u lance vrijednosti kritičnih sirovina i druge komponente niže u lancu vrijednosti te iskorištavanjem gospodarskih prilika na uzajamnu korist. Stvaranje strateških partnerstava u lancima vrijednosti sirovina, primjerice putem sporazuma o kritičnim mineralima, važno je sredstvo za poboljšanje takve suradnje.

Ova preporuka u skladu je s predloženim aktom o industriji s nultom neto stopom emisija 10 , čiji je cilj povećati proizvodnju ključnih ugljično neutralnih tehnologija ili tehnologija s nultom neto stopom emisija ugljika kako bi se uspostavili sigurni, održivi i konkurentni lanci opskrbe čistom energijom u cilju postizanja klimatskih i energetskih ambicija EU-a.

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

2.1.Pravna osnova

Članak 218. stavci 3. i 4. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU).

2.2.Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

U skladu s člankom 5. stavkom 3. UEU-a načelo supsidijarnosti ne primjenjuje se u područjima isključive nadležnosti EU-a. Vjerojatna materijalna pravna osnova sporazuma kojim će rezultirati ti pregovori zajednička je trgovinska politika, koja je jedno od područja isključive nadležnosti Unije iz članka 3. UFEU-a. Ta politika uključuje pregovaranje o trgovinskim sporazumima u skladu s člankom 207. UFEU-a.

2.3.Proporcionalnost

Preporuka Komisije u skladu je s načelom proporcionalnosti i neophodna s obzirom na cilj sprečavanja diskriminacije kritičnih minerala i prerađenih materijala podrijetlom iz EU-a za baterije za električna vozila tako da se u primjeni olakšice za čista vozila smatra da su podrijetlom iz „zemlje s kojom su Sjedinjene Američke Države sklopile sporazum o slobodnoj trgovini”.

2.4.Odabir instrumenta

Odluka Vijeća.

3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA

3.1.Ex post evaluacije/provjere primjerenosti postojećeg zakonodavstva

Nije primjenjivo.

3.2.Ex post evaluacije/provjere primjerenosti postojećeg zakonodavstva

Nije primjenjivo.

3.3.Savjetovanja s dionicima

Održana su relevantna savjetovanja s dionicima o mogućim koristima osiguravanja da se za kritične minerale i prerađene materijale podrijetlom iz EU-a u primjeni olakšice za čista vozila smatra da su podrijetlom iz „zemlje s kojom su Sjedinjene Američke Države sklopile sporazum o slobodnoj trgovini”. Organizirano je nekoliko savjetovanja i sastanaka u okviru dijaloga s civilnim društvom. Pored toga, provedene su javne rasprave u Europskom parlamentu i državama članicama ili u njihovoj organizaciji.

3.4.Procjena učinka

Službeni postupak procjene učinka nije proveden zbog političkog imperativa da se brzo djeluje u cilju smanjenja ili sprečavanja trgovinskih napetosti između EU-a i SAD-a nakon donošenja Zakona o smanjenju inflacije te kako bi se osiguralo da se na minerale koji se vade ili prerađuju u EU-u primjenjuju porezne olakšice za čista vozila na temelju Zakona o smanjenju inflacije i povezanih provedbenih mjera.

3.5.Temeljna prava

Preporuka je u skladu s Ugovorima EU-a i Poveljom Europske unije o temeljnim pravima.

4.UTJECAJ NA PRORAČUN

Sporazum o kritičnim mineralima neće utjecati na proračun Unije.

5.DRUGI ELEMENTI

5.1.Postupovni aspekti

Komisija će pregovarati u ime EU-a o sporazumu koji će sklopiti EU i SAD. U skladu s člankom 218. stavkom 4. UFEU-a, predlaže se da Vijeće imenuje Odbor za trgovinsku politiku kao odbor u savjetovanju s kojim se pregovori moraju voditi.

U skladu s člankom 218. stavkom 10. UFEU-a izvješćivat će se Europski parlament u svim fazama postupka.

Komisija će ovu Preporuku i njezin Prilog objaviti odmah nakon donošenja.

Komisija preporučuje da se pregovaračke smjernice objave odmah nakon što ih Vijeće donese.

Preporuka za

ODLUKU VIJEĆA

o odobrenju otvaranja pregovora o sporazumu o jačanju međunarodnih lanaca opskrbe kritičnim mineralima sa Sjedinjenim Američkim Državama

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 218. stavke 3. i 4.,

uzimajući u obzir preporuku Europske komisije,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Komisija se ovlašćuje za otvaranje pregovora u ime Europske unije sa Sjedinjenim Američkim Državama o sporazumu između Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država o jačanju međunarodnih lanaca opskrbe kritičnim mineralima.

Članak 2.

Pregovori se vode na temelju pregovaračkih smjernica Vijeća koje su navedene u Prilogu.

Članak 3.

Komisija vodi pregovore uz savjetovanje s [ime posebnog odbora upisuje Vijeće].

Članak 4.

Ova Odluka i njezin Prilog objavit će se odmah nakon donošenja.

Članak 5.

Ova je Odluka upućena Komisiji.

Sastavljeno u Bruxellesu,

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1)    P.L. 117–169, H.R.5376 – Zakon o smanjenju inflacije iz 2022.
(2)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/statement_23_1613  
(3)    Članak 21. stavak 2. točka (e) UEU-a.
(4)     https://www.consilium.europa.eu/media/50758/eu-us-summit-joint-statement-15-june-final-final.pdf
(5)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/STATEMENT_21_4951
(6)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(7)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(8)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_2992
(9)    Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi okvira za sigurnu i održivu opskrbu kritičnim sirovinama („akt o kritičnim sirovinama”) – vidjeti https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/hr/IP_23_1661 .
(10)    Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi okvira mjera za jačanje europskog ekosustava za proizvodnju proizvoda tehnologija s nultom neto stopom emisija („akt o industriji s nultom neto stopom emisija”) – vidjeti https://single-market-economy.ec.europa.eu/publications/net-zero-industry-act_en .

Bruxelles, 14.6.2023.

COM(2023) 327 final

PRILOG

Preporuci za odluku Vijeća

o odobrenju otvaranja pregovora o sporazumu o jačanju međunarodnih lanaca opskrbe kritičnim mineralima sa Sjedinjenim Američkim Državama


PRILOG

SMJERNICE ZA PREGOVORE O SPORAZUMU SA SJEDINJENIM AMERIČKIM DRŽAVAMA O JAČANJU MEĐUNARODNIH LANACA OPSKRBE KRITIČNIM MINERALIMA

Narav i područje primjene sporazuma

1.Sporazum bi trebao sadržavati odredbe o jačanju međunarodnih lanaca opskrbe kritičnim mineralima i povezanih sektora.    

2.Sporazum bi trebao biti u potpunosti u skladu sa Sporazumom o Svjetskoj trgovinskoj organizaciji („WTO”) i drugim međunarodnim sporazumima koje je sklopila Europska unija ili Europska unija i njezine države članice.

Ciljevi

3.Sporazum bi trebao ojačati trgovinu kritičnim mineralima i pridonijeti diversifikaciji međunarodnih lanaca opskrbe kritičnim mineralima te poticati uvođenje tehnologija baterija za električna vozila formaliziranjem zajedničke obveze Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država da olakšaju trgovinu, promiču pošteno tržišno natjecanje i tržišno orijentirane uvjete u trgovini kritičnim mineralima, osiguraju stroge radničke i ekološke trgovinske standarde u lancima opskrbe kritičnim mineralima te zajednički rade na osiguravanju sigurnih, održivih i pravednih lanaca opskrbe kritičnim mineralima.

Sadržaj sporazuma

4.Sporazum bi trebao sadržavati odredbe o jačanju međunarodnih lanaca opskrbe kritičnim mineralima, čime bi pridonio preuzimanju uzajamnih obveza u području trgovine, rada i okoliša.    

Aspekti olakšavanja trgovine

5.Sporazum bi trebao olakšati trgovinu, proširiti pristup održivim i pouzdanim izvorima kritičnih minerala bez zloupotrebe radne snage te promicati pošteno tržišno natjecanje i tržišno orijentirane uvjete u trgovini kritičnim mineralima. 

6.Sporazum bi trebao dovesti do zajedničkog razumijevanja netržišnih politika i praksi kojima se ne narušava tržišno natjecanje u sektoru kritičnih minerala i drugim povezanim sektorima te razvoja koordiniranog djelovanja za poticanje diversifikacije lanaca opskrbe, smanjenje slabosti i uklanjanje rizika od strateških ovisnosti.

Aspekti održivosti

7.Sporazum bi trebao poticati suradnju u tekućem radu, među ostalim na međunarodnim standardima za procjenu životnog ciklusa, vađenje, označivanje i recikliranje kritičnih minerala u cilju podupiranja održivih lanaca opskrbe.

8.Sporazum bi trebao promicati visoku razinu zaštite okoliša kad je riječ o kritičnim mineralima i poticati poboljšanje razine zaštite okoliša s obzirom na životni ciklus kritičnih minerala i trgovinu kritičnim mineralima.

9.U sporazumu bi trebalo naglasiti važnost multilateralnih sporazuma o okolišu u zaštiti okoliša, posebno s obzirom na učinke životnog ciklusa kritičnih minerala na okoliš, kao i važnost provedbe relevantnih multilateralnih sporazuma o okolišu.

10.Sporazum bi trebao poticati mjere kojima se promiču resursno učinkovitiji pristupi koji se temelje na kružnom gospodarstvu kako bi se smanjila potražnja za vađenjem kritičnih minerala i povezanim procesima te njihov učinak na okoliš.

Aspekti radničkih prava

11.Sporazum bi trebao potvrditi namjeru obiju strana da donesu i očuvaju radnička prava u svojim propisima i praksama te da zadrže politike koje se smatraju primjerenima za zaštitu radnika u sektoru kritičnih minerala od svake diskriminacije pri zapošljavanju u skladu s temeljnim načelima i pravima na radu Međunarodne organizacije rada.

12.Sporazum bi trebao potvrditi važnost suradnje kao mehanizma za promicanje zajedničkih ciljeva u pogledu radničkih prava u području vađenja i prerade kritičnih minerala. 

13.Sporazum bi trebao potvrditi važnost savjetovanja sa širokim rasponom dionika o trgovinskoj politici povezanoj s lancima opskrbe kritičnim mineralima, među ostalim s radničkim i poslovnim organizacijama, organizacijama za zaštitu okoliša, predstavnicima mikropoduzeća, malih i srednjih poduzeća te s organizacijama civilnog društva.

Međunarodni aspekti

14.Sporazum bi trebao prepoznati važnost kontinuiranih bilateralnih i plurilateralnih nastojanja da se zajedničkim standardima među saveznicima i partnerima ojačaju održivi i pravedni lanci opskrbe. U skladu s time Europska unija i Sjedinjene Američke Države surađivat će bilateralno i na plurilateralnim forumima, ovisno o slučaju, u pogledu nastojanja da se postignu sigurni, održivi i pravedni lanci opskrbe kritičnim mineralima.