Bruxelles, 2.8.2023.

COM(2023) 468 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE

EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU I EUROPSKOJ SREDIŠNJOJ BANCI

o provedbi i rezultatima programa Periklo IV za zaštitu eura od krivotvorenja u 2022.


IZVJEŠĆE KOMISIJE

EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU I EUROPSKOJ SREDIŠNJOJ BANCI

o provedbi i rezultatima programa Periklo IV za zaštitu eura od krivotvorenja u 2022.

1.Općenito

Program „Periklo IV” (dalje u tekstu „Program”) jest program razmjene, pomoći i osposobljavanja za zaštitu eura od krivotvorenja. Zamjenjuje program Periklo 2020., koji se provodio u razdoblju 2013.–2020., i program Periklo, koji se provodio u razdoblju 2002.–2013. Program je uspostavljen Uredbom (EU) 2021/840 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. svibnja 2021. 1 Njegova je primjena proširena na države članice nesudionice Uredbom Vijeća (EU) 2021/1696 od 21. rujna 2021. 2 Uredbom (EU) 2021/840 utvrđuje se trajanje Programa do 31. prosinca 2027. U članku 12. stavku 3. Uredbe od Komisije se zahtijeva da Europskom parlamentu i Vijeću jednom godišnje dostavlja informacije o rezultatima Programa. Ovo godišnje izvješće u skladu je s tim zahtjevom za 2022. U izvješću su navedene informacije o obvezama i provedbi programa „Periklo IV” u 2022. te o provedbi djelovanja u toj godini za koja su obveze preuzete prethodnih godina i u okviru prethodne generacije Programa.

2.Obveze prema godišnjem programu rada za 2022.

Godišnji proračun za provedbu Programa u 2022. utvrđen je u iznosu od 850 169 EUR, a bio je financiran iz proračunske linije 06.030100 općeg proračuna Europske unije za 2022. U 2022. preuzete su obveze u ukupnom iznosu od 828 141,12 EUR, što je 97,41 % ukupnog proračuna. Program se provodi u okviru sufinanciranih djelovanja (bespovratna sredstva) koja su pokrenula nadležna tijela država članica i u okviru „djelovanja Komisije”, koja izravno organizira Komisija. Ukupni iznos preuzetih obveza uključuje i preuzetu obvezu u iznosu od 27 350 EUR za pokrivanje godišnjih troškova upotrebe elektroničkog (bespapirnog) sustava upravljanja bespovratnim sredstvima eGrants.

Provedba Programa odražava predanost država članica i Komisije zaštiti eura od krivotvorenja. Rasprave o višegodišnjoj strategiji na sastancima Stručne skupine u području krivotvorenja eura (ECEG) omogućile su preuzimanje obveza za 97,41 % ukupnog proračuna za 2022. Programom su preuzete obveze financiranja ukupno osam projekata 3 . Uspješno su dodijeljena bespovratna sredstva za ukupno pet projekata iz prijava koje su podnijela nadležna tijela država članica. Osim toga, financirana su tri djelovanja Komisije.

Jedno djelovanje Komisije provedeno je 2022., a druga dva djelovanja Komisije i sva bespovratna sredstva provest će se 2023. i nakon toga.

Grafikon II i grafikon III: Vrsta financiranog djelovanja i broj djelovanja po državama članicama (djelovanja za koja su 2022. preuzete obveze, vidjeti Prilog I.) 

 

Treba napomenuti da su Italija i Španjolska, tj. dvije države članice koje su najviše pogođene krivotvorenjem eura, ove godine ponovno dobile bespovratna sredstva u okviru programa. I Hrvatska je 2022. u okviru Programa dobila bespovratna sredstva, što je posebno važno zbog njezina pristupanja europodručju 1. siječnja 2023. Njihovi napori poboljšavaju zaštitu eura, što je korisno za sve druge države članice.

Mjere za koje su obveze preuzete 2022. uključuju tri razmjene osoblja, dva tehnička osposobljavanja, dva seminara i jednu studiju. Djelovanja se trebaju provoditi unutar EU-a i izvan njega, ovisno o konkretnim potrebama za zaštitu eura od krivotvorenja. Od početka Programa jačao se regionalni pristup provedbom djelovanja koja obuhvaćaju dijelove svijeta posebno važne za borbu protiv krivotvorenja.

3.Provedba djelovanja 2022. 4

Pregled

U ovom odjeljku analizira se provedba svih djelovanja financiranih u okviru programa Periklo u kalendarskoj godini 2022. Stoga je obuhvaćena provedba djelovanja za koja su preuzete obveze u okviru proračuna programa „Periklo IV” za 2021. i 2022. (bespovratna sredstva za pet djelovanja i jedno djelovanje Komisije), kao i djelovanja za koja su preuzete obveze u okviru prethodnih proračuna programa „Periklo 2020.” (bespovratna sredstva za šest djelovanja). Time se ističe kontinuitet programa Periklo u smislu njegova koncepta i odražava njegova učinkovitost u zaštiti eura od krivotvorenja provedbom djelovanja na godišnjoj osnovi.

U 2022. provedeno je 12 djelovanja financiranih u okviru programa Periklo, uključujući sljedeće:

·osam djelovanja financirana bespovratnim sredstvima koja su u potpunosti provele sljedeće države članice: Španjolska (tri djelovanja), Portugal (dva djelovanja), Nizozemska, Njemačka i Italija (po jedno djelovanje);

·tri djelovanja financirana bespovratnim sredstvima koja su države članice djelomično provele: ta se djelovanja sastoje od više faza (tj. razmjene osoblja i seminara) u više kalendarskih godina, a djelomično su ih provele Italija, Rumunjska i Hrvatska;

·jedno u potpunosti provedeno djelovanje koja je naručila Komisija.

Prethodno navedena djelovanja sastoje se od pet razmjena osoblja, četiri konferencije i tri tehnička osposobljavanja (vidjeti i prethodni odjeljak 2.). Procjenjuje se da je u navedenim djelovanjima sudjelovalo 599 stručnjaka.

Grafikon III i grafikon IV: Podrijetlo i profesionalno područje sudionika. (djelovanja provedena u 2022., vidjeti Prilog II.) 5

 

Sudionici potječu iz 51 zemlje. Većina polaznika (78 %) su Europljani: 65 % dolazi iz država članica europodručja, 13 % iz država članica izvan europodručja, a 6 % iz europskih zemalja izvan EU-a; 11 % polaznika je iz Latinske Amerike. Konačno, postotak sudionika iz europskih institucija iznosi 3 %, dok ih 1 % dolazi iz Afrike i s Bliskog istoka, a 1 % iz drugih dijelova svijeta.

S obzirom na profesionalno područje, članovi policijskih snaga čine 53 % ukupnog broja sudionika. Njihova velika zastupljenost uzrokovana je činjenicom da je policija na prvoj liniji borbe protiv krivotvorenja eura, a policijsko osoblje obuhvaća istražitelje i tehničare. Druge kategorije čine 47 % ukupnog broja sudionika, a stručnjaci iz nacionalnih središnjih banaka čine 33 %, što ih čini drugom najvećom skupinom sudionika. Kao i 2021., nekoliko djelovanja u 2022. bilo je usmjereno na sudjelovanje središnjih banaka. U velikoj mjeri sudjeluju i članovi sudstva (5 %), europske institucije (3 %) i kovnice (2 %) te carina (< 1 %), što odražava čitav niz profesionalnih iskustava sudionika. Naposljetku, provedbom djelovanja Komisije „Četvrti sastanak platforme 1210” dovela je do visokog stupnja sudjelovanja predstavnika sektora strojeva za obradu kovanica (2 %) šestu godinu zaredom, što potvrđuje da je privatni sektor važan dionik u borbi protiv krivotvorenja. Stoga provedba Programa ispunjava transnacionalne i multidisciplinarne dimenzije Programa, u skladu sa zahtjevima Uredbe (EU) br. 331/2014 uz visok stupanj diversifikacije.

Najvažnije točke provedbe 2022.

Program je 2022. uspio održati i dodatno ojačati regionalnu međunarodnu suradnju u jugoistočnoj Europi i Latinskoj Americi.

·Te je godine provedeno nekoliko djelovanja u okviru programa Periklo koja su bila usmjerena na poticanje i održavanje snažne suradnje među nadležnim nacionalnim tijelima u jugoistočnoj Europi. To je uključivalo razmjene osoblja koje su organizirali talijanski Comando Carabinieri Antifalsificazione Monetaria (CCAFM), Guardia di Finanza (GDF) i rumunjska policija (GIRP) te razmjenu osoblja u organizaciji Hrvatske narodne banke, čiji je glavni cilj bila razmjena najbolje prakse povezane s postupcima, znanja i iskustava radi potpore hrvatskim i bugarskim vlastima u pristupanju europodručju.

·Španjolski policijski odjel Brigada de Investigación del Banco de España (BIBE) organizirao je „Tečaj osposobljavanja o krivotvorenju novca za stručnjake iz zemalja Latinske Amerike”, koji je 2022. okupio nadležna tijela iz 17 zemalja Latinske Amerike u Limi u Peruu, čime su se promicale mjere za zaštitu eura od krivotvorenja u zemljama Latinske Amerike koje su tome potencijalno podložne. Tim je djelovanjem podržano osnivanje i funkcioniranje nacionalnih središnjih ureda za krivotvorenje novca u zemljama sudionicama. Na temelju prethodnog tečaja istog formata Argentina je osnovala takav nacionalni središnji ured.

Provedbu Programa 2022. obilježilo je i nekoliko djelovanja usmjerenih na aktualne teme borbe protiv krivotvorenja valuta:

·Nekoliko djelovanja bilo je usmjereno na prijetnje krivotvorenja eura na internetu/darknetu, s posebnim naglaskom na potencijalno korištenje interneta/darkneta kao distribucijske platforme. Njemački Bundeskriminal Amt (BKA) održao je tri radionice pod nazivom COPE, na kojima je prikupljeno znanje i predstavljene su istražne tehnike koje su potrebne za istrage krivotvorenja novca na internetu/darknetu te je razmijenjena najbolja praksa s pomoću studija slučaja na kojima su sudionici prošli kroz različite korake istrage digitalnog krivotvorenog novca. Osim toga, distribucija krivotvorina na darknetu/internetu bila je jedna od ključnih tema konferencija koje su organizirale nizozemska policija i Banka Portugala.

·Nekoliko djelovanja bilo je posvećeno drugim prioritetima, a to su borba protiv visokokvalitetnih vrsta krivotvorina, provedba Uredbe (EU) br. 1210/2010 i postupanje s eurokovanicama neprikladnim za optjecaj. Djelovanja s tim fokusom uključivala su osposobljavanje tehničkih stručnjaka za analizu krivotvorenih kovanica u organizaciji španjolske središnje banke (Banco de Espana), kao i četvrti sastanak Platforme 1210 koji je organizirala Komisija i na kojem su se okupili dionici iz industrije strojeva za obradu kovanica i nacionalnih centara za analizu kovanica.

4.Praćenje kvantitativnih i kvalitativnih pokazatelja

U članku 12. stavku 2. Uredbe (EU) 2021/840 navedeno je da bi se u ovom izvješću trebali uzeti u obzir kvantitativni i kvalitativni pokazatelji programa „Periklo IV”. U nastavku su navedeni godišnji podaci o tim pokazateljima.

1.Broj otkrivenih krivotvorenih eura (novčanice: 376 000 u 2022./kovanice: 297 998 u 2022).: cilj tog pokazatelja držati je broj otkrivenih krivotvorenih eura (novčanice i kovanice) pod kontrolom unutar raspona od +/–5 % u odnosu na prosjek razdoblja 2014.–2020. (671 000/174 112). Manje je krivotvorenih novčanica, dok je krivotvorenih kovanica više nego što se očekivalo. No treba napomenuti da Program i ti pokazatelji nisu izravno povezani jer na kretanja pokazatelja utječu razni vanjski čimbenici. Ti vanjski čimbenici uključuju napredak policijskih istraga, količinu proizvedenih krivotvorina i utjecaj pandemije bolesti COVID-19 na optjecaj gotovine.

2.Broj uništenih ilegalnih tiskara (10 u 2022.): cilj je održati broj uništenih ilegalnih tiskara pod kontrolom, unutar raspona od prosječno +/–10 % u odnosu na 2019. (22). Broj uništenih ilegalnih tiskara 2022. niži je od očekivanog. Kako je objašnjeno u pokazatelju 1, Program i taj pokazatelj samo su neizravno povezani jer na kretanja pokazatelja utječu razni vanjski čimbenici.

3.Broj jedinstvenih nadležnih tijela koja podnose prijavu za Program (6 u 2022.): tim pokazateljem nastoji se izmjeriti zanimanje nadležnih nacionalnih tijela za Program. Cilj za 2024. jest 12, a za 2027. 24. Činjenica da je broj jedinstvenih podnositelja zahtjeva u drugoj godini dosegnuo 50 % cilja za 2024. u skladu je s očekivanjima.

4.Stopa zadovoljstva sudionika u djelovanjima koja se financiraju u okviru Programa (100 % u 2021.): tim pokazateljem mjeri se kvaliteta osposobljavanja iz perspektive sudionika. Cilj je 75 %. Stopa pozitivnih povratnih informacija znatno je viša od cilja.

5.Povratne informacije sudionika koji su već sudjelovali u prethodnim djelovanjima u okviru programa Periklo o učinku Programa na njihove aktivnosti za zaštitu eura od krivotvorenja (97,51 % u 2022.): tim pokazateljem mjeri se održivost djelovanja u okviru Programa. Cilj je 75 %. Postotak pozitivnih povratnih informacija znatno je viši od cilja.

5.Zaključci i daljnji koraci

Program „Periklo IV” i dalje će, kao i njegov prethodnik, biti važno i učinkovito sredstvo u borbi protiv krivotvorenja. Taj je program osnova za izradu studija, održavanje i razvoj suradnje te za razmjenu najbolje prakse među svim sudionicima uključenima u borbu protiv krivotvorenja eura. Na to upućuje i činjenica da su u 2022. preuzete obveze za 97,41 % ukupnog proračuna, što odražava zanimanje država članica za Program.

Komisija redovito dijeli rezultate djelovanja koja se financiraju u okviru Programa sa stručnjacima iz Stručne skupine u području krivotvorenja eura (ECEG). Godine 2021. održana su tri sastanka ECEG-a. Program obilježava visoka razina dosljednosti i komplementarnosti s drugim relevantnim programima i djelovanjima na razini Unije jer je isključivo posvećen sprečavanju i borbi protiv posebnog oblika organiziranog kriminala, tj. krivotvorenja eura. Ta komplementarnost jasna je u odnosu na Instrument za tehničku pomoć i razmjenu informacija (TAIEX) Glavne uprave NEAR, koji se najčešće upotrebljava kao potpora pregovorima o pristupanju, te u odnosu na Fond za unutarnju sigurnost – policija Glavne uprave HOME 6 , koji obuhvaća sprečavanje kaznenih djela i općenito borbu protiv kriminala. Otkad je krivotvorenje novca uključeno u prioritete operativnog akcijskog plana EMPACT-a 7 Komisija usko surađuje s koordinatorom EMPACT-a kako bi se maksimalno povećala komplementarnost tih dvaju izvora financiranja.

Na temelju rezultata provedbe Programa i stalne analize novih prijetnji, o čemu se raspravljalo u okviru ECEG-a, utvrđeni su sljedeći prioriteti za 2023. 8 :

·podupiranje aktivnosti čiji je cilj poboljšanje suradnje među državama članicama koje su posebno pogođene proizvodnjom i distribucijom krivotvorina,

·poticanje suradnje s tijelima trećih zemalja u kojima postoji sumnja ili dokazi o proizvodnji krivotvorenih eura,

·održavanje učinkovitog okvira za zaštitu eura u jugoistočnoj Europi,

·tematska kretanja:

odistribucija krivotvorina i visokokvalitetnih komponenti na darknetu i internetska distribucija novčanica koje se upotrebljavaju pri snimanju filmova („movie money”) i lažnih novčanica („prop copy”) (uključujući novčanice s izmijenjenim dizajnom),

opodrška osnivanju/jačanju nacionalnih središnjih ureda,

oeurokovanice: borba protiv visokokvalitetnih vrsta krivotvorina, provedba Uredbe (EU) br. 1210/2010 i postupanje s eurokovanicama neprikladnim za optjecaj.

(1) Uredba (EU) 2021/840 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. svibnja 2021. o uspostavi Programa razmjene, pomoći i osposobljavanja za zaštitu eura od krivotvorenja za razdoblje 2021.–2027. (program „Periklo IV”) i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 331/2014.
(2) Uredba Vijeća (EU) 2021/1696 od 21. rujna 2021. o proširenju primjene Uredbe (EU) 2021/840 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa razmjene, pomoći i osposobljavanja za zaštitu eura od krivotvorenja za razdoblje 2021.–2027. (program „Periklo IV”) na države članice nesudionice.
(3)  Sveobuhvatan pregled djelovanja u okviru programa Periklo za koja su 2022. preuzete obveze nalazi se u Prilogu I.
(4)    Sveobuhvatan pregled djelovanja u okviru programa Periklo koja su provedena 2022. nalazi se u Prilogu II.
(5)  Svi podaci odnose se na djelovanja financirana u okviru programa „Periklo IV” i na djelovanja financirana u okviru programa „Periklo 2020.”
(6)

 Uredba (EU) br. 513/2014 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. travnja 2014. o uspostavljanju, u okviru Fonda za unutarnju sigurnost, Instrumenta za financijsku potporu u području policijske suradnje, sprečavanja i suzbijanja kriminala i upravljanja krizama i stavljanju izvan snage Odluke Vijeća 2007/125/PUP (SL L 150, 20.5.2014., str. 93.).

(7)  EMPACT (Europska multidisciplinarna platforma za borbu protiv kaznenih djela) jest inicijativa u području sigurnosti koju su pokrenule države članice EU-a radi utvrđivanja, određivanja prioriteta i uklanjanja prijetnji organiziranog i ozbiljnog međunarodnog kriminala. EMPACT je 2021. postao trajni instrument kako je utvrđeno u zaključcima Vijeća o trajnom nastavku ciklusa politike EU-a za borbu protiv organiziranog i teškog međunarodnog kriminala. Bugarska je država članica koordinatorica za prioritet EMPACT-a koji obuhvaća kaznena djela u području intelektualnog vlasništva te krivotvorenja robe i valuta.
(8)

 Prioriteti Programa za 2022. ključan su dio godišnjeg programa rada, koji je priložen ODLUCI KOMISIJE od 28. siječnja 2022. o financiranju programa „Periklo IV” i donošenju godišnjeg programa rada za 2022., C(2022) 406 final.


Bruxelles, 2.8.2023.

COM(2023) 468 final

PRILOG

IZVJEŠĆU KOMISIJE
EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU I EUROPSKOJ SREDIŠNJOJ BANCI


o provedbi i rezultatima programa Periklo IV za zaštitu eura od krivotvorenja u 2022.













Prilog I.: Pregled djelovanja za koja su preuzete obveze u 2022.

Organizator 1

Naziv djelovanja

Mjesto i datum

Doprinos Komisije

(odobreni iznos u EUR)

Seminari

HNB

HR

Peta konferencija balkanske mreže za zaštitu eura (BNEP)

Rovinj, Crveni otok

(Otok Sv. Andrija) (HR)

15.–18. svibnja 2023.

93 558,66

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

Europska komisija

GU ECFIN

Četvrti sastanak platforme 1210

Madrid (ES)

4.–5. listopada 2022. 

116 564,57

Glavni cilj djelovanja: povećanje učinkovitosti u provjeri autentičnosti eurokovanica i klasifikaciji krivotvorenih eurokovanica.

Tehnička osposobljavanja

BIBE

Španjolska

Tečaj osposobljavanja o krivotvorenju novca za stručnjake iz zemalja Latinske Amerike 2023. (tečaj Bogota 2023.)

Bogota (CO)

21.–24. studenoga 2022. 

197 188,70

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

Europska komisija

ECFIN

Osposobljavanje za zaštitu eura od krivotvorenja

Kišinjev (MD)

21.–22. ožujka 2023.

91 622,19

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

Razmjene osoblja

CC AFM

Italija

Razmjena osoblja u području istraživačkih tehnika za borbu protiv krivotvorenja novca (SEITACC-2)

Rim, Italija

tečajevi osposobljavanja i posjeti zemljama sudionicama 2022.

103 773,67

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

BDE

Španjolska

Razmjena osoblja u svrhu dijeljenja postupaka, znanja i iskustva radi poboljšanja internih metoda rada u njemačkim i španjolskim nacionalnim centrima za analizu

(Razmjena osoblja DE-ES)

Madrid, Španjolska

(travanj 2023.)

Mainz, Njemačka

(svibanj 2023.)

103 773,67

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

HNB

HR

Razmjena osoblja u svrhu dijeljenja postupaka, znanja i iskustva radi potpore hrvatskim i bugarskim nadležnim tijelima u pristupanju europodručju

(SEEC – Razmjena osoblja za borbu protiv krivotvorenja eura)

Lisabon, Portugal

(studeni) 2022.

Madrid, Španjolska

(rujan 2022.)

Zagreb, Hrvatska

(veljača–ožujak 2023.)

29 355,46

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

Studija

Europska komisija

ECFIN

Studija o novčanicama koje se upotrebljavaju pri snimanju filmova („movie money”), lažnim novčanicama („prop copy”) i drugim novčanicama s izmijenjenim dizajnom

Bruxelles

199 815

Glavni cilj djelovanja: izraditi cjelovit pregled proizvodnje, distribucije i puštanja u optjecaj novčanica koje se upotrebljavaju pri snimanju filmova („movie money”), lažnih novčanica („prop copy”) i drugih novčanica s izmijenjenim dizajnom u EU-u i međunarodnom kontekstu.

Alat eGrants

Europska komisija

ECFIN

Alat eGrants: godišnja naknada za alat eGrants

Bruxelles

27 350

Za upotrebu alata eGrants plaća se godišnja naknada, kojom se pridonosi održivosti i timu za tehničku potporu platforme eGrants koji izvršava zahtjeve za izmjene te osigurava infrastruktura poslužitelja.

(1)

   Puni nazivi organizatora nalaze se na popisu nadležnih nacionalnih tijela iz članka 2. točke (b) Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, SL C 264, 12.8.2015., str. 2. 29. 


Bruxelles, 2.8.2023.

COM(2023) 468 final

PRILOG

IZVJEŠĆU KOMISIJE
EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU I EUROPSKOJ SREDIŠNJOJ BANCI

o provedbi i rezultatima programa Periklo IV za zaštitu eura od krivotvorenja u 2022.












Prilog II.: Pregled djelovanja za koja su preuzete obveze od 2019. do 2022.

a)Djelovanja u okviru programa Periklo IV (VFO za razdoblje 2021.– 2027.) za koja su obveze preuzete 2021., a provedena su 2022.

Organizator 1

Naziv djelovanja i vrsta aktivnosti

Mjesto i datum

Doprinos Komisije

(odobreni iznos u EUR)

BKA

Njemačka

COPE (engl. counterfeit – OSINT – POST – enquiries) – istrage u vezi s internetom/darknetom – zaštita eura

Östrich-Winkel (DE):

2.–5. svibnja 2022.

Seeon (DE):

9.–12. kolovoza 2022.

Beč (AT):

6.–9. rujna 2022.

197 012

Tehničko osposobljavanje

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

Banco de Portugal

Zaštita eura – Borba protiv krivotvorenja i prijevara povezanih s euronovčanicama (poznavanje eura)

Lisabon (PT)

26.–28. listopada 2022. 

58 901,85

Seminar

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva. 

CC AFM

Italija

Razmjena osoblja u području istraživačkih tehnika za borbu protiv krivotvorenja novca (SEITACC)

Rim (IT)

tečajevi osposobljavanja i posjeti zemljama sudionicama

travanj–prosinac 2022.

75 508,70

Razmjena osoblja

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

BIBE

Španjolska

Tečaj osposobljavanja o krivotvorenju novca za stručnjake iz zemalja Latinske Amerike za 2022. (Curso Lima)

Lima (PE)

22.–25. studenoga 2022. 

216 884,55

Tehničko osposobljavanje

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

b)Djelovanje u okviru programa Periklo IV (VFO za razdoblje 2021.– 2027.) za koje su obveze preuzete 2021., a provedeno je 2023.

Organizator1

Naziv djelovanja i vrsta aktivnosti

Mjesto i datum

Doprinos Komisije

(odobreni iznos u EUR)

BDE

Španjolska

Aktivnost osposobljavanja tehničkih stručnjaka za analizu krivotvorenih kovanica

Madrid (ES)

24.–25. svibnja 2023.

42 019,70

Tehničko osposobljavanje

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

c)Djelovanje u okviru programa Periklo IV (VFO za razdoblje 2021.– 2027.) za koje su obveze preuzete 2022., djelomično je provedeno 2022., a treba se dovršiti 2023.

Organizator1

Naziv djelovanja i vrsta aktivnosti

Mjesto i datum

Doprinos Komisije

(odobreni iznos u EUR)

HNB

HR

Razmjena osoblja s ciljem dijeljenja postupaka, znanja i iskustva radi potpore hrvatskim i bugarskim nadležnim tijelima u pristupanju europodručju

(SEEC – Razmjena osoblja za borbu protiv krivotvorenja eura)

Razmjena osoblja u Portugalu

studeni 2022.

29 355,46

Razmjena osoblja u Hrvatskoj

veljača–ožujak 2023.

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

d)Djelovanja u okviru programa Periklo 2020. (VFO za razdoblje 2014.–2020.) za koja su obveze preuzete 2019./2020., a dovršena su 2022.

Organizator

Naziv djelovanja i vrsta aktivnosti

Mjesto i datum

Doprinos Komisije

(odobreni iznos u EUR)

BDP

Portugal

Poznavanje eura i borba protiv krivotvorenja

Lisabon (PT)

20.–24. lipnja 2022.

69 353,65

Seminar

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

BDE

ES

Aktivnost osposobljavanja tehničkih stručnjaka za analizu krivotvorenih kovanica

Madrid (ES)

25.–26. svibnja 2022.

41 243,69

Tehničko osposobljavanje

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

BDE

ES

Razmjena osoblja s ciljem dijeljenja postupaka, znanja i iskustva radi poboljšanja internih metoda rada u francuskim i španjolskim nacionalnim centrima za analizu

Pariz (FR)

ožujak 2022.

Madrid (ES)

srpanj 2022.

30 629,05

Razmjena osoblja

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

Nacionalna policija

Nizozemska

Svijest o krivotvorenju vrijednosnih isprava, eura i borba protiv krivotvorenja

Rotterdam (NL)

158 353,48

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

e)Djelovanja u okviru programa Periklo 2020. (VFO za razdoblje 2014.– 2020.) za koja su obveze preuzete 2019./2020., djelomično su provedena 2022., a trebaju se dovršiti 2023.

Organizator1

Naziv djelovanja i vrsta aktivnosti

Mjesto i datum

Doprinos Komisije

(odobreni iznos u EUR)

GDF

IT

Suzbijanje krivotvorenja eura putem seminara i razmjena osoblja među tijelima kaznenog progona i nacionalnim središnjim bankama – seminar i razmjene osoblja

Posjeti zemljama sudionicama

u 2022.

51 807,80

Rim/Napulj (IT):

20.–24. ožujka 2023.

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

GIRP

RO

ASPASIA – Konferencija Sedam mora i razmjena osoblja između zemalja jugoistočne Europe i država članica EU-a koje nisu članice europodručja – seminar i studijski posjeti

Posjeti zemljama sudionicama

u 2022.

112 179,14

Bukurešt (RO)

27. veljače–

2. ožujka 2023.

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

f)Djelovanja u okviru programa Periklo 2020. (VFO za razdoblje 2014.–2020.) za koja su obveze preuzete 2019./2020., a trebaju se dovršiti 2023.

Organizator1

Naziv djelovanja i vrsta aktivnosti

Mjesto i datum

Doprinos Komisije

(odobreni iznos u EUR)

UCIFM

IT

Pravni i operativni okvir za krivotvoreni novac u Europi i Kini – seminar

Rim (IT):

datum još nije određen

116 995,20

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

Monnaie de Paris, FR

Nanoguard 3, razvoj i industrijska proizvodnja kovanica s visokosigurnosnim obilježjima –

studija

Studija u kojoj sudjeluju kovnice iz Austrije, Francuske i Njemačke

siječanj 2021.–ožujak 2022.

209 250

Glavni cilj djelovanja: jačanje suradnje i razmjena znanja i iskustva.

(1)

   Puni nazivi organizatora nalaze se na popisu nadležnih nacionalnih tijela iz članka 2. točke (b) Uredbe Vijeća (EZ) br. 1338/2001, SL C 264, 12.8.2015., str. 2. 29.