EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 20.3.2023.
COM(2023) 145 final
IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU
o izvršavanju ovlasti za donošenje delegiranih akata koja je Komisiji dodijeljena Direktivom (EU) 2018/1972 Europskog parlamenta i Vijeća o Europskom zakoniku elektroničkih komunikacija
1.UVOD
Europski parlament i Vijeće donijeli su 11. prosinca 2018. Direktivu (EU) 2018/1972 o Europskom zakoniku elektroničkih komunikacija (Zakonik). Direktiva je stupila na snagu 20. prosinca 2018., a države članice u nacionalne su je pravne sustave morale prenijeti do 21. prosinca 2020.
Tom je direktivom Komisija ovlaštena za donošenje delegiranih akata za:
a)utvrđivanje jedinstvenih maksimalnih cijena završavanja glasovnih poziva u pokretnim mrežama u cijeloj Uniji i jedinstvenih maksimalnih cijena završavanja glasovnih poziva u nepokretnim mrežama u cijeloj Uniji (cijene završavanja glasovnih poziva u cijeloj Uniji), koje se propisuju za svakog pružatelja usluga završavanja glasovnih poziva u pokretnim mrežama odnosno nepokretnim mrežama u bilo kojoj državi članici – članak 75. stavak 1. Zakonika;
b)dopunu članka 109. stavaka 2., 5. i 6. mjerama potrebnima za osiguravanje kompatibilnosti, interoperabilnosti, kvalitete, pouzdanosti i neprekinutosti komunikacije prema hitnim službama u Uniji u pogledu rješenja za utvrđivanje lokacije pozivatelja, pristupa za krajnje korisnike s invaliditetom i usmjeravanje prema najprimjerenijoj točki sigurnosnog poziva (PSAP) – članak 109. stavak 8. Zakonika;
c)izmjene priloga V., VI., IX., X. i XI. Direktivi kako bi se uvažio tehnološki i društveni razvoj ili promjene u potražnji na tržištu – članak 116. Zakonika.
2.PRAVNA OSNOVA
Ovo izvješće propisano je člankom 117. stavkom 2. Europskog zakonika elektroničkih komunikacija. U skladu s tom odredbom ovlast za donošenje delegiranih akata Komisiji je dodijeljena na razdoblje od pet godina počevši od 20. prosinca 2018. (tj. do 20. prosinca 2023.).
Delegiranje ovlasti prešutno se produljuje za razdoblja jednakog trajanja, osim ako se Europski parlament ili Vijeće tom produljenju usprotive najkasnije tri mjeseca prije kraja svakog razdoblja.
Komisija mora izraditi izvješće o delegiranju ovlasti najkasnije devet mjeseci prije kraja razdoblja od pet godina (tj. do 20. ožujka 2023.).
3.IZVRŠAVANJE DELEGIRANIH OVLASTI U TEKUĆEM RAZDOBLJU
U izvještajnom razdoblju (od 20. prosinca 2018. do 20. ožujka 2023.) Komisija je ovlast za donošenje delegiranih akata izvršila u pogledu sljedećih odredaba Direktive:
·Članak 75. stavak 1. – Delegirana uredba Komisije (EU) 2021/654 оd 18. prosinca 2020. o dopuni Direktive (EU) 2018/1972 Europskog parlamenta i Vijeća utvrđivanjem jedinstvene maksimalne cijene završavanja glasovnih poziva u pokretnim mrežama u cijeloj Uniji i jedinstvene maksimalne cijene završavanja glasovnih poziva u nepokretnim mrežama u cijeloj Uniji.
Člankom 75. stavkom 1. Zakonika od Komisije se zahtijeva da do 31. prosinca 2020. donese delegirani akt kojim se utvrđuju jedinstvena maksimalna cijena završavanja glasovnih poziva u pokretnim mrežama u cijeloj Uniji i jedinstvena maksimalna cijena završavanja glasovnih poziva u nepokretnim mrežama u cijeloj Uniji. Komisija se pritom mora pridržavati načela, kriterija i parametara iz Priloga III. Zakoniku. Delegirana uredba Komisije donesena je u skladu sa zahtjevima i u roku utvrđenom u Zakoniku.
Delegiranom uredbom utvrđene su maksimalne cijene završavanja poziva koje pružatelji usluga završavanja glasovnih poziva u pokretnim mrežama ili završavanja glasovnih poziva u nepokretnim mrežama mogu međusobno naplaćivati za usluge završavanja poziva u pokretnim i nepokretnim mrežama u EU-u. Zahvaljujući jedinstvenoj maksimalnoj cijeni na razini Unije smanjuje se rascjepkanost i stvara konkurentnije prekogranično okruženje, od čega u konačnici koristi imaju europski potrošači jer su cijene niže, a ponuda usluga fiksnih i mobilnih poziva raznovrsnija. Nadalje, budući da nacionalna regulatorna tijela više nisu obvezna izrađivati troškovne modele za izračun isplativih cijena, tom je delegiranom uredbom znatno smanjeno administrativno opterećenje nacionalnih regulatora u cijeloj Uniji.
Dionici su bili pozvani da od 26. srpnja do 8. studenoga 2019. na portalu „Iznesite svoje mišljenje” sudjeluju u javnom savjetovanju o aspektima uvođenja jedinstvenih maksimalnih cijena završavanja glasovnih poziva u cijeloj Uniji. S državama članicama o nacrtu se delegirane uredbe raspravljalo u okviru Stručne skupine za cijene završavanja glasovnih poziva u EU-u od 10. veljače 2020. do 17. veljače 2021. U skladu s člankom 75. stavkom 1. mišljenje Tijela europskih regulatora za elektroničke komunikacije (BEREC) dostavljeno je 10. listopada 2020. Ni Vijeće ni Europski parlament nisu uložili prigovor na nacrt delegirane uredbe tijekom razdoblja provjere, koje je isteklo 2. travnja 2021.
·Članak 109. stavak 8. – Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/444 оd 16. prosinca 2022. o dopuni Direktive (EU) 2018/1972 Europskog parlamenta i Vijeća mjerama za osiguravanje učinkovitog pristupa hitnim službama putem komunikacije prema hitnim službama na jedinstveni europski broj za hitne slučajeve 112.
Člankom 109. stavkom 8. Zakonika od Komisije se zahtijeva da do 21. prosinca 2022. donese prvi delegirani akt kojim se dopunjuju stavci 2., 5. i 6. tog članka.
Cilj je te delegirane uredbe osigurati učinkovit pristup hitnim službama putem komunikacije prema njima na jedinstveni europski broj za hitne slučajeve 112 u državama članicama. Tom delegiranom uredbom dopunjene su odredbe Zakonika u mjeri u kojoj je to potrebno za postizanje tog cilja. Njome su propisani parametri kriterija za lokaciju pozivatelja, zahtjevi u pogledu funkcionalne ekvivalentnosti za pristup hitnim službama za krajnje korisnike s invaliditetom i obveze u pogledu učinkovitosti usmjeravanja prema najprimjerenijoj pristupnoj točki sigurnosnog poziva (PSAP). Države članice dužne su izvješćivati o provedbi tih zahtjeva te o nadogradnji nacionalnog PSAP sustava kako bi bio sposoban za primanje, javljanje na i obradu komunikacije prema hitnim službama pomoću tehnologije s komutacijom paketa.
Dionici su bili pozvani da se od 8. kolovoza do 12. rujna 2022. očituju o nacrtu delegirane uredbe objavljenom na portalu „Iznesite svoje mišljenje”. S državama članicama o nacrtu se delegirane uredbe raspravljalo u okviru Stručne skupine za komunikaciju prema hitnim službama od 6. svibnja do 8. rujna 2022. U skladu s člankom 109. stavkom 8. mišljenje BEREC-a dostavljeno je 14. listopada 2022. Ni Vijeće ni Europski parlament nisu uložili prigovor na nacrt delegirane uredbe tijekom razdoblja provjere, koje je isteklo 17. veljače 2023.
·Članak 116. – Komisija još nije izvršila ovlast za donošenje delegiranih akata dodijeljenu tim člankom. Tehnološki i društveni razvoj ni promjene u potražnji na tržištu dosad još nisu rezultirali potrebom za izmjenama priloga V., VI., IX. i XI. Zakoniku.
4.ZAKLJUČCI
Komisija je pravilno izvršila svoje delegirane ovlasti te poziva Europski parlament i Vijeće da prime ovo izvješće na znanje.
Komisija smatra da bi trebala zadržati delegirane ovlasti na temelju Direktive (EU) 2018/1972 jer je obvezna svakih pet godina preispitati delegirani akt donesen na temelju članka 75. stavka 2. Zakonika. Rok za preispitivanje Delegirane uredbe Komisije 2021/654 je 18. prosinca 2025.
Usto, Komisija smatra da bi trebala zadržati delegirane ovlasti na temelju članka 109. stavka 8. kako bi mogla donositi mjere koje pridonose učinkovitosti komunikacija prema hitnim službama u skladu s tehnološkim razvojem u tom području.
Nadalje, Komisija će u budućnosti možda morati donijeti delegirane akte radi izmjene priloga Direktivi kako bi se uvažio tehnološki i društveni razvoj ili promjene u potražnji na tržištu.