29.9.2023   

HR

Službeni list Europske unije

C 349/121


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o deterdžentima i površinski aktivnim tvarima, izmjeni Uredbe (EU) 2019/1020 i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 648/2004

(COM(2023) 217 final – 2023/0124 (COD))

(2023/C 349/19)

Izvjestiteljica:

Violeta JELIĆ

Zahtjev za savjetovanje:

Europski parlament, 1.6.2023.

Vijeće, 7.6.2023.

Pravna osnova:

članak 114. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

Nadležna stručna skupina:

Stručna skupina za jedinstveno tržište, proizvodnju i potrošnju

Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

29.6.2023.

Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

12.7.2023.

Plenarno zasjedanje br.:

580

Rezultat glasanja

(za/protiv/suzdržani):

193/1/2

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) pozdravlja ažuriranje i pojednostavnjenje Uredbe (EZ) br. 648/2004 (1) o deterdžentima, uklanjanje suvišnih ili zastarjelih elemenata i zadržavanje onih koji dobro funkcioniraju, ali smatra da povećano administrativno opterećenje koje proizlazi iz drugih aspekata prijedloga promjene neutralizira ili premašuje mogućnosti za racionalizaciju.

1.2.

EGSO naglašava da je važno osigurati usklađenost i dosljednost između revizije Uredbe o deterdžentima i drugih zakonodavnih i tehničkih promjena, poput onih povezanih s Uredbom o razvrstavanju, označivanju i pakiranju (EZ) br. 1272/2008 (2) (Uredba CLP) i ekološkim dizajnom za održive proizvode.

1.3.

EGSO se u potpunosti zalaže za to da se osigura sigurnost potrošača i profesionalnih korisnika, ali smatra da su novi zahtjevi u pogledu deterdženata koji sadrže mikroorganizme neopravdano konzervativni, nefleksibilni i da sadržavaju proturječnosti. EGSO preporučuje da se ta pravila prilagode kako bi bila dosljednija, kako interno tako i s drugim politikama, i kako bi se podupirale, a ne sprječavale inovacije u toj novoj kategoriji proizvoda.

1.4.

EGSO pozdravlja jednake uvjete utvrđene za nadzor tržišta deterdženata i površinski aktivnih tvari proizvedenih u Europskoj uniji i uvezenih u nju. Međutim, smatra da je obveza izrade putovnice za proizvod i obavješćivanja za svaku seriju deterdženta/površinske tvari pretjerano zahtjevna i preporučuje da se uspostavi prikladniji način za aktiviranje ažuriranja putovnice za proizvode.

1.5.

EGSO traži dodatna pojašnjenja o dodanoj vrijednosti putovnice za proizvode i oznake CE za nadzor tržišta jer Komisijina procjena učinka ne sadržava te informacije. EGSO napominje da lažna oznaka CE može ugroziti sigurnost potrošača i korisnika i narušiti jednake uvjete za gospodarske subjekte koji poštuju propise.

1.6.

EGSO naglašava važnost pravodobnog uvođenja posebnih i tehničkih zahtjeva kako bi se omogućila provedba te stoga preporučuje da prijelazna razdoblja započnu tek nakon donošenja relevantnog dodatnog zakonodavstva.

1.7.

EGSO podržava ideju da se jasnoća i čitljivost oznaka proizvoda poboljša uklanjanjem preklapanja između različitih zakonodavstava, pojednostavnjenjem sadržaja oznaka i učinkovitom upotrebom digitalnog označivanja. EGSO smatra da za pretpakirane proizvode trebaju postojati iste mogućnosti digitalizacije označivanja kao za ponovno punjenje i da se deterdženti mogu jasnije označivati piktogramima odnosno ikonama nego tekstom.

2.   Kontekst mišljenja

2.1.

Prijedlogom se ažuriraju postojeća pravila o deterdžentima s obzirom na ciljeve europskog zelenog plana, strategiju održivosti u području kemikalija i nedavno donesenu Komunikaciju Komisije o dugoročnoj konkurentnosti EU-a. Cilj je Prijedloga pojednostaviti tržišna pravila ukidanjem zahtjeva koji se smatraju nepotrebnima ili suvišnima, uvođenjem dobrovoljnog digitalnog označivanja praveći razliku između pretpakiranih proizvoda i proizvoda koji se prodaju u obliku ponovnog punjenja, olakšavanjem prodaje inovativnih sigurnih proizvoda uvođenjem sigurnosnih zahtjeva za mikroorganizme te jačanjem provedbe uvođenjem putovnice za proizvode.

2.2.

Opće odredbe Prijedloga sadrže definicije „deterdženata”, „površinski aktivnih sredstava” i drugih pojmova koji se spominju u tekstu predložene uredbe, od kojih su neki ažurirani i pojašnjeni.

2.3.

Za deterdžente i površinski aktivne tvari utvrđuju se zahtjevi u pogledu slobodnog kretanja, biorazgradivosti, upotrebe mikroorganizama u deterdžentima i ograničenja sadržaja fosfata i drugih spojeva fosfora. Posljednja tri zahtjeva dodatno su razrađena u prilozima predloženoj uredbi.

2.4.

Prilog I. sadržava kriterije potpune biorazgradivosti i metode ispitivanja za površinski aktivne tvari, same po sebi i sadržane u deterdžentima. Ti su kriteriji i metode ispitivanja u suštini nepromijenjeni u odnosu na odredbe Uredbe (EZ) br. 648/2004 jer su i dalje primjereni svrsi i suvremeni. Uklonjeni su zastarjeli kriteriji primarne biorazgradivosti, kao i postupak odstupanja za površinski aktivne tvari koje ne ispunjavaju kriterije potpune biorazgradivosti (upotrijebljen samo jednom, s unosom u prijašnji Prilog V. koji je istekao 2019., pa se više ne smatra potrebnim).

2.5.

U Prilogu II. uvode se zahtjevi za deterdžente koji sadržavaju mikroorganizme s ciljem utvrđivanja usklađenih pravila kojima se uređuje sigurnost takvih proizvoda i relevantnih metoda ispitivanja za dokazivanje sukladnosti s tim pravilima. Zahtjevi propisuju (sojeve) mikroorganizama koji se mogu koristiti na temelju njihove formalne identifikacije te zahtjev da pripadaju i rizičnoj skupini I. definiranoj Direktivom 2000/54/EZ (3) (biološki agensi na radu) i popisu priznatih pretpostavki o sigurnosti (QPS) Europske agencije za sigurnost hrane (EFSA). Osim toga, Prilogom se zabranjuje upotreba određenih patogenih organizama ili genetski modificiranih mikroorganizama i tvrdnji o antimikrobnim sredstvima ili dezinfekcijskom učinku, osim ako su deterdženti u skladu s Uredbom (EU) br. 528/2012 (4) o biocidnim proizvodima, kao i stavljanje na tržište deterdženata u obliku ponovnog punjenja koji sadržavaju mikroorganizme. Nadalje, u Prilogu se utvrđuju obvezni zahtjevi za ispitivanje deterdženata koji sadržavaju mikroorganizme, uključujući ispitivanja koja provode treće strane kako bi se potkrijepile sve tvrdnje o djelovanju mikroorganizama, i in vivo ispitivanje akutne inhalacijske toksičnosti (ispitivanje B.2. u skladu s Uredbom (EZ) br. 440/2008 (5), odnosno OECD-ova smjernica za ispitivanje TG 403).

2.6.

Prijedlogom se ne mijenjaju detaljna ograničenja sadržaja fosfata i drugih spojeva fosfora iz Uredbe (EZ) br. 648/2004.

2.7.

U Prijedlogu se opisuju obveze gospodarskih subjekata, odnosno proizvođača, uvoznika, distributera i novouvedena uloga ovlaštenog zastupnika. Ukida se bivša obveza proizvođača da ima poslovni nastan u Uniji, ali proizvođači izvan Unije moraju pisanim ovlaštenjem imenovati ovlaštenog zastupnika za obavljanje određenih zadaća (za razliku od proizvođača unutar Unije, za koje to nije obaveza).

2.8.

Prijedlogom se uvodi novi postupak ocjenjivanja sukladnosti koji trebaju provesti proizvođači deterdženata ili površinski aktivnih tvari, koji se temelji na modulu A Odluke br. 768/2008/EZ (interna kontrola proizvodnje). Postupak uključuje vlastitu izjavu o sukladnosti i iziskuje da se izradi tehnička dokumentacija koja sadržava opis deterdženta i njegove uporabe, izvješća o ispitivanjima provedenima radi dokazivanja sukladnosti i list s podacima o sastojcima.

2.9.

Utvrđuju se zahtjevi za oznaku CE i označivanje deterdženata i površinski aktivnih tvari, uključujući pravila za uvođenje digitalnog označivanja ako ga gospodarski subjekt odluči upotrebljavati. Uvjeti označivanja detaljnije su opisani u Prilogu V. i sadrže specifikacije za označivanje sadržaja, informacije o doziranju koje se mogu izostaviti s fizičke oznake ako su navedene na digitalnoj oznaci i pojednostavnjenu tablicu za doziranje deterdženata za pranje rublja koji se koriste u kućanstvu. Prijedlogom se uvodi i koncept nosača podataka koji se upotrebljava za pristup digitalnoj oznaci, koja mora biti prisutna na deterdžentu ili površinski aktivnoj tvari, njezinu pakiranju ili popratnoj dokumentaciji.

2.10.

U Prijedlogu su utvrđeni zahtjevi i sadržaj putovnice za proizvode koja je uvedena kao sredstvo za olakšavanje izjave o sukladnosti (putem središnjeg registra) i nadzora tržišta za deterdžente ili površinski aktivne tvari koji se stavljaju na tržište. Putovnici za proizvode pristupa se putem istog nosača podataka o proizvodu kako je prethodno navedeno i osmišljena je da bude interoperabilna sa svakom putovnicom za proizvode koja je uvedena, na primjer, na temelju zakonodavstva o ekološkom dizajnu za održive proizvode. Od Komisije se zahtijeva da donese provedbeni akt kojim se propisuju tehnički zahtjevi za putovnicu za proizvode i nosač podataka.

2.11.

Komisija se ovlašćuje za donošenje budućih delegiranih akata radi prilagodbe zahtjeva opisanih u prethodnim poglavljima tehničkim, znanstvenim i tržišnim kretanjima.

2.12.

Prijelazne i završne odredbe u članku 32. uključuju posebnu klauzulu o preispitivanju zahtjeva koji se odnose na deterdžente koji sadržavaju mikroorganizme, kojom se od Komisije zahtijeva da procijeni relevantnost i djelotvornost tih pravila najkasnije tri godine nakon stupanja predmetne Uredbe na snagu.

3.   Opće i posebne napomene

3.1.

Europski gospodarski i socijalni odbor smatra da su ciljevi Uredbe (EZ) br. 648/2004 o deterdžentima (dalje u tekstu „Uredba o deterdžentima”) relevantni, da ona dobro funkcionira i da je u velikoj mjeri ostvarila svoje ciljeve.

3.2.

EGSO se slaže s namjerom Komisije da ažurira Uredbu o deterdžentima kako bi se uzele u obzir tehnološka i tržišna kretanja, kao i promjene u politikama, koje su se dogodile od donošenja Uredbe 2004. te podržava njezin cilj pojednostavnjenja zahtjeva za gospodarske subjekte, posebno MSP-ove, i uklanjanja preklapanja i udvostručavanja u odnosu na druge zakonodavne akte EU-a. EGSO pozdravlja pojednostavnjenja uvedena u Prijedlogu, ali smatra da je smanjenje administrativnog opterećenja skromnije od onoga što tvrdi Komisija i da se u praksi znatno povećava opterećenje u drugim područjima (6).

3.3.

Revizija Uredbe o deterdžentima odvija se usporedno s nekoliko drugih prijedloga za revidirano ili novo zakonodavstvo koje se također odnosi na deterdžente, uključujući Uredbu CLP ((EZ) br. 1272/2008) i novu uredbu o ekološkom dizajnu za održive proizvode. EGSO naglašava važnost osiguravanja potpune usklađenosti i dosljednosti među tim različitim zakonodavnim aktima i izbjegavanja razlika i preklapanja u njihovim odredbama.

3.4.

EGSO podržava pojednostavljenu definiciju „deterdženta” iz Prijedloga Komisije, koju će gospodarski subjekti i javna tijela lakše razumjeti i primjenjivati. Uklanjanjem upućivanja na određene kategorije sastojaka (sapune i/ili površinski aktivne tvari) iz definicije deterdženta definicija je postala uključivija, a područje primjene za buduće inovacije u kategoriji proizvoda jasnije.

3.5.

EGSO pozdravlja zadržavanje zahtjeva o biorazgradivosti površinski aktivnih tvari i ukidanje postupka odstupanja, koji se više ne primjenjuje. To gospodarskim subjektima i tijelima pojednostavljuje odredbe i čini ih jasnijima.

3.6.

EGSO smatra da su predloženi zahtjevi za deterdžente koji sadrže mikroorganizme neopravdano preskriptivni i neprikladni za deterdžente. Zahtjevi za ispitivanje navedeni u Prilogu II. smatraju se pretjerano zahtjevnima, posebno za MSP-ove. Mikroorganizmi koji se upotrebljavaju u deterdžentima za raspršivanje trebaju proći ispitivanje akutne inhalacijske toksičnost na kralježnjacima. Za svako takvo ispitivanje obično se usmrćuje 30 životinja. Time se ugrožava obveza iz Direktive 2010/63/EU (7) o zaštiti životinja koje se koriste u znanstvene svrhe, što je nepotrebno jer postoje alternativne metode za utvrđivanje sigurnosti (npr. analogijski pristup povijesnim podacima, in vitro ispitivanja s ljudskim staničnim linijama ili valjanošću dokaza, posebno uzimajući u obzir obavezni status rizične skupine 1/QPS).

3.7.

EGSO smatra neprimjerenim zahtijevati da mikroorganizmi koji se upotrebljavaju u deterdžentima budu uvršteni na EFSA-in popis priznatih pretpostavki o sigurnosti. To čak nije ni obvezan uvjet da bi se mikroorganizam mogao upotrebljavati u industriji hrane i hrane za životinje, već samo polazna točka za daljnje ocjenjivanje koje provodi EFSA. Sigurnost mikroorganizama koji nisu na popisu QPS-a za upotrebu u hrani ili hrani za životinje i dalje se može procjenjivati, ali za deterdžente takva mogućnost ne bi postojala sve dok Komisija naknadno ne bi provela formalno preispitivanje/reviziju zahtjeva. Ne smatra se proporcionalnim imati restriktivnija pravila za deterdžente nego za hranu koja se izravno unosi. S druge strane, kad bi stavljanje na popis QPS bilo obavezno, EGSO bi smatrao da je neopravdano zahtijevati da se deterdženti koji sadržavaju mikroorganizme označavaju upozorenjem da se proizvod ne smije upotrebljavati na površinama koje su u dodiru s hranom.

3.8.

Ograničavanje mikroorganizama koji se mogu upotrebljavati na način opisan u novom Prilogu II. moglo bi otežati ili blokirati inovacije i zanemaruje činjenicu da su deterdženti koji sadržavaju mikroorganizme već obuhvaćeni Uredbom o deterdžentima i drugim zakonodavstvom, kao što je Direktiva o općoj sigurnosti proizvoda i okvir koji je razvila industrija kako bi se omogućilo odgovarajuće upravljanje rizikom u pogledu mikrobnih sastojaka. Prijedlogom se deterdženti koji se stavljaju na tržište u svrhu istraživanja i razvoja izuzimaju od uvjeta propisanih u Prilogu II. točki 1., ali komercijalna uporaba novih mikroorganizama (sojeva) mogla bi se omogućiti samo primjenom klauzule o preispitivanju iz članka 32. ili delegiranih akata. EGSO preporučuje usvajanje manje restriktivnog postupka kako bi se omogućile i potaknule inovacije u tom rastućem segmentu proizvoda.

3.9.

EGSO podržava Komisiju u zadržavanju postojećih ograničenja sadržaja fosfata i drugih spojeva fosfora, koja su se od 2014. pokazala uspješnima u smanjenju uporabe fosfora i ograničavanju njegove uporabe samo na primjene u kojima je njegovo prisustvo od ključne važnosti ili bi ograničenje dovelo do još većih negativnih učinaka na okoliš, sigurnost i učinkovitost čišćenja (8).

3.10.

EGSO smatra da je potrebno dodatno pojasniti uloge i obveze gospodarskih subjekata utvrđene u Prijedlogu, posebno ovlaštenog zastupnika iz članka 8. U slučaju kada je proizvođač s poslovnim nastanom izvan Unije obvezan imenovati takvog ovlaštenog zastupnika, nije jasno mora li ovlaštenje koje mu je dao proizvođač izvan EU-a uključivati, na primjer, obvezu dostavljanja lista s podacima o sastojcima imenovanim tijelima država članica, kako je opisano u članku 7. stavku 6. Kako bi se osigurali jednaki uvjeti za sve, važno je da se iste obveze primjenjuju na proizvođače u Uniji i izvan nje i da bude jasno kako bi se te obveze trebale ispuniti.

3.11.

EGSO traži dodatna pojašnjenja o dodanoj vrijednosti putovnice za proizvode i oznake CE kao načina dokazivanja i/ili provjere sukladnosti proizvoda koji podliježu Uredbi o deterdžentima. U izvješću Komisije o procjeni učinka nisu utvrđeni nikakvi konkretni problemi u pogledu usklađenosti ili sigurnosnih rizika za potrošače kojima bi se opravdalo uvođenje tih zahtjeva i oni nisu uključeni u razmatrane opcije politike te stoga nedostaju informacije o procjeni njihovih učinaka. Međutim, EGSO podržava obvezu da se putovnica za proizvode jednako primjenjuje na sve proizvođače deterdženata ili površinski aktivnih tvari, bez obzira na to imaju li poslovni nastan u Uniji ili izvan nje, kako bi se spriječilo ugrožavanje konkurentnosti europskih proizvoda uvozom.

3.12.

Stavljanje oznake CE samo po sebi nije dokaz da su postupci ocjenjivanja sukladnosti provedeni u skladu s Uredbom, što i dalje moraju provjeriti nadzorna tijela, kao što je to slučaj u skladu s važećom uredbom. Poznato je da se lažna oznaka CE pojavljuje u drugim kategorijama proizvoda koji podliježu sličnom zakonodavstvu i može potrošače izložiti zdravstvenim i sigurnosnim rizicima.

3.13.

EGSO poziva na to da se sve putovnice za proizvode uvedene Uredbom o deterdžentima u potpunosti integriraju s putovnicama usvojenim u okviru drugog zakonodavstva, kao što je Uredba o ekološkom dizajnu za održive proizvode. Kako bi se administrativno opterećenje za javna tijela i gospodarske subjekte, posebno MSP-ove, svelo na najmanju moguću mjeru, važno je održati usklađenost i izbjeći dvostruke ili različite zahtjeve.

3.14.

EGSO smatra da predloženi zahtjevi u pogledu informacija koje se moraju dostaviti za putovnicu za proizvode nisu u skladu sa smanjenjem administrativnog opterećenja. Izrada putovnice za proizvode, obavješćivanje registra i ispis/pričvršćivanje novog nosača podataka za svaku pojedinu seriju proizvoda nije izvedivo ili razmjerno, a zahtjev da se ti koraci izvrše prije stavljanja na tržište vjerojatno će poremetiti i usporiti lance opskrbe. EGSO preporučuje Komisiji da te zahtjeve prilagodi tako da njihova aktivacija bude izvedivija, bilo na temelju određenog vremenskog razdoblja ili izmjene.

3.15.

EGSO napominje da posebne i tehničke zahtjeve povezane s putovnicom za proizvode treba kasnije utvrditi provedbenim aktom. To su ključni elementi za provedbu predložene uredbe i EGSO naglašava važnost pravodobnog donošenja tih zahtjeva prije nego što Uredba stupi na snagu kako bi se izbjegla pravna nesigurnost. Kako bi gospodarski subjekti imali dovoljno vremena za provedbu tih odredbi, EGSO preporučuje da početak prijelaznih razdoblja za provedbu revidirane Uredbe o deterdžentima započne tek nakon što Komisija ispuni svoje zakonodavne obveze.

3.16.

EGSO podržava ukidanje lista s podacima o sastojcima za deterdžente koji ispunjavaju kriterije za klasifikaciju kao opasne tvari u skladu s Uredbom CLP jer se time uklanja nepotrebno preklapanje s odredbama potonje uredbe. Kad je riječ o neopasnim deterdžentima, EGSO predlaže da se lista s podacima o sastojcima dostavi na obrazložen zahtjev imenovanih tijela država članica, koji bi proizlazio iz utvrđenih potreba ili zabrinutosti u pogledu zaštite potrošača. Ta bi formulacija bila usklađenija s člankom 8. stavkom 3. točkom (c) Prijedloga i Prilogom VIII. Uredbi CLP.

3.17.

Iako su relativno ograničene, EGSO pozdravlja izmjene zahtjeva za označivanje, koje se predlažu radi uklanjanja preklapanja između Uredbe CLP i Uredbe o deterdžentima u pogledu identifikacije sastojaka. To će povećati jasnoću i relevantnost oznaka za potrošače i krajnje korisnike, za koje je neovisnim istraživanjem dokazano da prednost daju oznakama s manje informacija, ako su te informacije jasnije (9). U tom kontekstu EGSO predlaže dodatno pojednostavnjenje označivanja deterdženata s pomoću sustava piktograma ili ikona umjesto teksta.

3.18.

EGSO podržava odredbe Prijedloga kojima se omogućuje digitalno označivanje, čime će se poboljšati i čitljivost fizičkih oznaka, a potrošačima i krajnjim korisnicima pružiti više u pogledu informacija, izbora jezika i čitljivosti. EGSO podržava i pristup digitalnim oznakama i informacijama o putovnici za proizvode putem jedinstvenog nosača podataka kako bi se na najmanju moguću mjeru svele nejasnoće i natrpanost na oznakama.

3.19.

EGSO pozdravlja prijedlog da se omogući da većina traženih oznaka za proizvode koji se prodaju u obliku ponovnog punjenja bude u digitalnom formatu, ali se pita zašto se ista pravila ne bi primjenjivala i na pretpakirane proizvode. Time bi se bolje osigurali jednaki uvjeti za deterdžente koji se stavljaju na tržište.

Bruxelles, 12. srpnja 2023.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Oliver RÖPKE


(1)  Uredba (EZ) br. 648/2004 Europskog parlamenta i Vijeća od 31. ožujka 2004. o deterdžentima (SL L 104, 8.4.2004., str. 1.).

(2)  Uredba (EZ) br. 1272/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 16. prosinca 2008. o razvrstavanju, označivanju i pakiranju tvari i smjesa, o izmjeni i stavljanju izvan snage Direktive 67/548/EEZ i Direktive 1999/45/EZ i o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1907/2006 (SL L 353, 31.12.2008., str. 1.).

(3)  Direktiva 2000/54/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 18. rujna 2000. o zaštiti radnika od rizika povezanih s izlaganjem biološkim agensima na radu (sedma pojedinačna direktiva u smislu članka 16. stavka 1. Direktive 89/391/EEZ) (SL L 262, 17.10.2000., str. 21.).

(4)  Uredba (EU) br. 528/2012 Europskog parlamenta i Vijeća od 22. svibnja 2012. o stavljanju na raspolaganje na tržištu i uporabi biocidnih proizvoda (SL L 167, 27.6.2012., str. 1.).

(5)  Uredba Komisije (EZ) br. 440/2008 od 30. svibnja 2008. o utvrđivanju ispitnih metoda u skladu s Uredbom (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) (SL L 142, 31.5.2008., str. 1.).

(6)  Dodatne informacije o administrativnom opterećenju za industriju deterdženata potražite u informativnom članku AISE-a o procjeni kumulativnih troškova.

(7)  Direktiva 2010/63/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 22. rujna 2010. o zaštiti životinja koje se koriste u znanstvene svrhe (SL L 276, 20.10.2010., str. 33.).

(8)   Relevanz der gewerblichen Textil- und Geschirrreinigung am Eintrag von Phosphat und anderen Phosphorverbindungen (P) in das Abwasser (Važnost profesionalnog strojnog pranja rublja i posuđa za ulazak fosfata i drugih spojeva fosfora (P) u otpadne vode), Umweltbundesamt 98/2021.

(9)  Geuens M, Byrne D, Boeije G, Peeters V, Vandecasteele B. Investigating the effectiveness of simplified labels for safe use communication: the case of household detergents (Istraživanje djelotvornosti pojednostavljenih oznaka u prenošenju informacija o sigurnom korištenju deterdženata koji se koriste u domaćinstvu). Int J Consum Stud. 2021.;45(6):1410–24. https://doi.org/10.1111/ijcs.12662.