5.4.2022   

HR

Službeni list Europske unije

C 150/57


Objava zahtjeva za izmjenu specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 105. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća

(2022/C 150/07)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 98. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (1) u roku od dva mjeseca od datuma ove objave.

ZAHTJEV ZA IZMJENU SPECIFIKACIJE PROIZVODA

„Sicilia”

PDO-IT-A0801-AM03

Datum zahtjeva: 4.7.2017.

1.   Pravila koja se primjenjuju na izmjenu

Članak 105. Uredbe (EU) br. 1308/2013 – izmjena koja nije manja

2.   Opis i razlozi za izmjenu

2.1.   Opis vina

a)

Kad je riječ o vrstama koje su već obuhvaćene specifikacijom, proizvodit će se i sljedeće verzije:

Bianco s oznakama Passito, Superiore i Riserva,

Rosso s oznakom Passito,

Inzolia s oznakama Vendemmia Tardiva (kasna berba), Superiore i Riserva,

Grillo s oznakama Vendemmia Tardiva, Passito, Superiore i Riserva te Grillo Spumante,

Chardonnay s oznakama Vendemmia Tardiva, Passito, Superiore i Riserva te Chardonnay Spumante,

Catarratto s oznakama Vendemmia Tardiva, Passito, Superiore i Riserva te Catarratto Spumante,

Carricante Spumante,

Fiano s oznakom Riserva,

Viognier s oznakom Riserva,

Sauvignon s oznakom Riserva,

Pinot Grigio Spumante,

Nero d’Avola s oznakama Vendemmia Tardiva, Passito i Riserva te Nero d’Avola Rosato i Nero d’Avola Spumante,

Perricone s oznakom Vendemmia Tardiva te Perricone Rosato,

Frappato Rosato i Frappato Spumante,

Nerello Mascalese Rosato i Nerello Mascalese Spumante,

Cabernet Franc Rosato,

Merlot s oznakom Riserva te Merlot Rosato,

Cabernet Sauvignon s oznakom Riserva te Cabernet Sauvignon Rosato,

Syrah s oznakama Vendemmia Tardiva, Passito i Riserva te Syrah Rosato,

Pinot Nero s oznakom Riserva te Pinot Nero Rosato i Pinot Nero Spumante.

b)

Dodaju se nove vrste s naznakom sorti grožđa Moscato, Vermentino, Zibibbo, Petit Verdot i Sangiovese te u različitim verzijama:

Moscato Bianco, uključujući vina s oznakama Vendemmia Tardiva i Passito, te Moscato Bianco Spumante,

Vermentino,

Zibibbo uključujući Zibibbo Spumante,

Petit Verdot uključujući vina s oznakom Riserva,

Sangiovese uključujući Sangiovese Rosato.

c)

Dodaju se nove vrste s naznakom dviju sorti grožđa iste boje iz onih koje se već upotrebljavaju za monosortne vrste uz iznimku aromatičnih sorti.

Kontrolirana oznaka izvornosti „Sicilia” predstavlja cijelo područje uzgoja vinove loze u regiji, pa je cilj pridati važnost čitavoj proizvodnji vina, a naročito autohtonim sortama grožđa (počevši s autohtonom sortom Zibibbo) te onima od nacionalnog interesa koje se najčešće uzgajaju (primjerice Moscato) i koje se već upotrebljavaju kao glavne sorte u kombinaciji sorti za Spumante Bianco, pojedinačno ili u kombinaciji s drugim sortama do 50 % količine. Osim toga, obuhvaćene su vrste s novim oznakama sorti Vermentino, Petit Verdot i Sangiovese, koje imaju velik proizvodni i komercijalni značaj. Ta odluka donesena je nakon dugogodišnjeg intenzivnog ispitivanja velikog broja sorti grožđa koje su prilagođene uzgoju na Siciliji. Zahvaljujući visokoj kvaliteti tih vina, vještinama gospodarskih subjekata i usavršavanju tehnologija te su sorte dodatno dobile na vrijednosti s kontroliranom oznakom izvornosti „Sicilia”, pa se na tržištu nudi širok asortiman proizvoda iz raznih kategorija koje su njome obuhvaćene.

Izmjena se odnosi na odjeljak 1.4. jedinstvenog dokumenta i članke 1., 2. i 6. specifikacije proizvoda.

2.2.   Opis vina

a)

Opis vina sažetiji je i jednostavniji, a vina su organizirana u kategorije umjesto u skupine/vrste vina. Isto tako, opis vina podrobniji je, a u općenitoj se odredbi navodi da su vrijednosti usklađene s ograničenjima utvrđenima u relevantnom zakonodavstvu ako se u predmetnim odjeljcima ne navode nikakve brojke.

Opisom svojstava novouvrštenih vina kojim se mijenjaju opisni parametri za više već obuhvaćenih vrsta i reorganizira tekst prema kategorijama vina moguće je pojednostaviti jedinstveni dokument te jasnije i sažetije opisati svojstva vina kontrolirane oznake izvornosti „Sicilia”.

Izmjena se odnosi na odjeljak 1.4. jedinstvenog dokumenta.

b)

Briše se članak 6. stavak 3. specifikacije proizvoda o ovlastima Ministarstva da objavi odluku kojom se mijenja ukupna kiselost i najmanja količina ekstrakta bez šećera.

Ta je izmjena nužna jer odredba više nije usklađena s pravilima EU-a o izmjenama specifikacija.

Izmjena se ne odnosi na jedinstveni dokument.

2.3.   Vina od dviju sorti

Briše se popis vrsta vina od dviju sorti s raznim kombinacijama sorti grožđa.

Umjesto toga navodi se da se kontrolirana oznaka izvornosti „Sicilia” može upotrebljavati i za vina s naznakom dviju sorti grožđa iste boje s popisa koji se već nalazi u članku 1. specifikacije (u kojem su popisane sorte grožđe za monosortne vrste).

Smatralo se uputnim preinačiti tekst kako bi bio sažetiji te izbjeći popisivanje svih mogućih vrsta koje nastaju iz mnoštva kombinacija sorti grožđa i umjesto toga navesti mogućnost kombiniranja sorti grožđa koje su dopuštene za monosortne vrste.

Izmjena se odnosi na članke 1. i 2. specifikacije proizvoda i njome se ne mijenja jedinstveni dokument.

2.4.   Sortna osnova za vina Bianco (bijela), Rosso (crna), Rosato (ružičasta) i Spumante Bianco (pjenušava bijela)

U kombinaciju sorti grožđa koje moraju činiti 50 % vina dodaju se sljedeće sorte:

Chardonnay za vrste Bianco,

Syrah za vrste Rosso i Rosato,

Nerello Mascalese za vrstu Spumante Bianco.

Nakon dugotrajnog ispitivanja utvrđena je glavna kombinacija sorti za navedene vrste uz uvrštenje triju prethodno navedenih sorti koje se najčešće uzgajaju u regiji (na više od 11 000 hektara) i već upotrebljavaju u proizvodnji monosortnih vina.

Izmjena se odnosi na članak 2. specifikacije proizvoda i njome se ne mijenja jedinstveni dokument.

2.5.   Glavne sorte vinove loze

Glavnim sortama vinove loze dodaju se nove sorte Petit Verdot, Vermentino i Sangiovese.

Te sorte grožđa uvrštavaju se nakon višegodišnjeg intenzivnog ispitivanja velikog broja sorti grožđa koje su prikladne za uzgoj na Siciliji i koje su se već mogle upotrebljavati u kombinaciji sorti grožđa kao dio od 50 % sortne osnove za osnovna bijela, crna i ružičasta vina bez naznake sorte grožđa. Cilj je podići profil tih sorti u monosortnim vinima i vinima od dviju sorti.

Izmjena se odnosi na odjeljak 1.7. jedinstvenog dokumenta.

2.6.   Standardi uzgoja vinove loze

a)

U tablicu u članku 4. stavku 5. specifikacije dodaju se najveći prinosi i alkoholne jakosti novih vrsta iz članka 1.

Tablica je prilagođena izmjenama članka 1.

Izmjena se odnosi na odjeljak 1.5.2. jedinstvenog dokumenta (najveći prinosi).

b)

Tablica iz točke a) mijenja se zbog povećanja prinosa vrste „Sicilia” Grillo (s 13 na 14 tona po hektaru), „Sicilia” Nero d’Avola (s 12 na 14 tona po hektaru) i Nero d’Avola Spumante (s 13 na 14 tona po hektaru).

Premda je povećanje prinosa po hektaru manje od 10 %, nužno je kako bi se proizvodnja prilagodila stvarnom kapacitetu u postojećim vinogradima. Njime se uzimaju u obzir prinosi ostvareni na tom području na temelju rezultata ispitivanja u odnosu na tehnike uzgoja i promjene vremenskih uvjeta te se osigurava ista razina kvalitete.

Izmjena se odnosi na odjeljak 1.5.2. jedinstvenog dokumenta (najveći prinosi).

c)

U članku 4. stavku 5. specifikacije navodi se da je nužno uputiti na ograničenja utvrđena u specifikaciji za svaku upotrijebljenu sortu kad je riječ o najvećoj proizvodnji po hektaru i najmanjoj prirodnoj volumnoj alkoholnoj jakosti za vina Bianco, Rosso, Rosato i Spumante s kontroliranom oznakom izvornosti „Sicilia”.

Nužno je dodati stavak nakon tablice kako bi se lakše tumačila specifikacija proizvoda.

Izmjena se ne odnosi na jedinstveni dokument.

d)

Umeću se četiri stavka kojima se predviđa da regija na zahtjev udruženja za zaštitu i nakon savjetovanja s profesionalnim organizacijama može: utvrditi mjere za upravljanje proizvodnjom s obzirom na različitu upotrebu/namjenu grožđa; prilagoditi najveće ograničenje količine grožđa po hektaru; smanjiti dopušteni prinos grožđa i vina te povećati najveći prinos po hektaru koji se može ostaviti kao pričuvna berba za najviše 20 %.

U skladu s važećim nacionalnim zakonodavstvom (članci 35. i 39. Zakona br. 238/2016) mjere koje se odnose na upravljanje proizvodnjom pripadaju godišnjim mjerama upravljanja u kontekstu vremenskih i tržišnih uvjeta. Izmjenom se ne nastoji konačno povećati prinos grožđa i vina po hektaru. Točnije, višak prinosa grožđa po hektaru od najviše 20 % u godinama s povoljnijim vremenskim uvjetima treba upotrijebiti za proizvodnju vina s oznakom (kako je već dopušteno važećom specifikacijom) pod uvjetom da predmetni proizvođači podnesu zahtjev i da regija donese odluku nakon provjere vremenskih i tehničkih/proizvodnih uvjeta te uvjeta kvalitete grožđa. U svakom slučaju, u skladu s prethodno navedenim nacionalnim zakonodavstvom višak proizvodnje (najviše 20 %) mora se smatrati „pričuvnom berbom” za kasniju upotrebu ovisno o potražnji na tržištu.

Izmjena se ne odnosi na jedinstveni dokument.

2.7.   Standardi proizvodnje vina – sušenje grožđa i prinosi

a)

Načini sušenja grožđa opisuju se za vrste s tradicionalnim oznakama „Passito” i „Vendemmia Tardiva”. Prije svega, uklanjaju se sustavi odvlaživanja koji uključuju upotrebu topline.

Regulira se način sušenja grožđa za vrste Passito i Vendemmia Tardiva kako bi bio jasniji gospodarskim subjektima.

Izmjena se odnosi na članak 5. specifikacije proizvoda i odjeljak 1.5. jedinstvenog dokumenta.

b)

Nadopunjuje se tablica s prinosima, a najveći prinos vina (hl/ha) povećava se za sljedeće vrste: Grillo uključujući oznaku Riserva, Grillo Spumante, Nero d’Avola uključujući oznaku Riserva, Nero d’Avola Rosato i Nero d’Avola Spumante.

Tablica je prilagođena izmjenama članka 1. Najveći prinos vina po hektaru za sorte Grillo i Nero d’Avola povezan je s povećanim prinosom tih sorti po hektaru.

Izmjena se odnosi na članak 5. specifikacije proizvoda.

2.8.   Postupci proizvodnje vina – prerada u pjenušavo vino

Dodaju se načini prerade za vrstu Spumante. Navodi se da se ta vrsta mora proizvesti isključivo prirodnom fermentacijom uz Charmatov postupak ili tradicionalnom metodom druge fermentacije u boci, ali samo ako su vrste Bianco i Rosato (ružičasta).

Budući da je vino registrirane oznake izvornosti, cilj je istaknuti kvalitetu proizvoda i navesti način proizvodnje.

Navođenje posebnih enoloških postupaka odnosi se na odjeljak 1.5. jedinstvenog dokumenta.

2.9.   Punjenje u boce na razgraničenom zemljopisnom području

Dodaje se zahtjev za punjenje u boce na proizvodnom području, koje se podudara s cijelim administrativnim područjem regije Sicilije.

Tom se odredbom u skladu sa zakonodavstvom Europske unije žele zaštititi kvaliteta i ugled vina s kontroliranom oznakom izvornosti „Sicilia”, zajamčiti njihova izvornost te osigurati učinkovitost i pravovremenost relevantnih kontrola. To se u najvećoj mjeri postiže punjenjem u boce na području proizvodnje, čime je zadaća primjene svih tehničkih pravila povezanih s prijevozom i punjenjem u boce povjerena poljoprivrednim gospodarstvima na području proizvodnje. Osim toga, sustav nadzora, za koji je zaduženo nadležno tijelo i kojim su obuhvaćeni subjekti u svim fazama proizvodnje, djelotvorniji je na razgraničenom području.

Međutim, u skladu s istim zakonodavstvom EU-a i konkretnim nacionalnim zakonodavstvom te radi zaštite stečenih prava pojedincima ili društvima koji su tradicionalno punili vina u boce izvan razgraničenog proizvodnog područja moguće je dati pojedinačna dopuštenja, pri čemu treba ograničiti broj poduzeća za punjenje izvan tog područja. To nadležnom tijelu omogućuje učinkovito planiranje nadzora u suradnji s nadzornim tijelima iz drugih zemalja sukladno važećim pravilima EU-a.

Izmjena se odnosi na članak 5. specifikacije proizvoda i odjeljak 1.9. jedinstvenog dokumenta.

2.10.   Označivanje i prezentiranje

a)

Nacionalno referentno zakonodavstvo ažurira se odredbom o upotrebi dodatnih naziva mjesta koja upućuju na „Vigne” (vinogradi).

Izmjena je formalna, a proizlazi iz donošenja novog nacionalnog zakonodavstva o tom predmetu (Zakon br. 238 od 12. prosinca 2016., kojim se utvrđuju pravila o uzgoju vinove loze te proizvodnji i prodaji vina).

b)

Dodaje se stavak o zabrani upotrebe sinonima sorte Zibibbo za vina „Sicilia” Zibibbo i „Sicilia” Zibibbo Spumante.

Cilj je više zaštititi naziv Zibibbo nego njegove sinonime kao što je Moscato.

Izmjena se odnosi na odjeljak 1.9. jedinstvenog dokumenta.

2.11.   Pakiranje

Mogu se upotrebljavati spremnici za prehrambene proizvode kapaciteta od 2 do 6 litara osim za vina s oznakama Riserva, Vendemmia Tardiva, Superiore, Passito, Vigna i Spumante.

Proizvođačima se tako omogućuje veća sloboda u upotrebi spremnika i načina pečaćenja, uključujući i inovativne, kako bi imali više mogućnosti odgovora na potrebe potrošača te kako bi poboljšali mogućnosti oglašavanja proizvoda s kontroliranom oznakom izvornosti i njihovo stavljanje na različita tržišta u EU-u i izvan njega.

Izmjena se odnosi na odjeljak 1.9. jedinstvenog dokumenta.

2.12.   Veza sa zemljopisnim područjem

U skladu s važećim zakonodavstvom EU-a preinačuje se veza sa zemljopisnim područjem kako bi se obuhvaćene kategorije proizvoda uzele u obzir.

Izmjena se odnosi na odjeljak 1.8. jedinstvenog dokumenta.

2.13.   Upućivanja na nadzorno tijelo

Formalna izmjena. Ažurira se nacionalno referentno zakonodavstvo u vezi s nadzorom i nazivom kontrolnog tijela; dodaje se potvrđena e-adresa kontrolnog tijela.

Ažuriranje je nužno zbog promjene naziva kontrolnog tijela i novog nacionalnog zakonodavstva o uzgoju vinove loze te proizvodnji i prodaji vina.

JEDINSTVENI DOKUMENT

1.   Naziv proizvoda

Sicilia

2.   Vrsta oznake zemljopisnog podrijetla

ZOI – zaštićena oznaka izvornosti

3.   Kategorije proizvoda od vinove loze

1.

Vino

4.

Pjenušavo vino

5.

Kvalitetno pjenušavo vino

6.

Kvalitetno aromatično pjenušavo vino

15.

Vino od prosušenog grožđa

16.

Vino od prezrelog grožđa

4.   Opis vina

Kategorija vino (1.) – „Sicilia” Bianco i s naznakom sorte bijelog grožđa

Bijela vina sa ZOI-jem „Sicilia”, uključujući Passito, Vendemmia Tardiva, Superiore i Riserva, proizvode se od najreprezentativnijih sorti s područja proizvodnje kao što su Inzolia, Catarratto, Grillo, Grecanico i Chardonnay ili samo od jedne od njih ili od kombinacije različitih sorti u kojoj ove sorte čine barem 50 % ukupne količine. Kako bi se iz proizvodnje ostvarila najveća korist, uz te sorte grožđa upotrebljavaju se i Carricante, Grecanico, Fiano, Damaschino, Viognier, Müller Thurgau, Sauvignon Blanc, Pinot Grigio, Moscato Bianco, Vermentino te Zibibbo za proizvodnju monosortnih vrsta i vrsta od dviju sorti te predstavljaju velik broj sorti koje se uzgajaju na Siciliji.

Boja tih vina kreće se od slamnatožute do zlatne različita intenziteta, uz moguće natruhe bljedozelene boje. Sorta Pinot Grigio katkad može biti i ružičaste boje različita intenziteta ili bakrene. Miris je općenito profinjen, elegantan, ugodan, intenzivan, prepoznatljiv, voćni i dugotrajan, katkad s blagim cvjetnim ili aromatičnim mirisom.

Okus vina uravnotežen je, prepoznatljiv, bogat, skladan, zaokružen i ugodan, a sadržaj šećera čini ih suhima do umjereno suhima.

Najmanja ukupna volumna alkoholna jakost iznosi od 11,50 % za osnovne vrste do 12 % za vina Superiore, do 12,50 % za vina Riserva te najmanje 13 % za vina Passito i Vendemmia Tardiva.

Svi analitički parametri koji nisu navedeni u tablici u nastavku u skladu su s ograničenjima propisanima nacionalnim zakonodavstvom i zakonodavstvom EU-a.

Opća analitička svojstva

Najveća ukupna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja ukupna kiselost

4,5 grama po litri, izraženo kao vinska kiselina

Najveći sadržaj hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

 

Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri)

 

Kategorija: vino (1.) – „Sicilia” Rosso, među ostalim s naznakom sorte crnog grožđa

Crna vina sa ZOI-jem „Sicilia”, uključujući Passito, Vendemmia Tardiva, Superiore i Riserva, te ružičasta vina proizvode se od najreprezentativnijih sorti s područja proizvodnje kao što su Nero d’Avola, Frappato, Nerello Mascalese, Perricone i Syrah ili samo od jedne od njih ili od kombinacije različitih sorti u kojoj ove sorte čine barem 50 % ukupne količine. Kako bi se iz proizvodnje ostvarila najveća korist, uz te sorte grožđa za proizvodnju monosortnih vrsta i vrsta od dviju sorti upotrebljavaju se i Nerello Cappuccio, Cabernet Franc, Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah, Pinot Nero, Nocera, Mondeuse, Carignano, Alicante, Petit Verdot te Sangiovese, koje svjedoče o bogatstvu sorti koje se uzgajaju na Siciliji.

Boja tih vina kreće se od crvene do rubin crvene, koja dozrijevanjem postaje granatna kao u slučaju verzije Riserva, sve do ružičaste različita intenziteta, katkad s bakrenim nijansama u ružičastim vinima.

Miris je karakterističan za upotrijebljene sorte grožđa. Okus je suh do umjereno suh, dok vina s oznakom Passito i Vendemmia Tardiva mogu biti slatka.

Najmanja ukupna volumna alkoholna jakost iznosi od 12 % za osnovna crna i ružičasta vina, do 13 % za neka od vina s oznakom Riserva, kao što su ona od sorte Nero d’Avola, te najmanje 13 % za vina s oznakom Passito i Vendemmia Tardiva. Najniži ekstrakti u rasponu su od 22 g/l kod crnih vina do 24 g/l kod vina Nero d’Avola.

Svi analitički parametri koji nisu navedeni u tablici u nastavku u skladu su s ograničenjima propisanima nacionalnim zakonodavstvom i zakonodavstvom EU-a.

Opća analitička svojstva

Najveća ukupna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja ukupna kiselost

4,5 grama po litri, izraženo kao vinska kiselina

Najveći sadržaj hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

 

Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri)

 

Kategorije: pjenušavo vino (4.), kvalitetno pjenušavo vino (5.) i kvalitetno aromatično pjenušavo vino (6.)

Pjenušava vina koja se proizvode u različitim kategorijama slamnatožute su boje različita intenziteta kad je riječ o bijelim vinima, ružičaste boje različita intenziteta kad je riječ o ružičastim vinima te imaju sitne mjehuriće, cvjetne ili voćne note i svježinu. Posebno su aromatična ako su proizvedena od sorti kao što su Zibibbo i Moscato. Upotrebljavaju se i autohtone i međunarodne sorte bijelog grožđa ili sorte crnog grožđa koje se fermentacijom bez kožica prerađuju u bijela ili ružičasta vina. Upotrebljavaju se Charmatov postupak i tradicionalna metoda za osnovne bijele i ružičaste vrste.

Sorte grožđa koje se upotrebljavaju najreprezentativnije su za proizvodno područje, kao što su Grillo, Chardonnay, Catarratto, Carricante, Grecanico, Pinot Grigio, Moscato, Zibibbo, Nero d’Avola, Frappato, Nerello Mascalese i Pinot Nero, koje se upotrebljavaju u kombinaciji jedne s drugima ili za proizvodnju vina od jedne sorte kako bi se ostvarila najveća korist te proizvodnje uz označivanje sorte na etiketi. Miris je karakterističan za upotrijebljene sorte grožđa. Okus varira od brut nature do vrlo suhog i do slatkog u sortama Moscato i Zibibbo Spumante. Najmanja ukupna volumna alkoholna jakost: 10,50 % za Moscato i Zibibbo Spumante, 11,50 % za sve ostale vrste, osim onih proizvedenih tradicionalnom metodom, čija najmanja ukupna alkoholna jakost mora iznositi najmanje 12 %. Najmanja količina ekstrakta bez šećera: 15 g/l

Svi analitički parametri koji nisu navedeni u tablici u nastavku u skladu su s ograničenjima propisanima nacionalnim zakonodavstvom i zakonodavstvom EU-a.

Opća analitička svojstva

Najveća ukupna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja ukupna kiselost

5 grama po litri, izraženo kao vinska kiselina

Najveći sadržaj hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

 

Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri)

 

Kategorije: vino od prosušenoga grožđa (15.) i vino od prezreloga grožđa (16.)

Okus vina iz tih kategorija varira od suhog do slatkog, dok su im boje u rasponu od slamnatožute do zlatne ili, ako se proizvode od crnog grožđa, rubin crvene koja odležavanjem postaje granatna. Miris im je dugotrajan, ali blag, posebno kad ih se proizvodi od aromatičnih sorti kao što su Moscato i Zibibbo, kiselost i slatkoća dobro su uravnotežene, a osjećaju se i voćne ili cvjetne note ovisno o upotrijebljenim sortama grožđa. Grožđe se nakon berbe suši na podlogama, rešetkama, u sanducima ili posebnim spremnicima u odgovarajućem okruženju ili se ostavlja da zrije na lozi. Time se pogoduje izvrsnom akumuliranju šećera i koncentraciji ekstrakta, pa najmanja količina ekstrakta u dobivenim vinima iznosi 28 g/l za Passito Bianco i 32 g/l za Passito Rosso. Najmanja ukupna volumna alkoholna jakost iznosi 16 % za Passito Bianco, od čega 11 % čini stvarni alkohol, te 17 % za Passito Rosso, od čega 12 % čini stvarni alkohol.

Svi analitički parametri koji nisu navedeni u tablici u nastavku u skladu su s ograničenjima propisanima nacionalnim zakonodavstvom i zakonodavstvom EU-a.

Opća analitička svojstva

Najveća ukupna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % vol.)

 

Najmanja ukupna kiselost

4 grama po litri, izraženo kao vinska kiselina

Najveći sadržaj hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

 

Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri)

 

5.   Postupci proizvodnje vina

a.   Osnovni enološki postupci

Načini prerade u pjenušavo vino

Poseban enološki postupak

Vrsta Spumante mora se proizvoditi isključivo prirodnom fermentacijom uz Charmatov postupak ili tradicionalnom metodom druge fermentacije u boci, ali samo ako su vrste Bianco i Rosato/ružičasta.

Sušenje grožđa

Poseban enološki postupak

Vrste Vendemmia Tardiva i Passito moraju se proizvoditi tako da se grožđe ostavi da se suši na biljci ili da se nakon berbe suši na podlogama, rešetkama, u sanducima ili posebnim spremnicima u odgovarajućem okruženju. Pritom se mogu upotrebljavati klimatizacijski sustavi pod uvjetom da rade pri temperaturama koje su slične onima u tradicionalnim postupcima sušenja grožđa osim sustava za odvlaživanje koji uključuju upotrebu topline.

b.   Najveći prinosi

„Sicilia” Bianco, uključujući vina s oznakom Riserva, i „Sicilia” s naznakom sorte bijelog grožđa, uključujući vina s oznakom Riserva

13 000 kg grožđa po hektaru

„Sicilia” Spumante Bianco, uključujući vina s naznakom sorte bijelog grožđa

13 000 kg grožđa po hektaru

„Sicilia” Grillo, uključujući vina s oznakom Spumante i Riserva, te „Sicilia” Nero d’Avola, uključujući vina s oznakom Riserva, Rosato i Spumante

14 000 kg grožđa po hektaru

„Sicilia” Spumante s naznakom sorti grožđa Frappato, Nerello Mascalese i Pinot Nero

13 000 kg grožđa po hektaru

„Sicilia” Bianco Superiore i vina s naznakom sorte bijelog grožđa s oznakom Superiore

10 000 kg grožđa po hektaru

„Sicilia” Rosso, Rosato i Riserva, uključujući vina s naznakom sorte crnog grožđa

12 000 kg grožđa po hektaru

„Sicilia” Bianco i Rosso s oznakom Passito ili Vendemmia Tardiva, uključujući vina s naznakom sorte bijelog ili crnog grožđa

8 000 kg grožđa po hektaru

6.   Razgraničeno zemljopisno područje

Proizvodno područje grožđa namijenjenog proizvodnji vina s kontroliranom oznakom izvornosti „Sicilia” obuhvaća cijelo administrativno područje regije Sicilije.

7.   Glavne sorte vinove loze

 

Vermentino B.

 

Zibibbo B.

 

Alicante N.

 

Frappato N.

 

Müller Thurgau B.

 

Nerello Cappuccio N.

 

Perricone N.

 

Pinot Nero N.

 

Sangiovese N.

 

Sauvignon B.

 

Syrah N.

 

Viognier B.

 

Cabernet Franc N. – Cabernet

 

Cabernet Sauvignon N. – Cabernet

 

Calabrese N. – Nero d’Avola N.

 

Carignano N.

 

Carricante B.

 

Ansonica B. – Inzolia

 

Petit Verdot N

 

Merlot N.

 

Mondeuse N.

 

Moscato Bianco B. – Moscato

 

Nerello Mascalese N.

 

Nocera N.

 

Grecanico Dorato B. – Grecanico

 

Grillo B.

 

Catarratto Bianco Comune B. – Catarratto

 

Catarratto Bianco Lucido B. – Catarratto

 

Chardonnay B.

 

Damaschino B.

 

Fiano B.

 

Pinot Grigio – Pinot

8.   Opis povezanosti

Povezanost sa zemljopisnim područjem

Razgraničeno zemljopisno područje obuhvaća cijelo administrativno područje regije Sicilije.

Sicilija je jedna od regija s najduljom tradicijom uzgoja vinove loze u svijetu, što potvrđuju arheološki nalazi te brojni grčki i latinski književni izvori koji upućuju na poznata sicilijanska vina. Povijest trgovine uljem i vinom seže do vremena Feničana (9.–4. stoljeće pr. Kr.), što dokazuje prisutnost amfora i drugih keramičkih posuda koje su se upotrebljavale za prijevoz. Vinogradi su bili posebno bogati za vrijeme grčkih naseobina na tom području (8.–3. stoljeće pr. Kr.) kad je donesen niz sorti grožđa kao što je Grecanico, koja se i danas uzgaja. Potvrđena je prisutnost sicilijanskih vina u rimskom razdoblju (3. stoljeće pr. Kr. – 5. stoljeće po. Kr.), posebno za vrijeme Cezarove vladavine u Galiji.

Iako Kuran zabranjuje konzumaciju alkohola, stolno grožđe uzgajalo se tijekom muslimanske vladavine (827.–1061.), a sorta grožđa „Zebib” (danas Zibibbo ili Moscato di Alessandria) donesena je na otok Pantelleriju s rta Zebib na afričkoj obali sa suprotne strane mora.

Povezanost razgraničenog zemljopisnog područja i vina kontrolirane oznake podrijetla „Sicilia” temelji se na posebnim značajkama tla, klime i okoliša na tom području.

Na sjeveru prevladavaju planine, dok su središnji, južni i jugozapadni predjeli brežuljkasti. Jugoistokom dominira visoravan, a istočna Sicilija vulkansko je područje. Nizinska područja uglavnom se nalaze na obali.

Međutim, vinogradi su većinom smješteni na brežuljkastim predjelima koji su zbog izloženosti i smještaja posebno prikladni za uzgoj vinove loze, odnosno riječ je o predjelima bogatima sunčevim svjetlom i vjetrom, što biljkama pruža najbolje uvjete za rast te osigurava zdravlje grožđa i proizvodnju visokokvalitetnih vina. Sunčana sredozemna klima s vrućim i suhim, ali vjetrovitim ljetima tako omogućuje dobro dozrijevanje grožđa i potiče akumuliranje šećera i koncentraciju ekstrakta, dok raznoliki temperaturni rasponi i tla bogata mineralima daju note svježine i kiselosti. Svi ti čimbenici utječu na proizvodnju vina koja su bez obzira na kategoriju uvijek intenzivna, ali uravnotežena i skladna.

Uglavnom se primjenjuju tradicionalne metode uzgoja, koje nisu vrlo raširene i razlikuju se na različitim područjima uzgoja na otoku, primjerice na obali pokrajine Trapani i dalje se primjenjuje tradicionalna metoda „alberello” (račvasti uzgoj), dok se na određenim plodnim dolinama u unutrašnjosti češće primjenjuje niski špalirski uzgoj s pomoću trajnih ili zamjenjivih kordonaca ili neka od raširenijih metoda.

Zbog veličine područja vina kontrolirane oznake podrijetla „Sicilia” mogu se proizvoditi od autohtonih i neautohtonih ili međunarodnih sorti grožđa, što znači da se u različitim kategorija vina obuhvaćenog oznakom može ponuditi velik raspon proizvoda.

Kategorija: vino (1.)

Ta kategorija obuhvaća velik raspon vrsta vina:

crna, ružičasta i bijela vina, uključujući vina Passito, Vendemmia Tardiva i Riserva. Za proizvodnju se upotrebljavaju i vrlo cijenjene autohtone sorte, kao što su Inzolia, Catarratto i Grillo (potonja je rezultat križanja sorti Catarratto i Zibibbo), i neautohtone sorte, kao što su Chardonnay, Müller Thurgau i Sauvignon. I kad je riječ o crnim vinima, Sicilija je najpoznatija po proizvodnji vina od autohtonih sorti grožđa, posebno sorte Nero d’Avola, kao i sorti Frappato i Nerello Mascalese, ali i neautohtonih sorti Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah. Nesumnjivo je najpoznatija sorta tog novog smjera Nero d’Avola koja, čak i u kombinaciji s drugim sortama, ima prepoznatljive i izvorne značajke sicilijanskih vina, ne samo zbog svoje boje, već i zato što vinu daje karakteristična obilježja mirisa i okusa Sredozemlja.

Kad je riječ o analitičkim i organoleptičkim svojstvima, sve te vrste vina imaju uravnotežena kemijska i fizikalna svojstva koja pridonose njihovu uravnoteženom okusu. Sve vrste imaju ugodan, skladan, prepoznatljiv i elegantan miris, katkad s voćnim, cvjetnim i biljnim notama tipičnima za sorte grožđa od kojih se proizvode.

Boja bijelih vina kreće se od slamnatožute različita intenziteta ili tamnožute, dok su crna vina rubin crvene boje različita intenziteta, katkad s natruhama ljubičaste, a odležavanjem poprimaju granatnu boju. Sva su vina uravnotežena, dobre strukture i odgovarajućeg sadržaja alkohola. Tisućljetna povijest vinogradarstva u toj regiji potvrđena je u brojnim dokumentima te je opći i osnovan dokaz bliske povezanosti i međudjelovanja ljudskih čimbenika i kvalitete te posebnih značajki vina sa ZOI-jem „Sicilia”. Ljudi su na tom području stoljećima prenosili tradicionalne tehnike uzgoja vinove loze i proizvodnje vina, koje su u modernim vremenima unaprijeđene i usavršene zahvaljujući neospornom napretku znanosti i tehnologije. Zahvaljujući tome vina sa ZOI-jem „Sicilia” stekla su svoj ugled.

Pjenušavo vino (4.), kvalitetno pjenušavo vino (5.) i kvalitetno aromatično pjenušavo vino (6.)

Pjenušava bijela vina slamnatožute su boje različita intenziteta, ružičasta vina ružičaste boje različita intenziteta s bakrenim nijansama kad je riječ o sorti Pinot Grigio, imaju sitne mjehuriće, cvjetne i voćne note te svježinu, a sve zahvaljujući iznimnoj kvaliteti mineralnog sastava tla, sredozemnoj klimi i raznolikim temperaturnim rasponima. Posebno su aromatična ako su proizvedena od sorti kao što su Zibibbo i Moscato. Upotrebljavaju se i autohtone i međunarodne sorte grožđa. Charmatov postupak upotrebljava se ako se na oznaci navodi sorta grožđa, dok se tradicionalna metoda druge fermentacije u boci može upotrebljavati i za vrste Bianco i Rosato.

Kategorije: vino od prosušenoga grožđa (15.) i vino od prezreloga grožđa (16.)

Sredozemna klima odlikuje se obiljem sunčeva svjetla, vrućim i suhim, ali vjetrovitim ljetima te raznolikim temperaturnim rasponima, što omogućuje dobro zrenje i zdravlje grožđa. Grožđe se nakon berbe suši na podlogama, rešetkama, u sanducima ili posebnim spremnicima u odgovarajućem okruženju ili se ostavlja da zrije na lozi. Time se pogoduje izvrsnom akumuliranju šećera i koncentraciji ekstrakta. Vina su mirisna, posebno ako su proizvedena od sorti Moscato i Zibibbo. Suhog su do slatkog okusa, slamnatožute do zlatne boje, katkad jantarnih nijansi, te dugotrajnih ali blagih aroma, dobro uravnotežene kiselosti i slatkoće, a osjećaju se i voćne ili cvjetne note ovisno o upotrijebljenim sortama grožđa.

9.   Osnovni dodatni uvjeti

Punjenje u boce na razgraničenom zemljopisnom području

Pravni okvir:

nacionalno zakonodavstvo

Vrsta dodatnog uvjeta:

punjenje u boce na razgraničenom zemljopisnom području

Opis uvjeta:

punjenje u boce mora se obavljati unutar administrativnog područja regije Sicilije.

Tom se odredbom u skladu sa zakonodavstvom Europske unije žele zaštititi kvaliteta i ugled vina s kontroliranom oznakom izvornosti „Sicilia”, zajamčiti njihova izvornost te osigurati učinkovitost i pravovremenost relevantnih kontrola. To se u najvećoj mjeri postiže punjenjem u boce na području proizvodnje, čime je zadaća primjene svih tehničkih pravila povezanih s prijevozom i punjenjem u boce povjerena poljoprivrednim gospodarstvima na području proizvodnje.

Osim toga, sustav nadzora, za koji je zaduženo nadležno tijelo i kojim su obuhvaćeni subjekti u svim fazama proizvodnje, djelotvorniji je na razgraničenom području.

Međutim, u skladu s istim zakonodavstvom EU-a i konkretnim nacionalnim zakonodavstvom te radi zaštite stečenih prava pojedincima ili društvima koji su tradicionalno punili vina u boce izvan razgraničenog proizvodnog područja moguće je dati pojedinačna dopuštenja, pri čemu treba ograničiti broj poduzeća za punjenje izvan tog područja. To nadležnom tijelu omogućuje učinkovito planiranje nadzora u suradnji s nadzornim tijelima iz drugih zemalja sukladno važećim pravilima EU-a.

Označivanje – naznaka sorte grožđa

Pravni okvir:

nacionalno zakonodavstvo

Vrsta dodatnog uvjeta:

dodatne odredbe u pogledu označivanja

Opis uvjeta:

zabranjuje se upotreba službeno priznatih sinonima sorte Zibibbo u označivanju i prezentiranju vina „Sicilia” Zibibbo i „Sicilia” Zibibbo Spumante.

Pakiranje

Pravni okvir:

nacionalno zakonodavstvo

Vrsta dodatnog uvjeta:

dodatne odredbe u pogledu označivanja

Opis uvjeta:

vina kontrolirane oznake izvornosti „Sicilia” na tržište se stavljaju u staklenim spremnicima najvećeg nazivnog volumena od tri litre. Iz tog ograničenja izuzimaju se tradicionalne bordoške, burgundijske i rajnske boce, koje mogu imati najveći kapacitet od 18 litara.

Osim toga, mogu se upotrebljavati spremnici za prehrambene proizvode kapaciteta manjeg od dvije litre i većeg od šest litara osim za vina s oznakama Riserva, Vendemmia Tardiva, Superiore, Passito, Vigna i Spumante

Mogu se upotrebljavati načini pečaćenja boca koje dopuštaju EU i nacionalno zakonodavstvo uz iznimku krunskih čepova.

Poveznica na specifikaciju proizvoda

https://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/14441


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 671.