Bruxelles, 6.4.2022.

COM(2022) 154 final

2022/0102(NLE)

Prijedlog

PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA

kojom se Češkoj odobrava uvođenje posebne mjere odstupanja od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost


OBRAZLOŽENJE

U skladu s člankom 395. stavkom 1. Direktive Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost („Direktiva o PDV-u”) 1 Vijeće, odlučujući jednoglasno na prijedlog Komisije, može odobriti bilo kojoj državi članici uvođenje posebnih mjera za odstupanje od odredaba te direktive kako bi se pojednostavnio postupak naplate PDV-a ili spriječili određeni oblici utaje ili izbjegavanja poreza.

Dopisom evidentiranim pri Komisiji 23. studenog 2021. Češka je zatražila odobrenje za primjenu mjere odstupanja od članka 287. Direktive o PDV-u do 31. prosinca 2024., kojom bi porezne obveznike čiji godišnji promet ne prelazi 85 000 EUR oslobodila od plaćanja PDV-a.

U skladu s člankom 395. stavkom 2. drugim podstavkom Direktive o PDV-u Komisija je dopisom od 16. prosinca 2021. obavijestila ostale države članice o zahtjevu Češke. Komisija je dopisom od 20. prosinca 2021. obavijestila Češku da raspolaže svim informacijama potrebnima za razmatranje zahtjeva.

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

Glavom XII. poglavljem 1. Direktive o PDV-u državama članicama omogućuje se primjena posebnih odredaba za mala poduzeća, uključujući mogućnost izuzeća poreznih obveznika čiji je godišnji promet niži od određenog iznosa. Tim se izuzećem podrazumijeva da porezni obveznik ne mora obračunati PDV za svoje isporuke, ali zbog toga ne može ni odbiti PDV od svoje kupovine.

U skladu s člankom 287. Direktive o PDV-u pojedine države članice koje su pristupile nakon 1. siječnja 1978. mogu izuzeti od plaćanja PDV-a porezne obveznike čiji godišnji promet ne prelazi protuvrijednost u nacionalnoj valuti iznosa navedenih u toj odredbi, prema tečaju na dan njihova pristupanja.

U skladu s člankom 287. točkom 7. Direktive o PDV-u Češka može izuzeti od plaćanja PDV‑a porezne obveznike čiji godišnji promet nije veći od protuvrijednosti 35 000 EUR u nacionalnoj valuti.

Odobrenjem za podizanje praga godišnjeg prometa s 35 000 EUR na 85 000 EUR znatno bi se pojednostavnilo administrativno opterećenje za poduzeća koja ispunjavaju uvjete za izuzeće te bi se potaknuo razvoj takvih malih poduzeća oslobađanjem od obveza u skladu s uobičajenim odredbama o PDV-u, kao što su vođenje evidencije o PDV-u ili podnošenje prijava PDV-a. Nadalje, uvođenje takve posebne mjere dovelo bi do manjeg opterećenja za poreznu upravu zbog manjeg broja zahtjeva za obradu i nadzor poreznih obveznika čiji je promet niži od praga. Za te bi porezne obveznike to ujedno imalo pozitivan učinak na opću razinu ispunjavanja obveza u pogledu PDV-a.

Posebna mjera je potpuno neobvezna za porezne obveznike. Stoga bi mala poduzeća čiji promet ne prelazi prag i dalje mogla primjenjivati uobičajene odredbe o PDV-u.

Prema procjenama koje je dostavila Češka, uvođenjem posebne mjere prihodi od PDV-a smanjili bi se za manje od 2 % pa stoga posebna mjera ne bi znatno utjecala na ukupni iznos prihoda od PDV-a ili ukupni iznos poreznog prihoda naplaćenog u fazi konačne potrošnje.

Posebna mjera odstupanja, kojom se pojednostavnjuju obveze malih gospodarskih subjekata, u skladu je s ciljevima koje je Europska unija utvrdila za mala poduzeća.

Uzimajući u obzir pozitivan učinak na smanjenje administrativnog opterećenja i za poduzeća i za poreznu upravu bez znatnog utjecaja na ukupni prihod od PDV-a, Češkoj bi trebalo odobriti uvođenje i primjenu posebne mjere do 31. prosinca 2024.

Dosljednost s postojećim odredbama politike u određenom području

Mjera odstupanja u skladu je s ciljevima Direktive (EU) 2020/285 o izmjeni članaka od 281. do 294. Direktive o PDV‑u o posebnoj odredbi za mala poduzeća 2 , proizašle iz akcijskog plana o PDV‑u 3 , kojom se nastoji stvoriti moderan i pojednostavnjen sustav za te poslovne subjekte. Konkretno, njome se nastoje smanjiti troškovi usklađivanja u području PDV-a i narušavanje tržišnog natjecanja na domaćem tržištu i na razini EU-a, smanjiti negativni učinak praga te olakšati ispunjavanje obveza za poslovne subjekte i aktivnosti nadzora koje provode porezne uprave.

Nadalje, prag od 85 000 EUR u skladu je s Direktivom (EU) 2020/285 u tome što državama članicama omogućuje određivanje praga godišnjeg prometa potrebnog za izuzeće od PDV-a na razini koja nije viša od 85 000 EUR (ili protuvrijednosti u nacionalnoj valuti).

Slična odstupanja kojima se od plaćanja PDV-a izuzimaju porezni obveznici s godišnjim prometom manjim od određenog praga, kako je predviđeno člancima 285. i 287. Direktive o PDV-u, odobrena su drugim državama članicama. Nizozemskoj 4 i Belgiji 5 odobren je prag od 25 000 EUR, Italiji 6 prag od 30 000 EUR, Luksemburgu 7 prag od 35 000 EUR, Poljskoj 8 , Latviji 9 i Estoniji 10 od 40 000 EUR, Mađarskoj 11 od 48 000 EUR, Sloveniji 12 od 50 000 EUR Litvi 13 od 55 000 EUR, Hrvatskoj 14 od 45 000 EUR, Malti 15 od 30 000 EUR, te Rumunjskoj 16 prag od 88 500 EUR.

Odstupanja od Direktive o PDV-u uvijek bi trebala biti vremenski ograničena kako bi se mogli ocijeniti njihovi učinci. Usto, uključivanje datuma isteka posebne mjere odstupanja do 31. prosinca 2024., kako je zatražila Češka, u skladu je sa zahtjevima iz Direktive (EU) 2020/285. Prema toj direktivi, države članice dužne su donijeti nacionalne odredbe kako bi se s njom uskladile te ih primjenjivati od 1. siječnja 2025.

Predložena mjera stoga je u skladu s odredbama Direktive o PDV-u.

Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

Komisija dosljedno naglašava potrebu za jednostavnijim pravilima za mala poduzeća. Komisija je u tom pogledu u ožujku 2020. donijela Strategiju za MSP-ove za održivu i digitalnu Europu 17 , u kojoj se obvezala da će nastaviti raditi na smanjenju opterećenja MSP‑ova. Cilj da se smanji regulatorno opterećenje jedan je od stupova te strategije. Ta posebna mjera odstupanja u skladu je s takvim ciljevima u pogledu fiskalnih pravila. U skladu je i s Akcijskim planom za pravedno i jednostavno oporezivanje kojim se podupire strategija oporavka 18 iz 2020., kojim se potvrđuje da su troškovi poreznog usklađivanja i dalje visoki u EU-u te da su troškovi usklađivanja obično znatno viši za mala nego za velika poduzeća.

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Članak 395. Direktive o PDV-u.

Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

S obzirom na odredbu Direktive o PDV-u na kojoj se temelji, prijedlog je u isključivoj nadležnosti Europske unije. Stoga se načelo supsidijarnosti ne primjenjuje.

Proporcionalnost

Odluka se odnosi na odobrenje dano državi članici na njezin vlastiti zahtjev i ne predstavlja nikakvu obvezu.

S obzirom na to da je odstupanje ograničenog opsega, posebna mjera proporcionalna je cilju koji se želi postići, to jest pojednostavnjenju naplate poreza za male porezne obveznike i poreznu upravu.

Odabir instrumenta

Predloženi je instrument provedbena odluka Vijeća.

U skladu s člankom 395. Direktive o PDV-u odstupanje od zajedničkih pravila o PDV-u moguće je samo ako to Vijeće na prijedlog Komisije jednoglasno odobri. Provedbena odluka Vijeća najprikladniji je instrument jer može biti upućena pojedinoj državi članici.

3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENE UČINAKA

Savjetovanja s dionicima

Nije provedeno savjetovanje s dionicima. Ovaj prijedlog temelji se na zahtjevu koji je podnijela Češka i odnosi se samo na tu državu članicu.

Procjena učinka

Cilj je prijedloga Provedbene odluke Vijeća povećati postojeći prag za izuzeće s 35 000 EUR na 85 000 EUR (u protuvrijednosti u nacionalnoj valuti). To povećanje je mjera pojednostavnjenja kojom se za poslovne subjekte s godišnjim prometom koji nije veći od 85 000 EUR uklanjaju brojne obveze povezane s PDV-om. Stoga će imati pozitivan učinak na smanjenje administrativnog opterećenja i za poduzeća i za poreznu upravu bez znatnog utjecaja na ukupne prihode od PDV-a. Zbog uskog područja primjene odstupanja i njezine vremenske ograničenosti učinak mjere u svakom će slučaju biti ograničen.

Na temelju podataka dostupnih od 2020. trenutačno približno 910 000 malih poduzeća ostvaruje pravo na izuzeće od plaćanja PDV-a. Povećanje praga na 85 000 EUR pogodovalo bi otprilike 105 000 dodatnih poduzeća, čime bi se prihod od PDV-a smanjio za manje od 2 %.

Mjera odstupanja neće biti obvezna za porezne obveznike. Porezni obveznici moći će odlučiti da se na njih primjenjuju uobičajene odredbe o PDV-u u skladu s člankom 290. Direktive 2006/112/EZ. Procjenjuje se da će učinak na prihode Češke od PDV-a iznositi približno 370 milijuna EUR, što se može smatrati zanemarivim.

Temeljna prava

Prijedlog ne utječe na zaštitu temeljnih prava.

4.UTJECAJ NA PRORAČUN

Nakon stupanja na snagu Uredbe Vijeća (EU, Euratom) 2021/769 od 30. travnja 2021. o izmjeni Uredbe (EEZ, Euratom) br. 1553/89 o konačnom jedinstvenom režimu ubiranja vlastitih sredstava koja proizlaze iz poreza na dodanu vrijednost 19 , Češka od 2022. nadalje neće izvršiti izračun naknade u izvješću o vlastitim sredstvima koja proizlaze iz poreza na dodanu vrijednost.

2022/0102 (NLE)

Prijedlog

PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA

kojom se Češkoj odobrava uvođenje posebne mjere odstupanja od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost 20 , a posebno njezin članak 395. stavak 1.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)U skladu s člankom 287. točkom 7. Direktive 2006/112/EZ Češka može izuzeti od poreza na dodanu vrijednost („PDV”) porezne obveznike čiji godišnji promet ne premašuje protuvrijednost od 35 000 EUR u nacionalnoj valuti prema deviznom tečaju na datum njezina pristupanja.

(2)Dopisom evidentiranim pri Komisiji 23. studenoga 2021. Češka je zatražila odobrenje za uvođenje posebne mjere odstupanja od članka 287. točke 7. Direktive 2006/112/EZ te tako od PDV-a izuzme porezne obveznike čiji godišnji promet ne prelazi 85 000 EUR ili protuvrijednost tog iznosa u nacionalnoj valuti („posebna mjera”). Ta bi se posebna mjera primjenjivala do 31. prosinca 2024., datuma do kojeg države članice trebaju prenijeti Direktivu Vijeća (EU) 2020/285 21 . Iz te direktive proizlazi da će od 1. siječnja 2025. državama članicama biti dopušteno izuzeti od PDV-a isporuke robe i usluga koje obavljaju porezni obveznici čiji godišnji promet u državi članici ne prelazi prag od 85 000 EUR ili protuvrijednost tog iznosa u nacionalnoj valuti.

(3)U skladu s člankom 395. stavkom 2. drugim podstavkom Direktive 2006/112/EZ Komisija je dopisom od 16. prosinca 2021. zahtjev Češke proslijedila ostalim državama članicama. Komisija je dopisom od 20. prosinca 2021. obavijestila Češku da su joj dostupne sve informacije potrebne za razmatranje zahtjeva.

(4)Posebna mjera odstupanja u skladu je s Direktivom (EU) 2020/285, kojom se nastoji smanjiti teret usklađivanja za mala poduzeća i izbjeći narušavanje tržišnog natjecanja na unutarnjem tržištu.

(5)Ta mjera ostaje neobvezna za porezne obveznike jer će oni i dalje moći odlučiti da se na njih primjenjuju uobičajene odredbe o PDV-u u skladu s člankom 290. Direktive 2006/112/EZ.

(6)Prema informacijama koje je dostavila Češka, učinak posebne mjere odstupanja na ukupni iznos poreznog prihoda Češke naplaćenog u fazi konačne potrošnje bit će zanemariv.

(7)Nakon stupanja na snagu Uredbe Vijeća (EU, Euratom) 2021/769 22 Češka od 2022. nadalje neće provoditi izračun naknade u izvješću o vlastitim sredstvima koja proizlaze iz poreza na dodanu vrijednost.

(8)S obzirom da Češka očekuje da će se primjenom višeg praga smanjiti obveze u pogledu PDV-a, a time i administrativno opterećenje i troškovi usklađivanja i za mala poduzeća i za porezna tijela te s obzirom na malu vjerojatnost znatnog utjecaja na ukupni ostvareni prihod od PDV-a, Češkoj bi trebalo odobriti uvođenje posebne mjere.

(9)Odobrenje za primjenu posebne mjere odstupanja trebalo bi biti vremenski ograničeno. Vremensko ograničenje trebalo bi biti takvo da omogući dovoljno vremena za evaluaciju djelotvornosti i primjerenosti praga. Usto, u skladu s člankom 3. stavkom 1. Direktive (EU) 2020/285 države članice do 31. prosinca 2024. donose i objavljuju zakone i druge propise koji su potrebni radi usklađivanja s člankom 1. te direktive, kojom se briše članak 287. Direktive 2006/112/EZ i utvrđuju jednostavnija pravila o PDV-u za mala poduzeća, te ih primjenjuju od 1. siječnja 2025. Stoga bi Češkoj trebalo odobriti primjenu posebne mjere odstupanja do 31. prosinca 2024.,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Odstupajući od članka 287. točke 7. Direktive 2006/112/EZ Češkoj Republici se odobrava da od plaćanja PDV-a izuzme porezne obveznike čiji godišnji promet nije veći od 85 000 EUR ili od protuvrijednosti tog iznosa u nacionalnoj valuti.

Članak 2.

Ova se Odluka primjenjuje od dana donošenja do 31. prosinca 2024.

Članak 3.

Ova je Odluka upućena Češkoj Republici.

Sastavljeno u Bruxellesu

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1)    SL L 347, 11.12.2006., str. 1.
(2)    Direktiva Vijeća (EU) 2020/285 od 18. veljače 2020. o izmjeni Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost u pogledu posebne odredbe za mala poduzeća i Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu administrativne suradnje i razmjene informacija u svrhe praćenja ispravne primjene posebne odredbe za mala poduzeća (SL L 62, 2.3.2020., str. 13.).
(3)    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću i Europskom gospodarskom i socijalnom odboru o akcijskom planu o PDV-u: Put k jedinstvenom europskom području PDV-a – vrijeme je za donošenje odluka (COM(2016) 148 final).
(4)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2018/1904 od 4. prosinca 2018. o odobrenju Nizozemskoj da uvede posebnu mjeru kojom se odstupa od članka 285. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 310, 6.12.2018., str. 25.).
(5)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2018/2077 od 20. prosinca 2018. o izmjeni Provedbene odluke 2013/53/EU kojom se Kraljevini Belgiji odobrava primjena posebne mjere kojom se odstupa od članka 285. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 331, 28.12.2018., str. 222.).
(6)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2016/1988 od 8. studenoga 2016. o izmjeni Provedbene odluke 2013/678/EU kojom se Talijanskoj Republici odobrava nastavak primjene posebne mjere odstupanja od članka 285. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 306, 15.11.2016., str. 11.).
(7)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2019/2210 od 19. prosinca 2019. o izmjeni Provedbene odluke 2013/677/EU kojom se Luksemburgu odobrava uvođenje posebne mjere odstupanja od članka 285. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 332, 23.12.2019., str. 155.).
(8)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2018/1919 od 4. prosinca 2018. o izmjeni Odluke 2009/790/EZ kojom se Republici Poljskoj odobrava primjena mjere kojom se odstupa od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 311, 7.12.2018., str. 32.).
(9)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2020/1261 od 4. rujna 2020. o izmjeni Provedbene odluke (EU) 2017/2408 kojom se Republici Latviji odobrava primjena posebne mjere odstupanja od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 296, 10.9.2020., str. 4.).
(10)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2021/358 od 22. veljače 2021. o izmjeni Provedbene odluke (EU) 2017/563 kojom se Republici Estoniji odobrava primjena posebne mjere odstupanja od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 69, 26.2.2021., str. 4.).
(11)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2018/1490 od 2. listopada 2018. kojom se Mađarskoj odobrava uvođenje posebne mjere odstupanja od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 252, 8.10.2018., str. 38.).
(12)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2018/1700 od 6. studenoga 2018. o izmjeni Provedbene odluke 2013/54/EU kojom se Republici Sloveniji odobrava uvođenje posebne mjere kojom se odstupa od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 285, 13.11.2018., str. 78.).
(13)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2021/86 od 22. siječnja 2021. kojom se Republici Litvi odobrava primjena posebne mjere odstupanja od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 30, 28.1.2021., str. 2.).
(14)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2020/1661 od 3. studenoga 2020. o izmjeni Provedbene odluke (EU) 2017/1768 kojom se Republici Hrvatskoj odobrava uvođenje posebne mjere odstupanja od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 374, 10.11.2020., str. 4.).
(15)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2021/753 od 6. svibnja 2021. kojom se Malti odobrava primjena posebne mjere odstupanja od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost i o stavljanju izvan snage Provedbene odluke (EU) 2018/279 (SL L 163, 10.5.2021., str. 1.).
(16)    Provedbena odluka Vijeća (EU) 2020/1260 od 4. rujna 2020. o izmjeni Provedbene odluke (EU) 2017/1855 kojom se Rumunjskoj odobrava primjena posebne mjere odstupanja od članka 287. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost (SL L 296, 10.9.2020., str. 1.).
(17)    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu, Vijeću, Europskom gospodarskom i socijalnom odboru i Odboru regija – Strategija za MSP-ove i održivu i digitalnu Europu (COM(2020) 103 final).
(18)    Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću – Akcijski plan za pravedno i jednostavno oporezivanje kojim se podupire strategija oporavka (COM(2020) 312 final).
(19)    Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2021/769 od 30. travnja 2021. o izmjeni Uredbe (EEZ, Euratom) br. 1553/89 o konačnom jedinstvenom režimu ubiranja vlastitih sredstava koja proizlaze iz poreza na dodanu vrijednost (SL L 165, 11.5.2021., str. 9.).
(20)    SL L 347, 11.12.2006., str. 1.
(21)    Direktiva Vijeća (EU) 2020/285 od 18. veljače 2020. o izmjeni Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost u pogledu posebne odredbe za mala poduzeća i Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu administrativne suradnje i razmjene informacija u svrhe praćenja ispravne primjene posebne odredbe za mala poduzeća (SL L 62, 2.3.2020., str. 13.).
(22)    Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2021/769 od 30. travnja 2021. o izmjeni Uredbe (EEZ, Euratom) br. 1553/89 o konačnom jedinstvenom režimu ubiranja vlastitih sredstava koja proizlaze iz poreza na dodanu vrijednost (SL L 165, 11.5.2021., str. 9.).