Bruxelles, 30.3.2022.

COM(2022) 136 final

2022/0091(NLE)

Prijedlog

PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA

kojom se Republici Poljskoj odobrava primjena posebne mjere odstupanja od članaka 218. i 232. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost


OBRAZLOŽENJE

U skladu s člankom 395. stavkom 1. Direktive 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost 1 (dalje u tekstu „Direktiva o PDV-u”) Vijeće, djelujući jednoglasno na prijedlog Komisije, može bilo kojoj državi članici odobriti primjenu posebnih mjera odstupanja od odredaba te direktive kako bi se pojednostavnio postupak naplate PDV-a ili spriječili određeni oblici utaje ili izbjegavanja poreza.

Dopisom evidentiranim pri Komisiji 5. kolovoza 2021. Poljska Republika zatražila je odobrenje za odstupanje od članaka 218., 226. i 232. Direktive o PDV-u radi uvođenja obveznog elektroničkog fakturiranja.

Nadalje, dopisom evidentiranim pri Komisiji 9. veljače 2022. Poljska je izmijenila svoj zahtjev. Poljska u zahtjevu traži odobrenje za odstupanje samo od članaka 218. i 232. Direktive o PDV-u i navodi da bi se obvezno elektroničko fakturiranje primjenjivalo samo na porezne obveznike s poslovnim nastanom na državnom području Poljske.

U skladu s člankom 395. stavkom 2. Direktive o PDV-u Komisija je dopisom od 21. listopada 2021. obavijestila druge države članice o zahtjevu Poljske. Dopisom od 22. listopada 2021. Komisija je obavijestila Poljsku da ima sve informacije potrebne za razmatranje tog zahtjeva.

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

Poljska je podnijela zahtjev za odstupanje na temelju članka 395. Direktive o PDV-u kako bi joj se odobrilo uvođenje obveze izdavanja elektroničkih računa obrađenih putem nacionalnog sustava elektroničkog fakturiranja („KSeF”) za sve transakcije za koje je izdavanje računa propisano poljskim zakonodavstvom o PDV-u. U dopisu od 8. veljače 2022. navedeno je da je područje primjene posebne mjere bilo ograničeno na porezne obveznike s poslovnim nastanom na državnom području Poljske.

Porezni obveznici ujedno će morati u KSeF dostaviti posebne informacije o određenim transakcijama koje nije potrebno dokumentirati računima izdanima u skladu s poljskim pravilima o PDV-u, kao što su stjecanje robe unutar Zajednice i prekogranično pružanje usluga. Budući da u skladu s poljskim zakonodavstvom o PDV-u za te transakcije nije obvezno izdavanje računa, potonja obveza ne podrazumijeva odstupanje od Direktive o PDV‑u.

Poljska smatra da bi uvođenje opće obveze izdavanja elektroničkih računa donijelo znatne koristi u pogledu borbe protiv prijevara u vezi s PDV-om i utaje PDV-a uz istodobno pojednostavnjenje naplate poreza. Provedbom mjere ubrzat će se digitalizacija javnog sektora. Pridonijet će i povećanju automatizacije postupaka za porezne obveznike, čime će se pojednostavniti ispunjavanje poreznih obveza. Na primjer, informacije dobivene elektroničkim fakturiranjem omogućit će prethodno ispunjavanje prijava PDV-a i rekapitulacijskih izvješća te ubrzani povrat PDV-a.

Člankom 218. Direktive o PDV-u predviđa se obveza država članica da kao račune prihvate sve dokumente ili poruke u papirnatom ili elektroničkom obliku. Poljska bi stoga željela ishoditi odobrenje za odstupanje od prethodno navedenog članka Direktive o PDV-u tako da poljska porezna uprava računima može smatrati samo dokumente u elektroničkom obliku.

Člankom 232. Direktive o PDV-u propisano je da je uporaba računa u elektroničkom obliku uvjetovana pristankom primatelja. Stoga je za uvođenje obveze elektroničkog izdavanja računa u Poljskoj potrebno odstupanje od tog članka tako da izdavatelj više ne mora dobiti pristanak primatelja za slanje računa u papirnatom obliku.

Poljska tvrdi da će se obveznim elektroničkim izdavanjem računa, zajedno s prijenosom dodatnih podataka o transakcijama, znatno poboljšati analitičke sposobnosti porezne uprave. To će dovesti do djelotvornijeg sprečavanja i utvrđivanja nepravilnosti, što će pomoći u borbi protiv prijevara i utaje PDV-a. Konkretno, omogućit će poljskoj poreznoj upravi da automatski provjerava podudaranje prijavljenog i plaćenog PDV-a. Time će se omogućiti i jednostavnija i točnija provjera zahtjeva za povrat PDV-a koje podnose porezni obveznici. Nadalje, time će se dopuniti druge mjere koje je Poljska uvela radi suzbijanja prijevara i utaje PDV-a te modernizacije sustava PDV-a, kao što su jedinstveni revizijski spis za potrebe PDV‑a, mehanizam razdvojenog plaćanja, elektronički sustav za analizu novčanih tokova (STIR) ili sustav internetskih blagajni za praćenje maloprodajnog sektora.

Obvezom elektroničkog fakturiranja obuhvatit će se sve transakcije koje obavljaju porezni obveznici s poslovnim nastanom na državnom području Poljske za koje je trenutačno potrebno izdati račun u skladu s poljskim Zakonom o PDV-u 2 . Usto, u KSeF će se dostaviti posebne informacije o određenim transakcijama za koje nije propisano izdavanje računa. To se odnosi na stjecanje robe unutar Zajednice i prekogranične isporuke usluga, pri čemu su kupac ili primatelj usluga dužni platiti PDV u Poljskoj. Budući da u skladu s poljskim zakonodavstvom o PDV-u za te transakcije nije obvezno izdavanje računa, potonja obveza ne podrazumijeva odstupanje od Direktive o PDV‑u. Prijenosom tih informacija omogućit će se priprema prethodno ispunjenih prijava PDV-a i rekapitulacijskih izvješća.

Obveza izdavanja elektroničkih računa putem KSeF-a primjenjivat će se na sve porezne obveznike s poslovnim nastanom na državnom području Poljske koji obavljaju djelatnosti za koje je u skladu s poljskim pravilima o PDV-u propisano izdavanje računa na tom državnom području. To uključuje porezne obveznike koji ostvaruju korist od izuzeća za mala poduzeća iz članka 282. Direktive o PDV-u. Međutim, provedbom obveznog modela elektroničkog fakturiranja neće biti obuhvaćeni inozemni porezni obveznici koji nisu obvezni registrirati se u Poljskoj u svrhu PDV-a u vezi sa svojim transakcijama unutar Zajednice ili prekograničnim isporukama usluga, kao ni porezni obveznici koji su u Poljskoj registrirani u svrhu PDV-a, ali nemaju poslovni nastan na njezinu državnom području. U tim slučajevima neće biti ni utjecaja na pravo kupaca da prime račune u papirnatom obliku.

Porezni obveznici moći će izdavati i stavljati na raspolaganje strukturirane elektroničke račune putem KSeF-a. U tu će svrhu poljsko Ministarstvo financija uspostaviti niz besplatnih alata: internetska aplikacija „e-Mikrofirma”, dostupna putem pametnog telefona i internetskog obrasca svim poreznim obveznicima prijavljenima u e-Urządu (e-Ured) 3 . Poduzeća će nakon odgovarajućeg odobrenja moći izdavati i strukturirane elektroničke račune u svojem financijskom i računovodstvenom softveru i poslati ih u KSeF putem aplikacijskog programskog sučelja. U tu svrhu porezni obveznici ili osoba koju su oni ovlastili morat će se ovjeriti jednim od javno dostupnih sredstava.

KSeF će morati potvrditi elektroničke račune. Nakon potvrde računa smatrat će se da je elektronički račun primljen i bit će automatski dostupan primatelju za čitanje ili preuzimanje. U slučaju kvara sustava KSeF-a na internetskim stranicama prikazat će se poruka o nedostupnosti sustava. U takvim je slučajevima predviđen hitni postupak kojim se osigurava da porezni obveznici neometano obrađuju račune. U tu će svrhu poduzeća moći izdavati račune u vlastitom računovodstvenom softveru.

Poljska smatra da će se mjerom ostvariti koristi za porezne obveznike, kao što su usluga pohrane i arhiviranja računa koju pruža uprava, ukidanje potrebe ispisivanja računa i njihova ručnog unošenja u računovodstvene sustave, uklanjanje mogućnosti gubljenja računa, automatizacija računovodstvenih postupaka i pojednostavnjenje poreznih obveza i obveza izvješćivanja.    

Kako bi se utjecaj mjere na porezne obveznike sveo na najmanju moguću mjeru i kako bi im se omogućila nesmetana prilagodba obveznom sustavu, Poljska je uvela dobrovoljni model elektroničkog fakturiranja koji je stupio na snagu 1. siječnja 2022. u kojem je i dalje potrebno da primatelj prihvati upotrebu elektroničkog računa. Prije toga, od listopada 2021., pilot-program za elektroničko fakturiranje omogućio je probni rad sustava s poduzetnicima.

S obzirom na široko područje primjene odstupanja, važno je osigurati potrebno daljnje postupanje u pogledu tog odstupanja. To se posebno odnosi na učinak mjere na borbu protiv prijevara i utaje PDV-a te učinak na porezne obveznike. Ako Poljska želi produljiti mjeru odstupanja, potrebno je dostaviti izvješće o uspješnosti mjere zajedno sa zahtjevom za produljenje. To izvješće trebalo bi sadržavati procjenu mjere u smislu djelotvornosti u borbi protiv prijevara u vezi s PDV-om i utaje PDV-a te u pojednostavnjenju naplate poreza. Izvješće bi trebalo uključivati i evaluaciju učinka mjere na porezne obveznike, posebno u odnosu na povećanje njihovih administrativnih opterećenja i troškova usklađivanja.

Predlaže se odobrenje odstupanja u trajanju od 1. travnja 2023. do 31. ožujka 2026.

Dosljednost s postojećim odredbama politike u određenom području

Člankom 218. Direktive o PDV-u papirnatim i elektroničkim računima pridaje se jednaka važnost propisivanjem da države članice prihvate dokumente ili poruke u papirnatom ili elektroničkom obliku kao račune. U skladu s člankom 232. Direktive o PDV-u uporaba elektroničkih računa uvjetovana je pristankom primatelja. Kako je Poljska predvidjela, obvezno elektroničko izdavanje računa zaista bi odstupalo od te dvije odredbe.

Odstupanje se može odobriti na temelju članka 395. Direktive o PDV-u kako bi se pojednostavio postupak naplate PDV-a ili spriječili određeni oblici utaje poreza ili izbjegavanja plaćanja poreza. Poljska je zatražila mjeru odstupanja radi borbe protiv porezne prijevare i utaje poreza, kao i radi pojednostavnjenja naplate poreza. Na temelju elemenata koje je dostavila Poljska, odstupanje je u skladu s postojećim odredbama politike.

Provedbenom odlukom Vijeća (EU) 2018/593 4 i Provedbenom odlukom Vijeća (EU) 2022/133 5 odobrena su slična odobrenja kojima se Italiji i Francuskoj dopušta odstupanje od članaka 218. i 232. Direktive o PDV-u radi uvođenja obveznog elektroničkog izdavanja računa.

Naposljetku, Komisija je 2020. donijela ”Komunikaciju Komisije Europskom parlamentu i Vijeću: Akcijski plan za pravedno i jednostavno oporezivanje kojim se podupire strategija oporavka” 6 . Jedna od mjera predviđenih tim akcijskim planom je donošenje zakonodavnog prijedloga Komisije za modernizaciju obveza izvješćivanja o PDV-u. Kako je navedeno u Akcijskom planu, tim bi se prijedlogom, među ostalim, trebali pojednostavniti mehanizmi izvješćivanja koji se mogu primijeniti na domaće transakcije. U tom će se kontekstu razmotriti i potreba za daljnjim proširenjem elektroničkog fakturiranja. Stoga je odstupanje koje je zatražila Poljska u skladu s ciljevima Komisije utvrđenima u Akcijskom planu.

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Članak 395. Direktive o PDV-u.

Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

S obzirom na odredbu Direktive o PDV-u na kojoj se prijedlog temelji ne primjenjuje se načelo supsidijarnosti.

Proporcionalnost

Prijedlog je u skladu s načelom proporcionalnosti zbog sljedećih razloga:

Odluka se odnosi na odobrenje dano državi članici na njezin vlastiti zahtjev i ne predstavlja nikakvu obvezu.

Obvezno elektroničko izdavanje računa uključivat će niz promjena za porezne obveznike. Kako bi im pomogla u lakšem prilagođavanju na te promjene, Poljska je od 1. siječnja 2022. uvela model dobrovoljnog elektroničkog fakturiranja, kojem je prethodio pilot-program za elektroničko fakturiranje kojim se omogućuje probni rad sustava s poduzetnicima. Poljska će usto osigurati besplatne alate za ispunjavanje obveze elektroničkog fakturiranja, a Ministarstvo financija i nacionalna porezna uprava provest će opsežnu informativnu kampanju kako bi se porezne obveznike upoznalo s novim pravilima o izdavanju računa s PDV-om.

Područje primjene mjere uključuje porezne obveznike koji ostvaruju korist od izuzeća za mala poduzeća iz članka 282. Direktive o PDV-u. Poljska smatra da je to uključivanje opravdano kako bi se spriječila utaja ili izbjegavanje plaćanja PDV-a. Poljska nadležna tijela utvrdila su nepravilnosti u primjeni izuzeća od plaćanja PDV-a za mala poduzeća jer nisu prijavljene sve izvršene transakcije i zbog umjetne podjele poslovnih aktivnosti kako bi se njihova vrijednost zadržala ispod praga.

Usto, analize koje je provelo nacionalno regulatorno tijelo pokazuju da većinu prijevara s nepostojećim trgovcem 7 i prijevara počinjenih na temelju lažnih računa počine poduzeća iz skupine mikropoduzeća te malih i srednjih poduzeća. Uvođenjem obveze elektroničkog izdavanja računa za takva poduzeća omogućit će se djelotvornije praćenje i utvrđivanje takvih nepravilnosti.

Poljska tvrdi da će pripremni rad obavljen u okviru dobrovoljnog modela elektroničkog izdavanja računa te alati koji će malim poduzećima biti na raspolaganju za ispunjavanje obveze, zajedno s prednostima i koristima koje će ostvariti uvođenjem elektroničkog izdavanja računa, u velikoj mjeri kompenzirati ulaganja koja će ta poduzeća morati snositi kako bi prilagodila svoje sustave. Prema procjenama poljskih tijela ta ulaganja u svakom slučaju neće biti znatna.

Odstupanje je usto vremenski ograničeno i potrebno je pripremiti izvješće o funkcioniranju i djelotvornosti mjere u slučaju da Poljska želi produljiti mjeru odstupanja.

Stoga je posebna mjera proporcionalna cilju koji se želi postići, a to je suzbijanje utaje poreza i pojednostavnjenje naplate poreza.

Odabir instrumenta

Predloženi instrument: provedbena odluka Vijeća.

U skladu s člankom 395. Direktive o PDV-u odstupanje od zajedničkih pravila o PDV-u moguće je samo uz odobrenje Vijeća koje odlučuje jednoglasno na prijedlog Komisije. Provedbena odluka Vijeća najprikladniji je instrument jer može biti upućena pojedinoj državi članici.

3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENE UČINAKA

Procjena učinka

Obvezno elektroničko izdavanje računa utjecat će i na poreznu upravu i na porezne obveznike.

Poljska očekuje da će obvezno elektroničko izdavanje računa pomoći u jačanju i modernizaciji poljskog sustava PDV-a kako bi postao otporniji na prijevare i druge nepravilnosti. Njime će se automatizirati i ubrzati pristup širem rasponu podataka, čime će se poboljšati analitičke aktivnosti porezne uprave. Poljska procjenjuje da će pridonijeti povećanju proračunskih prihoda od otprilike 1,8 milijardi PLN godišnje. Ti dodatni prihodi ostvarit će se smanjenjem prijevara povezanih s PDV-om s nepostojećim trgovcem te smanjenjem neopravdanih povrata PDV-a. Poljska tvrdi da je riječ o konzervativnim procjenama kojima se ne uzimaju u obzir potencijalni prihodi koji proizlaze iz doprinosa KSeF-a u otkrivanju drugih nepravilnosti povezanih s PDV-om, kao što je nedostatno prijavljivanje prodaje u maloprodaji i povećanje ubiranja poreza na dobit.

Provedbom općeg obveznog elektroničkog izdavanja računa nastat će troškovi za državni proračun povezani s uspostavljanjem i održavanjem sustava, kao i infrastrukturom potrebnom za pohranu računa i postupnim povećanjem analitičkih kapaciteta zbog rastuće baze podataka. Poljska procjenjuje da će troškovi povezani s uvođenjem i održavanjem KSeF‑a u razdoblju 2021.–2026. iznositi približno 161,2 milijuna PLN.

Porezni obveznici snosit će troškove zbog uvođenja obveznog elektroničkog izdavanja računa, uglavnom zbog prilagodbe svojih računovodstvenih sustava. Međutim, trošak izdavanja računa putem KSeF-a bit će vrlo nizak, odnosno znatno niži nego u papirnatom obliku. Kako bi se ublažili ti troškovi, poljsko Ministarstvo financija osigurat će besplatne alate za izdavanje i obradu strukturiranih elektroničkih računa.

Stoga Poljska ne očekuje znatne troškove za porezne obveznike, posebno u usporedbi s koristima koje će ostvariti uvođenjem modela elektroničkog izdavanja računa. Poljska tvrdi da će porezni obveznici ostvariti znatne koristi zbog uvođenja obveznog elektroničkog izdavanja računa, kao što su usluga pohrane i arhiviranja računa koju pruža uprava, ukidanje potrebe ispisivanja računa i njihova ručnog unošenja u računovodstvene sustave, smanjenje pogrešaka koje će se ostvariti automatizacijom računovodstvenog postupka ili povećanje brzine razmjene podataka među poslovnim partnerima. Ostale koristi bit će pojednostavnjenje poreznih obveza i obveza izvješćivanja, kao što su prethodno ispunjene porezne prijave i rekapitulacijska izvješća, smanjenje broja provjera i inspekcija koje provodi porezna uprava te brži povrat PDV-a.

4.UTJECAJ NA PRORAČUN

Mjera neće imati negativan utjecaj na vlastita sredstva Unije od PDV-a.

2022/0091 (NLE)

Prijedlog

PROVEDBENE ODLUKE VIJEĆA

kojom se Republici Poljskoj odobrava primjena posebne mjere odstupanja od članaka 218. i 232. Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu Vijeća 2006/112/EZ od 28. studenoga 2006. o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost 8 , a posebno njezin članak 395. stavak 1.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)Dopisom koji je Komisija zaprimila 5. kolovoza 2021. Poljska je zatražila odobrenje za uvođenje posebne mjere odstupanja od članaka 218., 226. i 232. Direktive 2006/112/EZ radi uvođenja obveznog elektroničkog izdavanja računa za sve transakcije koje obavljaju porezni obveznici za koje je propisano izdavanje računa. Odobrenje je zatraženo za razdoblje od 1. travnja 2023. do 31. ožujka 2026.

(2)Komisija je dopisima od 21. listopada 2021. zahtjev Poljske proslijedila ostalim državama članicama. Dopisom od 22. listopada 2021. Komisija je obavijestila Poljsku da ima sve informacije potrebne za razmatranje tog zahtjeva.

(3)Dopisom od 8. veljače 2022. Poljska je obavijestila Komisiju da odstupanje od članka 226. Direktive 2006/112/EZ nije potrebno i da će područje primjene zatražene mjere biti ograničeno na porezne obveznike s poslovnim nastanom na državnom području Poljske.

(4)Poljska tvrdi da bi opća obveza elektroničkog izdavanja računa donijela koristi u borbi protiv prijevara i utaje u području poreza na dodanu vrijednost (PDV). Ta obveza, zajedno s dostavljanjem dodatnih podataka o transakcijama, znatno će poboljšati analitičke sposobnosti poljske porezne uprave, što će joj omogućiti automatsku provjeru podudaranja prijavljenog i plaćenog PDV-a i točniju provjeru zahtjeva za povrat PDV-a koje su podnijeli porezni obveznici. Nadalje, time će se dopuniti druge mjere uvedene radi suzbijanja prijevara i utaje PDV-a te modernizacije sustava PDVa, kao što su jedinstveni revizijski spis za potrebe PDV-a, mehanizam razdvojenog plaćanja 9 , elektronički sustav za analizu novčanih tokova ili sustav internetskih blagajni za praćenje maloprodajnog sektora.

(5)Poljska smatra da bi se obveznim elektroničkim izdavanjem računa poreznim obveznicima omogućilo pojednostavnjenje ispunjavanja njihovih obveza, kao što su prethodno ispunjavanje prijava PDV-a i rekapitulacijskih izvješća ili ubrzani povrat PDV-a. Elektroničko izdavanje računa ostvarilo bi pogodnosti za porezne obveznike kao što su usluge pohrane i arhiviranja računa koje pruža uprava ili automatizacija računovodstvenih postupaka. Poljska ne očekuje da će troškovi koje bi porezni obveznici morali snositi zbog prilagodbe svojih sustava za elektroničko izdavanje računa biti znatni, posebno u usporedbi s koristima koje bi ostvarili uvođenjem modela elektroničkog izdavanja računa. Kako bi pomogla u toj prilagodbi, Poljska je prije stupanja na snagu obveznog elektroničkog izdavanja računa uvela dobrovoljno elektroničko izdavanje računa. Usto bi se osigurali besplatni alati za usklađivanje sa zahtjevom obveznog elektroničkog fakturiranja te bi se provela opsežna informativna kampanja radi upoznavanja poreznih obveznika s novim pravilima o PDV-u o obveznom elektroničkom izdavanju računa.

(6)S obzirom na široko područje primjene i novost posebne mjere, važno je procijeniti njezin učinak na borbu protiv prijevara u vezi s PDV-om i utajom PDV-a te učinak na porezne obveznike. Stoga ako Poljska smatra da je nužno produljenje posebne mjere, Komisiji treba zajedno sa zahtjevom za produljenje podnijeti izvješće koje uključuje procjenu posebne mjere u pogledu njezine djelotvornosti u borbi protiv prijevara u vezi s PDV-om i utaje PDV-a te u pojednostavnjenju naplate PDV-a.

(7)Ova posebna mjera ne bi trebala utjecati na pravo potrošača da dobije papirnati račun u slučaju transakcija unutar Zajednice.

(8)Posebna mjera proporcionalna je ciljevima koji se žele postići. Usto, posebna mjera ne dovodi do rizika od širenja prijevara u druge sektore ili druge države članice.

(9)Posebna mjera neće negativno utjecati na ukupan iznos prihoda od poreza naplaćenog u fazi konačne potrošnje ni na vlastita sredstva Unije koja proizlaze iz PDV-a,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Odstupajući od članka 218. Direktive 2006/112/EZ Poljskoj se odobrava da dokumente ili poruke koje izdaju porezni obveznici s poslovnim nastanom na državnom području Poljske prihvati kao račune samo ako se prenose u elektroničkom obliku.

Članak 2.

Odstupajući od članka 232. Direktive 2006/112/EZ Poljskoj se odobrava uvođenje odredbe da uporaba elektroničkih računa izdanih na državnom području Poljske nije podložna pristanku primatelja.

Članak 3.

Poljska je dužna obavijestiti Komisiju o nacionalnim mjerama kojima se provode odstupanja iz članaka 1. i 2.

Članak 4.

Ova se Odluka primjenjuje od 1. travnja 2023. do 31. ožujka 2026.

Ako Poljska smatra da je potrebno produljenje odstupanja iz članaka 1. i 2., Poljska podnosi zahtjev Komisiji za produljenjem zajedno s izvješćem u kojem se procjenjuje koliko su nacionalne mjere iz članka 3. bile djelotvorne u borbi protiv prijevara u vezi s PDV-om i utaje PDV-a te u pojednostavnjenju prikupljanja PDV-a. U tom se izvješću procjenjuje i učinak tih mjera na porezne obveznike, a posebno jesu li te mjere povećale njihovo administrativno opterećenje i troškove.

Članak 5.

Ova je Odluka upućena Republici Poljskoj.

Sastavljeno u Bruxellesu

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1)    SL L 347, 11.12.2006., str. 1.
(2)    Zakon od 11. ožujka 2004. o porezu na dodanu vrijednost (poljski Poljski Službeni list 2021., točka 685., kako je izmijenjen).
(3)    Centralizirani sustav koji, prema mišljenju Poljske, omogućuje sveobuhvatno plaćanje poreza putem interneta. Riječ je o projektu kojim će se poreznim obveznicima osigurati internetski alati za jednostavnije ispunjavanje poreznih obveza, uključujući plaćanje poreza, putem usluge elektroničkog plaćanja putem interneta.
(4)    SL L 99, 19.4.2018., str. 14.
(5)    SL L 20, 31.1.2022., str. 272.
(6)     https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:e8467e73-c74b-11ea-adf7-01aa75ed71a1.0010.02/DOC_1&format=PDF
(7)    Prijevara s nepostojećim trgovcem vrsta je prijevare u vezi s PDV-om u kojoj trgovci prodaju robu ili isporuče usluge i pritom naplate PDV svojim kupcima i zatim nestanu, no taj naplaćeni PDV ne uplate poreznim tijelima.
(8)    SL L 347, 11.12.2006., str. 1.
(9)    Uveden u Poljskoj na temelju odobrenja dodijeljenog Provedbenom odlukom Vijeća (EU) 2019/310 (SL L 51, 22.2.2019., str. 19.).