27.4.2021   

HR

Službeni list Europske unije

C 149/11


Objava zahtjeva za registraciju naziva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2021/C 149/06)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1) u roku od tri mjeseca od datuma ove objave.

JEDINSTVENI DOKUMENT

„Jászsági nyári szarvasgomba”

EU br.: PGI-HU-02475 – 4. srpnja 2018.

ZOI ( ) ZOZP (X)

1.   Naziv [ZOI-ja ili ZOZP-a]

„Jászsági nyári szarvasgomba”

2.   Država članica ili treća zemlja

Mađarska

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 1.6.: Voće, povrće i žitarice, u prirodnom stanju ili prerađeni.

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla „Jászsági nyári szarvasgomba” odnosi se na svježu lokalnu sortu ljetnih tartufa (Tuber aestivum Vittad.), vrstu podzemnih gljiva koje se sakupljaju na određenom zemljopisnom području.

Morfološke značajke tartufa „Jászsági nyári szarvasgomba”:

Plodišta se razlikuju po veličini: Najmanja preporučena komercijalna veličina je veličina oraha, a gornja granična vrijednost nije utvrđena. Najmanja masa plodišta preporučena za uporabu je 40 g.

Uglavnom su više ili manje pravilnog kuglastog oblika, obično bez udubina na dnu gomolja.

Boja vanjskog plašta seže od crnkastosmeđe do crne. Vanjska je površina gruba, prekrivena crnim ljuskama, koje su često velike (312 mm), piramidalnog su oblika (peterostrane ili sedmerostrane), istaknute, čvrste, oštrih rubova, obično spljoštenog vrha, dijagonalno nanizane, izbrazdane po dužini i čvrsto prionute uz glebu.

Mesnata unutrašnjost tartufa čvrste je konzistencije te je prošarana prugama bijele do žutosmeđe boje. Tijekom zrenja boja unutrašnjosti prvotno je bjelkasta, zatim žućkastoprljava siva, pa blijeda boja lješnjaka i naposljetku intenzivna čokoladna smeđa. Zrelo plodište znatno je tamnije, žućkastosmeđe do crvene boje.

Organoleptičke značajke tartufa „Jászsági nyári szarvasgomba”:

Imaju jedinstvenu, ugodnu aromu. Sakupljeni tartufi aromom prvotno podsjećaju na kuhani kukuruz ili pržen i fermentiran ječmeni slad, uz primjese ugodnog mirisa svježe pokošene trave. Aroma se mijenja nakon sakupljanja i tijekom skladištenja, ali zadržava prepoznatljiv ugodan miris svježe pokošene trave.

Sâm okus je snažan i podsjeća na sočan orah.

Tartufi „Jászsági nyári szarvasgomba” rastu od kasnog svibnja do kasnog kolovoza, za razliku od drugih tartufa, koji se mogu sakupljati do kasnog studenoga.

3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

Gljive moraju biti uzgojene i sakupljene na području proizvodnje.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Područje proizvodnje tartufa „Jászsági nyári szarvasgomba” obuhvaća administrativno područje sljedećih općina: Jászivány, Jászkisér, Jászdózsa, Jászapáti, Jászágó, Jászárokszállás, Jászjákóhalma, Jásztelek i Jászszentandrás te općine Besenyszög i Újszász, koje se nalaze u blizini regije Jászság, iako ne čine jedinstveno područje proizvodnje s ostalim općinama. Sve navedene općine obuhvaćaju područja na kojima tartufi „Jászsági nyári szarvasgomba” prirodno rastu, tj. područja s vrstom tla koja pogoduje uzgoju tih tartufa.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

Povezanost tartufa „Jászsági nyári szarvasgomba” s navedenim zemljopisnim područjem temelji se na ugledu proizvoda i kvaliteti.

Posebnosti zemljopisnog područja

Regija Jászság dio je upravnog područja županije Jász-Nagykun-Szolnok, na sjeverozapadu Velike mađarske nizine. Dio je regije Središnje Tise te je smještena između rijekâ Zagyve i Tarne, pritokâ Tise. U geološkom i botaničkom smislu, regija Jászság prirodna je podregija koja čini dio nizine Tise. Nazvana je po narodu Jász (Jasi), koji se ondje naselio u 13. stoljeću.

Tartufi „Jászsági nyári szarvasgomba” prirodno uglavnom rastu u korijenskim sustavima stabala hrasta, lješnjaka i graba, ali rastu i u nasadima, poznatima kao vrtovi „trifla” (tartuf). Vrtovi tartufa regije Jászság obično se nalaze u hrastovim šumama.

Prirodna svojstva tla i sastav biljnih vrsta karakterističnih za navedeno područje djeluju na posebne značajke tartufa „Jászsági nyári szarvasgomba”. U većem dijelu ove podregije, koja je ujedno i bogat bazen površinskih voda, razina podzemnih voda je visoka, što zajedno s crnicom pruža jedinstvene uvjete za rast tartufa „Jászsági nyári szarvasgomba”.

Svojstva tla u regiji Jászság iznimno su povoljna za sjetvu i uzgoj ljetnih tartufa. Zaslanjeni solonec na istoku regije, sve do rijeke Tise, prekriven je travnatim i aluvijalnim tlima raznolikog sastava, pH-neutralnim ili blago lužnatim, tvrdim, glinovitim, ali humusom bogatim tlom s pokrovom od crnice.

Posebnosti proizvoda

Plodište tartufa „Jászsági nyári szarvasgomba” relativno je pravilnog oblika i raste obilato i ujednačeno. Posljedica je to utjecaja šuma hrasta lužnjaka u regiji Jászság, crnice izvrsne kvalitete karakteristične za nepošumljene stepe, podzemnih voda čija je razina blizu površine, klimatskih uvjeta i suživota s drugim biljnim vrstama.

Tijekom zrenja gljiva odiše jedinstvenom, sve punijom i snažnijom aromom svježe pokošene trave i kuhanog kukuruza, koja se, ovisno o području proizvodnje, nadopunjuje mirisima spaljenog raslinja, lješnjaka, duhana, marcipana ili tamne čokolade.

Ovi tartufi najbolje su kvalitete u razdoblju od srpnja do sredine kolovoza, što je još jedna zanimljiva značajka kojom se ističu među ostalim gljivama. Za razliku od ostalih mađarskih ili stranih ljetnih tartufa, sezona rasta i sakupljanja tartufa „Jászsági nyári szarvasgomba” obično završava do sredine ili kraja kolovoza. Na drugim se područjima u tom razdoblju tartufi i dalje intenzivno sakupljaju, ali ti su tartufi drukčije kvalitete i arome. Tijekom tog razdoblja tartufi „Jászsági nyári szarvasgomba” ugodnog su mirisa sjena a plodište je veličine koja je prikladnija za stavljanje na tržište.

Povezanost zemljopisnog područja i kvalitete i ugleda proizvoda

Zahvaljujući crnici bogatoj humusom i biljnim zajednicama koje su se razvile, na tom se području tijekom cijelog vegetacijskog razdoblja stvara više kumarina, što tartufima „Jászsági nyári szarvasgomba” daje miris svježe pokošene trave. Prisutnost pokrova od crnice bogatog humusom glavni je čimbenik u razvoju arome, koja se stalno mijenja tijekom dozrijevanja te postaje sve punija i snažnija.

Umjetno pošumljavanje u regiji Jászság omogućilo je širenje staništa u kojima rastu tartufi izvrsne kvalitete, a na prepoznatljivu aromu tartufa „Jászsági nyári szarvasgomba” utječu i zaštićene vrste orhideje koje su također rasprostranjene na tom području.

Kako bi se očuvale tradicije mađarskih sakupljača tartufa, u Jászszentandrásu je 2002. otvoren muzej tartufa, a riječ je o prvom takvom muzeju u Mađarskoj i drugom u Europi. Magyar Szarvasgombász Szövetség (Savez mađarskih sakupljača tartufa) svake godine organizira manifestaciju kojom se označava početak sezone. Jászszentandrás nosi počasni naslov mađarske prijestolnice tartufa. Jászsági Hollós László Trifflász Egyesület (Udruga sakupljača tartufa regije Jászság „László Hollós”) osnovana je u toj općini 2004., s ciljem zaštite prirodnih staništa i promicanja zakonske regulacije sakupljanja tartufa. Međunarodna policijska udruga (IPA) i tijela lokalne samouprave te Savez mađarskih sakupljača tartufa i Szent László Szarvasgomba Lovagrend (Red vitezova tartufa Svetog Ladislava) posljednjih pet godina zajednički organiziraju sve popularnije natjecanje u pripremanju jela na bazi tartufa. Organizatori svakom natjecatelju daju po jedan tartuf „Jászsági nyári szarvasgomba”.

Tartufi „Jászsági nyári szarvasgomba” poznati su i pod drugim opisnim nazivima, poput „crni biser Jászsága”, „zlato Jászsága” ili „jaški tartuf”, što pokazuje kakav ugled taj proizvod uživa u toj regiji. Navedeni nazivi sve se učestalije upotrebljavaju i u medijima.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 6. stavak 1. drugi podstavak ove Uredbe)

https://gi.kormany.hu/foldrajzi-arujelzok


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.