Bruxelles, 19.11.2021.

COM(2021) 698 final

2021/0363(BUD)

Prijedlog

ODLUKE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o mobilizaciji Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom na temelju zahtjeva Francuske – EGF/2021/005 FR/Airbus


OBRAZLOŽENJE

KONTEKST PRIJEDLOGA

1.Pravila koja se primjenjuju na financijske doprinose iz Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom (EGF) utvrđena su Uredbom (EU) br. 2021/691 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. travnja 2021. o Europskom fondu za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom (EGF) i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1309/2013 1 (u daljnjem tekstu Uredba o EGF-u).

2.Francuska je 26. srpnja 2021. podnijela zahtjev EGF/2021/005 FR/Airbus za financijski doprinos iz EGF-a nakon otpuštanja u poduzeću Airbus u Francuskoj.

3.Nakon ocjene tog zahtjeva Komisija je u skladu sa svim primjenjivim odredbama Uredbe o EGF-u zaključila da su ispunjeni uvjeti za dodjelu financijskog doprinosa iz EGF-a.

SAŽETAK ZAHTJEVA

Zahtjev za doprinos iz EGF-a

EGF/2021/005 FR/Airbus

Država članica

Francuska

Predmetne regije (razina NUTS 2 2 )

Midi-Pyrénées

(FRJ2)

Pays de la Loire

(FRG0)

Datum podnošenja zahtjeva

26. srpnja 2021.

Datum potvrde primitka zahtjeva

9. kolovoza 2021.

Datum podnošenja zahtjeva za dodatne informacije

9. kolovoza 2021.

Rok za dostavu dodatnih informacija

13. rujna 2021.

Rok za dovršetak ocjene

24. studenoga 2021.

Intervencijski kriterij

članak 4. stavak 2. točka (a) Uredbe o EGF-u


Primarno poduzeće

Airbus

(Airbus SE)


Broj predmetnih poduzeća

1

Sektor/sektori ekonomske djelatnosti

(odjeljak NACE-a Rev. 2) 3

odjeljak 30 (Proizvodnja prijevoznih sredstava)

Referentno razdoblje (četiri mjeseca):

1. studenoga 2020. – 1. ožujka 2021.

Broj otpuštanja tijekom referentnog razdoblja (a)

508

Broj otpuštanja prije ili nakon referentnog razdoblja (b)

0

Ukupni broj otpuštanja (a + b)

508

Ukupni broj prihvatljivih korisnika

508

Ukupni broj ciljanih korisnika

297

Proračun za personalizirane usluge (EUR)

4 406 194

Proračun za provedbu EGF-a 4 (EUR)

0

Ukupni proračun (EUR)

4 406 194

Doprinos iz EGF-a (85 %) (EUR)

3 745 264

OCJENA ZAHTJEVA

Postupak

4.Francuska je podnijela zahtjev EGF/2021/005 FR/Airbus 26. srpnja 2021., u roku od 12 tjedana od datuma kad su ispunjeni intervencijski kriteriji utvrđeni člankom 4. Uredbe o EGF-u 5 . Komisija je potvrdila primitak zahtjeva i 9. kolovoza 2021. od Francuske zatražila dodatne informacije. Te su dodatne informacije dostavljene u roku od 25 radnih dana nakon zahtjeva, i to nakon produljenja roka za 10 radnih dana na opravdan zahtjev Francuske. Rok od 50 radnih dana od primitka potpunog zahtjeva unutar kojeg bi Komisija trebala dovršiti ocjenu usklađenosti zahtjeva s uvjetima za pružanje financijskog doprinosa istječe 24. studenoga 2021.

Prihvatljivost zahtjeva

Predmetna poduzeća i korisnici

5.Zahtjev se odnosi na 508 radnika koji su proglašeni viškom i koji su prestali obavljati djelatnost u ekonomskoj i socijalnoj jedinici (ESU) 6 Airbus Commercial (dalje u tekstu „Airbus Commercial”) društva Airbus (Airbus SE). Airbus posluje u gospodarskom sektoru koji je razvrstan u odjeljak 30 NACE-a Rev. 2 (Proizvodnja prijevoznih sredstava). Do otpuštanja u poduzeću došlo je u regijama NUTS 2 Midi-Pyrénées (FRJ2) i Pays de la Loire (FRG0).

Intervencijski kriteriji

6.Francuska je podnijela zahtjev na temelju intervencijskih kriterija iz članka 4. stavka 2. točke (a) Uredbe o EGF-u kojom se propisuje uvjet prestanka obavljanja djelatnosti u poduzeću u državi članici najmanje 200 radnika koji su proglašeni viškom tijekom referentnog razdoblja od četiri mjeseca, uključujući radnike proglašene viškom kod dobavljačâ te daljnjih proizvođača i/ili samozaposlene osobe.

7.Za taj je zahtjev referentno razdoblje od četiri mjeseca trajalo od 1. studenoga 2020. do 1. ožujka 2021., tijekom kojeg je Airbus otpustio 508 radnika.

Izračun broja otpuštanja i prestanaka obavljanja djelatnosti

8.Prestanak obavljanja djelatnosti radnika koji su proglašeni viškom tijekom referentnog razdoblja izračunava se od datuma na koji je poslodavac obavijestio radnika o otpuštanju ili otkazivanju ugovora o radu.

Prihvatljivi korisnici

9.Ukupni broj prihvatljivih korisnika iznosi 508.

Opis događaja koji su doveli do otpuštanja i prestanka obavljanja djelatnosti

10.Airbusov odjel Commercial Aircraft vodeći je proizvođač komercijalnih zrakoplova. Zbog općeg kolapsa komercijalnog zrakoplovstva uzrokovanog pandemijom bolesti COVID-19, posebno putničkih letova, aktivnost Airbusova odjela Commercial Aircraft suočava se s ozbiljnim poteškoćama.

11.Većina poduzeća u tom sektoru nije letjela tijekom pandemije zbog općih ograničenja putovanja. Nadalje, gospodarska kriza koja je uslijedila nakon pandemije smanjila je kupovnu moć mnogih korisnika usluga zračnog prijevoza te su morali preispitati svoju odluku da se koriste tom vrstom prijevoza.

12.Većina komercijalnih zračnih prijevoznika već je najavila ili provela opsežne planove restrukturiranja kako bi spasila poduzeća do potpunog oporavka sektora. Airbusovo je stajalište da se to neće dogoditi do 2025. 7

13.U okviru planova restrukturiranja zračnih prijevoznika mnogi su zrakoplovi prerano povučeni iz rada, a planovi za kupnju novih zrakoplova stavljeni su na čekanje ili otkazani. Obilje dostupnih zrakoplova dovelo je do silazne putanje prodajnih cijena zrakoplova 8 .

14.Airbusova proizvodnja komercijalnih zrakoplova generirala je 67 % ukupnog prometa Airbusa 9 . Planovi proizvodnje morali su se prilagoditi kriznoj situaciji od travnja 2020., što je dovelo do smanjenja razina proizvodnje za jednu trećinu 10 .

15.Kako bi prilagodio količinu svoje radne snage naglo promijenjenim proizvodnim planovima, Airbus je morao provesti plan restrukturiranja. U skladu s kolektivnim ugovorom na razini cijelog društva 11 samo je u Francuskoj ukinuto 4 248 radnih mjesta 12 .

16.Kao prvo, Airbus je kao odgovor na pandemiju iskoristio odredbe novog hitnog zakonodavstva 13 donesenog u Francuskoj. Tim se odredbama poduzećima omogućuje da privremeno ustupe osoblje drugim poduzećima. U slučaju Airbusa pronađena su rješenja u okviru drugih podjedinica Airbusa, ali i s vanjskim poduzećima. Slijedom toga, dotični zaposlenici nisu morali biti otpušteni.

17.Francuska vlada pokrenula je program potpore sektoru 14 . Ta potpora francuske vlade omogućila je Airbusu da sačuva dodatnih 500 radnih mjesta visokokvalificiranih inženjera.

18.Pregovaračke strane složile su se i da će uspostaviti program kojim se pružaju smjernice radnicima zainteresiranima za dobrovoljni prekid radnog odnosa s društvom Airbus.

19.Nadalje, u okviru odgovora na gospodarsku krizu uzrokovanu pandemijom bolesti COVID-19 francuska vlada pokrenula je privremeni dugoročni program aktivnosti u nepunom radnom vremenu 15 kojim se poduzećima koja se suočavaju s poteškoćama omogućuje da smanje radno vrijeme svojih zaposlenika. Zahvaljujući tom programu mogla su se spasiti još 1 502 radna mjesta.

20.Iako se broj otkaza uspio znatno smanjiti, izgubljeno je 2 246 radnih mjesta.

Predviđene posljedice otpuštanja na lokalno, regionalno ili nacionalno gospodarstvo i zapošljavanje

21.Francuska tijela objašnjavaju da su predmetne regije posebno pogođene krizom nakon pandemije bolesti COVID-19. U objema regijama nezaposlenost je rasla čak i prije krize. U regiji Pays de la Loire stopa nezaposlenosti porasla je sa 6,8 % 2008. na 8,5 % 2018., a u regiji Occitanie (u predmetnoj regiji regije Midi-Pyrénées) s 8,8 % na 10,7 % u istom razdoblju. Stope nezaposlenosti počele su se blago smanjivati 2018., ali je 2021. nastupila kriza. U prvom tromjesečju 2021. nezaposlenost je iznosila 6,9 % u regiji Pays de la Loire i 9,4 % u regiji Occitanie 16 .

22.Očekuje se da će otpuštanja znatno utjecati na tržište rada i gospodarstvo, posebno u regiji Occitanie. Grad Toulouse i okolna regija glavni su aeronautički klasteri u Europi. U sektoru je zaposleno 110 000 osoba. Regija je u velikoj mjeri ovisna o zrakoplovnoj industriji kao najvažnijem sektoru u regiji. Airbus je najveći privatni poslodavac u regiji. Očekuje se da će smanjenje od 35 % planova proizvodnje u Airbusu imati vrlo ozbiljne posljedice na zaposlenost u cijelom sektoru, što će utjecati na velik broj dobavljača itd. 17

23.Kad je riječ o regiji Occitanie, iako velik dio radnika koji su proglašeni viškom ima visoku razinu obrazovanja, približno 31 % otpuštenih radnika starije je od 50 godina, što otežava ponovno zapošljavanje. Međutim, regija je postala važan ekosustav za novoosnovana poduzeća, s potencijalnim prilikama za korisnike koji žele osnovati vlastito poduzeće 18 .

24.U regiji Pays de la Loire očekuje se da će učinak zrakoplovne krize na lokalno gospodarstvo i tržište rada biti manje štetan zbog velike diversifikacije regionalnog gospodarstva. Međutim, nema mnogo mogućnosti za zapošljavanje inženjera i tehničara u području zrakoplovstva. Očekuje se da će se pojaviti mogućnosti u pomorskom sektoru ili u sektoru obnovljivih izvora energije, što pak zahtijeva prekvalifikaciju otpuštenih radnika. Kao i u regiji Occitanie, dob dotičnih radnika mogla bi otežati ponovno zapošljavanje. Njih 11 % ima više od 55 godina 19 .

Primjena Okvira EU-a za kvalitetu predviđanja promjena i restrukturiranja (QFR)

25.Francuska je opisala kako su uzete u obzir preporuke utvrđene u Okviru EU-a za kvalitetu predviđanja promjena i restrukturiranja. U skladu s francuskim zakonom o radu, društvo in bonis (tj. koje nije u likvidaciji) i koje zapošljava 1 000 ili više zaposlenika odgovorno je za plaćanje svih troškova povezanih s aktivnim mjerama tržišta rada osoblju otpuštenom zbog organizacijskog restrukturiranja. Intervencija javnih tijela predviđena je tek nakon završetka mjera koje je poduzelo poduzeće koje otpušta radnike.

26.Francuska tijela navela su da Airbus ima vrlo napredan sustav utvrđivanja i predviđanja promjena, osobito u pogledu potrebe za posebnim vještinama i kompetencijama osoblja, kao i potreba za osobljem općenito 20 . Osoblje i sindikalni predstavnici usko su uključeni u organizacijske planove prilagodbe promjenama. Iako su pandemija i kriza koja je uslijedila naglo pogodile sektor, Airbus bi se stoga mogao osloniti na postojeći sustav savjetovanja s osobljem i sindikalnim predstavnicima kako bi se povela rasprava o planu restrukturiranja koji je potreban kao odgovor na kriznu situaciju.

27.Francuska je izvijestila da je Airbus, kao poduzeće in bonis koje ima više od 1 000 zaposlenika, uspostavio opsežan paket aktivnih mjera tržišta rada čiji je cilj pomoći otpuštenim radnicima. U suradnji s vanjskim konzultantom za pronalaženje novog radnog mjesta Airbus je uspostavio orijentacijski centar pod nazivom Mobility Pathways, koji služi kao prva linija pomoći dotičnim radnicima. U tom informativnom centru radnici ne dobivaju samo prve smjernice o mogućim smjerovima djelovanja, već im se pomaže i u tome da sudjeluju u mjerama osposobljavanja ili pronađu novo zaposlenje.

Komplementarnost s mjerama koje se financiraju iz nacionalnih fondova ili fondova Unije

28.Francuska tijela potvrdila su da se za mjere opisane u nastavku za koje se prima financijski doprinos iz EGF-a neće primiti financijski doprinosi i iz drugih financijskih instrumenata Unije.

Postupci za savjetovanje s ciljanim korisnicima, njihovim predstavnicima ili socijalnim partnerima te s lokalnim i regionalnim tijelima

29.Francuska je navela da je usklađeni paket personaliziranih usluga sastavljen u dogovoru s osobljem i sindikalnim predstavnicima. Tijekom dugog niza sastanaka i pregovora između Airbusa te relevantnog osoblja i sindikalnih predstavnika 21 , na nacionalnoj i na međunarodnoj razini, pregovaračke strane utvrdile su moguće načine za ublažavanje izravnog učinka na osoblje i osmišljavanje paketa mjera za pomoć dotičnim zaposlenicima. Ti krugovi unutarnjih pregovora započeli su 30. lipnja 2020. i završili 15. listopada 2020.

Ciljani korisnici i predložene mjere

Ciljani korisnici

30.Predviđa se da će u mjerama sudjelovati 297 radnika koji su proglašeni viškom. Raščlamba tih radnika prema rodu, dobnoj skupini i razini obrazovanja navedena je u nastavku:

Kategorija

Broj
očekivanih korisnika

Rod:

muškarci:

236

(79,5 %)

žene:

61

(20,5 %)

nebinarne osobe:

0

(0,0 %)

Dobna skupina:

mlađi od 30 godina:

35

(11,8 %)

30–54 godine:

222

(74,7 %)

stariji od 54 godine:

40

(13,5 %)

Razina obrazovanja:

niže sekundarno obrazovanje ili niže 22  

0

(0,0 %)

više sekundarno 23 ili poslijesrednjoškolsko obrazovanje 24

150

(50,5 %)

tercijarno obrazovanje 25

147

(49,5 %)

Predložene mjere

31.Mjere za koje francuska tijela traže sufinanciranje iz EGF-a dio su ukupnog paketa personaliziranih mjera koje poduzeće koje otpušta radnike nudi dotičnim zaposlenicima. Međutim, samo one mjere koje nadilaze pravne obveze poduzeća koje otpušta radnike prihvatljive su za potporu iz EGF-a i opisane u nastavku:

bespovratna sredstva za osnivanje poduzeća: cilj je ove mjere pružiti potporu korisnicima zainteresiranima za pokretanje vlastitog poduzeća dodjelom bespovratnih sredstava za osnivanje poduzeća u iznosu od 15 000 EUR po korisniku. Zainteresirani radnici mogu se prijaviti za program potpore pri osnivanju poduzeća, a zahtjev za bespovratna sredstva mogu podnijeti šest mjeseci nakon ulaska u program. Bespovratna sredstva isplaćuju se u paušalnom iznosu nakon dostavljanja dokaza da je poduzeće stvarno registrirano. Cijelim se procesom upravlja u okviru programa Mobility Pathways, koji uključuje davanje smjernica o tome kako primjenjivati, provjeravati i potvrđivati poslovne planove te konačnu odluku o dodjeli bespovratnih sredstava. Ako korisnici zajedno osnivaju poduzeće, svakom se korisniku dodjeljuje puni iznos.

osposobljavanje za osnivanje poduzeća: ova je mjera usmjerena na one korisnike koji su se prijavili za program potpore pri osnivanju poduzeća. Nude im se opsežna osposobljavanja.

naknade za rashode povezane s osposobljavanjem za osnivanje poduzeća: korisnici koji sudjeluju u osposobljavanju za osnivanje poduzeća mogu dobiti povrat troškova smještaja, hrane, prijevoza, kao i mogućih usluga usmenog prevođenja itd.

dodaci na plaću: tim se mjerama nastoji potaknuti prihvaćanje novog zaposlenja, čak i ako je plaća tog zaposlenja niža nego na prethodnom poslu. Najveći mjesečni iznos iznosi 350 EUR i isplaćuje se najviše 12 mjeseci.

32.Francuska je izvijestila da poduzeće koje otpušta radnike redovito nudi osposobljavanje za svoje osoblje, pri čemu se posebna pozornost posvećuje digitalnim vještinama i vještinama potrebnima u gospodarstvu koje učinkovito iskorištava resurse. Stoga širenje horizontalnih vještina kako je navedeno u članku 7. stavku 2. Uredbe o EGF-u ne bi bilo potrebno na strukturnoj osnovi. Međutim, ako se za određenog korisnika utvrdi potreba za posebnim osposobljavanjem, ono bi se moglo ponuditi.

33.Predložene opisane mjere aktivne su mjere tržišta rada u okviru prihvatljivih mjera utvrđenih člankom 7. Uredbe o EGF-u. Te mjere nisu zamjena za pasivne mjere socijalne zaštite.

34.Francuska je dostavila tražene informacije o mjerama koje su, na temelju nacionalnog prava ili kolektivnih ugovora, obvezne za predmetno poduzeće. Potvrdila je da financijski doprinos iz EGF-a neće biti zamjena za te mjere.

Procjena proračuna

35.Procijenjeni ukupni troškovi iznose 4 406 194 EUR, u što su uključeni samo rashodi za personalizirane usluge, ali ne i rashodi za aktivnosti pripreme, upravljanja, informiranja i promidžbe te kontrole i izvješćivanja.

36.Ukupni financijski doprinos zatražen iz EGF-a iznosi 3 745 264 EUR (85 % ukupnih troškova).

37.Izvor pretfinanciranja ili sufinanciranja na nacionalnoj razini je poduzeće Airbus.

Mjere

Procijenjeni broj sudionika

Procijenjeni trošak po sudioniku 
(EUR) 26

Procijenjeni ukupni troškovi

(EUR) 27  

Personalizirane usluge (mjere na temelju članka 7. stavka 2. točke (a) Uredbe o EGF-u)

Bespovratna sredstva za osnivanje poduzeća (prime création d’entreprise)

217

15 000

3 255 000

Osposobljavanje za osnivanje poduzeća (formation création d’entreprise)

275

3 974

1 092 902

Međuzbroj (a):

Postotak paketa personaliziranih usluga:

4 347 902

(98,7 %)

Naknade i poticaji (mjere na temelju članka 7. stavka 2. točke (b) Uredbe o EGF-u)

Naknade za rashode povezane s osposobljavanjem za osnivanje poduzeća (allocation frais annexes formation création d’entreprise)

21

724

15 199

Dodaci na plaću (indemnité différentielle de salaire)

22

1 959

43 093

Međuzbroj (b):

Postotak paketa personaliziranih usluga:

58 292

(1,3 %)

Aktivnosti na temelju članka 7. stavka 5. Uredbe o EGF-u

1. Pripremne aktivnosti

0

2. Upravljanje

0

3. Informiranje i promidžba

0

4. Kontrola i izvješćivanje

0

Međuzbroj (c):

Postotak ukupnih troškova:

0

(%)

Ukupni troškovi (a + b + c)

4 406 194

Doprinos iz EGF-a (85 % ukupnih troškova)

3 745 264

38.Troškovi mjera koje su u prethodnoj tablici utvrđene kao mjere na temelju članka 7. stavka 2. točke (b) Uredbe o EGF-u ne premašuju 35 % ukupnih troškova usklađenog paketa personaliziranih usluga. Francuska je potvrdila da te mjere ovise o aktivnom sudjelovanju ciljanih korisnika u traženju zaposlenja ili u aktivnostima osposobljavanja.

39.Francuska je potvrdila da troškovi ulaganja za samozapošljavanje, osnivanje poduzeća i radničko preuzimanje poduzeća neće premašiti 22 000 EUR po korisniku.

Razdoblje prihvatljivosti rashoda

40.Francuska je 1. studenoga 2020. počela pružati personalizirane usluge ciljanim korisnicima. Rashodi za te mjere stoga će ispunjavati uvjete za financijski doprinos iz EGF-a od 1. studenoga 2020. do 24 mjeseca nakon stupanja na snagu Odluke o financiranju.

41.Francuska ne iskorištava mogućnost da zatraži sredstva za aktivnosti pripreme, upravljanja, informiranja i promidžbe te kontrole i izvješćivanja.

Sustavi upravljanja i kontrole

42.Zahtjev sadržava opis sustava upravljanja i kontrole u kojem se utvrđuju odgovornosti uključenih tijela. Francuska je obavijestila Komisiju da će financijskim doprinosom upravljati Opća služba za zapošljavanje i profesionalno osposobljavanje (Délégation générale à l’emploi et à la formation professionnelle, DGEFP) pri Ministarstvu rada, zapošljavanja, strukovnog osposobljavanja i socijalnog dijaloga, a posebno odjel Mission Fonds national de l'Emploi (DGEFP - MFNE). Plaćanja u okviru DGEFP-a izvršava odjel Mission des Affaires Financières (DGEFP - MAFI). Međuresorna komisija za usklađivanje nadzora (Commission interministérielle de coordination des contrôles, CICC) je francusko revizijsko tijelo za EGF. Društvo Airbus će biti odgovorno za provedbu mjera. U tom će pogledu francuska tijela sklopiti sporazum o partnerstvu s društvom Airbus.

Obveze predmetne države članice

43.Francuska je dostavila sva potrebna jamstva u vezi sa sljedećim:

u pristupu predloženim mjerama i njihovoj provedbi poštovat će se načela jednakog postupanja i nediskriminacije,

ispunjeni su zahtjevi koji se odnose na kolektivno otpuštanje utvrđeni nacionalnim zakonodavstvom i zakonodavstvom EU-a,

poduzeće Airbus koje je nakon otpuštanja nastavilo s poslovanjem ispunilo je svoje pravne obveze u pogledu otpuštanja i u skladu s njima pobrinulo se za svoje radnike,

spriječit će se dvostruko financiranje,

financijski doprinos iz EGF-a bit će u skladu s proceduralnim i materijalnim pravilima Unije o državnim potporama.

UTJECAJ NA PRORAČUN

Prijedlog proračuna

44.EGF ne smije premašiti najviši godišnji iznos od 186 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.), kako je utvrđeno člankom 8. Uredbe Vijeća (EU, Euratom) br. 2020/2093 od 17. prosinca 2020. kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje od 2021. do 2027. 28

45.Nakon što je proučila zahtjev u odnosu na uvjete utvrđene člankom 13. stavcima 1. i 2. Uredbe o EGF-u te uzela u obzir broj ciljanih korisnika, predložene mjere i procijenjene troškove, Komisija predlaže da se radi osiguravanja financijskog doprinosa za zahtjev iz EGF-a odobri iznos od 3 745 264 EUR, što predstavlja 85 % ukupnih troškova predloženih mjera.

46.Predloženu odluku o mobilizaciji EGF-a zajednički će donijeti Europski parlament i Vijeće, kako je utvrđeno točkom 9. Međuinstitucijskog sporazuma od 16. prosinca 2020. između Europskog parlamenta, Vijeća Europske unije i Europske komisije o proračunskoj disciplini, suradnji u proračunskim pitanjima i dobrom financijskom upravljanju te novim vlastitim sredstvima, uključujući plan za uvođenje novih vlastitih sredstava 29 .

Povezani akti

47.Komisija će istodobno s podnošenjem navedenog prijedloga odluke o mobilizaciji EGF-a Europskom parlamentu i Vijeću podnijeti prijedlog za prijenos iznosa od 3 745 264 EUR u odgovarajuću proračunsku liniju.

48.Istodobno s donošenjem ovog prijedloga odluke o mobilizaciji EGF-a Komisija je donijela odluku o financijskom doprinosu koja predstavlja odluku o financiranju u smislu članka 110. Financijske uredbe 30 . Ta odluka o financiranju stupit će na snagu na datum na koji Europski parlament i Vijeće obavijeste Komisiju o odobrenju prijenosa proračunskih sredstava.

2021/0363 (BUD)

Prijedlog

ODLUKE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o mobilizaciji Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom na temelju zahtjeva Francuske – EGF/2021/005 FR/Airbus

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Uredbu (EU) 2021/691 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. travnja 2021. o Europskom fondu za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom (EGF) i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1309/2013 31 , a posebno njezin članak 15. stavak 1.,

uzimajući u obzir Međuinstitucijski sporazum od 16. prosinca 2020. između Europskog parlamenta, Vijeća Europske unije i Europske komisije o proračunskoj disciplini, suradnji u proračunskim pitanjima i dobrom financijskom upravljanju te novim vlastitim sredstvima, uključujući plan za uvođenje novih vlastitih sredstava 32 , a posebno njegovu točku 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)Cilj je Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom (EGF) pokazati solidarnost i promicati dostojanstveno i održivo zaposlenje u Uniji pružanjem potpore radnicima koji su proglašeni viškom i samozaposlenim osobama koje su prestale sa svojom djelatnošću u slučaju velikih restrukturiranja te pružanjem pomoći tim radnicima da se što je prije moguće ponovno uključe u dostojanstveno i održivo zaposlenje.

(2)EGF ne smije premašiti najviši godišnji iznos od 186 milijuna EUR (u cijenama iz 2018.), kako je utvrđen člankom 8. Uredbe Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 33 .

(3)Francuska je 26. srpnja 2021. podnijela zahtjev za mobilizaciju EGF-a u vezi s otpuštanjima u Airbusu (Airbus SE) u gospodarskom sektoru u Francuskoj razvrstanom u odjeljak 30 Statističke klasifikacije ekonomskih djelatnosti u Europskoj zajednici („NACE”) 34 Rev. 2 (Proizvodnja prijevoznih sredstava). Zahtjev je dopunjen dodatnim informacijama dostavljenima u skladu s člankom 8. stavkom 5. Uredbe (EU) 2021/691. Taj zahtjev ispunjava uvjete za određivanje financijskog doprinosa iz EGFa utvrđene člankom 13. Uredbe (EU) br. 2021/691.

(4)Stoga bi trebalo mobilizirati EGF kako bi se za zahtjev koji je podnijela Francuska osigurao financijski doprinos u iznosu od 3 745 264 EUR.

(5)Kako bi se sredstva iz EGF-a mogla što prije upotrijebiti, ova bi se Odluka trebala primjenjivati od dana njezina donošenja,

DONIJELI SU OVU ODLUKU:

Članak 1.

U okviru općeg proračuna Unije za financijsku godinu 2022. mobilizira se Europski fond za prilagodbu globalizaciji za radnike koji su proglašeni viškom kako bi se osigurao iznos od 3 745 264 EUR u obliku odobrenih sredstava za preuzimanje obveza i odobrenih sredstava za plaćanje.

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije. Primjenjuje se od [datum donošenja] 35*.

Sastavljeno u Bruxellesu

Za Europski parlament    Za Vijeće

Predsjednik    Predsjednik

(1)    SL L 153, 3.5.2021., str. 48.
(2)    Delegirana uredba Komisije (EU) 2019/1755 оd 8. kolovoza 2019. o izmjeni prilogâ Uredbi (EZ) br. 1059/2003 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi zajedničke klasifikacije prostornih jedinica za statistiku (NUTS). SL L 270, 24.10.2019., str. 1.–56.
(3)    SL L 393, 30.12.2006., str. 1.
(4)    U skladu s člankom 7. petim stavkom Uredbe (EU) 2021/691.
(5)    Rok od 12 tjedana obustavljen je od 1. siječnja 2021. do 3. svibnja 2021. u skladu s člankom 8. stavkom 2. Uredbe (EU) 2021/691.
(6)    Ekonomska i socijalna jedinica – ESU (unite économique et sociale – UES) je pravni element u skladu s francuskim pravom koji omogućuje poduzećima koja imaju istu upravu, posluju u istom sektoru i čiji zaposlenici dijele iste interese, ali su pravno odvojena poduzeća, da se okupe u grupaciju s ciljem promicanja zajedničkog predstavljanja zaposlenika. Do otpuštanja je došlo u ESU-u Airbus Commercial, koji okuplja dva francuska društva kćeri Airbus SAS i Airbus Operations SAS iz društva Airbus SE.
(7)    Neobjavljeni dokument: Airbus Livre 2, interna analiza krize uzrokovane bolešću COVID i njezin učinak na sektor djelatnosti Airbusa u Francuskoj.
(8)    Isto.
(9)    https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-Presentation.pdf
(10)     https://www.airbus.com/newsroom/press-releases/en/2020/04/airbus-reports-first-quarter-q1-2020-results.html .
(11)    Accord collectif relatif au plan d’adaptation des sociétés composant l’UES Airbus Commercial dans le contexte de la crise économique Covid-19 et ses conséquences sur l’emploi.
(12)    Airbus je u svijetu morao ukinuti približno 9 400 radnih mjesta. https://www.airbus.com/content/dam/corporate-topics/financial-and-company-information/Airbus-FY2020-SN.pdf.
(13)    Loi d’urgence n°2020-734 od 17. lipnja 2020.
(14)    Program je pokrenuo CORAC (Conseil pour la Recherche Aéronautique Civile).
(15)    Activité Partielle de Longue Durée (APLD): https://www.service-public.fr/professionnels-entreprises/vosdroits/F35381
(16)    Podaci koje je prikupio francuski Nacionalni institut za statistiku i ekonomska istraživanja – za dodatne informacije o metodologiji i statistici vidjeti https://www.insee.fr/fr/metadonnees/source/indicateur/p1660/description.
(17)    Neobjavljeni dokument: Airbus – Étude d’Impact, BPI Consulting Paris, 12/2020.
(18)    Isto.
(19)    Isto.
(20)    U njegovu „Accord-Gestion des Emplois et des Parcours Professionnels” od 15. veljače 2019. Airbus se obvezuje ne samo analizirati te potrebe nego i o njima raspravljati sa svim relevantnim unutarnjim akterima.
(21)    CGA-F (Comité de Groupe Airbus France), CSE-C (Comité Social Economique-Central), CSE-E (Comité Social Economique-Etablissement), Comité Européen.
(22)    ISCED 0–2.
(23)    ISCED 3.
(24)    ISCED 4.
(25)    ISCED 5–8.
(26)    Procijenjeni troškovi po radniku zaokruženi su kako bi se izbjegle decimale. Međutim, zaokruživanje ne utječe na ukupni trošak pojedine mjere, koji je isti kao u zahtjevu koji je podnijela Francuska.
(27)    Ukupni se iznosi ne podudaraju zbog zaokruživanja.
(28)    SL L 433, 22.12.2020., str. I/11.
(29)    SL L 433, 22.12.2020., str. I/29.
(30)    Uredba (EU, Euratom) 2018/1046 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o financijskim pravilima koja se primjenjuju na opći proračun Unije, o izmjeni uredaba (EU) br. 1296/2013, (EU) br. 1301/2013, (EU) br. 1303/2013, (EU) br. 1304/2013, (EU) br. 1309/2013, (EU) br. 1316/2013, (EU) br. 223/2014, (EU) br. 283/2014 i Odluke br. 541/2014/EU te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU, Euratom) br. 966/2012 SL L 193, 30.7.2018., str. 1.
(31)    SL L 153, 3.5.2021., str. 48.
(32)    SL L 433, 22.12.2020., str. I/29.
(33)    Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 od 17. prosinca 2020. kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021.–2027. (SL L 433, 22.12.2020., str. I/11.).
(34)    Uredba (EZ) br. 1893/2006 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. prosinca 2006. o utvrđivanju statističke klasifikacije ekonomskih djelatnosti NACE Revision 2 te izmjeni Uredbe Vijeća (EEZ) br. 3037/90 kao i određenih uredbi EZ-a o posebnim statističkim područjima (SL L 393, 30.12.2006., str. 1.).
(35) *     Datum unosi Parlament prije objave u SL-u.