Bruxelles, 12.8.2021.

COM(2021) 477 final

2021/0270(COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU) 2018/1091 u vezi s doprinosom Unije za integriranu statistiku na razini poljoprivrednih gospodarstava u skladu s financijskim okvirom za razdoblje 2021.–2027.

(Tekst značajan za EGP)


OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

Uredbom (EU) 2018/1091 1 o integriranoj statistici na razini poljoprivrednih gospodarstava propisano je da države članice u 2020., 2023. i 2026. provedu integrirana istraživanja o poljoprivrednim gospodarstvima.

Uredbom (EU) 2018/1091 utvrđuje se financijska omotnica (tj. proračunska sredstva) za čitavo trajanje relevantnog višegodišnjeg financijskog okvira (VFO). Ta uredba uključuje odredbu o utvrđivanju proračuna za prikupljanje podataka u okviru istraživanja koja će se provesti 2023. i 2026. U članku 14. te uredbe navodi se da bi nakon datuma stupanja na snagu višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) za razdoblje 2021.–2027. Europski parlament i Vijeće na prijedlog Komisije trebali utvrditi iznos za razdoblje nakon 2020.

Financijska je referenca ovog prijedloga Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 2 kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021.–2027.

Maksimalni financijski doprinos EU-a koji države članice trebaju primiti za pokrivanje troškova istraživanja ne premašuje 75 % prihvatljivih troškova (ovisno o maksimalnim iznosima utvrđenima u članku 13. stavcima 4. i 5. Uredbe (EU) 2018/1091). Iznos za razdoblje nakon 2020. trebalo bi utvrditi u skladu s odredbama VFO-a.

Ovim zakonodavnim prijedlogom utvrđuje se proračun u iznosu od 40 000 000,00 EUR za razdoblje 2021.–2027. (od čega je 36 400 000,00 EUR namijenjeno za bespovratna sredstva nacionalnim zavodima za statistiku i drugim nacionalnim tijelima).

U skladu s člankom 13. stavkom 7. Uredbe (EU) 2018/1091, financijski doprinos EU-a za bespovratna sredstva iz stavka 2. tog članka trebalo bi osigurati iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi u skladu s člankom 4. stavkom 2. točkom (d) Uredbe (EU) br. 1306/2013 ili na temelju Uredbe o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1306/2013.

Dosljednost s postojećim odredbama politike u tom području

Statistike moraju biti pouzdane i visokokvalitetne kako bi se oblikovateljima politika, poduzećima i široj javnosti omogućilo donošenje odgovarajućih odluka na temelju dokaza.

Strategija za poljoprivrednu statistiku za 2020. uključuje sljedeće ključne ciljeve:

·proizvoditi visokokvalitetne statistike kojima se djelotvorno i učinkovito zadovoljavaju potrebe korisnika,

·unaprijediti usklađenost i dosljednost europske poljoprivredne statistike.

Ti su ciljevi izravno obuhvaćeni ovim prijedlogom.

Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

Osiguravanje kvalitetne statistike kojom se podupiru europske politike glavni je cilj europske statistike u okviru Programa jedinstvenog tržišta 3 . Okolišna i poljoprivredna statistika čine jedno od triju područja prikupljanja statističkih podataka u okviru tog programa. Postoji i potreba za pružanjem pravodobnih i relevantnih podataka za zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP).

Ovom inicijativom provodi se taj cilj za razdoblje 2021.–2026.

Europski sustav poljoprivredne statistike ujedno će pridonijeti najmanje dvama od šest prioriteta Komisije Ursule von der Leyen, a to su:

·europski zeleni plan i njegova temeljna strategija „od polja do stola” i strategija za biološku raznolikost i

·gospodarstvo u interesu građana

pružanjem boljih podataka za procjenu održivosti tog sektora u odnosu na okoliš, ljude, regije i gospodarstvo. Poljoprivredna statistika korisna je i za druge prioritete EU-a ili država članica koji utječu na ili na koje utječu poljoprivreda i ruralni razvoj.

Politike EU-a trebaju se temeljiti na visokokvalitetnim, usporedivim i pouzdanim statističkim informacijama o gospodarskoj, socijalnoj, teritorijalnoj i ekološkoj situaciji u EU-u. Osim toga, europska statistika može pomoći široj javnosti da razumije demokratski proces i raspravu o sadašnjosti i budućnosti EU-a te da u njima sudjeluje. Poljoprivredna statistika usmjerena je na pružanje pravodobnih i relevantnih podataka za potrebe ZPP-a, zajedničke ribarstvene politike te drugih politika koje se odnose na okoliš, sigurnost opskrbe hranom i dobrobit životinja.

Poljoprivredna statistika pruža visokokvalitetne dokaze potrebne za provedbu i praćenje ZPP-a. ZPP je važan pokretač zapošljavanja i pametnog, održivog i uključivog rasta u EU-u. Politikom ruralnog razvoja, koja je sastavni dio ZPP-a, nastoji se poboljšati konkurentnost i održivost poljoprivredne proizvodnje te ostvariti društvene ciljeve. ZPP čini više od 37 % ukupnog proračuna EU-a u okviru VFO-a za razdoblje 2014.–2020.

Poljoprivredna statistika sve je potrebnija i za druge ključne politike EU-a, kao što su europski zeleni plan, politika o okolišu i klimatskim promjenama te trgovinska, socijalna i regionalna politika.

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Članak 338. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) pruža pravnu osnovu za europske statistike. U skladu s redovnim zakonodavnim postupkom Europski parlament i Vijeće donose mjere za izradu statistika kada je to potrebno za obavljanje djelatnosti Unije. U članku 338. utvrđuju se zahtjevi za europske statistike i navodi se da ona mora ispunjavati standarde nepristranosti, pouzdanosti, objektivnosti, znanstvene nezavisnosti, troškovne učinkovitosti i statističke povjerljivosti. Uredbom (EZ) br. 223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća 4 uspostavljen je pravni okvir za razvoj, proizvodnju i diseminaciju europskih statistika.

Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost) 

Primjenjuje se načelo supsidijarnosti jer prijedlog nije u isključivoj nadležnosti EU-a. Europskim statističkim sustavom (ESS) osigurava se infrastruktura za statističke informacije. Sustav je osmišljen tako da zadovolji potrebe brojnih korisnika i podupire donošenje odluka u demokratskim društvima. Prijedlog uredbe sastavljen je tako da se zaštite ključne aktivnosti partnera ESS-a i da se pritom bolje osiguraju i zajamče kvaliteta i usporedivost poljoprivredne statistike.

Usklađenost i usporedivost glavni su kriteriji koje statistički podaci moraju zadovoljiti. Države članice ne mogu postići potrebnu usklađenost i usporedivost bez jasnog europskog okvira, tj. zakonodavstva EU-a kojim se utvrđuju zajednički statistički koncepti, formati izvješćivanja i zahtjevi kvalitete. Zahtjev usporedivosti posebno je važan za poljoprivrednu statistiku zbog ZPP-a.

Države članice ciljeve ne mogu u potpunosti ostvariti samostalnim djelovanjem. Djelotvornije bi bilo djelovati na razini EU-a, i to na temelju pravnog akta EU-a kojim se osigurava usporedivost statističkih informacija u statističkim područjima obuhvaćenima predloženim aktom. S druge strane, najbolje je da samo prikupljanje podataka provode države članice.

Proporcionalnost

Prijedlog je u skladu s načelom proporcionalnosti s obzirom na navedeno u nastavku.

Njime će se osigurati kvaliteta i usporedivost europske poljoprivredne statistike koja će se u svim državama članicama prikupljati i izrađivati primjenom istih načela. Na sličan se način osigurava relevantnost europskih poljoprivrednih statistika i njihovo prilagođavanje potrebama korisnika. Zahvaljujući uredbi proizvodnja statistika bit će troškovno učinkovitija, a istodobno će se poštovati posebnosti sustavâ država članica.

U skladu s načelom proporcionalnosti predložena uredba ograničava se na minimum koji je potreban za postizanje njezina cilja i ne prelazi ono što je potrebno za ostvarivanje te svrhe.

Odabir instrumenta

Predloženi instrument: uredba.

S obzirom na ciljeve i sadržaj prijedloga, najprimjereniji je instrument izmjena postojeće Uredbe.

Ključne politike EU-a kao što je ZPP ovise o usporedivim, usklađenim i visokokvalitetnim poljoprivrednim statistikama na europskoj razini. To se najbolje može osigurati uredbama, koje su izravno primjenjive u državama članicama i koje nije potrebno prethodno prenijeti u nacionalno pravo. Izmjena je već predviđena člankom 14. Uredbe (EU) 2018/1091.

3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA

Ex post evaluacije/provjere primjerenosti postojećeg zakonodavstva

Evaluacijom Europskog sustava poljoprivredne statistike za strategiju za poljoprivrednu statistiku za 2020. i nadalje (SWD (2017) 96 final) istaknuta je potreba za sustavnijim pristupom u tom području.

Evaluacija poljoprivrednih statistika pokazala je sljedeće:

·Sadašnjim zakonodavstvom o poljoprivrednoj statistici ne mogu se na odgovarajući način ispuniti nove i nadolazeće potrebe za podacima jer takve statistike nisu propisane pravnim aktima. Isto tako, akti nisu dovoljno fleksibilni ni integrirani da bi se njima pravodobno odgovorilo na nadolazeće potrebe.

·Europski sustav poljoprivredne statistike nije dovoljno fleksibilan i ne reagira dovoljno brzo na nadolazeće potrebe. To djelomično proizlazi iz prirode prikupljanja statističkih podataka, ali i načina na koji su oblikovani propisi te nedostatka proračunskih sredstava i ljudskih resursa.

·Prikupljanje podataka nije dovoljno usklađeno ni dosljedno jer se pojavljuju nove potrebe za podacima, a zakonodavstvo se dugo razvijalo odvojeno, pa se definicije i koncepti donekle razlikuju među poljoprivrednim područjima.

·Statistike bi se moglo učinkovitije proizvoditi ako se zakonodavstvo prilagodi tako da obuhvaća razne izvore informacija i ako se države članice prilagode modernoj tehnologiji.

Javno savjetovanje provedeno je u okviru pripreme Uredbe (EU) 2018/1091, a rezultati su detaljno opisani u posebnom izvješću 5 .

U povezanoj strategiji za poljoprivrednu statistiku zaključeno je da poljoprivredna statistika treba biti oblikovana i funkcionirati kao sustav čiji su dijelovi međusobno usklađeni i čiji su rezultati značajniji od njihova zbroja. Osim toga, poljoprivredna statistika mora se bez poteškoća uklopiti u cijeli ESS, a izvori podataka trebaju se proširiti na druge izvore podataka koji će se upotrebljavati kad je to moguće. U prikupljanje podataka treba uključiti informacijsku i komunikacijsku tehnologiju i druge nove tehnologije (npr. veliku količinu podataka i inovacije koje se temelje na istraživanjima), a djelotvornost i učinkovitost metoda prikupljanja podataka moraju se ocjenjivati u odnosu na potrebe za podacima i kriterije kvalitete, dok bi postojeće izolirane sustave trebalo ukloniti.

Savjetovanja s dionicima

Eurostat razvija, proizvodi i diseminira europske poljoprivredne statistike zahvaljujući bliskoj, koordiniranoj i redovitoj suradnji u okviru europskog statističkog sustava te dugotrajnom partnerstvu s nacionalnim zavodima za statistiku (NZS-ima) i drugim relevantnim tijelima.

Ukupno gledajući i s obzirom na strategiju za poljoprivrednu statistiku za 2020. i nadalje, glavne skupine i pojedinci koji su uključeni u europsku poljoprivrednu statistiku ili na koje se ona odnosi jesu: proizvođači podataka (NZS-i, druga nacionalna tijela i Eurostat); ispitanici (poljoprivrednici, organizacije poljoprivrednika i poduzeća) i korisnici (javni i privatni donositelji odluka, posebice ostali odjeli Komisije, istraživači i novinari). S tim je dionicima provedeno iscrpno savjetovanje o problemima s kojima se suočavaju, željenim promjenama, njihovim potrebama za podacima i prioritetima, mogućim rješenjima politike, učincima predloženih mjera i samoj strategiji.

Stajališta dionika prikupljena su na sastancima i seminarima Stalnog odbora za poljoprivrednu statistiku (CPSA) i njegova nasljednika, skupine direktora za poljoprivrednu statistiku (DGAS) (čiji su članovi direktori poljoprivredne statistike), na kojima su odjeli Komisije, međunarodne organizacije i organizacije poljoprivrednika vrlo aktivni, sastancima Odbora za europski statistički sustav (čiji su članovi glavni direktori NZS-a) te savjetovanjima i saslušanjima koja se redovito održavaju u odjelima Komisije.

Rezultati tih savjetovanja uzeti su u obzir u navedenoj evaluaciji.

Osim toga, na internetskoj stranici Europske komisije „Iznesite svoje mišljenje” savjetovanje o planu prijedloga trajalo je četiri tjedna.

Prikupljanje i primjena stručnog znanja

Kako bi pripremio Uredbu (EU) 2018/1091, Eurostat je održao iscrpne rasprave s NZS-ima o sadržaju prijedloga u okviru relevantnih stručnih skupina, među ostalim na razini direktora.

Procjena učinka

Procjena učinka strategije za poljoprivrednu statistiku za 2020. i nadalje ( SWD (2016)430 ), čiji je sastavni dio integrirana statistika na razini poljoprivrednih gospodarstava, dobila je pozitivno mišljenje Odbora za nadzor regulative 6 .

Zakonodavstvo o statistici prvenstveno utječe na korisnike podataka na administrativnoj razini (npr. resorni odjeli Komisije), proizvođače podataka (NZS-i) i davatelje podataka (poljoprivrednici), pa ima ograničen izravni učinak na gospodarstvo, društvo i okoliš. Glavni izravni troškovi za dionike povezani su s prilagođavanjem novim statističkim i tehničkim sustavima. Očekivalo se da će mjere modernizacije u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju dovesti do nešto manjeg administrativnog opterećenja i uštede troškova. Većina ušteda troškova ostvarila bi se zbog smanjenih zahtjeva u pogledu opsega iz Uredbe (EU) 2018/1091. Troškovi prikupljanja statističkih podataka moraju se razmotriti u odnosu na društvene prednosti, ali i u odnosu na troškove niskokvalitetnih ili nepostojećih statistika.

Primjerenost i pojednostavnjenje propisa

Prijedlog je dio strategije za poljoprivrednu statistiku za 2020. i nadalje, važnog programa modernizacije poljoprivredne statistike EU-a koji je Europska komisija izradila u bliskoj suradnji s državama članicama. Strategiju podupire Odbor za europski statistički sustav, ona je dio programa REFIT te se njome nastoji pojednostavniti i poboljšati Europski sustav poljoprivredne statistike (EASS).

Ovim prijedlogom obuhvaćeno je financiranje integrirane statistike na razini poljoprivrednih gospodarstava za razdoblje 2021.–2027. u skladu s Uredbom (EU) 2018/1091.

Temeljna prava

Prijedlog ne utječe na zaštitu temeljnih prava.

4.UTJECAJ NA PRORAČUN

Financijski učinak prijedloga ograničenog je trajanja i odnosi se na sufinanciranje prikupljanja podataka o integriranoj statistici na razini poljoprivrednih gospodarstava za razdoblje 2021.–2027. (prikupljanje podataka 2023. i 2026.).

Člankom 13. Uredbe (EU) 2018/1091 utvrđuje se financijski doprinos EU-a za provedbu te uredbe. Ovim prijedlogom utvrđuje se proračun u iznosu od 40 000 000,00 EUR za razdoblje 2021.–2027. (od čega je 36 400 000,00 EUR namijenjeno za bespovratna sredstva NZS-ima).

Financijski doprinos EU-a za bespovratna sredstva iz članka 13. stavka 2. Uredbe (EU) 2018/1091 osigurat će se iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi u skladu s člankom 4. stavkom 2. točkom (d) Uredbe (EU) br. 1306/2013 ili na temelju Uredbe o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1306/2013.

5.DRUGI ELEMENTI

Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja

Očekuje se da će Europski parlament i Vijeće što prije donijeti predloženu uredbu i da će Komisija ubrzo nakon toga donijeti provedbene mjere. Uredba će se izravno primjenjivati u svim državama članicama bez potrebe za planom provedbe.

Države članice će morati dostaviti podatke Komisiji 2024. i 2027.

U skladu s Uredbom (EU) 2018/1091 Komisija bi do 31. prosinca 2024., nakon savjetovanja s Odborom za europski statistički sustav, trebala podnijeti izvješće Europskom parlamentu i Vijeću o provedbi i ostvarivanju ciljeva te uredbe.

Dokumenti s objašnjenjima (za direktive)

Nije primjenjivo.

Detaljno obrazloženje posebnih odredaba prijedloga

Predložena izmjena odnosi se na članak 13. stavke 4., 5. i 7. i članak 14. stavak 1. Uredbe (EU) 2018/1091, a njome se utvrđuju maksimalni iznosi koji će se dodijeliti svakoj državi članici te iznos i izvor financijske omotnice za razdoblje 2021.–2027.

2021/0270 (COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU) 2018/1091 u vezi s doprinosom Unije za integriranu statistiku na razini poljoprivrednih gospodarstava u skladu s financijskim okvirom za razdoblje 2021.–2027.

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 338. stavak 1.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom,

budući da:

(1)Uredbom (EU) 2018/1091 Europskog parlamenta i Vijeća 7 predviđa se da države članice za 2023. i 2026. prikupe i dostave osnovne strukturne podatke („osnovni podaci”) i podatke o modulima povezanima s poljoprivrednim gospodarstvima.

(2)Za provedbu istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava i udovoljavanje zahtjevima Unije za informacijama, potrebna su znatna financijska sredstva država članica i Unije.

(3)Ovisno o maksimalnim iznosima utvrđenima u Uredbi (EU) 2018/1091, države članice od Unije trebaju primiti financijski doprinos od najviše 75 % troškova prikupljanja osnovnih podataka i podataka o modulima za 2023. i 2026.

(4)Uredbom (EU) 2018/1091 utvrđuje se financijska omotnica za čitavo trajanje relevantnog višegodišnjeg financijskog okvira (VFO), a ta uredba uključuje i odredbu o utvrđivanju iznosa koji će se dodijeliti za daljnja prikupljanja podataka u okviru sljedećeg VFO-a, koji obuhvaća istraživanja 2023. i 2026.

(5)Taj sljedeći VFO za razdoblje 2021.–2027. utvrđen je u Uredbi Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 8 .

(6)U skladu s Uredbom (EU) 2018/1091 Europski parlament i Vijeće trebali bi na temelju prijedloga Komisije nakon stupanja na snagu Uredbe (EU, Euratom) 2020/2093 utvrditi iznos doprinosa Unije za integriranu statistiku na razini poljoprivrednih gospodarstava u okviru VFO-a za razdoblje 2021.–2027.

(7)Iznosom predloženim za razdoblje 2021.–2027. trebala bi se financirati istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava provedena isključivo 2023. i 2026., uključujući troškove povezane s upravljanjem, održavanjem i razvojem baza podataka koje se upotrebljavaju u Komisiji za obradu podataka koje dostavljaju države članice.

(8)Nadalje, s obzirom na povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Unije, primjereno je izbrisati upućivanje na tu bivšu državu članicu.

(9)Provedeno je savjetovanje s Odborom za europski statistički sustav, koje je osnovan člankom 7. Uredbe (EZ) br. 223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća 9 .

(10)Uredbu (EU) 2018/1091 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

DONIJELI SU OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EU) 2018/1091 mijenja se kako slijedi:

(1)Članak 13. mijenja se kako slijedi:

(a)stavak 4. mijenja se kako slijedi:

i.uvodna rečenica zamjenjuje se sljedećim:

„Za kombinirane troškove prikupljanja osnovnih podataka i podataka modula za 2023. i 2026., financijski se doprinos Unije mora ograničiti na sljedeće maksimalne iznose”:

ii.točka (c) zamjenjuje se sljedećim:

„(c) po 2 000 000 EUR za Bugarsku, Njemačku, Mađarsku i Portugal”;

(b)stavak 5. briše se;

(c)stavak 7. zamjenjuje se sljedećim:

„7. Financijski doprinos Unije za bespovratna sredstva iz stavka 2. ovog članka osigurava se iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi u skladu s člankom 4. stavkom 2. točkom (d) Uredbe (EU) br. 1306/2013 ili na temelju naknadne Uredbe o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1306/2013.”;

(2)u članku 14. stavak 1. zamjenjuje se sljedećim:

„1. Financijska omotnica Unije za provedbu programa prikupljanja podataka za referentne godine 2023. i 2026., uključujući odobrena sredstva potrebna za upravljanje, održavanje i razvoj sustava baza podataka koji se upotrebljavaju u Komisiji za obradu podataka koje dostavljaju države članice u skladu s ovom Uredbom, iznosi 40 000 000 EUR za razdoblje 2021.–2027., što pokriva višegodišnji financijski okvir za 2021.–2027.”

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu,

Za Europski parlament    Za Vijeće

Predsjednik    Predsjednik

ZAKONODAVNI FINANCIJSKI IZVJEŠTAJ

Sadržaj

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

Dosljednost s postojećim odredbama politike u tom području

Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

Proporcionalnost

Odabir instrumenta

3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA

Ex post evaluacije/provjere primjerenosti postojećeg zakonodavstva

Savjetovanja s dionicima

Prikupljanje i primjena stručnog znanja

Procjena učinka

Primjerenost i pojednostavnjenje propisa

Temeljna prava

4.UTJECAJ NA PRORAČUN

5.DRUGI ELEMENTI

Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja

Dokumenti s objašnjenjima (za direktive)

Detaljno obrazloženje posebnih odredaba prijedloga

1.OKVIR PRIJEDLOGA/INICIJATIVE

1.1.Naslov prijedloga/inicijative

1.2.Predmetna područja politike

1.3.Prijedlog/inicijativa odnosi se na:

1.4.Ciljevi

1.4.1.Opći ciljevi

1.4.2.Posebni ciljevi

1.4.3.Očekivani rezultati i učinak

1.4.4.Pokazatelji uspješnosti

1.5.Osnova prijedloga/inicijative

1.5.1.Zahtjevi koje treba ispuniti u kratkoročnom ili dugoročnom razdoblju, uključujući detaljan vremenski plan provedbe inicijative

1.5.2.Dodana vrijednost sudjelovanja Unije (može proizlaziti iz različitih čimbenika, npr. prednosti koordinacije, pravne sigurnosti, veće djelotvornosti ili komplementarnosti). Za potrebe ove točke „dodana vrijednost sudjelovanja Unije” vrijednost je koja proizlazi iz intervencije Unije i predstavlja dodatnu vrijednost u odnosu na vrijednost koju bi države članice inače ostvarile same.

1.5.3.Pouke iz prijašnjih sličnih iskustava

1.5.4.Usklađenost s višegodišnjim financijskim okvirom i moguće sinergije s drugim prikladnim instrumentima

1.5.5.Ocjena različitih dostupnih mogućnosti financiranja, uključujući mogućnost preraspodjele

1.6.Trajanje i financijski učinak prijedloga/inicijative

1.7.Predviđeni načini upravljanja

2.MJERE UPRAVLJANJA

2.1.Pravila praćenja i izvješćivanja

2.2.Sustavi upravljanja i kontrole

2.2.1.Obrazloženje načina upravljanja, mehanizama provedbe financiranja, načina plaćanja i predložene strategije kontrole

2.2.2.Informacije o utvrđenim rizicima i uspostavljenim sustavima unutarnje kontrole za ublažavanje rizika

2.2.3.Procjena i obrazloženje troškovne učinkovitosti kontrola (omjer troškova kontrole i vrijednosti sredstava kojima se upravlja) i procjena očekivane razine rizika od pogreške (pri plaćanju i pri zaključenju)

2.3.Mjere za sprečavanje prijevara i nepravilnosti

3.PROCIJENJENI FINANCIJSKI UČINAK PRIJEDLOGA/INICIJATIVE

3.1.Naslovi višegodišnjeg financijskog okvira i proračunske linije rashoda na koje prijedlog/inicijativa ima učinak

3.2.Procijenjeni financijski učinak prijedloga na odobrena sredstva

3.2.1.Sažetak procijenjenog učinka na odobrena sredstva za poslovanje

3.2.2.Procijenjeni rezultati financirani odobrenim sredstvima za poslovanje

3.2.3.Sažetak procijenjenog učinka na administrativna odobrena sredstva

3.2.4.Usklađenost s aktualnim višegodišnjim financijskim okvirom

3.2.5.Doprinos trećih strana

3.3.Procijenjeni učinak na prihode

1.OKVIR PRIJEDLOGA/INICIJATIVE 

1.1.Naslov prijedloga/inicijative

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU) 2018/1091 u vezi s doprinosom Unije za integriranu statistiku na razini poljoprivrednih gospodarstava u skladu s financijskim okvirom za razdoblje 2021.–2027.

1.2.Predmetna područja politike 

Proizvodnja europskih statistika.

Poljoprivreda i ruralni razvoj.

1.3.Prijedlog/inicijativa odnosi se na: 

 novo djelovanje 

 novo djelovanje nakon pilot-projekta/pripremnog djelovanja 10  

 produženje postojećeg djelovanja 

 spajanje ili preusmjeravanje jednog ili više djelovanja u drugo/novo djelovanje 

1.4.Ciljevi

1.4.1.Opći ciljevi

Ovim zakonodavnim prijedlogom donosi se proračun u iznosu od 40 000 000,00 EUR za razdoblje 2021.–2027. (od čega je 36 400 000,00 EUR namijenjeno za bespovratna sredstva nacionalnim zavodima za statistiku i drugim nacionalnim tijelima).

Statistike moraju biti pouzdane i visokokvalitetne kako bi se oblikovateljima politika, poduzećima i široj javnosti omogućilo donošenje odgovarajućih odluka na temelju dokaza. Trenutačnim prijedlogom obuhvaćena su dva cilja strategije za poljoprivrednu statistiku za 2020.:

proizvoditi visokokvalitetne statistike kojima se djelotvorno i učinkovito zadovoljavaju potrebe korisnika,

unaprijediti usklađenost i dosljednost europske poljoprivredne statistike.

1.4.2.Posebni ciljevi

Posebni cilj br. 1.

Financirati istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava provedena 2023., uključujući troškove povezane s upravljanjem, održavanjem i razvojem baza podataka koje se upotrebljavaju u Komisiji za obradu podataka koje države članice dostavljaju za referentno razdoblje 2023. te poboljšati interoperabilnost između integrirane statistike na razini poljoprivrednih gospodarstava i sustava FADN/FSDN.

Posebni cilj br. 2.

Financirati istraživanja o strukturi poljoprivrednih gospodarstava provedena 2026., uključujući troškove povezane s upravljanjem, održavanjem i razvojem baza podataka koje se upotrebljavaju u Komisiji za obradu podataka koje države članice dostavljaju za referentno razdoblje 2026. te poboljšati interoperabilnost između integrirane statistike na razini poljoprivrednih gospodarstava i sustava FADN/FSDN.

1.4.3.Očekivani rezultati i učinak

Navesti očekivane učinke prijedloga/inicijative na ciljane korisnike/skupine.

Učinak na nacionalne zavode za statistiku i druge: Zakonodavstvo o statistici prvenstveno utječe na korisnike podataka na administrativnoj razini (npr. resorni odjeli Komisije), proizvođače podataka (NZS-i) i davatelje podataka (poljoprivrednici), pa ima ograničen izravni učinak na gospodarstvo, društvo i okoliš. Glavni izravni troškovi za dionike povezani su s prilagođavanjem novim statističkim i tehničkim sustavima. Očekuje se da će mjere modernizacije u srednjoročnom i dugoročnom razdoblju dovesti do manjeg administrativnog opterećenja i uštede troškova.

1.4.4.Pokazatelji uspješnosti

Navesti pokazatelje za praćenje napretka i postignuća

Uredbom (EU) 2018/1091 predviđeno je da za referentne godine 2023. i 2026. države članice Komisiji (Eurostatu) dostave provjerene osnovne podatke i podatke o modulu te izvješće o kvaliteti u roku od 12 mjeseci od završetka referentne godine.

Osim toga, Komisija do 31. prosinca 2024., nakon savjetovanja s Odborom za europski statistički sustav, Europskom parlamentu i Vijeću podnosi izvješće o provedbi i ostvarivanju ciljeva ove Uredbe (članak 18.).

1.5.Osnova prijedloga/inicijative 

1.5.1.Zahtjevi koje treba ispuniti u kratkoročnom ili dugoročnom razdoblju, uključujući detaljan vremenski plan provedbe inicijative

Cilj prijedloga osigurati je daljnju financijsku potporu državama članicama utvrđivanjem financijske omotnice za razdoblje 2021.–2027. kako bi prikupljale podatke o strukturi poljoprivrednih gospodarstava.

Očekuje se da se financijski doprinos EU-a za potporu nacionalnom prikupljanju poljoprivrednih statističkih podataka nastavi na razini i u omjeru usporedivima s nepromijenjenim stanjem u novom sustavu. Nacionalni rashodi također bi trebali biti na razini sličnoj današnjoj. Nakon potpune provedbe, mjere smanjenja opterećenja i troškova uz očekivano smanjenje broja poljoprivrednih gospodarstava (na temelju promatranih trendova) mogu dovesti do manje potrebe za prikupljanjem podataka, a time i manjeg proračuna.

Svrha je Uredbe (EU) 2018/1091 poboljšati kvalitetu, usporedivost i usklađenost europske poljoprivredne statistike kako bi oblikovatelji politika, poduzeća i šira javnost mogli donositi odgovarajuće odluke na temelju dokaza.

Ona obuhvaća strukturnu poljoprivrednu statistiku i u obliku je glavne okvirne uredbe i provedbenih akata. Uredba se izravno primjenjuje u državama članicama EU-a, dok se provedbenim aktima utvrđuju popisi i opisi varijabli te metodološki zahtjevi. Svaka država članica uključit će varijable i ostale zahtjeve u nacionalne baze podataka, upitnike itd. odmah nakon donošenja akata.

Popis poljoprivrednih gospodarstava za 2020. već je u tijeku. U pripremi je prikupljanje podataka koje će se provesti 2023., nakon čega će uslijediti prikupljanje podataka 2026.

1.5.2.Dodana vrijednost sudjelovanja Unije (može proizlaziti iz različitih čimbenika, npr. prednosti koordinacije, pravne sigurnosti, veće djelotvornosti ili komplementarnosti). Za potrebe ove točke „dodana vrijednost sudjelovanja Unije” vrijednost je koja proizlazi iz intervencije Unije i predstavlja dodatnu vrijednost u odnosu na vrijednost koju bi države članice inače ostvarile same.

Zahvaljujući integriranoj statistici na razini poljoprivrednih gospodarstava EU i njegove države članice na raspolaganju će imati europsku strukturnu poljoprivrednu statistiku koja je visokokvalitetna, usporediva i usklađena i koja za davatelje i proizvođače podataka predstavlja prihvatljivo opterećenje u odnosu na prednosti. Oblikovanje politika na temelju dokaza ključno je za uspjeh politika kao što je ZPP i važan čimbenik zapošljavanja i pametnog, održivog i uključivog rasta u EU-u.

Zakonodavstvo o statistici prvenstveno utječe na korisnike podataka na administrativnoj razini (npr. resorni odjeli Komisije), proizvođače podataka (nacionalni zavodi za statistiku) i davatelje podataka (poljoprivrednici), pa ima ograničen izravni učinak na gospodarstvo, društvo i okoliš. Glavni izravni troškovi za dionike povezani su s prilagodbom novim statističkim, organizacijskim i tehničkim sustavima, ali se očekuje da će ti troškovi i opterećenja u srednjoročnom ili dugoročnom razdoblju isplatiti sami sebe jer će se zahvaljujući njima smanjiti opterećenje prikupljanja podataka i ostvariti veća učinkovitost i uštede.

1.5.3.Pouke iz prijašnjih sličnih iskustava

Europska poljoprivredna statistika desetljećima je temelj ZPP-a i mnogih drugih važnih politika EU-a. Uredba (EU) 2018/1091 osmišljena je kako bi se odgovorilo na promjene u poljoprivredi i riješili glavni problemi utvrđeni u evaluaciji Europskog sustava poljoprivredne statistike (EASS). Utvrđeni su sljedeći problemi:

1. prethodnim zakonodavstvom o poljoprivrednoj statistici nije se moglo primjereno zadovoljiti nove i nadolazeće potrebe za podacima;

2. EASS nije bio dovoljno fleksibilan i nije dovoljno brzo reagirao na nadolazeće potrebe;

3. postupci prikupljanja podataka nisu bili dovoljno usklađeni ni dosljedni;

4. proizvodnja statistike nije bila učinkovita;

5. opterećenje uzrokovano davanjem podataka smatralo se velikim.

1.5.4.Usklađenost s višegodišnjim financijskim okvirom i moguće sinergije s drugim prikladnim instrumentima

Uredba (EU) 2018/1091 dio je Eurostatove strategije za poljoprivrednu statistiku za 2020. i nadalje, koja će se dopuniti Uredbom o statistici poljoprivrednih inputa i outputa i ažuriranom Uredbom o ekonomskim računima u poljoprivredi (ERP). Sve tri uredbe imat će zajedničko područje primjene i dijeliti tehničku i metodološku dokumentaciju. Zajednički će obuhvaćati sve aspekte poljoprivredne statistike.

Važne zajedničke politike EU-a, kao što su ZPP, europski zeleni plan, strategija „od polja do stola” i strategija za bioraznolikost, ovise o usporedivim, usklađenim i visokokvalitetnim poljoprivrednim statistikama na europskoj razini i njihovoj usklađenosti/komplementarnosti s različitim povezanim izvorima podataka, kao što je sustav poljoprivrednih knjigovodstvenih podataka. To se najbolje može osigurati uredbama, koje su izravno primjenjive u državama članicama i koje nije potrebno prethodno prenijeti u nacionalno pravo.

Trenutačna izmjena predviđena je Uredbom (EU) 2018/1091 i odnosi se isključivo na financiranje prikupljanja podataka za 2023. i 2026.

1.5.5.Ocjena različitih dostupnih mogućnosti financiranja, uključujući mogućnost preraspodjele

Nije primjenjivo.

1.6.Trajanje i financijski učinak prijedloga/inicijative

 Ograničeno trajanje

   na snazi od 1.1.2022. (okvirno) do 31.12.2027.

   financijski učinak od 2022. do 2025. za odobrena sredstva za preuzete obveze i od 2024. do 2028. za odobrena sredstva za plaćanje.

 Neograničeno trajanje

provedba s početnim razdobljem od GGGG do GGGG

nakon čega slijedi redovna provedba.

1.7.Predviđeni načini upravljanja 11   

 Izravno upravljanje koje provodi Komisija

putem svojih službi, uključujući osoblje u delegacijama Unije

putem izvršnih agencija

 Podijeljeno upravljanje s državama članicama

 Neizravno upravljanje povjeravanjem zadaća izvršenja proračuna:

trećim zemljama ili tijelima koja su one odredile

međunarodnim organizacijama i njihovim agencijama (navesti)

EIB-u i Europskom investicijskom fondu

tijelima iz članaka 70. i 71. Financijske uredbe

tijelima javnog prava

tijelima uređenima privatnim pravom koja pružaju javne usluge u mjeri u kojoj daju odgovarajuća financijska jamstva

tijelima uređenima privatnim pravom države članice kojima je povjerena provedba javno-privatnog partnerstva i koja daju odgovarajuća financijska jamstva

osobama kojima je povjerena provedba određenih djelovanja u području ZVSP-a u skladu s glavom V. UEU-a i koje su navedene u odgovarajućem temeljnom aktu.

Ako je navedeno više načina upravljanja, potrebno je pojasniti u odjeljku „Napomene”.

Napomene

Nije primjenjivo.

2.MJERE UPRAVLJANJA 

2.1.Pravila praćenja i izvješćivanja 

Navesti učestalost i uvjete.

Primatelji bespovratnih sredstava moraju dostavljati prikupljene podatke i odgovarajuća izvješća o kvaliteti kako je utvrđeno u članku 12. Uredbe (EU) 2018/1091.

U skladu s člankom 18. Uredbe (EU) 2018/1091 Komisija bi do 31. prosinca 2024., nakon savjetovanja s Odborom za europski statistički sustav, trebala podnijeti izvješće Europskom parlamentu i Vijeću o provedbi i ostvarivanju ciljeva te uredbe.

2.2.Sustavi upravljanja i kontrole 

2.2.1.Obrazloženje načina upravljanja, mehanizama provedbe financiranja, načina plaćanja i predložene strategije kontrole

Primjenjuje se načelo supsidijarnosti jer prijedlog nije u isključivoj nadležnosti EU-a. Europskim statističkim sustavom (ESS) osigurava se infrastruktura za statističke informacije. Sustav je osmišljen tako da zadovolji potrebe brojnih korisnika i podupire donošenje odluka u demokratskim društvima. Prijedlog uredbe sastavljen je tako da se zaštite ključne aktivnosti partnera ESS-a i da se pritom bolje osiguraju i zajamče kvaliteta i usporedivost poljoprivredne statistike.

Usklađenost i usporedivost glavni su kriteriji koje statistički podaci moraju zadovoljiti. Države članice ne mogu postići potrebnu usklađenost i usporedivost bez jasnog europskog okvira, tj. zakonodavstva EU-a kojim se utvrđuju zajednički statistički koncepti, formati izvješćivanja i zahtjevi kvalitete.

Države članice ciljeve ne mogu u potpunosti ostvariti samostalnim djelovanjem. Djelotvornije bi bilo djelovati na razini EU-a, i to na temelju pravnog akta EU-a kojim se osigurava usporedivost statističkih informacija u statističkim područjima obuhvaćenima predloženim aktom. S druge strane, najbolje je da samo prikupljanje podataka provode države članice.

2.2.2.Informacije o utvrđenim rizicima i uspostavljenim sustavima unutarnje kontrole za ublažavanje rizika

Utvrđeni rizici uključuju nedovoljnu kvalitetu podataka i njihovo kasno dostavljanje.

Oni bi se smanjili kad bi se državama članicama unaprijed poslale tehnička i metodološka dokumentacija i smjernice te kad bi se provodile automatske provjere podataka, pratilo poštovanje rokova i nadzirala izvješća o svakom istraživanju.

2.2.3.Procjena i obrazloženje troškovne učinkovitosti kontrola (omjer troškova kontrole i vrijednosti sredstava kojima se upravlja) i procjena očekivane razine rizika od pogreške (pri plaćanju i pri zaključenju) 

Kontrole provode službenici Komisije u okviru svojih redovitih dužnosti, a njima se ocjenjuje kvaliteta i usporedivost podataka. Očekivana razina rizika od pogreške niska je jer se prikupljanje podataka u području poljoprivredne statistike provodi od pedesetih godina prošlog stoljeća i odlikuje ga dobra suradnja s državama članicama, a postojeći su sustavi modernizirani u skladu s najnovijim tehničkim standardima.

2.3.Mjere za sprečavanje prijevara i nepravilnosti 

Navesti postojeće ili predviđene mjere za sprečavanje i zaštitu, npr. iz strategije za borbu protiv prijevara.

Uz primjenu regulatornih kontrola Eurostat će primjenjivati strategiju za borbu protiv prijevara u skladu s općom politikom Komisije za borbu protiv prijevara. Time će se osigurati da pristup za upravljanje rizikom od prijevare bude usmjeren na prepoznavanje područja u kojima postoji rizik od prijevare i odgovarajuće odgovore. Prema potrebi, uspostavit će se skupine za umrežavanje i odgovarajući informatički alati za analizu potencijalnih slučajeva prijevara.

Eurostat je razvio strategiju kontrole kojom se prate rashodi država članica za prikupljanje podataka, s mjerama i alatima koji su prikladni za predloženu uredbu. Smanjenje složenosti, primjena troškovno učinkovitih postupaka praćenja i provedba preliminarnih i završnih kontrola koje se temelje na riziku trebali bi pridonijeti smanjenju i sprečavanju prijevara. Strategija uključuje i mjere za podizanje svijesti te osposobljavanje za sprečavanje prijevara.

3.PROCIJENJENI FINANCIJSKI UČINAK PRIJEDLOGA/INICIJATIVE 

3.1.Naslovi višegodišnjeg financijskog okvira i proračunske linije rashoda na koje prijedlog/inicijativa ima učinak 

·Postojeće proračunske linije

Prema redoslijedu naslova višegodišnjeg financijskog okvira i proračunskih linija.

Naslov višegodišnjeg financijskog okvira

Proračunska linija

Vrsta 
rashoda

Doprinos

Broj  

dif./nedif. 12

zemalja EFTA-e 13

zemalja kandidatkinja 14

trećih zemalja

u smislu članka 21. stavka 2. točke (b) Financijske uredbe

3.

08.02 06 03 – Europski fond za jamstva u poljoprivredi (EFJP) – Operativna tehnička pomoć

dif.

NE

NE

NE

NE

·Zatražene nove proračunske linije

Prema redoslijedu naslova višegodišnjeg financijskog okvira i proračunskih linija.

Naslov višegodišnjeg financijskog okvira

Proračunska linija

Vrsta 
rashoda

Doprinos

Broj  

dif./nedif.

zemalja EFTA-e

zemalja kandidatkinja

trećih zemalja

u smislu članka 21. stavka 2. točke (b) Financijske uredbe

[XX YY YY YY]

DA/NE

DA/NE

DA/NE

DA/NE

3.2.Procijenjeni financijski učinak prijedloga na odobrena sredstva 

3.2.1.Sažetak procijenjenog učinka na odobrena sredstva za poslovanje 

   Za prijedlog/inicijativu nisu potrebna odobrena sredstva za poslovanje.

   Za prijedlog/inicijativu potrebna su sljedeća odobrena sredstva za poslovanje:

U milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

Naslov višegodišnjeg financijskog 
okvira

3.

08.02 06 03 – Europski fond za jamstva u poljoprivredi (EFJP) – Operativna tehnička pomoć

Glavna uprava: AGRI

Godina 
2021. 15

Godina 
2022.

Godina 
2023.

Godina 
2024.

Godina 
2025.

Godina 
2026.

Godina 
2027.

Nakon 2027.

UKUPNO

• Odobrena sredstva za poslovanje

08.02 06 03 16

Obveze

(1.a)

20,000

20,000

40,000

Plaćanja

(2.a)

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

Proračunska linija

Obveze

(1.b)

Plaćanja

(2.b)

Administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe 17  

Proračunska linija

(3.)

UKUPNA odobrena sredstva 
za GU AGRI

Obveze

=1.a+1.b+3.

20,000

20,000

40,000

Plaćanja

=2.a+2.b

+3

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

 



UKUPNA odobrena sredstva za poslovanje

Obveze

(4)

20,000

20,000

40,000

Plaćanja

(5)

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

• UKUPNA administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe

(6)

UKUPNA odobrena sredstva 
iz NASLOVA 3. 
višegodišnjeg financijskog okvira

Obveze

=4+6

20,000

20,000

40,000

Plaćanja

=5+6

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

Ako prijedlog/inicijativa utječe na više od jednog naslova za poslovanje, ponovite prethodni odjeljak:

• UKUPNA odobrena sredstva za poslovanje (svi naslovi za poslovanje)

Obveze

(4)

Plaćanja

(5)

UKUPNA administrativna odobrena sredstva koja se financiraju iz omotnice za posebne programe (svi naslovi za poslovanje)

(6)

UKUPNA odobrena sredstva 
iz NASLOVA 1.–6. 
višegodišnjeg financijskog okvira 
(referentni iznos)

Obveze

=4+6

Plaćanja

=5+6





Naslov višegodišnjeg financijskog 
okvira

7

„Administrativni rashodi”

U ovaj se dio unose „administrativni proračunski podaci”, koji se najprije unose u prilog zakonodavnom financijskom izvještaju (Prilog V. internim pravilima), koji se učitava u sustav DECIDE za potrebe savjetovanja među službama.

U milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

Godina 
2021.

Godina 
2022.

Godina 
2023.

Godina 
2024.

Godina 
2025.

Godina 
2026.

Godina 
2027.

UKUPNO

Glavna uprava: ESTAT

• Ljudski resursi

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

• Ostali administrativni rashodi

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

0,210

UKUPNO GU ESTAT

Odobrena sredstva

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

5,636

UKUPNA odobrena sredstva 
iz NASLOVA 7. 
višegodišnjeg financijskog okvira 

(ukupne obveze = ukupna plaćanja)

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

5,636

U milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

Godina 
2021. 18

Godina 
2022.

Godina 
2023.

Godina 
2024.

Godina 
2025.

Godina 
2026.

Godina 
2027.

UKUPNO

UKUPNA odobrena sredstva 
iz NASLOVA 1.–7. 
višegodišnjeg financijskog okvira 

Obveze

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

Plaćanja

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

0,210

3.2.2.Procijenjeni rezultati financirani odobrenim sredstvima za poslovanje 

Odobrena sredstva za preuzimanje obveza u milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

Navesti ciljeve i rezultate

Godina 
2021.

Godina 
2022.

Godina 
2023.

Godina 
2024.

Godina 
2025.

Godina 
2026.

Nakon 
2027.

UKUPNO

REZULTATI

Vrsta 19

Prosječni trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Broj

Trošak

Ukupni broj

Ukupni trošak

POSEBNI CILJ br. 1 20 : IFS2023

– Rezultat

Podaci

9 100

9,100

18,200

– Rezultat

Ostalo

1,800

1,800

– Rezultat

Međuzbroj za posebni cilj br. 1

9,100

1,800

9,100

20,000

POSEBNI CILJ br. 2:

IFS2026

– Rezultat

Podaci

9,100

9,100

18,200

– Rezultat

Ostalo

1,800

1,800

Međuzbroj za posebni cilj br. 2

9,100

1,800

9,100

20,000

UKUPNO

9,100

1,800

18,200

1,800

9,100

40,000

3.2.3.Sažetak procijenjenog učinka na administrativna odobrena sredstva 

   Za prijedlog/inicijativu nisu potrebna administrativna odobrena sredstva.

   Za prijedlog/inicijativu potrebna su sljedeća administrativna odobrena sredstva:

U milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

Godina 
2021.  21

Godina 
2022.

Godina 
2023.

Godina 
2024.

Godina 
2025.

Godina 
2026.

Godina 
2027.

UKUPNO

NASLOV 7. 
višegodišnjeg financijskog okvira

7.

7.

7.

7.

7.

7.

7.

7.

Ljudski resursi

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

0,775

5,426

Ostali administrativni rashodi

0,030

0,530

0,280

0,280

0,280

0,280

0,030

1,710

Međuzbroj za NASLOV 7. 
višegodišnjeg financijskog okvira

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

7,136

Izvan NASLOVA 7. 22  
višegodišnjeg financijskog okvira

Ljudski resursi

Ostali administrativni 
rashodi

Međuzbroj 
izvan NASLOVA 7. 
višegodišnjeg financijskog okvira

UKUPNO

0,805

1,305

1,055

1,055

1,055

1,055

0,805

7,136

Potrebna odobrena sredstva za ljudske resurse i ostale administrativne rashode pokrit će se odobrenim sredstvima glavne uprave koja su već dodijeljena za upravljanje djelovanjem i/ili su preraspodijeljena unutar glavne uprave te, prema potrebi, dodatnim sredstvima koja se mogu dodijeliti nadležnoj glavnoj upravi u okviru godišnjeg postupka dodjele sredstava uzimajući u obzir proračunska ograničenja.

3.2.3.1.Procijenjene potrebe u pogledu ljudskih resursa

   Za prijedlog/inicijativu nisu potrebni ljudski resursi.

   Za prijedlog/inicijativu potrebni su sljedeći ljudski resursi:

Procjenu navesti u ekvivalentima punog radnog vremena

Godina 
2021.

Godina 
2022.

Godina 2023.

Godina 2024.

Godina 2025.

Godina 2026.

Godina 2027.

• Radna mjesta prema planu radnih mjesta (dužnosnici i privremeno osoblje)

20 01 02 01 (sjedište i predstavništva Komisije)

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

20 01 02 03 (delegacije)

01 01 01 01 (neizravno istraživanje)

01 01 01 11 (izravno istraživanje)

Druge proračunske linije (navesti)

Vanjsko osoblje (u ekvivalentu punog radnog vremena: EPRV) 23

20 02 01 (UO, UNS, UsO iz „globalne omotnice”)

20 02 03 (UO, LO, UNS, UsO i MSD u delegacijama)

XX 01 xx yy zz   24

– u sjedištima

– u delegacijama

01 01 01 02 (UO, UNS, UsO – neizravno istraživanje)

01 01 01 12 (UO, UNS, UsO – izravno istraživanje)

Druge proračunske linije (navesti)

UKUPNO

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

5,1

XX se odnosi na odgovarajuće područje politike ili glavu proračuna.

Potrebe za ljudskim resursima pokrit će se osobljem glavne uprave kojemu je već povjereno upravljanje djelovanjem i/ili koje je preraspoređeno unutar glavne uprave te, prema potrebi, resursima koji se mogu dodijeliti nadležnoj glavnoj upravi u okviru godišnjeg postupka dodjele sredstava uzimajući u obzir proračunska ograničenja.

Opis zadaća:

Dužnosnici i privremeno osoblje

Potrebe za ljudskim resursima pokrit će se osobljem glavne uprave kojemu je već povjereno upravljanje djelovanjem i/ili koje je preraspoređeno unutar glavne uprave te, prema potrebi, resursima koji se mogu dodijeliti nadležnoj glavnoj upravi u okviru godišnjeg postupka dodjele sredstava uzimajući u obzir proračunska ograničenja.

Zadaće uključuju:

– upravljanje sredstvima povezanima s inicijativom

– provjera podataka

– potpora i metodološki posao

– analiza izvješća

– diseminacija podataka

Vanjsko osoblje

3.2.4.Usklađenost s aktualnim višegodišnjim financijskim okvirom 

Prijedlog/inicijativa:

   može se u potpunosti financirati preraspodjelom unutar relevantnog naslova višegodišnjeg financijskog okvira (VFO).

Objasniti o kakvom je reprogramiranju riječ te navesti predmetne proračunske linije i odgovarajuće iznose. U slučaju većeg reprogramiranja dostaviti tablicu u Excel formatu.

   zahtijeva upotrebu nedodijeljene razlike u okviru relevantnog naslova VFO-a i/ili upotrebu posebnih instrumenata kako su definirani u Uredbi o VFO-u.

Objasniti što je potrebno te navesti predmetne naslove i proračunske linije, odgovarajuće iznose te instrumente čija se upotreba predlaže.

   zahtijeva reviziju VFO-a.

Objasniti što je potrebno te navesti predmetne naslove i proračunske linije te odgovarajuće iznose.

3.2.5.Doprinos trećih strana 

U prijedlogu/inicijativi:

   ne predviđa se sudjelovanje trećih strana u sufinanciranju.

   predviđa se sudjelovanje trećih strana u sufinanciranju prema sljedećoj procjeni:

Odobrena sredstva u milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

Godina 
N 25

Godina 
N+1

Godina 
N+2

Godina 
N+3

Unijeti onoliko godina koliko je potrebno za prikaz trajanja učinka (vidjeti točku 1.6.)

Ukupno

Navesti tijelo koje sudjeluje u financiranju 

UKUPNO sufinancirana odobrena sredstva

 

3.3.Procijenjeni učinak na prihode 

   Prijedlog/inicijativa nema financijski učinak na prihode.

   Prijedlog/inicijativa ima sljedeći financijski učinak:

   na vlastita sredstva

   na ostale prihode

navesti jesu li prihodi namijenjeni proračunskim linijama rashoda    

U milijunima EUR (do 3 decimalna mjesta)

Proračunska linija prihoda:

Odobrena sredstva dostupna za tekuću financijsku godinu

Učinak prijedloga/inicijative 26

Godina 
N

Godina 
N+1

Godina 
N+2

Godina 
N+3

Unijeti onoliko godina koliko je potrebno za prikaz trajanja učinka (vidjeti točku 1.6.)

Članak ………….

Za namjenske prihode navesti odgovarajuće proračunske linije rashoda.

Nije primjenjivo.

Ostale napomene (npr. metoda/formula za izračun učinka na prihode ili druge informacije)

Nije primjenjivo.

(1)    Uredba (EU) 2018/1091 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o integriranoj statistici na razini poljoprivrednih gospodarstava i stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 1166/2008 i (EU) br. 1337/2011 (SL L 200, 7.8.2018., str. 1.).
(2)

   Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 od 17. prosinca 2020. kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021.–2027. (SL L 433I, 22.12.2020., str. 11.).

(3)

   Uredba (EU) 2021/690 Europskog parlamenta i Vijeća od 28. travnja 2021. o uspostavi programa za unutarnje tržište, konkurentnost poduzeća, uključujući mala i srednja poduzeća, područje bilja, životinja, hrane i hrane za životinje te europsku statistiku (Program jedinstvenog tržišta) i o stavljanju izvan snage uredaba (EU) br. 99/2013, (EU) br. 1287/2013, (EU) br. 254/2014 i (EU) br. 652/2014. (SL L 153, 3.5.2021., str. 1.)

(4)    Uredba (EZ) br. 223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2009. o europskoj statistici i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ, Euratom) br. 1101/2008 Europskog parlamenta i Vijeća o dostavi povjerljivih statističkih podataka Statističkom uredu Europskih zajednica, Uredbe Vijeća (EZ) br. 322/97 o statistici Zajednice i Odluke Vijeća 89/382/EEZ, Euratom o osnivanju Odbora za statistički program Europskih zajednica (SL L 87, 31.3.2009., str. 164.–173.).
(5)    Eurostatova internetska stranica za javno savjetovanje: http://ec.europa.eu/eurostat/about/opportunities/consultations/eass    Izvješće o otvorenom javnom savjetovanju:     http://ec.europa.eu/eurostat/documents/10186/6937766/Agricultural-Statistics-Strategy-2020-Report.docx .
(6)     Procjena učinka , Sažetak procjene učinka , Mišljenje Odbora za nadzor regulative
(7)

   Uredba (EU) 2018/1091 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. srpnja 2018. o integriranoj statistici na razini poljoprivrednih gospodarstava i stavljanju izvan snage uredaba (EZ) br. 1166/2008 i (EU) br. 1337/2011 (SL L 200, 7.8.2018., str. 1.).

(8)

   Uredba Vijeća (EU, Euratom) 2020/2093 od 17. prosinca 2020. kojom se utvrđuje višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021.–2027. (SL L 433I, 22.12.2020., str. 11.).

(9)    Uredba (EZ) br. 223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. ožujka 2009. o europskoj statistici i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ, Euratom) br. 1101/2008 Europskog parlamenta i Vijeća o dostavi povjerljivih statističkih podataka Statističkom uredu Europskih zajednica, Uredbe Vijeća (EZ) br. 322/97 o statistici Zajednice i Odluke Vijeća 89/382/EEZ, Euratom o osnivanju Odbora za statistički program Europskih zajednica (SL L 87, 31.3.2009., str. 164.).
(10)    Kako je navedeno u članku 58. stavku 2. točkama (a) ili (b) Financijske uredbe.
(11)    Informacije o načinima upravljanja i upućivanja na Financijsku uredbu dostupni su na internetskim stranicama BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(12)    Dif. = diferencirana odobrena sredstva; nedif. = nediferencirana odobrena sredstva.
(13)    EFTA: Europsko udruženje slobodne trgovine.
(14)    Zemlje kandidatkinje i, ako je primjenjivo, potencijalni kandidati sa zapadnog Balkana.
(15)    Godina N je godina početka provedbe prijedloga/inicijative. Umjesto „N” upisati predviđenu prvu godinu provedbe (na primjer: 2021.). Isto vrijedi i za ostale godine.
(16)    Prema službenoj proračunskoj nomenklaturi.
(17)    Tehnička i/ili administrativna pomoć i rashodi za potporu provedbi programa i/ili djelovanja EU-a (prijašnje linije „BA”), neizravno istraživanje, izravno istraživanje.
(18)    Godina N je godina početka provedbe prijedloga/inicijative. Umjesto „N” upisati predviđenu prvu godinu provedbe (na primjer: 2021.). Isto vrijedi i za ostale godine.
(19)    Rezultati se odnose na proizvode i usluge koji se isporučuju (npr.: broj financiranih studentskih razmjena, kilometri izgrađenih prometnica itd.).
(20)    Kako je opisan u odjeljku 1.4.2. „Posebni ciljevi…”.
(21)    Godina N je godina početka provedbe prijedloga/inicijative. Umjesto „N” upisati predviđenu prvu godinu provedbe (na primjer: 2021.). Isto vrijedi i za ostale godine.
(22)    Tehnička i/ili administrativna pomoć i rashodi za potporu provedbi programa i/ili djelovanja EU-a (prijašnje linije „BA”), neizravno istraživanje, izravno istraživanje.
(23)    UO = ugovorno osoblje; LO = lokalno osoblje; UNS = upućeni nacionalni stručnjaci; UsO = ustupljeno osoblje; MSD = mladi stručnjaci u delegacijama.
(24)    U okviru gornje granice za vanjsko osoblje iz odobrenih sredstava za poslovanje (prijašnje linije „BA”).
(25)    Godina N je godina početka provedbe prijedloga/inicijative. Umjesto „N” upisati predviđenu prvu godinu provedbe (na primjer: 2021.). Isto vrijedi i za ostale godine.
(26)    Kad je riječ o tradicionalnim vlastitim sredstvima (carine, pristojbe na šećer) navedeni iznosi moraju biti neto iznosi, to jest bruto iznosi nakon odbitka od 20 % na ime troškova naplate.