Bruxelles, 11.6.2021.

COM(2021) 307 final

2021/0142(NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske Unije u okviru konferencije ugovornih stranaka Konvencije o sakupljanju, odlaganju i prihvatu otpada tijekom plovidbe Rajnom i unutarnjim plovnim putovima (CDNI) o donošenju rezolucije kojom se nastoji proširiti zabrana ispuštanja kućanskih otpadnih voda na plovila na unutarnjim plovnim putovima koja prevoze od 12 do 50 putnika


OBRAZLOŽENJE

1.Predmet prijedloga

Ovaj se prijedlog odnosi na odluku kojom se utvrđuje stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru konferencije ugovornih stranaka Konvencije o sakupljanju, odlaganju i prihvatu otpada tijekom plovidbe Rajnom i unutarnjim plovnim putovima (CDNI) o donošenju rezolucije kojom se nastoji proširiti zabrana ispuštanja kućanskih otpadnih voda na plovila na unutarnjim plovnim putovima koja prevoze više od 12 putnika i putnička plovila s kabinama s više od 12 ležajeva.

2.Kontekst prijedloga

2.1.CDNI

U Konvenciji o sakupljanju, odlaganju i prihvatu otpada tijekom plovidbe Rajnom i unutarnjim plovnim putovima (CDNI), potpisanoj 9. rujna 1996. u Strasbourgu, definira se pravni okvir za sakupljanje, odlaganje i prihvat otpada koji nastaje tijekom plovidbe Rajnom i drugim plovnim putovima. CDNI je stupio na snagu 1. studenoga 2009. nakon što su ga ratificirale sve države potpisnice. Pet država članica EU-a (Belgija, Francuska, Njemačka, Luksemburg i Nizozemska) i Švicarska članice su CDNI-ja.

Konferencija ugovornih stranaka CDNI-ja tijelo je odgovorno za praćenje primjene odredbi CDNI-ja s regulatornim ovlastima za pitanja otpada u unutarnjoj plovidbi Rajnom i drugim unutarnjim plovnim putovima i sastavljeno je od predstavnika ugovornih stranaka CDNI-ja. Sastaje se jednom godišnje. Donosi rezolucije CDNI-ja. Svaka ugovorna stranka ima jedan glas, a odlučuje se jednoglasno. Te su rezolucije pravno obvezujuće za ugovorne stranke u skladu s člancima 14. i 19. CDNI-ja. EU nije ugovorna stranka CDNI-ja.

2.2.Predviđeni akti CDNI-ja

Konferencija ugovornih stranaka CDNI-ja na sastanku 22. lipnja 2021. treba donijeti rezoluciju kojom se nastoji proširiti zabrana ispuštanja kućanskih otpadnih voda na plovila na unutarnjim plovnim putovima koja prevoze više od 12 i manje od 50 putnika i putnička plovila s kabinama s više od 12 i manje od 50 ležajeva obuhvaćena područjem primjene CDNI-ja 1 .

To se odnosi na sva plovila na unutarnjim plovnim putovima koja prevoze od 12 do 50 putnika i putnička plovila s kabinama s više od 12 i manje od 50 ležajeva koja su stavljena u upotrebu nakon 30.12.2008. To se pitanje odnosi na ekološka i tehnička pravila za plovila na unutarnjim plovnim putovima.

U skladu s člankom 9.01. stavkom 3. Priloga II. CDNI-ju, ispuštanje kućanskih otpadnih voda zabranjeno je za:

(1)putničke brodove s više od 50 ležajeva i

(2)putnička plovila kojima je dopušten prijevoz više od 50 putnika.

U nacrtu rezolucije ta se zabrana proširuje na plovila na unutarnjim plovnim putovima koja prevoze od 12 do 50 putnika i putnička plovila s kabinama s više od 12 i manje od 50 ležajeva. Zabrana ispuštanja otpadnih voda povezana je s obvezom ugovornih stranaka CDNI-ja u pogledu postavljanja prihvatnih stanica za kućanske otpadne vode duž plovnih putova unutar njihovih državnih područja.

Odredbama nacrta rezolucije povećala bi se dosljednost s tehničkim pravilima utvrđenima pravom EU-a.

CDNI-om se uređuje rad plovila u pogledu ispuštanja otpadnih voda kao dio zaštite okoliša. Tehnička pravila za plovila na unutarnjim plovnim putovima uređena su Direktivom (EU) 2016/1629 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. rujna 2016. o utvrđivanju tehničkih pravila za plovila unutarnje plovidbe, izmjeni Direktive 2009/100/EZ i stavljanju izvan snage Direktive 2006/87/EZ 2 . Direktivom (EU) 2016/1629 utvrđuju se odredbe Unije o tehničkim pravilima potrebnima za sigurnost plovnih ili plutajućih objekata koji plove unutarnjim plovnim putovima uzimajući u obzir konstrukciju trupa plovila. U Prilogu II. toj direktivi navedena su upućivanja na tehničke standarde za plovila na unutarnjim plovnim putovima (ES-TRIN) koje je utvrdio Europski odbor za izradu standarda unutarnje plovidbe (CESNI). Upućivanje na najnoviji standard ES-TRIN 2019/1 uključeno je u Prilog II. Direktivi (EU) 2016/1629

Na temelju članka 19.14. standarda ES-TRIN 2019/1 putnička plovila moraju biti opremljena spremnicima za sakupljanje kućanskih otpadnih voda u skladu sa stavkom 2. tog članka ili odgovarajućim brodskim uređajima za pročišćivanje otpadnih voda u skladu s poglavljem 18. standarda ES-TRIN 2019/1. Taj se zahtjev primjenjuje na sva putnička plovila koja prevoze više od 12 putnika, ali uzimajući u obzir sljedeće prijelazne odredbe:

1.za plovila s najviše 50 kreveta i za plovila za dnevne izlete s najviše 50 putnika: zahtjev u pogledu spremnika ili uređaja za pročišćivanje otpadnih voda ne primjenjuje se na plovila koja su već bila u upotrebi prije 1.1.2006.;

2.za plovila s više od 50 kreveta: već se primjenjuje zahtjev u pogledu spremnika ili uređaja za pročišćivanje otpadnih voda;

3.za plovila koja su postojala prije 30.12.2008. i koja plove samo drugim plovnim putovima osim Rajne, odstupanja se mogu prihvatiti na temelju članka 29. stavka 1. Direktive (EU) 2016/1629.

Nacrt rezolucije CDNI-ja primjenjuje se samo na plovila koja su stavljena u upotrebu nakon 30.12.2008. (na Rajni ili drugim plovnim putovima) pa je u potpunosti u skladu sa standardom ES-TRIN 2019/1 na temelju kojeg se već zahtijeva opremanje tih plovila spremnicima za sakupljanje kućanskih otpadnih voda ili odgovarajućim brodskim uređajima za pročišćivanje otpadnih voda.

Odredbama CDNI-ja uzima se u obzir zaštita okoliša (zabrana ispuštanja kućanskih otpadnih voda u plovne putove), a standardom ES-TRIN utvrđuju su tehnička pravila u pogledu konstrukcije plovila i odgovarajućeg postavljanja opreme kojom se omogućuje sakupljanje otpadnih voda.

I u CDNI-ju i u standardu ES-TRIN utvrđeni su datumi početka primjene tih odredbi. Budući da se te odredbe međusobno nadopunjuju, potrebno je osigurati usklađivanje tih datuma kako bi se izbjegla nedosljednost među relevantnim propisima o plovilima na unutarnjim plovnim putovima koja plove Rajnom.

Nacrt rezolucije CDNI-a usklađen je sa zahtjevima predviđenima u Direktivi (EU) 2016/1629, stoga bi se s pomoću njega povećala dosljednost sa zahtjevima utvrđenima pravom EU-a.

Nadalje, člankom 9.01. stavkom 4. nacrta rezolucije CDNI-ja ta bi plovila, koja su izuzeta od zahtjeva u pogledu postavljanja opreme, odnosno spremnika za sakupljanje kućanskih otpadnih voda ili odgovarajućih brodskih uređaja za pročišćivanje otpadnih voda na temelju Direktive (EU) 2016/1629, bila izuzeta od odgovarajuće zabrane ispuštanja na temelju rezolucije CDNI-ja.

3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije

Predloženo stajalište Unije je postizanje dogovora o donošenju rezolucije kojom se nastoji proširiti zabrana ispuštanja kućanskih otpadnih voda na plovila na unutarnjim plovnim putovima koja prevoze između 12 i 50 putnika.

To stajalište nije u suprotnosti sa zakonodavstvom EU-a. Osim toga, njime se snažno podupiru inicijative i ciljevi povezani sa zaštitom okoliša.

CDNI-om se uređuje rad plovila u pogledu ispuštanja otpadnih voda kao dio zaštite okoliša. Direktivom (EU) 2016/1629 utvrđuju se odredbe Unije o tehničkim pravilima za osiguravanje sigurnosti plovnih ili plutajućih objekata koji plove unutarnjim plovnim putovima uzimajući u obzir konstrukciju trupa plovila uključujući pitanja povezana s opremanjem plovila spremnicima za sakupljanje kućanskih otpadnih voda ili odgovarajućim brodskim uređajima za pročišćivanje otpadnih voda.

Predloženo stajalište Unije jest postizanje dogovora o donošenju predmetne rezolucije jer se njome povećava dosljednost sa zahtjevima utvrđenima pravom EU-a.

4.Pravna osnova

4.1.Postupovnopravna osnova

4.1.1.Načela

Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.

Članak 218. stavak 9. UFEU-a primjenjuje se neovisno o tome je li Unija članica tog tijela ili stranka tog sporazuma 3 .

Pojam „akti koji proizvode pravne učinke” obuhvaća akte koji proizvode pravne učinke na temelju pravila međunarodnog prava kojima se uređuje predmetno tijelo. Obuhvaća i instrumente koji nemaju obvezujući učinak na temelju međunarodnog prava, ali postoji mogućnost da „presudno utječu na sadržaj propisa koje donese zakonodavac Unije” 4 .

4.1.2.Primjena na ovaj predmet

Konferencija ugovornih stranaka CDNI-ja tijelo je osnovano na temelju međunarodnog sporazuma. Akt koji konferencija ugovornih stranaka CDNI-ja treba donijeti akt je koji proizvodi pravne učinke. Predviđeni akt može presudno utjecati na sadržaj zakonodavstva EU-a, to jest na Direktivu (EU) 2016/1629. Razlog tomu je što predloženi akt utječe na zakonodavstvo povezano s tehničkim pravilima za plovila na unutarnjim plovnim putovima jer se njime propisuju zahtjevi u pogledu zabrane ispuštanja otpadnih voda i postavljanja odgovarajuće opreme na plovila na unutarnjim plovnim putovima, dok su tehnička pravila za ta plovila (uključujući odredbe o sakupljanju otpadnih voda) uređena Direktivom (EU) 2016/1629.

Stoga je potrebno utvrditi stajalište koje treba zauzeti u ime Unije u okviru konferencije ugovornih stranaka CDNI-ja radi donošenja rezolucije kojom se nastoji proširiti zabrana ispuštanja kućanskih otpadnih voda na plovila na unutarnjim plovnim putovima koja prevoze od 12 do 50 putnika.

Predviđenim aktom ne dopunjuje se niti mijenja institucionalni okvir sporazuma.

Stoga je postupovnopravna osnova za predloženu odluku članak 218. stavak 9. UFEU-a.

4.2.Materijalnopravna osnova

4.2.1.Načela

Materijalnopravna osnova za odluku na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili elementa te ako se može utvrditi da je jedan od ta dva cilja ili elementa glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnopravnoj osnovi, naime onoj koju zahtijeva glavni ili prevladavajući cilj ili element.

4.2.2.Primjena na ovaj predmet

Glavni cilj i sadržaj predviđenih akata odnose se na zajedničku prometnu politiku.

Stoga je materijalnopravna osnova predložene odluke članak 91. stavak 1. UFEU-a.

4.3.Zaključak

Pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 91. stavak 1. UFEU-a u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

2021/0142 (NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske Unije u okviru konferencije ugovornih stranaka Konvencije o sakupljanju, odlaganju i prihvatu otpada tijekom plovidbe Rajnom i unutarnjim plovnim putovima (CDNI) o donošenju rezolucije kojom se nastoji proširiti zabrana ispuštanja kućanskih otpadnih voda na plovila na unutarnjim plovnim putovima koja prevoze od 12 do 50 putnika

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 91. stavak 1. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)Konvencija o sakupljanju, odlaganju i prihvatu otpada tijekom plovidbe Rajnom i unutarnjim plovnim putovima (CDNI) od 9. rujna 1996. stupila je na snagu 1. studenoga 2009.

(2)Na temelju članka 19. Konvencije, konferencija ugovornih stranaka može izmijeniti Konvenciju i njezine priloge.

(3)Mjerama Unije u sektoru unutarnje plovidbe trebala bi se nastojati osigurati ujednačenost tehničkih pravila koja se primjenjuju u Uniji na plovila na njezinim unutarnjim plovnim putovima.

(4)Konferencija ugovornih stranaka CDNI-ja na sastanku 22. lipnja 2021. treba donijeti rezoluciju kojom se nastoji proširiti zabrana ispuštanja kućanskih otpadnih voda na plovila na unutarnjim plovnim putovima koja prevoze više od 12 putnika i putnička plovila s kabinama s više od 12 ležajeva. Na temelju odredbi ove rezolucije uvest će se obveza postavljanja odgovarajuće opreme na plovila obuhvaćena područjem primjene te rezolucije.

(5)Tehničkim standardom za plovila na unutarnjim plovnim putovima (ES-TRIN 2019/1) koji je 8. studenoga 2018. donio Europski odbor za izradu standarda unutarnje plovidbe („CESNI”) utvrđena su jedinstvena tehnička pravila za osiguravanje sigurnosti plovila na unutarnjim plovnim putovima. Standard uključuje posebne odredbe o određenim kategorijama plovila kao što su putnička plovila, odredbe o opremi i uređajima na plovilima, uključujući postrojenja za sakupljanje i zbrinjavanje otpadnih voda, kao i upute za primjenu tehničkog standarda.

(6)Primjereno je utvrditi stajalište koje u ime Unije treba zauzeti u okviru konferencije ugovornih stranaka CDNI-ja jer će odredbe rezolucije moći presudno utjecati na sadržaj prava Unije, to jest na Direktivu (EU) 2016/1629 Europskog parlamenta i Vijeća.

(7)Nacrtom rezolucije CDNI-ja trebala bi se povećati dosljednost sa zahtjevima utvrđenima pravom Unije, uglavnom u području datuma početka primjene odredaba o postavljanju odgovarajuće opreme za sakupljanje otpadnih voda na plovila na unutarnjim plovnim putovima. Nadalje, njime se snažno podupiru inicijative i ciljevi povezani sa zaštitom okoliša.

(8)Unija nije članica konferencije ugovornih stranaka CDNI-ja. Stajalište Unije trebaju izraziti države članice Unije koje su članice CDNI-ja djelujući zajednički,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije na sastanku 22. lipnja 2021. u okviru konferencije ugovornih stranaka Konvencije o sakupljanju, odlaganju i prihvatu otpada tijekom plovidbe Rajnom i unutarnjim plovnim putovima („CDNI”) je postizanje dogovora o donošenju rezolucije kojom se nastoji proširiti zabrana ispuštanja kućanskih otpadnih voda na plovila na unutarnjim plovnim putovima koja prevoze od 12 do 50 putnika.

Članak 2.

Stajalište iz članka 1. izražavaju države članice Unije koje su članice konferencije ugovornih stranaka CDNI-ja djelujući zajednički.

Članak 3.

Manje tehničke izmjene stajališta navedenih u članku 1. mogu se dogovoriti bez daljnje odluke Vijeća.

Članak 4.

Ova je Odluka upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu,

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1)    Kako je definirano u Prilogu 1. CDNI-ju.
(2)    Direktiva (EU) 2016/1629 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. rujna 2016. o utvrđivanju tehničkih pravila za plovila unutarnje plovidbe, izmjeni Direktive 2009/100/EZ i stavljanju izvan snage Direktive 2006/87/EZ (SL L 252, 16.9.2016., str. 118.).
(3)    Presuda Suda od 7. listopada 2014., Njemačka protiv Vijeća, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, t. 64.
(4)    Presuda Suda od 7. listopada 2014., Njemačka protiv Vijeća, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, t. 61.–64.