Bruxelles, 18.5.2021.

COM(2021) 254 final

2021/0129(COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU) 2016/1628 u pogledu prijelaznih odredaba za određene strojeve opremljene motorima raspona snage od 56 kW do 130 kW te raspona snage veće od 300 kW, radi uklanjanja posljedica krize uzrokovane bolešću COVID-19


(Tekst značajan za EGP)


OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

Pandemija bolesti COVID-19 uzrokuje velike poremećaje u lancima opskrbe koji su utjecali na sposobnost proizvođača necestovnih pokretnih strojeva da ispune neke od rokova određenih Uredbom (EU) 2016/1628 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. rujna 2016. o zahtjevima koji se odnose na ograničenja emisija plinovitih i krutih onečišćujućih tvari i homologaciju tipa za motore s unutarnjim izgaranjem za necestovne pokretne strojeve.

Kao odgovor na pandemiju bolesti COVID-19 donesena je Uredba (EU) 2020/1040 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2020. o izmjeni Uredbe (EU) 2016/1628. Njome su odgođeni određeni rokovi koje proizvođači više ne bi mogli ispuniti bez ozbiljne gospodarske štete zbog neočekivanih poremećaja u lancu opskrbe. To se odnosilo na strojeve koji upotrebljavaju takozvane „prijelazne motore” u rasponu snage od 56 kW do 130 kW, čija je proizvodnja trebala biti dovršena do 30. lipnja 2020., a stavljanje na tržište do 31. prosinca 2020. Proizvođačima je omogućeno dodatnih 12 mjeseci za proizvodnju i stavljanje na tržište strojeva ugrađenih u te motore.

Tom su uredbom obuhvaćeni samo rokovi koji nastupaju 2020. jer ih je bilo nužno hitno odgoditi te je bilo prerano za procjenu opravdanosti produljenja rokova iz 2021.

Proizvođači moraju do 30. lipnja 2021. dovršiti proizvodnju strojeva opremljenih tim motorima i staviti ih na tržište do 31. prosinca 2021.

Međutim, zbog kontinuiranih poremećaja u lancu opskrbe i u proizvodnji uzrokovanih drugim i trećim valom pandemije bolesti COVID-19 proizvođači neće moći bez ozbiljne gospodarske štete ispuniti rokove za 2021. primjenjive na strojeve opremljene prijelaznim motorima u rasponu snage od 56 kW do 130 kW te snage veće od 300 kW.

S obzirom na kontinuirane poremećaje potrebno je odgoditi te rokove kako bi se izbjeglo da se prijelazni motori, čiji je broj ograničen jer su morali biti proizvedeni najkasnije do 31. prosinca 2019., više ne mogu na vrijeme ugraditi u strojeve pa bi stoga bili škartirani.

Iako su poremećaji u lancu opskrbe i proizvodnji i dalje prisutni, njihova amplituda i intenzitet ne mogu se usporediti s onima koji su prevladavali u proljeće 2020. Iz tih je razloga opravdano odobriti produljenje od šest mjeseci za proizvodnju strojeva opremljenih tim motorima i produljenje od devet mjeseci za njihovo stavljanje na tržište, umjesto 12 mjeseci za oba produljenja kako je odobreno 2020.

Treba napomenuti da, bez obzira na trajanje produljenja, gospodarskim subjektima neće biti u interesu dodatno odgađati dovršetak i stavljanje na tržište strojeva, vozila i plovila za koje su već snosili troškove.

Predloženo proširenje primjenjivat će se i na vozila za poljoprivredu i šumarstvo opremljena prijelaznim motorima jer ta vozila podliježu odredbama za necestovne pokretne strojeve o emisijama onečišćujućih tvari 1 .

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Članak 114. Ugovora o funkcioniranju Europske unije.

Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

Načelo supsidijarnosti primjenjuje se jer prijedlog nije u isključivoj nadležnosti Unije.

Budući da prijedlog obuhvaća izmjene postojećeg zakonodavstva EU-a, sporna pitanja djelotvorno može riješiti samo EU. Nadalje, ciljevi politike ne mogu se u dovoljnoj mjeri ostvariti djelovanjem država članica.

Djelovanje Europske unije nužno je radi izbjegavanja pojave prepreka jedinstvenom tržištu, posebno u području motora necestovnih pokretnih strojeva te zbog transnacionalne prirode onečišćenja zraka.

Prijedlog je stoga u skladu s načelom supsidijarnosti.

Proporcionalnost

Prijedlog je u skladu s načelom proporcionalnosti jer se ne izlazi iz okvira nužnog da bi se ostvario cilj pravilnog funkcioniranja unutarnjeg tržišta, a ujedno se postiže visoka razina javne sigurnosti i zaštite okoliša. Trajanje predloženog produljenja razmjerno je očekivanom trajanju poremećaja zbog pandemije bolesti COVID-19.

Odabir instrumenta

Uredba o izmjeni Uredbe.

3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA

Ovom prijedlogu nije priložena zasebna procjena učinka jer je ona već provedena za Uredbu (EU) 2016/1628. Ovim se prijedlogom ne mijenja sadržaj te uredbe niti se dotičnim stranama nameću nove obveze. Njegov je glavni cilj omogućiti, iz iznimnih razloga u kontekstu aktualnog izbijanja pandemije COVID-19, produljenje od šest mjeseci za proizvodnju i stavljanje na tržište strojeva opremljenih određenim prijelaznim motorima. Ovaj prijedlog nema znatnog utjecaja na okoliš jer se mjerama olakšava stavljanje na tržište robe opremljene motorima proizvedenima prije pandemije. Time se izbjegava i potreba za škartiranjem strojeva zbog njihove nesukladnosti.

4.UTJECAJ NA PRORAČUN

Prijedlog ne utječe na proračun institucija EU-a.

2021/0129 (COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU) 2016/1628 u pogledu prijelaznih odredaba za određene strojeve opremljene motorima raspona snage od 56 kW do 130 kW te raspona snage veće od 300 kW, radi uklanjanja posljedica krize uzrokovane bolešću COVID-19

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 114.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora 2 ,

u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom,

budući da:

(1)Uredbom (EU) 2016/1628 Europskog parlamenta i Vijeća 3 utvrđuju se zahtjevi koji se odnose na ograničenja emisija plinovitih i krutih onečišćujućih tvari i na postupke EU homologacije tipa za različite kategorije motora za necestovne pokretne strojeve.

(2)Datumi koji se primjenjuju na nove granične vrijednosti emisija, navedene kao „stupanj V.” u Uredbi (EU) 2016/1628, utvrđeni su kako bi se proizvođačima pružile jasne i sveobuhvatne informacije i odgovarajuće razdoblje za prelazak na stupanj V., uz istodobno znatno smanjenje administrativnog opterećenja za homologacijska tijela.

(3)Zbog izbijanja bolesti COVID-19 i s time povezanih poremećaja u lancu opskrbe i u proizvodnji, proizvođači necestovnih pokretnih strojeva, koji se nazivaju „proizvođači originalne opreme” ili „OEM-ovi”, imali su poteškoće s ispunjavanjem rokova 30. lipnja 2020. i 31. prosinca 2020. za proizvodnju i stavljanje na tržište strojeva opremljenih tim motorima koji ispunjavaju manje stroga ograničenja emisija od onih stupnja V. U tom je kontekstu Uredba (EU) 2016/1628 izmijenjena Uredbom (EU) 2020/1040 Europskog parlamenta i Vijeća 4 radi produljenja tih rokova za 12 mjeseci.

(4)S obzirom na to da kontinuirani poremećaji u lancu opskrbe i u proizvodnji uzrokovani pandemijom bolesti COVID-19 i dalje uzrokuju kašnjenja u proizvodnji i stavljanju na tržište strojeva opremljenih drugim kategorijama motora (od 56 kW do 130 kW te veće od 300 kW) koji ispunjavaju manje stroga ograničenja emisija od onih stupnja V., vrlo je vjerojatno da OEM-ovi neće moći bez ozbiljne gospodarske štete ispuniti rokove utvrđene Uredbom (EU) 2016/1628 za proizvodnju do 30. lipnja 2021. i stavljanje na tržište do 31. prosinca 2021.

(5)S obzirom na trenutačne okolnosti te kako bi se osiguralo neometano funkcioniranje unutarnjeg tržišta, pružila pravna sigurnost i izbjegli mogući poremećaji na tržištu, potrebno je produljiti primjenu prijelaznih odredaba Uredbe (EU) 2016/1628 za te kategorije motora.

(6)S obzirom na to da produljenje prijelaznih odredaba neće imati utjecaja na okoliš jer su predmetni prijelazni motori već proizvedeni, produljenje odgovarajućih razdoblja trebalo bi biti iznositi šest mjeseci za proizvodnju strojeva opremljenih tim motorima i devet mjeseci za njihovo stavljanje na tržište.

(7)S obzirom na to da cilj ove Uredbe, odnosno produljenje primjene određenih prijelaznih odredaba Uredbe (EU) 2016/1628, ne mogu dostatno ostvariti države članice, nego se, zbog njihovog opsega i učinaka, oni na bolji način mogu ostvariti na razini Unije, Unija može donijeti mjere u skladu s načelom supsidijarnosti utvrđenim u članku 5. Ugovora o Europskoj uniji („UEU”). U skladu s načelom proporcionalnosti utvrđenim u tom članku, ova Uredba ne prelazi ono što je potrebno za ostvarivanje tog cilja.

(8)S obzirom na hitnost situacije koja proizlazi iz iznimnih okolnosti uzrokovanih pandemijom bolesti COVID-19, smatralo se primjerenim predvidjeti iznimku od roka od osam tjedana iz članka 4. Protokola br. 1 o ulozi nacionalnih parlamenata u Europskoj uniji, priloženog UEU-u, Ugovoru o funkcioniranju Europske unije i Ugovoru o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju.

(9)Uredbu (EU) 2016/1628 trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti.

(10)S obzirom na činjenicu da prijelazno razdoblje predviđeno u Uredbi (EU) 2016/1628 za određene potkategorije motora treba isteći 31. prosinca 2021. i da su OEM-ovi mogli proizvoditi necestovne pokretne strojeve opremljene prijelaznim motorima tih potkategorija do 30. lipnja 2021., ova bi Uredba trebala hitno stupiti na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

DONIJELI SU OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EU) 2016/1628 mijenja se kako slijedi:

članak 58. mijenja se kako slijedi:

(1)u stavku 5. dodaje se sljedeći šesti podstavak:

„Za motore svih potkategorija za koje je datum za stavljanje na tržište motora stupnja V. utvrđen u Prilogu III. 1. siječnja 2020., osim za motore navedene u drugom i trećem podstavku, prijelazno razdoblje i razdoblje od 18 mjeseci iz prvog podstavka produljuju se za šest mjeseci.”;

(2)u stavku 7. dodaje se sljedeća točka (e):

„(e) 33 mjeseci od datuma za stavljanje motora na tržište koji se primjenjuje, navedenog u Prilogu III., u slučaju utvrđenom u stavku 5. šestom podstavku”.

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu na dan objave u Službenom listu Europske unije.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu,

Za Europski parlament    Za Vijeće

Predsjednik    Predsjednik

(1)    Članak 19. Uredbe (EU) br. 167/2013 o homologaciji i nadzoru tržišta traktora za poljoprivredu i šumarstvo
(2)    SL C […], […], str. […].
(3)    Uredba (EU) 2016/1628 Europskog parlamenta i Vijeća od 14. rujna 2016. o zahtjevima koji se odnose na ograničenja emisija plinovitih i krutih onečišćujućih tvari i homologaciju tipa za motore s unutarnjim izgaranjem za necestovne pokretne strojeve, o izmjeni uredbi (EU) br. 1024/2012 i (EU) br. 167/2013 te o izmjeni i stavljanju izvan snage Direktive 97/68/EZ (SL L 252, 16.9.2016., str. 53.).
(4)    Uredba (EU) 2020/1040 Europskog parlamenta i Vijeća od 15. srpnja 2020. o izmjeni Uredbe (EU) 2016/1628 u pogledu njezinih prijelaznih odredaba kako bi se odgovorilo na učinke krize uzrokovane bolešću COVID-19 (SL L 231, 17.7.2020., str. 1.–3.).