Bruxelles, 23.4.2021.

COM(2021) 214 final

2018/0208(COD)

KOMUNIKACIJA KOMISIJE
EUROPSKOM PARLAMENTU

na temelju članka 294. stavka 6. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

o

stajalištu Vijeća o donošenju Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Pravosuđe (2021.–2027.) i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1382/2013


2018/0208 (COD)

KOMUNIKACIJA KOMISIJE
EUROPSKOM PARLAMENTU


na temelju članka 294. stavka 6. Ugovora o funkcioniranju Europske unije


o

stajalištu Vijeća o donošenju Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi programa Pravosuđe (2021.–2027.) i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1382/2013

1.Kontekst

Slanje prijedloga Europskom parlamentu i Vijeću (dokument COM(2018) 0384):

30. svibnja 2018.

Provedeno je savjetovanje s Odborom regija, koji je odlučio da neće izdati mišljenje

/

Europski gospodarski i socijalni odbor donio je mišljenje o prijedlogu

18. listopada 2018.

Odbor stalnih predstavnika donio je djelomični mandat za pregovore

19. prosinca 2018.

Trijalozi

20. veljače 2019.

5. ožujka 2019.

Odbor stalnih predstavnika potvrdio je zajednički dogovor postignut s Europskim parlamentom na drugom trijalogu

13. ožujka 2019.

Europski parlament potvrdio je zajednički dogovor donošenjem zakonodavne rezolucije (prvo čitanje)

17. travnja 2019.

Postizanje dogovora u Vijeću o općem pristupu

2. prosinca 2020.

Trijalozi

11. prosinca 2020.

18. prosinca 2020.

Odbori JURI i LIBE poslali su dopis predsjedniku Odbora stalnih predstavnika (2. dio) u kojem potvrđuju suglasnost Europskog parlamenta s ishodom međuinstitucijskih pregovora

5. veljače 2021.

Odbor stalnih predstavnika postigao je politički dogovor o kompromisnom tekstu

17. veljače 2021.

Donošenje stajališta Vijeća u prvom čitanju

19. travnja 2021.

2.Cilj prijedloga Komisije

Program Pravosuđe jedan je od instrumenata financiranja u okviru višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje 2021.–2027. Funkcionalno europsko područje pravosuđa i djelotvorni nacionalni pravosudni sustavi nužni su za razvoj unutarnjeg tržišta i poštovanje zajedničkih vrijednosti EU-a. Promicanje vrijednosti EU-a znači i njihovu zaštitu, kao i osiguravanje okruženja u kojem se poštuju vladavina prava i neovisnost sudstva uz uzajamno priznavanje i uzajamno povjerenje među državama članicama. Programom Pravosuđe pridonijet će se daljnjem razvoju europskog područja pravosuđa na temelju vladavine prava, uzajamnog priznavanja i povjerenja. Olakšat će se i poduprijeti pravosudna suradnja u građanskim i kaznenim stvarima, poduprijeti i promicati pravosudna izobrazba s ciljem poticanja zajedničke pravne i pravosudne kulture te kulture vladavine prava i olakšati djelotvoran pristup pravosuđu za sve i djelotvorna pravna zaštita. Komisija je predložila ukupni proračun od 305 000 000 EUR u tekućim cijenama.

Programom će se podupirati aktivnosti javnih tijela, akademske zajednice ili istraživačkih instituta, tijela za osposobljavanje i organizacija civilnog društva koji doprinose razvoju europskog područja pravosuđa. Financirat će se aktivnosti kojima se poboljšava uzajamno povjerenje i suradnja (među ostalim s pomoću informacijske i komunikacijske tehnologije). Financirat će se osposobljavanje sudskog i pravosudnog osoblja kako bi se poboljšalo njihovo poznavanje prava EU-a, instrumenata pravosudne suradnje, relevantne sudske prakse Suda EU-a i komparativnog prava (među ostalim podupiranjem godišnjeg programa rada Europske mreže za pravosudno osposobljavanje). Podupirat će se i relevantne organizacije civilnog društva i neprofitne organizacije koje svim građanima osiguravaju prikladan pristup njihovim uslugama, savjetovanju i aktivnostima potpore.

3.Primjedbe na stajalište Vijeća

Stajalište Vijeća odražava dogovor postignut u trijalozima. Najvažnije su izmjene u odnosu na prijedlog Komisije navedene u nastavku.

Korisnici: uključivanje pravnih stručnjaka koji rade s organizacijama civilnog društva kao potencijalnih korisnika i jačanje uloge organizacija civilnog društva.

Izdvajanje sredstava: uvođenje izdvajanja sredstava prema posebnim ciljevima i granice fleksibilnosti; premda nije predviđeno izvornim prijedlogom Komisije, to ograničeno izdvajanje sredstava temelji se na sličnoj dodjeli sredstava predviđenoj Uredbom o uspostavi programa Pravosuđe 2014.–2020.

Perspektiva rodne ravnopravnosti: uvođenje članka o rodno osviještenoj politici i nediskriminaciji, ojačana uvodna izjava, podaci razvrstani prema spolu u pokazateljima i perspektiva rodne ravnopravnosti u srednjoročnim i završnim evaluacijama.

Izvješćivanje: umetnut dodatni jezik.

Aktivnosti koje će se financirati: dodatne specifikacije; podjela jedne od predloženih aktivnosti kako bi se uvela samostalna aktivnost za organizacije civilnog društva; predložena „nacionalna kontaktna točka” zamijenjena je forumima za rasprave za dionike.

Komitologija: postupak ispitivanja umjesto savjetodavnog postupka; premda nije predviđen izvornim prijedlogom Komisije, postupak ispitivanja upotrijebljen je u Uredbi o uspostavi programa Pravosuđe 2014.–2020.

Komisija smatra da su u postignutom dogovoru zadržani ciljevi izvornog prijedloga Komisije.

4.Zaključak

Komisija prihvaća stajalište Vijeća.