17.12.2020   

HR

Službeni list Europske unije

C 436/25


Objava zahtjeva za registraciju naziva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2020/C 436/11)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1) u roku od tri mjeseca od datuma ove objave.

JEDINSTVENI DOKUMENT

„TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI”

EU br.: PDO-TR-02217 – 9.1.2017.

ZOI (X) ZOZP ( )

1.   Naziv [ZOI-ja ili ZOZP-a]

„Taşköprü Sarımsağı”

2.   Država članica ili treća zemlja

Turska

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 1.6. Voće, povrće i žitarice, u prirodnom stanju ili prerađeni

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

Češnjak „Taşköprü Sarımsağı” razvrstan je kao Allium sativum. var. sativum. Ima dugo razdoblje uzgoja te kasno dozrijeva.

Lukovica:

poprečni presjek je ovalan,

uzdužni presjek je eliptičan,

ljuska je bijele boje,

promjer je od 30 do 40 mm,

masa je od 15 do 60 grama.

Češnjevi:

zbijeni su u lukovici,

nisu svi identični (različita su oblika) i nasumično su raspoređeni unutar lukovice,

nepravilna su oblika i često se iz njih razviju vanjski češnjevi,

masa je od 2 do 3 grama,

ljuska je ružičaste boje,

iznutra su kremastožute boje,

udio suhe tvari iznosi od 31,2 do 44,1 %,

u prosjeku ih ima 12.

Prepoznatljiva obilježja češnjaka „Taşköprü Sarımsağı”:

ljusku je teško odvojiti od lukovice,

najmanji udio selena je 3,535 mgkg-1 suhe tvari,

u ljusci lukovice nalazi se malo antocijana, na češnjevima se nalaze pruge antocijana, prosječan je broj češnjeva 12,

lukovicu obavija od 5 do 10 zaštitnih slojeva,

hlapljivi organski spoj sumpora (suhi): 0,089–0,214 %,

može se skladištiti i do 10 mjeseci,

gorka je okusa,

snažna je i intenzivna mirisa,

najmanji udio alil propil (C6H12S2) disulfida je 0,0147 mgkg-1 suhe tvari.

3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

Svi postupci od sadnje do berbe i sušenja češnjaka „Taşköprü Sarımsağı” moraju se provesti na zemljopisnom području navedenom u točki 4.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Na ambalaži češnjaka „Taşköprü Sarımsağı” moraju čitko i neizbrisivo biti napisane ili otisnute sljedeće informacije:

trgovački naziv i adresa, kratki naziv i adresa ili registrirani žig trgovačkog društva,

serijski broj,

naziv robe, „Taşköprü Sarımsağı”.

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Zemljopisno je područje okrug Taşköprü.

Obuhvaća 1 811,31 km2. Svi postupci od sadnje do berbe i sušenja češnjaka „Taşköprü Sarımsağı” moraju se provesti u okrugu Taşköprü.

Ravnica u kojoj se nalazi okrug Taşköprü prostire se uz rijeku Gök, što je vrlo važno jer je aluvijalno tlo te ravnice iznimno povoljno za uzgoj češnjaka.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

Posebnosti proizvoda

Češnjak „Taşköprü Sarımsağı” poseban je po gorčini zbog velikog udjela selena, vrlo intenzivnom mirisu i mogućnosti dugog skladištenja.

Prirodni čimbenici: klima i temperatura

Češnjak „Taşköprü Sarımsağı” jako dobro uspijeva zahvaljujući utjecaju klime Crnog mora na zemljopisno područje jer ona ima optimalne temperature za uzgoj češnjaka. Prosječna je godišnja temperatura 9,7 °C. Najniža prosječna temperatura zimi je 1,2 °C, a najviša prosječna temperatura ljeti je 20,1 °C.

Razdoblje uzgoja češnjaka u toj regiji počinje krajem veljače i traje do posljednjeg tjedna srpnja. Kada u veljači započne uzgoj, prosječna je temperatura 4,2 °C. U svibnju, kada lista lišće, temperatura je otprilike 14,1 °C i rast se ubrzava. U lipnju je temperatura prosječno 17,4 °C, dok je u srpnju, tijekom razdoblja berbe, prosječno 20,1 °C. Temperature od svibnja do srpnja idealne su za ubrzani rast češnjaka i zbog kasnog dozrijevanja biljke pridonose povećanju broja češnjeva u lukovicama češnjaka.

Kada temperature premaše 25 °C, rast se uspori, lišće požuti i zaustavlja se razvoj biljke.

Padaline

Količina padalina i vlažnost prikladni su za uzgajanje češnjaka jer mu je u razdoblju sadnje i rasta potrebna voda. Travanj, svibanj i lipanj najkišovitiji su mjeseci na zemljopisnom području (travanj s 51,4 mm, svibanj sa 74,1 mm i lipanj sa 65,3 mm padalina u prosjeku), što pozitivno utječe na klijanje biljke i njezinu kvalitetu. Zahvaljujući tim uvjetima češnjak „Taşköprü Sarımsağı” uglavnom se može uzgajati bez navodnjavanja.

Srpanj i kolovoz suhi su mjeseci (s prosječno 28 do 30,4 mm padalina), što je neophodno za sušenje češnjaka. Navedene količine padalina pridonose sprečavanju deformacije strukture lukovica i kvaliteti češnjaka pri skladištenju.

Vlažnost

Vlažnost je ključna za sadnju i rast češnjaka. U razdoblju berbe idealna vlažnost iznosi 60 %, a pretjerana vlažnost u tom razdoblju može uzrokovati pojavu plijesni i truljenje. Da bi se održala kvaliteta češnjaka, idealni su uvjeti za skladištenje temperatura od otprilike 10 °C i vlažnost od 60 do 70 %. Na zemljopisnom području u srpnju i kolovozu, tj. u razdoblju berbe, vlažnost iznosi otprilike 60 %. To omogućuje da se biljka brzo osuši te češnjak „Taşköprü Sarımsağı” štiti od bolesti.

Godišnja prosječna vlažnost na zemljopisnom području iznosi 70 %. Zbog toga češnjak „Taşköprü Sarımsağı” ima visok udio suhe tvari i nakon berbe može se skladištiti nekoliko mjeseci bez gubitka kvalitete.

Tlo

Za uzgoj češnjaka idealni su pjeskovito-ilovasto tlo s malom količinom humusa i neutralno tlo niske razine vlažnosti. Na ravnici Taşköprü prostiru se aluvijalna tla prikladna za uzgoj češnjaka i pozitivno utječu na prinose češnjaka. Osim toga, u regiji Taşköprü velika većina tla srednje je teksture (ilovasto i pjeskovito-ilovasto), niske alkalnosti (od 7,15 do 7,86 pH) te niskog do srednjeg udjela organskih tvari. Tla u regiji Taşköprü često imaju i visok prosječan udio selena, stoga su iznimno povoljna za uzgoj češnjaka. Ti čimbenici utječu na svojstva češnjaka „Taşköprü Sarımsağı”, uključujući udio selena (koji mu daje posebno gorak okus) te visok udio alil propil (C6H12S2) disulfida i sumpornih i eteričnih ulja (koji mu daju posebno intenzivan miris). Usporedna analiza pokazala je da je minimalni udio selena u češnjaku „Taşköprü Sarımsağı” (suha tvar) viši nego u češnjaka iste sorte uzgojenih negdje drugdje u Turskoj.

Ljudski čimbenici

Stanovništvo okruga Taşköprü, pretežno poljoprivrednog područja, često se seli u gradove. Međutim, te se migracije mogu djelomično spriječiti zahvaljujući uzgoju češnjaka, za koji je potrebna golema radna snaga. To je jedan od rijetkih proizvoda koji se i dalje uzgaja u zadrugama. Sve faze proizvodnje češnjaka „Taşköprü Sarımsağı” zahtijevaju intenzivan rad, i u svakoj fazi mora sudjelovati čovjek. Zahvaljujući radu ljudi povećava se kvaliteta češnjaka i obujam proizvodnje.

Odvajanje

Odvajanje češnjeva od lukovica češnjaka obavlja se ručno, čime se povećava kvaliteta sjemena jer se češnjevi ne drobe, što je često slučaj kada se koriste strojevi. Nadalje, kada se postupak odvajanja provodi mehanički, češnjeve je potrebno odmah posaditi u tlo kako bi se izbjeglo klijanje i loš razvoj. Međutim, kada su odvojeni ručno, ne moraju se tako brzo posaditi.

Sadnja

Češnjak se razmnožava s pomoću češnjeva, a ne sjemena kao većina biljaka. Iz češnjeva se u sljedećoj sezoni razviju lukovice češnjaka. Ručnom sadnjom češnjeva postiže se pravilna udaljenost između lukovica češnjaka te se osigurava da se češanj u tlo ne položi naopako, zbog čega bolje raste. Kada se sadnja provodi mehanički, klica može biti okrenuta naopako, s korijenjem okrenutim prema gore, što znači da izdanak mora rasti odozdo. Zbog toga kasnije proklija na površinu i smanjuju se produktivnost i kvaliteta.

Suzbijanje korova i prozračivanje tla

I suzbijanje korova i prozračivanje tla provode se ručno, čime se povećava kvaliteta češnjaka jer ga korov ne ometa u rastu.

Sušenje

Na zemljopisnom području primjenjuje se tradicionalna tehnika sušenja svežnjeva češnjaka na poljima. Lukovice češnjaka polože se na tlo strojevima koji su razvijeni za tu namjenu u tom okrugu. Poljoprivrednici zatim oblikuju male svežnjeve (lokalni naziv: elba) i rasprostru ih na polje, gdje se otprilike dva tjedna suše na suncu. Da bi se ravnomjerno osušili, jednom tjedno ih preokreću. Tom se tehnikom, koju je moguće primjenjivati zahvaljujući prethodno opisanim posebnim klimatskim uvjetima, izbjegava propadanje i omogućuje posebno dugo skladištenje češnjaka. Nakon toga češnjak koji se osušio na suncu proizvođači skladište u hladnim uvjetima. Prijevoz do skladišta obavlja se u zoru kako bi se spriječilo odvajanje češnjeva od lukovica uzrokovano vlagom.

Osim tih posebnosti, važno je napomenuti da češnjak „Taşköprü Sarımsağı” ima postojan ugled i da se ime okruga Taşköprü uvijek povezuje s njime.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 6. stavak 1. drugi podstavak ove Uredbe)


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.