3.2.2020   

HR

Službeni list Europske unije

C 35/11


Objava jedinstvenog dokumenta iz članka 94. stavka 1. točke (d) Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća te upućivanja na objavu specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina

(2020/C 35/08)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 98. Uredbe (EU) br. 1308/2013 Europskog parlamenta i Vijeća (1) u roku od dva mjeseca od objave.

JEDINSTVENI DOKUMENT

„Chozas Carrascal”

PDO-ES-N1637

Datum podnošenja zahtjeva: 12. prosinca 2012..

1.   Nazivi koje je potrebno upisati u registar

Chozas Carrascal

2.   Država članica

Španjolska

3.   Vrsta oznake zemljopisnog podrijetla

ZOI – Zaštićena oznaka izvornosti

4.   Kategorije proizvoda od vinove loze

1.

Vino

5.   Opis vina

Crno vino

Crno višesortno vino: intenzivne, prozirne i sjajne crvene boje. Voćno, balzamično, dobro strukturirano, lagano mineralno vino sa zrelim taninima i čokoladnim aromama.

Jednosortno crno vino (Cabernet Franc): ispočetka crvene boje s ljubičastim notama. Arome bobičastog voća i aromatičnog bilja. Voćne arome prevladavaju nad aromama bačve. U ustima postojano, obuhvatno, s mineralnom i balzamičnom notom.

Najveći udio hlapljivih kiselina 10 mEq/l za višesortna vina i 8,33 mEq/l za jednosortna vina.

Najveći udio sumporova dioksida 100 mg/l za višesortna vina i 90 mg/l za jednosortna vina.

Granične vrijednosti koje nisu navedene moraju biti u skladu s važećim zakonodavstvom.

Opća analitička svojstva

Najveća ukupna alkoholna jakost (u % volumnog udjela)

 

Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % volumnog udjela)

13

Najmanja ukupna kiselost

4,5 grama po litri, izraženo kao vinska kiselina

Najveći udio hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

 

Najveći ukupni udio sumporova dioksida (u miligramima po litri)

 

Bijelo vino i ružičasto vino

Bijelo: ispočetka slamnato žute boje. Uravnotežene cvjetne i voćne arome te arome bačve. Aromatično, svježe, gusto i postojano u ustima.

Ružičasta: intenzivna ružičasta boja. Arome crvenog voća povezane s aromama bačve. Svježe i gusto, snažno, slatko i postojano u ustima.

Najveći udio sumporova dioksida 105 mg/l za bijela vina i 115 mg/l za ružičasta vina.

Granične vrijednosti koje nisu navedene moraju biti u skladu s važećim zakonodavstvom.

Opća analitička svojstva

Najveća ukupna alkoholna jakost (u % volumnog udjela)

 

Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % volumnog udjela)

12,5

Najmanja ukupna kiselost

4,5 grama po litri, izraženo kao vinska kiselina

Najveći udio hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

6,67

Najveći ukupni udio sumporova dioksida (u miligramima po litri)

 

6.   Enološki postupci

a.   Osnovni enološki postupci

Postupak uzgoja

Gustoća sadnje:

Sorte bijelog grožđa: manje od 1,3 x 2,5 m

Sorte crnog grožđa (s izuzetkom Bobala): manje od 1,4 x 2,5 m

Sorta Bobal: najviše 2,5 x 2,5 m.

Poseban enološki postupak

Bijelo vino: za pripremu i skladištenje upotrebljavaju se spremnici od nehrđajućeg čelika ili betona. Maceracija se provodi na poseban način, ovisno o stupnju zrelosti grožđa. Vrenje bijelog vina u hrastovim bačvama.

Ružičasto vino: ekstrakcija soka četiriju sorti koje čine coupage. Hladno skladištenje i taloženje dok se ne dobiju četiri vrste mošta. Fermentacija vina provodi se u spremnicima od nehrđajućeg čelika. Maceracija u hrastovim bačvama najmanje tri tjedna.

Crno vino: Svaka sorta proizvodi se odvojenim postupkom. Maceracija traje najmanje 14 dana. Odležavanje u bačvama najmanje pet mjeseci.

b.   Najveći prinos

Sorte bijeloga grožđa:

9 000 kg grožđa po hektaru9 000 kg grožđa po hektaru

Sorte crnoga grožđa:

7 500 kg grožđa po hektaru7 500 kg grožđa po hektaru

Bijela vina:

63 hektolitara po hektaru

Ružičasta vina:

56 hektolitara po hektaru

Crna vina:

53 hektolitara po hektaru

7.   Definirano zemljopisno područje

Definirano zemljopisno područje nalazi se na području općine Requena (Valencija), u okrugu San Antonio, i to: poligon 14: parcele 293, 294, 297, 300 i 301; poligon 16: parcele 101, 111, 112, 124, 125, 126, 127, 128, 133, 134, 135, 136, 137, 138 i 412.

8.   Glavne sorte vinove loze

CHARDONNAY

CABERNET FRANC

MACABEO – VIURA

GARNACHA TINTA – GIRONET

SYRAH

BOBAL

9.   Opis povezanosti

Prirodni i ljudski čimbenici

Prirodni čimbenici:

Chozas Carrascal zemljopisni je naziv koji se upotrebljava za točno određivanje lokacije razgraničenog zemljopisnog područja koje se odnosi na oznaku. Zbog nadmorske visine (720 m) i njegova položaja u blizini planine Juan Navarro, s koje pušu snažni sjeverni vjetrovi, to je jedno od najhladnijih područja cijele regije. Budući da se to područje nalazi na blago nakošenoj ravnici, nema većih prepreka izravnom utjecaju hladnih sjevernih vjetrova.

Granice područja određene su visokim brdima na sjeveru, istoku i zapadu, koja tvore međusobno odijeljene izdužene visoravni, odnosno dva klanca okrenuta prema sjeveroistoku i sjeverozapadu. Tim klancima u naletima puše sjeverac. Na jugu granicu čini Vereda Real i početak središnje zaravni Requena, bez ikakve prirodne prepreke na istoku ili zapadu.

Takav reljef vrlo jasno određuje zaštićeno područje koje ima jedinstvenu mikroklimu zbog zaklona koje mu pružaju brojna visoka brda.

Područje karakteriziraju kontinentalni klimatski uvjeti na koje utječe Sredozemno more. Prosječna je godišnja količina padalina niska, od 350 do 400 litara godišnje, a najviše padalina ima u rujnu. Insolacija je vrlo intenzivna (više od 3 000 sunčanih sati godišnje), a u rujnu i listopadu, razdoblju zrenja grožđa, postoji vrlo velika toplinska razlika između dana i noći.3 000 sunčanih sati godišnje), a u rujnu i listopadu, razdoblju zrenja grožđa, postoji vrlo velika toplinska razlika između dana i noći.

Klimatski uvjeti lokacije razlikuju se od klimatskih uvjeta ostatka regije i okolnih područja: snažni naleti vjetra i niže zabilježene prosječne temperature zbog utjecaja sjevernog vjetra; područje je zaštićeno prirodnim preprekama smještenima na istoku i zapadu. Prema jugoistoku obronci planine Sierra Juan Navarro u znatnoj mjeri zaustavljaju vodonosne oblake koji dolaze sa Sredozemlja. Stoga su padaline manje obilne u području Chozas Carrascal nego u drugim dijelovima regije.

Tlo je u predmetnim vinogradima lužnato (bazično) i ima pH u rasponu od 8 do 9. Tekstura je tla ilovasta, a ovisno o lokaciji gospodarstva, tlo može biti glineno-ilovasto ili pjeskovito-ilovasto. Tlo sadržava relativno malo organskih tvari, oko 1 %, te se mora oporavljati redovitim dodavanjem organskih poboljšivača tla. Važan je čimbenik i udio aktivnog vapnenca, u rasponu od 7 do 21 %, što je iznimno visoko. Tlo u razgraničenom području karakterizira nizak prinos i slab razvoj korijenja, koje zbog vapnenačkog sloja prisutnog na toj dubini ne prelazi dubinu od 30 cm.

Ljudski čimbenici:

Gustoća sadnje u razgraničenom području u nekim je slučajevima veća od 3 000 trsova po hektaru, u odnosu na tipične vrijednosti od 3 000 trsova po hektaru, u odnosu na tipične vrijednosti od 3 000 trsova po hektaru, u odnosu na tipične vrijednosti od 1 600 trsova u drugom dijelu regije Takvom gustoćom povećava se natjecanje među trsovima vinove loze, što dovodi do slabijeg razvoja korijena i ograničava prekomjerni rast i prinos svakog trsa. Zbog toga je prinos grožđa u kilogramima niži, a njegova kvaliteta viša. Posljedica je toga da trsovi ne daju više od 4 kg grožđa.1 600 trsova u drugom dijelu regije Takvom gustoćom povećava se natjecanje među trsovima vinove loze, što dovodi do slabijeg razvoja korijena i ograničava prekomjerni rast i prinos svakog trsa. Zbog toga je prinos grožđa u kilogramima niži, a njegova kvaliteta viša. Posljedica je toga da trsovi ne daju više od 4 kg grožđa.

U tom su području prvi u regiji započeli uzgajati strane sorte kao što su Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah, Merlot, Chardonnay i Sauvignon Blanc (s nasadima koji datiraju iz 1992.). Ti vinogradi stariji su od 20 godina i u potpunosti su klimatski prilagođeni, a navedene sorte najbolje uspijevaju u razgraničenom području. Uzgojem tih dobro prilagođenih sorti te autohtonih sorti (Bobal, Tempranillo, Garnacha Tinta, Monstrell i Macabeo) moguće je u jednom vinogradu proizvesti vina koja su u cijeloj regiji jedinstvena i neusporediva.

Opis vina

Vina iz tog proizvodnog područja određuju se prema značajkama tla i klimatskim značajkama mjesta. To su vina koja odlikuje visoka alkoholna jakost (od 13,5 do 14,5 %) i dobra kiselost (od 4,5 do 5,5 g/l vinske kiseline). Odlikuju se mineralnom aromom i vrlo zrelim taninima, koji daju vrlo dobru stabilnost boje, niskom učestalosti kriptogamnih bolesti i niskim prinosom po trsu (< 4 kg/trs).

Povezanost

Zahvaljujući pedološkim karakteristikama u tom području prinos nije prevelik, a vinova loza ne odlikuje se snažnim rastom, što pridonosi dobroj apsorpciji elemenata u tragovima (kalij, kalcij i magnezij) i završnoj kvaliteti grožđa. Temperaturni raspon između dana i noći pridonosi visokoj alkoholnoj jakosti i dobroj kiselosti. Tla u razgraničenom području karakterizira nizak prinos i slab razvoj korijenja, koje zbog vapnenačkog sloja prisutnog na toj dubini ne prelazi dubinu od 30 cm. Ti čimbenici, zajedno s niskom godišnjom količinom padalina i velikim brojem sunčanih dana koji su posljedica zemljopisnog položaja tog područja (nagnuto i okruženo brdima), osiguravaju prinos po trsu manji od 4 kg i tim vinima daju mineralne arome i vrlo zrele tanine te jamče nisku učestalost kriptogamnih bolesti.

Razgraničeno područje razlikuje se od okolnih područja po topografskim i pedološkim značajkama, a kombinacijom tih elemenata nastaje jedinstvena mikroklima koja ne postoji u okolnim područjima. Ta posebna topografija zbog toga utječe na prosječnu godišnju količinu padalina, koja je niža od one u područjima koja graniče s razgraničenim područjem i u ostatku područja ZOI-ja Utiel-Requena. Isto vrijedi i za snažne vjetrove. Sve to, uz veliku insolaciju u vinogradima proizvodnog područja, zbog njihova zemljopisnog položaja (područje pod nagibom i omeđeno brdima) te prirode tla, koje karakterizira sloj vapnenca u blizini površine, znači da je zemljopisno razgraničenje predmetnog područja provedeno uzimajući u obzir prirodne i antropogene čimbenike specifične za zemljopisno područje zahvaljujući kojima se vino proizvedeno na tom području razlikuje od vina u susjednim područjima.

Premda razgraničeno područje pripada području ZOI-ja Utiel-Requena, ono se od njega jasno razlikuje po sljedećim čimbenicima i njihovim učincima na vinovu lozu i vino:

— Učinak reljefa:

Najviše temperature snižavaju se djelovanjem hladnih sjevernih vjetrova

Najniže temperature više su zbog utjecaja prirodnih prepreka na istoku i zapadu: predmetno područje zaštićeno je od proljetnih mrazova.

Prosječna je brzina vjetra niža, ali uz snažne nalete sjevernog vjetra: niska vlažnost

Manje padalina zbog planinskog lanca na istoku, koji je prepreka oblacima

Nagib 6,5 %: Znatan broj sunčanih dana te velik temperaturni raspon između dana i noći.

Učinci na vinovu lozu i vino:

Niska stopa bolesti i pojave nametnika

Dobar udio polifenola i šećera

Dobra kiselost

Neometano odvijanje vegetativnog ciklusa

Dobra zrelost tanina.

— Učinci povezani s najmanjom dubinom tla na kojoj se nalazi sloj vapnenca (30 cm): slabiji razvoj korijena, kontrolirani rast, ograničen prinos (< 3 kg/trs te manji grozdovi i bobice).

Učinci na vinovu lozu i vino:

Kvalitetnije grožđe

Vina sa zemljanim i mineralnim aromama

Veći udio kože/pulpe: Aromatičnija vina.

Postoje i razlike u proizvodnji vina sa zaštićenom oznakom izvornosti „Chozas Carrascal” i vina ZOI „Utiel-Requena” (npr. stara crna vina), i to:

Parametar

ZOI Utiel-Requena

Chozas Carrascal

Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % volumnog udjela)

10,5

13

Najveći ukupni sadržaj šećera (g/l)

9

< 4

Najmanja ukupna kiselost (g/l)

3,5

4,5

Najveći udio hlapljivih kiselina (g/l)

1,2

0,5 – 0,6

Najveći ukupni udio sumporova dioksida (mg/l)

150

90 – 100

Najmanji intenzitet boje

 

13 UA/cm

Najmanji indeks ukupnih polifenola

 

55

Najveći prinos (kg/ha)

AK 7 500 – 10 500

7 850 7 850 7 850

Učinkovitost ekstrakcije (%)

74

70

To se objašnjava činjenicom da je površina posjeda podnositelja zahtjeva oko 93 hektara (to zemljopisno područje obuhvaća razgraničeno područje i od njega je mnogo veće), od kojih samo 30 ha čini zemljopisno područje vinograda. U obližnjim se vinogradima ne mogu proizvesti vina s jednakim karakteristikama kao vina iz predmetnog vinograda jer su im pedoklimatski uvjeti različiti.

Stoga, iako trenutačno postoji samo jedan proizvođač na razgraničenom području, svi budući proizvođači vina koji bi radili na tom području mogli bi upotrebljavati ZOI uz uvjet da poštuju specifikaciju proizvoda.

10.   Osnovni dodatni uvjeti

NE POSTOJE.

Upućivanje na objavu specifikacije

http://www.agroambient.gva.es/documents/163228750/163232588/PC+CHOZAS+CARRASCAL.pdf/e2e0d39a-6022-4783-ad60-4c754a2023d8


(1)  SL L 347, 20.12.2013., str. 671.