EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 12.11.2020.
COM(2020) 700 final
PRILOG
Prijedlogu odluke Vijeća
o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije u okviru Zajedničkog odbora EGP-a u vezi s izmjenom Priloga IV. (Energija) Sporazumu o EGP-u
[32015R1222 – Smjernice za upravljanje zagušenjima „CM”]
PRILOG
ODLUKA ZAJEDNIČKOG ODBORA EGP-a
br. [...]
od [...]
o izmjeni Priloga IV. (Energija) Sporazumu o EGP-u
ZAJEDNIČKI ODBOR EGP-a,
uzimajući u obzir Sporazum o Europskom gospodarskom prostoru („Sporazum o EGP-u”), a posebno njegov članak 98.,
budući da:
(1)Uredbu Komisije (EU) 2015/1222 оd 24. srpnja 2015. o uspostavljanju smjernica za dodjelu kapaciteta i upravljanje zagušenjima treba se uključiti u Sporazum o EGP-u.
(2)Uredba Komisije (EU) 2015/1222 ne primjenjuje se na otočne prijenosne sustave koji s drugim prijenosnim sustavima nisu povezani interkonekcijskim vodovima.
(3)Budući da prijenosni sustav Islanda nije povezan s drugim prijenosnim sustavom, Uredba Komisije (EU) 2015/1222 ne bi se trebala primjenjivati na Island.
(4)Zbog svoje male veličine i ograničenog broja kupaca električne energije Lihtenštajn nema vlastitu mrežu za prijenos električne energije. Uredba Komisije (EU) 2015/1222 stoga se ne bi trebala primjenjivati na Lihtenštajn.
(5)Upućivanja na operatore prijenosnog sustava, nominirane operatore tržišta električne energije, regulatorna tijela i dionike trebalo bi tumačiti tako da uključuju operatore prijenosnog sustava, nominirane operatore tržišta električne energije, regulatorna tijela i dionike koji predstavljaju Norvešku.
(6)Pri zajedničkom razvoju odredaba, uvjeta i metodologija u skladu s Uredbom Komisije (EU) 2015/1222 važno je da se sve potrebne informacije dostave bez odgode. Bliskom suradnjom među operatorima prijenosnih sustava i regulatorima trebalo bi osigurati da su osjetljive informacije, kao što su detaljne informacije o trafostanicama, točna lokacija podzemnog prijenosa, informacije o sustavima kontrole i detaljne analize osjetljivosti koje se mogu upotrebljavati za sabotažu, učinkovito zaštićene u tom postupku izrade odredaba, uvjeta ili metodologija. Kako bi se osigurala učinkovita provedba Uredbe, u suradnji s Norveškom trebalo bi uspostaviti istu razinu suradnje u pogledu razmjene informacija i zaštite osjetljivih informacija.
(7)Doprinos svih glavnih dionika razvoju regionalnih odredaba, uvjeta i metodologija ili odredaba, uvjeta i metodologija na razini EGP-a, koji bi mogao postati obvezujući na temelju regulatornog odobrenja, ključan je za učinkovit regulatorni prekogranični okvir. Operator prijenosnog sustava i ostali dionici trebali bi stoga sudjelovati u postupcima izrade prijedloga odredaba, uvjeta i metodologija u skladu s različitim odredbama Uredbe. Norveški operator prijenosnog sustava i nominirani operatori tržišta električne energije trebali bi posebno sudjelovati u donošenju odluka dionika na sličan način kao operatori prijenosnog sustava i nominirani operatori tržišta električne energije koji predstavljaju državu članicu EU-a.
(8)Kad je riječ o prijedlozima na regionalnoj razini ili razini Unije, ako je za odobrenje prijedlogâ operatorâ prijenosnog sustava ili nominiranih operatora tržišta električne energije potrebna odluka više od jednog regulatornog tijela, regulatorna tijela trebala bi se međusobno savjetovati i blisko surađivati kako bi postigla dogovor prije nego što donesu odluku. Norveško regulatorno tijelo trebalo bi biti uključeno u tu suradnju.
(9)Budući da je Uredba donesena na temelju Uredbe (EZ) br. 714/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. srpnja 2009. o uvjetima za pristup mreži za prekograničnu razmjenu električne energije i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1228/2003, prilagodbeni tekstovi izrađeni i doneseni na temelju Odluke Zajedničkog odbora EGP-a br. 93/2017 od 5. svibnja 2017. za provedbu Uredbe 714/2009, a posebno odredbi njezina članka 1. stavaka 1. i 5., kojima se predviđaju prilagodbe u pogledu uloge Agencije za suradnju energetskih regulatora u EGP-u, relevantni su za primjenu Uredbe u EGP-u, posebno za članak 9. stavke 11. i 12.
(10)Prilog IV. Sporazumu o EGP-u trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,
DONIJELO JE OVU ODLUKU:
Članak 1.
Iza točke 48. (Uredba Komisije (EU) br. 543/2013) Priloga IV. Sporazumu o EGP-u umeće se sljedeće:
„49.
32015 R 1222: Uredba Komisije (EU) 2015/1222 od 24. srpnja 2015. o uspostavljanju smjernica za dodjelu kapaciteta i upravljanje zagušenjima (SL L 197, 25.7.2015., str. 24.).
Za potrebe ovog Sporazuma odredbe Uredbe sadržavaju sljedeće prilagodbe:
(a)Uredba se ne primjenjuje na Island i Lihtenštajn;
(b)u članku 13. dodaje se sljedeće:
„Sporazumima između operatorâ prijenosnog sustava i/ili regulatora može se osigurati učinkovita zaštita povjerljivih ili osjetljivih informacija i jamčiti da se sve informacije potrebne za razvoj zajedničkih odredaba, uvjeta i metodologija dostave bez odgode.”;
(c)u članku 9.:
i. upućivanja na „stanovništvo Unije” u članku 9. stavku 2. točki (b), na „stanovništvo predmetne regije” u članku 9. stavku 3. točki (b) i na „stanovništvo uključenih država članica” u članku 9. stavku 3. drugom podstavku tumače se tako da uključuju stanovništvo Norveške kada se razmatra je li postignut odgovarajući prag stanovništva za postizanje kvalificirane većine;
ii. upućivanja na „regije koje obuhvaćaju više od pet država članica” u članku 9. stavku 3. prvom podstavku i na „regije koje obuhvaćaju pet država članica ili manje” u članku 9. stavku 3. trećem podstavku tumače se kao „regije koje obuhvaćaju više od četiri države članice Unije i Norvešku” ili „regije koje obuhvaćaju četiri države članice Unije i Norvešku ili manje”.”
Članak 2.
Vjerodostojni su tekstovi Uredbe (EU) 2015/1222 na islandskom i norveškom jeziku koji se objavljuju u Dodatku o EGP-u Službenom listu Europske unije.
Članak 3.
Ova Odluka stupa na snagu […] ili dan nakon zadnje obavijesti Zajedničkom odboru EGP-a u skladu s člankom 103. stavkom 1. Sporazuma o EGP-u, koji je god datum kasniji.
Članak 4.
Ova se Odluka objavljuje u odjeljku o EGP-u Službenog lista Europske unije i u Dodatku o EGP-u Službenom listu Europske unije.
Sastavljeno u Bruxellesu […].
Za Zajednički odbor EGP-a
Predsjednik/Predsjednica
[…]