EUROPSKA KOMISIJA
Bruxelles, 31.8.2020.
COM(2020) 437 final
2020/0209(CNS)
Prijedlog
UREDBE VIJEĆA
o otvaranju i upravljanju autonomnim carinskim kvotama Unije za uvoz određenih proizvoda ribarstva na Kanarske otoke u razdoblju od 2021. do 2027.
OBRAZLOŽENJE
1.KONTEKST PRIJEDLOGA
•Razlozi i ciljevi prijedloga
Uredbom Vijeća 1412/2013 predviđene su autonomne carinske kvote (carinska stopa 0 %) za 30 000 tona uvoza proizvoda ribarstva na Kanarske otoke za razdoblje od 2014. do 2020. Mjere su opravdane jer zbog iznimnog zemljopisnog položaja Kanarskih otoka u pogledu izvora opskrbe proizvodima ribarstva, koji su od iznimne važnosti za domaću potrošnju, nastaju troškovi koji su veliko opterećenje za taj sektor.
Ta situacija nije nova. Prije pristupanja Španjolske EU-u Kanarski otoci imali su „bescarinski” režim za robu koja ulazi u regiju. Nakon što je Španjolska postala članica EU-a na proizvode ribarstva uvezene na Kanarske otoke do 2001. primjenjivali su se posebni režimi u obliku carinskih suspenzija. Otad se na Kanarske otoke primjenjuju carinske kvote.
Trenutačne carinske kvote prestaju važiti 31. prosinca 2020. Za razdoblje nakon 2020. Uredbom 1412/2013 propisano je da Komisija prouči utjecaj mjera i na temelju svojih zaključaka podnese sve relevantne prijedloge za razdoblje nakon 31. prosinca 2020.
•Dosljednost s postojećim odredbama politike u tom području
Na Kanarske otoke i druge najudaljenije regije primjenjuju se razne slične mjere (autonomna smanjenja carina). Na primjer, Uredbom Vijeća (EU) br. 1386/2011 od 19. prosinca 2011. predviđene su slične mjere za uvoz industrijskih proizvoda na Kanarske otoke.
Prije pristupanja Španjolske EU-u Kanarski otoci imali su „bescarinski” režim za robu koja ulazi u regiju. Nakon što je Španjolska postala članica EU-a na proizvode ribarstva uvezene na Kanarske otoke do 2001. primjenjivali su se posebni režimi u obliku carinskih suspenzija. Otad se na Kanarske otoke primjenjuju carinske kvote. Ovom se Uredbom produljuju te mjere.
•Dosljednost u odnosu na druge politike Unije
2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST
•Pravna osnova
Članak 349. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU).
•Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)
Europska unija ima isključivu odgovornost za carine Zajedničke carinske tarife. Načelo supsidijarnosti stoga se ne primjenjuje.
•Proporcionalnost
Odabir politike proporcionalan je jer je dopuštena samo ograničena količina, u skladu sa stopom iskorištenosti.
•Odabir instrumenta
3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENA UČINKA
•Ex post evaluacije/provjere primjerenosti postojećeg zakonodavstva
•Savjetovanja s dionicima
U okviru Savjetodavnog odbora za tržišta i Savjetodavnog vijeća za najudaljenije regije provedeno je savjetovanje sa svim relevantnim dionicima. Savjetodavno vijeće za najudaljenije regije od Komisije je zatražilo da ponovno procijeni zaključke s obzirom na smanjenje turizma na Kanarskim otocima zbog pandemije bolesti COVID-19. Međutim, vrlo je teško procijeniti posljedice za sedmogodišnje razdoblje, a ukidanje ili smanjenje kvota moglo bi spriječiti potencijalni gospodarski oporavak tijekom tih sedam godina. Komisija stoga predlaže da se mjere produlje kako je planirano.
•Prikupljanje i primjena stručnog znanja
Kako bi proučila utjecaj mjera u skladu s Uredbom, Komisija je od španjolskih tijela zatražila potrebne informacije. Španjolska tijela dostavila su podatke o predmetnim proizvodima koji su uvezeni na Kanarske otoke i u te su podatke uključila analizu tih proizvoda.
Druga izvješća pružaju relevantne informacije o Kanarskim otocima u područjima koja su važna za proučavanje utjecaja carinskih kvota, a to su Komunikacija Komisije o najudaljenijim regijama iz 2017. i izvješće „Ostvarivanje potencijala najudaljenijih regija za održiv plavi rast”.
Prikupljene su i informacije o posebnim temama, kao što su zapošljavanje (Zavod za statistiku Kanarskih otoka – ISTAC), turizam (službene statistike o turizmu na Kanarskim otocima) i potrošnja (Eurobarometar).
•Procjena učinka
Procjena učinka nije provedena. Prijedlogom se produljuje postojeći pravni akt koji prestaje važiti krajem 2020. Procjena učinka nije opravdana zbog vrlo ograničenog područja primjene mjera i činjenice da se prijedlog odnosi na produljenje takvih mjera i da nema znatnih promjena u pogledu njihovih očekivanih učinaka.
•Primjerenost i pojednostavnjenje propisa
•Temeljna prava
4.UTJECAJ NA PRORAČUN
Prijedlog ne utječe na proračun Komisije.
5.DRUGI ELEMENTI
•Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja
•Dokumenti s objašnjenjima (za direktive)
•Detaljno obrazloženje posebnih odredaba prijedloga
2020/0209 (CNS)
Prijedlog
UREDBE VIJEĆA
o otvaranju i upravljanju autonomnim carinskim kvotama Unije za uvoz određenih proizvoda ribarstva na Kanarske otoke u razdoblju od 2021. do 2027.
VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,
uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 349.,
uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,
nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,
uzimajući u obzir mišljenje Europskog parlamenta,
uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora,
uzimajući u obzir mišljenje Odbora regija,
u skladu s posebnim zakonodavnim postupkom,
budući da:
(1)Izniman zemljopisni položaj Kanarskih otoka u pogledu izvora opskrbe određenim proizvodima ribarstva, koji su od iznimne važnosti za domaću potrošnju, povlači za sobom dodatne troškove za taj sektor. Taj prirodni nedostatak, prepoznat u članku 349. Ugovora, koji je posljedica izoliranosti, udaljenosti i iznimno perifernog smještaja, može se među ostalim ublažiti privremenom suspenzijom uvoznih carina na predmetne proizvode iz trećih zemalja u okviru autonomnih carinskih kvota Unije odgovarajućeg obujma.
(2)Uredba Vijeća (EU) br. 1412/2013 omogućila je otvaranje i upravljanje autonomnim carinskim kvotama Unije za uvoz određenih proizvoda ribarstva na Kanarske otoke u razdoblju od 1. siječnja 2014. do 31. prosinca 2020.
(3)Komisija je u srpnju 2019. Vijeću dostavila analizu utjecaja mjera i predložila mogućnosti za razdoblje nakon 31. prosinca 2020.
(4)Analiza je pokazala da je stopa iskorištenosti kvota 09.2997 i 09.2651 znatna. U okviru kvote 09.2651 nije korištena oznaka KN 0308.
(5)Carinske kvote slične onima otvorenima Uredbom (EU) br. 1412/2013 za određene proizvode ribarstva opravdane su jer bi obuhvatile potrebe domaćeg tržišta Kanarskog otočja i ujedno osigurale da uvoz bez carinske pristojbe u Uniju ostane predvidljiv i jasno prepoznatljiv.
(6)Stoga, kako bi se gospodarskim subjektima osigurala dugoročna perspektiva i omogućilo im da dostignu razinu aktivnosti kojom se stabilizira gospodarsko i socijalno okruženje na Kanarskim otocima, potrebno je i dalje nastaviti sa sustavom autonomnih carinskih kvota Zajedničke carinske tarife za određenu robu navedenu u Prilogu ovoj Uredbi.
(7)Kako bi se izbjeglo ugrožavanje cjelovitosti i dosljednosti unutarnjeg tržišta trebalo bi poduzeti mjere kojima se osigurava da proizvodi ribarstva za koje se odobrava suspenzija budu isključivo namijenjeni domaćem tržištu na Kanarskim otocima.
(8)Trebalo bi poduzeti mjere kako bi se osiguralo da se Komisiju redovito izvješćuje o obujmu predmetnog uvoza kako bi se, u slučaju potrebe, mogli poduzeti koraci za sprječavanje bilo kakvih špekulativnih kretanja ili preusmjeravanja trgovinskih tokova.
(9)Kako bi se osigurali jedinstveni uvjeti primjene ove Uredbe, Komisiji bi trebalo dodijeliti provedbene ovlasti koje joj omogućuju da privremeno povuče suspenzije u slučaju preusmjeravanja trgovinskih tokova. Te bi ovlasti trebalo izvršavati u skladu s Uredbom (EU) br. 182/2011 Europskog parlamenta i Vijeća. Konačnu odluku o tome treba li suspenziju i dalje primjenjivati ili je definitivno povući trebalo bi, međutim, donijeti Vijeće, u skladu s člankom 349. Ugovora unutar vremenskog razdoblja tijekom kojeg je Komisija privremeno povukla suspenziju.
(10)Mjere predviđene ovom Uredbom trebale bi osigurati kontinuitet nakon što Uredba (EZ) br. 1412/2013 prestane važiti. Stoga je primjereno da se mjere iz ove Uredbe primjenjuju od 1. siječnja 2021. do 31. prosinca 2027.,
DONIJELO JE OVU UREDBU:
Članak 1.
1.Carine Zajedničke carinske tarife, koje se primjenjuju na uvoz proizvoda ribarstva iz Priloga ovoj Uredbi na Kanarske otoke, u cijelosti se suspendiraju u količinama navedenima u tom Prilogu od 1. siječnja 2021. do 31. prosinca 2027.
2.Suspenzija iz stavka 1. dodjeljuje se isključivo za proizvode namijenjene domaćem tržištu na Kanarskim otocima. Odnosi se samo na proizvode ribarstva koji se istovaruju s broda ili iz zrakoplova prije nego li se carinska deklaracija radi puštanja u slobodni promet dostavi carinskim službama na Kanarskim otocima.
Članak 2.
Carinskim kvotama utvrđenima u članku 1. upravlja se u skladu s člancima od 49. do 54. Provedbene uredbe Komisije (EU) 2015/2447.
Članak 3.
Do 30. lipnja 2026. nadležna španjolska tijela Komisiji podnose izvješće o provedbi mjera predviđenih člankom 1. Komisija proučava utjecaj tih mjera i na temelju svojih zaključaka Vijeću podnosi relevantne prijedloge za razdoblje nakon 2027.
Članak 4.
1.Ako ima razloga vjerovati da su suspenzije utvrđene i ovoj Uredbi dovele do preusmjeravanja trgovinskih tokova određenog proizvoda, Komisija može donijeti provedbene akte kojima se suspenzija privremeno povlači na razdoblje od najviše 12 mjeseci. Ti provedbeni akti donose se u skladu s postupkom pregleda iz članka 5. stavka 2.
Plaćanje uvoznih carina na proizvode za koje je suspenzija privremeno povučena osigurava se jamstvom, a puštanje navedenih proizvoda u slobodni promet na domaćem tržištu Kanarskih Otoka uvjetovano je dostavom takvog jamstva.
2.Unutar razdoblja ne duljeg od 12 mjeseci navedenog u stavku 1. Vijeće, u skladu s člankom 349. Ugovora, donosi konačnu odluku o tome hoće li suspenziju i dalje primjenjivati ili je konačno povući. Ako je suspenzija konačno povučena, iznosi carina osigurani jamstvom naplaćuju se konačno.
3.Ako se u razdoblju ne duljem od 12 mjeseci ne donese konačna odluka u skladu sa stavkom 2., jamstva se oslobađaju.
Članak 5.
1.Komisiji pomaže Odbor za Carinski zakonik, osnovan člankom 285. Uredbe (EU) br. 952/2013 Europskog parlamenta i Vijeća. Navedeni odbor je odbor u smislu Uredbe (EU) br. 182/2011.
2.Pri pozivanju na ovaj stavak primjenjuje se članak 5. Uredbe (EU) br. 182/2011.
Članak 6.
Komisija i carinske službe država članica usko surađuju kako bi osigurale ispravno upravljanje i nadzor nad primjenom ove Uredbe.
Članak 7.
Ova Uredba stupa na snagu trećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.
Primjenjuje se od 1. siječnja 2021. do 31. prosinca 2027.
Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.
Sastavljeno u Bruxellesu,