Bruxelles, 21.3.2019.

COM(2019) 146 final

2019/0083(NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 18. zasjedanju Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES CoP18)


OBRAZLOŽENJE

1.Predmet prijedloga

Ovaj se prijedlog odnosi na odluku o utvrđivanju stajališta koje u ime Unije treba zauzeti na 18. zasjedanju Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES CoP18) u vezi s predviđenim donošenjem odluka, među ostalim, o izmjeni dodataka Konvenciji.

2.Kontekst prijedloga

2.1.Konvencija o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka

Cilj je Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka („Konvencija” ili CITES) zaštititi divlje životinje i biljke od pretjeranog iskorištavanja u međunarodnoj trgovini. Konvencija je stupila na snagu 1. srpnja 1975.

Europska unija i sve njezine države članice stranke su Konvencije 1 .

2.2.Konferencija stranaka Konvencije

Konferencija stranaka, osnovana u skladu s člankom XI. Konvencije, upravljačko je tijelo Konvencije. Konferencija stranaka sastaje se svake dvije do tri godine radi preispitivanja provedbe Konvencije. Ona razmatra i donosi prijedloge za izmjenu popisa vrsta iz dodataka I. i II. Konvenciji. Konferencija stranaka razmatra i dokumente za raspravu i izvješća stranaka, stalnih odbora, Tajništva i radnih skupina te preporučuje mjere za poboljšanje djelotvornosti provedbe Konvencije.

U mjeri u kojoj je to moguće, Konferencija stranaka konsenzusom odlučuje o prijedlozima izmjena dodataka I. i II. Kada Konferencija stranaka ne postigne konsenzus, o odlukama se glasuje i mogu se donijeti dvotrećinskom većinom predstavnika koji su prisutni i glasuju u skladu s člankom XV. stavkom 1. točkom (b) Konvencije. Svaka stranka ima jedan glas, osim organizacija regionalnih ekonomskih integracija koje u području svoje nadležnosti imaju „pravo glasa s brojem glasova jednakim broju njihovih država članica koje su stranke Konvencije” u skladu s člankom XXI. stavkom 5. Konvencije. Unija i države članice naizmjenično ostvaruju svoja glasačka prava, ovisno o predmetu odluke koju treba donijeti. Kad je riječ o odlukama o izmjeni dodataka, glasačka prava ostvaruje Unija budući da se dodaci CITES-u prenose u odgovarajuće zakonodavstvo Unije 2 .

2.3.Predviđene odluke Konferencije stranaka

Na svojem 18. zasjedanju od 23. svibnja do 3. lipnja 2019. Konferencija stranaka treba odlučiti o 57 prijedloga za izmjenu dodataka CITES-u („prijedlozi za uvrštavanje”). Svrha uvrštavanja određenih (skupina) vrsta u dodatke jest pratiti i regulirati (Dodatak II.) ili općenito zabraniti (Dodatak I.) trgovinu tim vrstama.

Kao sastavni dijelovi Konvencije, dodaci su pravno obvezujući. U skladu s člankom XV. stavkom 1. točkom (c) Konvencije, izmjene koje je donijela Konferencija stranaka postaju primjenjive 90 dana nakon završetka Konferencije stranaka.

3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije

Kao stranka Konvencije, Unija treba zauzeti stajalište o svakom prijedlogu za uvrštavanje te o brojnim drugim nacrtima odluka na dnevnom redu Konferencije stranaka. Prijedloge za uvrštavanje na popis – uključujući one koje je podnijela sama Unija – kao i druge predložene odluke Konferencije stranaka preispitali su stručnjaci iz Komisije i država članica, među ostalim u pogledu njihovih mogućih učinaka na relevantne propise i politike Unije. Stajalište koje je predložila Komisija temelji se na tim stručnim raspravama održanima u okviru odgovarajućih stručnih skupina Komisije.

Prijedlozi za uvrštavanje na popis te nekoliko drugih nacrta odluka Konferencije stranaka mogu utjecati na pravila EU-a ili izmijeniti njihovo područje primjene, uglavnom zato što bi mogli dovesti do izmjena relevantnog zakonodavstva Unije i provedbenih pravila. Izmjene dodataka Konvenciji potrebno je odraziti u pravnoj stečevini EU-a odgovarajućim izmjenama Uredbe Vijeća (EZ) br. 338/97 i, prema potrebi, provedbenih uredaba. To će dovesti do uspostavljanja ili ukidanja ograničenja u trgovini iz EU-a, u EU i unutar EU-a za vrste na koje se te promjene odnose.

Komisija je u redovitom kontaktu s dionicima zainteresiranima za pitanja obuhvaćena Konvencijom, kao što su nevladine organizacije za zaštitu okoliša, predstavnici poslovnih sektora koji se bave trgovinom proizvodima od divlje faune i flore ili upotrebljavaju te proizvode te lovačke i ribarske organizacije. Službe Komisije održale su 29. siječnja 2019. poseban savjetodavni sastanak sa zainteresiranim dionicima kako bi prikupile njihova stajališta o pitanjima predviđenima za raspravu na 18. sastanku Konferencije stranaka CITES-a. Komisija je prilikom izrade predložene odluke Vijeća na odgovarajući način uzela u obzir doprinos dionika.

Daljnje analize prijedloga Konferencije stranaka provode Tajništvo CITES-a i stručnjaci iz specijaliziranih organizacija kao što su Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN), TRAFFIC i Stručna savjetodavna skupina FAO-a za procjenu CITES-ovih prijedloga izmjena popisa vrsta. Većina tih analiza nije bila dostupna u vrijeme donošenja prijedloga Komisije, no trebalo bi ih sve u potpunosti uzeti u obzir tijekom rasprave o prijedlogu s državama članicama u Vijeću.

Usto, nekoliko radnih dokumenata za 18. zasjedanje Konferencije stranaka CITES-a nije bilo dostupno na vrijeme da bi Komisija trenutačno mogla predložiti stajalište Unije. Komisija stoga predlaže da se stajalište o tim pitanjima utvrdi tijekom rasprava u radnoj skupini Vijeća ili, za dokumente koji tek tada budu dostupni, na zasjedanju Konferencije stranaka.

4.Pravna osnova

4.1.Postupovna pravna osnova

4.1.1.Načela

Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma”.

Pojam „akti koji proizvode pravne učinke” obuhvaća akte koji proizvode pravne učinke na temelju pravila međunarodnog prava kojima se uređuje predmetno tijelo. Obuhvaća i instrumente koji nemaju obvezujući učinak na temelju međunarodnog prava, ali „presudno utječu na sadržaj propisa koje donese zakonodavac Unije” 3 .

4.1.2.Primjena u ovom slučaju

Konferencija stranaka tijelo je osnovano na temelju sporazuma, odnosno CITES-a.

Niz akata koje je Konferencija stranaka pozvana donositi akti su s pravnim učincima. Izmijenjeni dodaci, koji su sastavni dio Konvencije, bit će obvezujući prema međunarodnom pravu. Neke od drugih odluka Konferencije stranaka mogle bi presudno utjecati na sadržaj zakonodavstva EU-a, a posebno na Uredbu Komisije (EZ) br. 865/2006 o utvrđivanju detaljnih pravila o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 338/97 o zaštiti divlje faune i flore uređenjem trgovine njima, te na Provedbenu uredbu Komisije (EU) br. 792/2012 o utvrđivanju pravila za oblikovanje dozvola, potvrda i drugih dokumenta predviđenih Uredbom Vijeća (EZ) br. 338/97 o zaštiti vrsta divlje faune i flore uređenjem trgovine njima te izmjeni Uredbe Komisije (EZ) br. 865/2006. To je zato što su oba akta detaljno usklađena s relevantnim pravilima za provedbu Konvencije prema odluci Konferencije stranaka.

Predviđenim aktom ne dopunjuje se niti izmjenjuje institucionalni okvir Sporazuma.

Stoga je postupovna pravna osnova predložene odluke članak 218. stavak 9. UFEU-a.

4.2.Materijalna pravna osnova

4.2.1.Načela

Materijalna pravna osnova odluke na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili dva elementa i ako se može utvrditi da je jedan od tih dvaju ciljeva ili elemenata glavni, a drugi samo sporedan, odluka na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora se temeljiti na samo jednoj materijalnoj pravnoj osnovi, to jest onoj koju zahtijeva glavni ili prevladavajući cilj ili element.

U pogledu predviđenog akta kojim se istodobno želi postići više ciljeva ili koji ima više elemenata, koji su međusobno neodvojivo povezani, a pri čemu ni jedan nije sporedan u odnosu na druge, materijalna pravna osnova odluke na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a iznimno će morati uključivati različite odgovarajuće pravne osnove.

4.2.2.Primjena u ovom slučaju

Predviđene odluke Konferencije stranaka imaju ciljeve i elemente u području okoliša i trgovine. Ti elementi predviđenog akta međusobno su neodvojivo povezani, pri čemu ni jedan nije sporedan u odnosu na drugi.

Stoga materijalnu pravnu osnovu predložene odluke čine sljedeće odredbe: članak 192. stavak 1. i članak 207.

4.3.Zaključak

Pravna osnova predložene odluke trebali bi biti članak 192. stavak 1. i članak 207. u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

2019/0083 (NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 18. zasjedanju Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES CoP18)

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 192. stavak 1. te članak 207. stavak 3. i članak 207. stavak 4. prvi podstavak, u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)Unija je Odlukom Vijeća (EU) 2015/451 od 6. ožujka 2015. 4 pristupila Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka („Konvencija”), koja je stupila na snagu 1. srpnja 1975. 

(2)Na temelju članka XI. stavka 3. Konvencije Konferencija stranaka može, između ostalog, donijeti odluke o izmjeni dodataka Konvenciji.

(3)Na svojem 18. zasjedanju od 23. svibnja do 3. lipnja 2019. Konferencija stranaka treba donijeti odluke o 57 prijedloga za izmjenu dodataka CITES-u te o brojnim drugim pitanjima provedbe i tumačenja Konvencije.

Primjereno je utvrditi stajalište koje u ime Unije treba zauzeti na Konferenciji stranaka jer će izmjene dodataka biti obvezujuće za Uniju, dok će neke druge odluke moći presudno utjecati na sadržaj zakonodavstva Unije, a posebno na Uredbu Komisije (EZ) br. 865/2006 o utvrđivanju detaljnih pravila o provedbi Uredbe Vijeća (EZ) br. 338/97 o zaštiti divlje faune i flore uređenjem trgovine njima, te na Provedbenu uredbu Komisije (EU) br. 792/2012 o utvrđivanju pravila za oblikovanje dozvola, potvrda i drugih dokumenta predviđenih Uredbom Vijeća (EZ) br. 338/97 o zaštiti vrsta divlje faune i flore uređenjem trgovine njima te izmjeni Uredbe Komisije (EZ) br. 865/2006.

(4)Predloženo stajalište koje treba zauzeti o različitim prijedlozima prije Konferencije stranaka temelji se na stručnoj analizi njihove opravdanosti u svjetlu najboljih dostupnih znanstvenih dokaza kao i na razini njihove usklađenosti s relevantnim pravilima i politikama Unije,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije na 18. zasjedanju Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka utvrđeno je u prilozima.

Članak 2.

Ova je Odluka upućena Komisiji.

Sastavljeno u Bruxellesu,

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1)    Odluka Vijeća (EU) 2015/451 od 6. ožujka 2015. o pristupanju Europske unije Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES), SL L 75, 19.3.2015., str. 1.–3.
(2)    Uredba Vijeća (EZ) br. 338/97 o zaštiti vrsta divlje faune i flore uređenjem trgovine njima, SL L 61, 3.3.1997., str. 1., i relevantni provedbeni akti.
(3)    Presuda Suda od 7. listopada 2014., Njemačka/Vijeće, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, točke od 61. do 64.
(4)    SL L 75, 19.3.2015., str. 1.–3.

Bruxelles, 21.3.2019.

COM(2019) 146 final

PRILOG

 

prijedlogu odluke Vijeća

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 18. zasjedanju Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES CoP18)


PRILOG I.

Stajalište Unije o ključnim pitanjima o kojima će se raspravljati na 18. zasjedanju Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES) u Colombu, Šri Lanka, 23. svibnja – 3. lipnja 2019.

A.Opća razmatranja

1.Unija smatra da je CITES ključna međunarodna konvencija za očuvanje biološke raznolikosti i suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom.

2.Unija bi na 18. zasjedanju Konferencije stranaka CITES-a trebala zauzeti ambiciozno stajalište u skladu s relevantnim politikama Unije i njezinim međunarodnim obvezama u tim područjima, posebice ciljevima povezanima s divljom faunom i florom u okviru 15. cilja održivog razvoja, Strateškog plana za biološku raznolikost 2011.–2020. i ciljeva iz Aichija, dogovorenima na temelju Konvencije o biološkoj raznolikosti, Strateške vizije CITES-a 1 i Rezolucije Opće skupštine UN-a 71/326 o nezakonitoj trgovini divljom faunom i florom. Stajalište Unije također bi trebalo pomoći u postizanju ciljeva utvrđenih na razini EU-a Strategijom EU-a o biološkoj raznolikosti do 2020., Akcijskim planom EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom, EU-ovim pristupom promicanju trgovine i održivog razvoja kako je odražen u strategiji EU-a „Trgovina za sve”, zajedničkom ribarstvenom politikom te Akcijskim planom EU-a za gospodarenje morskim psima i njihovo očuvanje.

3.Prioriteti Unije na 18. zasjedanju Konferencije stranaka CITES-a trebali bi biti:

·sveobuhvatna uporaba instrumenata CITES-a za uređenje međunarodne trgovine ugroženim vrstama životinja i biljaka koje su izložene neodrživim razinama trgovine, primjenom pristupa koji se temelji na znanosti,

·jačanje odgovora međunarodne zajednice za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom,

·osiguravanje da se status i prava EU-a kao stranke Konvencije i dalje u potpunosti odražavaju u relevantnim postupovnim pravilima i dogovorima.

4.U stajalištu Unije trebao bi se uzeti u obzir doprinos koji nadzor CITES-a može dati poboljšanju stanja očuvanosti vrsta i ujedno odati priznanje nastojanjima država koje su provele učinkovite mjere za očuvanje. Unija bi trebala osigurati da se odlukama donesenima na 18. zasjedanju Konferencije stranaka postigne najveća moguća učinkovitost CITES-a tako da se nepotrebna administrativna opterećenja svedu na najmanju moguću mjeru i postignu praktična, troškovno učinkovita i provediva rješenja za probleme provedbe i praćenja.

5.Konferencija stranaka je upravljačko tijelo CITES-a, a odluke donesene na 18. Konferenciji stranaka CITES-a provest će Stalni odbor, glavno pomoćno tijelo Konferencije stranaka. Stajalište Unije za 18. Konferenciju stranaka CITES-a stoga bi trebalo biti mjerodavno i za pristup EU-a na 71. i 72. sastanku Stalnog odbora koji će se održati neposredno prije i nakon 18. Konferencije stranaka CITES-a.

B.Posebna pitanja

6.Na 18. Konferenciji stranaka CITES-a na razmatranje je podneseno pedeset sedam prijedloga za izmjenu dodataka CITES-u. Od toga je dvanaest prijedloga podnijela Unija kao glavni predlagatelj ili supredlagatelj pa bi stoga Unija trebala poduprijeti i njihovo donošenje. Stajalište Unije o svim prijedlozima trebalo bi se temeljiti na stanju očuvanosti predmetnih vrsta i utjecaju koji trgovina ima ili bi mogla imati na te vrste, u skladu s Rezolucijom Konferencije 9.24 o kriterijima za izmjenu dodataka I. i II. Posebna bi se pažnja trebala posvetiti gledištima država rasprostranjenja predmetnih vrsta. Unija također smatra da bi u pravilu trebalo pružiti potporu prijedlozima za izmjenu dodataka CITES-u koji su rezultat rada odbora za životinje i biljke CITES-a i Stalnog odbora. Trebalo bi uzeti u obzir i ocjenu prijedloga koju daju Tajništvo CITES-a i IUCN/TRAFFIC 2 te, u slučaju morskih vrsta koje se iskorištavaju u komercijalne svrhe, procjenu posebne stručne skupine FAO-a, ako su dostupne.

7.U skladu sa svojim stajalištem koje već dugo zastupa, EU ponavlja da je CITES odgovarajući instrument za uređivanje međunarodne trgovine morskim vrstama kada trgovina ima posljedice na stanje očuvanja vrsta kojima prijeti ili može prijetiti izumiranje. Unija se posebno zalaže za to da se u Dodatak II. CITES-u uključi tri vrste trpova iz roda Holothuria (Microthele) s obzirom na prekomjerno iskorištavanje i znatni opseg međunarodne trgovine tim vrstama.

8.Unija napominje da se posljednjih godina mnogo radilo na izgradnji kapaciteta za provedbu CITES-a, među ostalim u pogledu morskih vrsta, uključujući uz financijsku potporu Unije. Unija podupire bolju koordinaciju između CITES-a, regionalnih organizacija za upravljanje ribarstvom i drugih relevantnih tijela, djelujući u okviru svojih nadležnosti, u cilju poboljšanja upravljanja i veće komplementarnosti. Konkretno, Unija je supokrovitelj prijedloga za uvrštavanje određenih vrsta morskih pasa (Isurus oxyrinchus i I. paucus) i ražopasa (Glaucostegus i Rhinidae spp.) u Dodatak II. CITES-u. Kad je riječ o vrsti Isurus oxyrinchus (dugonosa psina), Unija bi trebala donijeti konačno stajalište uzimajući u obzir rezultate procjena posebne stručne skupine FAO-a, Tajništva CITES-a i IUCN-a.

9.Na 17. Konferenciji stranaka u Dodatak II. CITES-u uvrštene su dodatne vrste ružičastog drva (Pterocarpus erinaceus, tri vrste iz roda Guibourtia i Dalbergia spp.) radi boljeg nadzora međunarodne trgovine tim vrstama tropskog drva. Za Uniju je važno osigurati da se trenutačna napomena br. 15 izmijeni kako bi se usredotočila na one primjerke koji se prvi put pojavljuju u međunarodnoj trgovini te kako bi se izbjegla nepotrebna administrativna i provedbena opterećenja. EU bi stoga trebao poduprijeti sporazumnu izmjenu napomene br. 15 utvrđenu na 70. sastanku Stalnog odbora, no ujedno bi trebao ostati otvoren za moguća konačna poboljšanja koja mogu proizaći iz savjetovanja s drugim strankama. U skladu sa svojim nastojanjima za bolji nadzor uvoza drvne sirovine iz središnje Afrike, Unija bi također trebala poduprijeti proširenje područja primjene trenutačnog uvrštavanja afrormosie (Pericopsis elata) na popis CITES-a u Dodatku II. Konvenciji.

10.Unija bi trebala poduprijeti i zajednička nastojanja za učinkovitije reguliranje međunarodne trgovine ugroženim divljim biljnim i životinjskim vrstama, uključujući predloženu Rezoluciju o potvrđivanju zakonitog stjecanja, koja se temelji na rezultatima posebne radionice u organizaciji EU-a u lipnju 2018. Donošenje nove strateške vizije za CITES za razdoblje 2021.–2030. na 18. Konferenciji stranaka pruža mogućnost za konsolidaciju i, prema potrebi, pojašnjenje uloge Konvencije u širem kontekstu međunarodnog upravljanja okolišem, uključujući okvir za biološku raznolikost za razdoblje nakon 2020. u okviru Konvencije o biološkoj raznolikosti.

11.Stajalište Unije o prijedlozima povezanima s nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom treba biti u skladu s tri prioriteta utvrđena Akcijskim planom EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom i s njime povezanima zaključcima Vijeća. U stajalištu bi trebalo uzeti u obzir i Komisijino nedavno izvješće o provedbi Akcijskog plana.

12.U skladu s prvim prioritetom Akcijskog plana, Unija podržava bolju zaštitu putem CITES-a za vrste koje se trenutačno uvoze u EU u neodrživom opsegu ili nezakonito (posebno kad je riječ o trgovini egzotičnim kućnim ljubimcima). Unija stoga podržava prijedloge o izmjeni dodataka s obzirom na različite vrste gmazova i vodozemaca, a posebno na nekoliko vrsta macaklina i vodenjaka.

13.U skladu s drugim i trećim prioritetom, Unija podupire snažne mjere za provedbu Konvencije od strane njezinih stranaka. Ona zagovara jasan vremenski okvir s mehanizmima praćenja (uključujući moguće trgovinske sankcije) za one stranke koje opetovano ne provode svoje obveze u skladu s CITES-om. To je posebno važno za suzbijanje krivolova i nezakonite trgovine slonovima (vidjeti u nastavku), nosorozima, azijskim velikim mačkama, ružinim drvom i ljuskavcima.

14.Nekoliko prijedloga iznesenih na 18. Konferenciji stranaka usmjereno je na pitanja povezana s održivom upotrebom, sredstvima za život i ruralnim zajednicama. Unija bi trebala podržati takve prijedloge u mjeri u kojoj oni pomažu osigurati da se relevantne informacije odražavaju u postojećim postupcima, u skladu s odredbama Konvencije. Trebalo bi izbjegavati stvaranje dodatnih procesa ili struktura sa znatnim troškovima i neizvjesnim koristima.

15.Krivolov slonova i nezakonita trgovina bjelokosti nastavljaju se u zabrinjavajuće velikom opsegu. I Unija i njezine države članice pružile su znatnu potporu afričkim zemljama kako bi poboljšale očuvanje divlje faune i flore te suzbile nezakonitu trgovinu divljom faunom i florom. Unija se obvezuje da će i dalje podržavati svoje afričke partnere i povećati nastojanja u tom pogledu, u skladu s Akcijskim planom EU-a za suzbijanje nezakonite trgovine divljom faunom i florom. EU je još uvijek vrlo zabrinut zbog visokih razina krivolova i nezakonite trgovine, a prioritet EU-a za sve točke dnevnog reda 18. Konferencije stranaka koje se odnose na slonove trebao bi biti pružanje potpore mjerama kojima se izravno nastoji riješiti taj problem.

16.Unija konstatira da su stranke podnijele nekoliko djelomično proturječnih prijedloga u vezi sa zakonitom trgovinom slonovom bjelokosti. Međunarodna trgovina bjelokosti trenutačno je zabranjena u okviru CITES-a. Unija smatra da nisu postignuti uvjeti za ponovno izdavanje odobrenja za tu trgovinu i ne podržava prijedloge da se ta trgovina ponovno omogući na 18. Konferenciji stranaka. Kad je riječ o domaćim tržištima bjelokosti, Unija bi i dalje trebala pružati potporu razmjernim, djelotvornim mjerama koje se temelje na najboljim dostupnim dokazima u okviru područja primjene Konvencije.

17.Unija smatra da Poslovnik Konferencije stranaka ne smije odstupati od teksta Konvencije, uključujući članak XXI. stavke od 2. do 6. Trebalo bi odlučno odbiti sve pokušaje dodavanja odredaba prema kojima bi ostvarivanje prava Unije kao stranke bilo podložno uvjetima koji nisu predviđeni Konvencijom.

18.Kriza prouzročena nezakonitom trgovinom divljom faunom i florom, u kombinaciji s proširenjem područja primjene CITES-a na nove vrste i stranke, znači da je posljednjih godina više aktivnosti stavljeno pod krovnu nadležnost CITES-a i da se obujam posla Tajništva CITES-a znatno povećao. Unija bi trebala uzeti u obzir taj razvoj događaja prilikom odlučivanja o svojim prioritetima na 18. Konferenciji stranaka i o budućem proračunskom izdatku za Tajništvo CITES-a.

(1)    Rezolucija Konferencije CITES-a 14.2., koju bi trebalo ažurirati na 18. zasjedanju Konferencije stranaka (vidjeti stavak 5. u nastavku).
(2)    Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) i TRAFFIC specijalizirana su tijela za pitanja trgovine divljom faunom i florom te vrše temeljitu procjenu prijedloga za izmjenu dodataka CITES-u prije svake Konferencije stranaka.

Bruxelles, 21.3.2019.

COM(2019) 146 final

PRILOG

 

prijedlogu odluke Vijeća

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na 18. zasjedanju Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divljih životinja i biljaka (CITES CoP18)


PRILOG II.

Stajalište Unije o određenim prijedlozima podnesenima na 18. zasjedanju Konferencije stranaka Konvencije o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore (CITES), u Colombu, Šri Lanka, 23. svibnja – 3. lipnja 2019.

„+” označava stajalište „za”

„+” označava stajalište „protiv”

„0” označava otvoreno stajalište

„( )” označava da je potrebna daljnja analiza

1.Radni dokumenti

Br.

Točka dnevnog reda

Predlagatelj 1

Primjedbe

Stajalište

Svečanost otvaranja

 Bez dokumenta.

Administrativna i financijska pitanja

1.

Izbor predsjednika, zamjenika predsjednika i potpredsjednika zasjedanja te predsjednika I. i II. odbora

 Bez dokumenta.

2.

Usvajanje dnevnog reda

 

 

3.

Usvajanje programa rada

 

 

4.

Poslovnik

 

 

 

4.1.

Poslovnik za 18. zasjedanje Konferencije stranaka CoP18 Doc. 4.1

Sec.

Primiti na znanje dokument koji sadržava važeći poslovnik, koji će i dalje biti valjan, osim ako ga ne izmijeni Konferencija stranaka (vidjeti članak 32. Poslovnika).

 

4.2.

Revizija Poslovnika CoP18 Doc. 4.2

SC

Podržati očuvanje Poslovnika u nepromijenjenom obliku na 18. zasjedanju Konferencije stranaka te podržati novi mandat Stalnog odbora radi preispitivanja članka 25. Poslovnika (postupak odlučivanja o izmjenama dodataka) do 19. Konferencije stranaka.

+

5.

Odbor za ovlaštenja

 

 

5.1.

Osnivanje Odbora za ovlaštenja
(bez dokumenta)

Bez dokumenta.

 

5.2.

Izvješće Odbora za ovlaštenja
(bez dokumenta)

Bez dokumenta.

6.

Pristup promatrača

 

7.

Upravljanje, financije i proračun Tajništva i zasjedanja Konferencije stranaka

 

 

7.1.

Upravljanje Tajništvom
CoP18 Doc. 7.1

 

7.2.

Izvješće izvršnog direktora UNEP-a o administrativnim i drugim pitanjima

 

 

 

7.3.

Financijska izvješća za razdoblje 2016.–2019.
CoP18 Doc. 7.3

 

 

Prilog 1.: Financijsko izvješće o programu rada za 2016. CoP18 Doc. 7.3 A1

 

 

Prilog 2.: CITES-ov uzajamni fond (CTL) – stanje doprinosa na dan 31. prosinca 2016.
CoP18 Doc. 7.3 A2

 

 

Prilog 3.: CITES-ov vanjski uzajamni fond (QTL) – stanje doprinosa na dan 31. prosinca 2016.
CoP18 Doc. 7.3 A3

 

 

Prilog 4.: Financijsko izvješće o programu rada za 2017. s prikazom troškova
CoP18 Doc. 7.3 A4

 

 

Prilog 5.: CITES-ov uzajamni fond (CTL) – stanje doprinosa na dan 31. prosinca 2017.
CoP18 Doc. 7.3 A5

 

 

Prilog 6.: CITES-ov vanjski uzajamni fond (QTL) – stanje doprinosa na dan 31. prosinca 2017. CoP18 Doc. 7.3 A6

 

 

Prilog 7.: Financijsko izvješće o programu rada za 2018. CoP18 Doc. 7.3 A7

 

 

Prilog 8.: CITES-ov uzajamni fond (CTL) – stanje doprinosa na dan 31. prosinca 2018.
CoP18 Doc. 7.3 A8

 

 

Prilog 9.: CITES-ov uzajamni fond (CTL) – godišnja raspodjela neplaćenih doprinosa na dan 31. prosinca 2018.
CoP18 Doc. 7.3 A9

 

 

Prilog 10.: CITES-ov vanjski uzajamni fond (QTL) – stanje doprinosa na dan 31. prosinca 2018. CoP18 Doc. 7.3 A10

 

 

Prilog 11.: Izvještaj o financijskom rezultatu i stanju za godinu koja je završila 31. prosinca 2017.
CoP18 Doc. 7.3 A11

 

 

Prilog 12.: Financijsko izvješće o programu rada za 2019. (do 31. ožujka 2019.) s prikazom troškova

 

 

 

 

Prilog 13.: CITES-ov uzajamni fond (CTL) – stanje doprinosa na dan 31. ožujka 2019.

 

 

 

 

Prilog 14.: CITES-ov vanjski uzajamni fond (QTL) – stanje doprinosa na dan 31. ožujka 2019.

 

 

 

7.4.

Proračun i program rada za razdoblje 2020.–2022. CoP18 Doc. 7.4

 

 

Prilog 1.: Nacrt rezolucije o financiranju i programu rada Tajništva s prikazom troškova za razdoblje 2020.–2022. 
CoP18 Doc. 7.4 A1

 

 

Prilog 2.: Proračunski scenarij – nulti realni rast
CoP18 Doc. 7.4 A2

 

 

Prilog 3.: Proračunski scenarij – nulti nominalni rast
CoP18 Doc. 7.4 A3

 

 

Prilog 4.: Proračunski scenarij – postupan rast
CoP18 Doc. 7.4 A4

 

7.5.

Pristup financiranju, uključujući financiranje iz Fonda za globalni okoliš (GEF)
CoP18 Doc. 7.5

 

7.6.

Projekt sponzoriranih delegata 
CoP18 Doc. 7.6

Sec.

Podržati zadržavanje trenutačnih kriterija odabira; Tajništvo neka razmotri proširenja projekta sa zasjedanja Konferencije stranaka na sjednice odbora.

+

8.

Nacrt rezolucije o jezičnoj strategiji Konvencije
CoP18 Doc. 8

IQ

Nije jasno zašto bi arapski trebalo dodati kao službeni jezik CITES-a, ali ne i druge jezike UN-a (kineski, ruski). Utjecaj na proračun i moguća daljnja kašnjenja u sastavljanju dokumenata argumenti su protiv tog prijedloga.

Strateška pitanja

9.

Izvješća i preporuke odbora

 

 

 

9.1.

Stalni odbor

 

 

 

 

9.1.1.

Izvješće predsjednika
CoP18 Doc. 9.1.1

 

 

9.1.2.

Izbor novih regionalnih članova i zamjenika regionalnih članova (bez dokumenta)

 

9.2.

Odbor za životinje

 

 

 

9.2.1.

Izvješće predsjednika

 

 

 

9.2.2.

Izbor novih regionalnih članova i zamjenika regionalnih članova (bez dokumenta)

 

9.3.

Odbor za biljke

 

 

 

9.3.1.

Izvješće predsjednika
CoP18 Doc. 9.3.1

 

 

9.3.2.

Izbor novih regionalnih članova i zamjenika regionalnih članova (bez dokumenta)

10.

Strateška vizija za CITES nakon 2020.
CoP18 Doc. 10

SC

Podržati donošenje revidirane Strateške vizije; Tajništvo neka usporedi ciljeve s postojećim odlukama, rezolucijama; ovlašćivanje Tajništva da radi na pokazateljima.

+

11.

Revizija Konvencije

CO, NA, ZW

Prijedlog otvara neka relevantna pitanja u vezi sa sredstvima za život i preispitivanjem dodataka. Međutim, prijedlog se u svojem sadašnjem obliku i području primjene čini pristranim te nedovoljno pripremljenim jer se temelji na povijesnim razmatranjima bez temeljitog promišljanja sve složenijih pitanja trgovine divljom faunom i florom i očuvanja divlje flore i faune te s obzirom na moguće dalekosežne posljedice. Adresati nacrta odluka nisu navedeni. Potrebna je daljnja rasprava, također u vezi s drugim prijedlozima o ruralnim zajednicama itd. (točke 17. i 18.) i u pogledu potreba za resursima.

(–)

12.

Osiguravanje bolje provedbe uvrštavanja vrsta morskih riba u dodacima
CoP18 Doc. 12

AG

Potvrditi da je potpora učinkovitijoj provedbi uvrštavanja morskih riba i dalje potrebna. Međutim, revizija učinkovitosti prethodnih uvrštavanja trebala bi biti usmjerena na određene slučajeve, s jasnim obrazloženjem, uz korištenje postojećih mehanizama i preporuka iz prethodnih revizija umjesto uspostavljanja novog ad hoc postupka. Protiviti se „embargu” na nova uvrštavanja bilo koje skupine vrsta; bitno je jesu li ispunjeni kriteriji za uvrštavanje.

13.

Revizija Rezolucije konferencije 11.1 (Rev. CoP17) o osnivanju odbora CoP18 Doc. 13

SC/Sec.

Podržati predloženu novu rezoluciju; izmjene koje je predložilo tajništvo potrebno je dodatno razmotriti.

(+)

14.

Potencijalni sukobi interesa u odborima za životinje i bilje CoP18 Doc. 14

SC

Stalni odbor je na 70. zasjedanju donio standardni obrazac za objavljivanje za izjave o interesima; podržati brisanje odluka 16.09 i 16.10.

+

15.

Suradnja s organizacijama i multilateralni sporazumi o zaštiti okoliša

 

 

 

15.1.

Suradnja s drugim konvencijama o biološkoj raznolikosti, CoP18 Doc. 15.1

SC

Podržati obnovu odluka 17.55 i 17.56.

Trebalo bi nastaviti s jačanjem sinergija između multilateralnih sporazuma o okolišu koji se odnose na bioraznolikost, a primjereno je da nadzorni odbor nastavi pratiti ta pitanja.

+

 

15.2.

Komisija za očuvanje antarktičkih morskih živih resursa (CCAMLR) CoP18 Doc. 15.2

Sec.

Podržati izmjene Rezolucije konferencije 12.4 koje su zajednički predložila tajništva CITES-a i CCAMLR-a

+

 

15.3.

Globalna strategija za očuvanje biljakaCoP18 Doc. 15.3

SC

Podržati nove nacrte odluka o zamjeni odluka 17.53 i 17.54.

+

 

15.4.

Međuvladina platforma za znanstvenu politiku o bioraznolikosti i uslugama ekosustava (IPBES)
CoP18 Doc. 15.4

SC/Sec.

Podržati nacrt rezolucije o suradnji s Međuvladinom platformom za znanstvenu politiku o bioraznolikosti i uslugama ekosustava u Prilogu 3. dokumenta.

+

 

15.5.

Međunarodni konzorcij za borbu protiv kriminala povezanog s divljom faunom i florom (ICCWC)
CoP18 Doc. 15.5

Sec.

Podržati poziv strankama da nastave financirati aktivnosti ICCWC-a.

+

 

15.6.

Suradnja između CITES-a i Konvencije o svjetskoj baštini (WHC)
CoP18 Doc. 15.6

Norveška

Podržati nacrt rezolucije (kojom se poziva na izradu memoranduma o razumijevanju između WHC-a i CITES-a) i nacrt odluke iz priloga 1. i 2.

+

16.

Program CITES-a za pojedine vrste drveća

 

Dokument još nije dostupan 1.3.

17.

Ruralne zajednice

 

Razmotriti zajedno s povezanim prijedlozima iz točke 18.

 

17.1.

Izvješće Stalnog odbora
CoP18 Doc. 17.1

SC/Sec.

Otvorenost za razmatranje prijedloga Tajništva za izmjenu Rezolucije konferencije 16.6 o sredstvima za život.
Prijedlog za brisanje odluka CoP17 mogao bi biti preuranjen; mogao bi biti opravdan daljnji rad između sjednica (pridruživanje radnoj skupini za sredstva za život?).

0

 

17.2.

Predložene izmjene Rezolucije konferencije 4.6 (Rev. CoP17) [podnošenje nacrta rezolucija] i Rezolucije konferencije 9.24 (Rev. CoP17)
CoP18 Doc. 17.2

NA, ZW

Prijedlog izmjene Rezolucije 4.6., kako je sastavljen, čini se neprimjerenim jer je rezolucija inače usmjerena na formalnosti i postupke za podnošenje prijedloga.

Eventualne izmjene rezolucije 9.24 trebale bi barem razjasniti zemljopisni opseg savjetovanja s ruralnim zajednicama, tj. za svaku stranku na svojem državnom području; potrebna je daljnja rasprava.

Razmotriti zajedno s dok. 18.3.

(–)

 

17.3

Participativni mehanizam za ruralne zajednice

BW, CO, NA, ZW

Protiviti se uspostavi stalnog odbora za ruralne zajednice; razmotriti alternativne načine za prikupljanje stavova ruralnih zajednica.

18.

CITES i sredstva za život

 

Razmotriti zajedno s povezanim prijedlozima iz točke 17.

 

18.1

Izvješće Tajništva CoP18 Doc. 18.1

Sec.

Podržati ponovnu uspostavu radne skupine, razvoj smjernica putem savjetovanja, za razmatranje na 19. zasjedanju Konferencije stranaka.

+

 

18.2

Prijedlog Perua
CoP18 Doc. 18.2

PE

Iskazati otvorenost za nastavak radne skupine, ali dovesti u pitanje prijedlog dodavanja rada na mogućem sustavu za certificiranje „proizvoda od vrsta obuhvaćenih CITES-om koje su izradile ruralne zajednice u skladu s odredbama CITES-a” u njezin opis poslova.

Općenito otvorenost i za uspostavu „Međunarodnog dana sredstava za život ruralnih zajednica”, no posebna rezolucija možda nije potrebna u tu svrhu; razmotriti i utjecaj na resurse.

0

 

18.3

Predložene izmjene Rezolucije konferencije 9.24 (Rev. CoP17)
CoP18 Doc. 18.3

CN

Ideja o uključivanju neke vrste „analize sredstava za život” u popratnu izjavu za prijedloge za uvrštavanje (Rezolucija konferencije 9.24, Prilog 6.) mogla bi se razmotriti, no čini se da još nije dovoljno zrela da bi se o njoj moglo odlučiti na 18. Konferenciji stranaka; predloženi tekst djelomično je nejasan.

Razmotriti zajedno s dok. 17.2.

(0)

19.

Sigurnost opskrbe hranom i sredstva za život 
CoP18 Doc. 19

SC

Protiviti se obnovi odluka jer radna skupina nije ostvarila napredak i vrlo slična pitanja rješavaju se u sklopu ruralnih zajednica i sredstava za život; podržati komentare Tajništva.

20.

Strategije za smanjenje potražnje radi suzbijanja nezakonite trgovine vrstama uvrštenima na popis CITES-a 
CoP18 Doc. 20

SC

Podržati donošenje nacrta odluka u Prilogu 1. i pristati na brisanje odluka od 17.44 do 17.48.

+

21.

Izgradnja kapaciteta i identifikacijski materijali

 

 

21.1

Izgradnja kapaciteta i identifikacijski materijali
CoP18 Doc. 21.1

AC/PC

Podržati nacrte odluka o osnivanju zajedničke radne skupine Odbora za životinje i Odbora za biljke za identifikacijske materijale; usto, podržati prijedlog Tajništva za brisanje odluka obuhvaćenih točkom 54.1.

+

 

21.2

Aktivnosti izgradnje kapaciteta navedene u rezolucijama i odlukama
CoP18 Doc. 21.2

SC

Podržati donošenje nacrta odluka (revizija, poboljšanje internetskih stranica CITES-a, internetski tečajevi poduzeća Virtual College) uz izmjene koje predlaže Tajništvo.

Razmotriti zajedno s 21.3, 28, 29.

+

 

21.3

Okvir za olakšavanje koordinacije, transparentnosti i odgovornosti u nastojanjima izgradnje kapaciteta CITES-a
CoP18 Doc. 21.3

US

Hvalevrijedna inicijativa, ali se donošenje nacrta rezolucije i okvira na 18. Konferenciji stranaka čini preuranjenim. Umjesto toga, podržati uključivanje relevantnih elemenata u 21.2., kao što je predložilo Tajništvo, za razmatranje u Stalnom odboru i na 19. Konferenciji stranaka.

Razmotriti zajedno s dokumentima 21.2., 28.

(+)

22.

UN-ov svjetski dan divljih vrsta

 

Podržati nacrte izmjena Rezolucije konferencije 17.1 kojima se stranke Konferencije i države koje nisu stranke pozivaju da odrede jednu središnju točku za koordinaciju proslave svjetskog dana divljih vrsta u svojoj zemlji.

23.

Uključivanje mladih 
CoP18 Doc. 23

SC

Podržati predložene izmjene Rezolucije konferencije 17.5. o uključivanju mladih (Prilog 1.) i izbrisati odluke 17.26 i 17.27.

Pitanja tumačenja i provedbe

Postojeće rezolucije i odluke

 

 

 

24.

Revizija rezolucija 
CoP18 Doc. 24

Sec.

Općenito podržati izmjene Rezolucije konferencije 4.6 o podnošenju dokumenata (uključujući u pogledu centralizirane odluke o financiranju); preispitati predloženo uključivanje odluke 14.19. Podržati izmjene rezolucija 12.8, „Pregled znatne trgovine” (u skladu sa 70. sastankom Stalnog odbora) i 14.3, „Postupci usklađivanja” (uključujući Rez. 10.10).

(+)

25.

Preispitivanje odluka

 

Dokument još nije dostupan 1.3.

Opća usklađenost i provedba

 

 

26.

Nacionalni zakoni za provedbu Konvencije

 Sec.

Podržati skup odluka, ali zatražiti veću jasnoću u pogledu rokova te razmotriti predlaganje dodatnih mjera, za stranke sa zakonodavstvom iz kategorija 2 ili 3 podnošenje pojedinosti o mjerama za učinkovitu provedbu Konvencije Tajništvu.

(+)

27.

Pitanja usklađenosti s CITES-om

 Sec.

Podržati predloženu izmjenu Rezolucije konferencije 11.3 (Rev. CoP17) i donošenje nacrta odluka u cilju preispitivanja politike izdavanja dozvola prema CITES-u i povezanih pitanja usklađenosti.

 +

28.

Program za pomoć pri usklađivanju

 Sec.

Općenito podržati niz odluka s ciljem uspostave programa za pomoć pri usklađivanju radi pružanja pomoći strankama koje imaju dugotrajne poteškoće u postizanju usklađenosti s Konvencijom i povezanim preporukama Stalnog odbora. Ipak, preispitati proračunske posljedice povezane s uspostavom tog programa.

Razmotriti zajedno s dokumentom 21. i s proračunskim dokumentima.

(+)

29.

Preispitivanja značajne trgovine na nacionalnoj razini CoP18 Doc. 29

AC/PC

Podržati mandat Tajništva da analizira i mandat odbora da razmotre mogućnosti, dati preporuke za 19. Konferenciju stranaka.

+

30.

Sukladnost u odnosu na madagaskarske ebanovine (Diospyros spp.) te palisandre i ružičasta drva (Dalbergia spp.)

 

 

30.1

Izvješće Madagaskara

 

Primiti na znanje.

Razmotriti zajedno s dok. 30.2.

 

 

30.2

Izvješće Stalnog odbora CoP18 Doc. 30.2

SC

Podržati, ali i dalje paziti da se sve rasprave ne usmjere na plan uporabe koji je predložio Madagaskar. Pozvati na isticanje potrebe za intenzivnijim nastojanjima u provedbi borbe protiv nezakonite sječe i razbijanja mreža za nezakonitu trgovinu. Predložiti izmjenu nacrta odluke 18.BB kako bi se u obzir uzele preporuke UNODC-a iz 2017. o tom pitanju i umetnuti formulaciju predostrožnosti kako bi se osiguralo da je svaki budući plan uporabe dovoljno siguran.

(+)

31.

Domaća tržišta za primjerke kojima se često nezakonito trguje CoP18 Doc. 31

Podržati predloženu izmjenu Rezolucije Konferencije 10.10 (Rev. CoP17) i nacrte revidiranih odluka 17.87–17.88, uključujući odluku o domaćem nadzoru proizvoda od divljih biljnih i životinjskih vrsta osim slonove bjelokosti.

 +

32.

Pitanja provedbe CoP18 Doc. 32

Podržati predložene nacrte revidiranih odluka i predloženu izmjenu Rezolucije Konferencije 11.3 (Rev.COP17). Složiti se s brisanjem odluka od 17.83 do 17.85.

+

33.

Suzbijanje kiberkriminaliteta povezanog s divljim biljnim i životinjskim vrstama

 

 

 

33.1

Izvješće Tajništva CoP18 Doc. 33.1

Podržati prijedloge nacrta odluka.

+

 

33.2

Izvješće Stalnog odbora CoP18 Doc. 33.2

Podržati predložene izmjene Rezolucije Konferencije 11.3 (Rev. COP17) i donošenje nacrta odluka kako ih je izmijenilo Tajništvo. Složiti se s brisanjem odluka od 17.94 do 17.96.

+

34.

Potpora borbi protiv kriminala u vezi s divljim vrstama u zapadnoj i središnjoj Africi

 

 Dokument još nije dostupan 1.3.

 

35.

Postupanje sa zaplijenjenim primjercima CoP18 Doc. 35

SC

Podržati brisanje odluka 17.118 i 17.119 i donošenje predloženih nacrta odluka. Protiviti se svim dodacima koji bi mogli ugroziti osjetljive informacije o centrima za spašavanje ili rezultirati dodatnim obvezama za stranke. Također se protiviti mogućoj ponovnoj uspostavi radne skupine Stalnog odbora.

+

36.

Pohranjivanje i upravljanje podacima o nezakonitoj trgovini prikupljenima putem godišnjih izvješća stranaka o nezakonitoj trgovini CoP18 Doc. 36

SC

Općenito podržati načelo sustavnijeg pohranjivanja i upravljanja podacima o nezakonitoj trgovini prikupljenima u okviru godišnjih izvješća o nezakonitoj trgovini. Podijeliti zabrinutost Tajništva u pogledu ograničene dodane vrijednosti takve baze podataka u slučaju da dugoročno financiranje nije zajamčeno te ako samo ograničen broj stranaka prijavi i dostavi podatke. Razmotriti predlaganje formulacije kojom bi se stranke potaknulo da sustavnije podnose godišnja izvješća o nezakonitoj trgovini.

Razmotriti zajedno s proračunskim dokumentima.

(+)

37.

Uvjeti rada čuvara divlje flore i faune i njihove posljedice za provedbu CITES-a CoP18 Doc. 37

NP

Pozdraviti izvješće i potvrditi važnost tog pitanja.

 

Reguliranje trgovine

 

 

38.

Imenovanje i uloge upravljačkih tijela CoP18 Doc. 38

Sec.

Općenito podržati predloženu rezoluciju. Potrebno je pomnije razmatranje određenih aspekata teksta.

(+)

39.

Smjernice za utvrđivanje nalaza o zakonitom stjecanju CoP18 Doc. 39

SC

Podržati nacrt rezolucije.
Razmotriti zajedno s dok. 40.

+

40.

Postupanje stranaka CITES-a s dužnom pažnjom i obveze zemalja uvoznica

 US

Općenito podržati namjeru i pristup. Potrebno je pomnije razmatranje određenih aspekata predloženih izmjena Rezolucije konferencije 11.3.

(+)

41.

Elektronički sustavi i informacijske tehnologije CoP18 Doc. 41

SC

Podržati predložene nacrte odluka, kojima bi se zamijenile Odluke od 17.156 do 17.159, kako bi se ocijenila korisnost i izvedivost provedbenog okvira eCITES-a i obnovio mandat radne skupine.

+

42.

Sljedivost CoP18 Doc. 42

Tajništvo, Predsjednik stalnog odbora, MX i CH kao predsjednici radne skupine o sljedivosti između sjednica

Složiti se s radnom definicijom sljedivosti iz CITES-a i poduprijeti donošenje nacrta odluka iz Priloga 1., uključujući izmjene koje je predložilo Tajništvo.

43.

Primjerci proizvedeni od sintetičke ili kultivirane DNK CoP18 Doc. 43

SC

Podržati nacrte odluka kako ih je izmijenilo Tajništvo i zamijeniti odluke 17.89–17.91 kako bi se nastavilo s procjenom implikacija primjeraka proizvedenih biotehnologijom koji bi mogli imati utjecaja na tumačenje i provedbu Konvencije. Možda će biti potrebno dodatno precizirati neke odluke radi jasnoće.

(+)

44.

Definicija pojma „prikladna i prihvatljiva odredišta

 

 

44.1

Izvješće Stalnog odbora CoP18 Doc. 44.1

SC

Podržati preporuke i nacrte odluka povezanih s definicijom pojma „prikladna i prihvatljiva odredišta”. Međutim, možda će biti potrebne neke izmjene teksta kako bi se izbjeglo pogrešno tumačenje.

(+) 

 

44.2

Međunarodna trgovina živim afričkim slonovima: predložena revizija Rezolucije konferencije 11.20 (Rev.  CoP17) o definiciji pojma „prikladna i prihvatljiva odredišta” 
CoP18 Doc. 44,2

BF, JO, LB, LR, NE, NG, SD, SY

U dokumentu se izmjene Rezolucije konferencije 11.20 predlažu tako da se živi afrički slonovi premještaju samo u programe za očuvanje in situ u okviru svojeg prirodnog područja rasprostranjenosti, čime se isključuje bilo kakva trgovina afričkim slonovima ulovljenima u divljini za potrebe uporabe u zatočeništvu ex situ, čak i kad bi to bilo korisno za potrebe očuvanja. Također razmotriti u odnosu na postojeće uređenje za primjerke uvrštene u Dodatak I.

(–)

45.

Nalazi o neštetnosti 
CoP18 Doc. 45

AC

Podržati predložene nacrte odluka čiji je cilj uklanjanje nedostataka i pomoć strankama pri pružanju nalaza o neštetnosti te kojima se podržava provedba Rezolucije konferencije 16.7 (Rev. CoP17). Potpora drugoj međunarodnoj radionici o nalazima o neštetnosti.

+

46.

Kvote za lovačke trofeje od leoparda

 

Dokument nije dostupan 13.2.

 

47.

Povećanje kvota za lovačke trofeje od vijoroge koze 
CoP18 Doc. 47

PK

Podržati povećanje kvote za lovačke trofeje od vijoroge koze u Pakistanu s 12 na 20 životinja godišnje, ako Pakistan dostavi više informacija o tome koje će se nove zajednice/područja pridružiti programu za trofejni lov.

Razmotriti zajedno s prijedlogom za uvrštavanje br. 1.

(+)

48.

Lovački trofeji od crnog nosoroga: izvozna kvota za Južnu Afriku

 ZA

Predloženo povećanje kvote s trenutačno 5 odraslih mužjaka crnih nosoroga na najviše 0,5 % ukupne populacije u toj zemlji čini se razumnim ako Južna Afrika svake godine objavi konkretnu kvotu (apsolutni broj primjeraka).

(+) 

49.

Posljedice prijenosa vrsta u Dodatak I.

 

 

 

 

49.1

Izvješće Tajništva
CoP18 Doc. 49.1

Sec.

Podržati izmjene Rezolucije konferencije 12.3 kako bi se razjasnilo da nakon prijenosa vrste u kategoriju veće ugroženosti i dalje vrijede pravila primjenjiva u času trgovine (a ne izlova odnosno sječe) te izmjene Rezolucije konferencije 13.6. Dodatno analizirati prijedlog kako bi se u Rezoluciju konferencije 12.3 i nacrt odluke uvrstio novi stavak (11.) kojim se Tajništvo upućuje da razmotri potrebu za smjernicama tijekom prijelaznog razdoblja, uključujući između odluka o uvrštavanju i stupanja na snagu, te da razmotri posebne uvjete za biljke s popisa, uključujući vrste od kojih se dobiva drvo.

(+)

 

49.2

Trgovina primjercima ulovljenima odnosno posječenima prije datuma uvrštavanja u Dodatak I.
 CoP18 Doc. 49.2

CI, NG, SN

Uključiti u amandmane predložene u dokumentu 49.1.

(+)

50.

Izmjene Rezolucije konferencije 10.13 (Rev. CoP15) o provedbi Konvencije o vrstama od kojih se dobiva drvo
CoP18 Doc. 50

SC

Podržati, ali predložiti da se uključi upućivanje na potrebu da se nalazi o neštetnosti temelje na odgovarajućim konverzijskim faktorima i druge manje izmjene.

(+)

51.

Zalihe i nagomilane zalihe 
CoP18 Doc. 51

SC

Podržati nastavak rada između sjednica s jasnije definiranim ovlastima, isključujući upravljanje zalihama.

+

52.

Unošenje s mora 
CoP18 Doc. 52

SC

Podržati obnovljeni mandat Tajništva da prati provedbu Rezolucije konferencije 14.6 i izvješćuje o pregovorima o BBNJ-u; Stalni odbor treba pregledati podatke.

+

53.

Oznake namjene na dopuštenjima i potvrdama CITES-a 
CoP18 Doc. 53

SC

Okvirno podržati nacrte izmjena Odluke 14.54 i Rezolucije konferencije 12.3 (Rev. CoP17) o dopuštenjima i potvrdama; dodatno provjeriti s obzirom na predstojeće komentare Tajništva. Dovesti u pitanje potrebu za novom radnom skupinom između sjednica.

(+)

54.

Identifikacija primjeraka kojima se trguje

 

 

 

 

54.1

Priručnik za identifikaciju
CoP18 Doc. 54.1

AC, PC, Sec.

Podržati.

Razmotriti zajedno s 21.1.

+

 

54.2

Identifikacija vrsta drveća uvrštenih na popis CITES-a
CoP18 Doc. 54.2

PC

Podržati novi skup odluka i brisanje prethodnih odluka.

 +

 

54.3

Identifikacija primjeraka jesetrovki i veslokljunki kojima se trguje
CoP18 Doc. 54.3

Podržati obnovu odluka. Razmotriti može li se neka država članica EU-a obvezati na financiranje odavno potrebne studije.

+

55.

Provedba CITES-a za trgovinu vrstama ljekovitog bilja

 

 Dokument još nije dostupan 1.3.

 

Izuzeća i posebne odredbe o trgovini

 

 

 

56.

Pojednostavljeni postupak za dopuštenja i potvrde 
CoP18 Doc. 56

SC

Općenito podržati predložene izmjene Rezolucije Konferencije 11.15 (Rev. CoP12), Rezolucije konferencije 12.3 (Rev. CoP17) i nacrte odluka upućene Tajništvu; uzeti u obzir zapažanja Tajništva i razmotriti potrebu za daljnjim izmjenama.

(+)

57.

Provedba Konvencije u vezi s primjercima uzgojenima u zatočeništvu i na farmama
CoP18 Doc. 57

SC

Podržati nacrte odluka koje je predložio Stalni odbor i koje je izmijenilo Tajništvo.

+

58.

Provedba Rezolucije konferencije 17.7 o pregledu trgovine primjercima životinja koje su prijavljene kao uzgojene u zatočeništvu 
CoP18 Doc. 58

SC

Podržati nacrte odluka koje je predložio Stalni odbor i koje je podržalo Tajništvo.

Razmotriti zajedno s proračunskim dokumentima.

+

59.

Definicija pojma „umjetno razmnožen

 

 

 

59.1

Smjernice o pojmu „umjetno razmnožen” 
CoP18 Doc. 59,1

PC

Podržati nacrt odluke. Iskazati otvorenost za izmjene koje je predložilo Tajništvo. Predložiti da se smjernice objave tek nakon što ih pregleda Odbor za biljke.

(+)

 

59.2

Kodovi izvora za primjerke biljaka kojima se trguje 
CoP18 Doc. 59,2

SC

Podržati stvaranje novog koda izvora Y izmjenama Rezolucije konferencije 11.11 (Rev. CoP17) i Rezolucije konferencije 12.3 (Rev. CoP17) kao i nacrtima odluka. Dodatne izmjene koje je predložilo Tajništvo potrebno je dodatno razmotriti kako se ne bi doveo u pitanje prvotni prijedlog Stalnog odbora (posebno u pogledu agar drva i potrebe za nalazima o neštetnosti).

(+)

Pitanja koja se odnose na pojedine vrste

60.

Nezakonita trgovina gepardima 
(Acinonyx jubatus)
CoP18 Doc. 60

Sec.

Podržati nacrt odluke kojom se Tajništvo poziva da stavi na raspolaganje konačnu verziju CITES-ova paketa mjera za trgovinu gepardima, ovisno o dostupnosti sredstava. Složiti se s brisanjem odluka od 17.124 do 17.130.

+

61.

Jesetrovke i veslokljunke (Acipenseriformes spp.)

Sec.

Podržati obnovu mandata Stalnog odbora da razmotri označivanje kavijara. Razmotriti postoji li potreba za jasnijim smjernicama o usmjerenosti i opsegu kako bi se ostvario napredak.

(+)

62.

Nacrti odluka o očuvanju vodozemaca (Amphibia)

 CR

Širok raspon nacrta odluka upućenih strankama, odborima i Tajništvu, predloženih bez popratne izjave ili prethodnog razmatranja od strane Odbora za životinje i Odbora za biljke. Zahtijevane informacije nisu specifične za vodozemce, već bi se primjenjivale na sve taksone navedene u CITES-u. Usmjereniji prijedlog s konkretnim mjerama mogao bi se povoljno ocijeniti.

0

63.

Jegulje (Anguilla spp.)
CoP18 Doc. 63

AC, SC, Sec.

Podržati nacrte odluka.

+

64.

Plemeniti koralji (red Antipatharia i porodica Coralliidae)

 SC

Podržati nacrt odluke kojom se Odbor za životinje i Stalni odbor ovlašćuju da analiziraju i donesu zaključke iz istraživanja plemenitih koralja i studije FAO-a.

 +

65.

Provedba Rezolucije konferencije 16.10 o provedbi Konvencije za taksone od kojih se dobiva agar drvo [Aquilaria spp. i Gyrinops spp.] CoP18 Doc. 65

PC

Podržati donošenje nacrta odluka o taksonima od kojih se dobiva agar drvo i brisanje prethodnih odluka.

 +

66.

Trgovina vrstama iz roda Boswellia spp. (Burseraceae)
CoP18 Doc. 66

LK, US

Podržati skup nacrta odluka.

+

67.

Napoleonska usnjača (Cheilinus undulatus)
CoP18 Doc. 67

SC

Složiti se s nacrtom odluke u cilju pružanja pomoći glavnim zemljama izvoznicama i uvoznicama kako bi se riješile preostale poteškoće u provedbi.

68.

Prečnouste (Elasmobranchii spp.)

 

 

68.1

Izvješće Odbora za životinje

 AC

Primiti izvješće na znanje.

 

 

68.2

Izvješće Tajništva

 

Dokument još nije dostupan 1.3.

69.

Slonovi (Elephantidae spp.)

 

 

 

69.1

Provedba Rezolucije konferencije 10.10 (Rev. CoP17) o trgovini primjercima slonova

Sec./ SC

Zalihe i nagomilane zalihe: podržati odluku o tome da Stalni odbor preispita smjernice koje je pripremilo Tajništvo.

+

Azijski slonovi: otvorenost za potporu obnovi odluka, no potrebno je veće sudjelovanje država rasprostranjenja kako bi mjere bile djelotvorne.

(+)

Nacionalni akcijski planovi za bjelokost (NIAP): podržati predložene izmjene Rezolucije konferencije 10.10, stavak 26.g, i Priloga III. (smjernice za proces NIAP) te Rezolucije konferencije 14.3 o usklađenosti ( doc. 24);
razmotriti zahtjev Tajništva za stvaranje novog radnog mjesta ( proračun).

+

Revizija ETIS-a: podržati opis poslova kako je dogovoreno na 70. sastanku Stalnog odbora.

+

MIKE, ETIS – financijska i operativna održivost: podržati nacrt odluke da Tajništvo izradi prijedlog (troškovi: 30 tisuća USD), Stalni odbor će preispitati.

+

Domaća tržišta bjelokosti: podržati predložene izmjene Rezolucije konferencije 10.10 kako je navedeno u dokumentu 31.

+

 

69.2

Izvješće o praćenju nezakonitog ubijanja slonova (MIKE) CoP18 Doc. 69.2

Sec.

Primiti izvješće na znanje.

 

69.3

Izvješće o Sustavu informacija o trgovini slonovima (ETIS) CoP18 Doc. 69.3

Sec.

Primiti izvješće na znanje; razmotriti implikacije za proces NIAP (zemlje utvrđene ETIS-om koje trenutačno nisu obuhvaćene NIAP-om).

 

69.4

Zalihe bjelokosti: predložena izmjena Rezolucije konferencije 10.10 (Rev. CoP17) o trgovini primjercima slonova 
CoP18 Doc. 69,4

BF, TD, CI, GA, JO, KE, LR, NE, NG, SD, SY

Priznati da je važno da smjernice budu dovršene, ali dovesti u pitanje izvedivost i prikladnost radne skupine u tu svrhu tijekom zasjedanja. Razmotriti druge prijedloge Tajništva.

(–)

 

69.5

Provedbeni aspekti Rezolucije konferencije 10.10 (Rev. CoP17) o zatvaranju domaćih tržišta bjelokosti

BF, CI, ET, GA, KE, LR, NE, NG, SY

Osporiti zaključke o EU-ovu tržištu bjelokosti (stavak 28.); istaknuti trenutačna nastojanja EU-a.
Protiviti se izmjenama Rezolucije konferencije 10.10 i povezanim nacrtima odluka jer su nerazmjerne i djelomično nejasne.

 –

70.

Karetna želva (Eretmochelys imbricata) i druge morske kornjače (Cheloniidae i Dermochelyidae)

 Sec.

Podržati nastavak rada nacrtom odluka koje je predložilo Tajništvo i uspostavom radne skupine o morskim kornjačama između zasjedanja.

+

71.

Azijske velike mačke (Felidae spp.)

 

 

 

71.1

Izvješće Stalnog odbora

 SC

Dokument još nije dostupan 1.3.

 

71.2

Nacrt odluka o azijskim velikim mačkama CoP18 Doc. 71.2

IN

Općenito podržati nastojanja za praćenje i bolje reguliranje trgovine azijskim velikim mačkama. Međutim, dokument treba razmotriti nakon što se sastavi izvješće Stalnog odbora kako bi se izbjegla preklapanja ili nedosljednosti.

Prijedlog nacrta odluke trebalo bi prije donošenja dodatno analizirati i izmijeniti. Usto, trebalo bi razmotriti povezanost s Rezolucijom konferencije 12.5 (Rev. 17).

72.

Morski konjici (Hippocampus spp.) u CITES-u – plan za uspjeh

MV, MC, LK, US

Podržati niz odluka kako bi se pokrenula rasprava o upravljanju i održivom korištenju morskih konjica u Odboru za životinje i Stalnom odboru.

+

73.

Veliki čovjekoliki majmuni (Hominidae spp.)
CoP18 Doc. 73

SC, Sec.

Podržati izmjene Rezolucije konferencije 13.4 (Rev. CoP16) o očuvanju i trgovini velikim čovjekolikim majmunima koje je predložilo Tajništvo kao i brisanje odluka 17.232 i 17.233. Prijedlog se temelji na izvješću o stanju velikih čovjekolikih majmuna i relativnom utjecaju nezakonite trgovine i drugih pritisaka na njihovo stanje, koje su zajednički pripremili Tajništvo, IUCN, GRASP i drugi partneri, a razmotrili su ga Odbor za životinje na 30. sastanku i Stalni odbor na 70. sastanku. Mogle bi biti poželjne određene uredničke izmjene.

74.

Vrste ružičastog drva [Leguminosae (Fabaceae)] 
CoP18 Doc. 74

PC

Podržati donošenje nacrta odluka.

+

75.

Ljuskavci (Manis spp.)
CoP18 Doc. 75

Sec., s uvrštenim prijedlogom Stalnog odbora

Podržati niz nacrta odluka u skladu s preporukom Stalnog odbora (SC69) s izmjenama koje je predložilo Tajništvo i podržati brisanje odluka od 17.239 do17.240.

+

76.

Afrički lav (Panthera leo)

 

 

 

76.1

Izvješće Tajništva

 

Dokument još nije dostupan 1.3.

 

 

76.2

Očuvanje i trgovina afričkim lavovima

NG, TG

Općenito podržati daljnje mjere za kontrolu međunarodne trgovine lavljim dijelovima i derivatima, iako bi neke elemente nacrta rezolucije možda trebalo znatno preformulirati. Dokument treba razmotriti zajedno s dokumentom 76.1 i dokumentom 96 (nijedan još nije dostupan).

0

77.

Jaguar (Panthera onca)

 

77.1

Trgovina jaguarima

CR, MX 

Općenito podržati skup nacrta odluka kojima se poziva na studiju o nezakonitoj trgovini jaguarima; možda bi bilo prikladno određeno uređivanje teksta, a mogu se dodati i neki elementi iz dokumenta 77.2.

(+)

 

77.2

Nezakonita trgovina jaguarima CoP18 Doc. 77.2

PE

Općenito podržati bolju zaštitu jaguara. Međutim, prikladniji oblik za neke od predloženih elemenata mogle bi biti odluke, a ne rezolucija. Treba razmotriti bi li se prijedlog ili njegovi dijelovi trebali spojiti s prijedlogom Kostarike (77.1.) u jednu skupinu odluka.

0

78.

Nezakonita trgovina tibetanskom antilopom 
(Pantholops hodgsonii)
CoP18 Doc. 78

SC

Podržati nacrt preporuke i prijedlog Tajništva o izmjeni stavka 2.b) Rezolucije konferencije 11.8 (Rev. CoP17).

+

79.

Trgovina i upravljanje očuvanjem ptica pjevica (Passeriformes)

US, LK

Općenito podržati prijedlog da Odbor za životinje razmotri posljedice trgovine pticama pjevicama na njihovo očuvanje. Potencijalno poboljšati usmjerenost i pojasniti područja primjene.

+

80.

Afrička šljiva (Prunus africana) CoP18 Doc. 80

PC

Podržati donošenje nacrta odluka. Ovisno o rezultatima regionalnog sastanka za Afriku CITES-ova programa za vrste drveća koji je predviđen u ožujku 2019., mogle bi biti potrebne dodatne revizije nacrta odluka.

(+)

81.

Afričke sive papige (žakoi)
(Psittacus erithacus)

ZA

Otvorenost za produljenje roka za registraciju uzgojnog objekta. Međutim, prije dogovora o dodavanju novog stavka f) u Odluku 17.256 potrebno je više informacija o mogućoj obnovi populacije vrste Psittacus erithacus. Čini se da su prije donošenja potrebni amandmani na tekst.

(+)

82.

Visokoperajni matulić 
(Pterapogon kauderni)

AC

Podržati skup nacrta odluka; EU je spreman podržati Indoneziju u provedbi Odluke 18.AA.

+

83.

Nosorozi (Rhinocerotidae spp.)

 

 

 

 

83.1

Izvješće Stalnog odbora i Tajništva

 

Dokument još nije dostupan 1.3.

 

83.2

Revizije Rezolucije konferencije 9.14 (Rev. CoP17) o očuvanju afričkih i azijskih nosoroga i trgovini njima i povezanih odluka

KE 

Predložene izmjene Rezolucije o (a) zatvaranju domaćih tržišta; (b) uključivanju rogova nosoroga u privatnom vlasništvu u registre zaliha i uništenja zaliha; (c) redovitom izvješćivanju Stalnog odbora od strane stranaka. Potrebno je dodatno razmotriti koristi za očuvanje, a predložene izmjene i nacrte odluka treba temeljito analizirati kad dokument 83.1. bude dostupan.

(0)

84.

Dugorepi kljunorožac (Rhinoplax vigil) CoP18 Doc. 84

SC

Podržati nacrte odluka u Prilogu 1., uključujući izmjene koje je predložilo Tajništvo, i izbrisati odluke 17.264, 17.265 i 17.266.

85.

Kraljičin spiralni puž (Strombus gigas)

 

Dokument još nije dostupan 1.3.

86.

Sajga (Saiga spp.)
CoP18 Doc. 86

SC

Podržati dokument koji se temelji na ishodu rasprava u Stalnom odboru i usmjeren je na države rasprostranjenja sajge kako bi se poboljšalo upravljanje zalihama dijelova i derivata te vrste, poboljšali njihovi kapaciteti za borbu protiv nezakonite trgovine te pojačao rad na očuvanju in situ i ex situ; podržati prijedlog Tajništva da se Odbor za životinje uključi u provedbu jedne odluke. Možda će biti potrebno izmijeniti odluke ovisno o ishodu dogovora o uvrštavanju cijelog roda Saiga spp. u kategoriju veće ugroženosti u Dodatak I.

Razmotriti bi li trebalo zadržati neke elemente iz odluka 17.268, 17.269 i 17.270.

+

87.

Očuvanje žabe Telmatobius culeus

 

Dokument još nije dostupan 1.3.

 

88.

Kopnene i slatkovodne kornjače (Testudines spp.) 
CoP18 Doc. 88

SC, Sec.

Općenito podržati nacrt revidirane verzije Rezolucije konferencije 11.9 o očuvanju i trgovini kornjačama i slatkovodnim kornjačama i nacrte odluka koje je predložilo Tajništvo; razmotriti potrebu za usmjeravanjem budućeg rada na praktične potrebe.

(+) 

89.

Totoaba (Totoaba macdonaldi) CoP18 Doc. 89

Sec.

Podržati nacrte odluka o daljnjem prikupljanju informacija od stranaka; mjere za jačanje osviještenosti i provedbu; Tajništvo treba provesti studiju o vrsti Phocoena sinus (vakita) i totoabi (nacrt dogovoren s Tajništvom).

+

90.

Crnomorski dobri dupin (Tursiops truncatus ponticus)
CoP18 Doc. 90

AC

Podržati nacrt odluke Tajništva o suradnji s ACCOBAMS-om.

+

91.

Očuvanje vikunje (Vicugna vicugna) i trgovina njezinim vlaknima i proizvodima

 AR

Općenito podržati nacrt rezolucije o očuvanju vikunje i trgovini njezinim vlaknima i proizvodima; dokument je sastavljen u skladu s Konvencijom o očuvanju i upravljanju vikunjama. Potrebna je daljnja rasprava o obliku i formulacijama teksta. Razmotriti zajedno s br. 53.

(+)

92.

Vrste uvrštene na popis u Dodatku I. 
CoP18 Doc. 92

Sec., AC, PC

Podržati brisanje odluka od 17.22 do 17.25. Podržati donošenje.

+

93.

Vrste drveća iz neotropskog područja 
CoP18 Doc. 93

PC

Podržati donošenje nacrta odluka.

 +

94.

Upravljanje očuvanjem i trgovina ukrasnim morskim ribama CoP18 Doc. 94

CH, US, EU

Podržati nacrte odluka (koje je supredložio EU).

+

95.

Smjernice, aktivnosti i alati kojima se nastoji poboljšati sposobnost stranaka za uređenje trgovine mesom divljači

 

Dokument još nije dostupan 1.3.

 

96.

Afrička inicijativa za zvijeri

 

Dokument još nije dostupan 1.3.

 

97.

Trgovina i upravljanje očuvanjem zapadnoafričkih strvinara 
CoP18 Doc. 97

BF, NE, SN

Podržati niz odluka kojima će se promicati sinergije s Konvencijom o migratornim vrstama. Suzbijanje nezakonitog trovanja i trgovine koji se temelje na praznovjerju vrlo je važno, a krivolov slonova i nosoroga i trovanje strvinara blisko su povezani. Jedna od vrsta navedenih u dokumentu, crkavica, redovito se pari u EU-u i prezimljuje u Africi.

 +

Održavanje dodataka

 

 

98.

Rezerve u pogledu izmjena dodataka I. i II. CoP18 Doc. 98

Sec.

Podržati predložene izmjene Rezolucije konferencije 4.25 o rezervama, potvrditi rok od 90 dana za rezerve u pogledu uvrštavanja na popis u dodacima I. i II. te pojasniti kada povlačenje rezerve stupa na snagu.

+

99.

Standardna nomenklatura 
CoP18 Doc. 99

AC, PC, Sec.

Podržati predložene izmjene Priloga Rezoluciji konferencije 12.11 i povezane nacrte odluka.

+

 

Prilog 5.: Predložene nove CITES-ove standardne reference za nomenklaturu ptica (razred Aves)
CoP18 Doc. 99 A5

Primiti na znanje izvješće savjetnika o standardnim referencama za nomenklaturu ptica.

 

Prilog 6.: Predložene izmjene u objavljenoj literaturi u vezi s nomenklaturom životinjskih vrsta obuhvaćenih CITES-om za koje Odbor za životinje u vrijeme podnošenja dokumenata za CoP18 još nije donio preporuku o usvajanju ili odbijanju za potrebe CITES-a
CoP18 Doc. 99 A6

100.

Uvrštavanje vrsta u Dodatak III.

 

Dokument još nije dostupan 1.3.

 

101.

Napomene 
CoP18 Doc. 101

SC

Podržati predloženu izmjenu Rezolucije konferencije 11.21 (Rev. CoP17), reviziju stavka 7. odjeljka o tumačenju dodataka CITES-u te nacrte odluka iz Priloga 4. Podržati predložene izmjene Odluke 16.162 (Rev. CoP17), ali ostati otvoreni za potencijalne promjene ovisno o ishodu u vezi s napomenom br. 15.

+

102.

Napomene za Dodatak II. – orhideje CoP18 Doc. 102

SC

Podržati nacrt definicije pojma „kozmetika” te donošenje predloženih odluka.

+

103.

Smjernice za objavljivanje dodataka
CoP18 Doc. 103

CA

Razmotriti potrebu za predloženim smjernicama o napomenama, također s obzirom na napomene Tajništva.

0

104.

Revizija Rezolucije konferencije 10.9 o razmatranju prijedloga za prijenos populacija afričkih slonova iz Dodatka I. u Dodatak II.CoP18 Doc. 104

SC

Podržati predloženo stavljanje izvan snage Rezolucije i brisanje povezane odluke.

+

Prijedlozi za izmjenu dodataka

105.

Prijedlozi za izmjenu dodataka I. i II.

 

Prijedlozi za uvrštavanje navedeni su u dijelu 2. ovog dokumenta u nastavku.

Zaključak zasjedanja

106.

Određivanje vremena i mjesta sljedećeg redovitog zasjedanja Konferencije stranaka (bez dokumenta)

 Bez dokumenta.

107.

Zaključne napomene (promatrači, stranke, glavni tajnik CITES-a, vlada domaćin) (bez dokumenta)

 Bez dokumenta.



2.Prijedlozi za uvrštavanje na popis

Br.

Takson/Detaljne informacije

Prijedlog

Predlagatelj

Primjedbe

Stajalište

1

Capra falconeri heptneri
(Heptnerova vijoroga koza)
(populacija Tadžikistana)

I. – II.

Prijenos populacije Tadžikistana iz Dodatka I. u Dodatak II.

Tadžikistan

Čini se da se populacija povećava, a upravljanjem lovom na temelju odredaba CITES-a za vrste iz Dodatka I. ostvareni su prihodi koji se vraćaju zajednicama i za potrebe očuvanja. Međutim, prijedlog ne sadržava dovoljno uvjerljive dokaze da su mjere predostrožnosti iz Priloga 4. Rezoluciji konferencije 9.24 provedene na zadovoljavajući način; prijenos u nižu kategoriju ugroženosti doveo bi do povećanog obujma trgovine, a da se pritom ne bi jamčilo da će prihodi biti vraćeni u očuvanje. IUCN je preporučio da se postojeće upravljanje nastavi i ojača.

2

Saiga tatarica
(sajga)

II – I.

Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

Mongolija,
Sjedinjene Američke Države

Potrebna je daljnja analiza i pojašnjenje taksonomskih pitanja, među ostalim i to može li se nomenklatura koja se razlikuje od standardne nomenklature koju je donijela Konferencija stranaka CITES-a upotrijebiti u prijedlozima za uvrštenje (vidjeti Rezoluciju 9.24, Prilog 6., odjeljak C-1.4.). U prijedlogu se sve živuće sajge smatraju jednom vrstom, u skladu s crvenim popisom IUCN-a. Međutim, trenutačno važeća CITES-ova taksonomska referenca odvaja populacije Mongolije kao S. borealis. Stoga se čini da populacija Mongolije odnosno S. borealis nije obuhvaćena prijedlogom. U toj bi se situaciji prijedlogu trebalo suprotstaviti kako bi se izbjegao negativan učinak koji bi uvrštenje vrste S. tatarica u Dodatak I. moglo imati na populaciju S. borealis.

Ako se na temelju pojašnjenja nomenklature omogući uvrštenje cijelog roda na zasjedanju CoP18, EU bi trebao razmotriti potporu tom prijedlogu ili izmijenjenom prijedlogu koji bi doveo do uvrštavanja populacije Mongolije odnosno S. borealis u Dodatak I.

(–)

3

Vicugna vicugna
(vikunja)
(populacija pokrajine Salta)

I. – II.

Prijenos populacije argentinske pokrajine Salta iz Dodatka I. u Dodatak II. uz napomenu br. 1.

Argentina

Populacija se znatno povećava od 2006., praćenje populacije se čini dobrim, a 41 % (14 000 km²) staništa je zaštićeno. Jedini oblik planirane upotrebe je striženje divljih primjeraka.

Razmotriti zajedno s radnim dokumentom br. 91.

+

4

Vicugna vicugna
(vikunja)
(populacija Čilea)

Izmijeniti naziv populacije Čilea iz „populacija regije Primera” u „populacije regije Tarapacá i regije Arica i Parinacota”.

Čile

Podržati – prijedlog ne sadržava nikakve bitne izmjene uvrštenja na popis i prilagođava se samo zemljopisni naziv.

+

5

Giraffa camelopardalis
(žirafa)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Srednjoafrička Republika, Čad, Kenija, Mali, Niger i Senegal

Potrebni su dodatni dokazi da međunarodna trgovina znatno doprinosi smanjenju populacija i da su ispunjeni kriteriji za uvrštavanje u Dodatak II. Preferirani daljnji koraci bili bi donošenje skupa odluka kojim bi se pozvalo na provođenje vanjske studije i razmatranje u Odboru za životinje i Stalnom odboru.

0

6

Aonyx cinereus
(azijska kratkonokta vidra)

II. – I.

Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

Indija, Nepal i Filipini

Treba dodatno potvrditi jesu li ispunjeni kriteriji za uvrštavanje u Dodatak I. Prema IUCN-u, trgovina kućnim ljubimcima na internetu doprinosi nedavnom brzom smanjenju populacije vrste.

0

7

Lutrogale perspicillata
(glatka azijska vidra)

II. – I.

Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

Bangladeš, Indija i Nepal

Treba potvrditi ispunjava li vrsta biološke kriterije za uvrštavanje u Dodatak I. Postoji niska razina zakonite međunarodne trgovine, no uvrštavanje u kategoriju veće ugroženosti moglo bi pridonijeti zaštiti vrste s obzirom na to da je nezakonita trgovina njome znatna.

(+)

8

Ceratotherium simum simum
(južni bijeli nosorog)

(populacija Esvatinija)

Ukloniti postojeću napomenu o populaciji Esvatinija

Esvatini

Protiviti se. Populacija i dalje ispunjava kriterije za uvrštenje u Dodatak II., no predloženo uklanjanje napomene dovelo bi do neispunjavanja preventivnih mjera opreza iz stavka A.2.a) Priloga 4. Rezoluciji konferencije 9.24. Nastavak trgovine rogovima nosoroga mogao bi u ovom trenutku poslati pogrešan signal s obzirom na visoku razinu krivolova i nezakonite trgovine. Time bi se narušile i mjere koje mnoge stranke poduzimaju za smanjenje potražnje za tom vrstom.

9

Ceratotherium simum simum
(južni bijeli nosorog)

(populacija Namibije)

I. – II.

Prijenos namibijske populacije Ceratotherium simum simum iz Dodatka I. u Dodatak II. uz sljedeću napomenu:

„Isključivo u svrhu omogućavanja međunarodne trgovine sljedećim:

a.živim životinjama do prikladnih i prihvatljivih odredišta; i

b.lovačkim trofejima.

Svi drugi primjerci smatraju se primjercima vrsta uključenih u Dodatak I. i trgovina njima uređuje se sukladno tome.”

Namibija

Namibijska populacija u dobrom je stanju; čini se da više ne ispunjava kriterije za uvrštavanje u Dodatak I. i da ispunjava mjere predostrožnosti za uvrštavanje u Dodatak II.; napomena se čini vrlo ograničenom te je ista kao ona koja već postoji za Južnu Afriku i Esvatini. Potrebno je odati priznanje uspješnom očuvanju vrste u Namibiji.

Trebalo bi dodatno preispitati potencijalne rizike povezane s prijedlogom.

(+)

10

Loxodonta
africana (afrički slon)

I. – II.

Prijenos populacije Zambije iz Dodatka I. u Dodatak II. podložno sljedećem:

1.    trgovina registriranom sirovom bjelokosti (kljove i komadi) u komercijalne svrhe samo trgovinskim partnerima koje je odobrio CITES i koji ju neće ponovno izvoziti;

2.trgovina lovačkim trofejima u nekomercijalne svrhe;

3.trgovina kožom i proizvodima od nje;

4.svi drugi primjerci smatraju se primjercima vrsta iz Dodatka I. i trgovina njima uređuje se sukladno tome.

Zambija

Napomena koju je predložila Zambija ponovno bi otvorila međunarodnu trgovinu bjelokosti i ne može se podržati u trenutačnom obliku.

11

Loxodonta
africana
(afrički slon)

(populacije Bocvane, Namibije, Južnoafričke Republike i Zimbabvea)

Izmjena napomene br. 2

Izmjena napomene br. 2:

„Isključivo u svrhu omogućavanja:

[...]

g.    trgovine registriranom neobrađenom bjelokosti (za Bocvanu, Namibiju, Južnu Afriku i Zimbabve, cijele kljove i dijelovi) podložno sljedećem:

I.samo registrirane državne zalihe, podrijetlom iz predmetne države (osim zaplijenjene bjelokosti i bjelokosti nepoznatog podrijetla);

II.samo s trgovinskim partnerima za koje je Tajništvo, uz savjetovanje sa Stalnim odborom, potvrdilo da posjeduju odgovarajuće nacionalno zakonodavstvo i trgovinsku kontrolu unutar države kojima se osigurava da se uvezena bjelokost neće ponovno izvoziti te da će se s njome postupati u skladu sa svim zahtjevima Rezolucije konferencije 10.10 (Rev. CoP17) o domaćoj proizvodnji i trgovini;

III.ne prije nego što Tajništvo provjeri potencijalne države uvoznice i registrirane državne zalihe;

IV.    neobrađena slonovača sukladno uvjetovanoj prodaji registriranih državnih zaliha slonovače dogovorenoj na sastanku CoP12, koje iznose 20000 kg (Bocvana), 10000 kg (Namibija) i 30000 kg (Južnoafrička Republika)

V.    uz količine dogovorene na sastanku CoP12, državnom slonovačom iz Bocvane, Namibije, Južnoafričke Republike i Zimbabvea koja je registrirana do 31. siječnja 2007. i ovjerena od strane Tajništva može se trgovati i može se je otpremati zajedno sa slonovačom iz točke (g)(iv) u pojedinačnoj prodaji po odredištu i uz strogi nadzor Tajništva;

VI.prihodi od trgovine koriste se isključivo za očuvanje slonova i očuvanje zajednica te za razvojne programe unutar ili u susjedstvu područja koje nastanjuju slonovi; i

VII.    dodatnim količinama navedenima u točki (g)(v) može se trgovati samo nakon što se Stalni odbor suglasi da su gore navedeni uvjeti ispunjeni; i

h.    na sastancima Konferencije potpisnica Konvencije nije moguće podnijeti dodatne prijedloge za omogućavanje trgovine slonovačom iz populacija koje se već nalaze u Prilogu B u razdoblju od sastanka CoP14 do devet godina od dana pojedinačne prodaje slonovače koja je izvedena u skladu s odredbama točaka (g)(i), (g)(ii), (g)(iii), (g)(vi), i (g)(vii). Nadalje, s takvim će se daljnjim prijedlozima postupati u skladu s Odlukama 16.55. i 14.78. (rev. CoP16).

[…]”

Bocvana, Namibija i Zimbabve

Zahtijevana izmjena dovela bi do otvaranja međunarodne trgovine bjelokosti i stoga ne ispunjava mjere predostrožnosti iz Priloga 4. Rezoluciji konferencije 9.24 te je preuranjena.

12

Loxodonta
africana
(afrički slon)

(populacije Bocvane, Namibije, Južne Afrike i Zimbabvea)

II. – I.

Prijenos populacija Bocvane, Namibije, Južne Afrike i Zimbabvea iz Dodatka II. u Dodatak I.

Burkina
Faso, Côte d’Ivoire, Gabon, Kenija,
Liberija, Niger, Nigerija, Sudan, Sirijska Arapska Republika i Togo

Te četiri populacije ne ispunjavaju kriterije za uvrštavanje u Dodatak I. i predmetne države rasprostranjenja ne slažu se s prijenosom u kategoriju veće ugroženosti.

13

Mammuthus primigenius
(vunasti mamut)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Izrael

Svrha je CITES-a zaštititi vrste od prekomjernog iskorištavanja i izumiranja. Sličnost nije dovoljan argument za uvrštavanje mamuta. Nisu predočeni dokazi o pogrešnoj identifikaciji i lažnom deklariranju u velikim razmjerima, a dentin iz bjelokosti slona i mamuta ima jedinstvene značajke koje može lako razlikovati osoba koja nije stručnjak. Uvrštavanje u Dodatak II. ne bi bilo razmjerno u odnosu na postojeće rizike (mogućnost stvaranja velikog broja dopuštenja čije su koristi za očuvanje ograničene ili nepostojeće).

14

Leporillus conditor
(veliki australski štakor)

I. – II.

Prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II.

Australija

Prijenos u Dodatak II. preporučio je Odbor za životinje CITES-a. Vrsta se ne pojavljuje u međunarodnoj trgovini.

+

15

Pseudomys fieldi praeconis
(australski poljski miš)

I. – II.

Prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II.

Australija

Prijenos u Dodatak II. preporučio je Odbor za životinje CITES-a. Vrsta se ne pojavljuje u međunarodnoj trgovini.

+

16

Xeromys myoides
(lažni vodeni štakor)

I. – II.

Prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II.

Australija

Prijenos u Dodatak II. preporučio je Odbor za životinje CITES-a. Vrsta se ne pojavljuje u međunarodnoj trgovini.

+

17

Zyzomys pedunculatus
(srednjoaustralski debelorepi štakor kamenjar)

I. – II.

Prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II.

Australija

Prijenos u Dodatak II. preporučio je Odbor za životinje CITES-a. Vrsta se ne pojavljuje u međunarodnoj trgovini.

+

18

Syrmaticus reevesii

(kraljevski fazan)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

CN

Samo populacija Kine ispunjava kriterije za uvrštavanje u Dodatak II. Otvorenost za podržavanje užeg prijedloga kojim bi se predvidjelo da administrativno opterećenje povezano s upravljanjem trgovinom primjercima iz alohtonih populacija ostane razmjerno. To se može postići ograničavanjem uvrštenja u Dodatak II. na populaciju Kine ili tako da Kina uvrsti vrstu u Dodatak III.

(0)

19

Balearica pavonina
(krunati ždral)

II. – I.

Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

Burkina Faso, Côte d’Ivoire i Senegal

Nije jasno jesu li ispunjeni kriteriji za uvrštavanje te bi li prijenos u Dodatak I. pridonio borbi protiv nezakonite trgovine. Potrebna je analiza mogućeg utjecaja na trgovinu vrstom Balearica regulorum (Dodatak II.), koja je ugroženija (na crvenom popisu IUCN-a). – U dvije države rasprostranjenja trenutačno je na snazi trgovinska suspenzija u okviru postupka pregleda znatne trgovine. Ostale države rasprostranjenja uklonjene su iz postupka jer u pogledu njih nema razloga za zabrinutost. Nije provedeno savjetovanje s Odborom za životinje kako se zahtijeva u Prilogu 6. stavci 10. Rezolucije konferencije 9.24 prema kojoj su prijedlozi za prijenos vrsta iz Dodatka II. u Dodatak I. podložni postupku pregleda znatne trgovine. Bilo bi bolje prije prijenosa u kategoriju veće ugroženosti pričekati ishod tog postupka.

0

20

Dasyornis broadbenti litoralis
 

Prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II.

Australija

Prijedlog proizlazi iz periodičnog preispitivanja CITES-a i odnosi se na vrstu kojom se ne trguje (smatra se izumrlom, posljednji put je opažena 1906.).

+

21

Dasyornis longirostris
 

I. – II.
Prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II.

Australija

Prijedlog proizlazi iz periodičnog preispitivanja CITES-a i odnosi se na vrstu kojom se ne trguje.

+

22

Crocodylus acutus
(američki krokodil)
(populacija Meksika)

I. – II.

Prijenos populacije Meksika iz Dodatka I. u Dodatak II.

Meksiko

Podržati prijenos iz Dodatka I. u Dodatak II. ako Meksiko uvede nultu kvotu za primjerke iz divljine (kod izvora W).

(+)

23

Calotes nigrilabris Calotes pethiyagodai
(šrilanske agame)

0 – I.

Uvrstiti u Dodatak I.

Šri Lanka

Čini se da su biološki kriteriji za uvrštavanje u dodatke CITES-u ispunjeni, ali nema dovoljno dokaza da su trenutačne ili očekivane razine trgovine štetne za opstanak vrste u divljini. 

Nakon taksonomske podjele na Calotes liocephalus i C. pethiyagodai nacionalni status postao je „kritično ugrožena” za vrstu C. liocephalus, koja nije predložena za uvrštavanje, iako je ugroženija od vrste C. pethiyagodai. Budući da su se dvije vrste prethodno smatrale jednom vrstom i kao takve se teško razlikuju, uvrštenje samo vrste C. pethiyagodai u Dodatak I. moglo bi otežati očuvanje vrste C. liocephalus ili bi se trgovina vrstom C. pethiyagodai mogla nastaviti kao trgovina vrstom C. liocephalus. Postoje i problemi s pojedinačnim označivanjem primjeraka ako budu navedeni u Dodatku I., zbog njihove male veličine i promjene boje.

0

24

Ceratophora spp.
(rogati gušteri)

0 – I.

Uvrstiti u Dodatak I.

Šri Lanka

Usprotiviti se uvrštavanju roda u Dodatak I., ali se složiti s uvrštavanjem C. erdeleni, C. karu i C. tennenti u Dodatak I. te C. stoddartii i C. asper u Dodatak II.

Za tri vrste (od pet vrsta iz roda) ispunjeni su biološki kriteriji za uvrštenje u Dodatak I.: C. karu, C. erdeleni i C. tennentii. Čini se da je uvrštenje u Dodatak II. opravdanije za druge dvije vrste C. aspera i C. stoddartii, koje su češće, ali se njima i više trguje; treba uzeti u obzir i da nema kriterija „sličnosti” za uvrštenje u Dodatak I. (Prilog 1. Rezolucije konferencije 9.24 (Rev. CoP17)).

(+)

25

Cophotis ceylanica Cophotis dumbara
 

0 – I.

Uvrstiti u Dodatak I.

Šri Lanka

Čini se da prijedlog ispunjava biološke kriterije; čak i izlučivanje malog broja primjeraka može imati velik utjecaj na preostale populacije. Postoje samo dvije vrste u tom rodu i obje su endemske u Šri Lanki te su 2012. uvrštene na nacionalni crveni popis Šri Lanke kao vrlo ugrožene. Dodatnim dokazima o nedavnoj međunarodnoj trgovini primjercima ulovljenima u divljini potkrijepilo bi se uvrštavanje u Dodatak I., a u suprotnom bi uvrštavanje u Dodatak II. moglo biti primjerenije.

+

26

Lyriocephalus scutatus
 

0 – I.

Uvrstiti u Dodatak I.

Šri Lanka

Podržati uvrštavanje u Dodatak II. budući da kriteriji za uvrštavanje u Dodatak I. nisu ispunjeni, a oni za uvrštavanje u Dodatak II. jesu.

(–)

27

Goniurosaurus spp.
 
(populacije Kine i Vijetnama)

0 – II.

Uključiti vrste Kine i Vijetnama u Dodatak II.

Kina, Europska unija, Vijetnam

Supredložio EU.

Zatražiti ispravak prikaza prijedloga za uvrštavanje na internetskim stranicama 18. Konferencije stranaka CITES-a iz „populacije Kine i Vijetnama” u „vrste Kine i Vijetnama”, u skladu s izvorno podnesenim tekstom prijedloga.

+

28

Gekko gecko
(tokajski macaklin)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Europska unija, Indija, Filipini, Sjedinjene Američke Države

Supredložio EU.

+

29

Gonatodes
daudini
(grenadinski macaklin)

0 – I.

Uvrstiti u Dodatak I.

Sveti Vincent i Grenadini

Vrsta ispunjava biološke kriterije za uvrštavanje u Dodatak I. Međunarodna trgovina prijavljena je nedugo nakon što je vrsta otkrivena te je i dalje u tijeku, unatoč tome što prikupljanje u prirodnom staništu nije dopušteno.

+

30

Paroedura androyensis
(Grandidierov madagaskarski macaklin)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Europska unija, Madagaskar

Supredložio EU.

+

31

Ctenosaura spp.
(bodljorepi legvani)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

El Salvador i Meksiko

Prijedlog ispunjava kriterije za uvrštavanje; više vrsta iz tog roda moglo bi u budućnosti biti prihvatljivo za uvrštavanje u Dodatak I. ako se trgovina ne regulira jer su njihove populacije male, područja rasprostranjenja su ograničena i populacija im se smanjila, ili zbog kombinacije tih triju kriterija, te su vrlo osjetljive na unutarnje i vanjske čimbenike.

+

32

Pseudocerastes urarachnoides
 

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Iran

Potrebne su dodatne informacije kako bi se dokazalo da je ispunjen kriterij trgovine. Prijedlog sadržava malo informacija o raširenosti prikupljanja u divljini i o međunarodnoj trgovini vrstom (dokazi upućuju na samo mali broj primjeraka koji se pojavljuju u trgovini izvan države rasprostranjenja), pa iako je vrsta označena kao „ugrožena na nacionalnoj razini”, nema dovoljno podataka o veličini populacije, rasprostranjenosti i eventualnom smanjenju populacije.

0

33

Cuora bourreti
(Bourretova kutijasta kornjača)

II. – I.

Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

Vijetnam

Podržati prijenos u Dodatak I.; riječ je o „kritično ugroženoj” vrsti koja ispunjava u najmanju ruku kriterij C.i) iz Priloga 1. Rezoluciji konferencije 9.24 i kojom se intenzivno trguje.

+

34

Cuora picturata
(vijetnamska kutijasta kornjača)

II. – I.

Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

Vijetnam

Podržati prijenos u Dodatak I.; riječ je o „kritično ugroženoj” vrsti koja ispunjava sve biološke kriterije iz Rezolucije konferencije 9.24 za uvrštavanje u Dodatak I. i kojom se intenzivno trguje. Prijedlog proizlazi iz preporuke na temelju periodičnog pregleda.

+

35

Mauremys
annamensis
(vijetnamska barska kornjača)

II – I.

Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

Vijetnam

Podržati prijenos u Dodatak I.; riječ je o „kritično ugroženoj” vrsti koja ispunjava u najmanju ruku kriterij C.i) iz Priloga 1. Rezoluciji konferencije 9.24 i kojom se intenzivno trguje. Prijedlog proizlazi iz preporuke na temelju periodičnog pregleda.

+

36

Geochelone
elegans
(zvjezdasta kornjača)

II. – I.

Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

Bangladeš, Indija, Senegal i Šri Lanka

Uvrštavanje na popis zajednički predlaže većina država rasprostranjenja. Ipak, bilo bi korisno dobiti više informacije kako bi se potvrdilo da su ispunjeni biološki kriteriji iz Priloga 1. Rezolucije konferencije 9.24. Nezakonita trgovina vrlo je zabrinjavajuća, iako su prikupljanje divljih primjeraka i trgovina njima već zabranjeni u državama rasprostranjenja. U skladu s Rezolucijom konferencije 17.7. CITES već rješava pitanje zabrinutosti zbog pogrešnog korištenja koda izvora C i mogućeg lažnog deklariranja divljih primjeraka kao primjeraka iz vlastite uzgojne aktivnosti.

(+)

37

Malacochersus tornieri
(afrička plosnata kornjača)

II – I.

Prijenos iz Dodatka II. u Dodatak I.

Kenija,
Sjedinjene Američke Države

Podržati prijedlog. U najnovijoj procjeni crvenog popisa (2018.) vrsta je ocijenjena kao „kritično ugrožena”. Čini se da je prijedlog razmjeran u odnosu na opasnost koja prijeti vrsti, za kojom postoji velika potražnja i pogođena je nezakonitom trgovinom. Prekomjerno iskorištavanje iskazuje se kao glavni čimbenik koji trenutačno utječe na populacije te vrste. Čini se da vrsta ispunjava kriterije za uvrštenje u Dodatak I. 

+

38

Hyalinobatrachium spp., Centrolene spp., Cochranella spp. i Sachatamia spp.
(staklene žabe)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Kostarika,
El Salvador

EU bi mogao podržati uži prijedlog ako predlagatelji odluče ograničiti ga na one vrste za koje se može dokazati da ispunjavaju kriterije za uvrštavanje na popis. Međutim, zbog nedostatka podataka o populacijama, i budući da se prijavljena trgovina odvija uglavnom najmanje ugroženim vrstama, uvrštavanje u Dodatak II. za sve 104 vrste koje pripadaju četirima rodovima ne čini se razmjernim. Potrebne su dodatne informacije o onim vrstama kojima se najintenzivnije trguje.

(–)

39

Echinotriton chinhaiensis Echinotriton maxiquadratus
(bodljikavi vodenjaci)

0 – II.
Uvrstiti u Dodatak II.

Kina

Vrste ispunjavaju biološke kriterije za uvrštavanje u Dodatak I. Međunarodna zaštita koristila bi njihovu očuvanju. Iako se čini da su razine međunarodne trgovine niske, svaka trgovina divljim primjercima može štetiti preživljavanju populacija jer su one iznimno male i smanjuju se.

Rod Echinotriton odvojen je od roda Tylototriton (prijedlog za uvrštavanje br. 41) tek 1982. Stoga je uvrštavanje obaju rodova također primjereno zbog njihove sličnosti.

+

40

Paramesotriton spp.
(azijski bradavičasti vodenjaci)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Kina, Europska unija

Supredložio EU.

+

41

Tylototriton spp.
(krokodilski vodenjaci)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Kina, Europska unija

Supredložio EU.

+

42

Isurus oxyrinchus i Isurus paucus
(dugonose psine)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Bangladeš, Benin, Butan, Brazil, Burkina Faso, Cabo Verde, Čad, Côte d’Ivoire, Dominikanska Republika, Egipat, Europska unija, Gabon, Gambija, Jordan, Libanon, Liberija, Maldivi, Mali, Meksiko, Nepal, Niger, Nigerija, Palau, Samoa, Senegal, Sudan, Šri Lanka, Togo

Supredložio EU. Stajalište treba doreći uzimajući u obzir rezultate ocjenjivanja koje su proveli Stručna savjetodavna skupina FAO-a, tajništvo CITES-a i IUCN.

(+)

43

Glaucostegus spp.
(ražopsi)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Bangladeš, Benin, Butan, Brazil, Burkina Faso, Cabo Verde, Čad, Côte d’Ivoire, Egipat, Europska unija, Gabon, Gambija, Maldivi, Mali, Mauritanija, Monako, Nepal, Niger, Nigerija, Palau, Senegal, Sijera Leone, Sirijska Arapska Republika, Šri Lanka, Togo, Ukrajina

Supredložio EU.

+

44

Rhinidae spp.
(ražopsi)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Bangladeš, Benin, Butan, Brazil, Burkina Faso, Cabo Verde, Čad, Côte d’Ivoire, Egipat, Etiopija, Europska unija, Fidži, Filipini, Gabon, Gambija, Indija, Jordan, Kenija, Libanon, Maldivi, Mali, Meksiko, Monako, Nepal, Niger, Nigerija, Palau, Saudijska Arabija, Senegal, Sejšeli, Sirijska Arapska Republika, Sudan, Šri Lanka, Togo i Ukrajina

Supredložio EU.

+

45

Holothuria (Microthele) fuscogilva, Holothuria (Microthele) nobilis, Holothuria (Microthele) whitmaei
(trpovi)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Europska unija,
Kenija, Senegal, Sejšeli, Sjedinjene Američke Države

Supredložio EU.

+

46

Poecilotheria spp.
(ukrasni pauci)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Šri Lanka.
Sjedinjene Američke Države

Okvirno podržati. Čini se da sve vrste ispunjavaju barem neke od kriterija za uvrštavanje u Dodatak II. Moglo bi doći do poteškoća u provedbi kad je riječ o identifikaciji primjeraka uzgojenih u zatočeništvu.

(+)

47

Achillides chikae hermeli
 

0 – I.

Europska unija,
Filipini

Supredložio EU.

+

48

Parides burchellanus
 

0 – I.

Uvrstiti u Dodatak I.

Brazil

Podržati prijedlog. Vrsta ispunjava kriterije za uvrštenje u Dodatak I. Vrstom se trguje, a zbog male populacije bilo koja vrsta trgovine može biti štetna.

+

49

Handroanthus spp.,
Tabebuia spp. i 
Roseodendron spp.
(handroantus, tabebuia i roseodendron)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II. uz napomenu br. 6.

Brazil

Podržati. Ispunjeni su kriteriji iz rezolucija 9.24 i 11.21. Poznato je da se vrstama iz roda Handroanthus trguje za primjenu u građevinarstvu i za izradu vanjskih konstrukcija. Znanstvene studije ukazuju na to da je ta trgovina odgovorna za smanjenje populacija i da štetno utječe na stanje tih vrsta. Vrstama iz roda Tabebuia i Roseodendron trguje se pod istim trgovačkim i znanstvenim imenom, a njihovo se drvo teško razlikuje od vrsta iz roda Handroanthus. Opseg prijedloga opravdan je zbog sličnosti. EU je značajan uvoznik tog drva diljem svijeta.

+

50

Widdringtonia whytei
(Mulanje čempres)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Malavi

Protiviti se, osim ako Malavi navede dokaze o međunarodnoj trgovini koja šteti očuvanju vrste. Umjesto toga, vrsta može imati koristi od dodavanja u Dodatak III.

(–)

51

Dalbergia sissoo
(sjevernoindijska dalbergija)

II. – 0

Izbrisati iz Dodatka II.

Bangladeš, Butan, Indija i Nepal

Vrsta je česta i ne ispunjava biološke kriterije za uvrštavanje u Dodatak II., ali najvjerojatnije i dalje ispunjava kriterije sličnosti iz Rezolucije 9.24. (kriterij A iz Priloga 2.b). Ovaj prijedlog trebalo bi razmatrati zajedno s predloženim izmjenama koje se odnose na napomenu br. 15.

(–)

52

Dalbergia spp., Guibourtia demeusei, Guibourtia pellegriniana, Guibourtia tessmannii
(ružičasta drva, palisandri i bubinge)

Izmjena
napomene br. 15

II. – II.

Izmjena napomene br. 15 kako slijedi:

„Svi dijelovi i derivati, osim:

a.lišća, cvijeća, peluda, plodova i sjemena;

b.gotovih proizvoda do najveće težine drva navedene vrste od 500 g po komadu;

c.gotovih glazbala, gotovih dijelova glazbala i gotovog pribora za glazbala;

d.dijelova i derivata vrste Dalbergia cochinchinensis koji su obuhvaćeni napomenom br. 4;

dijelova i derivata vrsta roda Dalbergia spp. podrijetlom iz Meksika i izvezenih iz njega koji su obuhvaćeni napomenom br. 6.”

Kanada,
Europska unija

Supredložio EU.

+

53

Pericopsis elata
(afrormorsia)

Izmjena
napomene br. 5

Proširenje područja primjene napomene za vrstu Pericopsis elata (trenutačno br. 5) kako bi se uključilo šperploče i prerađeno drvo kako slijedi:

„Drveni trupci, piljeno drvo, furnir ploče, šperploča i prerađeno drvo1.”

1 Pri čemu je prerađeno drvo definirano oznakom HS 44.09: drvo (uključujući lamele i daščice za parket, nesastavljene), kontinuirano oblikovano (s perom i utorom, rubno zarezano, v-spojeno, profilirano ili slično) duž bilo kojeg ruba, kraja ili lica, neovisno o tome je li blanjano, brušeno ili spojeno na krajevima ili nije.

Côte d’Ivoire,
Europska unija

Supredložio EU.

+

54

Pterocarpus tinctorius
(afrički paduk)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Malavi

Podržati, ali predložiti napomenu (potencijalno izmijenjena napomena br. 5). Vrsta je u skladu s biološkim kriterijima za uvrštavanje u Dodatak II. kao i s kriterijem trgovine (iskorištavanje predstavlja znatnu prijetnju očuvanju vrste jer je posljednjih godina došlo do velikog porasta nezakonite sječe stabala kako bi se zadovoljila potražnja u Aziji). Uključivanje u Dodatak II. olakšalo bi borbu protiv nezakonite trgovine.

(+)

55

Aloe ferox
(gorka aloja)

Izmjena napomene br. 4

II. – II.

„Izmijeniti napomenu br. 4 za vrstu Aloe ferox kako slijedi: „Svi dijelovi i derivati, osim:
[…]

f.    gotovih proizvoda1 od vrsta Aloe ferox i Euphorbia antisyphilitica koji su pakirani i spremni za prodaju.

1  Ovaj pojam, kako se upotrebljava u dodacima CITES-u, odnosi se na proizvode, otpremljene pojedinačno ili skupno, za koje nije potrebna daljnja obrada, pakirane i označene za konačnu upotrebu ili maloprodaju, spremne za prodaju ili upotrebu šire javnosti.”

Južna
Afrika

Podržati, ali predložiti nacrt odluke ili više njih kojima se Odbor za bilje zadužuje da prati utjecaj predložene izmjene i provedbu mjera upravljanja. Ispunjeni su kriteriji iz Rezolucije 11.21.

+

56

Adansonia grandidieri 
(Grandidierov baobab)

Izmjena napomene br. 16

II. – II.

Izmijeniti napomenu „Sjeme, plodovi, ulja i žive biljke” za vrstu Adansonia grandidieri u Dodatku II. brisanjem upućivanja na žive biljke, tako da glasi: „16 Sjeme, plodovi i ulja”

Švicarska

Podržati. Ispunjeni su kriteriji iz Rezolucije 11.21.

+

57

Cedrela spp
(cedrela)

0 – II.

Uvrstiti u Dodatak II.

Ekvador

Podržati ako prijedlog uključuje napomenu o ograničavanju kontrola CITES-a na robu koja se prvo pojavljuje u međunarodnoj trgovini kao izvoz iz država rasprostranjenja (treba ocijeniti i raspravljati s predlagateljima bi li npr. predložena izmijenjena napomena br. 5 bila primjerena) te ako je prijedlog ograničen na populacije iz neotropskog područja. Takson ispunjava biološke kriterije za uvrštavanje u Dodatak II. (postoje jasni dokazi o smanjenju populacije) kao i kriterij trgovine (nekim vrstama iz roda znatno se trguje na međunarodnoj razini, a iskorištavanje je prepoznato kao prijetnja očuvanju vrste). EU je manji globalni uvoznik tog drva.

(+)

PRILOG […]

(1)    Sec. = Tajništvo CITES-a, SC = Stalni odbor, AC = Odbor za životinje, PC = Odbor za biljke. Za oznake zemalja vidjeti normu ISO 3166.