7.5.2018   

HR

Službeni list Europske unije

C 159/32


Objava zahtjeva u skladu s člankom 50. stavkom 2. točkom (a) Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode

(2018/C 159/07)

Ova je objava temelj za podnošenje prigovora na zahtjev u skladu s člankom 51. Uredbe (EU) br. 1151/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (1).

JEDINSTVENI DOKUMENT

„CIOCCOLATO DI MODICA”

EU br.: PGI-IT-02314 – 12.6.2017.

ZOI ( ) ZOZP ( X )

1.   Naziv

„Cioccolato di Modica”

2.   Država članica ili treća zemlja

Italija

3.   Opis poljoprivrednog ili prehrambenog proizvoda

3.1.   Vrsta proizvoda

Razred 2.2. Čokolada i čokoladni proizvodi

3.2.   Opis proizvoda na koji se odnosi naziv iz točke 1.

Naziv „Cioccolato di Modica” odnosi se isključivo na proizvod dobiven obradom gorke kakaove paste sa šećerom.

Kad se stavlja u prodaju čokolada „Cioccolato di Modica” ima sljedeća svojstva:

Fizička svojstva

Oblik: pravokutni paralelepiped sa stranicama koje se sužavaju u krnju piramidu.

Težina: nije veća od 100 g.

Čokoladna masa: smeđe boje s vidljivom zrnatošću koja je posljedica prisutnosti kristala šećera u proizvodu. Moguće je vidljivo izbijanje kakaova maslaca na vanjskoj površini.

Organoleptička svojstva

Okus: sladak s notom gorčine. Osjećaj u ustima zrnat je ili pješčan. Dobro se topi u ustima i hrskave je teksture.

Kemijska svojstva

Minimalni udio tvari kakaovih dijelova: najmanje 50 %.

Minimalni udio kakaova maslaca: najmanje 25 %.

Udio vlage: najviše 2,5 %.

Čokolada „Cioccolato di Modica” može se nadopuniti dodavanjem jednog sastojka ili više neobveznih sastojaka navedenih u točki 3.3. u nastavku.

3.3.   Hrana za životinje (samo za proizvode životinjskog podrijetla) i sirovine (samo za prerađene proizvode)

Za čokoladu „Cioccolato di Modica” predviđa se upotreba sljedećih sastojaka kao postotka ukupne težine proizvoda.

Obvezni sastojci:

—   gorka kakaova pasta: od 50 % do 99 %,

—   šećer, uključujući rafinirani ili sirovi šećer od šećerne trske: od 50 % do 1 %.

Neobvezni sastojci:

—   začini: cimet najmanje 0,02 %, vanilija najmanje 0,02 %, čili papričice najmanje 0,02 %, muškatni oraščić najmanje 0,01 %,

—   prirodne arome: agrumi najmanje 0,02 %, divlji komorač najmanje 0,02 %, jasmin najmanje 0,01 %, đumbir najmanje 0,02 %,

—   voće, uključujući suho ili dehidrirano: agrumi najmanje 2 %, pistacije najmanje 5 %, lješnjaci najmanje 5 %, bademi najmanje 5 %,

—   sol: najmanje 0,02 %.

Osim prethodno navedenih, po vlastitom izboru proizvođača dopušteni su i drugi začini (najmanje 0,02 %), prirodne arome (0,02 %) i voće, uključujući suho ili dehidrirano (najmanje 2 %).

Zabranjeni sastojci:

bojila, konzervansi, emulgatori, biljne masti, vanilin, mlijeko.

3.4.   Posebni proizvodni postupci koji se moraju provesti na određenom zemljopisnom području

Svi postupci u proizvodnji čokolade „Cioccolato di Modica”, od obrade gorke kakaove paste do dobivanja gotovog proizvoda, provode se na određenom zemljopisnom području.

3.5.   Posebna pravila za rezanje, ribanje, pakiranje itd. proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Čokolada „Cioccolato di Modica” stavlja se na tržište u pakiranjima s jednim ili više komada proizvoda.

Postupci pakiranja moraju se provesti u roku od najviše 12 sati od hlađenja i to unutar proizvodnog postrojenja ili u susjednim prostorijama. Time se omogućuje izbjegavanje bilo kakve bakteriološke kontaminacije ili upijanja stranih mirisa kojima bi se narušio organoleptički profil proizvoda te se osigurava da čokolada ne upije vlagu iz vanjskog okoliša, što bi dovelo do opasnosti od nastanka plijesni tijekom skladištenja i gubitka karakteristične smeđe boje vanjske površine proizvoda.

3.6.   Posebna pravila za označivanje proizvoda na koji se odnosi registrirani naziv

Na pakiranju se moraju nalaziti riječi „Cioccolato di Modica” i simbol Europske unije za ZOZP. Obvezni su i sljedeći podaci:

ime, naziv poduzeća i adresa proizvođača i poduzeća za pakiranje,

logotip proizvoda, koji se uvijek mora upotrebljavati zajedno sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla.

Riječi „Indicazione Geografica Protetta” [„Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla”] i pokrata IGP [PGI] nisu obvezne.

Na etiketi se može navesti i zemlja podrijetla kakaa od kojeg je dobivena gorka kakaova pasta.

Logotip proizvoda:

Image

4.   Sažeta definicija zemljopisnog područja

Područje proizvodnje čokolade „Cioccolato di Modica” obuhvaća cijelo upravno područje općine Modica u pokrajini Ragusa.

5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

Čokolada „Cioccolato di Modica” potječe iz istoimenog grada i tijekom vremena stekla je izniman ugled povezan i s njezinim prepoznatljivim karakteristikama i s posebnom prirodom postupka njezine proizvodnje.

Čokolada „Cioccolato di Modica” ima organoleptička svojstva koja proizlaze iz postupka koji ne uključuje niti dodavanje kakaova maslaca ili drugih biljnih masti niti fazu končiranja, tj. postupak miješanja i zagrijavanja čokoladne mase na visokim temperaturama tijekom vrlo dugog razdoblja kako bi masa postala glatka, a grudice toliko male da ih nije moguće osjetiti na jeziku.

Pri proizvodnji čokolade „Cioccolato di Modica” zahvaljujući izostanku faze končiranja i pažljivoj kontroli temperature obrade sastojaka sprečava se otapanje kristala šećera te proizvod dobiva svoju karakterističnu zrnatost koja se može osjetiti na nepcu. Zbog te se značajke čokolada „Cioccolato di Modica” razlikuje od svih ostalih vrsta čokolade na tržištu.

Posebnost čokolade „Cioccolato di Modica” hvaljena je u mnogim publikacijama i člancima u domaćem i stranom tisku. U članku objavljenom u časopisu Panorama (31. listopada 1996., str. 258.) čokolada „Cioccolato di Modica” opisuje se ovako: „U prelomljenoj pločici čokolade jasno se ističu kristali šećera. Naime, čokolada ne prolazi kroz tekuće stanje kao u tradicionalnoj proizvodnji […]”; Knjiga Le denominazioni comunali: opportunità di sviluppo territoriale sadržava članak objavljen u internetskim novinama u kojima se proizvodnja čokolade „Cioccolato di Modica” opisuje ovako: „jedinstvena je značajka proizvodnje to da se kakaova pasta obrađuje u sirovom obliku i nikada ne prelazi u tekuće stanje; čime se sprečava otapanje kristala šećera. Okus te čokolade smatra se jedinstvenim jer se osjeća i okus čokolade i okus šećera” (Le denominazioni comunali: opportunità di sviluppo territoriale, Milano, Giuffrè, 2005., str. 241.–253.). U članku objavljenom u časopisu „The Times” (5. studenoga 2011., str. 20.) navodi se sljedeće: „Čokolada iz Modice nije mliječna već tamna, a tekstura joj se ne topi već drobi… te se proizvodi prema stoljetnom receptu.” U članku „Modica, barocca e granulosa” (objavljenom u časopisu Italo – I viaggi del gusto, prosinac 2014., str. 107.) navodi se sljedeće: „Kristali šećera koji se ne tope, već ostaju hrskavi, jedna su od najomiljenijih značajki karakterističnog proizvoda ovog sicilijanskog grada – njegove čokolade.” U članku „Nasce a Modica il museo storico del cioccolato”, objavljenom u časopisu Emotions (12. srpnja 2014., str. 93.), za čokoladu „Cioccolato di Modica” kaže se da je „jedinstvena zbog svoje hladne prerade kojom dobiva svoju zrnatost i hrskavost kojima je osvojila srca ljubitelja hrane širom svijeta”.

Sasvim nov dokaz o ugledu te karakteristične značajke čokolade „Cioccolato di Modica” nalazi se u knjizi Die Insel der Dolci Hanns-Josefa Ortheila, njemačkog pisca, scenarista i germanista, koji je posjetio Modicu, i u kojoj autor kaže sljedeće: „veliko je iznenađenje kušati čokoladu Cioccolato di Modica jer iznenada mogu osjetiti kristale šećera na jeziku, poput vrtloga zrna koja kližu s jednog dijela jezika na drugi […]”

Posebnost načina proizvodnje čokolade „Cioccolato di Modica”, njezin karakterističan osjetilni profil i njezina zrnasta tekstura bili su i predmetom znanstvenih studija. U tom smislu, može se navesti sljedeće: studija „Microstructural Characterization of Multiphase Chocolate Using X-Ray Microtomography”, objavljena u časopisu Journal of Food Science (vol. 75., br. 7., 2010., str. E469.–E476.) i studija „Sensory profile of a speciality Sicilian chocolate”, objavljena u časopisu Italian Journal of Food Science (vol. XXIII., br. 1-2011).

Za proizvodnju čokolade „Cioccolato di Modica” potrebne su poprilična spretnost i posebne vještine što uključuje kvalitetno osoblje koje je stručno u mjerenju sastojaka, kontroliranju temperature na kojoj se obrađuje čokoladna masa, kombiniranju sastojaka i postupcima stavljanja čokolade u kalupe.

Važnost čokolade „Cioccolato di Modica” na predmetnom zemljopisnom području treba razmotriti ne samo s obzirom na postojanje lokalne industrije povezane s njezinom proizvodnjom, već i s obzirom na prilagodbu strojeva koji se upotrebljavaju u njezinoj proizvodnji, što čini jasan dokaz o čvrstoj i trajnoj povezanosti predmetnog proizvoda s lokalnim gospodarstvom.

Proizvodnja čokolade „Cioccolato di Modica” oduvijek je bila važna za zapošljavanje lokalnog stanovništva te je ona do danas ostala važna gospodarska djelatnost i jedan od najvažnijih izvora zapošljavanja u sicilijanskoj općini Modica. Tijekom zadnjih trideset godina rast niza malih poduzeća doveo je do stvaranja pravog „okruga Cioccolato di Modica”, koji obilježava posebna vitalnost njegovih poduzetnika među kojima su neki počeli i znatno izvoziti taj proizvod. Ta je značajka sustava proizvodnje tijekom godina omogućila razvoj i očuvanje znanja i vještina koje se prenose s generacije na generaciju i koje se ne mogu pronaći nigdje drugdje.

Upućivanje na objavu specifikacije

(članak 6. stavak 1. drugi podstavak ove Uredbe)

Predmetno ministarstvo pokrenulo je nacionalni postupak prigovora objavom zahtjeva za registraciju ZOZP-a „Cioccolato di Modica” u Službenom listu Talijanske Republike br. 103 od 5. svibnja 2017.

Pročišćeni tekst specifikacije proizvoda dostupan je na sljedećim internetskim stranicama:

http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

ili

izravno na početnoj stranici talijanskog Ministarstva za poljoprivrednu, prehrambenu i šumarsku politiku (www.politicheagricole.it) klikom na „Prodotti DOP IGP” u gornjem desnom kutu ekrana i zatim na „Prodotti DOP IGP STG” na lijevoj strani ekrana te na kraju na „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE”.


(1)  SL L 343, 14.12.2012., str. 1.