Sažetak
|
Procjena učinka ubrzane izvansudske naplate kolaterala za osigurane kredite društvima i poduzetnicima
|
A. Potreba za djelovanjem
|
Zašto? O kakvu je problemu riječ?
|
Visoke razine loših kredita utječu na financijsku stabilnost jer opterećuju profitabilnost i likvidnost pogođenih institucija te zbog smanjenog bankovnog kreditiranja utječu na gospodarski rast. Stoga loši krediti nepovoljno utječu na funkcioniranje bankarske unije i na stvaranje unije tržišta kapitala. Kako bi se dodatno riješili problemi visoke razine loših kredita u Europi, u „Akcijskom planu za rješavanje problema loših kredita u Europi” Europsko vijeće poziva razne institucije na poduzimanje odgovarajućih mjera. Konkretno, kako bi se smanjio rizik problema novih loših kredita, jedno je od ključnih područja politike omogućiti bankama da djelotvorno i brzo naplate vrijednost kolaterala kada dužnici ne ispunjavaju svoje obveze po osiguranim kreditima. Štoviše, kada su postupci naplate kolaterala dugotrajni i skupi, umanjuju se mikroekonomske koristi od upotrebe kolaterala (ex ante, banke kreditiraju sve manje i/ili po višim kamatnim stopama, a ex post, banke u svojim poslovnim knjigama nagomilavaju velike količine loših kredita za koje je teško naplatiti vrijednost iz kolaterala). Postupci naplate u EU-u uglavnom se provode u sudskom postupku. Međutim, neučinkovitost sudskih sustava problem je za saniranje loših kredita u nekim državama članicama, uglavnom zbog dugotrajnosti postupaka, a ponekad i zbog preopterećenosti sudova te se zbog toga ustvari smanjuje naplaćena vrijednost za osigurane vjerovnike. Izvansudski mehanizmi naplate kolaterala kao brža i povoljnija alternativa sudskim postupcima postoje u nekim, ali ne u svim državama članicama. Izvansudski postupci vrlo su heterogeni u državama članicama, različiti su pristupi, područja primjene i učinkovitost, što nepovoljno utječe na jednakost uvjeta za banke i poslovne dužnike.
|
Što se nastoji postići ovom inicijativom?
|
Ova je inicijativa dio opsežnijeg paketa mjera za rješavanje problema loših kredita, a cilj joj je: i. osigurati da banke u svim državama članicama imaju na raspolaganju postupke izvansudske naplate kolaterala i ii. povećati djelotvornost postojećih nacionalnih mehanizama s pomoću učinkovitog alata kojim osigurani vjerovnici mogu brže naplatiti veću vrijednost u slučaju neispunjenja obveza poslovnih dužnika. To će koristiti bankama jer će spriječiti buduće nagomilavanje visokih razina loših kredita u njihovim bilancama. Budući da povećava kapacitet banaka za brzu naplatu vrijednosti na usklađen način u svim državama članicama, ova bi inicijativa trebala omogućiti bankama da odobravaju više kredita poduzećima, posebno MSP-ovima. Minimalnim skupom usklađenih obilježja izvansudskih postupaka osigurali bi se jednaki uvjeti poslovanja za banke u svim državama članicama, uključujući dostupnost veće količine prekograničnih kredita. Naposljetku, budući da se trećim stranama kao ulagateljima omogućuje da iskoriste i postupak izvansudske naplate u slučaju prodaje portfelja loših kredita, to će pozitivno utjecati na sekundarno tržište loših kredita. Olakšalo bi se utvrđivanje cijena, provođenje transakcija i veća likvidnost na tržištima kredita za paneuropske ulagatelje koji će moći poslovati pod sličnim uvjetima u cijelom EU-u iskorištavanjem ekonomije razmjera.
|
Koja je dodana vrijednost djelovanja na razini EU-a?
|
Bez intervencije politike neće se moći riješiti pitanje različitog kapaciteta bankarskih sustava država članica za upravljanje lošim kreditima u korist boljeg pristupa financiranju i te bi se razlike mogle dodatno povećavati. Samo će one banke koje posluju u državama članicama u kojima su na snazi brzi i učinkoviti mehanizmi izvansudske naplate imati na raspolaganju odgovarajuće alate kojima će izbjeći ponovno nagomilavanje loših kredita. Stoga će u državama članicama u kojima takvi mehanizmi ne postoje ili dobro ne funkcioniraju postojati rizik ograničenog ili skupljeg kreditiranja poslovnih subjekata, što je u nekim državama članicama posljednja financijska kriza i pokazala. Banke koje posluju preko državnih granica i dalje će se suočavati s fragmentiranim okvirima za naplatu kolaterala i morat će procjenjivati obilježja različitih pravnih sustava, uz nepotrebne troškove i prepreke prekograničnom kreditiranju na jedinstvenom tržištu. Dodana vrijednost djelovanja na razini EU-a bila bi poboljšanje jednakih uvjeta za banke i poslovne dužnike te proširenje sekundarnog tržišta za loše kredite korištenjem ekonomije razmjera. To bi koristilo cijelom EU-u jer bi se smanjili učinci prelijevanja, odnosno negativnog utjecaja problema loših kredita u jednoj državi članici na kreditiranje i gospodarstvo u drugim državama članicama zbog visoke razine međupovezanosti financijskog sustava u EU-u (a posebno u europodručju).
|
B. Rješenja
|
Koje su zakonodavne i nezakonodavne opcije politika uzete u obzir? Daje li se prednost određenoj opciji? Zašto?
|
U procjeni učinka u obzir su uzete sljedeće opcije politika (uz osnovni scenarij, odnosno bez djelovanja EU-a):
·prva opcija – neregulatorno djelovanje na temelju postojećih inicijativa međunarodnog usklađivanja postupaka izvansudske naplate kolaterala (instrument: preporuka),
·druga opcija – minimalno usklađivanje postupaka izvansudske naplate kolaterala (instrument: direktiva),
·treća opcija – stvaranje novog založnog prava EU-a zajedno s potpuno usklađenim postupkom izvansudske naplate (instrument: uredba).
Nakon ocjenjivanja i razmatranja učinaka utvrđeno je da se prednost daje drugoj opciji jer se njome postižu ciljevi politike i istodobno ostvaruje najveći mogući omjer koristi i troškova. Drugom opcijom ujedno se postiže i pravilna ravnoteža između ostvarenja koherentnosti na razini EU-a i ostavljanja dovoljne fleksibilnosti državama članicama za provedbu novih pravila na način koji će najmanje utjecati na njihovo nacionalno privatno (građansko, trgovačko), imovinsko i javno pravo, s obzirom na višestruke međuveze s privatnim i javnim pravom država članica. Zbog toga se od triju razmatranih opcija druga opcija smatra najproporcionalnijom.
|
Tko podržava koju opciju?
|
Trećoj opciji protivili su se dionici sa svih strana (uz vrlo malo iznimaka), uglavnom zato što bi uvođenje novog založnog prava EU-a bilo presloženo i previše bi utjecalo na nacionalne pravne sustave, tj. građansko pravo, prijenos vlasništva, zahtjeve za promidžbu, sustav nesolventnosti, uključujući rangiranje vjerovnika u slučaju nesolventnosti, te javno pravo.
Drugu opciju najviše su podržali subjekti iz bankarskog sektora, treće osobe u svojstvu ulagatelja i neke države članice koje vide korist od uspostave zajedničkog skupa obilježja kojim bi se uređivali postupci izvansudske naplate u cijelom EU-u. Međutim, neki su dionici izrazili određenu suzdržanost u pogledu interakcije tog mehanizma s postupcima restrukturiranja i postupcima u slučaju nesolventnosti (npr. obustava mehanizma tijekom postupaka restrukturiranja/postupaka u slučaju nesolventnosti) koja bi mogla utjecati na njegovu privlačnost i učinkovitost. Poslovna udruženja isto su tako djelomično podržala tu mogućnost s obzirom na očekivano smanjenje troškova zaduživanja, posebno za MSP-ove. Poslovna udruženja, kao i neke države članice, vjeruju da bi novi okvir imao veću dodanu vrijednost u onim državama članicama u kojima takav sustav ne postoji ili je neučinkovit. Naposljetku, stručna skupina smatra drugu opciju najmanje nametljivom, ali i onom kojom se istodobno postiže razumna razina usklađenosti u cijelom EU-u.
Prvu su opciju donekle podržala poslovna udruženja i neke države članice jer bi ona omogućila ciljani pristup poticanju država članica u kojima ne postoje postupci izvansudske naplate da uvedu takve postupke i izbjegle bi se smetnje u državama članicama u kojima takvi sustavi postoje. Međutim, nekoliko je dionika navelo tu opciju kao mogući budući pravac djelovanja.
|
C. Učinci opcije kojoj se daje prednost
|
Koje su koristi opcije kojoj se daje prednost (ako takve opcije nema, navesti koristi glavnih opcija)?
|
Primarna je funkcija instrumenta osiguranja/kolaterala smanjenje rizika od gubitaka za davatelja kredita s obzirom na podmirenje duga, tj. dužnikovu otplatu kredita. Stupanj do kojeg propisi o osiguranim transakcijama mogu poslužiti kao sredstvo za smanjenje rizika uglavnom ovisi o pravnoj učinkovitosti založnog prava na temelju nacionalnog prava i vrijednosti kolaterala u trenutku naplate. Očekuje se da će se drugom opcijom povećati učinkovitost izvansudskih mehanizama naplate kolaterala u cijelom EU-u poboljšanjem obaju aspekata te smanjenjem rizika od gubitaka za vjerovnika. Iz položaja vjerovnika to je jasna prednost: očekuje se da će se u okviru druge opcije stope naplate u EU-u povećati u prosjeku na 78 % sa sadašnje procijenjene razine od 68 % (prema podacima Svjetske banke – „Doing Business”). U zamišljenoj budućoj recesiji uz hipotetski bruto iznos novih loših kredita od 463 milijarde EUR to bi značilo veći iznos naplate od 8 milijardi EUR, tj. 2,3 % u usporedbi s osnovnim scenarijem. Poboljšanje učinkovitosti izvansudskih mehanizama naplate kolaterala u EU-u bilo bi višestruko ekonomski korisno i za dužnika, posebno zbog veće ponude kredita i boljih uvjeta za određivanje cijene kreditiranja. Prema konzervativnoj procjeni, smanjili bi se troškovi zaduživanja za poduzeća jer bi se kamatne stope smanjile za 10 baznih bodova, odnosno dugoročno bi godišnja ušteda za dužnike iznosila više od 500 milijuna EUR.
|
Koliki su troškovi opcije kojoj se daje prednost (ako takve opcije nema, navesti troškove glavnih opcija)?
|
Budući da se opcijom kojoj se daje prednost utvrđuje okvir za postupke izvansudske naplate, troškove tih postupaka uglavnom bi snosile banke/osigurani vjerovnici i poduzeća, a ne porezni obveznici kao u slučaju sudske naplate kolaterala. Ne očekuju se znatni troškovi za fizičke osobe. Nadležna tijela koja nadziru banke snosit će određene troškove u vezi s predviđenim informacijama koje banke prikupljaju o broju osiguranih kredita koji se naplaćuju izvansudskim putem.
|
Kakav će biti učinak na poduzeća, MSP-ove i mikropoduzeća?
|
MSP-ovi u svojem poslovanju ovise o financiranju banaka više od trgovačkih društava jer se trgovačka društva mogu lakše sama financirati na javnim tržištima kapitala izdavanjem obveznica ili povećanjem financiranja vlasničkim kapitalom. Budući da banke s djelotvornim i ubrzanim načinom naplate svojeg kolaterala mogu za svoje aktivnosti kreditiranja očekivati manju vjerojatnost neispunjenja obveza (jer se smanjuje moralni hazard dužnika) i manje gubitke u slučaju neispunjenja obveza (jer se vrijednost kolaterala neće smanjiti zbog dugotrajnosti sudskih postupaka), one bi smanjile svoje kamatne stope. Štoviše, povećanje stope naplate za 10 postotnih bodova u prosjeku je povezano s manjim troškovima kreditiranja za 10 do 18 baznih bodova (s tim da je taj učinak na određivanje cijena za oko 40 % snažniji za male dužnike). Osim toga, s obzirom na ranije objašnjeno smanjenje rizika (posebno manje gubitke u slučaju neispunjenja obveza), očekuje se da bi se za veći broj projekata za koje se prije nisu mogla pronaći financijska sredstva sada mogli dobiti bankovni krediti. Stoga se očekuje da će se povećati i osigurano kreditiranje te ukupna ponuda financijskih sredstava za one MSP-ove koji imaju imovinu koju mogu položiti kao kolateral.
|
Hoće li biti znatnih učinaka na nacionalne proračune i uprave?
|
Ne očekuju se znatni učinci na nacionalne proračune i uprave. Štoviše, zahvaljujući izvansudskim mehanizmima smanjit će se administrativni troškovi javnih tijela jer bi troškove intervencije svih javnih tijela u postupku naplate, kao što su bilježnik ili sudski izvršitelj, snosile strane u postupku. Osim toga, povećanjem primjene izvansudskih mehanizama (kada njihova primjena nije osporena) smanjit će se broj predmeta u kojima je potrebna intervencija sudova, čime će se rasteretiti njihovi kapaciteti.
|
Hoće li biti drugih znatnih učinaka?
|
S obzirom na moguće negativne socijalne učinke u slučaju preopsežne primjene postupka ubrzane izvansudske naplate kolaterala i radi zaštite određene kategorije davatelja kolaterala, npr. potrošača, područje primjene ograničit će se na poslovne financijske transakcije (tj. kredite između banaka i društava i poduzetnika). Potrošači će biti isključeni iz područja primjene zbog mogućih negativnih učinaka na njihovo imovinsko stanje i stečevinu. Čak će se i za poslovne dužnike iz područja primjene isključiti glavno mjesto stanovanja dužnika.
Osim toga, očekuje se da će druga opcija općenito pozitivno utjecati na zapošljavanje i poduzetništvo jer će društvima i poduzetnicima olakšati pristup financiranju. Međutim, u određenim slučajevima (na primjer kada je kolateral osnovno sredstvo poslovanja) izvansudska naplata mogla bi dovesti do toga da to društvo / taj poduzetnik ne može nastaviti obavljati svoju djelatnost, što bi moglo dovesti do toga da društvo/poduzetnik mora otpuštati radnike. Činjenica da društvo ili poduzetnik u bilo kojem trenutku mogu zatražiti od suda pokretanje postupka restrukturiranja znači da će se zaposlenicima predmetnog društva/poduzetnika osigurati sva prava i instrumenti zaštite koji su u tim postupcima radnicima dostupni. Odabrana opcija neće utjecati na prava radnika u skladu s postojećim zakonodavstvom.
|
D. Daljnje mjere
|
Kad će se politika preispitati?
|
Komisija provodi evaluaciju ove inicijative pet godina nakon datuma početka primjene direktive. Cilj je evaluacije procijeniti, među ostalim, djelotvornost i učinkovitost mjere u smislu ostvarivanja ciljeva predstavljenih u ovoj procjeni učinaka i odlučiti o tome jesu li potrebne nove mjere ili izmjene.
|