Bruxelles, 7.12.2018.

COM(2018) 817 final

2018/0414(COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni uredaba (EU) br. 1305/2013 i (EU) br. 1307/2013 u pogledu određenih pravila o izravnim plaćanjima i potpori ruralnom razvoju za 2019. i 2020.


OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

Cilj je ovog prijedloga osigurati sigurnost i kontinuitet dodjele potpore europskim poljoprivrednicima u 2019. i 2020. prilagodbom dvaju zakonodavnih akata zajedničke poljoprivredne politike (ZPP).

Kad je riječ o ruralnom razvoju, potrebne su određene izmjene Uredbe (EU) br. 1305/2013 (Uredba o ruralnom razvoju) kako bi se osigurao kontinuitet politike u završnim godinama programskog razdoblja i neometan prijelaz u sljedeće programsko razdoblje. Te se izmjene odnose na novi raspored postupnog smanjivanja radi ukidanja plaćanja područjima s prirodnim ograničenjima osim planinskih područja i upotrebu tehničke pomoći u okviru EPFRR-a na inicijativu Komisije za mjere kojima se priprema provedba budućeg ZPP-a.

Kad je riječ o izravnim plaćanjima, neke odredbe iz Uredbe (EU) br. 1307/2013 (Uredba o izravnim plaćanjima) ne obuhvaćaju kalendarsku godinu 2020. jer su rashodi za kalendarsku godinu 2020. izvršeni u financijskoj godini 2021., a to je prva godina novog višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) za razdoblje 2021.–2027. Stoga u trenutku donošenja Uredbe nije bilo moguće preuzeti obveze koje se odnose na budući VFO. Bez izmjene Uredbe (EU) br. 1307/2013 neke bi se države članice suočile s negativnim financijskim posljedicama u odnosu na izravna plaćanja u kalendarskoj godini 2020. koje bi bile veće od onih povezanih s novim VFO-om (VFO za razdoblje 2021.–2027.). Te države članice suočile bi se sa znatnim promjenama u svojim omotnicama za izravna plaćanja i ruralni razvoj, što bi imalo velik utjecaj na plaćanja poljoprivrednicima u oba stupa. Nadalje, dodaju se i drugi tehnički elementi, kojima će se olakšati provedba postojećeg zakonodavnog okvira.

Dosljednost s postojećim odredbama politike u određenom području

Predložene izmjene u skladu su s Uredbom o ruralnom razvoju i Uredbom o izravnim plaćanjima, stoga je prijedlog u skladu s postojećim odredbama ZPP-a.

Dosljednost u odnosu na druge politike Unije

Nije primjenjivo

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Članak 42. i članak 43. stavak 2. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU).

Supsidijarnost (za neisključivu nadležnost)

UFEU-om predviđa se da je nadležnost za poljoprivredu podijeljena između Unije i država članica. Unija izvršava svoju nadležnost donošenjem raznih zakonodavnih akata, čime utvrđuje i provodi zajedničku poljoprivrednu politiku EU-a kako je predviđeno člancima od 38. do 44. Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Uredbama (EU) br. 1305/2013 i (EU) br. 1307/2013 uspostavlja se sustav za potporu ruralnom razvoju i za izravna plaćanja poljoprivrednicima. U skladu s člankom 39. UFEU-a cilj je ZPP-a osigurati, među ostalim, primjeren životni standard poljoprivrednika te je predložena inicijativa sukladna s tim ciljem. U skladu s tim, ZPP-om se iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP) financiraju izravna plaćanja, koja se na razini Unije uređuju Uredbom (EU) br. 1307/2013. Potpora ruralnom razvoju sastavni je dio ZPP-a i doprinosi ciljevima ZPP-a kako su utvrđeni Ugovorom o funkcioniranju Europske unije. Dodana vrijednost prijedloga jest osiguravanje sigurnosti i stabilnosti izravne potpore dohotku za europske poljoprivrednike u 2020. i potpore ruralnom razvoju u završnim godinama tekućeg programskog razdoblja. Ti se ciljevi mogu postići samo ako suzakonodavci EU-a izmijene uredbe (EU) br. 1305/2013 i (EU) br. 1307/2013.

Proporcionalnost

Prijedlog ne obuhvaća razvoj novih politika u usporedbi sa zakonodavnim aktima koji se njime mijenjaju. Prijedlogom se postojeće uredbe izmjenjuju samo u onoj mjeri u kojoj je to potrebno za postizanje prethodno navedenih ciljeva.

Odabir instrumenta

S obzirom na to da su izvorni zakonodavni akti uredbe Europskog parlamenta i Vijeća, izmjene se također moraju uvesti kao uredba Europskog parlamenta i Vijeća u okviru redovnog zakonodavnog postupka.

3.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENE UČINAKA

Prijedlogom se odstupa od standardne prakse kako je utvrđena u smjernicama za bolju regulativu i pratećem paketu instrumenata. Odstupanje od standardne prakse nužno je iz sljedećih razloga:

– područje primjene prijedloga izrazito je tehničke prirode;

– inicijativa je ograničena na završne godine tekućeg programskog razdoblja;

– njome se ne uvode nove političke obveze.

Stoga procjena učinka, javno savjetovanje i plan nisu primjereni za ovaj prijedlog. S obzirom na to da predmetno zakonodavstvo treba biti na snazi u 2019., njegovo je donošenje od strane suzakonodavaca hitno.

Ex post evaluacija/provjera primjerenosti postojećeg zakonodavstva

Nije primjenjivo

Savjetovanja s dionicima

Nije primjenjivo

Prikupljanje i primjena stručnih znanja

Nije primjenjivo

Procjena učinka

Nije primjenjivo

Primjerenost propisa i pojednostavljivanje

Nije primjenjivo

Temeljna prava

U ovom Prijedlogu poštuju se temeljna prava i načela, posebno priznata Poveljom Europske unije o temeljnim pravima.

4.UTJECAJ NA PRORAČUN

Predložena mogućnost da države članice nastave sa sadašnjom fleksibilnošću između izravnih plaćanja i ruralnog razvoja u kalendarskoj godini 2020. (financijska godina 2021.) i prijenosom predviđenog rezultata smanjenja izravnih plaćanja na ruralni razvoj u toj godini može, ovisno o odlukama država članica, utjecati na raspodjelu sredstava između izravnih plaćanja i ruralnog razvoja. Međutim, svaki će takav prijenos biti neutralan u smislu ukupnih proračunskih obveza.

Dodatne pojedinosti o financijskom utjecaju ovog Prijedloga navedene su u financijskom izvještaju koji je priložen prijedlogu.

5.OSTALI DIJELOVI

Planovi provedbe i mehanizmi praćenja, evaluacije i izvješćivanja

Nije primjenjivo

Dokumenti s obrazloženjima (za direktive)

Nije primjenjivo

Detaljno obrazloženje posebnih odredbi prijedloga

·Ruralni razvoj

Prijedlogom se državama članicama omogućuje da izmijene raspored postupnog smanjivanja plaćanja za područja koja su primila takva plaćanja u prethodnom programskom razdoblju, dok u tekućem razdoblju više nisu klasificirana kao područja s prirodnim ograničenjima osim planinskih područja u skladu s člankom 31. stavkom 5. Uredbe o ruralnom razvoju. Ta se izmjena temelji na činjenici da je Uredbom (EU) 2017/2393 rok za novo razgraničenje tih područja produljen do 2019., čime se podrazumijeva kraće razdoblje prilagodbe krajem tekućeg programskog razdoblja za poljoprivrednike koji više nemaju pravo na ta plaćanja. Tom bi se izmjenom omogućio izračun prijelaznih plaćanja za 2019. i 2020. na temelju razina plaćanja u razdoblju 2014.–2020. Nadalje, postupno smanjivanje prijelaznih plaćanja manje je izraženo jer ga utvrđuju države članice na način da konačna razina iznosi polovinu početne razine.

Prijedlogom se proširuje upotreba tehničke pomoći na inicijativu Komisije koju financira Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (EPFRR) na mjere povezane s pripremom budućeg ZPP-a. Prijedlog se odnosi samo na područje primjene tehničke pomoći, dok se financijska potpora ne mijenja.

·Fleksibilnost između stupova u 2020. i prijenos rezultata smanjenja izravnih plaćanja u ruralni razvoj

Prijedlog uključuje odredbe o mogućnosti da države članice prenose sredstva između stupova u kalendarskoj godini 2020. (koja odgovara financijskoj godini 2021.). Za razdoblje 2015.–2019. države članice imale su mogućnost prijenosa sredstava iz izravnih plaćanja u ruralni razvoj i obrnuto. Kad je riječ o kalendarskoj godini 2020./financijskoj godini 2021, takva fleksibilnost nije predviđena u važećim pravilima. Taj je financijski mehanizam važan kako bi se državama članicama osigurala fleksibilnost u upravljanju financijskim omotnicama i kako bi se optimizirala upotreba raspoloživih sredstava. Taj se mehanizam kroz iskustvo pokazao kao učinkovit alat za države članice, stoga neke države članice prenose znatan iznos sredstava između dva stupa. Nepostojanje fleksibilnosti između stupova u kalendarskoj godini 2020./financijskoj godini 2021. vjerojatno bi uzrokovalo velike financijske poremećaje za poljoprivrednike u nekim državama članicama jer bi učinak na njihove omotnice mogao biti značajan. U skladu s tim, u prijedlogu se poziva na to da prijenos između stupova i dalje bude moguć u kalendarskoj godini 2020. pod uvjetima koji su trenutačno na snazi te da se predviđeni rezultat smanjenja i dalje prenosi s izravnih plaćanja na ruralni razvoj.

2018/0414 (COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni uredaba (EU) br. 1305/2013 i (EU) br. 1307/2013 u pogledu određenih pravila o izravnim plaćanjima i potpori ruralnom razvoju za 2019. i 2020.

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 42. i članak 43. stavak 2.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

uzimajući u obzir mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora 1 ,

u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom,

budući da:

(1)Uredba (EU) br. 1305/2013 Europskog parlamenta i Vijeća 2 postojeći je pravni okvir za potporu ruralnom razvoju. Njome se predviđa potpora područjima s prirodnim ograničenjima osim planinskih područja. Uzimajući u obzir produljenje do 2019. roka za novo razgraničenje područja s prirodnim ograničenjima osim planinskih područja putem Uredbe (EU) 2017/2393 Europskog parlamenta i Vijeća 3 i kraćeg razdoblja prilagodbe za poljoprivrednike koji više neće imati pravo na plaćanja, postupno smanjena prijelazna plaćanja koja se počinju isplaćivati tek 2019. trebala bi započeti na razini od najviše 80 % prosječnih plaćanja određenih u programskom razdoblju 2014.–2020. Razinu plaćanja trebalo bi utvrditi na način da konačna razina u 2020. iznosi polovinu početne razine.

(2)Kako bi se državama članicama i dionicima pružila pomoć za pravovremenu pripremu buduće zajedničke poljoprivredne politike (ZPP) i kako bi se osigurao neometan prijelaz u sljedeće programsko razdoblje, trebalo bi pojasniti da je moguće financirati aktivnosti povezane s pripremom budućeg ZPP-a u okviru tehničke pomoći na inicijativu Komisije.

(3)Uredba (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća 4 postojeći je pravni okvir za izravna plaćanja. Iako se većina njezinih odredaba može primjenjivati sve dok je ta Uredba na snazi, u drugim se odredbama izričito upućuje na kalendarske godine od 2015. do 2019., koje su obuhvaćene višegodišnjim financijskim okvirom za razdoblje 2014.–2020. Kad je riječ o nekim drugim odredbama, njihova primjenjivost nakon kalendarske godine 2019. nije izričito predviđena. Komisija je u lipnju 2018. podnijela prijedlog nove Uredbe kojom se želi zamijeniti Uredba (EU) br. 1307/2013, ali tek od 1. siječnja 2021. Stoga je primjereno nastaviti s određenim tehničkim prilagodbama Uredbe (EU) br. 1307/2013 kako bi se omogućila njezina nesmetana primjena u kalendarskoj godini 2020.

(4)Obveza smanjenja iznosa izravnih plaćanja koja se trebaju dodijeliti poljoprivredniku za određenu kalendarsku godinu za dio iznosa koji premašuje 150 000 EUR iz članka 11. Uredbe (EU) br. 1307/2013 i dalje se primjenjuje sve dok je ta Uredba na snazi. Međutim, trenutačno se tim člankom propisuje samo obveza obavješćivanja za države članice o njihovim odlukama i predviđenom rezultatu tog smanjenja za godine od 2015. do 2019. Kako bi se osiguralo da se postojeći sustav nastavi, trebalo bi utvrditi da države članice moraju priopćiti i odluke koje se odnose na 2020. te predviđeni rezultat smanjenja za tu godinu.

(5)Fleksibilnost između stupova mogućnost je prijenosa sredstava između izravnih plaćanja i ruralnog razvoja. Na temelju važećeg članka 14. Uredbe (EU) br. 1307/2013 države članice mogu iskoristiti tu fleksibilnost za kalendarske godine od 2014. do 2019. Kako bi se osiguralo da države članice mogu zadržati vlastitu strategiju, fleksibilnost između stupova trebala bi biti dostupna i za kalendarsku godinu 2020., koja odgovara financijskoj godini 2021.

(6)Zbog izmjene članka 14. Uredbe (EU) br. 1307/2013 u odnosu na kalendarsku godinu 2020. primjereno je prilagoditi upućivanja na taj članak u okviru obveze država članica da linearno smanjuju ili povećavaju vrijednost prava na plaćanje zbog fluktuacija godišnje nacionalne gornje granice koje proizlaze iz obavijesti država članica o primjeni fleksibilnosti između stupova.

(7)Stoga bi uredbe (EU) br. 1305/2013 i (EU) br. 1307/2013 trebalo na odgovarajući način izmijeniti.

(8)Kako bi se bez odlaganja osigurala potrebna fleksibilnost državama članicama i kako bi se osigurao kontinuitet politike ruralnog razvoja u završnim godinama programskog razdoblja 2014.–2020., ova bi se Uredba trebala primjenjivati od 1. ožujka 2019.,

DONIJELI SU OVU UREDBU:

Članak 1.

Izmjene Uredbe (EU) br. 1305/2013

Uredba (EU) br. 1305/2013 mijenja se kako slijedi:

(1)U članku 31. stavku 5. dodaje se sljedeći drugi podstavak:

„Odstupajući od prvog podstavka, ako se postupno smanjena plaćanja počnu isplaćivati tek u 2019., ta plaćanja započinju na razini od najviše 80 % prosječnog plaćanja određenog u programskom razdoblju 2014.–2020. Razina plaćanja utvrđuje se na način da konačna razina u 2020. iznosi polovinu početne razine.”;

(2)U članku 51. stavku 1. dodaje se sljedeći drugi podstavak:

„Iz EPFRR-a se mogu financirati aktivnosti kojima se priprema provedba ZPP-a u sljedećem programskom razdoblju.”.

Članak 2.

Izmjene Uredbe (EU) br. 1307/2013

Uredba (EU) br. 1307/2013 mijenja se kako slijedi:

(1) U članku 7. stavak 2. zamjenjuje se sljedećim:

„2. Za svaku državu članicu i za svaku kalendarsku godinu predviđeni rezultat smanjenja plaćanja iz članka 11. (koji se očituje u razlici između nacionalne gornje granice navedene u Prilogu II. kojoj se dodaje raspoloživi iznos sukladno članku 58. i neto gornje granice iz Priloga III.) postaje raspoloživ kao potpora Unije koja se financira u okviru Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR).”;

(2)U članku 11. stavku 6. dodaje se sljedeći treći podstavak:

„Za 2020. države članice obavješćuju Komisiju o odlukama donesenima u skladu s ovim člankom i o svim predviđenim rezultatima smanjenja do 31. prosinca 2019.”;

(3)Članak 14. mijenja se kako slijedi:

(a)u stavku 1. dodaje se sljedeći šesti podstavak:

„Države članice do 31. prosinca 2019. mogu odlučiti staviti na raspolaganje, kao dodatnu potporu koja se financira u okviru EPFRR-a u financijskoj godini 2021., do 15 % svojih godišnjih nacionalnih gornjih granica za kalendarsku godinu 2020. navedenih u Prilogu II. ovoj Uredbi. Posljedično, odgovarajući iznos više nije dostupan za dodjelu izravnih plaćanja. O toj se odluci obavješćuje Komisija do 31. prosinca 2019. i u njoj se navodi odabrani postotak.”;

(b)u stavku 2. dodaje se sljedeći šesti podstavak:

„Države članice do 31. prosinca 2019. mogu odlučiti staviti na raspolaganje za izravna plaćanja do 15 % ili u slučaju Bugarske, Estonije, Španjolske, Latvije, Litve, Poljske, Portugala, Rumunjske, Slovačke, Finske i Švedske do 25 % iznosa namijenjenog za potporu koja se financira iz EPFRR-a u financijskoj godini 2021. u okviru zakonodavstva Unije donesenog na temelju uredbe koju je donijelo Vijeće u skladu s člankom 312. stavkom 2. Ugovora o funkcioniranju Europske unije. Posljedično, odgovarajući iznos više nije dostupan za potporu koja se financira u okviru EPFRR-a. O toj se odluci obavješćuje Komisija do 31. prosinca 2019. i u njoj se navodi odabrani postotak.”;

(4)U članku 22. stavak 5. zamjenjuje se sljedećim:

„5. Ako se gornja granica za državu članicu koju je postavila Komisija u skladu sa stavkom 1. razlikuje od gornje granice za prethodnu godinu zbog bilo koje odluke koju je ta država članica donijela u skladu sa stavkom 3. ovog članka, člankom 14. stavkom 1. ili 2., člankom 42. stavkom 1., člankom 49. stavkom 1. drugim podstavkom, člankom 51. stavkom 1. drugim podstavkom ili člankom 53. ta država članica linearno smanjuje ili povećava vrijednost svih prava na plaćanje kako bi se osigurala sukladnost sa stavkom 4. ovog članka.”.

Članak 3.

Stupanje na snagu i primjena

Ova Uredba stupa na snagu trećeg dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Primjenjuje se od 1. ožujka 2019.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu,

Za Europski parlament    Za Vijeće

Predsjednik    Predsjednik

ZAKONODAVNI FINANCIJSKI IZVJEŠTAJ

FINANCIJSKI IZVJEŠTAJ

FS/18/CS/pl 5249450

6.15.2018.1

DATUM: 13.9.2018.

1.

NASLOV PRORAČUNA: aktualni VFO: Naslov 2, prijedlog VFO-a za razdoblje 2021.–2027.: naslov 3

Nacrt proračuna za 2019.:

05 03 Izravna plaćanja nakon primjene financijske discipline:

05 04 60 Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (EPFRR) (2014.–2020.)

ODOBRENA SREDSTVA:

u milijunima EUR

40 981,6

14 673,6

2.

NASLOV:

Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni uredaba (EU) br. 1305/2013 i (EU) br. 1307/2013 u pogledu primjene izravnih plaćanja i potpore ruralnom razvoju za 2019. i 2020.

3.

PRAVNA OSNOVA:

Članak 42. i članak 43. stavak 2. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

4.

CILJEVI:

Cilj je ovog prijedloga osigurati kontinuitet dodjele potpore europskim poljoprivrednicima u 2019. i 2020. prilagodbom dvaju zakonodavnih akata zajedničke poljoprivredne politike (ZPP): Uredbe (EU) br. 1305/2013 o ruralnom razvoju i Uredbe (EU) br. 1307/2013 o izravnim plaćanjima.

5.

FINANCIJSKI UTJECAJ

RAZDOBLJE OD 12 MJESECI


(u milijunima EUR)

TEKUĆA FINANCIJSKA GODINA

2018.

(u milijunima EUR)

SLJEDEĆA FINANCIJSKA GODINA

2019.

(u milijunima EUR)

5.0.

RASHODI

   NA TERET PRORAČUNA EU-a
(POVRATI/INTERVENCIJE)

   NACIONALNA TIJELA

   OSTALO

nije primjenjivo

nije primjenjivo

5.1.

PRIHODI

   VLASTITA SREDSTVA EU-a
(PRISTOJBE/CARINE)

   NACIONALNI

2017.

2018.

2019.

2020.

5.0.1.

PREDVIĐENI RASHODI

5.1.1.

PREDVIĐENI PRIHODI

5.2.

NAČIN IZRAČUNAVANJA:

Vidi napomene

6.0.

MOŽE LI SE PROJEKT FINANCIRATI ODOBRENIM SREDSTVIMA IZ ODGOVARAJUĆEG POGLAVLJA TEKUĆEG PRORAČUNA?

nije primjenjivo

6.1.

MOŽE LI SE PROJEKT FINANCIRATI PRIJENOSOM SREDSTAVA IZ JEDNOG POGLAVLJA TEKUĆEG PRORAČUNA U DRUGO?

nije primjenjivo

6.2.

HOĆE LI BITI POTREBAN DODATNI PRORAČUN?

NE

6.3.

HOĆE LI BITI POTREBNO UNIJETI ODOBRENA SREDSTVA U BUDUĆE PRORAČUNE?

DA (vidi napomene)

NAPOMENE:

Kad je riječ o potpori ruralnom razvoju u skladu s Uredbom (EU) br. 1305/2013 (EPFRR), prijedlog se odnosi na financijske godine 2019.–2021., dok se predložene izmjene za izravna plaćanja u skladu s Uredbom (EU) br. 1307/2013 odnose na kalendarsku godinu 2020./financijsku godinu 2021.

Prijedlog nema financijski utjecaj u smislu povećanja rashoda.

Učinak predloženih odredbi kojima se državama članicama pruža mogućnost prijenosa iznosa između dodijeljenih sredstava za izravna plaćanja u kalendarskoj godini 2020./financijskoj godini 2021. i EPFRR-a u financijskoj godini 2021. te prijenos predviđenog rezultata smanjenja izravnih plaćanja u kalendarskoj godini 2020. EPFRR-u u financijskoj godini 2021. ovisit će o provedbi u pojedinim državama članicama i stoga se trenutačno ne može kvantificirati.

Takvi će prijenosi u svakom slučaju ostati neutralni u odnosu na ukupna odobrena sredstva za preuzimanje obveza jer će se svi odbici od dodijeljenih sredstava za izravna plaćanja poravnati odgovarajućim povećanjem dodijeljenih sredstava za EPFRR i obrnuto.

Kad je riječ o odobrenim sredstvima za plaćanje, ako bi provedba tih odredbi od strane država članica dovela do neto prijenosa EPFRR-u, moglo bi doći do blagog odgađanja plaćanja s financijske godine 2021. na sljedeće godine u usporedbi sa situacijom u kojoj provedba od strane država članica podrazumijeva neto prijenos u dodijeljena sredstva za izravna plaćanja ili u kojoj preraspodjele sredstava nema.

Međutim, taj se učinak u ovoj fazi ne može kvantificirati te se u svakom slučaju očekuje da će ostati minimalan.

Primjerice, ne dovodeći u pitanje odluke država članica za kalendarsku godinu 2020./financijsku godinu 2021., fleksibilnost u financijskim godinama 2018. i 2019. podrazumijeva neto prijenose EPFRR-u u iznosu od 612 milijuna EUR odnosno 920 milijuna EUR. Prijenos predviđenog rezultata smanjenja EPFRR-u u tim istim financijskim godinama iznosi 110 milijuna EUR odnosno 111 milijuna EUR.

S obzirom na dosadašnje iskustvo i proračunske omotnice za razdoblje 2021.–2027. neto prijenos EFJP-u ne čini se vjerojatnim, ali se u ovoj fazi ne može u potpunosti isključiti. U tom slučaju, radi usklađivanja s primjenjivim gornjim granicama, diferencirani rashodi kao što su plaćanja u okviru EPFRR-a možda će imati manji prioritet.

(1)    SL C , , str. .
(2)    Uredba (EU) br. 1305/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o potpori ruralnom razvoju iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1698/2005 (SL L 347, 20.12.2013., str. 487.).
(3)    Uredba (EU) 2017/2393 Europskog parlamenta i Vijeća od 13. prosinca 2017. o izmjeni uredaba (EU) br. 1305/2013 o potpori ruralnom razvoju iz Europskoga poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR), (EU) br. 1306/2013 o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike, (EU) br. 1307/2013 o utvrđivanju pravila za izravna plaćanja poljoprivrednicima u programima potpore u okviru zajedničke poljoprivredne politike, (EU) br. 1308/2013 o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda i (EU) br. 652/2014 o utvrđivanju odredaba za upravljanje rashodima koji se odnose na prehrambeni lanac, zdravlje i dobrobit životinja te na biljno zdravstvo i biljni reprodukcijski materijal (SL L 350, 29.12.2017., str. 15.).
(4)    Uredba (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju pravila za izravna plaćanja poljoprivrednicima u programima potpore u okviru zajedničke poljoprivredne politike i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 637/2008 i Uredbe Vijeća (EZ) br. 73/2009 (SL L 347, 20.12.2013., str. 608.).