Bruxelles, 19.3.2018.

COM(2018) 138 final

Preporuka za

ODLUKU VIJEĆA

o odobravanju otvaranja pregovora o Globalnom paktu za okoliš


OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST PREPORUKE

Međunarodna skupina pravnih stručnjaka, uz podršku francuske vlade, započela je razvoj novog instrumenta kojim se nastoji dopuniti međunarodno pravo okoliša, poboljšati njegova usklađenost te olakšati provedba postojećih obveza prema tom pravu. Nacrt teksta „Globalnog pakta za okoliš” (dalje u tekstu „Pakt”) predstavljen je 24. lipnja 2017. u Parizu na Sveučilištu u Sorboni. Predsjednik Francuske Republike tom se prilikom obvezao da će projekt Pakta predstaviti Općoj skupštini Ujedinjenih naroda, što je i učinjeno 19. rujna 2017. na marginama ministarskog tjedna 72. sjednice Opće skupštine.

Glavni su ciljevi Pakta, kako je predložen, sljedeći:

·temeljna načela prava okoliša, koja su već dio općih političkih izjava, uključiti u pravno obvezujući ugovor kako bi bila izvršiva pred internim sudovima,

·glavne odredbe pravno obvezujućih konvencija koje nisu opće pretvoriti u opće,

·dodati nova načela s obzirom na nove izazove – nacrt teksta koji su pripremili pravnici uključuje, primjerice, načelo nesmanjivanja postignute zaštite i načelo otpornosti te dužnost brige za okoliš.

[Dopuniti kad se rezolucija službeno podnese i/ili donese] Nastavno na sjednicu od 19. rujna 2017. u New Yorku ad-hoc skupina država predvođena Francuskom sastavila je proceduralnu rezoluciju koju treba donijeti Opća skupština. Nacrt rezolucije objavljen je u elektroničkom obliku 20. prosinca 2017. za moguće supokroviteljstvo [i službeno predstavljen Glavnoj skupštini [unijeti datum] 2018.]. Predlagači se zalažu da se rezolucija donese u ožujku 2018. kako bi službeni pregovori o Paktu mogli započeti u proljeće 2018. Tom bi rezolucijom, koja je još uvijek predmet neslužbene rasprave u New Yorku i još nije službeno podnesena, Opća skupština:

·odlučila razviti međunarodni instrument pod imenom „Globalni pakt za okoliš” s ciljem dopunjavanja međunarodnog prava okoliša, poboljšavanja njegove usklađenosti te olakšavanja provedbe postojećih obveza prema tom pravu,

·prije održavanja međuvladine konferencije donijela odluku o osnivanju međuvladine radne skupine otvorenog tipa koja bi se sastajala u New Yorku u svrhu pregovaranja o Globalnom paktu za okoliš od 2018. do po mogućnosti 2020.,

·zatražila od predsjednika Opće skupštine da imenuje dva koordinatora za vođenje savjetovanja i pregovora radne skupine uz redovnu koordinaciju i savjetovanje sa svim državama članicama, regionalnim skupinama i svim relevantnim dionicima,

·odlučila da će se na prvom sastanku radne skupine razmotriti pitanja povezana s organizacijom rada članova skupine,

·pozvala glavnog tajnika da osigura potporu iz Programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) za rad, usluge tajništva i osiguravanje neophodnih osnovnih informacija i relevantnih dokumenata,

·pozvala UNEP da osigura potrebnu pomoć za savjetovanja s više dionika kako bi se prikupile informacije koje se odnose na glavne elemente Globalnog pakta za okoliš,

·preporučila da međuvladina radna skupina otvorenog tipa završi s radom najkasnije do 2020.

Predlagači Pakta naglasili su da se u postupku pregovora rad pravnih stručnjaka neće smatrati „preliminarnim nacrtom”.

Francuska delegacija obavijestila je Vijeće Europske unije i Europsku komisiju o ovoj inicijativi u okviru sastanaka Radne skupine za međunarodna pitanja okoliša (WPIEI-Global) od rujna 2017. nadalje.

2.REZULTATI EX POST EVALUACIJA, SAVJETOVANJA S DIONICIMA I PROCJENE UČINAKA

Budući da su poznati samo opći ciljevi ove inicijative te da postojeći nacrt Pakta koji su sastavili pravni stručnjaci nema službeni status, savjetovanje o predmetnoj inicijativi u ovom bi trenutku imalo ograničenu vrijednost. Dana 15. veljače 2018. objavljen je plan kako bi se dionicima objasnilo zašto se ova Preporuka za odluku Vijeća sastavlja i što se njome namjerava postići. Dionici su mogli slati povratne informacije tijekom četiri tjedna od objave plana. Nakon što Opća skupština službeno započne postupak, započet će savjetovanja s građanima i dionicima. Čim se novi međunarodni instrument uobliči u kontekstu radne skupine Ujedinjenih naroda upotrijebit će se sva prikladna sredstva za savjetovanje. Relevantni dionici, među ostalima, predstavnici su uprava država članica, nevladine organizacije, građani EU-a i opća javnost, a ovisno o razvoju postupka pregovora možda i drugi dionici.

Također, nije provedena procjena učinka jer točan opseg i sadržaj pregovora tek treba odrediti. Sudjelovanjem u pregovorima EU nastoji postići što veću usklađenost međunarodnog instrumenta s relevantnim pravom EU-a i ostalim međunarodnim pravom.

3.PRAVNI ELEMENTI PREPORUKE

Cilj je ove Preporuke da Vijeće ovlasti Komisiju za pregovaranje o budućem Globalnom paktu u ime EU-a. Pravna osnova na temelju koje Vijeće može odobriti otvaranje pregovora je članak 218. stavci 3. i 4. UFEU-a.

Predmet Pakta u velikoj se mjeri odnosi na politike i nadležnosti EU-a, posebno u području zaštite okoliša (članak 192. stavak 1.), te s obzirom na to da su ta pitanja uređena pravom EU-a, pregovori se ne mogu voditi bez sudjelovanja EU-a.

Pravila međunarodnog prava i prava EU-a u području zaštite okoliša trebaju ostati sukladna i stoga je potrebno djelovanje u smislu članka 216. stavka 1. UFEU-a kako bi se zaštitila cjelovitost prava EU-a.

Preporuka za

ODLUKU VIJEĆA

o odobravanju otvaranja pregovora o Globalnom paktu za okoliš

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 218. stavke 3. i 4.,

uzimajući u obzir preporuku Europske komisije,

budući da:

(1)Unija je članica niza multilateralnih sporazuma koji se odnose na okoliš te svojim unutarnjim i vanjskim politikama i zakonodavstvom pridonosi njihovoj djelotvornoj provedbi.

(2)Opća skupština Ujedinjenih naroda donijela je [planirano za ožujak 2018. – upisati točan datum] rezoluciju „Razvoj Globalnog pakta za okoliš kako bi se poboljšala provedba međunarodnog prava okoliša” [provjeriti konačan datum, dodati upućivanje] kojom se osniva [međuvladina] radna skupina u svrhu dogovaranja Globalnog pakta za okoliš (dalje u tekstu „Pakt”) i u kojoj je odlučeno da će se ta [međuvladina] radna skupina otvorenog tipa sastajati od 2018.

(3)Člankom 191. Ugovora određene su nadležnosti Unije u području okoliša. Kako bi se zaštitila cjelovitost prava Unije i osiguralo da pravila međunarodnog prava i prava Unije u području zaštite okoliša ostanu usklađena neophodno je da Unija sudjeluje u pregovorima o Paktu.

(4)Komisiju bi stoga trebalo ovlastiti da otvori pregovore u ime Unije,

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Komisiju se ovlašćuje da u ime Unije pregovara o Globalnom paktu za okoliš. 

Članak 2.

Pregovaračke smjernice utvrđene su u Prilogu.

Članak 3.

Pregovori se vode uz savjetovanje s [ime posebnog odbora upisuje Vijeće].

Članak 4.

Ova je Odluka upućena Komisiji.

Sastavljeno u Bruxellesu,

   Za Vijeće

   Predsjednik


Bruxelles,19.3.2018.

COM(2018) 138 final

PRILOG

Preporuci za ODLUKU VIJEĆA

o odobravanju otvaranja pregovora o Globalnom paktu za okoliš


PRILOG

U okviru pregovora o Globalnom paktu za okoliš (dalje u tekstu „Pakt”) Komisija nastoji osigurati:

   da se Paktom dobije znatna dodana vrijednost za postojeći korpus međunarodnog prava okoliša i olakša njegova provedba,

   da su odredbe Pakta usklađene s relevantnim pravom Unije i s relevantnim multilateralnim sporazumima u kojima je Unija stranka,

   da su metode rada [međuvladine] radne skupine otvorenog tipa takve da je Uniji omogućeno sudjelovanje u raspravama te radne skupine,

   da Pakt sadržava odgovarajuće odredbe kojima se omogućuje da Unija može postati stranka Pakta i u potpunosti sudjelovati u svim mehanizmima koji će se uspostaviti za njegovu provedbu.

Komisija osigurava da se pregovori vode uz savjetovanje s [ime posebnog odbora upisuje Vijeće]. Komisija redovito izvješćuje Vijeće o ishodu pregovora.