Strasbourg, 23.10.2018.

COM(2018) 800 final

KOMUNIKACIJA KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA EMPTY

Program rada Komisije 2019.



Ostvarenje naših obećanja i priprema za budućnost














I.Ostvarenje naših obećanja i priprema za budućnost

Sljedeći će mjeseci biti presudni za našu Europsku uniju. Idućeg svibnja Europljani će glasati na izborima za Europski parlament. Kao što je predsjednik Komisije naglasio u govoru o stanju Unije 12. rujna 2018., njihove će odluke biti odraz njihova povjerenja u sposobnost Europske unije da riješi pitanja koja nijedna od naših država članica ne može riješiti sama.

Pitanja kao što je osiguravanje da od povratka gospodarskog rasta u Europu koristi imaju svi, što znači ulaganja u radna mjesta budućnosti i iskorištavanje prilika koje nudi prijelaz na digitalno i niskougljično gospodarstvo. Pitanja povezana s migracijama koja će nas, čak i budu li u znatno manjem opsegu nego kriznih 2015. i 2016., pratiti još neko vrijeme i koje traže održiva europska rješenja. Pitanja koja su se nametnula zbog terorističkih i računalnih napada te, sve češće, kampanja dezinformiranja što ugrožavaju naša demokratska društva, vrijednosti i sigurnost. Pitanja koja proizlaze iz sve nestabilnije situacije u svijetu u kojem demografske promjene, borba za resurse i klimatske promjene zahtijevaju zajednički pomak prema održivosti, dok istodobno neki dovode u pitanje svoju predanost institucijama i pravilima zaslužnima za izgradnju boljeg svijeta tijekom proteklih pola stoljeća.

Europa mora pokazati, više nego ikad prije, da je naša Unija ujedinjena, snažna i demokratska te da samo zajedno možemo riješiti ta pitanja i tako zaštititi, osnažiti i obraniti naše građane.

Od početka mandata u ovoj smo se Komisiji u godišnjim programima rada bavili najtežim pitanjima koja smatramo rješivima europskim djelovanjem. Zaključno s inicijativama koje smo predstavili uz zadnji govor o stanju Unije iznijeli smo sve zakonodavne prijedloge potrebne da se ostvari pozitivna promjena u svih deset prioriteta Europske komisije za razdoblje 2014.–2019. O polovini tih prijedloga već smo postigli dogovor s Europskim parlamentom i Vijećem, a za još dvadeset posto zakonodavni je postupak u poodmakloj fazi. Sad je najvažnije preostale prijedloge, što obuhvaća i sve prioritetne prijedloge iz zajedničkih izjava, prenijeti u zakonodavstvo i učinovito ih provoditi. Dijalog koji je Komisija vodila s Europskim parlamentom i Vijećem pripremajući ovaj program rada potvrdio je da postoji zajednička želja da se taj zamah održi i dodatno pojača. Ovo je trenutak da pokažemo da zajedno možemo do rezultata.

Kako bi postojeće zadaće ostale u prvom planu, Komisija u ovogodišnjem programu rada iznosi samo nekoliko novih inicijativa, nužnih, uz one predstavljene uz govor o stanju Unije, da ostvarimo sve rezultate u deset prioritetnih područja. Posvećene su neriješenim pitanjima koja zahtijevaju zajedničko i odlučno djelovanje: dovršetku rada u području migracija; jačanju ekonomske i monetarne unije; ublažavanju sve većih napetosti u svjetskom trgovinskom sustavu; suočavanju s kontinuiranim pritiscima na vladavinu prava u pojedinim državama članicama; postizanju sporazuma s Ujedinjenom Kraljevinom o njezinu povlačenju iz Unije. Komisija će se posvetiti i provedbi donesenog zakonodavstva te ocjenjivanju postojeće pravne stečevine radi pripreme za budućnost, pa predlažemo povlačenje ili stavljanje izvan snage niza zastarjelih prijedloga i propisa.

Naposljetku, u ovom se programu rada nastavlja s provedbom Plana za Sibiu, koji je dobio snažnu podršku u Europskom parlamentu i uvršten je u program čelnika. Na Dan Europe 9. svibnja 2019., šest tjedana nakon Brexita i dva tjedna prije europskih izbora, u Sibiuu će se održati sastanak na vrhu. To je ključan događaj koji će odrediti budućnost EU-a s 27 država članica do 2025. Zato je važno da se prije njega postigne politički dogovor o prijedlogu Komisije za budući jednostavniji i fleksibilan proračunski okvir. Povrh toga, Komisija će za pripremu sastanka na vrhu tijekom idućih mjeseci izraditi niz priloga na temu budućnosti na temelju kojih će čelnici EU-a moći graditi novo povjerenje u budućnost naše Unije 27 država.

II.Ostvarenje deset prioriteta Junckerove Komisije prije izbora za Europski parlament    

Novi poticaj zapošljavanju, rastu i ulaganjima

Europsko gospodarstvo ostvaruje dobre rezultate. Rast je 2017. dosegnuo desetogodišnji vrhunac. Zaposlenost i ulaganja ponovno su na razinama prije krize, a stanje javnih financija znatno se poboljšalo. Među državama članicama, međutim, još postoje nejednakosti u ekonomskoj, socijalnoj i fiskalnoj situaciji. Budući da se stanje u svjetskom gospodarstvu mijenja, moramo iskoristiti sadašnji zamah da nastavimo podupirati politike koje nam omogućuju da iskoristimo nove prilike i pripremaju gospodarstvo za uspješno suočavanje s budućim izazovima.

To znači da treba nastaviti ulagati u reforme potrebne da Unija zadrži stabilan i održiv rast. Komisijini moderni, pravedni i uravnoteženi prijedlozi za sljedeći višegodišnji financijski okvir Unije 27 država podupirat će ostvarivanje zajedničkih ciljeva Unije u idućem desetljeću. Prijedlozi se ponajviše bave područjima za koja su se čelnici EU-a na sastancima u Bratislavi i Rimu složili da im Unija može najviše pridonijeti. Omogućit će nam da se posvetimo rješavanju gorućih pitanja kao što su nezaposlenost mladih, migracije, sigurnost, tehnološka i digitalna transformacija te prijelaz na održivije, niskougljično gospodarstvo. Sastanak na vrhu u Sibiuu trebao bi potvrditi politički dogovor o budućem proračunu. To bi pokazalo da je Unija 27 država ujedinjena, zna kamo ide i spremna je i sposobna uzeti sudbinu u svoje ruke te ostvarivati rezultate na dobrobit svojih građana.

Javni novac ima svoje mjesto u poticanju pravih ulaganja, no poslovni je sektor taj koji naposljetku stvara radna mjesta i rast. Zato moramo nastaviti učinkovito iskorištavati dostupna sredstva. Plan ulaganja za Europu, odnosno Junckerov plan, već je generirao 344 milijarde eura dodatnih ulaganja, premašiviši tako početni cilj od 315 milijardi, i očekuje se da će do 2020. stvoriti 1,4 milijuna radnih mjesta te povećati bruto domaći proizvod EU-a za 1,3 %. Junckerov plan ojačan je i proširen tako da do kraja 2020. mobilizira, procjenjuje se, 500 milijardi eura dodatnih ulaganja. Komisija će pratiti napredak i utvrditi dodatne mogućnosti poticanja ulaganja, uključujući budući program InvestEU.

Dogovor moramo postići i o preostalim prijedlozima za vođenje prelaska na kružno gospodarstvo kojim se podupiru inovacije, radna mjesta i rast te potiče održivo iskorištavanje naših oskudnih resursa. Potreban nam je brz dogovor o prijedlogu za plastiku za jednokratnu upotrebu kako bi se smanjila količina štetne plastike koja završava u našim oceanima i morima, a poduzeća dobila snažnu pobudu da smisle održive i inovativne alternative. To će potaknuti europske inovacije i europskim poduzećima dati tehnološku prednost nad svjetskim konkurentima, a to će pak pridonijeti održivom rastu i otvaranju radnih mjesta za budućnost.

Povezano jedinstveno digitalno tržište

Europljani već ostvaruju koristi od jedinstvenog digitalnog tržišta: više nema naknada za roaming, građani mogu bilo gdje u Europi pristupati filmovima, sportskim sadržajima, glazbi, videoigrama i e-knjigama na koje su pretplaćeni, a od prosinca ove godine moći će kupovati na internetu bez neopravdane diskriminacije samo zbog toga gdje žive.

Od 30 zakonodavnih inicijativa koje je Komisija pripremila za jedinstveno digitalno tržište 18 ih je doneseno u obliku propisa. Sad je ključno privesti kraju preostale prijedloge, među ostalima i one o autorskom pravu, e-privatnosti i ugovornom pravu. Važno je brzo osnovati Europski industrijski, tehnološki i istraživački stručni centar za kibersigurnost i mrežu nacionalnih koordinacijskih centara da se EU-u pomogne zadržati i razvijati tehnološke i industrijske kapacitete za kibersigurnost, nužne za zaštitu našeg digitalnog tržišta.

Nastavit ćemo s radom na perspektivnom izazovu umjetne inteligencije tako što ćemo omogućiti koordinirano djelovanje u cijeloj Europskoj uniji i pratiti razne mjere koje smo poduzeli ranije ove godine. Komisija i visoka predstavnica iznijet će i novi zajednički akcijski plan za borbu protiv snažnog širenja dezinformacija na internetu u Europi koje potkopavaju povjerenje Europljana u demokratske procese i institucije te naše neovisne i besplatne medije. To je problem koji je veoma važno riješiti prije izbora za Europski parlament iduće godine.

Dat ćemo i preporuku za format razmjene elektroničke zdravstvene evidencije. To će olakšati prekograničnu razmjena podataka o pacijentima. Koristi od toga imat će i pacijenti i pružatelji zdravstvene zaštite, a pridonijet će i medicinskom napretku digitalizacijom zdravstvenih usluga. U području javnog zdravstva predložit ćemo i sveobuhvatan okvir za endokrine disruptore.

Otporna energetska unija s naprednom klimatskom politikom

U posljednje četiri godine EU je ulagala u našu energetsku uniju kako bi pridonijela održivoj, neovisnoj i pouzdanoj opskrbi građana. Predvodili smo svjetsku borbu protiv klimatskih promjena i jedino smo veliko gospodarstvo koje je propisalo smanjenje stakleničkih plinova za najmanje 40 % do 2030. u skladu s Pariškim sporazumom.

Moramo se nastaviti zalagati da se suzakonodavci slože s preostalim prijedlozima iz paketa Čista energija za sve Europljane. Bitno je i da se slože sa zajedničkim pravilima za plinovode koji ulaze na europsko tržište plina te da finaliziraju novo zakonodavstvo o tržištima električne energije kako bi se poboljšalo funkcioniranje EU-ova unutarnjeg energetskog tržišta i povećala solidarnost među državama članicama. Potreban nam je i dogovor o Komisijinim prijedlozima iz paketa o mobilnosti Europa u pokretu radi pravodobne provedbe plana za sigurnu, čistu i povezanu mobilnost, kao i o Komisijinim prijedlozima za održivo financiranje radi mobilizacije privatnog kapitala potrebnog za potporu EU-ovu planu mjera u području klime i održivog razvoja.

Pravodobno donošenje tih mjera omogućit će da uspostavimo potporne instrumente i pravni okvir klimatske politike EU-a do 2030. Tim će se klimatskim i energetskim politikama staklenički plinovi ukupno smanjiti za otprilike 45 % do 2030., više od EU-ove obveze prema Pariškom sporazumu da do 2030. smanji emisije za najmanje 40 % u odnosu na 1990. Usto, usmjerit će nas na pravi put da do 2050. ostvarimo planirano smanjenje emisija za približno 60 %. To, međutim, nije dovoljno da bi EU pridonio postizanju temperaturnih ciljeva Pariškog sporazuma. Zadnje posebno izvješće Međuvladinog tijela za klimatske promjene nedvosmisleno potvrđuje nepovoljne učinke klimatskih promjena i na temelju toga Komisija će uoči konferencije o klimatskim promjenama u Katowicama u prosincu 2018. predložiti strategiju EU-a za dugoročno smanjenje stakleničkih plinova. Izvješćivat ćemo o stanju energetske unije te o napretku postignutom u jačanju sposobnosti Unije da bude predvodnik u sektoru baterija.

Povezanije i pravednije unutarnje tržište s jačim industrijskim temeljima

U 2018. obilježavamo 25. godišnjicu jedinstvenog tržišta. Jedinstveno tržište, koje čini petinu svjetskog gospodarstva, posebnost je i najmoćniji instrument Europe za gospodarski rast i pomaganje europskim poduzećima da napreduju, uvode inovacije i otvaraju radna mjesta. Zbog svojeg kolektivnog utjecaja de facto smo globalna referentna točka i postavljamo standarde u pitanjima kao što su zaštita podataka, veliki podaci, umjetna inteligencija i automatizacija te tako širimo svoje vrijednosti i oblikujemo svjetsko gospodarstvo.

Sad moramo ispuniti obećanje da ćemo maksimalno iskoristiti potencijal jedinstvenog tržišta u svim njegovim aspektima. Kako bi se zajamčila sigurnost proizvodâ i učvrstilo povjerenje u jedinstveno tržište, ključno je postići dogovor o prijedlozima iz paketa o robama i uslugama koji su u postupku donošenja. Moramo se još intenzivnije zalagati za dogovor o zajedničkoj konsolidiranoj osnovici poreza na dobit i o prijedlozima za pravedno i učinkovito oporezivanje digitalnoga gospodarstva tako da sva poduzeća, velika i mala, pravedno plaćaju svoj dio poreza. Vrijeme je i za dogovor o prijedlozima o pravednom i učinkovitom porezu na dodanu vrijednost, za pojednostavnjenje sustava, osobito za mala poduzeća, zaštitu sustava od prijevara i njegovu modernizaciju tako da se mogu određivati snižene stope poreza na dodanu vrijednost. Dogovor bi trebalo postići i o prijedlozima u području prava trgovačkih društava kako bismo spriječili nekolicinu da zloupotrebljavaju pravo poduzeća da djeluju i rastu izvan nacionalnih granica radi izbjegavanja poreza i ograničavanja radničkih prava. Također, trebalo bi hitno postići dogovor o zakonodavnim prijedlozima o novim pogodnostima za potrošače. Tim će se prijedlozima modernizirati i pojednostavniti zakonodavstvo u području zaštite potrošača i ojačati pojedinačna pravna zaštita primjenom udružnih tužba.

Posve funkcionalna unija tržišta kapitala s dubokim i likvidnim tržištima ključna je za financijsku stabilnost, potporu jedinstvenom tržištu i diversifikaciju izvora financiranja za europska poduzeća, uključujući mala poduzeća. Krajnji je čas za dogovor o prijedlozima o paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu, reformi infrastrukture europskog tržišta, unapređenju financijske nadzorne strukture EU-a i prijedlogu o nesolventnosti poduzeća, restrukturiranju i pružanju druge prilike. Trebalo bi postići i dogovor o drugim prijedlozima za uniju tržišta kapitala: o skupnom financiranju, pokrivenim obveznicama, olakšavanju prekogranične distribucije investicijskih fondova, poticanju uvrštavanja malih i srednjih poduzeća na tržišta kapitala te proporcionalnijim i učinkovitijim pravilima za investicijska društva. S obzirom na nedavna ozbiljna otkrića pranja novca u financijskom sektoru, iznimno je važno postići brz dogovor o prijedlozima za uspostavu strožeg nadzora radi sprečavanja pranja novca kako bi se pravila bolje nadzirala i provodila u cijelom EU-u.

Jedinstveno tržište, međutim, ne donosi konkretne koristi samo poduzećima nego je i jamstvo visokih socijalnih standarda te zaštite radnika. Na sastanku na vrhu o socijalnim pitanjima održanom prije godinu dana u Göteborgu Europski parlament, Vijeće Europske unije i Europska komisija proglasili su europski stup socijalnih prava. Komisija je na temelju toga u okviru svojih ovlasti pokrenula konkretne inicijative. Sad je nužan dogovor o uspostavi Europskog nadzornog tijela za rad i o prijedlozima za veću ravnotežu između poslovnog i privatnog života te o jasnim i predvidivim radnim uvjetima za sve, uključujući radnike s netipičnim ugovorima. Moramo se dogovoriti o preispitivanju pravila o koordinaciji sustavâ socijalne sigurnosti u državama članicama, o zaštiti radnika od kemikalija koje uzrokuju rak i o pristupu socijalnoj zaštiti. Krajnje je vrijeme i za dovršetak Europskog akta o pristupačnosti kako bi osobe s invaliditetom mogle učinkovitije iskoristiti pravo na ravnopravno i potpuno sudjelovanje u društvu i na tržištu rada.

Održavanje, provedba pravila i bolje povezivanje jedinstvenog tržišta trajna je zadaća. Moramo ukloniti preostale nedostatke i unaprijediti njegovo funkcioniranje. Stoga je od presudne važnosti postići dogovor o zakonodavnim predmetima u postupku donošenja i pravilnoj provedbi propisa u državama članicama. S obzirom na raspravu čelnika na sastanku Europskog vijeća u prosincu, Komisija će predstaviti komunikaciju o tome kako svladati preostale prepreke i što se može poduzeti da Europa iskoristi nove prilike koje nudi promjenjivo globalno okruženje.

Povezanija i pravednija ekonomska i monetarna unija

Dana 1. siječnja 2019. proslavit ćemo 20. obljetnicu naše jedinstvene valute. Eurom se svakodnevno koristi 340 milijuna Europljana u 19 država članica. Europodručje čini gotovo 85 % bruto domaćeg proizvoda Unije 27 država. Euro je izdržao najtežu financijsku krizu našeg doba i iz nje izišao jači. Sad se treba jasnije usredotočiti na stratešku ulogu koju bi trebao imati na svjetskoj sceni i učvrstiti mu temelje. U tom je smislu veoma važno dovršti uniju tržišta kapitala.

Bitno je i ostvariti obećanja koja su dio plana za jačanje ekonomske i monetarne unije, među njima i proračunske instrumente predložene u okviru idućeg višegodišnjeg financijskog okvira. To će ekonomskoj i monetarnoj uniji, ponajprije kad je riječ o europskoj stabilizacijskoj funkciji i programu potpore reformama, omogućiti veću makroekonomsku sigurnost, strukturne reforme i veću konvergentnost. Na sastanku na vrhu država europodručja u lipnju 2018., na kojem su sudjelovale sve države članice, čelnici su se sporazumjeli o dovršetku bankarske unije i to, među ostalim, stvaranjem zajedničkog zaštitnog mehanizma za jedinstveni fond za sanaciju i napredovanjem prema europskom sustavu osiguranja depozita. Složili su se i o jačanju uloge i unapređenju Europskog stabilizacijskog mehanizma kao instrumenta za upravljanje krizom. Tim zadaćama moramo dati prednost, a sad nam je potreban brz dogovor o prijedlozima za smanjenje rizika u bankarskom sektoru te paketa o smanjenju udjela loših kredita. Otporno europodručje zahtijeva otporne države članice i ojačanu gospodarsku i socijalnu konvergenciju. Imajući u vidu taj cilj, Komisija će nastaviti jačati i prilagođavati europski semestar kako bi podupirala i usmjeravala države članice do ostvarenja održivog, uključivog i dugoročnog rasta.

Trgovina: uravnotežena i napredna trgovinska politika za iskorištavanje prednosti globalizacije

Europska unija jedinstvena je po tome što, zbog svoje veličine i zajedničkih vrijednosti i ciljeva, ima trgovinske sporazume sa 69 zemalja diljem svijeta koje čine 40 % svjetskog bruto domaćeg proizvoda. Zbog rasta napetosti i nepredvidivosti u svjetskom trgovinskom poretku, međutim, moramo kontinuirano potvrđivati svoju predanost očuvanju i jačanju međunarodnog sustava koji se temelji na pravilima. Brzo sklapanje sporazuma o gospodarskom partnerstvu između EU-a i Japana, najvećeg trgovinskog sporazuma Europske unije u povijesti, bit će snažan znak te predanosti. Radit ćemo i na tome da sporazumi sa Singapurom i Vijetnamom brzo stupe na snagu te da završimo pregovore u kojima je postignut načelni sporazum (Meksiko) ili koji su već uznapredovali, kao oni s Čileom i trgovinskim blokom Mercosur. Najveći mogući napredak moramo postići i u drugim tekućim trgovinskim pregovorima, među njima i onima s Australijom i Novim Zelandom.

Europska unija može posve opravdano biti samouvjerena i odlučna u trgovinskim odnosima, no nećemo biti naivni. Važno je da se suzakonodavci brzo slože o prijedlogu provjere izravnih stranih ulaganja radi praćenja i sprečavanja stranih preuzimanja koja bi naštetila interesima EU-a. Vrijeme je i da se države članice pomaknu s mrtve točke u pogledu prijedloga o instrumentu za međunarodnu nabavu kako bismo spriječili diskriminaciju poduzeća iz EU-a na tržištima javne nabave trećih zemalja te da postignu dogovor o reformi pravila o dvojnoj namjeni tako da se trgovina nikad ne može zloupotrijebiti kao krinka za robu koja može služiti za kršenje temeljnih ljudskih prava.

Područje pravosuđa i temeljnih prava utemeljeno na uzajamnom povjerenju

Zaštita temeljnih prava i sigurnost bili su u vrhu prioriteta tijekom protekle četiri godine. Kako bismo dovršili djelotvornu sigurnosnu uniju, sad je ključno dogovoriti se o prijedlozima o prekograničnom pristupu tijela kaznenog progona elektroničkim dokazima, o stavljanju na tržište i uporabi prekursora eksploziva, o poboljšanju zaštitnih obilježja osobnih iskaznica te o olakšavanju prekograničnog pristupa tijelima kaznenog progona financijskim podacima i njihovoj upotrebi. Povrh toga, teroristima moramo još više uskratiti sredstva za djelovanje dogovorom o sprečavanju širenja terorističkih sadržaja na internetu i o proširenju mandata Ureda europskog javnog tužitelja na borbu protiv prekograničnog terorizma.

A kako bi europski informacijski sustavi za sigurnost, migracije i upravljanje granicama surađivali pametnije i učinkovitije, trebalo bi se brzo sporazumjeti o prijedlogu o interoperabilnosti tih sustava, kao i o unapređenjima, primjerice, europskog informacijskog sustava kaznene evidencije, europske baze otisaka prstiju te viznog informacijskog sustava.

Otkrića u aferama kao što su Dieselgate, Luxleaks, panamski dokumenti ili Cambridge Analytica dokazuju koliko su zviždači važni u razotkrivanju nezakonitih aktivnosti koje štete javnom interesu i dobrobiti građana. Zbog toga se moramo složiti o većoj zaštiti zviždača koji prijavljuju kršenje prava EU-a.

Moramo se usto pobrinuti da EU može učinkovitije pomagati ljudima pogođenima prirodnim katastrofama tako da postignemo dogovor o prijedlogu o mehanizmu Unije za civilnu zaštitu (rescEU).

Poštovanje vladavine prava, kao jedne od Unijinih vrijednosti, presudno je za demokraciju i za poštovanje temeljnih prava. To je i temeljno jamstvo funkcioniranja Europske unije kao unutarnjeg tržišta i područja u kojem se propisi primjenjuju ujednačeno, proračun troši pravilno te države članice i njihovi građani mogu u duhu uzajamnog povjerenja surađivati na ostvarivanju zajedničkih ciljeva. Postupak iz Ugovora za utvrđivanje jasnog rizika od ozbiljnog kršenja vrijednosti, konkretno vladavine prava, pokrenut je za dvije države članice. Zabrinutost raste i u vezi s nekim drugim državama članicama. Zbog toga se sve više uviđa da Europska unija i njezine države članice moraju činiti više za očuvanje i provedbu vladavine prava. Zato Komisija namjerava predstaviti inicijativu za daljnje jačanje okvira vladavine prava iz 2014.

Ususret novoj migracijskoj politici

Premda smo krizu prebrodili, migracijski pritisci i dalje izazivaju veliku zabrinutost europskih građana. Primjereno upravljanje migracijama pitanje je koje će biti prisutno još godinama i zahtijeva sveobuhvatan odgovor.

Nezakoniti dolasci u Europsku uniju smanjili su se za 95 % u odnosu na vrhunac u listopadu 2015. Ove se godine, međutim, pokazalo koliko je važno pozorno pratiti sve rute: na srednjosredozemnoj ruti dogodio se znatan pad, no na istočnoj i osobito zapadnoj sredozemnoj ruti zabilježen je porast. Migracijske rute i njihovi uzroci neprestano se mijenjaju i zato se moramo se pripremiti za budućnost. Glavni prioritet ostaje dogovor o uspješnom zajedničkom europskom sustavu azila utemeljenom na načelima odgovornosti i solidarnosti. Okviran ili djelomičan dogovor postignut je za pet od sedam početnih prijedloga za reformu sustava i sad bi trebalo poduzeti zadnje korake prema njihovu donošenju jer će promjene ojačati operativne sposobnosti nove europske agencije za azil, predložene uz govor o stanju Unije. Istodobno se moramo posvetiti dogovoru o preostalim dvama prijedlozima: o reformi Dublinskog sustava i o uredbi o postupcima azila.

Vjerodostojna migracijska politika znači da građani moraju biti uvjereni da učinkovito upravljamo vanjskim granicama te da možemo zaštititi potrebite i vratiti one koji to nisu. Bitno je povećati usklađenost i djelotovornost naše politike vraćanja te smanjiti motiviranost za nezakonite migracije pa je Komisija iznijela prijedloge nužne da se to postigne. Isto tako, moramo se brzo sporazumjeti o reformi Direktive o vraćanju i dati veću moć Agenciji za europsku graničnu i obalnu stražu osnivanjem stalnih snaga od 10 000 pripadnika granične straže EU-a do 2020., povećanjem njezinih ovlasti u području vraćanja te dopuštanjem njezina šireg djelovanja u partnerskim zemljama izvan EU-a.

Istodobno se, međutim, Europa mora više posvetiti zakonitoj migraciji. U budućnosti moramo biti u stanju primjereno zadovoljavati potrebe tržišta rada i rješavati nedostatak kvalificirane radne snage u interesu EU-a. Stoga je bitno postići dogovor o revidiranom sustavu plave karte EU-a jer će zbog njega visokokvalificiranim državljanima trećih zemalja biti lakše i primamljivije doći raditi u Europu i doprinositi uspjehu naših gospodarstava.

Do prosinca 2018. Komisija će objaviti komunikaciju o viznom reciprocitetu u kojoj će razmotriti trenutačno stanje i mogućnosti za napredak u vezi s nedostatkom reciprociteta sa SAD-om u području vizne politike.

Jačanje uloge EU-a u svijetu

Europa koja nastupa ujedinjeno raspolaže svim utjecajima potrebnima da bude snažan svjetski čimbenik koji nastoji ostvariti mir, održiv razvoj, sigurnost i stabilnost te pritom podupire demokraciju, štiti ljudska prava i promiče vladavinu prava.

Kako bi se pobrinula da se to ostvari, Komisija će, uz rad na postizanju dogovora o predloženim financijskim programima za jačanje uloge Europe u svijetu, nastaviti pozivati na brzo djelovanje u vezi sa svojom inicijativom za učinkovitije donošenje odluka u okviru zajedničke vanjske i sigurnosne politike EU-a. Usto, nastavit će s aktivnostima na provedbi Globalne strategije EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku, ponajprije kad je riječ o Indiji, Latinskoj Americi i srednjoj Aziji.

Poduzet će i daljnje korake u realizaciji predloženog novog Saveza Afrike i Europe za održiva ulaganja i radna mjesta. Radi toga će se Plan za vanjska ulaganja EU-a konkretizirati i provesti tako da se do 2020. ostvari njegov ambiciozan cilj da se potaknu održiva ulaganja u iznosu do 44 milijarde EUR.

Provedba naše politike susjedstva na istoku i na jugu ostat će ključni prioritet. Kad je riječ o proširenju EU-a, Komisija će objaviti godišnja izvješća o napretku postignutom u odnosu sa svim relevantnim partnerima. Povrh toga, ocijenit će zahtjev Bosne i Hercegovine da postane kandidat za članstvo te donijeti mišljenje o njemu.

Unija demokratskih promjena

U zadnje četiri godine Komisija je nastojala unaprijediti demokratske procese u Europskoj uniji tako što je, primjerice, omogućila građanima da sudjeluju u kreiranju politika, povećala transparentnost sastanaka Komisijinih donositelja odluka i predstavnika interesnih skupina, objavila pregovaračke mandate za trgovinske sporazume i ugradila načela bolje regulative u kreiranje politika. Pravila financiranja europskih političkih stranaka doživjela su važne izmjene koje će povećati transparentnost veza između europskih političkih stranaka i stranaka koje su im članice, povećati demokratsku legitimnost jer će financiranje bolje odražavati volju biračkog tijela te strožom provedbom spriječiti zloupotrebljavanje javne potrošnje.

Kako bismo zaštitili svoje demokratske vrijednosti, moramo jamčiti da će sljedeći izbori biti slobodni i pošteni, i zato se žurno mora postići dogovor o prijedlozima za bolju zaštitu naših demokratskih procesa od manipulacije iz trećih zemalja ili zbog privatnih interesa. Hitno bi se trebalo sporazumjeti i o prijedlogu da se dopusti sankcioniranje europskih političkih stranaka u slučaju kršenja pravila o zaštiti osobnih podataka radi namjernog utjecanja na rezultat europskih izbora.

Europske građanske inicijative nude građanima jedinstven i inovativan način sudjelovanja u stvaranju radnih programa na razini EU-a: izravnim zahtjevom Komisiji da poduzme mjere o pitanju koje im je bitno. Kako bi se mogao iskoristiti sav potencijal tog instrumenta i pojednostavnilo njegovo korištenje, najvažnije je postići brz dogovor o reformi uredbe kojom je uređen te tako građanima olakšati pokretanje i podupiranje novih inicijativa. Odgovorili smo i na želje građana izražene u javnim savjetovanjima, primjerice prijedlogom za ukidanje pomicanja satova dvaput na godinu.

Ova Komisija od početka mandata ističe da Unija treba biti usredotočenija na bitne stvari i da treba povećati demokratsku legitimnost Unijina djelovanja. Za to je ključno poštovanje načela supsidijarnosti i proporcionalnosti. Zajedno s ovim programom rada Komisija predstavlja komunikaciju o tome kako namjeravamo ojačati ulogu načela supsidijarnosti i proporcionalnosti u kreiranju politika EU-a, koja se temelji na opsežnim informacijama dobivenima od Radne skupine za supsidijarnost, proporcionalnost i inicijativu „Činiti manje, ali učinkovitije”. U skladu sa stajalištima te radne skupine to će se učiniti u okviru šireg programa za bolju regulativu, uključujući planirani pregled stanja. Komunikaciji su priložena godišnja izvješća o odnosima između Europske komisije i nacionalnih parlamenata te o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti.



III.Stabilna perspektiva za budućnost svih Europljana

Sastanak na vrhu u Sibiuu 9. svibnja 2019. održat će se u bitnom trenutku: šest tjedana nakon Brexita i dva tjedna prije europskih izbora. Bit će to trenutak kad će čelnici izraziti obnovljeno povjerenje u budućnost nove Unije 27 država. Komisija će procesu prije i poslije sastanka pridonijeti nizom izvješća i komunikacija s pogledom prema 2025. Već je iznijela ili će predložiti inicijative kojima se nastoji:

·ojačati međunarodni utjecaj eura u okviru globalnih nastojanja da se ojača suverenitet Europe,

·proširiti primjenu glasovanja kvalificiranom većinom i omogućiti učinkovitije odlučivanje u ključnim područjima oporezivanja i socijalnih politika, kako bi zakonodavstvo EU-a o jedinstvenom tržištu moglo pratiti društveno-ekonomske promjene, te u nekoliko ciljanih područja naših vanjskih odnosa, kako bi naša zajednička vanjska i sigurnosna politika raspolagala dobrim instrumentima za donošenje odluka,

·razmotriti daljnje djelovanje prema održivoj Europi do 2030. s obzirom na UN-ove ciljeve održivog razvoja, uključujući Pariški sporazum o klimatskim promjenama,

·stvoriti preduvjete za novi institucijski okvir za našu energetsku i klimatsku politiku iznošenjem opcija za širu primjenu glasovanja kvalificiranom većinom i moguću reformu Ugovora o Euratomu,

·dodatno ojačati okvir za vladavinu prava iz 2014.,

·ukratko opisati kako izgraditi ujedinjeniju, snažniju i demokratskiju Uniju u području komunikacije.

IV.Brexit i pripravnost za njega

Premda se intenzivno radi na postizanju sporazuma o uređenom povlačenju Ujedinjene Kraljevine iz Europske unije i okviru budućih odnosa EU-a i UK-a, određene će mjere za prilagodbu pravne stečevine EU-a zbog povlačenja biti nužne bez obzira na rezultat pregovora. Uz šest zakonodavnih akata koji su već dostavljeni suzakonodavcima Komisija će donijeti još dva zakonodavna prijedloga radi pripravnosti za Brexit: o viznom statusu državljana Ujedinjene Kraljevine nakon njezina povlačenja te o prilagodbi potrošnje primarne i konačne energije u zakonodavstvu o energetskoj učinkovitosti. Prijedlozi će se iznijeti u studenome 2018. tako da zakodavcima ostane dovoljno vremena da ih donesu prije dana povlačenja.

Komisija će do kraja 2018. predstaviti i nekoliko delegiranih i provedbenih akata potrebnih radi pripravnosti za Brexit. Nastavit će pomno pratiti stanje s obzirom na napredak pregovora i prema potrebi će predlagati dodatne mjere, vodeći pritom računa da zakonodavcima ostane dovoljno vremena za njihov dio posla.

V.Bolja regulativa te primjena i provedba prava EU-a

Ova Komisija od početka mandata intenzivno radi na boljoj regulativi i to je postalo naše obilježje. OECD je nedavno svrstao Komisiju među organizacije koje najuspješnije primjenjuju dobru regulatornu praksu. Kako bismo dodatno poduprli taj napredak, radimo pregled stanja naše politike za bolju regulativu i u proljeće ćemo izvijestiti o rezultatima i poukama koje treba izvući. Dotad ćemo se intenzivno posvetiti tome da pomoću naših instrumenata za bolju regulativu temeljito sagledamo postojeće politike i pobrinemo se da ostanu svrsishodne te da izbjegnemo nepotrebne troškove. U Prilogu II. ovom Programu rada navedene su najvažnije evaluacije i provjere primjerenosti koje ćemo učiniti, među njima i one koje se temelje na mišljenjima platforme REFIT. Platforma nastavlja s radom i očekuje se da će ubrzo donijeti nova mišljenja, a nakon toga će Komisija podrobno prikazati stanje inicijativa pokrenutih na temelju starih i novih mišljenja na internetskoj ljestvici uspješnosti programa REFIT te u drugom godišnjem pregledu opterećenja.

Svaki je propis, ma koliko bio pomno pisan i pripreman, učinkovit samo ako se pravilno provodi u praksi. Zato će Komisija pravilnoj primjeni propisa nastaviti pridavati jednaku pozornost kao i njihovoj izradi. Suradnja i komunikacija Komisije i država članica ostaju ključni za provedbu prava Unije. Nastavit ćemo voditi dijaloge s državama članicama da im pomognemo u provedbi prava EU-a. Idućih će mjeseci trebati intenzivno raditi na prenošenju i provedbi zakonodavstva koje je nedavno doneseno ili će se uskoro donijeti. Istodobno će Komisija i dalje davati prioritet teškim kršenjima prava EU-a, koja smanjuju dodanu vrijednost pravila EU-a, i na njih prema potrebi odlučno djelovati, kao nedavno u području kvalitete zraka.

VI.Zaključak

U preostalim će mjesecima ovog mandata biti presudno građanima pokazati da smo ostvarili naš program za zapošljavanje, rast, pravednost i demokratske promjene. U Programu rada Komisije za 2019. ukratko je iznijet jasan i jezgrovit plan dovršetka posla na koji smo se obvezali na početku ovog mandata. Komisija će nastaviti intenzivno surađivati s Europskim parlamentom i Vijećem kako bi se, donošenjem i provedbom svih njezinih prijedloga, taj plan ostvario. Taj zajednički europski uspjeh presudan je ako građanima želimo dokazati da Europa može pridonijeti boljitku usmjerenim i učinkovitim djelovanjem i konkretnim rezultatima, a na sastanku u Sibiuu 9. svibnja moći ćemo pokazati da Europska unija 27 država ima jasnu perspektivu za budućnost i da je učvrstila temelje za jaku, ujedinjenu i suverenu Europu.


Strasbourg, 23.10.2018.

COM(2018) 800 final

PRILOZI

KOMUNIKACIJI KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU, VIJEĆU, EUROPSKOM GOSPODARSKOM I SOCIJALNOM ODBORU I ODBORU REGIJA


Program rada Komisije 2019.
Ostvarenje naših obećanja i priprema za budućnost


Prilog I.: Nove inicijative

BR.

Cilj politike

Inicijative 1  

Novi poticaj za zapošljavanje, rast i ulaganja

1.

Poticanje ponovnog ulaganja u Europi

Komunikacija o Planu ulaganja za Europu pregled stanja i sljedeći koraci (nezakonodavna inicijativa, 4 . tromjesečje 2018.)

2.

Održiva europska budućnost

Dokument za razmatranje „Prema održivoj Europi do 2030. o daljnjem djelovanju u pogledu UN-ovih ciljeva održivog razvoja, među ostalim o Pariškom sporazumu o klimatskim promjenama” (nezakonodavna inicijativa, 4. tromjesečje 2018.)

Povezano jedinstveno digitalno tržište

3.

Dovršenje jedinstvenog digitalnog tržišta

Koordinirani plan razvoja umjetne inteligencije u Europi (nezakonodavna inicijativa, 4 2018. tromjesečje); Akcijski plan za suzbijanje dezinformiranja (nezakonodavna inicijativa, 4 tromjesečje 2018.); Preporuka Komisije za uspostavu formata razmjene elektroničke zdravstvene evidencije (nezakonodavna inicijativa, 1. tromjesečje 2019.)

Otporna energetska unija s naprednom klimatskom politikom

4.

Provedba Pariškog sporazuma

Strategija za dugoročno smanjenje emisije stakleničkih plinova u EU-u u skladu s Pariškim sporazumom (prije konferencije o klimatskim promjenama u Katowicama od 3. do 14. prosinca) (nezakonodavna inicijativa, 4. tromjesečje 2018.)

5.

Dovršetak energetske unije

4. izvješće o stanju energetske unije (nezakonodavna inicijativa, 1. tromjesečje 2019.); Izvješće o strateškom akcijskom planu o baterijama (nezakonodavna inicijativa, 1. tromjesečje 2019.)

6.

Budućnost energetske i klimatske politike

Ususret novom institucijskom okviru za našu energetsku i klimatsku politiku do 2025.: opcije za proširenu primjenu glasovanja kvalificiranom većinom i moguću reformu Ugovora o Euratomu (nezakonodavna inicijativa, 1. tromjesečje 2019.)

7.

Ciljevi povećanja energetske učinkovitosti – pripreme za Brexit

Prijedlog za prilagodbu upućivanja na ciljeve energetske učinkovitosti EU-a (izražene u apsolutnim vrijednostima) za 2030. EU-a 27 . (Zakonodavna inicijativa, članak 194. UFEU-a, 4. tromjesečje 2018.) (pripravnost za Brexit)

Povezanije i pravednije unutarnje tržište s jačim industrijskim temeljima

8.

Pravedno i jedinstveno tržište spremno za buduće izazove

Komunikacija „Ususret potpuno funkcionalnom tržištu u globalnom okruženju koje se brzo mijenja”: uklanjanje prepreka i iskorištavanje novih mogućnosti za dobrobit građana i poduzeća (nezakonodavna inicijativa, 4. tromjesečje 2018.)

9.

Zaštita zdravlja

Komunikacija o sveobuhvatnom okviru Europske unije o endokrinim disruptorima (nezakonodavna inicijativa, 4. tromjesečje 2018.)

10.

Učinkovitija izrada zakonodavstva o jedinstvenom tržištu

Učinkovitija izrada zakonodavstva u području oporezivanja: utvrđivanje područja za prelazak na kvalificiranu većinu glasova (nezakonodavna inicijativa, 1. tromjesečje 2019.); Učinkovitija izrada zakonodavstva u području socijalne politike: utvrđivanje područja za primjenu glasovanja kvalificiranom većinom (nezakonodavna inicijativa, 1. tromjesečje 2019.)



Povezanija i pravednija ekonomska i monetarna unija

11.

Jačanje međunarodnog utjecaja eura

Komunikacija o jačanju međunarodnog utjecaja eura (nezakonodavna inicijativa, 4. tromjesečje 2018.)

Područje pravosuđa i temeljnih prava utemeljeno na uzajamnom povjerenju

12.

Vladavina prava

Daljnje jačanje okvira vladavine prava iz 2014. (nezakonodavna inicijativa, 1. tromjesečje 2019.)

Put prema novoj migracijskoj politici

13.

Provedba zajedničke vizne politike

Komunikacija o viznom reciprocitetu (nezakonodavna inicijativa, 4. tromjesečje 2018.) 

14.

Vizna politika – priprema za Brexit

Prijedlog o stavljanju Ujedinjene Kraljevine na popis trećih zemalja kojima je potrebna viza ili na popis zemalja za koje se viza ne zahtijeva (zakonodavna inicijativa, članak 77. stavak 2. UFEU-a, 4. tromjesečje 2018.) (pripravnost za Brexit)

Unija demokratskih promjena

15.

Komunikacija u Europi

Komunikacija o izgradnji ujedinjenije, snažnije i demokratskije Unije u području komunikacije (nezakonodavna inicijativa, 2. tromjesečje 2019.)

Prilog II.: Inicijative u okviru REFIT-a 2

BR.

Naslov

Opis

Novi poticaj za zapošljavanje, rast i ulaganja 

1.

Provjera primjerenosti Okvirnih direktiva o vodama i poplavama, zajedno s evaluacijom Direktive o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda

Okvirna direktiva o vodama 2000/60/EZ najcjelovitiji je instrument vodne politike EU-a, a njegov je glavni cilj zaštita i poboljšanje vodnih resursa EU-a radi postizanja dobrog stanja. Provjerom primjerenosti ocijenit će se ta direktiva i dvije direktive izravno povezane s njom (Direktiva 2006/118 o podzemnim vodama i 2008/105 o standardima kvalitete okoliša ) te Direktiva o poplavama (2007/60), koja je potaknula uvođenje pristupa za upravljanje rizikom od poplava u cijelom EU-u. Direktiva o pročišćavanju komunalnih otpadnih voda (91/271) usko je povezana s Okvirnom direktivom o vodama jer je od ključne važnosti za postizanje njezinih ciljeva.

2.

Provjera primjerenosti direktiva o kvaliteti zraka

To će se provjerom primjerenosti, od 2019., procijeniti uspješnost direktiva EU-a o kvaliteti zraka (2008/50 i 2004/107). U tim se direktivama utvrđuju norme i zahtjevi na razini EU-a u pogledu kvalitete zraka kako bi se osiguralo da države članice na odgovarajući, usklađen i usporediv način prate i/ili procjenjuju kvalitetu zraka na svojem državnom području.

3.

Evaluacija Uredbe o pošiljkama otpada.

Evaluacijom Uredbe 1013/2006 ocijenit će se svi aspekti povezani s njezinom provedbom, uključujući pitanje nezakonite trgovine otpadnim proizvodima, te daljnje djelovanje na temelju  mišljenja platforme REFIT IX.3.a-c , od 19. ožujka 2018. u kojem smatraju da bi na „zeleni popis” trebalo unijeti više vrsta otpada i ističu teškoće koje poduzeća imaju zbog obvezne registracije te naglašava izazov za poduzeća, odnosno obveznu registraciju prijevoznika otpada u svim državama članicama.

Povezanije i pravednije unutarnje tržište s jačim industrijskim temeljima

4.

Evaluacija Direktive o pravnoj zaštiti dizajna i Uredbe o dizajnu Zajednice.

Evaluacijom Direktive 98/71 i Uredbe 6/2002 detaljno će se ocijeniti funkcioniranje sustava za zaštitu dizajna u Europskoj uniji, na razini Unije i na nacionalnoj razini, a posebno s obzirom na nedavnu reviziju žigova EU-a, razvoj novih tehnologija kao što je 3D tisak i tržište rezervnih dijelova.

5.

Evaluacija Uredbe o građevnim proizvodima

Evaluacija Uredbe 305/2011 povezana je s  mišljenjem platforme REFIT XII.8.b   od 7. lipnja 2017. u kojem se Komisija poziva na preispitivanje obveze čuvanja izjave o svojstvima 10 godina, s obzirom na razlikovanje trgovaca koji prodaju poduzećima i/ili potrošačima te na mišljenja platforme REFIT XII.8.c doneseno 23. studenoga 2017. i XII.8.a doneseno 27. i 28. lipnja 2016.

6.

Evaluacija maksimalnih razina ostataka za pesticide i odobrenje sredstava za zaštitu bilja.

U okviru te evaluacije sagledat će se postupak odobravanja, konkretno dvojni sustav odobrenja aktivne tvari na razini EU-a i sredstva za zaštitu bilja na nacionalnoj razini te kašnjenje na tržištu; uzajamno priznavanje na nacionalnoj razini, usporedni sustav za omogućavanje zamjene s manje opasnih tvari, uspostavljanje sustava za određivanje ostataka, njegova primjena i troškovi. Evaluacija obuhvaća Uredbu 1107/2009 i Uredbu 396/2005. U okviru te evaluacije razmotrit će se pitanja postavljena u  mišljenju platforme REFIT XI.10.a o tvarima s višestrukim upotrebama / višestrukih izvora – Klorat, od 7. lipnja 2017.

Povezanija i pravednija ekonomska i monetarna unija

7.

Provjera primjerenosti izvješćivanja o nadzoru

Tom će se provjerom primjerenosti analizirati međusektorski zahtjevi za izvješćivanje nadzornih tijela koji proizlaze iz zakonodavstva EU-a u području financijskih usluga (npr. direktive o kapitalnim zahtjevima – CRR/CRDIV, Direktiva o tržištima financijskih instrumenata – MiFID/MiFIR, Uredba o infrastrukturi europskog tržišta – EMIR itd.). U njemu je navedeno daljnje djelovanje na temelju mišljenja platforme REFIT X.13.a  doneseno 27. lipnja 2016.

8.

Provjera primjerenosti korporativnog izvješćivanja

Njome će se ocijenit zahtjevi za korporativno izvješćivanje, uključujući Računovodstvenu direktivu 2013/34, Direktivu 2014/95/EZ o nefinancijskom izvješćivanju, Direktivu o transparentnosti 2013/50 i Uredbu 1606/2002 o međunarodnom računovodstvu.

Područje pravosuđa i temeljnih prava utemeljeno na uzajamnom povjerenju 

9.

Evaluacija Direktive o jednakoj plaći za jednak rad i rad jednake vrijednosti

Evaluacija Direktive 2006/54/EZ usredotočit će se na način na koji su postojeće zakonske odredbe o jednakosti plaće provođene u praksi, pristupe u državama članicama EU-a, učinkovitost njihove provedbe te mjere u kojoj su postignuti njihovi početni ciljevi.

10.

Potrošački kredit (Direktiva 2008/48/EZ) i trgovina na daljinu financijskim uslugama za potrošače (Direktiva 2002/65/EZ)

Evaluacijom Direktive 2008/48/EZ i Direktive 2002/65/EZ razmotrit će se funkcioniranje tržišta potrošačkih kredita te prodaja na daljinu i prodaja maloprodajnih financijskih usluga. U evaluaciji tržišta potrošačkih kredita prije svega će se razmotriti pitanja postavljena u okviru  mišljenja platforme REFIT (VI.4.a-f)  donesenog 21. rujna 2017.

Prilog III.: Prioritetni prijedlozi u postupku donošenja

Br.

Točka

Puni naziv 3

Referentni dokument

Novi poticaj za zapošljavanje, rast i ulaganja

1.

Paket o kružnom gospodarstvu

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o kvaliteti vode namijenjene za ljudsku potrošnju (preinaka)**

COM(2017)753 final
2017/0332 (COD) 
1.2.2018.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o minimalnim zahtjevima za ponovnu uporabu vode**

COM(2018)337 final
2018/0169 (COD) 
28.5.2018.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o smanjenju utjecaja određenih plastičnih proizvoda na okoliš**

COM(2018)340 final
2018/0172 (COD) 
30.05.2018

2.

Kontrola ribarstva

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni uredbe Vijeća (EZ) br. 1224/2009 i o izmjeni uredaba Vijeća (EZ) br. 768/2005, (EZ) br. 1967/2006, (EZ) br. 1005/2008 i Uredbe (EU) 2016/1139 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu kontrole ribarstva**

COM(2018)368 final
2018/0193 (COD) 
30.05.2018

3.

Usklađivanje obveza izvješćivanja u području politike o okolišu

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o usklađivanju obveza izvješćivanja u području politike o okolišu te o izmjeni direktiva 86/278/EEZ, 2002/49/EZ, 2004/35/EZ, 2007/2/EZ, 2009/147/EZ i 2010/63/EU, uredbi (EZ) br. 166/2006 i (EU) br. 995/2010 te uredbi Vijeća (EZ) br. 338/97 i (EZ) br. 2173/2005**

COM(2018)381 final
2018/0205 (COD) 
31.05.2018

4.

Zahtjevi za pristupačnost proizvoda i usluga

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o usklađivanju zakona, propisa i administrativnih odredaba država članica u pogledu zahtjeva za pristupačnost proizvoda i usluga*

COM(2015)615 final
2015/0278 (COD) 
02.12.2015

5.

Višegodišnji financijski okvir

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi Programa potpore reformama

COM(2018)391 final
2018/0213 (COD)

31.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi programa InvestEU

COM(2018) 439 final
2018/0229 (COD)

06.06.2018

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o utvrđivanju provedbenih mjera za sustav vlastitih sredstava Europske unije

COM(2018)327 final
2018/0132 (APP)

02.05.2018

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o sustavu vlastitih sredstava Europske unije

COM(2018)325 final
2018/0135 (CNS)

02.05.2018

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EEZ, Euratom) br. 1553/89 o konačnom jedinstvenom režimu ubiranja vlastitih sredstava koja proizlaze iz poreza na dodanu vrijednost

COM(2018)328 final
2018/0133 (NLE)

02.05.2018

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o metodama i postupku za stavljanje na raspolaganje vlastitih sredstava koja se temelje na zajedničkoj konsolidiranoj osnovici poreza na dobit, na sustavu Europske unije za trgovanje emisijama i na nerecikliranom plastičnom ambalažnom otpadu te o mjerama za zadovoljavanje potreba za gotovinom

COM(2018)326 final
2018/0131 (NLE)

02.05.2018

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o utvrđivanju višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje 2021.–2027.

COM(2018)322 final
2018/0132 (APP)

02.05.2018

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o uspostavi programa pomoći za razgradnju nuklearnih postrojenja u pogledu nuklearne elektrane Ignalina u Litvi (program Ignalina) i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EU) br. 1369/2013

COM(2018)466 final
2018/0251 (NLE)

13.06.2018

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o uspostavi namjenskog financijskog programa za razgradnju nuklearnih postrojenja i zbrinjavanje radioaktivnog otpada te o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (Euratom) br. 1368/2013

COM(2018)467 final
2018/0252 (NLE)

13.06.2018

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o izmjeni Odluke 2007/198/Euratom o osnivanju Europskog zajedničkog poduzeća za ITER i razvoj energije fuzije i davanju povlastica tom poduzeću

COM(2018)445 final
2018/0235 (NLE)

07.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 508/2014 Europskog parlamenta i Vijeća

COM(2018)390 final
2018/0210 (COD)

12.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavljanju Programa za okoliš i klimatske aktivnosti (LIFE) i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1293/2013

COM(2018)385 final
2018/0209 (COD)

1.6.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o Europskom fondu za prilagodbu globalizaciji (EGF)

COM(2018)380 final
2018/0202 (COD)

30.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o Europskom socijalnom fondi plus (ESF+)

COM(2018)382 final
2018/0206 (COD)

30.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavljanju programa „Carina” za suradnju u području carine

COM(2018)442 final
2018/0232 (COD)

08.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi programa „Fiscalis” za suradnju u području oporezivanja

COM(2018)443 final
2018/0233 (COD)

08.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi programa razmjene, pomoći i osposobljavanja za zaštitu eura od krivotvorenja za razdoblje 2021.–2027 (program „Periklo IV”)

COM(2018)/369 final
2018/0194 (COD)

31.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi europske funkcije stabilizacije ulaganja

COM(2018)387 final
2018/0212 (COD)

31.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o financiranju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike te upravljanju njome i o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1306/2013

COM(2018)393 final
2018/0217 (COD)

01.06.2018

Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni uredaba (EU) br. 1308/2013 o uspostavljanju zajedničke organizacije tržišta poljoprivrednih proizvoda, (EU) br. 1151/2012 o sustavima kvalitete za poljoprivredne i prehrambene proizvode, (EU) br. 251/2014 o definiciji, opisivanju, prezentiranju, označivanju i zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla aromatiziranih proizvoda od vina, (EU) br. 228/2013 o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u najudaljenijim regijama Unije i (EU) br. 229/2013 o utvrđivanju posebnih mjera za poljoprivredu u korist manjih egejskih otoka

COM(2018)394 final
2018/0218 (COD)

01.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju pravila o potpori za strateške planove koje izrađuju države članice u okviru zajedničke poljoprivredne politike (strateški planovi u okviru ZPP-a) i koji se financiraju iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi (EFJP) i Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1305/2013 Europskog parlamenta i Vijeća i Uredbe (EU) br. 1307/2013 Europskog parlamenta i Vijeća

COM(2018)392 final
2018/0216 (COD)

01.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavljanju Instrumenta za povezivanje Europe i stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 1316/2013 i (EU) br. 283/2014.

COM(2018)438 final
2018/0228 (COD)

06.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi Programa za jedinstveno tržište, konkurentnost poduzeća, uključujući mala i srednja poduzeća, te europsku statistiku i o stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 99/2013, (EU) br. 1287/2013, (EU) br. 254/2014, (EU) br. 258/2014, (EU) br. 652/2014 i (EU) 2017/826

COM(2018)441 final
2018/0231 (COD)

07.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavljanju svemirskog programa Unije i Agencije Europske unije za svemirski program te o stavljanju izvan snage uredbi (EU) br. 912/2010, (EU) br. 1285/2013, (EU) br. 377/2014 i Odluke 541/2014/EU

COM(2018)447 final
2018/0236 (COD)

06.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi Europskog fonda za obranu

COM(2018)476 final
2018/0254 (COD)

13.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi programa Europskih snaga solidarnosti i o stavljanju izvan snage [Uredbe o Europskim snagama solidarnosti] i Uredbe (EU) br. 375/2014

COM(2018)440 final
2018/0230 (COD)

11.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi programa Kreativna Europa (2021.–2027.) i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1295/2013

COM(2018)366 final
2018/0190 (COD)

30.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi programa „Erasmus”: programa Unije za obrazovanje, osposobljavanje, mlade i sport te o stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 1288/2013.

COM(2018)367 final
2018/0191 (COD)

30.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju zajedničkih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu plus, Kohezijskom fondu i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo i financijskih pravila za njih i za Fond za azil i migracije, Fond za unutarnju sigurnost i Instrument za upravljanje granicama i vize

COM(2018)375 final
2018/0196 (COD)

29.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o Europskom fondu za regionalni razvoj i Kohezijskom fondu

COM(2018)372 final
2018/0197 (COD)

30.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o mehanizmu za uklanjanje pravnih i administrativnih prepreka u prekograničnom kontekstu

COM(2018)373 final
2018/0198 (COD)

29.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o posebnim odredbama za cilj „Europska teritorijalna suradnja” (Interreg) uz potporu iz Europskog fonda za regionalni razvoj i instrumenata za financiranje vanjskog djelovanja

COM(2018)374 final
2018/0199 (COD)

29.05.2018

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o izmjeni Uredbe Vijeća (EU) 2015/1588 od 13. srpnja 2015. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na određene kategorije horizontalnih državnih potpora

COM(2018)398 final
2018/0222 (NLE) 
06.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi Obzora Europa – Okvirnog programa za istraživanja i inovacije te o utvrđivanju pravila za sudjelovanje i širenje rezultata

COM(2018)435 final
2018/0224 (COD)

07.06.2018

Prijedlog ODLUKE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi posebnog programa za provedbu Obzora Europa – Okvirnog programa za istraživanja i inovacije

COM(2018)436 final
2018/0225 (COD)

07.06.2018

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o uspostavljanju Programa za istraživanje i osposobljavanje Europske zajednice za atomsku energiju za razdoblje 2021.–2025. kojim se nadopunjuje Obzor Europa – Okvirni program za istraživanja i inovacije

COM(2018)437 final
2018/0226 (NLE)

07.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi programa Digitalna Europa za razdoblje 2021.–2027.

COM(2018)434 final
2018/0227 (COD)

06.06.2018

6.

Instrument za povezivanje Europe za razdoblje 2014.–2020.: povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Unije (izmjena Uredbe (EU) br. 1316/2013)
(Pripravnost za Brexit)

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 1316/2013 s obzirom na povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Unije

COM(2018)568 final
2018/0299 (COD)

01.08.2018

7.

Zajednička pravila i norme za organizacije koje obavljaju pregled i nadzor brodova povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Unije (izmjena Uredbe (EZ) br. 391/2009)
(Pripravnost za Brexit)

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EZ) br. 391/2009 s obzirom na povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Unije

COM(2018)567 final
2018/0298 (COD)
01.08.2018

Povezano jedinstveno digitalno tržište

8.

Digitalni ugovori

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o određenim aspektima ugovora o isporuci digitalnog sadržaja*

COM(2015)634 final
2015/0287 (COD) 
09.12.2015

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o određenim aspektima ugovora o prodaji robe na internetu i drugoj prodaji robe na daljinu*

COM(2015)635 final
2015/0288 (COD) 
09.12.2015

9.

Uvođenje i funkcioniranje vršne domene .eu

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uvođenju i funkcioniranju vršne domene .eu i stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 733/2002 i Uredbe Komisije (EZ) br. 874/2004**

COM(2018)231 final
2018/0110 (COD) 
27.04.2018

10.

Ponovna uporaba informacija javnog sektora (preinaka)

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o ponovnoj uporabi informacija javnog sektora (preinaka)**

COM(2018)234 final
2018/0111 (COD) 
25.04.2018

11.

Promicanje pravednosti i transparentnosti za poslovne korisnike usluga internetskog posredovanja

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o promicanju pravednosti i transparentnosti za poslovne korisnike usluga internetskog posredovanja*

COM(2018)238 final
2018/0112 (COD) 
26.04.2018

12.

Poštovanje privatnog života i zaštita osobnih podataka u elektroničkim komunikacijama (e-privatnost)

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o poštovanju privatnog života i zaštiti osobnih podataka u elektroničkim komunikacijama te stavljanju izvan snage Direktive 2002/58/EZ (Uredba o privatnosti i elektroničkim komunikacijama)*

COM(2017)10 final
2017/0003 (COD) 
10.01.2017

13.

Kibersigurnost

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o ENISA-i (agenciji EU-a za kibersigurnost) i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) 526/2013 te o sigurnosnoj certifikaciji u području informacijske i komunikacijske tehnologije („Akt o kibersigurnosti”)*

COM(2017)477 final
2017/0225 (COD) 
13.09.2017

 

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o osnivanju Europskog centra za stručnost u području kibersigurnosti, industrije, tehnologije i istraživanja i Mreže nacionalnih koordinacijskih centara Doprinos Europske Komisije za sastanak čelnika u Salzburgu 19.–20. rujna 2018.**

COM(2018)630 final
2018/0328 (COD) 
12.09.2018

14.

Paket mjera za autorska prava

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o autorskim pravima na jedinstvenom digitalnom tržištu*

COM(2016)593 final
2016/0280 (COD) 
14.09.2016

 

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju propisa o ostvarivanju autorskog prava i srodnih prava koja se primjenjuju na određena internetska emitiranja organizacija za radiodifuziju te reemitiranja televizijskih i radijskih programa*

COM(2016)594 final
2016/0284 (COD) 
14.09.2016

Otporna energetska unija s naprednom klimatskom politikom

15.

Paket mjera za mobilnost i klimatske promjene

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju emisijskih normi CO2 za nova teška vozila**

COM(2018)284 final
2018/0143 (COD)
17.5.2018.

PRIJEDLOG UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju standardnih vrijednosti emisija za nove osobne automobile i za nova laka gospodarska vozila kao dio integriranog pristupa Unije s ciljem smanjivanja emisija CO2 iz osobnih i lakih gospodarskih vozila i izmjeni Uredbe (EZ) br. 715/2007, (preinaka)*

COM(2017)676 final
2017/0293 (COD) 
8.11.2017.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1073/2009 o zajedničkim pravilima za pristup međunarodnom tržištu usluga prijevoza običnim i turističkim autobusima*

COM(2017)647 final
2017/0288 (COD) 
8.11.2017.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive Vijeća 92/106/EEZ o utvrđivanju zajedničkih pravila za određene vrste kombiniranog prijevoza robe između država članica*

COM(2017)648 final
2017/0290 (COD) 
8.11.2017.

16.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2009/33/EZ o promicanju čistih i energetski učinkovitih vozila u cestovnom prijevozu*

COM(2017)653 final
2017/0291 (COD) 
8.11.2017.

17.

Zajednička pravila za unutarnje tržište prirodnog plina: plinovodi do i od trećih zemalja

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2009/73/EZ o zajedničkim pravilima za unutarnje tržište prirodnog plina**

COM(2017)660 final
2017/0294 (COD) 
8.11.2017.

18.

Paket za čistu energiju

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o pripremljenosti za rizike u sektoru električne energije i stavljanju izvan snage Direktive 2005/89/EZ*

COM(2016)862 final
2016/0377 (COD) 
30.11.2016.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o osnivanju Agencije Europske unije za suradnju energetskih regulatora (preinaka)*

COM(2016)863 final
2016/0378 (COD) 
30.11.2016.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o unutarnjem tržištu električne energije (preinaka)

COM(2016)861 final
2016/0379 (COD) 
30.11.2016.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o zajedničkim pravilima za unutarnje tržište električne energije (preinaka)*

COM(2016)864 final
2016/0380 (COD) 
30.11.2016.

19.

Paket „Europa u pokretu”

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o mjerama pojednostavnjenja radi ubrzanja realizacije transeuropske prometne mreže**

COM(2018) 277 final
2018/0138 (COD)

17.5.2018.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi okružja jedinstvenog europskog pomorskog sučelja i stavljanju izvan snage Direktive 2010/65/EU**

COM(2018) 278 final
2018/0139 (COD)

17.5.2018.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o elektroničkim informacijama o prijevozu tereta**

COM(2018) 279 final
2018/0140 (COD)

17.5.2018.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2006/1/EZ o korištenju vozila unajmljenih bez vozača za cestovni prijevoz tereta*

COM(2017) 282 final
2017/0113 (COD)

31.5.2017.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 1999/62/EZ o naknadama koje se naplaćuju za korištenje određenih infrastruktura za teška teretna vozila*

COM(2017) 275 final
2017/0114 (COD)

31.5.2017.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2006/22/EZ u vezi sa zahtjevima za provedbu i o utvrđivanju posebnih pravila u pogledu Direktive 96/71/EZ i Direktive 2014/67/EU za upućivanje vozača u sektoru cestovnog prometa**

COM(2017) 278 final
2017/0121 (COD)

31.5.2017.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EZ) br. 561/2006 s obzirom na minimalne zahtjeve u pogledu maksimalnih dnevnih i tjednih vremena vožnje, minimalnih stanki te dnevnih i tjednih razdoblja odmora i Uredbe (EU) 165/2014 s obzirom na pozicioniranje s pomoću tahografa**

COM(2017) 277 final
2017/0122 (COD)

31.5.2017.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni uredaba (EZ) br. 1071/2009 i (EZ) br. 1072/2009 radi njihova prilagođavanja kretanjima u sektoru*

COM(2017) 281 final
2017/0123 (COD)
31.5.2017.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o interoperabilnosti elektroničkih sustava za naplatu cestarine i olakšavanju prekogranične razmjene informacija o vožnji bez plaćanja pristojbi za ceste u Uniji (preinaka) (Tekst značajan za EGP)*

COM(2017) 280 final
2017/0128 (COD)

31.5.2017.

Prijedlog DIREKTIVE VIJEĆA o izmjeni Direktive 1999/62/EZ o naknadama koje se naplaćuju za korištenje određenih infrastruktura za teška teretna vozila u pogledu određenih odredbi o porezima na motorna vozila**

COM(2017) 276 final
2017/0115 (CNS)

31.5.2017.

20.

Ukidanje pomicanja sata uvjetovanog izmjenom godišnjih razdoblja

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o ukidanju pomicanja sata uvjetovanog izmjenom godišnjih razdoblja i stavljanju izvan snage Direktive 2000/84/EZ**

COM(2018) 639 final
2018/0332 (COD)

12.09.2018

Povezanije i pravednije unutarnje tržište s jačim industrijskim temeljima

21.

Paket mjera za održivo financiranje

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi okvira za olakšavanje održivih ulaganja**

COM(2018) 353 final
2018/0178 (COD)
24.5.2018.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o objavljivanju podataka o održivim ulaganjima i rizicima za održivost te o izmjeni Direktive (EU) 2016/2341**

COM(2018) 354 final
2018/0179 (COD)
24.5.2018.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 2016/1011 u pogledu referentnih vrijednosti za niske emisije ugljika i referentnih vrijednosti za pozitivan ugljični učinak**

COM(2018) 355 final
2018/0180 (COD)
24.5.2018.

22.

Fondovi za prekogranična ulaganja

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2009/65/EZ Europskog parlamenta i Vijeća i Direktive 2011/61/EU Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s prekograničnom distribucijom fondova za zajednička ulaganja**

COM(2018) 92 final
2018/0041 (COD)
12.3.2018.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 575/2013 u pogledu izloženosti u obliku pokrivenih obveznica**

COM(2018) 93 final
2018/0042 (COD)

12.3.2018.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izdavanju pokrivenih obveznica i javnom nadzoru pokrivenih obveznica i izmjeni Direktive 2009/65/EZ i Direktive 2014/59/EU**

COM(2018) 94 final
2018/0043 (COD)

12.3.2018.

PRIJEDLOG UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o olakšavanju prekogranične distribucije fondova za zajednička ulaganja i izmjeni uredaba (EU) br. 345/2013 i (EU) br. 346/2013**

COM(2018) 110 final
2018/0045 (COD)

12.3.2018.

23.

Usluge skupnog financiranja

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2014/65/EU o tržištu financijskih instrumenata**

COM(2018) 99 final
2018/0047 (COD)

8.3.2018.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o europskim pružateljima usluga skupnog financiranja za poduzeća**

COM(2018) 113 final
2018/0048 (COD)

8.3.2018.

24.

Minimalno pokriće gubitka za neprihodujuće izloženosti

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 575/2013 u pogledu minimalnog pokrića gubitka za neprihodujuće izloženosti*

COM(2018) 134 final
2018/0060 (COD)

14.3.2018.

25.

Izmjene Uredbe o infrastrukturi europskog tržišta

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 u pogledu obveze poravnanja, obustave obveze poravnanja, zahtjeva za izvješćivanje, tehnika smanjenja rizika za ugovore o OTC izvedenicama čije se poravnanje ne obavlja posredstvom središnje druge ugovorne strane, registracije i nadzora trgovinskih repozitorija i zahtjeva za trgovinske repozitorije**

COM(2017) 208 final
2017/0090 (COD)

4.5.2017.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 1095/2010 o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala) i izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012 u pogledu postupaka i tijela uključenih u izdavanje odobrenja za rad središnjim drugim ugovornim stranama i zahtjeva za priznavanje središnjih drugih ugovornih strana trećih zemalja**

COM(2017) 331 final
2017/0136 (COD)

20.9.2017.

26.

Paneuropski osobni mirovinski proizvod (PEPP)

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o paneuropskom osobnom mirovinskom proizvodu (PEPP)**

COM(2017) 343 final
2017/0143 (COD)

29.6.2017.

27.

Zadaće, upravljanje i financiranje europskih nadzornih tijela

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 1093/2010 o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za bankarstvo); Uredba (EU) br. 1094/2010 o osnivanju Europskog nadzornog tijela (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje); Uredba (EU) br. 1095/2010 o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala); Uredba (EU) br. 345/2013 o europskim fondovima poduzetničkog kapitala; Uredba (EU) br. 346/2013 o europskim fondovima za socijalno poduzetništvo; Direktiva (EU) br. 600/2014 o tržištima financijskih instrumenata; Uredba (EU) 2015/760 o europskim fondovima za dugoročna ulaganja; Uredba (EU) 2016/1011 o indeksima koji se upotrebljavaju kao referentne vrijednosti u financijskim instrumentima i financijskim ugovorima ili za mjerenje uspješnosti investicijskih fondova; i Uredba (EU) 2017/1129 o prospektu koji je potrebno objaviti prilikom javne ponude vrijednosnih papira ili prilikom uvrštavanja za trgovanje na uređenom tržištu**

COM(2017) 536 final
2017/0230 (COD)

20.9.2017.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2014/65/EU o tržištu financijskih instrumenata i Direktive 2009/138/EZ o osnivanju i obavljanju djelatnosti osiguranja i reosiguranja (Solventnost II)**

COM(2017)537
2017/0231 (COD)

20.9.2017.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 1092/2010 o makrobonitetnom nadzoru financijskog sustava Europske unije i osnivanju Europskog odbora za sistemske rizike**

COM(2017) 538 final
2017/0232 (COD)

20.9.2017.

28.

Zahtjevi i nadzor investicijskih društava

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o bonitetnim zahtjevima za investicijska društva i o izmjeni uredbi (EU) br. 575/2013, (EU) br. 600/2014 i (EU) br. 1093/2010**

COM(2017) 790 final
2017/0359 (COD)

20.12.2017.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o bonitetnom nadzoru nad investicijskim društvima i izmjeni direktiva 2013/36/EU i 2014/65/EU**

COM(2017) 791 final
2017/0358 (COD)

20.12.2017.

29.

Objavljivanje informacija o porezu na dobit

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2013/34/EU u pogledu objavljivanja informacija o porezu na dobit određenih poduzeća i podružnica**

COM(2016) 198 final
2016/0107 (COD)

12.4.2016.

30.

Transparentnost i održivost procjene rizika EU-a u prehrambenom lancu (EN)

Prijedlog uredbe EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o transparentnosti i održivosti EU-ove procjene rizika u prehrambenom lancu i o izmjeni Uredbe (EZ) br. 178/2002 [o općim propisima o hrani], Direktive 2001/18/EZ [o namjernom uvođenju u okoliš genetski modificiranih organizama], Uredbe (EZ) br. 1829/2003 [o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje], Uredbe (EZ) br. 1831/2003 [o dodacima hrani za životinje], Uredbe (EZ) br. 2065/2003 [o aromama dima], Uredbe (EZ) br. 1935/2004 [o materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom], Uredbe (EZ) br. 1331/2008 [o uspostavi zajedničkog postupka odobravanja prehrambenih aditiva, prehrambenih enzima i prehrambenih aroma], Uredbe (EZ) br. 1107/2009 [o sredstvima za zaštitu bilja] i Uredbe (EU) br. 2015/2283 [o novoj hrani]**

COM(2018) 179 final
2018/0088 (COD)

11.4.2018.

31.

Socijalna dimenzija unutarnjeg tržišta

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o osnivanju Europskog nadzornog tijela za rad**

COM(2018) 131 final
2018/0064 (COD)

13.3.2018.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2004/37/EZ o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu (Treća serija)**

COM(2018) 171 final
2018/0081 (COD)

5.4.2018.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o transparentnim i predvidivim radnim uvjetima u Europskoj uniji**

COM(2017)797
2017/0355 (COD)

21.12.2017.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja i skrbnika i o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 2010/18/EU**

COM(2017) 253 final
2017/0085 (COD)

26.4.2017.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o osnivanju Europske zaklade za poboljšanje životnih i radnih uvjeta (Eurofound) i stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EEC) br. 1365/75**

COM(2016) 531 final
2016/0256 (COD)

23.8.2016.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EZ) br. 883/2004 o koordinaciji sustava socijalne sigurnosti i Uredbe (EZ) br. 987/2009 o utvrđivanju postupka provedbe Uredbe (EZ) br. 883/2004 (Tekst značajan za EGP i Švicarsku)

COM(2016)815final
2016/0397 (COD)

13.12.2016.

32.

Zajednički sustav poreza na dodanu vrijednost: posebna odredba za mala poduzeća

Prijedlog DIREKTIVE VIJEĆA o izmjeni Direktive 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu poreza na dodanu vrijednost u pogledu posebne odredbe za mala poduzeća**

COM(2018) 21 final
2018/0006 (CNS)

18.1.2018.

33.

Pošteno oporezivanje

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o ovlašćivanju Komisije za odobrenje, u ime Unije, Globalnog sporazuma za sigurne, propisne i zakonite migracije u području imigracijske politike**

COM(2018) 148 final
2018/0073 (CNS)

21.3.2018.

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o ovlašćivanju Komisije za odobrenje, u ime Unije, Globalnog sporazuma za sigurne, propisne i zakonite migracije u području razvojne suradnje**

COM(2018) 147 final
2018/0072 (CNS)

21.3.2018.

34.

Paket mjera za reformu poreza na dodanu vrijednost

Prijedlog DIREKTIVE VIJEĆA o izmjeni Direktive 2006/112/EZ u pogledu usklađivanja i pojednostavnjenja određenih pravila sustava poreza na dodanu vrijednost i uvođenja konačnog sustava za oporezivanje trgovine među državama članicama**

COM(2017) 569 final
2017/0251(CNS)

4.10.2017.

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 904/2010 u pogledu ovjerenog poreznog obveznika**

COM(2017) 567 final
2017/0248 (CNS)

4.10.2017.

35.

Zajednička konsolidirana osnovica poreza na dobit

Prijedlog DIREKTIVE VIJEĆA o zajedničkoj konsolidiranoj osnovici za porez na dobit (CCCTB)**

COM(2016) 683 final
2016/0336 (CNS)

25.10.2016.

Prijedlog DIREKTIVE VIJEĆA o zajedničkoj osnovici poreza na dobit**

COM(2016) 685 final
2016/0337 (CNS)

25.10.2016.

36.

Opći aranžmani za trošarine

Prijedlog DIREKTIVE VIJEĆA o općim aranžmanima za trošarine (preinaka)**

COM(2018) 346 final
2018/0176(CNS)

25.5.2018.

37.

Nepoštene trgovačke prakse u odnosima među poduzećima u lancu opskrbe hranom

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o nepoštenim trgovačkim praksama u odnosima među poduzećima u lancu opskrbe hranom**

COM(2018) 173 final
2018/0082 (COD)

12.4.2018.

38.

Svjedodžba o dodatnoj zaštiti za lijekove

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EZ) br. 469/2009 o svjedodžbi o dodatnoj zaštiti za lijekove**

COM(2018) 317 final
2018/0161 (COD)

28.5.2018.

39.

Paket o uslugama

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o provedbi Direktive 2006/123/EZ o uslugama na unutarnjem tržištu, kojom se utvrđuje postupak obavješćivanja kad je riječ o sustavima ovlašćivanja i zahtjevima povezanima s uslugama, te o izmjeni Direktive 2006/123/EZ i Uredbe (EU) br. 1024/2012 o administrativnoj suradnji putem Informacijskog sustava unutarnjeg tržišta**

COM(2016) 821 final
2016/0398 (COD)

10.01.2017

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o pravnom i operativnom okviru za europsku e-karticu usluga uvedenu Uredbom... [Uredba o europskoj kartici usluga]....**

COM(2016)823 final
2016/0402 (COD)

10.01.2017

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uvođenju europske e-kartice usluga i povezanih administrativnih usluga**

COM(2016)824 final
2016/0403 (COD)

10.01.2017

40.

Uvjeti i postupci prema kojima Komisija može od poduzeća zatražiti da dostave informacije

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju uvjeta i postupaka prema kojima Komisija može od poduzeća i udruženja poduzeća zatražiti informacije u vezi s unutarnjim tržištem i povezanim područjima**

COM(2017)257 final
2017/0087 (COD)

02.05.2017

41.

Paket mjera za proizvode

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju pravila i postupaka za poštovanje i provedbu zakonodavstva Unije o usklađivanju u području proizvoda te o izmjeni uredbi (EU) br. 305/2011, (EU) br. 528/2012, (EU) 2016/424, (EU) 2016/425, (EU) 2016/426 i (EU) 2017/1369 Europskog parlamenta i Vijeća i direktiva 2004/42/EZ, 2009/48/EZ, 2010/35/EU, 2013/29/EU, 2013/53/EU, 2014/28/EU, 2014/29/EU, 2014/30/EU, 2014/31/EU, 2014/32/EU, 2014/33/EU, 2014/34/EU, 2014/35/EU, 2014/53/EU, 2014/68/EU i 2014/90/EU Europskog parlamenta i Vijeća.**

COM(2017)795 final
2017/0353 (COD)

19.12.2017.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uzajamnom priznavanju robe koja se zakonito stavlja na tržište u drugoj državi članici**

COM(2017) 796 final
2017/0354 (COD)

19.12.2017.

42.

Paket mjera za pravo trgovačkih društava

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive (EU) 2017/1132 (EU) 2017/1132 u pogledu upotrebe digitalnih alata i postupaka u pravu društava**

COM(2018) 239 final
2018/0113 (COD)

25.04.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 2017/1132 u pogledu prekograničnih preoblikovanja, spajanja i podjela**

COM(2018) 241 final
2018/0114 (COD)

25.04.2018

43.

Postupci u pogledu nesolventnosti i razrješenja

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o okvirima za preventivno restrukturiranje, pružanju druge prilike i mjerama za povećanje učinkovitosti restrukturiranja i postupaka u pogledu nesolventnosti i razrješenja te izmjeni Direktive 2012/30/EU**

COM(2016) 723 final
2016/0359 (COD)

22.11.2016.

44.

Homologacijsko zakonodavstvo EU-a s obzirom na povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Unije
(Pripravnost za Brexit)

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o dopuni homologacijskog zakonodavstva EU-a s obzirom na povlačenje Ujedinjene Kraljevine iz Unije

COM(2018) 397 final
2018/0220 (COD)

4.6.2018.

Povezanija i pravednija ekonomska i monetarna unija

45.

Vrijednosni papiri osigurani državnim obveznicama

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o vrijednosnim papirima osiguranim državnim obveznicama*

COM(2018) 339 final
2018/0171 (COD)

24.5.2018.

46.

Pružatelji usluge servisiranja kredita, kupcima kredita i naplati kolaterala

Prijedlog DIREKTIVE VIJEĆA o pružateljima usluga servisiranja kredita, usluga kupnje kredita i o naplati kolaterala**

COM(2018) 135 final
2018/0063 (COD)

14.3.2018.

47.

Potpora strukturnim reformama u državama članicama

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 1303/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o utvrđivanju zajedničkih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu, Europskom poljoprivrednom fondu za ruralni razvoj i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo i o utvrđivanju općih odredbi o Europskom fondu za regionalni razvoj, Europskom socijalnom fondu, Kohezijskom fondu i Europskom fondu za pomorstvo i ribarstvo te o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EZ) br. 1083/2006 u pogledu potpore strukturnim reformama u državama članicama*

COM(2017) 826 final
2017/0336 (COD)

6.12.2017.

48.

Utvrđivanje odredaba za jačanje fiskalne odgovornosti i srednjoročnog proračunskog usmjerenja država članica

Prijedlog DIREKTIVE VIJEĆA o utvrđivanju odredaba za jačanje fiskalne odgovornosti i srednjoročnog proračunskog usmjerenja država članica*

COM(2017) 824 final
2017/0335 (CNS)

6.12.2017.

49.

 Paket mjera za bankarstvo

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 575/2013 u pogledu omjera financijske poluge, omjera neto stabilnih izvora financiranja, zahtjeva za regulatorni kapital i prihvatljive obveze, kreditnog rizika druge ugovorne strane, tržišnog rizika, izloženosti prema središnjim drugim ugovornim stranama, izloženosti prema subjektima za zajednička ulaganja, velikih izloženosti, zahtjeva za izvješćivanje i objavu i o izmjeni Uredbe (EU) br. 648/2012*

COM(2016) 850 final
2016/0360 (COD)

23.11.2016.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 806/2014 u pogledu kapaciteta pokrića gubitaka i dokapitalizacije za kreditne institucije i investicijska društva*

COM(2016) 851 final
2016/0361 (COD)

23.11.2016.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2014/59/EU o sposobnosti pokrivanja gubitaka i dokapitalizacije kreditnih institucija i investicijskih društava te izmjeni direktiva 98/26/EZ, 2002/47/EZ, 2012/30/EU, 2011/35/EU, 2005/56/EZ, 2004/25/EZ i 2007/36/EZ*

COM(2016) 852 final
2016/0362 (COD)

23.11.2016.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive 2013/36/EU u pogledu izuzetih subjekata, financijskih holdinga, mješovitih financijskih holdinga, primitaka, nadzornih mjera i ovlasti te mjera za očuvanje kapitala*

COM(2016) 852 final
2016/0364 (COD)

23.11.2016.

50.

Oporavak i sanacija središnjih drugih ugovornih strana

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o okviru za oporavak i sanaciju središnjih drugih ugovornih strana i izmjeni uredaba (EU) br. 1095/2010, (EU) br. 648/2012 i (EU) 2015/2365*

COM(2016) 856 final
2016/0365 (COD)

28.11.2016.

51.

Europski sustav osiguranja depozita

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 806/2014 radi uspostave Europskog sustava osiguranja depozita*

COM(2015) 586 final
2015/0270 (COD)

24.11.2015.

52.

Jedinstveno zastupanje europodručja u okviru Međunarodnog monetarnog fonda.

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o utvrđivanju mjera u cilju postupne uspostave jedinstvenog zastupanja europodručja u Međunarodnom monetarnom fondu**

COM(2015) 603 final
2015/250 (NLE)

21.10.2015.

53.

Suzbijanje pranja novca

Izmijenjeni prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 1093/2010 o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za bankarstvo); Uredba (EU) br. 1094/2010 o osnivanju Europskog nadzornog tijela (Europsko nadzorno tijelo za osiguranje i strukovno mirovinsko osiguranje); Uredba (EU) br. 095/2010 o osnivanju europskog nadzornog tijela (Europskog nadzornog tijela za vrijednosne papire i tržišta kapitala); Uredba (EU) br. 345/2013 o europskim fondovima poduzetničkog kapitala; Uredba (EU) br. 346/2013 o europskim fondovima za socijalno poduzetništvo; Direktiva (EU) br. 600/2014 o tržištima financijskih instrumenata; Uredba (EU) 2015/760 o europskim fondovima za dugoročna ulaganja; Uredba (EU) 2016/1011 o indeksima koji se upotrebljavaju kao referentne vrijednosti u financijskim instrumentima i financijskim ugovorima ili za mjerenje uspješnosti investicijskih fondova; Uredba (EU) 2017/1129 o prospektu koji je potrebno objaviti prilikom javne ponude vrijednosnih papira ili prilikom uvrštavanja za trgovanje na uređenom tržištu; i Direktiva (EU) 2015/849 o sprečavanju korištenja financijskog sustava u svrhu pranja novca ili financiranja terorizma**

COM(2018) 646 final

2017/0230 (COD)

12.09.2018

54.

Europski monetarni fond

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o osnivanju Europskog monetarnog fonda*

COM(2017) 827 final
2017/0333 (APP)

6.12.2017.

55.

Višegodišnji financijski okvir

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o proširenju primjene Uredbe (EU) br. .../2018 o uspostavi programa razmjene, pomoći i osposobljavanja za zaštitu eura od krivotvorenja za razdoblje 2021.-2027. (program „Periklo IV.”) na države članice nesudionice

COM(2018) 371 final
2018/0219 (APP)

31.05.2018

Trgovina: uravnotežena i napredna trgovinska politika za iskorištavanje prednosti globalizacije

56.

Provjera izravnih stranih ulaganja u Europskoj uniji

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi okvira za provjeru izravnih stranih ulaganja u Europskoj uniji*

COM(2017) 487 final
2017/0224 (COD)

13.09.2017

57.

Izmijenjeni prijedlog, Pristup robe i usluga iz trećih zemalja unutarnjem tržištu Europske unije
(Javna nabava s trećim zemljama)

Izmijenjeni prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o pristupu robe i usluga iz trećih zemalja unutarnjem tržištu javne nabave Unije i postupcima koji doprinose pregovorima o pristupu robe i usluga iz Unije tržištima javne nabave trećih zemalja**

COM(2016) 34 final
2012/0060 (COD) 29.1.2016.

58.

Carinska kvota uvrštene u raspored WTO-a nakon povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz Unije
(Pripravnost za Brexit)

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o raspodjeli carinskih kvota uvrštenih u raspored WTO-a za Uniju nakon povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz Unije i izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 32/2000

COM(2018)312
2018/0158 (COD)

22.5.2018.

Područje pravosuđa i temeljnih prava utemeljeno na uzajamnom povjerenju

59.

Stavljanje na tržište i uporaba prekursora eksploziva

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o stavljanju na tržište i uporabi prekursora eksploziva te izmjeni Priloga XVII. Uredbi (EZ) br. 1907/2006 i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 98/2013 o stavljanju na tržište i uporabi prekursora eksploziva**

COM(2018) 209 final
2018/0103 (COD)

17.4.2018.

60.

Uporaba financijskih i drugih informacija u svrhu sprečavanja, otkrivanja, istrage i kaznenog progona određenih kaznenih djela

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju pravila kojima se olakšava uporaba financijskih i drugih informacija u svrhu sprečavanja, otkrivanja, istrage ili progona određenih kaznenih djela i stavljanju izvan snage Odluke Vijeća 2000/642/PUP*

COM(2018) 213 final
2018/0105 (COD)

17.4.2018.

61.

Borba protiv prijevara i krivotvorenja bezgotovinskih sredstava plaćanja

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o borbi protiv prijevara i krivotvorenja bezgotovinskih sredstava plaćanja i zamjeni Okvirne odluke Vijeća 2001/413/PUP**

COM(2017) 489 final
2017/0226 (COD)

13.09.2017

62.

Interoperabilnost informacijskih sustava EU-a

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi okvira za interoperabilnost informacijskih sustava EU-a (granice i vize) i o izmjeni Odluke Vijeća 2004/512/EZ, Uredbe (EZ) br. 767/2008, Odluke Vijeća 2008/633/PUP, Uredbe (EU) 2016/399 i Uredbe (EU) 2017/2226*

COM(2017) 793 final
2017/0351 (COD)

12.12.2017.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi okvira za interoperabilnost informacijskih sustava EU-a (policijska i pravosudna suradnja, azil i migracije)*

COM(2017) 794 final
2017/0352 (COD)

12.12.2017.

63.

Sprečavanje širenja terorističkih sadržaja na internetu

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o sprečavanju širenja terorističkih sadržaja na internetu Doprinos Europske komisije sastanku čelnika u Salzburgu, održanog 19. i 20. rujna 2018.**

COM(2018) 640 final
2018/0331 (COD)

12.09.2018

64.

Mehanizam Unije za civilnu zaštitu

Prijedlog ODLUKE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Odluke br. 1313/2013/EU o Mehanizmu Unije za civilnu zaštitu**

COM(2017) 772 final
2017/0309 (COD)

23.11.2017.

65.

Zaštita potrošača

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o udružnim tužbama za zaštitu kolektivnih interesa potrošača i stavljanju izvan snage Direktive 2009/22/EZ**

COM(2018) 184 final
2018/0089 (COD)

11.4.2018.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Direktive Vijeća 93/13/EEZ od 5. travnja 1993., Direktive 98/6/EZ Europskog parlamenta i Vijeća, Direktive 2005/29/EZ Europskog parlamenta i Vijeća te Direktive 2011/83/EU Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu boljeg izvršavanja i modernizacije pravila EU-a o zaštiti potrošača**

COM(2018) 185 final
2018/0090 (COD)

11.4.2018.

66.

Jačanje sigurnosti osobnih iskaznica

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o jačanju sigurnosti osobnih iskaznica građana Unije i boravišnih isprava koje se izdaju građanima Unije i članovima njihovih obitelji koji ostvaruju pravo na slobodno kretanje**

COM(2018) 212 final
2018/0104 (COD)

17.4.2018.

67.

Prijedlog za zaštitu zviždača

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o zaštiti osoba koje prijavljuju povrede prava Unije**

COM(2018) 218 final
2018/0106 (COD)

23.4.2018.

68.

Europski nalog za dostavljanje i europski nalog za čuvanje elektroničkih dokaza u kaznenim stvarima

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o europskom nalogu za dostavljanje i europskom nalogu za čuvanje elektroničkih dokaza u kaznenim stvarima*

COM(2018) 225 final
2018/0108 (COD)

17.4.2018.

69.

Europski informacijski sustav kaznene evidencije

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi centraliziranog sustava za utvrđivanje država članica koje imaju podatke o osuđujućim presudama protiv državljana trećih zemalja i osoba bez državljanstva za dopunu i potporu Europskom informacijskom sustavu kaznene evidencije (sustav ECRIS-TCN) te o izmjeni Uredbe (EU) br. 1077/2011*

COM(2017) 344 final
2017/0144 (COD)

29.6.2017.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Okvirne odluke Vijeća 2009/315/PUP u vezi s razmjenom podataka o državljanima trećih zemalja i u vezi s Europskim informacijskim sustavom kaznene evidencije (ECRIS) te o zamjeni Odluke Vijeća 2009/316/PUP*

COM(2016) 7 final
2016/0002 (COD)

19.1.2016.

70.

Hitne putne isprave EU-a

Prijedlog DIREKTIVE VIJEĆA o uspostavljanju privremene putne isprave EU-a i stavljanju izvan snage Odluke 96/409/ZVSP**

COM(2018)358
2018/0186 (CNS)

31.05.2018

71.

Građanske i trgovačke stvari

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1393/2007 Europskog parlamenta i Vijeća o dostavi, u državama članicama, sudskih i izvansudskih pismena u građanskim ili trgovačkim stvarima („dostava pismena”)**

COM(2018) 379 final
2018/0204 (COD)

31.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 1206/2001 od 28. svibnja 2001. o suradnji između sudova država članica u izvođenju dokaza u građanskim ili trgovačkim stvarima**

COM(2018) 378 final
2018/0203 (COD)

31.05.2018

72.

Višegodišnji financijski okvir

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o zaštiti proračuna Unije u slučaju općih nedostataka u pogledu vladavine prava u državama članicama

COM(2018) 324 final
2018/0136 (COD)

02.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi programa EU-a za borbu protiv prijevara

COM(2018) 386 final
2018/0211 (COD)

30.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi programa Prava i vrijednosti

COM(2018) 383 final
2018/0207 (COD)

30.05.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi programa Pravosuđe

COM(2018) 384 final
2018/0208 (COD)

30.05.2018

Put prema novoj migracijskoj politici

73.

Zakonik o vizama

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EZ) br. 810/2009 o uspostavi Zakonika Zajednice o vizama (Zakonik o vizama)**

COM(2018) 252 final
2018/0061 (COD)

14.3.2018.

74.

Vizni informacijski sustav

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EZ) br. 767/2008, Uredbe (EZ) br. 810/2009, Uredbe (EU) 2017/2226, Uredbe (EU) 2016/399, Uredbe XX/2018 [Uredba o interoperabilnosti] i Odluke 2004/512/EZ te o stavljanju izvan snage Odluke Vijeća 2008/633/PUP**

COM(2018) 302 final
2018/0152 (COD)

16.5.2018.

75.

Europska mreža imigracijskih časnika za vezu

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi mreže časnika za vezu zaduženih za imigraciju (preinaka)**

COM(2018) 303 final
2018/0153 (COD)

16.5.2018.

76.

Privremeno ponovno uvođenje nadzora državne granice na unutarnjim granicama

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) 2016/399 u pogledu pravila koja se primjenjuju na privremeno ponovno uvođenje nadzora državne granice na unutarnjim granicama**

COM(2017) 571 final
2017/0245 (COD)

27.9.2017.

77.

Europska granična i obalna straža

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o europskoj graničnoj i obalnoj straži i stavljanju izvan snage Zajedničke akcije Vijeća 98/700/PUP, Uredbe (EU) br. 1052/2013 Europskog parlamenta i Vijeća te Uredbe (EU) 2016/1624 Europskog parlamenta i Vijeća Doprinos Europske komisije sastanku čelnika u Salzburgu 19.–20. rujna 2018.**

COM(2018) 631 final
2018/0330 (COD)

12.09.2018

78.

Politika vraćanja

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o zajedničkim standardima i postupcima država članica za vraćanje državljana trećih zemalja s nezakonitim boravkom (preinaka) – Doprinos Europske Komisije sastanku čelnika u Salzburgu 19. – 20. rujna 2018.**

COM(2018) 634 final
2018/0329 (COD)

12.09.2018

79.

Ulazak i boravak državljana trećih zemalja za potrebe zapošljavanja visokokvalificiranih radnika („Prijedlog o plavoj karti”)

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uvjetima za ulazak i boravak državljana trećih zemalja radi zapošljavanja visokokvalificiranih radnika*

COM(2016) 378 final
2016/0176 (COD)

7.6.2016.

80.

zajednički europski sustav azila

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o Agenciji Europske unije za azil i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 439/2010

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o Agenciji Europske unije za azil i stavljanju izvan snage Uredbe (EU) br. 439/2010 – Doprinos Europske Komisije sastanku čelnika u Salzburgu 19. – 20. rujna 2018.**

COM(2016) 0271 final

COM(2018) 633 final
2016/0131 (COD)
12.09.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi sustava „Eurodac” za usporedbu otisaka prstiju za učinkovitu primjenu [Uredbe (EU) br. 604/2013 o utvrđivanju kriterija i mehanizama za određivanje države članice odgovorne za razmatranje zahtjeva za međunarodnu zaštitu koji je u jednoj od država članica podnio državljanin treće zemlje ili osoba bez državljanstva] radi identificiranja državljanina treće zemlje ili osobe bez državljanstva s nezakonitim boravkom i o zahtjevima za usporedbu s podacima iz Eurodaca od strane tijela kaznenog progona država članica i Europola u svrhu kaznenog progona (preinaka)*

COM(2016) 272 final
2016/0132 (COD)

4.5.2016.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju kriterija i mehanizama za određivanje države članice odgovorne za razmatranje zahtjeva za međunarodnu zaštitu koji je u jednoj od država članica podnio državljanin treće zemlje ili osoba bez državljanstva (preinaka)* (reformi Dublinskog sustava)

COM(2016) 270 final
2016/0133 (COD)

4.5.2016.

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju standarda za prihvat podnositelja zahtjeva za međunarodnu zaštitu (preinaka)*

COM(2016) 465 final
2016/0222 (COD)

13.7.2016.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o standardima za kvalifikaciju državljana trećih zemalja ili osoba bez državljanstva za ostvarivanje međunarodne zaštite, za jedinstveni status izbjeglica ili osoba koje ispunjavaju uvjete za supsidijarnu zaštitu te sadržaj odobrene zaštite i o izmjeni Direktive Vijeća 2003/109/EZ od 25. studenoga 2003. o statusu državljana trećih zemalja s dugotrajnim boravištem*

COM(2016) 466 final
2016/0223 (COD)

13.7.2016.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju zajedničkog postupka za međunarodnu zaštitu u Uniji i stavljanju izvan snage Direktive 2013/32/EU*

COM(2016) 467 final
2016/0224 (COD)

13.7.2016.

81.

Višegodišnji financijski okvir

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi, u okviru Fonda za integrirano upravljanje granicama, instrumenta za financijsku potporu u području upravljanja granicama i viza

COM(2018) 473 final
2018/0249 (COD)

12.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi Fonda za azil i migracije

COM(2018) 471 final
2018/0248 (COD)

12.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi Fonda za unutarnju sigurnost

COM(2018) 472 final
2018/0250 (COD)

13.06.2018

Jačanje uloge EU-a u svijetu

82.

Višegodišnji financijski okvir

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi instrumenta za financijsku potporu namijenjenu opremi za carinske provjere u okviru Fonda za integrirano upravljanje granicama

COM(2018) 474 final
2018/0258 (COD)

12.06.2018

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi Instrumenta za susjedstvo, razvoj i međunarodnu suradnju

COM(2018) 460 final
2018/0243 (COD)

14.6.2018.

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o pridruživanju prekomorskih zemalja i područja Europskoj uniji, uključujući odnose između Europske unije s jedne strane te Grenlanda i Kraljevine Danske s druge strane („Odluka o prekomorskom pridruživanju”)

COM(2018) 461 final
2018/0244 (CNS)

14.6.2018.

Prijedlog UREDBE VIJEĆA o uspostavi Europskog instrumenta za nuklearnu sigurnost koji dopunjuje Instrument za susjedstvo, razvoj i međunarodnu suradnju na temelju Ugovora o Euratomu

COM(2018) 462 final
2018/0245 (NLE)

14.6.2018.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavljanju Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA III)

COM(2018) 465 final
2018/0247 (COD)

16.6.2018.

Prijedlog Visokog predstavnika Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Vijeću, uz potporu Komisije, za odluku Vijeća o uspostavi Europskog instrumenta mirovne pomoći (izvanproračunski instrument tijekom trajanja sljedećeg višegodišnjeg financijskog okvira)

HR(2018)94



Unija demokratskih promjena

83.

Komitologija

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o prilagodbi članku 290. Ugovora o funkcioniranju Europske unije niza pravnih akata u području pravosuđa kojima se predviđa primjena regulatornog postupka s kontrolom**

COM(2016) 799 final
2016/0400 (COD)

14.12.2016.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o prilagodbi članku 290. Ugovora o funkcioniranju Europske unije niza pravnih akata u području pravosuđa kojima se predviđa primjena regulatornog postupka s kontrolom

COM (2016)798 final

2016/0399 (COD)

14.12.2016.

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 182/2011 o utvrđivanju pravila i općih načela u vezi s mehanizmima nadzora država članica nad izvršavanjem provedbenih ovlasti Komisije

COM(2017) 85 final
2017/035 (COD)

14.2.2017.

84.

Zaštita osobnih podataka u kontekstu izbora za Europski parlament

Prijedlog DIREKTIVE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU, Euratom) br. 1141/2014 u pogledu postupka provjere povezanog s kršenjima pravila o zaštiti osobnih podataka u kontekstu izbora za Europski parlament – Doprinos Europske komisije sastanku čelnika u Salzburgu, 19. – 20. rujna 2018.**

COM(2018) 636 final
2018/0336 (COD)

12.09.2018

85.

Europska građanska inicijativa

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o europskoj građanskoj inicijativi*

COM(2017) 482 final
2017/0220 (COD)

13.09.2017

Prilog IV.: Povlačenja 4

Br.

COM/ međuinstitucijska uputa

Naslov

Razlozi povlačenja

Ekonomski i financijski poslovi, oporezivanje i carine

1.

SEC(2008)2302 final

Preporuka za ODLUKU VIJEĆA kojom se Komisija ovlašćuje da u pregovorima dogovori sporazum s Kraljevinom Norveškom o primjeni mjera istovrijednih onima koje su utvrđene u Direktivi Vijeća 2003/48/EZ od 3. lipnja 2003. o oporezivanju dohotka od kamata na štednju

Zastarjelo: To je pitanje je obuhvaćeno zajedničkim standardom izvješćivanja o poreznim pitanjima (CRS) izrađenim kao odgovor na zahtjev skupine G20 i odobrenim od Vijeća OECD-a 15. srpnja 2014. Multilateralni sporazum kojim se provodi CRS odnosi se na EU i Norvešku.

2.

COM(2009) 644 final

2008/0234 (CNS)

Izmijenjeni Prijedlog Odluke Vijeća o potpisivanju, u ime Europske unije, i privremenoj primjeni Sporazuma o suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Kneževine Lihtenštajna, s druge strane, u borbi protiv prijevara i svih drugih nezakonitih aktivnosti kojima se šteti njihovim financijskim interesima te o razmjeni informacija o poreznim pitanjima

Zastarjelo: To je pitanje obuhvaćeno sporazumom između EU-a i Lihtenštajna o oporezivanju štednje, kako je izmijenjen 2015. („sporazum o automatskoj razmjeni poreznih informacija”), u skladu s OECD-ovim zajedničkim standardom izvješćivanja o poreznim pitanjima (CRS).

3.

COM(2009)648 final

2008/0234 (CNS)

Izmijenjeni Prijedlog Odluke Vijeća o sklapanju, u ime Europske unije, Sporazuma o suradnji između Europske unije i njezinih država članica, s jedne strane, i Kneževine Lihtenštajna, s druge strane, u borbi protiv prijevara i svih drugih nezakonitih aktivnosti kojima se šteti njihovim financijskim interesima te o razmjeni informacija o poreznim pitanjima

Zastarjelo: To je pitanje obuhvaćeno sporazumom između EU-a i Lihtenštajna o oporezivanju štednje, kako je izmijenjen 2015. („sporazum o automatskoj razmjeni poreznih informacija”), u skladu s OECD-ovim zajedničkim standardom izvješćivanja o poreznim pitanjima (CRS).

Pomorstvo i ribarstvo

4.

COM(2012)021 final 2012/0013 (COD)

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 1342/2008 od 18. prosinca 2008. o utvrđivanju dugogodišnjeg plana za stokove bakalara i ribarstvo koje iskorištava te stokove

Zastarjelo: To je pitanje je obuhvaćeno novim višegodišnjim planom upravljanja u Sjevernome moru (UREDBA (EU) 2018/973, SL L 179, 16.7.2018.).

Sigurnost i migracije

5.

COM(2016) 491 final

2016/0236 (COD)

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi certifikacijskog sustava EU-a za opremu za zaštitni pregled u zrakoplovstvu

Nakon međuinstitucijskih rasprava postignut je zajednički dogovor o tome da bi izrada certifikacijskog okvira EU-a bila učinkovitija ako bi se izmijenilo zakonodavstvo koje se temelji na članku 4. stavku 3. i članku 18. točki (a) Uredbe (EZ) br. 300/2008 o zajedničkim pravilima u području zaštite civilnog zračnog prometa. Komisija će započeti pripreme za moguću izmjenu provedbenog zakonodavstva iz Uredbe (EZ) br. 300/2008.

6.

COM(2015) 452 final

2015/0211 (COD

UREDBA EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o utvrđivanju zajedničkog popisa EU-a sigurnih zemalja porijekla za potrebe Direktive 2013/32/EU Europskog parlamenta i Vijeća o zajedničkim postupcima za priznavanje i oduzimanje međunarodne zaštite i o izmjeni Direktive 2013/32/EU

Ažurirani pristup tom pitanju naveden je u prijedlogu o postupcima azila (COM (2016) 467 final), koji se u međuinstitucijskom postupku nalazi u okviru paketa o reformi zajedničkog europskog sustava azila.

7.

COM(2014) 382 final

2014/0202 (COD)

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o izmjeni Uredbe (EU) br. 604/2013 u vezi s utvrđivanjem države članice odgovorne za razmatranje molbe za međunarodnu zaštitu maloljetnika bez pratnje čiji članovi obitelji, braća i sestre ili rođaci ne borave zakonito u državi članici

Ažurirani pristup tom pitanju naveden je u prijedlogu o reformi Dublinskog sustava (COM (2016) 270 final), koji se u međuinstitucijskom postupku nalazi u okviru paketa o reformi zajedničkog europskog sustava azila.

8.

COM(2015) 450 final

2015/0208/COD

Prijedlog UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA o uspostavi mehanizma premještanja u krizama i izmjeni Uredbe (EU) br. 604/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 26. lipnja 2013. o utvrđivanju kriterija i mehanizama za određivanje države članice odgovorne za razmatranje zahtjeva za međunarodnu zaštitu koji je u jednoj od država članica podnio državljanin treće zemlje ili osoba bez državljanstva

Ažurirani pristup tom pitanju naveden je u prijedlogu o reformi Dublinskog sustava (COM (2016) 270 final), koji se u međuinstitucijskom postupku nalazi u okviru paketa o reformi zajedničkog europskog sustava azila.

9.

COM(2018)167 final

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o ovlašćivanju Komisije za odobrenje, u ime Unije, Globalnog sporazuma za sigurne, propisne i zakonite migracije u području razvojne suradnje

Prijedlog više nije potreban jer će donošenje Globalnog sporazuma proći kroz postupak od dva koraka: donošenje dogovorenog ishoda na međuvladinoj konferenciji i naknadna službena ovjera rezolucijom Opće skupštine UN-a. Prijedlog povezan s COM(2018) 168.

10.

COM(2018)168 final

Prijedlog ODLUKE VIJEĆA o ovlašćivanju Komisije za odobrenje, u ime Unije, Globalnog sporazuma za sigurne, propisne i zakonite migracije u području imigracijske politike

Prijedlozi više nisu potrebni jer će donošenje Sporazuma proći kroz postupak od dva koraka, tj. donošenje dogovorenog ishoda na međuvladinoj konferenciji i naknadna službena ovjera rezolucijom Opće skupštine UN-a.

Prilog V.: Popis zakonodavstva predviđenih za stavljanje izvan snage

BR.

Područje politike

Naslov

Razlozi za stavljanje izvan snage

1.

Unija tržišta kapitala

Direktiva 2001/34/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 28. svibnja 2001. o uvrštenju vrijednosnih papira u službenu kotaciju burze te o informacijama koje treba objaviti o tim vrijednosnim papirima

Većina zahtjeva te Direktive obuhvaćena je Direktivom 2013/50/EU (izmijenjena Direktiva o transparentnosti) i Uredbom o prospektu. Preostale primjenjive odredbe Direktive 2001/34/EZ mogu se staviti izvan snage.

2.

Oporezivanje i carine

Uredba Komisije (EZ) br. 964/2007 od 14. kolovoza 2007. o utvrđivanju detaljnih pravila za otvaranje i upravljanje carinskim kvotama za rižu s podrijetlom iz najmanje razvijenih zemalja, za gospodarske godine 2007/2008 i 2008/2009

Zastarjelo: Carinske kvote obuhvaćene tim aktom dio su provedbenog razdoblja inicijative „Sve osim oružja” iz 2001. One više ne postoje jer se od 2009. carinske kvote više ne koriste, a trgovina rižom iz tih zemalja sada je bez carina i kvota.

3.

Oporezivanje i carine

Uredba Komisije (EEZ) br. 3512/80 od 23. prosinca 1980. o odstupanju u odnosu na zemlje Srednjoameričkoga zajedničkoga tržišta od članaka 1., 6. i 12. Uredbe Komisije (EEZ) br. 3510/80 od 23. prosinca 1980. o određivanju pojma proizvoda s podrijetlom za potrebe primjene carinskih povlastica koje odobrava Europska ekonomska zajednica u odnosu na određene proizvode iz zemalja u razvoju

Zastarjelo: Taj se akt odnosi na pravila o podrijetlu za zastarjele programe općeg sustava povlastica Unije (Uredba Vijeća br. 3322/80 od 16. prosinca 1980.). Njime se odstupa od nekih članaka drugog akta (Uredba 3510/80) koji su već stavljeni izvan snage.

4.

Oporezivanje i carine

Uredba Komisije (EEZ) br. 3513/80 od 23. prosinca 1980. o odstupanju u odnosu na zemlje koje su potpisale Kartagenski sporazum (Andska skupina) od članaka 1., 6. i 12. Uredbe Komisije (EEZ) br. 3510/80 od 23. prosinca 1980. o određivanju pojma proizvoda s podrijetlom u svrhu primjene carinskih povlastica koje odobrava Europska ekonomska zajednica za određene proizvode iz zemalja u razvoju

Zastarjelo: Taj se akt odnosi na pravila o podrijetlu za zastarjele programe općeg sustava povlastica Unije (Uredba Vijeća br. 3322/80 od 16. prosinca 1980.). Njime se odstupa od nekih članaka drugog akta (Uredba 3510/80) koji su već stavljeni izvan snage.

5.

Sigurnost hrane

Direktiva Vijeća 78/142/EEZ od 30. siječnja 1978. o usklađivanju zakonodavstava država članica u odnosu na materijale i predmete koji sadrže vinil klorid monomer koji dolaze u dodir s hranom

Pitanja koja se uređuju tom Direktivom Vijeća obuhvaćena su područjem primjene i odredbama Uredbe Komisije (EU) br. 10/2011 o plastičnim materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom. Stoga je ta Direktiva Vijeća zastarjela.

6.

Sigurnost hrane

Direktiva Vijeća 85/572/EEZ od 19. prosinca 1985. o utvrđivanju popisa modelnih otopina za ispitivanje migracije sastojaka plastičnih materijala i proizvoda koji dolaze u dodir s hranom

Pitanja koja se uređuju tom Direktivom Vijeća obuhvaćena su područjem primjene i odredbama Uredbe Komisije (EU) br. 10/2011 o plastičnim materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom. Stoga je ta Direktiva Vijeća zastarjela.

7.

Sigurnost hrane

Direktiva Vijeća 82/711/EEZ od 18. listopada 1982. o utvrđivanju osnovnih pravila potrebnih za ispitivanje migracije sastojaka plastičnih materijala i predmeta koji dolaze u dodir s hranom

Pitanja koja se uređuju tom Direktivom Vijeća obuhvaćena su područjem primjene i odredbama Uredbe Komisije (EU) br. 10/2011 o plastičnim materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom. Stoga je ta Direktiva Vijeća zastarjela.

(1)    U ovom prilogu Komisija iznosi dodatne informacije, u mjeri u kojoj su dostupne, o inicijativama iz Programa rada u skladu s Međuinstitucijskim sporazumom o boljoj izradi zakonodavstva. Te su informacije, koje se navode u zagradama uz opis svake inicijative, isključivo indikativne i mogu se mijenjati tijekom pripremnog postupka, osobito ovisno o procjeno učinka. Točke označene sivom bojom odnose se na inicijative za perspektivu za budućnost Unije.
(2)

 U ovom su Prilogu navedene najvažnije evaluacije i provjere primjerenosti koje ćemo učiniti, među njima i evaluacija rada na temelju mišljenja platforme REFIT.

(3) * = prijedlog spomenut u Zajedničkoj izjavi o zakonodavnim prioritetima EU-a za 2018. i 2019., koju su potpisali predsjednici Europskog parlamenta, Vijeća i Europske komisije.** = prioritetni dokumenti Programa rada Komisije za 2018. i pismo namjere 2018.
(4) Ovaj popis sadržava zakonodavne prijedloge u postupku, koje Komisija namjerava povući u roku od šest mjeseci (do travnja 2019.).