12.12.2017   

HR

Službeni list Europske unije

C 426/8


IZVJEŠĆE

o godišnjoj računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća za bioindustriju za financijsku godinu 2016. s odgovorom Zajedničkog poduzeća

(2017/C 426/02)

SADRŽAJ

 

Odlomak

stranica

UVOD

1-9

9

Uspostava Zajedničkog poduzeća BBI

1-2

9

Upravljanje

3-5

9

Ciljevi

6

9

Resursi

7-9

9

MIŠLJENJE

10-22

10

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

11

10

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti prihoda povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

12

10

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti plaćanja povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

13

10

Odgovornosti uprave i osoba zaduženih za upravljanje

14-16

10

Odgovornosti revizora u pogledu revizije računovodstvene dokumentacije i povezanih transakcija

17-21

11

PRORAČUNSKO I FINANCIJSKO UPRAVLJANJE

23-27

11

Izvršenje proračuna za 2016. godinu

23

11

Višegodišnje izvršenje proračuna u okviru programa Obzor 2020.

24-27

11

UNUTARNJE KONTROLE

28

12

Okvir unutarnje kontrole

28

12

PRILOG –

PRAĆENJE MJERA PODUZETIH U POGLEDU PRIMJEDBI IZ PRIJAŠNJIH GODINA

13

UVOD

Uspostava Zajedničkog poduzeća BBI

1.

Zajedničko poduzeće za bioindustriju (BBI), sa sjedištem u Bruxellesu, osnovano je u svibnju 2014. (1) na razdoblje od deset godina te je 26. listopada 2015. započelo sa samostalnim radom.

2.

Zajedničko poduzeće BBI ima oblik javno-privatnog partnerstva u području bioindustrije. Članove osnivače Zajedničkog poduzeća čine Europska unija (EU), koju predstavlja Komisija, i partneri iz predmetnog sektora, koje predstavlja Konzorcij za bioindustriju (BIC).

Upravljanje

3.

Upravljačka struktura Zajedničkog poduzeća BBI uključuje upravni odbor, izvršnog direktora, znanstveni odbor i skupinu predstavnika država.

4.

Upravni odbor sastoji se od pet predstavnika Komisije koji predstavljaju Uniju i pet predstavnika članova koji nisu Unija, od kojih bi najmanje jedan trebao biti predstavnik malih i srednjih poduzeća (MSP-ovi). Upravni odbor u cijelosti je odgovoran za strateško usmjerivanje i djelovanje Zajedničkog poduzeća i nadgleda provedbu njegovih aktivnosti. Izvršni direktor odgovoran je za svakodnevno upravljanje Zajedničkim poduzećem.

5.

Znanstveni odbor i skupina predstavnika država savjetodavna su tijela. Znanstveni odbor savjetuje kojim znanstvenim prioritetima treba pristupiti u godišnjem planu rada. Skupina predstavnika država iznosi mišljenje o strategiji i postizanju ciljeva.

Ciljevi

6.

Cilj je Zajedničkog poduzeća BBI provesti program aktivnosti istraživanja i inovacija u Europi kojim će se ocijeniti raspoloživost obnovljivih bioloških resursa koji se mogu upotrijebiti za proizvodnju biomaterijala te na temelju toga poduprijeti uspostavljanje održivih vrijednosnih lanaca bioindustrije. Te bi se aktivnosti trebale provesti suradnjom među dionicima duž čitavih vrijednosnih lanaca bioindustrije, uključujući primarnu industriju proizvodnje i obrade, potrošačke marke, MSP-ove, centre za istraživanja i tehnologiju te sveučilišta.

Resursi

7.

Najveći mogući doprinos EU-a aktivnostima Zajedničkog poduzeća BBI iznosi 975 milijuna eura, a isplaćuje se iz programa Obzor 2020. Članovi Zajedničkog poduzeća iz sektora doprinose resursima u iznosu od najmanje 2 730 milijuna eura tijekom razdoblja djelovanja Zajedničkog poduzeća (2), od čega su najmanje 975 milijuna eura doprinosi u naravi i novčani doprinosi za operativne aktivnosti Zajedničkog poduzeća (3), a najmanje 1 755 milijuna eura doprinosi u naravi za dodatne aktivnosti Zajedničkog poduzeća (4).

8.

Administrativni troškovi Zajedničkog poduzeća BBI ograničeni su na 58,5 milijuna eura i pokrivaju se financijskim doprinosima koji se na godišnjoj osnovi ravnomjerno dijele između EU-a i članova iz sektora (5).

9.

Proračun za plaćanja za Zajedničko poduzeće BBI iznosio je 2016. godine 66 milijuna eura (2015.: 21,1 milijun eura). Na dan 31. prosinca 2016. Zajedničko poduzeće zapošljavalo je 20 članova osoblja (2015.: 13) (6).

MIŠLJENJE

10.

Sud je obavio reviziju:

(a)

računovodstvene dokumentacije Zajedničkog poduzeća, koja se sastoji od financijskih izvještaja (7) i izvješća o izvršenju proračuna (8) za financijsku godinu koja je završila 31. prosinca 2016., te

(b)

zakonitosti i pravilnosti transakcija povezanih s tom računovodstvenom dokumentacijom, u skladu s člankom 287. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU).

Mišljenje o pouzdanosti računovodstvene dokumentacije

11.

Prema mišljenju Suda računovodstvena dokumentacija Zajedničkog poduzeća za godinu koja je završila 31. prosinca 2016. u svim značajnim aspektima vjerno prikazuje financijsko stanje Zajedničkog poduzeća na dan 31. prosinca 2016. te rezultate poslovanja, novčane tokove i promjene u neto imovini za godinu završenu tim danom, u skladu s Financijskom uredbom Zajedničkog poduzeća i računovodstvenim pravilima koja je usvojio računovodstveni službenik Komisije. Ta se pravila temelje na međunarodno prihvaćenim računovodstvenim standardima za javni sektor.

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti prihoda povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

12.

Prema mišljenju Suda prihodi povezani s računovodstvenom dokumentacijom za godinu koja je završila 31. prosinca 2016. u svim su značajnim aspektima zakoniti i pravilni.

Mišljenje o zakonitosti i pravilnosti plaćanja povezanih s računovodstvenom dokumentacijom

13.

Prema mišljenju Suda plaćanja povezana s računovodstvenom dokumentacijom za godinu koja je završila 31. prosinca 2016. u svim su značajnim aspektima zakonita i pravilna.

Odgovornosti uprave i osoba zaduženih za upravljanje

14.

U skladu s člancima 310. – 325. UFEU-a i Financijskom uredbom Zajedničkog poduzeća uprava je odgovorna za pripremu i prikazivanje računovodstvene dokumentacije na temelju međunarodno prihvaćenih računovodstvenih standarda za javni sektor te za zakonitost i pravilnost povezanih transakcija. Ta odgovornost uključuje oblikovanje, uspostavu i provedbu unutarnje kontrole koja je važna za pripremu i prikazivanje financijskih izvještaja u kojima nema značajnog pogrešnog prikazivanja zbog prijevare ili pogreške. Odgovornost je uprave ujedno zajamčiti da su aktivnosti, financijske transakcije i informacije prikazane u financijskim izvještajima u skladu s propisima tijela koja njima upravljaju. Uprava Zajedničkog poduzeća snosi krajnju odgovornost za zakonitost i pravilnost transakcija povezanih s računovodstvenom dokumentacijom.

15.

U pripremi računovodstvene dokumentacije odgovornost je uprave procijeniti mogućnost Zajedničkog poduzeća da nastavi s trajnim poslovanjem te po potrebi objavljivati informacije o pitanjima u vezi s trajnošću poslovanja i služiti se računovodstvenim načelom trajnosti poslovanja.

16.

Osobe zadužene za upravljanje odgovorne su za nadgledanje procesa financijskog izvještavanja predmetnog subjekta.

Odgovornosti revizora u pogledu revizije računovodstvene dokumentacije i povezanih transakcija

17.

Ciljevi su Suda dobiti razumno jamstvo o tome ima li u računovodstvenoj dokumentaciji Zajedničkog poduzeća značajnog pogrešnog prikazivanja i jesu li povezane transakcije zakonite i pravilne te, na temelju provedene revizije, podnijeti Europskom parlamentu i Vijeću ili drugim odgovarajućim tijelima zaduženima za davanje razrješnice izjavu o jamstvu u pogledu pouzdanosti računovodstvene dokumentacije te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Razumno jamstvo visoka je razina jamstva, ali nije garancija da će se revizijom otkriti značajno pogrešno prikazivanje ili neusklađenost u svim slučajevima u kojima oni postoje. Njihov uzrok mogu biti prijevara ili pogreška te se smatraju značajnima ako bi, pojedinačno ili skupno, bilo razumno očekivati da bi mogli utjecati na ekonomske odluke koje korisnici računovodstvene dokumentacije donose na temelju njezina sadržaja.

18.

Revizija uključuje postupke kojima se prikupljaju revizijski dokazi o iznosima i objavljenim informacijama u računovodstvenoj dokumentaciji te zakonitosti i pravilnosti povezanih transakcija. Odabir postupaka ovisi o prosudbi revizora, uključujući procjenu rizika od značajnog pogrešnog prikazivanja u računovodstvenoj dokumentaciji i značajne neusklađenosti povezanih transakcija s uvjetima iz pravnog okvira Europske unije do kojih je došlo zbog prijevare ili pogreške. Pri procjeni tih rizika u obzir se uzima unutarnja kontrola koja je važna za pripremu i vjerno prikazivanje računovodstvene dokumentacije te zakonitost i pravilnost povezanih transakcija kako bi se pripremili primjereni revizijski postupci u danim okolnostima, ali ne u svrhu izražavanja mišljenja o djelotvornosti unutarnje kontrole. Revizija uključuje i evaluaciju primjerenosti primijenjenih računovodstvenih politika, razumnosti računovodstvenih procjena uprave i sveukupnog prikaza računovodstvene dokumentacije.

19.

Kad je riječ o prihodima, Sud provjerava sredstva koja je Komisija stavila Zajedničkom poduzeću na raspolaganje te procjenjuje postupke kojima se ono služi za ubiranje naknada i ostalih prihoda.

20.

Kad je riječ o rashodima, Sud ispituje platne transakcije u trenutku nastanka, evidentiranja i prihvaćanja rashoda. Tim su ispitivanjem obuhvaćene sve kategorije plaćanja (uključujući plaćanja za kupnju imovine) u trenutku njihova izvršenja, osim predujmova. Isplate predujmova ispituju se u trenutku u kojem primatelj sredstava dostavi potvrdu o njihovoj pravilnoj uporabi te u kojem Zajedničko poduzeće prihvati tu potvrdu i obračuna predujam, iste godine ili kasnije.

21.

U pripremi ovog izvješća i ovih mišljenja Sud je uzeo u obzir reviziju koju je nad računovodstvenom dokumentacijom Zajedničkog poduzeća obavio neovisni vanjski revizor u skladu s člankom 208. stavkom 4. Financijske uredbe EU-a (9).

22.

Primjedbama u nastavku ne dovode se u pitanje mišljenja Suda.

PRORAČUNSKO I FINANCIJSKO UPRAVLJANJE

Izvršenje proračuna za 2016. godinu

23.

Uzimajući u obzir neiskorištena odobrena sredstva za plaćanja iz prethodnih godina (1,2 milijuna eura), konačni proračun za 2016.godinu dostupan za provedbu programa Obzor 2020. uključivao je odobrena sredstva za obveze u iznosu od 194,3 milijuna eura te odobrena sredstva za plaćanja u iznosu od 67,2 milijuna eura. Stope iskorištenosti za odobrena sredstva za obveze i plaćanja iznosile su redom 97,1 % i 95,8 %. Odobrena sredstava za plaćanja uglavnom su upotrijebljena za pretfinanciranje sporazuma o bespovratnim sredstvima proizašlih iz poziva na podnošenje prijedloga iz 2014. i 2015. godine.

Višegodišnje izvršenje proračuna u okviru programa Obzor 2020.

24.

Od 975 milijuna eura sredstava iz programa Obzor 2020.dodijeljenih Zajedničkom poduzeću BBI do kraja 2016. Zajedničko poduzeće preuzelo je obveze u iznosu od 414,3 milijuna eura (42,5 %) i isplatilo 79,5 milijuna eura (8 % dodijeljenih sredstava) za provedbu svojeg prvog kruga projekata.

25.

Od 975 milijuna eura doprinosa koje članovi iz sektora trebaju dati za operativne aktivnosti i administrativne troškove Zajedničkog poduzeća, prema izvješćima članova iz sektora do kraja 2016. doprinosi u naravi za operativne aktivnosti iznosili su 15,4 milijuna eura, a upravni odbor potvrdio je novčane doprinose članova iz sektora za administrativne troškove Zajedničkog poduzeća u iznosu od 3 milijuna eura. U niskoj razini doprinosa u naravi odražava se činjenica da je većina projekata Zajedničkog poduzeća BBI 2016. bila tek u preliminarnoj fazi.

26.

Od 1 755 milijuna eura doprinosa koje članovi iz sektora trebaju dati za dodatne aktivnosti, do kraja 2016. iznos od 294,8 milijuna eura (42,5 %) već je bio prijavljen i potvrđen (10).

27.

Slijedom toga, na kraju 2016. ukupni doprinosi članova iz sektora iznosili su 313,2 milijuna eura, u usporedbi s novčanim doprinosima EU-a u iznosu od 65 milijuna eura. Znatnu razliku između doprinosa EU-a i članova iz sektora objašnjava činjenica da su članovi iz sektora već prethodno izdvojili velik iznos doprinosa u naravi za dodatne aktivnosti.

UNUTARNJE KONTROLE

Okvir unutarnje kontrole

28.

Većina plaćanja Zajedničkog poduzeća BBI 2016. godine bile su isplate pretfinanciranja za projekte u okviru programa Obzor 2020. koje su izvršene nakon potpisivanja prvih sporazuma o bespovratnim sredstvima. S provedbom ex post revizija zahtjeva za povrat projektnih troškova koje obavljaju neovisni vanjski revizori započet će se 2017. godine.

Ovo je izvješće usvojilo IV. revizijsko vijeće, kojim predsjeda član Revizorskog suda Baudilio TOMÉ MUGURUZA, na sastanku održanom u Luxembourgu 19. rujna 2017.

Za Revizorski sud

Klaus-Heiner LEHNE

predsjednik


(1)  Uredba Vijeća (EU) br. 560/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju Zajedničkog poduzeća za bioindustriju (SL L 169, 7.6.2014., str. 130.).

(2)  Članak 4. stavak 1. Uredbe (EU) br. 560/2014.

(3)  U skladu s člankom 12. stavkom 4. Statuta Zajedničkog poduzeća BBI (Prilog Uredbi (EU) br. 560/2014) novčani doprinos članova koji nisu Unija troškovima poslovanja iznosi najmanje 182,5 milijuna eura.

(4)  U skladu s člankom 4. stavkom 2. točkom (b) Uredbe (EU) br. 560/2014 dodatne su aktivnosti doprinosi u naravi za aktivnosti koje su izvan plana rada i proračuna Zajedničkog poduzeća, ali koje doprinose ostvarenju ciljeva inicijative za bioindustriju. U skladu s člankom 4. stavkom 4. iste Uredbe, troškove dodatnih aktivnosti mora potvrditi neovisni vanjski revizor, a reviziju takvih troškova ne provodi Zajedničko poduzeće, Sud ni bilo koje drugo tijelo EU-a.

(5)  Članak 12. stavak 2 Statuta Zajedničkog poduzeća BBI (Prilog Uredbi (EU) br. 560/2014).

(6)  Više informacija o Zajedničkom poduzeću BBI i njegovim aktivnostima dostupno je na njegovim internetskim stranicama: https://www.bbi-europe.eu

(7)  Financijski izvještaji sastoje se od bilance, izvještaja o financijskom rezultatu, izvještaja o novčanom toku, izvještaja o promjenama u neto imovini te kratkog prikaza važnih računovodstvenih politika, kao i drugih bilješki s pojašnjenjima.

(8)  Izvješća o izvršenju proračuna sastoje se od izvješća koja objedinjuju sve proračunske operacije i bilješki s pojašnjenjima.

(9)  Uredba (EU, Euratom) br. 966/2012 Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 298, 26.10.2012., str. 1.).

(10)  Za 2016. godinu prijavljen je dodatan procijenjeni iznos od 523,8 milijuna eura, ali nije potvrđen.


PRILOG

Praćenje mjera poduzetih u pogledu primjedbi iz prijašnjih godina

Godina

Primjedba Suda

Faza korektivne mjere

(Dovršeno/U tijeku/Predstoji/—)

 

Sukobi interesa

 

2015.

Komisija je u srpnju 2015. izdala smjernice zajedničkim poduzećima u vezi s pravilima o sukobima interesa, uključujući zajednički obrazac za izjavu o nepostojanju sukoba interesa koji bi zajednička poduzeća trebala ugraditi u svoje postupke.

Dovršeno


ODGOVOR ZAJEDNIČKOG PODUZEĆA

Zajedničko poduzeće primilo je na znanje izvješće Suda.