Bruxelles, 16.11.2017.

COM(2017) 668 final

2017/0301(NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na Ministarskoj konferenciji Svjetske trgovinske organizacije u pogledu držanja javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane, domaćih potpora koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene, među ostalim za pamuk, ograničenja izvoza u području poljoprivrede, subvencija za ribarstvo, nacionalnih propisa o uslugama i MSP-ova/transparentnosti regulatornih mjera za trgovinu robom


OBRAZLOŽENJE

1.Predmet prijedloga

Ovaj prijedlog odluke odnosi se na utvrđivanje stajališta koje je potrebno zauzeti u ime Unije na 11. ministarskoj konferenciji Svjetske trgovinske organizacije („WTO”) u pogledu mogućeg donošenja nekoliko odluka povezanih s razvojnim planom iz Dohe (DDA). Prijedlogom su obuhvaćena sljedeća pitanja: držanje javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane, domaće potpore koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene, među ostalim za pamuk, ograničenja izvoza u području poljoprivrede, subvencije za ribarstvo, nacionalni propisi o uslugama i MSP-ovi/transparentnost regulatornih mjera za trgovinu robom.

2.Kontekst prijedloga

2.1.Sporazum o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije („Sporazum o WTO-u”)

Sporazum iz Marakeša o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije („Sporazum o WTO-u”) stupio je na snagu 1. siječnja 1995. Europska unija 1 i svih 28 njezinih država članica stranke su tog sporazuma.

2.2.Ministarska konferencija WTO-a

Ministarska konferencija najviše je tijelo za donošenje odluka WTO-a, koje se sastaje najmanje jedanput svake dvije godine. Sljedeći sastanak Ministarske konferencije održat će se u Buenos Airesu u Argentini (10. – 13. prosinca 2017.).

2.3.Predviđeni akti Ministarske konferencije WTO-a

Ministarska konferencija WTO-a može tijekom svojeg 11. zasjedanja donijeti odluke koje proizvode pravne učinke o sljedećim pitanjima: 1. držanju javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane, 2. domaćim potporama koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene, među ostalim za pamuk, 3. ograničenjima izvoza u području poljoprivrede, 4. subvencijama za ribarstvo, 5. nacionalnim propisima o uslugama i 6. MSP-ovima/transparentnosti regulatornih mjera za trgovinu robom.

3.Stajalište koje treba zauzeti u ime Unije

Cilj je ovog prijedloga omogućiti Uniji da se na 11. ministarskoj konferenciji priključi mogućem konsenzusu u pogledu donošenja odluka koje proizvode pravne učinke o prethodno navedenim pitanjima.

Iako još nije jasno hoće li i u kojoj mjeri članice WTO-a uspjeti postići konsenzus, u skladu s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a 2 Vijeće mora unaprijed utvrditi stajalište EU-a koje će se zauzeti na 11. ministarskoj konferenciji.

Ovim su prijedlogom obuhvaćena sljedeća pitanja o kojima mogu biti donesene odluke:

·Držanje javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane: Cilj je pregovora postići dogovor o „trajnom rješenju” u pogledu ispunjenja cilja utvrđenog Ministarskom odlukom s Balija od 7. prosinca 2013. o držanju javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane (WT/MIN(13)/38-WT/L/913), kako je tumačena u naknadno donesenoj Odluci Glavnog vijeća od 27. studenoga 2014. (WT/L/939) i ministarskoj odluci od 19. prosinca 2015. (WT/MIN(15)/44-WT/L/979). Ta bi odluka mogla imati sličnosti s trenutačnim prijelaznim rješenjem s Balija uz moguće dodatne uvjete i moguće prošireno područje primjene (kako bi se obuhvatili i programi uspostavljeni nakon Ministarske odluke s Balija).

·Domaće potpore koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene, među ostalim za pamuk: Pregovori o domaćim potporama koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene obuhvaćeni su člankom 20. Sporazuma WTO-a o poljoprivredi i dio su mandata DDA-a, kako je utvrđeno u Ministarskoj deklaraciji iz Dohe od 14. studenoga 2001 (WT/MIN(01)/DEC/1). Kako bi postupak dobio zamah, EU je zajedno s Brazilom, Kolumbijom, Peruom i Urugvajem 2017. podnio prijedlog (JOB/AG/99) o domaćim potporama koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene (uključujući domaće potpore koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene pamuka te o držanju javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane). EU bi na 11.ministarskoj konferenciji trebao podržati moguće rješenje za domaće potpore koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene, među ostalim za pamuk.

·Ograničenja izvoza: Pregovori o jačanju pravila provođenja zabrane i ograničenja izvoza iz članka 12. stavka 1. Sporazuma o poljoprivredi obuhvaćeni su člankom 20. Sporazuma WTO-a o poljoprivredi i dio su pregovora o DDA-u. S obzirom na važnost tog pitanja za proces poljoprivredne reforme i za uspostavu pravednog i tržišno orijentiranog sustava trgovine poljoprivrednim proizvodima Unija bi trebala podržati rješenje za ograničenja izvoza ako se ono postigne.

·Subvencije za ribarstvo: Pregovori o subvencijama za ribarstvo dio su DDA-a, a ukidanje određenih subvencija za ribarstvo predviđeno je UN-ovim ciljem održivog razvoja 14.6., koji su 2015. dogovorili predsjednici država i vlada. EU je WTO-u dostavio prijedlog o tom pitanju (TN/RL/GEN/181/Rev.1). Pregovori su u tijeku i Unija bi trebala podržati rješenje u tom području ako se ono postigne.

·Nacionalni propisi: Pregovori o nacionalnim propisima o uslugama predviđeni su člankom VI. stavkom 4. Općeg sporazuma WTO-a o trgovini uslugama (GATS). Tijekom posljednjih nekoliko mjeseci u tom je području ostvaren napredak, što je rezultiralo prijedlogom konsolidiranog teksta pregovora koji je podržalo oko 50 članica WTO-a (među kojima i EU). Predložena pravila u nacionalnim propisima ograničena su na zahtjeve i postupke povezane s izdavanjem dozvola i kvalifikacijama te tehničkim standardima i primjenjivala bi se na sektore za koje su obveze u pogledu pristupa tržištu preuzete u okviru GATS-a. Pregovori su u tijeku i Unija bi trebala podržati rješenje u tom području ako se ono postigne.

·MSP-ovi/transparentnost regulatornih mjera za trgovinu robom: Mandatom DDA-a predviđeni su pregovori o pristupu tržištu za nepoljoprivredne proizvode, uključujući necarinske prepreke. EU je u vezi s necarinskim preprekama WTO-u 2017. podnio prijedlog ministarske odluke o olakšavanju trgovine za MSP-ove u pogledu transparentnosti regulatornih mjera za trgovinu robom (TN/MA/W/144/Rev.3, čije su supokroviteljice Australija, Hong Kong, Tajvan, Singapur i Japan). Na temelju prijedloga EU-a MSP-ovima bi se olakšao pristup međunarodnoj trgovini zahvaljujući većoj transparentnosti (slanje obavijesti WTO-u o konačnom tekstu i uspostava javnog repozitorija) i dobroj regulatornoj praksi (javno savjetovanje s dionicima o novim mjerama, s ograničenim opsegom na mjere TBT i SPS). Pregovori su u tijeku i Unija bi trebala podržati rješenje u tom području ako se ono postigne.

S obzirom na to da se trenutačno vode pregovori o svim elementima mogućeg paketa iz Buenos Airesa, Komisija očekuje da će Vijeće svoju odluku o stajalištu EU-a o ishodu pregovora donijeti kada situacija u pogledu relevantnih tekstova postane dovoljno jasna, možda već i tijekom ministarske konferencije.

Inicijativa je u potpunosti u skladu s postojećim odredbama politike. Slične su odluke bile pripremljene za prijašnje ministarske konferencije WTO-a, uključujući posljednju, 10. ministarsku konferenciju WTO-a 2015.

4.Pravna osnova

4.1.Postupovna pravna osnova

4.1.1.Načela

Člankom 218. stavkom 9. Ugovora o funkcioniranju Europske unije (UFEU) predviđeno je donošenje odluka kojima se utvrđuju „stajališta koja u ime Unije treba donijeti tijelo osnovano na temelju sporazuma kada je to tijelo pozvano donositi akte koji proizvode pravne učinke, uz iznimku akata kojima se dopunjuje ili mijenja institucionalni okvir sporazuma.”

4.1.2.Primjena u ovom slučaju

Ministarska konferencija WTO-a tijelo je osnovano sporazumom, konkretno Sporazumom o WTO-u, koje u skladu s člankom IV. stavkom 1. ima ovlasti za donošenje odluka o svim pitanjima obuhvaćenima bilo kojim multilateralnim trgovinskim sporazumom, uključujući odluke koje proizvode pravne učinke.

Prethodno spomenuti predviđeni akti mogu utjecati na prava i obveze Unije te su stoga akti koji proizvode pravne učinke.

Predviđenim aktima ne dopunjuje se i ne mijenja institucijski okvir Sporazuma.

Stoga je postupovna pravna osnova predložene odluke članak 218. stavak 9. UFEU-a.

4.2.Materijalna pravna osnova

4.2.1.Načela

Materijalna pravna osnova odluke na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a prije svega ovisi o cilju i sadržaju predviđenog akta o kojemu se zauzima stajalište u ime Unije. Ako predviđeni akt ima dva cilja ili elementa te ako se može utvrditi da je jedan od ta dva cilja ili elementa glavni, a drugi samo sporedan, odluka se na temelju članka 218. stavka 9. UFEU-a mora temeljiti na samo jednoj materijalnoj pravnoj osnovi, odnosno onoj koju zahtijeva glavni ili prevladavajući cilj ili element.

4.2.2.Primjena u ovom slučaju

Glavni cilj i sadržaj predviđenih akata odnose se na zajedničku trgovinsku politiku jer su predviđene moguće odluke o DDA-u obuhvaćene tim područjem primjene.

Stoga je materijalna pravna osnova predložene odluke članak 207. UFEU-a.

4.3.Zaključak

Pravna osnova predložene odluke trebao bi biti članak 207. UFEU-a u vezi s člankom 218. stavkom 9. UFEU-a.

5.Objava predviđenih akata

S obzirom na to da će se aktima Ministarske konferencije WTO-a dopuniti Sporazum o WTO-u, primjereno je te odluke nakon donošenja objaviti u Službenom listu Europske unije.

2017/0301 (NLE)

Prijedlog

ODLUKE VIJEĆA

o stajalištu koje treba zauzeti u ime Europske unije na Ministarskoj konferenciji Svjetske trgovinske organizacije u pogledu držanja javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane, domaćih potpora koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene, među ostalim za pamuk, ograničenja izvoza u području poljoprivrede, subvencija za ribarstvo, nacionalnih propisa o uslugama i MSP-ova/transparentnosti regulatornih mjera za trgovinu robom

VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 207. stavak 4. u vezi s člankom 218. stavkom 9.,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

budući da:

(1)Unija je sklopila Sporazum iz Marakeša o osnivanju Svjetske trgovinske organizacije („Sporazum o WTO-u”) Odlukom Vijeća 94/800/EZ od 22. prosinca 1994. 3 , koji je stupio na snagu 1. siječnja 1995.

(2)U skladu s člankom IV. stavkom 1. i člankom IX. stavkom 1. Sporazuma o WTO-u Ministarska konferencija Svjetske trgovinske organizacije („WTO”) može donositi odluke konsenzusom.

(3)Ministarska konferencija WTO-a može tijekom svojeg 11. zasjedanja, koje će se održati od 10. do 13. prosinca 2017., donijeti odluke o držanju javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane, domaćim potporama koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene, među ostalim za pamuk, ograničenja izvoza u području poljoprivrede, subvencija za ribarstvo, nacionalnih propisa o uslugama i MSP-ova/transparentnosti regulatornih mjera za trgovinu robom.

(4)Primjereno je utvrditi stajalište koje u ime Unije treba zauzeti na Ministarskoj konferenciji WTO-a ako te odluke mogu proizvoditi pravne učinke.

(5)Članice WTO-a smatraju 11. ministarsku konferenciju WTO-a krajnjim rokom za donošenje trajnog rješenja za pitanje držanja javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane. Taj je cilj utvrđen Ministarskom odlukom s Balija od 7. prosinca 2013. o držanju javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane (WT/MIN(13)/38-WT/L/913), kako je tumačena i potvrđena naknadnim odlukama. Stoga bi Unija trebala podržati trajno rješenje za pitanje držanja javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane ako se ono donese.

(6)Pregovori o domaćim potporama koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene obuhvaćeni su člankom 20. Sporazuma WTO-a o poljoprivredi te su zajedno s pamukom dio Razvojnog plana iz Dohe (DDA). Stoga je EU zajedno s Brazilom, Kolumbijom, Peruom i Urugvajem 2017. podnio prijedlog (JOB/AG/99) o domaćim potporama koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene (uključujući domaće potpore koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene pamuka te o držanju javnih robnih zaliha). S obzirom na važnost tog pitanja i činjenicu da je Unija jedan od predlagatelja, Unija bi trebala podržati rješenje za domaće potpore koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene, među ostalim za pamuk, ako se ono postigne.

(7)Pregovori o jačanju pravila provođenja zabrane i ograničenja izvoza iz članka 12. stavka 1. Sporazuma o poljoprivredi obuhvaćeni su člankom 20. Sporazuma WTO-a o poljoprivredi i dio su pregovora o DDA-u. S obzirom na važnost tog pitanja za proces poljoprivredne reforme i za uspostavu pravednog i tržišno orijentiranog sustava trgovine poljoprivrednim proizvodima Unija bi trebala podržati rješenje za ograničenja izvoza ako se ono postigne.

(8)Pregovori o subvencijama za ribarstvo dio su DDA-a, a ukidanje određenih subvencija za ribarstvo utvrđeno je kao prioritet u UN-ovom cilju održivog razvoja 14.6., koji su 2015. dogovorili predsjednici država i vlada. S obzirom na važnost tog pitanja za trgovinu i održivi razvoj te na činjenicu da je Unija jedan od predlagatelja, Unija bi trebala podržati rješenje ako se ono postigne.

(9)Pregovori o nacionalnim propisima o uslugama predviđeni su člankom VI. stavkom 4. Općeg sporazuma WTO-a o trgovini uslugama (GATS) i dio su DDA-a. Pregovori bi mogli rezultirati rješenjima u sljedećim područjima: upravljanje mjerama, neovisnost, transparentnost, tehnički standardi, razvoj mjera te posebno i različito postupanje. S obzirom na napredak postignut tijekom rasprava te na sustavnu važnost za donošenje odluke o tom pitanju, Unija, koja je ujedno i jedan od predlagača, trebala bi podržati rješenje ako se ono postigne.

(10)Pregovori o pristupu tržištu za nepoljoprivredne proizvode dio su mandata DDA-a i uključuju necarinske prepreke. EU je WTO-u 2017. podnio prijedlog ministarske odluke o olakšavanju trgovine za MSP-ove u pogledu transparentnosti regulatornih mjera za trgovinu robom (TN/MA/W/144/Rev.3). Ta bi se odluka u cijelosti ili s užim ili širim područjem primjene mogla donijeti na 11. ministarskoj konferenciji. S obzirom na važnost tog pitanja i činjenicu da je Unija jedan od predlagatelja, Unija bi trebala podržati rješenje na temelju prijedloga EU-a ako se ono postigne.

(11)U skladu s člankom 17. stavkom 1. Ugovora o Europskoj uniji (UEU) Uniju će na Ministarskoj konferenciji WTO-a zastupati Komisija.

DONIJELO JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Na 11. ministarskoj konferenciji WTO-a u ime Unije treba zauzeti sljedeće stajalište:

Stajalište je Unije da se na jedanaestoj ministarskoj konferenciji Svjetske trgovinske organizacije priključi konsenzusu koji postignu članice WTO-a u pogledu donošenja odluka o držanju javnih robnih zaliha radi osiguranja dovoljnih količina hrane, domaćim potporama koje dovode do iskrivljavanja trgovinske razmjene, među ostalim za pamuk, ograničenjima izvoza u području poljoprivrede, subvencijama za ribarstvo, nacionalnim propisima o uslugama i MSP-ovima/transparentnosti regulatornih mjera za trgovinu robom.

Članak 2.

Ova je Odluka upućena Komisiji.

Sastavljeno u Bruxellesu,

   Za Vijeće

   Predsjednik

(1) Odluka Vijeća 94/800/EZ od 22. prosinca 1994. o sklapanju u ime Europske zajednice, s obzirom na pitanja iz njezine nadležnosti, sporazuma postignutih u Urugvajskom krugu multilateralnih pregovora (1986. – 1994.) (SL L 336, 23.12.1994., str. 1.).
(2) Ako bi se, protivno trenutačnim očekivanjima, konsenzus formalizirao međunarodnim sporazumom kojim se izmjenjuje Sporazum o WTO-u ili višestranim međunarodnim sporazumom između određenih članica WTO-a, Komisija bi donijela potrebne prijedloge u skladu s člankom 218. stavkom 6. UFEU-a nakon donošenja tekstova i njihova otvaranja za prihvaćanje od strane 11. ministarske konferencije ili predmetnih članica WTO-a tijekom 11. ministarske konferencije.
(3) SL L 336, 23.12.1994., str. 1.