Bruxelles, 17.10.2017.

COM(2017) 598 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE VIJEĆU I EUROPSKOM PARLAMENTU

35. godišnje izvješće Komisije Vijeću i Europskom parlamentu
o antidampinškim, antisubvencijskim i zaštitnim mjerama EU-a (2016.)

{SWD(2017) 342 final}


IZVJEŠĆE KOMISIJE VIJEĆU I EUROPSKOM PARLAMENTU

35. godišnje izvješće Komisije Vijeću i Europskom parlamentu
o antidampinškim, antisubvencijskim i zaštitnim mjerama EU-a (2016.)

Uvod

U ovom se izvješću iznose antidampinške, antisubvencijske i zaštitne mjere Europske unije provedene u 2016. Ono je podneseno Europskom parlamentu i Vijeću u skladu s odredbama članka 23. Uredbe (EU) 2016/1036 Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti od dampinškog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske unije („Osnovna antidampinška uredba”), članka 34. Uredbe (EU) 2016/1037 Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti od subvencioniranog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske unije („Osnovna antisubvencijska uredba”) i članka 23. Uredbe (EU) 2015/478 Europskog parlamenta i Vijeća o zajedničkim pravilima za uvoz. Izvješće je kao i prethodnih godina popraćeno radnim dokumentom službi Komisije s detaljnim prilozima.

Antidampinški, antisubvencijski i zaštitni ispitni postupci koje provodi Komisija uređeni su na temelju prethodno navedenih uredaba Europskog parlamenta i Vijeća. Sveobuhvatan pregled postojećeg zakonodavstva, terminologije i postupaka dostupan je u popratnom radnom dokumentu službi.

U području trgovinske zaštite 2016. bila je godina prepuna aktivnosti i izazova. Komisija je u studenome 2016. donijela zakonodavni prijedlog kojim je predviđena nova metodologija izračuna uobičajenih vrijednosti u slučaju da su cijene i troškovi na tržištu zemlje izvoznice narušeni. Prijedlog je trenutačno u redovnom zakonodavnom postupku. Od početka krize čelika intenzivno se radilo na tome da se europska industrija što brže i djelotvornije zaštiti od nepoštenog uvoza. Komisija je iskoristila sve raspoložive instrumente u sklopu postojećeg pravnog okvira trgovinske zaštite. Kriza čelika uputila je na potrebu za modernizacijom instrumenata trgovinske zaštite te je bila važan poticaj Vijeću da u prosincu 2016. postigne dogovor o stajalištu o zakonodavnoj inicijativi koju je Komisija već donijela u travnju 2013. Zaključcima iz lipnja 2016. Europsko vijeće pozvalo je i na brz završetak tih aktivnosti. Prijedlog je trenutačno u redovnom zakonodavnom postupku.

Mnogi su provedeni ispitni postupci trgovinske zaštite bili vrlo složeni, kao što su ispitni postupak o toplovaljanim kolutovima, revizija zbog predstojećeg isteka mjera o solarnim pločama i ispitni postupak povezan sa šipkama visoke otpornosti na zamor za armiranje betona. U tim predmetima bilo je potrebno provesti detaljnu analizu, što zahtijeva znatne resurse.

Ovo izvješće i radni dokument službi Komisije dostupni su i javnosti na http://ec.europa.eu/trade/issues/respectrules/anti_dumping/legis/index_hr.htm .

1.Pregled antidampinških, antisubvencijskih i zaštitnih ispitnih postupaka i mjera

1.1.Općenito

Na kraju 2016. u EU-u je na snazi bilo 90 konačnih antidampinška mjera i 12 konačnih antisubvencijskih mjera.

Broj mjera na snazi blago se povećao (4 %) u prethodnoj godini, a broj ispitnih postupaka u tijeku (20) na kraju godine bio je jednak kao na kraju 2015. Broj pokrenutih novih predmeta (15) blago se povećao, a znatan broj predmeta (9) ponovno je otvoren kako bi se proveli sudski nalazi. Broj pokrenutih revizija (15) i dalje je bio znatan iako je bio niži nego 2015. U većini revizija radilo se o revizijama zbog predstojećeg isteka mjera.

U 2016. antidampinške ili antisubvencijske mjere uvedene su za 0,27 % ukupnog uvoza u EU. Iako opsežni podaci nisu dostupni, iz ispitnih postupaka revizije zbog predstojećeg isteka mjera vidljivo je da u mnogo slučajeva uvođenje mjera uzrokuje znatno smanjenje uvoza predmetnog proizvoda.

Detaljan pregled dostupan je u radnom dokumentu službi priloženom ovom izvješću. Upućivanja na priloge radnom dokumentu službi Komisije nalaze se uz naslove.

1.2.Novi ispitni postupci (vidi priloge A do E i Prilog N)

U 2016. pokrenuto je 15 novih ispitnih postupaka (12 ih se odnosilo na sektor čelika i metala), a devet predmeta ponovno je otvoreno kako bi se proveli sudski nalazi. U devet su postupaka uvedene privremene pristojbe. Ukupno sedam predmeta zaključeno je uz uvođenje konačnih pristojbi, a osam ispitnih postupaka zaključeno je bez mjera.

1.3.Ispitni postupci revizije

Ispitni postupci revizije i dalje su važan dio aktivnosti Komisijinih službi za trgovinsku zaštitu. U tablici 2. radnog dokumenta službi Komisije navedeni su statistički podaci za godine 2012. – 2016.

1.3.1.Revizije zbog predstojećeg isteka mjera (vidi Prilog F)

Člankom 11. stavkom 2. Osnovne antidampinške uredbe i člankom 18. Osnovne antisubvencijske uredbe predviđa se istek mjera nakon pet godina, osim ako se revizijom zbog predstojećeg isteka mjera pokaže da bi ih trebalo zadržati u njihovu izvornom obliku. U 2016. automatski je isteklo pet mjera koje su bile na snazi pet godina.

U 2016. pokrenuto je 13 ispitnih postupaka revizije zbog predstojećeg isteka mjera, a pet revizija zbog predstojećeg isteka mjera zaključeno je uz potvrdu pristojbe za daljnje razdoblje od pet godina. Samo jedna revizija zbog predstojećeg isteka mjera zaključena je okončanjem mjera.

1.3.2.Privremene revizije (vidi Prilog G)

Člankom 11. stavkom 3. Osnovne antidampinške uredbe i člankom 19. Osnovne antisubvencijske uredbe predviđa se revizija mjera tijekom njihova važenja. Revizije se mogu ograničiti na aspekte dampinga/subvencija ili šteta.

U 2016. pokrenute su dvije privremene revizije. Četiri privremene revizije zaključene su uz potvrdu ili izmjenu pristojbe. Pet privremenih revizija zaključeno je okončanjem mjera.

1.3.3.„Ostale” privremene revizije (vidi Prilog H)

U 2016. zaključene su ili okončane tri „ostale” revizije, odnosno one koje nisu obuhvaćene revizijama koje se obično pokreću u skladu s člankom 11. stavkom 3. Osnovne antidampinške uredbe ili člankom 19. Osnovne antisubvencijske uredbe. Nije pokrenuta nijedna nova revizija iz kategorije „ostalih”. Te se revizije obično odnose na provedbu odluka Suda.

1.3.4.Revizije novih izvoznika (vidi Prilog I.)

Člankom 11. stavkom 4. Osnovne antidampinške uredbe i člankom 20. Osnovne antisubvencijske uredbe predviđa se revizija za „novog izvoznika” i „ubrzana” revizija radi utvrđivanja pojedinačne dampinške marže ili pojedinačne kompenzacijske pristojbe za nove izvoznike smještene u predmetnoj zemlji izvoznici koji nisu izvozili proizvod tijekom razdoblja ispitnog postupka. Takvi izvoznici moraju pokazati da su zaista novi izvoznici i da su zaista počeli izvoziti u EU nakon razdoblja ispitnog postupka. Za njih se može izračunati pojedinačna pristojba koja je obično niža od pristojbe za cijelu zemlju.

U 2016. nije započeta niti zaključena nijedna revizija za nove izvoznike.

1.3.5.Apsorpcijski ispitni postupci (vidi Prilog J)

Ako postoje dostatni podaci iz kojih je vidljivo da je nakon početnog razdoblja ispitnog postupka te prije ili nakon uvođenja mjera došlo do snižavanja izvoznih cijena, odnosno da nije bilo kretanja preprodajnih cijena ili naknadnih prodajnih cijena proizvoda uvezenih u EU ili da su ta kretanja nedostatna, može se pokrenuti „apsorpcijska” revizija kako bi se ispitalo je li mjera imala učinka na prethodno navedene cijene. Dampinške marže mogu se ponovno izračunati, a pristojba se može povećati kako bi se uzele u obzir te niže izvozne cijene. Mogućnost „apsorpcijskih” revizija uključena je u članak 12. Osnovne antidampinške uredbe i članak 19. stavak 3. Osnovne antisubvencijske uredbe.

U 2016. nije započeta niti zaključena nijedna antiapsorpcijska revizija.

1.3.6.Ispitni postupci u vezi s izbjegavanjem mjera (vidi Prilog K)

Mogućnost ponovnog otvaranja ispitnih postupaka u okolnostima u kojima su podneseni dokazi iz kojih je vidljivo da se mjere izbjegavaju predviđena je člankom 13. Osnovne antidampinške uredbe i člankom 23. Osnovne antisubvencijske uredbe.

U 2016. pokrenut je jedan takav ispitni postupak. Šest ispitnih postupaka u vezi s izbjegavanjem mjera zaključeno je produljenjem mjera. Najvažniji se odnosio na izbjegavanje mjera na uvoz solarnih modula i ćelija iz Narodne Republike Kine pretovarom u Maleziji i Tajvanu.

1.4.Zaštitni ispitni postupci (vidi Prilog L)

U 2016. nije otvoren nijedan zaštitni ispitni postupak i nisu uvedene nikakve mjere.

2.Provedba antidampinških/antisubvencijskih mjera

2.1.Daljnje praćenje mjera

Daljnje aktivnosti povezane s mjerama na snazi bile su usmjerene na sljedeća četiri glavna područja: 1. preduhitriti prijevaru, 2. nadzirati trgovinske tokove i razvoj tržišta, 3. poboljšati učinkovitost s pomoću odgovarajućih instrumenata te 4. reagirati na nezakonito postupanje. Tim je aktivnostima Komisiji omogućeno da u suradnji s državama članicama proaktivno osigura pravilnu provedbu mjera trgovinske zaštite u Europskoj uniji.

2.2.Nadzor preuzimanja obveza (vidi priloge M i Q)

Nadzor preuzimanja obveza dio je provedbenih aktivnosti jer je preuzimanje obveza oblik antidampinških ili antisubvencijskih mjera. Komisija ih prihvaća ako ispitnim postupkom utvrdi da se njima učinkovito otklanjaju štetni učinci dampinga ili subvencioniranja.

Početkom 2016. na snazi je bilo 122 preuzimanja obveza. U 2016. došlo je do sljedećih promjena u portfelju preuzimanja obveza: preuzimanje obveza za 13 trgovačkih društava povučeno je jer je utvrđeno da je došlo do kršenja ili da je nadzor preuzimanja obveza postao nepraktičan. Preuzimanje obveza za sedam trgovačkih društava povučeno je jer su ta trgovačka društva obavijestila Komisiju da se žele povući iz preuzete obveze. Komisija nije prihvatila nova preuzimanja obveza. Time je na kraju 2016. ukupan broj preuzimanja obveza na snazi iznosio 102.

3.Povrati

Člankom 11. stavkom 8. Osnovne antidampinške uredbe i člankom 21. stavkom 1. Osnovne antisubvencijske uredbe uvoznicima se dopušta traženje naknade za relevantne naplaćene pristojbe u slučajevima u kojima se pokaže da je dampinška/subvencijska marža uklonjena ili smanjena na razinu nižu od pristojbe na snazi.

U 2016. podnesena su 42 nova zahtjeva za povrat. Na kraju 2016. u tijeku su bila 4 ispitna postupka u vezi s povratom, kojima je pokriveno 80 zahtjeva. U 2016. Komisija nije donijela nijednu odluku u kojoj je dodijelila puni ili djelomični povrat ili odbila zahtjev za povrat.

4.Modernizacija instrumenata trgovinske zaštite

U travnju 2013. Komisija je donijela prijedlog i komunikaciju radi modernizacije instrumenata trgovinske zaštite EU-a. Cilj predložene Uredbe bio je povećati transparentnost, učinkovitost i djelotvornost instrumenata trgovinske zaštite EU-a s obzirom na širenje nepoštene trgovinske prakse.

Iako je Europski parlament donio svoje stajalište u travnju 2014., Vijeće nije uspjelo postići dogovor o svojem stajalištu. No s obzirom na krizu čelika, Vijeće je spis o modernizaciji ponovno stavilo na dnevni red u proljeće 2016. Vijeće je donijelo svoje stajalište 13. prosinca 2016. Prijedlog je u redovnom zakonodavnom postupku.

5.Zakonodavni prijedlog o izmjeni antidampinškog i antisubvencijskog zakonodavstva EU-a

Komisija je 9. studenoga 2016. donijela prijedlog o izmjeni antidampinškog i antisubvencijskog zakonodavstva EU-a. Glavni su elementi prijedloga sljedeći:

(a)    uvođenje nove metode izračuna antidampinških marži kako bi se obuhvatila narušavanja tržišta povezana s državnom intervencijom u trećim zemljama. Ta narušavanja mogu postojati u državi kao cjelini ili u određenom sektoru. Svrha je nove metode riješiti svaki oblik sveprisutnog utjecaja države na gospodarstvo i odgovoriti na nove gospodarske okolnosti. Ta nova metoda ne smije se odnositi ni na jednu određenu zemlju i mora se jednako primjenjivati na sve zemlje članice WTO-a. To bi značilo da u budućnosti više ne bi bilo razlike između članica WTO-a koje su zemlje tržišnoga gospodarstva i članica WTO-a koje to nisu. No ako je tržište treće zemlje narušeno državnim intervencijama, mogla bi se primijeniti nova metoda.

(b)    jačanje antisubvencijskog instrumenta u cilju povećanja sposobnosti EU-a da obuhvati puni opseg subvencioniranja (omogućavanjem rješavanja subvencija utvrđenih samo tijekom ispitnog postupka).

Prijedlog je popraćen procjenom učinka, javnim savjetovanjem i posebnim javnim događanjem na koje su pozvane sve strane na koje utječu ispitni postupci trgovinske zaštite. Predstavnici industrije, trgovine, korisnika i trećih zemalja bili su aktivno uključeni. Prijedlog je u redovnom zakonodavnom postupku.

6.Status tržišnoga gospodarstva na razini zemlje

Prema postojećoj praksi određena se zemlja za potrebe antidampinških ispitnih postupaka smatra zemljom tržišnoga gospodarstva ako ispunjava pet kriterija koji su utvrđeni u radnom dokumentu službi priloženom ovom izvješću. Status tržišnoga gospodarstva na razini zemlje zatražilo je sljedećih šest zemalja: Kina, Vijetnam, Armenija, Kazahstan, Mongolija i Bjelarus.

U 2016. namjenske rasprave o postupku povezanom sa statusom tržišnoga gospodarstva za Kinu, Vijetnam, Armeniju, Kazahstan i Mongoliju stavljene su na čekanje dok Komisija ne razmotri izmjene antidampinškog zakonodavstva EU-a, što bi moglo utjecati na zakonodavni okvir koji se primjenjuje na te zemlje.

U prosincu 2016. Bjelarus je najavio svoju namjeru da sudjeluje u postupku povezanom sa statusom tržišnoga gospodarstva. U tom je kontekstu Bjelarus pristao obavještavati Komisiju o napretku svojih pregovora o pristupanju WTO-u koji su u tijeku.

7.Informativne i komunikacijske aktivnosti / Bilateralni kontakti

7.1.Mala i srednja poduzeća (MSP-ovi)

U 2016. služba za pomoć MSP-ovima nastavila je obrađivati zahtjeve za informacije o instrumentima trgovinske zaštite. Pomoć koju je ta služba osigurala MSP-ovima odnosila se na upite povezane s posebnim predmetima te odredbe o postupovnim i bitnim elementima antidampinških i antisubvencijskih postupaka. Ta je služba uspostavljena 2004. kao odgovor na poteškoće s kojima se, zbog svoje male veličine i ograničenih sredstava, suočavaju MSP-ovi uslijed složenosti ispitnih postupaka trgovinske zaštite.

7.2.Bilateralni kontakti / informativne aktivnosti – industrijski sektor i treće zemlje

Objašnjavanje zakonodavstva i prakse u području aktivnosti trgovinske zaštite EU-a i razmjena mišljenja o praksama trećih zemalja važan su dio rada službi za instrumente trgovinske zaštite.

Komisija je 2016. organizirala svoj godišnji seminar osposobljavanja o trgovinskoj zaštiti za službenike iz trećih zemalja (sudionici iz Egipta, Tunisa, Turske, Vijetnama, Tajlanda, Japana i Tajništva WTO-a). Osim toga, uspostavljen je niz drugih bilateralnih kontakata u svrhu rasprave o raznim temama trgovinske zaštite s više trećih zemalja, uključujući Kinu, Japan, Australiju, Brazil, Meksiko, Tursku, SAD, Rusiju, Indoneziju, Tajland, Kanadu, Indiju i Švicarsku.

U 2016. službe za trgovinsku zaštitu sudjelovale su na sastancima s raznim ključnim organizacijama dionika, nastavljajući redovite sastanke s udruženjem Business Europe i drugim sektorskim udruženjima.

8.Sudsko preispitivanje: odluke Suda / Općeg suda (vidi Prilog S)

U 2016. Opći sud i Sud donijeli su 38 presuda u području antidampinških ili antisubvencijskih postupaka. Od toga su 23 tužbe podnesene Općem sudu 1 . Sedam presuda bile su presude Suda i odnosile su se na žalbe protiv presuda Općeg suda. U 2016. Sud je donio osam prethodnih odluka u području instrumenata trgovinske zaštite.

U 2016. podnesena su 34 nova predmeta, od čega 20 Općem sudu i 14 Sudu.

Popis predmeta koji se odnose na antidampinške/antisubvencijske postupke upućene Općem sudu i Sudu koji su na kraju 2016. i dalje bili u tijeku nalazi se u Prilogu S radnom dokumentu službi Komisije.

9.Aktivnosti u okviru Svjetske trgovinske organizacije (WTO)

9.1.Rješavanje sporova u području antidampinških, antisubvencijskih i zaštitnih mjera 

WTO predviđa strog postupak za rješavanje sporova između članica WTO-a koji se odnose na primjenu sporazumâ WTO-a.

Prizivno tijelo poslalo je 6. listopada 2016. svoje izvješće u predmetu protiv EU-a o antidampinškim mjerama na biodizel iz Argentine. Prizivno tijelo potvrdilo je nalaze povjerenstva prema kojima je članak 2. stavak 5. Osnovne antidampinške uredbe EU-a, odnosno odredba primijenjena u predmetu o biodizelu za prilagodbu troškova argentinskih proizvođača, u skladu s pravilima WTO-a. Potvrdilo je i sve ostale nalaze povjerenstva i odbilo sve žalbe Europske unije i Argentine.

U predmetu povezanom s antidampinškim mjerama na uvoz određenih masnih alkohola iz Indonezije (DS442) povjerenstvo je donijelo svoje izvješće 16. prosinca 2016. U tom je izvješću povjerenstvo odbilo indonezijske tvrdnje da su i. EU-ovo tretiranje provizija koje su izvoznici platili povezanim gospodarskim subjektima u izračunu dampinške marže te ii. analiza „drugih poznatih čimbenika” koji štete industriji EU-a u suprotnosti s pravilima WTO-a.

Narodna Republika Kina zatražila je 12. prosinca 2016. savjetovanje s EU-om u pogledu odredaba Osnovne antidampinške uredbe EU-a kojima se uređuje utvrđivanje uobičajene vrijednosti u odnosu na uvoz iz Kine (DS516).

U drugoj pritužbi Rusije protiv metodologija prilagodbe cijena EU-a i određenih antidampinških mjera na uvoz iz Rusije (DS494) održana su 2016. daljnja savjetovanja, a povjerenstvo je uspostavljeno 16. prosinca 2016.

U sporu o kompenzacijskim mjerama za uvoz PET-a iz Pakistana (DS486) povjerenstvo je nastavilo s radom u 2016. održavanjem sastanaka sa stranama u postupku. EU je podnio drugi pismeni podnesak u predmetu.

9.2.Ostale aktivnosti WTO-a 

U 2016. ponovno su potaknute rasprave o subvencijama u ribarstvu donošenjem šestog podcilja cilja održivog razvoja br. 14 („SDG 14.6”). U interesu je EU-a jačanje obveza u području subvencija u ribarstvu u WTO-u. Stoga je u listopadu 2016. Europska unija predstavila WTO-u konkretan pisani prijedlog čiji je cilj provedba SDG-a 14.6, odnosno zabrana određenih oblika subvencija u ribarstvu koji pridonose prekomjernom kapacitetu i prelovu, uklanjanje subvencija koje pridonose nezakonitom, neprijavljenom i nereguliranom ribolovu i suzdržavanje od uvođenja novih subvencija te vrste. Prijedlog sadržava i odredbe o poboljšanju transparentnosti te pravila o posebnom i različitom tretmanu za zemlje u razvoju i najmanje razvijene zemlje. EU je aktivno uključen u pregovore s WTO-om u cilju postizanja multilateralnog sporazuma o subvencijama u ribarstvu na 11. ministarskoj konferenciji WTO-a, koja će se održati u prosincu 2017. u Buenos Airesu.

EU je 2016. u skladu sa svojim obvezama prema WTO-u sudjelovao u kontinuiranom preispitivanju obavijesti o subvencijama za 2015. na dva posebna zasjedanja odbora za subvencije i kompenzacije održana u travnju i listopadu 2016. Osim toga, službe Komisije sudjelovale su u redovitom radu WTO-ovih odborâ za antidamping, subvencije i kompenzacijske mjere te zaštitne mjere. U listopadu 2016. EU je (zajedno s Kanadom, Japanom i SAD-om) održao izlaganje pred WTO-ovim odborom za subvencije i kompenzacijske mjere o vezama između subvencija i stvaranja viška kapaciteta u različitim sektorima gospodarske aktivnosti.

Na dva sastanka skupine za provedbu (podskupina odbora za antidamping) održana u travnju i listopadu 2016. članovi su razmijenili informacije o „prikupljanju i sastavljanju podataka o šteti” i „postupanju s povjerljivim podacima u antidampinškim ispitnim postupcima”. U tom je kontekstu EU predstavio informacije o mjerodavnim pravilima i primjenjivoj praksi za trgovinsku zaštitu u EU-u.

Tehnička skupina (podskupina pregovaračke skupine za Razvojni plan iz Dohe) sastala se dva puta tijekom godine. Skupina je raspravljala o nizu pitanja povezanih s praktičnim aspektima provedbe antidampinških ispitnih postupaka, uključujući usporedbu i prilagodbu proizvoda te alternativne metode za određivanje uobičajene vrijednosti.

10.Zaključak

U 2016. zabilježen je blag porast broja novih pokrenutih ispitnih postupaka u kontekstu dugotrajne krize uzrokovane uglavnom industrijskim viškovima kapaciteta u Kini, koji osobito uključuju, ali nisu ograničeni na, sektor čelika. S obzirom na to da je razina aktivnosti u antidampinškim ispitnim postupcima utemeljena na pritužbama, broj predmeta odražava broj pritužbi primljenih od industrije koje su sadržavale dokaze iz industrije EU-a dovoljne za podupiranje navoda o štetnom dampingu ili subvencijama. Broj uvedenih privremenih i konačnih mjera te broj otvorenih ispitnih postupaka revizije blago se smanjio. Istodobno, mnogi provedeni ispitni postupci, osobito oni u sektoru čelika, bili su vrlo složeni i zahtijevali su znatne resurse. Kao ni u prethodnim godinama, EU nije poduzeo zaštitne mjere.

Štoviše, u 2016. Komisija je pripremala i donijela zakonodavni prijedlog za izmjenu zakonodavstva EU-a o trgovinskoj zaštiti kako bi se osiguralo da EU bude opremljen dovoljno čvrstim instrumentima za rješavanje izazova s kojima se suočava industrija. U tom je kontekstu Komisija provela procjenu učinka i javno savjetovanje te je aktivno surađivala sa zainteresiranim stranama iz cijelog spektra gospodarskog interesa u EU-u i iz trećih zemalja.

Istodobno je Komisija aktivno surađivala s Vijećem u pogledu prijedloga modernizacije instrumenata trgovinske zaštite. Ti napori kulminirali su krajem 2016. kada je Vijeće donijelo svoje stajalište, što je omogućilo nastavak redovnog zakonodavnog postupka.

(1)  Obuhvaćeni predmeti izravne su tužbe kojima se traži poništenje ili djelomično poništenje odluke Komisije i privremenih mjera. Jedan zahtjev za ispravljanje iz 2016. ne računa se kao zaseban zahtjev.