Bruxelles, 28.2.2017.

COM(2017) 99 final

IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

o primjeni u državama članicama Direktive 2000/30/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 6. lipnja 2000. o pregledu na cesti kojim se utvrđuje tehnička ispravnost gospodarskih vozila koja prometuju u Zajednici

Izvještajno razdoblje 2013. – 2014.


Sadržaj

1.UVOD

2.Direktiva 2000/30/EZ

3.PODACI KOJE SU DOSTAVILE DRŽAVE ČLANICE

4.SADRŽAJ PREGLEDA

5.STATISTIČKI PODACI

5.1. Ukupni broj pregledanih vozila i njihovo porijeklo

5.2.Zabranjena vozila

5.3.Vrste nedostataka i podaci po državama članicama

5.4. Zabranjena vozila po kategoriji vozila i po državi članici registracije

1.    UVOD

U interesu sigurnosti na cestama, zaštite okoliša i poštenog tržišnog natjecanja, u europskom zakonodavstvu predviđen je skup mjera kojima se osigurava primjerena tehnička ispravnost gospodarskih vozila na europskim cestama. Te mjere uključuju sljedeće:

pravila o obavljanju djelatnosti kojima se od prijevoznika zahtijeva da imaju dovoljnu financijsku sposobnost da mogu osigurati odgovarajuće održavanje vozila (Uredba (EZ) br. 1072/2009 1 ),

periodične tehničke preglede vozila koji se trebaju obavljati u državama članicama za vozila registrirana na njihovu državnom području i čija je najmanja učestalost propisana na europskoj razini (Direktiva 2009/40/EZ 2 ),

preglede tehničke ispravnosti na cesti, koji su tema ovog izvješća, kojima se osigurava da se gospodarska vozila upotrebljavaju samo ako se održavaju na razini kojom se osigurava visoki stupanj tehničke ispravnosti (Direktiva 2000/30/EZ 3 ).

U skladu s Direktivom 2000/30/EZ (dalje u tekstu: „Direktiva”) gospodarska vozila, njihove prikolice i poluprikolice koji prometuju na državnim područjima država članica podliježu pregledima tehničke ispravnosti na cesti u cilju poboljšanja sigurnosti na cestama i zaštite okoliša.

Člankom 6. Direktive propisano je da bi države članice svake dvije godine trebale Komisiji dostavljati podatke prikupljene u prethodne dvije godine o sljedećem:

broju pregledanih gospodarskih vozila, razvrstanih u sedam kategorija vozila i potom po državama u kojima su vozila registrirana,

pregledanim stavkama u skladu s Direktivom i

uočenim nedostacima.

U Direktivi je navedeno devet različitih točaka (vidjeti odjeljak 4. u nastavku) koje mogu biti predmetom pregleda tehničke ispravnosti na cesti. Ako bilo koja od provjerenih stavki nije u skladu s relevantnim zahtjevima u pogledu sigurnosti na cestama, može se zabraniti uporaba vozila. Svaki nedostatak pregledanog vozila mora se navesti u izvješću o pregledu koje se daje vozaču vozila. Direktivom je propisano da Komisija mora Vijeću i Europskom parlamentu dostavljati izvješće o primjeni Direktive na temelju podataka zaprimljenih od država članica, zajedno sa sažetkom postignutih rezultata.

Europski parlament i Vijeće revidirali su 2014. pravila i postupke za preglede tehničke ispravnosti gospodarskih vozila na cesti. Direktiva 2014/47/EU 4 donesena je 3. travnja 2014. i države članice moraju ju primjenjivati od 20. svibnja 2018. Novom Direktivom uveden je, među ostalim, zahtjev da će ukupni broj početnih pregleda tehničke ispravnosti na cesti u EU-u morati odgovarati barem 5 % ukupnog broja tih vozila koja su registrirana u državama članicama. Prva obveza izvješćivanja u okviru koje će se morati uzeti u obzir taj cilj dospijevat će 31. ožujka 2021. za godine 2019. – 2020.

2.    Direktiva 2000/30/EZ

U skladu s Direktivom 2009/40/EZ 5 o tehničkim pregledima motornih vozila i njihovih prikolica vozila koja se upotrebljavaju u gospodarske svrhe moraju se pregledavati svake godine. Međutim, budući da se smatra da godišnji pregled nije dovoljan da bi se mogla zajamčiti tehnička ispravnost tih vozila tijekom cijele godine, nužno je kao izvršnu mjeru primijeniti dodatne ciljane tehničke preglede na cesti.

U izmjeni Direktive 6 – koja se primjenjuje do 19. svibnja 2018. – utvrđen je niz uvjeta za preglede tehničke ispravnosti na cesti gospodarskih vozila koja prometuju u EU-u.

Direktivom 2010/47/EU izmijenjene su kategorije vozila i popis stavki iz Priloga I. Direktivi od 1. siječnja 2012.

Prije izmjene, vozila u izvješću o tehničkom pregledu na cesti (Prilog I.) određivala su se prema razredima, na primjer vozilo s prikolicama što je značilo bilo koje motorno vozilo za prijevoz robe najveće mase više od 3,5 t (kategorije N2 i N3) s priključenom prikolicom (kategorije O3 i O4). Pritom su se vozila kategorije N2 morala navoditi pod „lagana vozila za prijevoz robe”, vozila kategorije N3 pod „kamion”, a kategorije vozila O3 i O4 pod „prikolica” i „poluprikolica”.

Međutim, izmjenom Direktive 2010/47/EU uveden je drugačiji način grupiranja vozila uporabom oznake njihove kategorije u skladu sa zakonodavstvom o homologaciji. Stoga se vozilo koje se moglo navoditi pod različitim razredima sada može navoditi samo pod jednom kategorijom vozila. Nadalje, vučno vozilo i prikolica moraju se navoditi zasebno. Budući da se da vučno vozilo i prikolica mogu registrirati u različitim državama članicama, takvom podjelom osiguravaju se točnije informacije te je važna i za obvezu obavješćivanja države članice u kojoj je vozilo registrirano ako su na jednom od vozila utvrđeni ozbiljni nedostaci.

Pregled tehničke ispravnosti na cesti znači nenajavljeno pregledavanje gospodarskog vozila koje prometuje unutar područja države članice. Pregled provode službena tijela ili drugo tijelo pod njihovom nadzorom, uglavnom na javnim autocestama.

Svi tehnički pregledi na cesti moraju se provoditi bez diskriminacije po osnovi državljanstva vozača ili zemlje u kojoj je gospodarsko vozilo registrirano ili stavljeno u promet. Oni se moraju provoditi i tako da se troškovi i zastoj za vozače i prijevoznike svedu na najmanju moguću mjeru.

Odabiru gospodarskih vozila za pregled tehničke ispravnosti na cesti trebalo bi pristupiti ciljano, stavljajući poseban naglasak na identificiranje vozila kod kojih postoji najveća vjerojatnost da su loše održavana.

Pregledi na cesti obično se provode u fazama. Početni pregled obuhvaća vizualnu procjenu održavanosti vozila dok miruje, a potom slijedi provjera dokumentacije o posljednjem tehničkom pregledu na cesti i ispitivanju tehničke ispravnosti. Detaljno pregledavanje nedostataka na temelju popisa stavki iz Direktive može se provoditi i na licu mjesta ili u obližnjem centru za tehnički pregled. U slučaju detaljnog pregleda rezultati pregleda na cesti moraju se unijeti u izvješće o tehničkom pregledu na cesti sastavljeno na temelju predloška iz Direktive. Te informacije služe kao osnova za informacije koje su države članice dužne dostaviti Komisiji.

Ako gospodarsko vozilo s opasnim nedostacima ozbiljno ugrožava sigurnost na cesti, njegova se uporaba može zabraniti dok se nedostaci ne uklone. O stranim vozilima s ozbiljnim nedostacima mora se obavijestiti država članica u kojoj je vozilo registrirano kako bi se omogućilo poduzimanje odgovarajućih daljnjih mjera.

3.    PODACI KOJE SU DOSTAVILE DRŽAVE ČLANICE

Ovo je peto izvješće o primjeni Direktive 2000/30/EZ u državama članicama i obuhvaća razdoblje 2013. – 2014. Podaci koje su države članice prikupile o tom razdoblju trebali su biti dostavljeni Komisiji najkasnije do 31. ožujka 2015.

Kako bi se državama članicama olakšalo ispunjavanje obveze izvješćivanja, Komisija je početkom ožujka 2015. poslala pisanu obavijest popraćenu predloškom tablice. Predložak su zajedno izradili Komisija i stručnjaci država članica kako bi olakšali prikupljanje vrlo složenog skupa podataka i njihovo dostavljanje. Međutim, njegova uporaba nije obavezna. Svaka država članica koja je izvršila svoju obvezu upotrijebila je taj predložak i dostavila podatke u elektroničkoj verziji, što je znatno olakšalo daljnju analizu.

Međutim, podaci nisu uvijek pravodobno dostavljani. Osamnaest država članica (Belgija, Bugarska, Danska, Estonija, Finska, Grčka, Hrvatska, Latvija, Litva, Mađarska, Malta, Nizozemska, Poljska, Rumunjska, Slovenija, Španjolska, Švedska i Ujedinjena Kraljevina) dostavilo je podatke o broju pregledanih vozila, podijeljene po kategoriji i državi u kojoj je vozilo registrirano, te podatke o provjerenim stavkama i uočenim nedostacima. Nakon razgovora između Komisije i preostalih 10 država članica, njih 8 dostavilo je tražene podatke. Međutim, tijekom razgovora s Francuskom i Njemačkom utvrđeno je da te države članice ne mogu dostaviti tražene podatke u skladu sa zahtjevima iz Direktive.

Francuska je dostavila samo objedinjene podatke za dvije kategorije teških teretnih vozila (N2 i N3) i za dvije kategorije autobusa (M2 i M3), umjesto da ih je odvojila. Nadalje, Francuska nije dostavila nikakve podatke o prikolicama (kategorije O3 i O4). Stoga su se za ovo izvješće upotrebljavali samo ukupni brojevi, dok su pri uspoređivanju pojedinosti zanemareni podaci koje je dostavila Francuska.

Njemačka je s druge strane upotrijebila razrede vozila koji su bili na snazi prije nego što su uvedene izmjene Direktive 2010/47/EU i nije mogla dostaviti podatke u skladu s kategorijama vozila koje su propisane izmjenama. Stoga se nisu mogle utvrditi pojedinosti za kategorije vozila te su se u ovom izvješću upotrebljavali samo ukupni brojevi.

Razine potpunosti dostavljenih podataka razlikuju se među državama članicama. Austrija, Češka, Rumunjska, Nizozemska, Grčka, Luksemburg, Poljska i Hrvatska dostavili su i podatke o vozilima registriranima izvan EU-a razvrstane prema državi registracije, dok su Belgija i Italija dostavile sažete podatke za države koje nisu članice EU-a.

4.    SADRŽAJ PREGLEDA

Stavke koje se najvjerojatnije provjeravaju i uvrštavaju u podatke koje šalju države članice obuhvaćaju barem one iz točke 10. uzorka izvješća utvrđenog u Prilogu I. Direktivi 2000/30/EZ. To su sljedeće stavke:

identifikacija,

kočni uređaji,

upravljanje,

vidljivost,

svjetlosna oprema i električni sustavi,

osovine, kotači, gume, ovjes,

podvozje i predmeti pričvršćeni za podvozje,

ostala oprema, uključujući tahograf i uređaje za ograničavanje brzine,

štetna djelovanja uključujući emisije i curenje goriva i/ili prolijevanje ulja.

5.    STATISTIČKI PODACI

5.1.    Ukupni broj pregledanih vozila i njihovo porijeklo

U skladu s člankom 3. Direktive 2000/30/EZ pregledi se moraju provoditi bez diskriminacije na temelju državljanstva vozača ili države u kojoj je vozilo registrirano.

U odnosu na prethodno razdoblje, u razdoblju 2013. – 2014. obavljeno je 2 561 820 manje pregleda, što je smanjenje od 31,5 %. 

Značajna promjena može se uočiti u podacima koje je dostavila Finska, a koji ne uključuju preglede vozila izvan EU-a te se stoga ukupni broj pregleda prepolovio u odnosu na prethodno razdoblje, a udio vozila registriranih u Finskoj povećao se za 30 %.

Iako je Poljska dostavila podatke i za države koje nisu članice EU-a, ukupni broj pregleda bio je upola manji nego u prethodnom razdoblju. Istodobno se stopa pregledanih poljskih vozila smanjila s 92,1 % na 47,3 %, što znači da se Poljska više usmjerila na pregledavanje stranih vozila, posebno onih registriranih u državama koje nisu članice EU-a, budući da je broj tih pregleda pet puta veći nego u razdoblju 2011. – 2012.

Belgija i Luksemburg izvijestile su o višim udjelima stranih vozila podvrgnutih pregledima na cesti, što je već bio slučaj i u dvama prethodnim razdobljima (2011. – 2012. i 2009. – 2010.) 7 U izvješćima drugih država članica sa znatnim tranzitnim prometom postoji veća ravnoteža pregleda domaćih i stranih vozila. Zbog njihova zemljopisnog položaja Cipar i Irska izvijestili su samo o lokalno registriranim vozilima, a vrlo visoka stopa domaćih vozila uočljiva je i u Malti, Estoniji i Rumunjskoj.

Tablica 2.: Porijeklo pregledanih vozila

Država članica koja izvješćuje (DČ)

Registrirano u DČ-u

Registrirano u drugom DČ-u

Registrirano izvan EU-a

Ukupno

Vozila iz DČ-a (%)

Belgija

6 203

11 287

583

18 073

34,3 %

Bugarska

254 651

65 752

922

321 325

79,3 %

Češka

81 711

51 945

3 325

136 981

59,7 %

Danska

1 748

333

 

2 081

84,0 %

Njemačka

989 524

541 168

70 036

1 600 728

61,8 %

Estonija

1 669

20

 

1 689

98,8 %

Irska

12 939

 

 

12 939

100,0 %

Grčka

14 922

1 424

470

16 816

88,7 %

Španjolska

652 259

70 991

 

723 250

90,2 %

Francuska*

460 918

572 841

19 933

1 053 692

43,7 %

Italija

10 153

4 576

414

15 143

67,0 %

Cipar

1 174

 

 

1 174

100,0 %

Latvija

4 196

1 711

194

6 101

68,8 %

Litva

64 531

15 329

 

79 860

80,8 %

Luksemburg

125

584

17

726

17,2 %

Mađarska

164 307

52 197

 

216 504

75,9 %

Malta

3 968

44

 

4 012

98,9 %

Nizozemska

4 373

4 256

231

8 860

49,4 %

Austrija

23 416

23 932

1 536

48 884

47,9 %

Poljska

420 147

74 007

393 957

888 111

47,3 %

Portugal

602

29

 

631

95,4 %

Rumunjska

7 404

516

215

8 135

91,0 %

Slovenija

3 948

1 165

 

5 113

77,2 %

Slovačka

11 135

5 076

 

16 211

68,7 %

Finska

9 250

1 902

 

11 152

82,9 %

Švedska

46 059

7 468

 

53 527

86,0 %

Ujedinjena Kraljevina

174 678

118 160

 

292 838

59,7 %

Ukupno

3 455 127

1 629 421

499 616

5 584 164

61,9 %

* Francuska nije dostavila podatke o kategorijama prikolica O3, O4.

5.2.    Zabranjena vozila

Uporaba vozila s opasnim nedostacima koji čine ozbiljan rizik za njihove korisnike ili za druge korisnike ceste može se zabraniti dok se ne otklone ti nedostaci. Prema podacima koje su poslale države članice, udio zabranjenih vozila u odnosu na sva pregledana vozila znatno se razlikuje među državama članicama, od najvećih 90,1 % u Estoniji do samo 0,2 % u Češkoj i čak 0 % u Portugalu.

Na temelju stopa zabrana primijenjenih na vozila registrirana u predmetnoj državi članici i ona registrirana u drugim državama članicama može se zaključiti da je vjerojatnije da će se domaća vozila lošije održavati, dok se vozila koja se šalju u inozemstvo drže u boljem stanju. Velike razlike postoje u Estoniji gdje je zabilježeno 90,1 % zabrana domaćih vozila i 45 % zabrana vozila iz drugih država članica. Iste stope u Švedskoj iznose 82,3 % prema 39,6 %, u Malti 48,7 % prema 13,6 % , a u Italiji 44,6 % prema 26,1 %.

Austrija je izvijestila o relativno visokoj, ali istodobno podjednakoj stopi zabrana domaćih (55,9 %) i stranih vozila (58,7 %). Na temelju podataka čini se da je Austrija uspješnije usmjerena na loše održavana vozila, čime se povećava radna učinkovitost i smanjuje administrativno opterećenje. Neke države članice kao što su Estonija (90,1 % prema 45 %), Finska (56 % prema 34,9 %) ili Italija (44,6 % prema 26,1 %) više su usmjerene na domaća vozila dok stopa zabrane vozila registriranih u drugim državama članicama pokazuje da je manje vjerojatno da će loše održavana vozila biti podvrgnuta pregledu na cesti. Posebno niske stope zabrane domaćih i stranih vozila, kao u Češkoj (0,5 % prema 0,2 %), Bugarskoj (1,7 % prema 2,3 %), Latviji (0,7 % prema 1,1 %), Litvi (1 % prema 2 %) ili Nizozemskoj (1,2 % prema 1,3 %), pokazuju da metoda usmjerenosti na gospodarska vozila nije dovoljno razvijena.

U usporedbi sa stopama zabrane iz prethodnog razdoblja rezultati upućuju na to da su neke države članice izvrsno razvile metodu usmjeravanja. Ukupna stopa zabrane za EU koju je prijavila Švedska za razdoblje 2011. – 2012. iznosila je 17,8 %, dok za trenutačno razdoblje iznosi 76,4 %. Italija je također izvijestila o znatnom poboljšanju sa samo 12,9 % u prethodnom razdoblju na 38,9 % u tekućem razdoblju, dok podaci za Slovačku iznose 22,6 % i 38 %.. Podaci svejedno upućuju na znatno pogoršanje u Rumunjskoj (u kojoj se stopa zabrane smanjila s 39,9 % na 4,3 %) i u Luksemburgu (s 58,9 % na 4,4 %). U Irskoj smanjenje iznosi 37,4 % uz stopu zabrane od 43,4 % za prethodno i 6 % za tekuće razdoblje, uzimajući u obzir i činjenicu da je Irska za oba razdoblja izvijestila isključivo o provjerama domaćih vozila. Komisija ne zna koji su razlozi za smanjenje stopa zabrana.

Omjer zabrana u Estoniji (90,1 %), Švedskoj (82,3 %) i u Cipru (146,4 %) upućuje na moguće razlike ne samo u metodama ispitivanja i procjeni nedostataka već i u načinu prikupljanja podataka za izvješće u državama članicama. U slučaju Cipra, koji je izvijestio o većem broju zabrana od broja pregledanih vozila, pretpostavlja se da su u slučaju da je na vozilu utvrđeno nekoliko nedostataka koji su doveli do zabrane, ti nedostaci prijavljeni kao zasebne zabrane. Također treba napomenuti da iako u skladu s Direktivom treba priopćiti i „broj pregledanih gospodarskih vozila”, jedna država članica može tijekom obuhvaćenog razdoblja više puta pregledati isto vozilo, zbog čega izvješće sadržava podatak o „broju obavljenih pregleda”.

Tablica 3.: Udio zabranjenih vozila u odnosu na sva pregledana vozila EU-a

Država
članica
koja izvješćuje

Vozila registrirana u državi članici koja izvješćuje

Vozila registrirana u EU-u (uključujući državu članicu koja izvješćuje)

Broj
provjerenih
vozila

Broj
zabrana

Omjer
zabrana (%)

Broj
provjerenih
vozila

Broj
zabrana

Omjer
zabrana (%)

Belgija

6 203

452

7,3 %

17 490

972

5,6 %

Bugarska

254 651

4 319

1,7 %

320 403

5 804

1,8 %

Češka

81 711

402

0,5 %

133 656

507

0,4 %

Danska

1 748

432

24,7 %

2 081

532

25,6 %

Njemačka

989 524

13 628

1,4 %

1 530 962

32 125

2,1 %

Estonija

1 669

1 504

90,1 %

1 689

1 513

89,6 %

Irska

12 939

779

6,0 %

12 939

779

6,0 %

Grčka

14 922

202

1,4 %

16 346

228

1,4 %

Španjolska

652 259

79 872

12,2 %

723 250

83 280

11,5 %

Francuska*

460 918

77 327

16,7 %

1 033 759

165  465

16,0 %

Italija

10 153

4 533

44,6 %

14 729

5 728

38,9 %

Cipar

1 174

1 719

146,4 %

1 174

1 719

146,4 %

Latvija

4 196

28

0,7 %

5 907

47

0,8 %

Litva

64 531

625

1,0 %

79 860

933

1,2 %

Luksemburg

125

8

6,4 %

709

31

4,4 %

Mađarska

164 307

2 955

1,8 %

216 504

5 651

2,6 %

Malta

3 968

1 931

48,7 %

4 012

1 937

48,3 %

Nizozemska

4 373

51

1,2 %

8 629

107

1,2 %

Austrija

23 416

13 078

55,9 %

47 348

27 123

57,3 %

Poljska

420 147

28 697

6,8 %

494 154

29 740

6,0 %

Portugal

602

11

1,8 %

631

11

1,7 %

Rumunjska

7 404

326

4,4 %

7 920

342

4,3 %

Slovenija

3 948

386

9,8 %

5 113

477

9,3 %

Slovačka

11 135

4 738

42,6 %

16 211

6 154

38,0 %

Finska

9 250

5 177

56,0 %

11 152

5 840

52,4 %

Švedska

46 059

37 917

82,3 %

53 527

40 871

76,4 %

Ujedinjena Kraljevina

174 678

37 310

21,4 %

292 838

80 283

27,4 %

Ukupno

3 455 127

319 420

9,2 %

5 084 818

499 837

9,8 %

* Francuska nije dostavila podatke o kategorijama prikolica O3, O4.

Tablica 4.: Udio zabranjenih domaćih vozila u odnosu na ostala pregledana vozila iz EU-a

Država
članica
koja izvješćuje

Vozila registrirana u državi članici koja izvješćuje

Vozila registrirana u EU-u (osim države članice koja izvješćuje)

Broj
provjerenih
vozila

Broj
zabrana

Omjer
zabrana (%)

Broj
provjerenih
vozila

Broj
zabrana

Omjer
zabrana (%)

Belgija

6 203

452

7,3 %

11 287

520

4,6 %

Bugarska

254 651

4 319

1,7 %

65 752

1 485

2,3 %

Češka

81 711

402

0,5 %

51 945

105

0,2 %

Danska

1 748

432

24,7 %

333

100

30,0 %

Njemačka

989 524

13 628

1,4 %

541 438

18 497

3,4%

Estonija

1 669

1 504

90,1 %

20

9

45,0 %

Irska

12 939

779

6,0 %

0

0

n/a

Grčka

14 922

202

1,4 %

1 424

26

1,8 %

Španjolska

652 259

79 872

12,2 %

70 991

3 408

4,8 %

Francuska*

460 918

77 327

16,7 %

572 841

88 138

15,4 %

Italija

10 153

4 533

44,6 %

4 576

1 195

26,1 %

Cipar

1 174

1 719

146,4 %

0

0

n/a

Latvija

4 196

28

0,7 %

1 711

19

1,1 %

Litva

64 531

625

1,0 %

15 329

308

2,0 %

Luksemburg

125

8

6,4 %

584

23

3,9 %

Mađarska

164 307

2 955

1,8 %

52 197

2.696

5,2 %

Malta

3 968

1 931

48,7 %

44

6

13,6 %

Nizozemska

4 373

51

1,2 %

4 256

56

1,3 %

Austrija

23 416

13 078

55,9 %

23 932

14 045

58,7 %

Poljska

420 147

28 697

6,8 %

74 007

1043

1,4 %

Portugal

602

11

1,8 %

29

0

0,0 %

Rumunjska

7 404

326

4,4 %

516

16

3,1 %

Slovenija

3 948

386

9,8 %

1 165

91

7,8 %

Slovačka

11 135

4 738

42,6 %

5 076

1 416

27,9 %

Finska

9 250

5 177

56,0 %

1 902

663

34,9 %

Švedska

46 059

37 917

82,3 %

7 468

2 954

39,6 %

Ujedinjena Kraljevina

174 678

37 310

21,4 %

118 160

42 973

36,4 %

Ukupno

3 455 127

319 420

9,2 %

2 743 970

286 642

10,4 %

* Francuska nije dostavila podatke o kategorijama prikolica O3, O4.


5.3.    Vrste nedostataka i podaci po državama članicama

U Prilogu I. prikazana je stopa nedostataka pronađenih na vozilima tijekom pregleda koje je obavila ista država članica.

Najčešći nedostaci otkriveni tijekom pregleda odnose se na tehničku ispravnost sljedećeg:

     svjetlosne opreme i električnih sustava (20,9 %),

   osovina, kotača, guma, ovjesa (20,6 %), 

   kočnih uređaja (18,8 %) i

   ostale opreme, uključujući tahograf i uređaje za ograničavanje brzine (17,4 %).

Unutar različitih stavki koje treba ispitivati utvrđene su znatne razlike u stopama nedostataka. Uzrok tome mogu biti različite metode ispitivanja koje se primjenjuju u državama članicama i stavljanje naglaska na određene stavke tijekom pregleda. Kada se počne primjenjivati Direktiva 2014/47/EU, njome će se postići veća usklađenost metoda ispitivanja, procjene nedostataka i uporabe opreme za ispitivanje u cilju postizanja detaljnijih pregleda tehničke ispravnosti na cesti.

Ako se podaci usporede s podacima iz prethodnog razdoblja, uočava se znatno smanjenje nedostataka pronađenih u svjetlosnoj opremi i električnim sustavima (s 47 % na 20,9 %). Međutim, detaljnim proučavanjem podataka mogu se uočiti neki upadljivi rezultati. U 47,3 % pregleda u Švedskoj i u 45,4 % pregleda u Portugalu utvrđeni su nedostaci u svjetlosnoj opremi i električnim sustavima. U tim su državama članicama u prethodnom razdoblju zabilježene gotovo jednake stope (Švedska 49 %, Portugal 50,7 %).

Čini se da kvar kočnih uređaja najčešće pronalaze nadležna tijela u Danskoj (46,7 %), Ujedinjenoj Kraljevini (34,3 %) i Poljskoj (31,8 %). Grčka je istodobno pronašla 1,6 % vozila s takvim kvarom, Estonija i Luksemburg pronašli su ih 2,9 %, a Španjolska nije našla niti jedno (0 %).

U pogledu nedostataka koji se odnose na emisije i curenje goriva, koji, osim što su opasnost na cesti, mogu utjecati i na okoliš, nakon što su se u prethodnom razdoblju smanjili za 3,1 % (s 4,1 % na 1,0 %), sada su se povećali za 3,2 % (na 4,2 %). Vozila s tim nedostatkom najčešće se pronalaze u Litvi (14,6 %) i Cipru (10,6 %). Treba spomenuti da je Cipar u ovom razdoblju pregledavao samo domaća vozila.

U Prilogu I. prikazani su dodatni rezultati pregleda i nedostaci koje je utvrdila država članica u kojoj je obavljen pregled.

Podaci koje su države članice dostavile o broju pregleda vozila registriranih u državama izvan EU-a još uvijek nisu dovoljni za donošenje značajnih zaključaka o njihovoj tehničkoj ispravnosti.

U Prilogu IV. ovom izvješću prikazan je pregled broja vozila pregledanih u državama članicama po državi registracije i omjer izdanih zabrana.

5.4.    Zabranjena vozila po kategoriji vozila i po državi članici registracije

U Prilogu II. prikazano je koliko su često na vozilima koja dolaze iz određene države članice pronađeni nedostaci koji su doveli do zabrane. Kad je riječ o vozilima po kategoriji, najčešće su bili zabranjeni teški kamioni (kategorija N3), ukupno u 13,6 % pregleda. Prikolice koje pripadaju kategoriji O3 imale su najmanji udio utvrđenih nedostataka (6,8 %). Treba istaknuti da su u kategoriji vozila „ostalo”, koja nije detaljno opisana, u 22,2 % slučajeva utvrđeni toliko ozbiljni nedostaci da se morala primijeniti zabrana. Vozila provjerena u okviru ove kategorije obično su poljoprivredna vozila, lagane prikolice (O1, O2) ili lagana gospodarska vozila (N1). Direktivom 2014/47/EU uvest će se obvezni pregled brzih traktora (T5) ako se upotrebljavaju uglavnom za gospodarski cestovni prijevoz na javnim cestama.

Na temelju ukupnog broja zabrana po državi članici može se zaključiti da se ozbiljni nedostaci najčešće pronalaze na švedskim (80,9 %) i finskim (53,2 %) vozilima, a vrlo rijetko na grčkim (2,2 %) i latvijskim vozilima (2,8 %). Međutim, treba uzeti u obzir činjenicu da su od 47 046 pregleda obavljenih na švedskim vozilima 46 059 (97,9 %) pregleda obavila švedska nadležna tijela, dok je od 10 573 pregleda finskih vozila njih 9 520 (90 %) obavljeno u Finskoj. S druge strane, 29 360 grčkih vozila pregledano je po cijeloj Europi, od čega je 50,8 % (14 922) tih pregleda obavljeno u Grčkoj. Na temelju iste usporedbe za Latviju može se zaključiti da su latvijska vozila u 80 % slučajeva pregledale druge države članice (20 955 pregledanih vozila, 4 196 pregledala je Latvija).

S jedne strane, ako se podaci iz Priloga II. tumače s tablicom 4., pokazuju iz kojih se država članica vozila upotrebljavaju i stoga češće pregledavaju u drugim državama članicama. S druge strane, posebno visok udio zabranjenih domaćih vozila mogao bi biti posljedica različitih metoda ispitivanja i razlike u procjeni nedostataka. U pogledu potonjeg, Direktivom 2014/47/EU uvest će se veća usklađenost ne samo metoda ispitivanja, već i procjene nedostataka i uporabe opreme za ispitivanje u cilju detaljnijih pregleda tehničke ispravnosti na cesti.

Dodatne pojedinosti po kategoriji vozila po državi članici registracije nalaze se u Prilogu II. U Prilogu III. prikazane su pojedinosti po kategoriji vozila po državi članici pregleda.

6.    VRSTE KAZNI

Direktivom se ne uspostavlja sustav kazni za otkrivene prekršaje. Kazne određuju države članice bez diskriminacije po osnovi državljanstva vozača ili zemlje u kojoj je vozilo registrirano ili stavljeno u promet.

Ako postane očito da gospodarsko vozilo čini ozbiljan rizik za svoje korisnike ili za druge korisnike ceste, nadležno tijelo ili inspektor koji provodi pregled ovlašteni su temeljem Direktive 2000/30/EZ zabraniti uporabu vozila dok se ne otklone opasni nedostaci koji su otkriveni.

O ozbiljnim nedostacima otkrivenima na gospodarskom vozilu koje pripada nerezidentu, posebno onima koji vode do zabrane njegove uporabe, moraju se obavijestiti nadležna tijela države članice u kojoj je vozilo registrirano.

Nadležna tijela države članice u kojoj je otkriven ozbiljan nedostatak mogu zatražiti od nadležnih tijela države članice u kojoj je vozilo registrirano da poduzmu odgovarajuće mjere kao što je podvrgavanje vozila dodatnom pregledu tehničke ispravnosti. O takvim slučajevima, međutim, nije potrebno izvješćivati.

7.    ZAKLJUČCI

Države članice bolje su izvršavale obvezu izvješćivanja, iako u mnogim slučajevima nisu poštovani rokovi unatoč tome što je Komisija početkom ožujka 2015. poslala pisanu obavijest. U nekim slučajevima izvješće je dostavljeno tek nakon razgovora između Komisije i nadležnih tijela relevantne države članice. U većini slučajeva države članice koristile su se standardiziranim elektroničkim formatom izvješća koji je preporučila Komisija. U slučaju Francuske i Njemačke doznalo se da te države članice nisu mogle dostaviti izvješća jer se nisu potpuno uskladile s Direktivom.

Na temelju ovog izvješća može se donijeti nekoliko zaključaka o pregledima na cesti tehničke ispravnosti gospodarskih vozila koja prometuju unutar EU-a.

Istaknuta promjena u odnosu na prethodno razdoblje jest da je u razdoblju 2013. – 2014. obavljeno 2 561 820 manje provjera, što je smanjenje od 31,5 %. To bi moglo biti rezultat učinkovitijeg usmjeravanja pregleda na vozila koja bi mogla biti neispravna ili smanjenja iznosa sredstava koje su države članice izdvojile za preglede na cesti.

Udio domaćih vozila u ukupnom broju pregledanih vozila također se znatno razlikuje među državama članicama. Stoga treba uložiti dodatne napore u osiguravanje uravnoteženije stope pregleda. U Belgiji i Luksemburgu, na primjer, domaća vozila pregledana su u manje od 40 % slučajeva, dok je u drugim tranzitnim državama članicama udio ravnomjerniji.

Zabilježene su velike razlike u udjelu zabranjenih vozila u odnosu na sva pregledana vozila, od 0,4 % u Češkoj i 0,8 % u Latviji do više od 89,6 % u Estoniji i 76,4 % u Švedskoj. Navedene brojke upućuju na to da se učinkovitost pregleda tehničke ispravnosti na cesti može povećati boljim ciljanjem provjera. Boljim ciljanjem mogu se smanjiti i izgubljeno vrijeme prijevoznika te administrativno opterećenje prijevoznika i tijela koja obavljaju preglede. Novom Direktivom o pregledima na cesti 2014/47/EU zahtijeva se od država članica da od 2018. prilagode svoje sustave pregleda prelaženjem s nasumičnih pregleda na ciljaniji pristup.

Najčešći nedostaci otkriveni tijekom pregleda odnose se na tehničku ispravnost svjetala, kotača, guma i kočnica. Međutim, mogu se uočiti znatne razlike u tim stopama nedostataka među državama članicama. Europska komisija potiče države članice da posebnu pozornost posvete kategorijama nedostataka koji su i dalje najproblematičniji te da u skladu s tim prilagode metode pregleda koje upotrebljavaju.

(1) Uredba (EZ) br. 1072/2009 Europskog parlamenta i Vijeća od 21. listopada 2009. o zajedničkim pravilima za pristup tržištu međunarodnog cestovnog prijevoza tereta (preinačena), SL L 300, 14.11.2009., str. 72.
(2) Direktiva 2009/40/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 6. svibnja 2009. o tehničkim pregledima motornih vozila i njihovih prikolica (Preinaka) SL L 141, 6.6.2009., str. 12.
(3) Direktiva 2000/30/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 6. lipnja 2000. o pregledu na cesti kojim se utvrđuje tehnička ispravnost gospodarskih vozila koja prometuju u Zajednici, SL L 203, 10.8.2000., str.1.
(4)  Direktiva 2014/47/EU Europskog parlamenta i Vijeća od 3. travnja 2014. o pregledima tehničke ispravnosti na cesti gospodarskih vozila koja prometuju u Uniji , SL L 127, 29.4.2014., str. 134.
(5)  Direktiva 2009/40/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 6. svibnja 2009. o tehničkim pregledima motornih vozila i njihovih prikolica, SL L 141, 6.6.2009., str. 12.
(6) Direktiva Komisije 2010/47/EU od 5. srpnja 2010. o prilagodbi tehničkom napretku Direktive 2000/30/EZ, SL L 173., 8.7.2010., str. 33.
(7) COM (2013) 303; COM (2014) 569.

Bruxelles, 28.2.2017.

COM(2017) 99 final

PRILOZI

IZVJEŠĆU KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

o primjeni u državama članicama Direktive 2000/30/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 6. lipnja 2000. o pregledu na cesti kojim se utvrđuje tehnička ispravnost gospodarskih vozila koja prometuju u Zajednici

Izvještajno razdoblje 2013. – 2014.


PRILOG 1. OTKRIVENI NEDOSTACI PO PREGLEDANOJ STAVCI

U usporedbi sa zbrojem svih otkrivenih nedostataka na vozilima po državi članici pregleda

Država članica pregleda

Identifikacija

Postotak

Kočni uređaji

Postotak

Upravljanje

Postotak

Vidljivost

Postotak

Svjetlosna oprema i električni sustavi

Postotak

Podvozje i dijelovi podvozja

Postotak

Ostala oprema, uključujući tahograf i uređaje za ograničavanje brzine

Postotak

Štetna djelovanja uključujući emisije i curenje goriva i/ili prolijevanje ulja

Postotak

Osovine, kotači, gume, ovjes

Postotak

Zbroj

AT

127

0,4 %

6 565

21,3 %

1 444

4,7 %

1 625

5,3 %

5 802

18,9 %

3 558

11,6 %

1 047

3,4 %

2 640

8,6 %

7 945

25,8 %

30 753

BE

68

1,2 %

897

16,2 %

55

1,0 %

831

15,0 %

1 872

33,7 %

1 120

20,2 %

147

2,6 %

20

0,4 %

538

9,7 %

5 548

BG

35

0,6 %

898

15,5 %

18

0,3 %

770

13,3 %

740

12,7 %

74

1,3 %

1 399

24,1 %

1

0,0 %

1 872

32,2 %

5 807

CY

0

0,0 %

160

9,3 %

53

3,1 %

121

7,0 %

329

19,1 %

454

26,4 %

83

4,8 %

183

10,6 %

336

19,5 %

1 719

CZ

2 776

2,1 %

35 123

27,1 %

18 027 

13,9 %

17 484 

13,5 %

24 182

18,6 %

13 385

10,3 %

2 533

2,0 %

5 252

4,0 %

10 926

8,4 %

129 688

DK

17

0,9 %

905

46,7 %

7

0,4 %

423

21,8 %

228

11,8 %

201

10,4 %

7

0,4 %

9

0,5 %

139

7,2 %

1 936

EE

49

2,2 %

66

2,9 %

45

2,0 %

496

22,0 %

443

19,6 %

199

8,8 %

418

18,5 %

188

8,3 %

355

15,7 %

2 259

EL

1

0,2 %

9

1,6 %

4

0,7 %

18

3,3 %

123

22,3 %

25

4,5 %

84

15,2 %

28

5,1 %

259

47,0 %

551

ES

2 969

3,6 %

4

0,0 %

9

0,0 %

485

0,6 %

921

1,1 %

0

0,0 %

63 183

75,9 %

121

0,1 %

15 588

18,7 %

83 280

FI

253

2,6 %

2 347

23,8 %

570

5,8 %

628

6,4 %

2 724

27,7 %

1 822

18,5 %

318

3,2 %

147

1,5 %

1034

10,5 %

9 843

HR

19

0,6 %

489

15,1 %

170

5,2 %

82

2,5 %

668

20,6 %

286

8,8 %

412

12,7 %

211

6,5 %

910

28,0 %

3 247

HU

276

1,7 %

1 828

11,2 %

215

1,3 %

795

4,9 %

4 998

30,7 %

2 730

16,8 %

802

4,9 %

1 096

6,7 %

3 538

21,7 %

16 278

IE

1748

11,2 %

2 197

14,0 %

932

6,0 %

1 302

8,3 %

4 355

27,8 %

1 735

11,1 %

444

2,8 %

323

2,1 %

2609

16,7 %

15 645

IT

0

0,0 %

1 461

24,0 %

355

5,8 %

0

0,0 %

1647

27,0 %

624

10,2 %

239

3,9 %

116

1,9 %

1 648

27,1 %

6 090

LT

257

3,1 %

546

6,5 %

114

1,4 %

435

5,2 %

3 185

37,9 %

379

4,5 %

1 092

13,0 %

1 225

14,6 %

1163

13,9 %

8 396

LU

129

21,0 %

18

2,9 %

77

12,5 %

148

24,1 %

127

20,7 %

30

4,9 %

27

4,4 %

19

3,1 %

40

6,5 %

615

LV

4

0,2 %

494

30,6 %

59

3,7 %

46

2,9 %

393

24,4 %

291

18,0 %

40

2,5 %

86

5,3 %

200

12,4 %

1613

MT

308

5,5 %

298

5,4 %

433

7,8 %

783

14,1 %

2071

37,2 %

540

9,7 %

15

0,3 %

434

7,8 %

683

12,3 %

5 565

NL

637

12,6 %

833

16,5 %

139

2,8 %

177

3,5 %

974

19,3 %

855

16,9 %

250

4,9 %

123

2,4 %

1065

21,1 %

5 053

PL

1257

1,6 %

24 786

31,8 %

2 416

3,1 %

4 122

5,3 %

18 461

23,7 %

2 681

3,4 %

2 167

2,8 %

4 395

5,6 %

17 569

22,6 %

77 854

PT

12

1,3 %

51

5,7 %

41

4,6 %

1

0,1 %

408

45,4 %

60

6,7 %

29

3,2 %

58

6,5 %

238

26,5 %

898

RO

4

0,4 %

132

14,6 %

4

0,4 %

246

27,2 %

212

23,4 %

17

1,9 %

17

1,9 %

8

0,9 %

266

29,4 %

906

SE

4567

7,5 %

5 532

9,1 %

1376

2,3 %

5 551

9,1 %

28 857

47,3 %

5 276

8,7 %

1981

3,2 %

789

1,3 %

7027

11,5 %

60 956

SI

10

3,6 %

28

10,1 %

13

4,7 %

30

10,8 %

44

15,9 %

16

5,8 %

58

20,9 %

5

1,8 %

73

26,4 %

277

SK

355

5,4 %

882

13,3 %

7

0,1 %

188

2,8 %

732

11,1 %

51

0,8 %

2240

33,9 %

345

5,2 %

1811

27,4 %

6 611

UK

1 752

1,8 %

33 296

34,3 %

3 810

3,9 %

1496

1,5 %

13 670

14,1 %

10 486

10,8 %

599

0,6 %

5 939

6,1 %

26 001

26,8 %

97 049

Zbroj:

17 630

3,0 %

119 845

20,7 %

30 393

5,3 %

38 283

6,6 %

118 166

20,4 %

46 895

8,1 %

79 631

13,8 %

23 761

4,1 %

103 833

18,0 %

578 437



PRILOG 2. ZABRANJENA VOZILA PO KATEGORIJI VOZILA I PO DRŽAVI ČLANICI REGISTRACIJE

N2

N3

O3

O4

M2

M3

Ostalo

Država članica registracije 

Ukupno vozila

Ukupno zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

AT

28 323

13 329

47,1 %

2 173

1 058

48,7 %

8 996

3 246

36,1 %

102

39

38,2 %

6 307

1 439

22,8 %

37

5

13,5 %

164

19

11,6 %

10 544

7 523

71,3 %

BE

11 671

1 696

14,5 %

316

32

10,1 %

4 516

431

9,5 %

44

5

11,4 %

6 097

1 175

19,3 %

37

1

2,7 %

504

24

4,8 %

157

28

17,8 %

BG

278 451

9 893

3,6 %

28 229

974

3,5 %

116 553

4 147

3,6 %

7 604

107

1,4 %

76 133

2 519

3,3 %

15 925

528

3,3 %

25 284

844

3,3 %

8 723

774

8,9 %

CY

1 543

1 776

115,1 %

395

614

155,4 %

547

603

110,2 %

112

175

156,3 %

258

221

85,7 %

81

54

66,7 %

138

107

77,5 %

12

2

16,7 %

CZ

107 875

4 321

4,0 %

20 444

487

2,4 %

46 913

1 537

3,3 %

1 345

20

1,5 %

35 574

1 480

4,2 %

61

2

3,3 %

1 250

42

3,4 %

2 288

753

32,9 %

DE

26 884

2 860

10,6 %

1 788

227

12,7 %

8.811

933

10,6 %

159

13

8,2 %

13 183

1 224

9,3 %

962

14

1,5 %

955

51

5,3 %

1 026

398

38,8 %

DK

4 133

994

24,1 %

48

9

18,8 %

1 330

177

13,3 %

37

3

8,1 %

2 261

594

26,3 %

11

0

0,0 %

199

52

26,1 %

247

159

64,4 %

EE

8 974

2 140

23,8 %

167

37

22,2 %

4 058

1.011

24,9 %

121

9

7,4 %

3 140

316

10,1 %

39

23

59,0 %

174

49

28,2 %

1 275

695

54,5 %

EL

29 360

647

2,2 %

4 516

62

1,4 %

12 074

242

2,0 %

26

0

0,0 %

10 758

204

1,9 %

87

11

12,6 %

1 793

107

6,0 %

106

21

19,8 %

ES

668 122

85 666

12,8 %

10 576

1 811

17,1 %

368 179

72.037

19,6 %

38

1

2,6 %

261 522

7 412

2,8 %

49

10

20,4 %

27 578

4.353

15,8 %

180

42

23,3 %

FI

10 573

5 627

53,2 %

421

258

61,3 %

5 390

3 038

56,4 %

213

94

44,1 %

4 443

2 192

49,3 %

8

2

25,0 %

23

8

34,8 %

75

35

46,7 %

FR

7779

1308

16,8 %

111

18

16,2 %

3018

409

13,6 %

25

0

0,0 %

3 200

678

21,2 %

35

2

5,7 %

425

59

13,9 %

965

142

14,7 %

HR

30 662

1316

4,3 %

6651

209

3,1 %

17 092

604

3,5 %

86

3

3,5 %

2459

124

5,0 %

186

3

1,6 %

3570

268

7,5 %

618

105

17,0 %

HU

191 778

8150

4,2 %

13 120

1016

7,7 %

91 374

3064

3,4 %

977

71

7,3 %

64 315

2581

4,0 %

313

12

3,8 %

1622

173

10,7 %

20 057

1 233

6,1 %

IE

23 953

4813

20,1 %

949

72

7,6 %

15 847

2472

15,6 %

6

0

0,0 %

5861

2186

37,3 %

277

8

2,9 %

389

20

5,1 %

624

55

8,8 %

IT

18 151

6436

35,5 %

1.514

607

40,1 %

3506

755

21,5 %

462

242

52,4 %

4150

1101

26,5 %

2923

1.310

44,8 %

1180

504

42,7 %

4416

1917

43,4 %

LT

107 119

3470

3,2 %

9641

79

0,8 %

47 160

1650

3,5 %

4141

66

1,6 %

31 328

1474

4,7 %

2749

36

1,3 %

2701

71

2,6 %

9399

94

1,0 %

LU

1000

84

8,4 %

29

3

10,3 %

478

35

7,3 %

5

0

0,0 %

316

29

9,2 %

83

6

7,2 %

58

3

5,2 %

31

8

25,8 %

LV

20 955

591

2,8 %

1212

21

1,7 %

9815

297

3,0 %

381

10

2,6 %

7424

231

3,1 %

69

2

2,9 %

431

7

1,6 %

1623

23

1,4 %

MT

4173

2003

48,0 %

844

348

41,2 %

1362

649

47,7 %

0

0

0,0 %

362

196

54,1 %

63

22

34,9 %

874

573

65,6 %

668

215

32,2 %

NL

18 843

3066

16,3 %

285

33

11,6 %

7634

950

12,4 %

120

4

3,3 %

10 335

2010

19,4 %

26

1

3,8 %

233

20

8,6 %

210

48

22,9 %

PL

506 865

39.697

7,8 %

51 077

3732

7,3 %

174 317

15 485

8,9 %

4458

307

6,9 %

117 461

8905

7,6 %

13 068

1 263

9,7 %

81 926

4560

5,6 %

64 558

5445

8,4 %

PT

44 420

3813

8,6 %

163

14

8,6 %

22 425

2396

10,7 %

6

0

0,0  %

21 129

1.297

6,1 %

17

2

11,8 %

612

93

15,2 %

68

11

16,2 %

RO

85 159

12 357

14,5 %

4268

762

17,9 %

42 198

5654

13,4 %

286

20

7,0 %

33 147

4318

13,0 %

645

51

7,9 %

1619

160

9,9 %

2996

1392

46,5 %

SE

47 046

38 072

80,9 %

575

519

90,3 %

9941

9059

91,1 %

116

100

86,2 %

7333

6266

85,4 %

100

91

91,0 %

543

450

82,9 %

28 438

21.587

75,9 %

SI

13 377

2 333

17,4 %

687

128

18,6 %

5 446

807

14,8 %

79

104

131,6 %

3 640

1055

29,0 %

273

7

2,6 %

2.752

52

1,9 %

500

180

36,0 %

SK

46 574

7862

16,9 %

7 018

2 042

29,1 %

20 212

2 797

13,8 %

478

61

12,8 %

14 224

1345

9,5 %

549

204

37,2 %

559

181

32,4 %

3534

1232

34,9 %

UK

176 303

37 516

21,3 %

21 368

6.962

32,6 %

55 740

15 558

27,9 %

5

3

60,0 %

29 609

9181

31,0 %

4439

892

20,1 %

22 217

3256

14,7 %

42 925

1664

3,9 %

Ukupno

2 520 066

301 836

12,0 %

188 585

22 134

11,7 %

1 104 932

150 043

13,6 %

21 432

1457

6,8 %

775 969

61 753

8,0 %

43 112

4562

10,6 %

179 773

16 106

9,0 %

206 263

45 781

22,2 %

PRILOG 3. ZABRANJENA VOZILA PO KATEGORIJI VOZILA I PO DRŽAVI ČLANICI PREGLEDA

N2

N3

O3

O4

M2

M3

Ostalo

Država članica pregleda

Ukupno vozila

Ukupno zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

Broj vozila

Broj zabrana

Postotak

AT

48 884

28 114

57,5 %

4134

2602

62,9 %

16 363

7870

48,1 %

312

159

51,0 %

11 999

5 491

45,8 %

17

11

64,7 %

469

304

64,8 %

15 590

11 677

74,9 %

BE

18 073

997

5,5 %

271

14

5,2 %

9070

307

3,4 %

78

6

7,7 %

8104

640

7,9 %

1

0

0,0  %

499

18

3,6 %

50

12

24,0 %

BG

321 325

5807

1,8 %

30 805

876

2,8 %

136 221

2715

2,0 %

7466

79

1,1 %

96 529

979

1,0 %

15 755

406

2,6 %

27 363

696

2,5 %

7186

56

0,8 %

CY

1174

1719

146,4 %

388

613

158,0 %

370

582

157,3 %

112

175

156,3 %

92

190

206,5 %

81

54

66,7 %

131

105

80,2 %

0

0

0,0  %

CZ

136 981

514

0,4 %

24 093

 

 

61 442

 

 

1680

 

 

47 221

 

 

27

 

 

1694

 

 

824

514

62,4 %

DK

2 081

532

25,6 %

4

1

25,0 %

857

22

2,6 %

5

2

40,0 %

809

295

36,5 %

6

 

 

200

61

30,5 %

200

151

75,5 %

EE:

1689

1513

89,6 %

29

25

86,2 %

687

631

91,8 %

0

0

0,0  %

110

99

90,0 %

23

23

100,0 %

49

46

93,9 %

791

689

87,1 %

EL

16 816

252

1,5 %

3258

39

1,2 %

6366

49

0,8 %

33

 

 

6135

111

1,8 %

40

1

2,5 %

931

49

5,3 %

53

3

5,7 %

ES

723 250

83 280

11,5 %

11 132

1857

16,7 %

396 003

73 292

18,5 %

0

0

0,0  %

287 705

3 624

1,3 %

0

0

0,0  %

28 410

4507

15,9 %

0

0

0,0  %

FI:

11 152

5840

52,4 %

449

278

61,9 %

5619

3061

54,5 %

271

120

44,3 %

4725

2 333

49,4 %

6

2

33,3 %

12

7

58,3 %

70

39

55,7 %

HR

39 .608

1643

4,1 %

7 145

193

2,7 %

23 002

820

3,6 %

88

2

2,3 %

2404

43

1,8 %

292

5

1,7 %

6187

530

8,6 %

490

50

10,2 %

HU

216 504

5651

2,6 %

12 425

535

4,3 %

104 807

2 333

2,2 %

993

24

2,4 %

76 790

1858

2,4 %

331

10

3,0 %

1458

125

8,6 %

19 700

766

3,9 %

IE

12 939

779

6,0 %

795

40

5,0 %

10 510

670

6,4 %

6

0

0,0  %

524

7

1,3 %

272

6

2,2 %

362

13

3,6 %

470

43

9,1 %

IT

15 143

6 090

40,2 %

1324

584

44,1 %

124

81

65,3 %

569

291

51,1 %

121

44

36,4 %

3741

1579

42,2 %

1907

960

50,3 %

7357

2551

34,7 %

LT

79 860

933

1,2 %

10 216

60

0,6 %

33 872

456

1,3 %

4153

65

1,6 %

18 880

232

1,2 %

2787

28

1,0 %

2645

64

2,4 %

7307

28

0,4 %

LU

726

31

4,3 %

70

2

2,9 %

1

 

 

2

 

 

28

 

 

327

12

3,7 %

298

17

5,7 %

 

 

0,0  %

LV

6101

52

0,9 %

478

3

0,6 %

3230

14

0,4 %

46

 

 

2 347

35

1,5 %

0

 

0,0  %

0

 

0,0  %

 

 

0,0  %

MT

4012

1937

48,3 %

844

348

41,2 %

1284

631

49,1 %

0

0

0,0  %

289

149

51,6 %

62

22

35,5 %

874

573

65,6 %

659

214

32,5 %

NL

8860

111

1,3 %

186

5

2,7 %

4226

32

0,8 %

136

4

2,9 %

4158

68

1,6 %

1

0

0,0  %

116

1

0,9 %

37

1

2,7 %

PL

888 111

32 969

3,7 %

139 697

3594

2,6 %

310 735

12 088

3,9 %

6634

304

4,6 %

237 495

5831

2,5 %

23 911

1247

5,2 %

90 057

4 723

5,2 %

79 582

5 182

6,5 %

PT

631

11

1,7 %

44

 

 

341

1

0,3 %

 

 

0,0  %

225

10

4,4 %

 

 

0,0  %

21

 

 

 

 

0,0  %

RO

8 135

357

4,4 %

1 304

12

0,9 %

3562

97

2,7 %

46

2

4,3 %

2595

230

8,9 %

344

7

2,0 %

243

8

3,3 %

41

1

2,4 %

SE

53 527

40 871

76,4 %

615

547

88,9 %

14 221

10 916

76,8 %

142

113

79,6 %

9 356

7 147

76,4 %

95

92

96,8 %

508

441

86,8 %

28 590

21 615

75,6 %

SI

5113

477

9,3 %

505

21

4,2 %

1 480

82

5,5 %

38

98

257,9 %

320

251

78,4 %

237

1

0,4 %

2448

21

0,9 %

85

3

3,5 %

SK

16 211

6154

38,0 %

6893

2601

37,7 %

4505

1712

38,0 %

243

73

30,0 %

971

252

26,0 %

648

264

40,7 %

304

156

51,3 %

2647

1 096

41,4 %

UK

292 838

80 283

27,4 %

22 835

7605

33,3 %

113 257

33 225

29,3 %

0

0

0,0  %

85 839

33 620

39,2 %

4450

901

20,2 %

22567

3327

14,7 %

43890

1605

3,7 %

Ukupno

2 929 744

306 917

10,5 %

279 939

22 455

8,0 %

1 262 155

151 687

12,0 %

23 053

1517

6,6 %

905 771

63 539

7,0 %

53 454

4 671

8,7 %

189 753

16 752

8,8 %

215 619

46 296

21,5 %

* Zbog nesukladnosti izvješća tablica ne sadržava podatke koje su poslale Francuska i Njemačka.


PRILOG 4. PREGLEDANA VOZILA I STOPA ZABRANE PO DRŽAVI ČLANICI

DČ registracije

Država članica pregleda

(broj obavljenih pregleda; % zabrana)

AT

%

BE

%

BG

%

CY

%

CZ

%

DK

%

EE

%

EL

%

ES

%

AD

 

n.d. 1

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

AL

13

75,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

2

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

152

13,0 %

 

n.d.

AT

23 416

79,9 %

104

6,9 %

827

0,0  %

 

n.d.

834

0,5 %

2

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

292

10,2 %

AZ

1

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

BA

268

99,5 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

140

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

4

n.d.

 

n.d.

BE

62

55,8 %

6 203

13,7 %

128

6,1 %

 

n.d.

93

0,0  %

2

100,0 %

 

n.d.

1

0,0  %

590

8,3 %

BG

1 500

102,2 %

355

23,1 %

254 651

2,5 %

 

n.d.

1 160

0,2 %

26

366,7 %

 

n.d.

1 336

2,7 %

3 376

12,8 %

BO

1

100,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

BY

66

100,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

350

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

CH

136

67,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

24

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

CS

374

87,4 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

CY

22

110,0 %

11

20,0 %

196

1,0 %

1 174

172,4 %

10

0,0  %

0

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

15

9,1 %

CZ

2 977

85,1 %

540

11,6 %

3 018

2,9 %

 

n.d.

81 711

0,8 %

12

50,0 %

 

n.d.

4

0,0  %

1 575

6,3 %

DE

2 362

61,6 %

1 192

4,6 %

1 772

2,8 %

 

n.d.

3 347

0,1 %

67

3,3 %

 

n.d.

13

n.d.

1 581

17,2 %

DK:

41

40,5 %

47

5,3 %

354

1,7 %

 

n.d.

94

0,0  %

1 748

39,8 %

 

n.d.

 

n.d.

91

7,7 %

EE:

30

114,3 %

46

14,3 %

603

0,0  %

 

n.d.

229

0,9 %

4

100,0 %

1 669

147,9 %

 

n.d.

200

5,2 %

EL

108

135,7 %

18

16,7 %

13 497

2,2 %

 

n.d.

72

0,0  %

0

0,0  %

 

n.d.

14 922

2,2 %

163

9,9 %

ES

112

71,6 %

696

13,1 %

140

0,0  %

 

n.d.

512

0,0  %

4

100,0 %

 

n.d.

 

n.d.

652 259

27,4 %

FI

14

54,5 %

13

12,5 %

52

6,5 %

 

n.d.

50

0,0  %

10

57,1 %

3

33,3 %

 

n.d.

121

12,1 %

FR

72

84,1 %

1 071

9,9 %

223

1,7 %

 

n.d.

80

0,0  %

0

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

2 032

17,9 %

GE

15

128,6 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

HR

479

91,1 %

65

2,8 %

 

n.d.

 

n.d.

237

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

2

n.d.

 

n.d.

HU

4 738

91,3 %

415

6,7 %

6 607

2,9 %

 

n.d.

3 788

0,3 %

10

75,0 %

 

n.d.

2

0,0  %

1 043

7,3 %

IE

18

86,7 %

61

2,3 %

24

0,0  %

 

n.d.

35

0,0  %

0

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

456

8,6 %

IQ

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

IR

11

44,4 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

IS

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

1

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

IT

1 115

70,1 %

295

5,1 %

460

6,4 %

 

n.d.

286

0,0  %

0

0,0  %

 

n.d.

2

0,0  %

1 355

14,7 %

KZ

2

400,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

LI

16

88,9 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

LT

346

95,5 %

530

10,2 %

1 208

2,5 %

 

n.d.

1 756

0,1 %

23

70,0 %

1

0,0  %

 

n.d.

3 565

2,8 %

LU

18

50,0 %

422

3,6 %

0

0,0  %

 

n.d.

39

0,0  %

0

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

156

8,9 %

LV

72

83,3 %

71

10,7 %

1 133

2,6 %

 

n.d.

711

0,3 %

6

150,0 %

10

200,0 %

 

n.d.

500

1,6 %

MA

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MC

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MD

72

85,1 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

41

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

ME

2

100,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

8

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MK

73

119,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

224

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

27

0,0  %

 

n.d.

MT

3

100,0 %

6

0,0  %

0

0,0  %

 

n.d.

9

0,0  %

0

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

0

0,0  %

NL

345

74,5 %

1 812

8,8 %

792

0,8 %

 

n.d.

592

0,2 %

18

60,0 %

 

n.d.

1

n.d.

1 629

9,3 %

NE

3

50,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

4

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

PL

2 108

88,7 %

1 589

11,0 %

8 856

4,1 %

 

n.d.

22 226

0,5 %

67

158,8 %

4

0,0  %

10

n.d.

4 910

6,7 %

PT

65

117,6 %

298

14,0 %

105

0,0  %

 

n.d.

244

0,8 %

5

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

37 862

8,8 %

RO

3 462

108,1 %

768

13,2 %

23 950

6,9 %

 

n.d.

4 491

0,3 %

15

166,7 %

 

n.d.

49

14,0 %

7 369

13,3 %

RS

1

100,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

999

0,2 %

 

n.d.

 

n.d.

6

0,0  %

 

n.d.

RU

59

110,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

315

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

SE

29

45,5 %

23

20,0 %

46

0,0  %

 

n.d.

107

0,0  %

45

45,5 %

2

100,0 %

2

n.d.

87

14,3 %

SI

1 533

106,0 %

193

6,7 %

 

n.d.

 

n.d.

430

1,3 %

0

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

366

9,2 %

SK

2 167

109,1 %

497

10,3 %

1.530

2,5 %

 

n.d.

10 479

0,4 %

16

100,0 %

 

n.d.

2

n.d.

765

4,8 %

SL

 

n.d.

 

n.d.

922

0,7 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

2

n.d.

 

n.d.

SV

2

100,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

TM

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

TR

263

98,5 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

763

0,3 %

 

n.d.

 

n.d.

279

4,0 %

 

n.d.

UA

123

119,8 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

402

1,7 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

UK

119

85,2 %

149

7,0 %

108

0,0  %

 

n.d.

34

5,0 %

1

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

892

18,9 %

SAD

5

20,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

UZ

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

XK

19

105,9 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

DČ registracije

Država članica pregleda

(broj obavljenih pregleda; % zabrana)

FI

%

HR

%

HU

%

IE

%

IT

%

LT

%

LU

%

LV

%

MT

%

AD

 

n.d.

8

66,7 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

AL

 

n.d.

55

10,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

AT

0

0,0  %

48

16,1 %

1 623

1,2 %

0

0,0  %

79

7,7 %

0

0,0  %

7

n.d.

0

0,0  %

2

0,0  %

AZ

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

BA

 

n.d.

4 178

9,7 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

BE

13

14,3 %

5

20,0 %

70

3,2 %

0

0,0  %

220

8,0 %

5

n.d.

58

3,6 %

0

0,0  %

0

0,0  %

BG

0

0,0  %

633

30,8 %

2 610

10,9 %

0

0,0  %

864

52,9 %

72

2,6 %

26

2,5 %

12

n.d.

0

0,0  %

BO

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

BY

 

n.d.

6

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

17

n.d.

 

n.d.

CH

 

n.d.

3

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

2

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

CS

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

CY

0

0,0  %

1

0,0  %

5

0,0  %

0

0,0  %

14

28,6 %

0

0,0  %

2

n.d.

0

0,0  %

0

0,0  %

CZ

28

44,4 %

73

4,4 %

2 910

5,4 %

0

0,0  %

96

7,3 %

94

9,1 %

16

n.d.

12

n.d.

0

0,0  %

DE

110

21,2 %

77

5,5 %

809

4,1 %

0

0,0  %

117

17,1 %

188

1,2 %

127

1,2 %

14

n.d.

2

0,0  %

DK

59

18,3 %

0

0,0  %

40

5,0 %

0

0,0  %

15

5,9 %

97

4,3 %

3

33,3 %

25

n.d.

0

0,0  %

EE

717

63,9 %

2

0,0  %

44

4,8 %

0

0,0  %

12

16,7 %

1 353

1,9 %

4

n.d.

264

0,8 %

0

0,0  %

EL

0

0,0  %

22

22,2 %

58

0,0  %

0

0,0  %

102

48,4 %

0

0,0  %

6

n.d.

0

0,0  %

0

0,0  %

ES

0

0,0  %

3

0,0  %

203

4,2 %

0

0,0  %

139

32,1 %

2

n.d.

56

3,8 %

0

0,0  %

0

0,0  %

FI

9 250

111,1 %

1

0,0  %

49

2,1 %

0

0,0  %

5

33,3 %

72

n.d.

3

n.d.

18

n.d.

0

0,0  %

FR

0

0,0  %

1

0,0  %

70

16,7 %

0

0,0  %

967

11,3 %

2

n.d.

30

4,7 %

0

0,0  %

0

0,0  %

GE

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

HR

 

n.d.

29 117

7,9 %

 

n.d.

 

n.d.

32

13,2 %

 

n.d.

4

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

HU

16

33,3 %

178

15,7 %

164 307

3,4 %

0

0,0  %

234

8,9 %

47

n.d.

10

n.d.

4

n.d.

0

0,0  %

IE

2

100,0 %

0

0,0  %

22

6,7 %

12 939

28,8 %

29

3,3 %

1

n.d.

0

0,0  %

0

0,0  %

0

0,0  %

IQ

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

IR

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

IS

 

n.d.

1

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

IT

4

50,0 %

67

15,9 %

583

6,0 %

0

0,0  %

10 153

33,8 %

2

n.d.

17

n.d.

5

n.d.

9

133,3 %

KZ

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

2

n.d.

 

n.d.

LI

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

LT

179

73,6 %

5

0,0  %

731

2,2 %

0

0,0  %

141

9,8 %

64 531

1,4 %

17

3,7 %

912

2,4 %

0

0,0  %

LU

0

0,0  %

0

0,0  %

16

0,0  %

0

0,0  %

49

15,3 %

1

n.d.

125

4,0 %

0

0,0  %

0

0,0  %

LV

131

59,2 %

0

0,0  %

290

2,2 %

0

0,0  %

38

2,5 %

5 192

1,5 %

5

n.d.

4 196

1,5 %

0

0,0  %

MA

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MC

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MD

 

n.d.

1

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

ME

 

n.d.

150

34,8 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MK

 

n.d.

524

26,4 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

4

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MT

0

0,0  %

0

0,0  %

1

0,0  %

0

0,0  %

10

9,1 %

0

0,0  %

0

0,0  %

0

0,0  %

3 968

69,7 %

NL

66

27,5 %

7

0,0  %

328

1,9 %

0

0,0  %

107

14,6 %

26

n.d.

32

n.d.

15

n.d.

10

0,0  %

NE

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

PL

372

85,3 %

124

18,8 %

10 954

4,2 %

0

0,0  %

349

13,0 %

7 906

4,7 %

60

3,3 %

398

2,6 %

5

50,0 %

PT

0

0,0  %

0

0,0  %

9

25,0 %

0

0,0  %

50

15,5 %

0

0,0  %

16

8,0 %

0

0,0  %

0

0,0  %

RO

26

63,6 %

148

40,0 %

18 035

21,4 %

0

0,0  %

446

19,9 %

60

9,7 %

59

4,6 %

6

n.d.

0

0,0  %

RS

 

n.d.

2 267

15,3 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

1

n.d.

5

n.d.

 

n.d.

RU

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

4

n.d.

135

8,9 %

 

n.d.

SE

156

52,8 %

1

0,0  %

71

0,0  %

0

0,0  %

3

0,0  %

37

3,1 %

1

n.d.

10

n.d.

0

0,0  %

SI

6

33,3 %

1 219

16,5 %

2 510

4,4 %

0

0,0  %

137

21,9 %

12

n.d.

9

n.d.

0

0,0  %

0

0,0  %

SK

17

33,3 %

62

19,4 %

10 132

4,7 %

0

0,0  %

236

8,3 %

72

5,3 %

16

4,0 %

15

25,0 %

0

0,0  %

SL

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

SV

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

TM

 

n.d.

1

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

TR

 

n.d.

565

24,6 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

6

n.d.

1

n.d.

 

n.d.

UA

 

n.d.

7

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

28

n.d.

 

n.d.

UK

0

0,0  %

0

0,0  %

24

22,2 %

0

0,0  %

85

7,2 %

15

n.d.

0

0,0  %

0

0,0  %

16

12,5 %

SAD

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

UZ

 

n.d.

1

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

XK

 

n.d.

9

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

DČ registracije

Država članica pregleda

(broj obavljenih pregleda; % zabrana)

NL

%

PL

%

PT

%

RO

%

SE

%

SI

%

SK

%

UK

%

AD

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

AL

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

AT

30

0,0  %

228

1,0 %

0

0,0  %

7

0,0  %

22

83,3 %

22

0,0  %

208

23,5 %

545

36,5 %

AZ

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

BA

20

18,2 %

421

1,3 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

BE

508

2,4 %

513

0,2 %

0

0,0  %

0

0,0  %

29

50,0 %

1

0,0  %

0

0,0  %

3.170

50,7 %

BG

185

5,0 %

2 286

3,5 %

0

0,0  %

208

9,9 %

1 116

212,7 %

92

34,6 %

430

48,4 %

7513

90,6 %

BO

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

BY

21

0,0  %

20 019

6,3 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

CH

7

0,0  %

18

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

CS

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

CY

5

0,0  %

 

n.d.

0

0,0  %

0

0,0  %

1

0,0  %

0

0,0  %

0

0,0  %

87

88,6 %

CZ

199

2,1 %

8 373

3,7 %

0

0,0  %

24

0,0  %

224

75,8 %

34

25,0 %

761

34,2 %

5 168

65,9 %

DE

512

1,4 %

9 099

0,4 %

2

n.d.

0

0,0  %

266

119,0 %

8

0,0  %

193

33,9 %

5 000

42,0 %

DK

105

1,1 %

234

0,6 %

0

0,0  %

0

0,0  %

722

79,5 %

2

0,0  %

1

0,0  %

449

40,3 %

EE

57

4,0 %

2 973

1,8 %

0

0,0  %

2

0,0  %

413

188,4 %

0

0,0  %

1

0,0  %

350

53,9 %

EL

22

0,0  %

37

0,0  %

0

0,0  %

2

0,0  %

2

100,0 %

0

0,0  %

0

0,0  %

329

79,3 %

ES

280

2,6 %

473

3,6 %

25

n.d.

0

0,0  %

46

95,8 %

0

0,0  %

5

n.d.

13 162

81,5 %

FI

46

3,3 %

147

1,7 %

0

0,0  %

0

0,0  %

651

141,9 %

0

0,0  %

1

n.d.

43

29,4 %

FR

47

0,0  %

410

0,0  %

2

n.d.

0

0,0  %

19

35,3 %

1

0,0  %

1

0,0  %

2739

53,3 %

GE

2

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

HR

26

0,0  %

697

2,5 %

 

n.d.

3

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

HU

133

1,9 %

3 739

1,6 %

0

0,0  %

91

2,1 %

83

93,9 %

233

13,6 %

925

41,8 %

5 161

69,4 %

IE

48

0,0  %

32

0,0  %

0

0,0  %

0

0,0  %

6

20,0 %

0

0,0  %

1

n.d.

10 269

77,0 %

IQ

2

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

IR

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

IS

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

IT

85

2,1 %

191

3,4 %

0

0,0  %

0

0,0  %

8

42,9 %

44

58,8 %

54

31,7 %

3.408

64,2 %

KZ

2

0,0  %

377

27,7 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

LI

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

LT

257

1,7 %

26 453

2,4 %

0

0,0  %

8

0,0  %

511

85,7 %

14

0,0  %

17

n.d.

5 908

66,7 %

LU

11

0,0  %

10

0,0  %

0

0,0  %

0

0,0  %

2

0,0  %

0

0,0  %

0

0,0  %

151

65,3 %

LV

78

0,0  %

7 580

2,7 %

0

0,0  %

0

0,0  %

234

139,7 %

4

0,0  %

88

19,1 %

595

53,6 %

MA

1

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MC

1

0,0  %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MD

 

n.d.

934

9,4 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

ME

1

0,0  %

60

4,9 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MK

6

0,0  %

804

3,7 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

MT

7

0,0  %

 

n.d.

0

0,0  %

0

0,0  %

0

0,0  %

0

0,0  %

0

0,0  %

168

83,1 %

NL

4 373

2,1 %

673

1,6 %

0

0,0  %

8

25,0 %

330

89,4 %

1

0,0  %

39

72,7 %

7 639

49,9 %

NE

1

0,0  %

28

5,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

PL

907

3,2 %

420 147

9,4 %

0

0,0  %

148

2,7 %

2 253

78,0 %

233

12,5 %

1 505

26,8 %

21 734

72,3 %

PT

148

4,1 %

123

1,4 %

602

4,0 %

0

0,0  %

33

66,7 %

4

0,0  %

0

0,0  %

4 848

91,5 %

RO

271

5,6 %

3 717

4,3 %

0

0,0  %

7 404

7,1 %

313

98,1 %

362

19,5 %

718

40,8 %

13 489

97,4 %

RS

15

12,5 %

2 490

4,2 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

RU

29

0,0  %

332 212

0,8 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

SE

30

4,3 %

165

0,8 %

0

0,0  %

0

0,0  %

46 059

103,6 %

2

0,0  %

4

n.d.

164

39,8 %

SI

54

0,0  %

884

2,2 %

0

0,0  %

0

0,0  %

53

111,1 %

3 948

11,4 %

91

38,6 %

1 932

77,3 %

SK

138

8,5 %

4 934

3,1 %

0

0,0  %

15

12,5 %

98

80,0 %

108

10,9 %

11 135

55,3 %

4 139

71,8 %

SL

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

SV

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

TM

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

TR

80

0,0  %

2 540

2,3 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

UA

43

4,5 %

34 054

3,0 %

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

UK

67

2,6 %

36

0,0  %

0

0,0  %

0

0,0  %

33

50,0 %

0

0,0  %

6

16,7 %

174 678

30,1 %

SAD

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

UZ

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

XK

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

 

n.d.

(1) Nije dostupno.