8.6.2018   

HR

Službeni list Europske unije

C 197/1


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o temi „Promicanje MSP-ova u Europi s posebnim naglaskom na horizontalnom zakonodavnom pristupu MSP-ova i poštovanje načela ‚počnimo od malih’ iz Akta o malom poduzetništvu”

(razmatračko mišljenje)

(2018/C 197/01)

Izvjestiteljica:

Milena ANGELOVA

Suizvjestitelj:

Panagiotis GKOFAS

Zahtjev za savjetovanje:

bugarsko predsjedništvo Vijeća, 5.9.2017.

Pravni temelj:

članak 304. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

Nadležno tijelo:

Stručna skupina za jedinstveno tržište, proizvodnju i potrošnju

Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

18.12.2017.

Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

17.1.2018.

Plenarno zasjedanje br.:

531

Rezultat glasovanja

(za/protiv/suzdržani):

241/5/8

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

Europski gospodarski i socijalni odbor (EGSO) naglašava da MSP-ovi zahtijevaju posebnu pozornost (1) i poziva Europsku komisiju (EK) da Akt o malom poduzetništvu i njegova načela učini pravno obvezujućima. To mora biti popraćeno brzim, pažljivo osmišljenim i koordiniranim zajedničkim djelovanjem Europske unije (EU), država članica, uključujući na regionalnim i lokalnim razinama, te poslovnih udruženja usmjerenih na stvarno poboljšanje situacije za MSP-ove. Svi dionici moraju biti predani provedbi zajedničkih dogovora i preuzeti svoje odgovornosti u smislu društvenog razvoja i gospodarskog napretka.

1.2.

Potrebna je veća uključenost socijalnih partnera i predstavničkih organizacija MSP-ova u europski semestar, uključujući dosljedno izvješćivanje i praćenje provedbe i rezultata partnerskih sporazuma između država članica. EGSO poziva Komisiju i Vijeće da u bliskoj suradnji s predstavničkim organizacijama MSP-ova u europski semestar i Godišnji pregled rasta uključe provedbu Akta o malom poduzetništvu kao trajnu aktivnost kontrole.

1.3.

EGSO poziva na uključivu, dosljednu i učinkovitu horizontalnu europsku politiku za MSP-ove, kojom se u obzir uzimaju i potrebe različitih podskupina MSP-ova, npr. poduzeća koja stvaraju vrijednost, mikro, malih, obiteljskih i tradicionalnih poduzeća, kao i poduzeća koja posluju u udaljenijim područjima, samozaposlenih osoba i obrta, te smatra da je od ključne važnosti osigurati da svaka od tih podskupina bude definirana (2). U Europi se sloboda poduzetništva utemeljena na oblicima gospodarske demokracije koja je sastavni dio društvenog i tržišnog modela EU-a, kako je priznata u Povelji temeljnih prava, mora učinkovito štititi, a poduzetnički duh, kultura i obrazovanje poticati.

1.4.

EGSO preporučuje da bugarska, austrijska i rumunjska rotirajuća predsjedništva Vijećem EU-a zajedno s predstavničkim organizacijama MSP-ova uspostave i predvode stalnu međuinstitucijsku zajedničku „savjetodavnu skupinu za MSP-ove” koja bi svoj rad trebala započeti praćenjem i izvješćivanjem o posebnim planovima rada za razdoblje 2014. – 2020. koji se odnose na horizontalne i međusektorske politike i programe za MSP-ove.

1.5.

EGSO naglašava potrebu za hitnom provedbom konkretnih prijedloga iznesenih u ovom dokumentu i poziva EK, Europski parlament (EP) i Vijeće da u tu svrhu poduzmu hitne korake.

2.   Kontekst i trenutačno stanje

2.1.

Predstojeće bugarsko predsjedništvo Vijećem EU-a u rujnu 2017. zatražilo je izradu razmatračkog mišljenja o promicanju MSP-ova u Europi s posebnim naglaskom na horizontalni zakonodavni pristup MSP-ovima i poštovanje Akta o malom poduzetništvu (SBA) i načela „počnimo od malih”. EGSO iznimno cijeni tu inicijativu budući da je u skladu s brojnim pozivima u njegovim mišljenjima da Akt o malom poduzetništvu i načela koja se njime uspostavljaju postanu pravno obvezujućima.

2.2.

Komisija je u lipnju 2017. objavila Plan (3) za početak savjetovanja o važnosti i potrebi ažuriranja definicije MSP-ova. Prve reakcije pokazuju da većina ispitanika (18 od 22) definiciju smatra zastarjelom te zahtijeva njezino ažuriranje i prilagodbu (4).

2.3.

Komisija je 2011. objavila Reviziju Akta o malom poduzetništvu za Europu (5) s ciljem ubrzanja njegove provedbe (6) te je 2014. pokrenula javno savjetovanje o tome kako bi ga trebalo revidirati (7), no nažalost nisu poduzete nikakve popratne političke mjere. Godišnji napredak Akta o malom poduzetništvu preispituje mreža izaslanika MSP-ova, ali potrebno je uložiti velike napore kako bi se zajamčilo da te informacije uistinu dopru do MSP-ova i njihovih predstavničkih organizacija.

2.4.

EGSO cijeni usredotočene napore Komisije usmjerene na provedbu načela „počnimo od malih”, a osobito pristup vođenja računa o interesima MSP-ova, kako je primijenjen u okviru REFIT-a i inicijative za novoosnovana i rastuća poduzeća (8).

3.   Opće napomene

3.1.

EGSO izražava žaljenje zbog toga što je napredak u stvarnoj primjeni načela „počnimo od malih” i dalje neujednačen te je daleko od dovršetka. To kašnjenje u provedbi vrlo je opasno zbog toga što se MSP-ovi trenutačno susreću s više izazova nego ikad prije, odnosno s oštrom konkurencijom, manjkom kvalificirane radne snage, novim oblicima rada i potrošnje, sve složenijim i intenzivnijim protokom informacija, ograničenim sredstvima za inovacije, stalnim srozavanjem uloge poduzetnika, nestabilnim financijskim tržištima, složenim pristupom financiranju i visokim stupnjem ovisnosti o vanjskom okruženju te ograničenom moći pregovaranja (9). Položaj MSP-ova dodatno otežava suviše složen postupak tehničke standardizacije, pravila zaštite intelektualnog vlasništva i opća pravila zaštite podataka, zlouporaba tržišta od strane globalnih dionika i otežano sudjelovanje u europskim i nacionalnim javnim natječajima, kao i u globalnim vrijednosnim lancima. Treba osmisliti učinkovitija rješenja, osobito u slučajevima gdje strukturni problemi i nefunkcioniranje tržišta negativno utječu na MSP-ove.

3.2.

Digitalizacija i tehnološki napredak koji ona podrazumijeva, uključujući e-trgovinu, ne predstavljaju samo dragocjene prilike za MSP-ove već i važne izazove koji ih potiču da promjene svoju kulturu, aktivnosti i poslovne modele. Bilo bi vrlo poželjno da gospodarski sektori i regije koji su presudni za MSP-ove budu više uključeni u Industriju 4.0.

4.   Bolje oblikovanje politika i učinkovitija provedba

4.1.

EGSO ne smatra definiciju MSP-a odgovorom na sve probleme MSP-ova već instrumentom kojim će se osigurati bolji pristup mjerama potpore. Svaka revizija definicije treba se temeljiti na procjeni učinka predloženih izmjena u vezi s programima i politikama EU-a za MSP-ove te osobito na njihovu doprinosu gospodarskom rastu i otvaranju novih radnih mjesta. U sklopu tog ažuriranja u obzir treba uzeti ključne preporuke utemeljene na rezultatima savjetovanja i odlukama Suda Europske unije (10). EGSO traži da dodatnim radom ispita mogućnost revizije koja bi obuhvatila barem sljedeće (11): fleksibilnost za MSP-ove u vidu mogućnosti odabira dva od tri kriterija iz članka 2. Priloga Preporuci (12) koje će ispuniti umjesto nametanja „kriterija broja zaposlenika” (13) kao jedinog glavnog kriterija; mjere za ažuriranje, kad god je to potrebno, pragova iz članka 2., uključujući njihovo usklađivanje s najnovijim pristupom kako je utvrđeno u Direktivi 2013/34/EU (14) te ponovno ocjenjivanje i revidiranje ograničenja iz članka 3. (15). Komisija bi eventualnu reviziju definicije MSP-ova trebala provesti u bliskoj suradnji s organizacijama MSP-ova na europskoj, nacionalnoj i regionalnoj razini.

4.2.

Treba primijeniti detaljniji i diferenciraniji pristup predviđanju mjera za podupiranje MSP-ova uzimajući u obzir heterogenost i raznolikost MSP-ova te različite primjere nefunkcioniranja tržišta na koje oni nailaze. Treba razmotriti konkretne potrebe različitih podskupina (16) koje imaju potencijal da dodaju vrijednost gospodarskom razvoju (17), s njihovim različitim pravnim oblicima i modelima poslovanja (18), radi osmišljavanja i učinkovite provedbe odgovarajućeg raspona mjera politike za promicanje njihova rasta, uključujući definiranjem svake od tih podskupina (19). Treba se služiti učinkovitim marketingom te na razini EU-a pratiti i svake godine ocjenjivati objektivne studije, uključujući kvantitativne analize promicanja i mjera potpore u državama članicama u okviru europskog semestra.

5.   Financiranje MSP-ova

5.1.

Većina MSP-ova vrlo su mala i mikropoduzeća koja obuhvaćaju samozaposlene osobe i slobodne djelatnosti. Te skupine imaju svoje vrlo konkretne potrebe u smislu financiranja, odnosno trebaju relativno male iznose, bez kolaterala i imaju vrlo ograničenu mogućnost savladavanja administrativnih formalnosti. Cijeneći njihov znatan potencijal za stvaranje održivih radnih mjesta, osobito u malim ili udaljenim naseljima, EGSO poziva Komisiju da stavi veći naglasak na osmišljavanje jednostavnih, lako dostupnih instrumenata za ispunjavanje njihovih financijskih potreba.

5.2.    Dug

5.2.1.

S obzirom na to da su Povelja o malim i srednjim poduzećima i Akt o malom poduzetništvu uključeni u nedavne prioritete bankarske unije EU-a, EGSO poziva na sveobuhvatniji, detaljniji i dosljedniji pristup procjeni načina na koji se primjenjivalo ili bi se trebalo primjenjivati načelo „počnimo od malih” na bankarske politike EU-a i različito nacionalno bankarsko i financijsko zakonodavstvo u državama članicama. EGSO poziva Europsko nadzorno tijelo za bankarstvo (EBA) da uključi predstavništvo EGSO-a u Interesnu skupinu za bankarstvo te u druge relevantne tehničke forume.

5.2.2.

EGSO poziva države članice da, uz koordinaciju EU-a, uspostave i razviju mrežu „povjerenika za kredite” kojom bi se dodatno olakšao i ujednačio dijalog između MSP-ova i kreditnih institucija.

5.2.3.

Radi smanjivanja informacijskog jaza između banaka i MSP-ova te poboljšanja njihova financijskog znanja, EGSO predlaže da se zatraže i analiziraju kvalitativni podaci kako bi se saznao način na koji posredničke banke upotrebljavaju financijske instrumente za dopiranje do MSP-ova kojima najviše trebaju financijska sredstva (20) te iz kojih im se razloga ne dodjeljuju krediti, u skladu s načelima dobivanja povratnih informacija od banaka (21).

5.2.4.

EGSO je vrlo zabrinut u pogledu izvješća o propastima banaka zbog kojih su ugašena pojedina mala poduzeća zbog jednostavnih problema s novčanim tokom te poziva Komisiju da poduzme hitne mjere za sprečavanje takvih događaja u budućnosti. Jedno od rješenja mogla bi biti kreditna kartica poduzeća koja evidentira kreditnu povijest i omogućuje povećanje kreditnog limita na temelju bonitetne povijesti (22).

5.2.5.

Inovativne platforme za uzajamno kreditiranje (eng. peer-to-peer) imaju veliki potencijal kao alternativni izvor financiranja za MSP-ove čime se omogućuju nebankarski oblici financijskog posredovanja. Međutim, veliki potencijal tih novih oblika pozajmljivanja još uvijek otežavaju nejasnoće u zakonima i propisima. EGSO poziva tvorce politika, regulatorna tijela i zainteresirane stranke da ulože napore u pogledu pojašnjavanja pravila kojima se uređuju ključni financijski posrednici u ovom području bez stvaranja većeg regulatornog opterećenja.

5.2.6.

Dobre prakse država članica u pogledu jednostavnog i financijski prihvatljivog pristupa financijskim sredstvima za MSP-ove treba proučiti i širiti, a njihovo preuzimanje poticati.

5.2.7.

MSP-ovi u Europi imaju ograničen ili nikakav pristup tržištu korporativnih obveznica zbog nedovoljne likvidnosti, visokih troškova i opsežnih informacijskih zahtjeva. EGSO smatra da će proporcionalni zahtjevi za MSP-ove u pogledu uvrštavanja i objavljivanja podataka, usvajanje određenih poticaja i stvaranje posebnih tržišta kapitala za MSP-ove na razini država članica pomoći u prevladavanju tih prepreka.

5.3.    Sredstva EU-a

5.3.1.

Pravila o državnoj potpori moraju se pojednostaviti i ažurirati kako bi se otklonile sve neizvjesnosti za MSP-ove, osobito one koje se odnose na veze s fizičkim osobama, državno i općinsko vlasništvo, strukture društva i druga ograničenja kojima je vrlo teško ući u trag. EGSO podržava zaključke studije ESIF-a o prekomjernoj regulaciji koju je 2017. objavio GU za unutarnje politike Parlamenta, osobito potrebu dodatnog pojednostavljivanja pravila kao i njihovog boljeg usklađivanja s uvjetima na terenu i njihove fleksibilnije primjene, s obzirom na to da njihova složenost povećava administrativno opterećenje, rizike od udvostručavanja zahtjeva i davanje prednosti ispunjavanju pravila u odnosu na uspješnost provedenih projekata (23).

5.3.2.

Kad se mjere potpore i programi osmišljavaju na razini EU-a, oni trebaju uključivati kriterije koji će jamčiti razumnu geografsku ravnotežu.

5.3.3.

EGSO poziva EK da zadrži i dodatno razvije program COSME, kao važan instrument potpore MSP-ovima (24).

5.3.4.

EGSO žali zbog primjetne oskudnosti podataka o jasnom učinku sredstava namijenjenih mjerama politike za MSP-ove u okviru višegodišnjeg financijskog okvira za razdoblje (VFO) 2014. – 2020. Odbor poziva Komisiju da se žurno pozabavi s ovim pitanjem te da pri procjeni njihova učinka izvješćuje o kvalitativnim i kvantitativnim kriterijima te da ih nadzire.

5.3.5.

EGSO poziva Komisiju i države članice da na učinkovitiji način primijene načelo partnerstva (25) pri uspostavi okvira za sljedeći višegodišnji financijski okvir (VFO). Premda je sudjelovanje socijalnih partnera u postupku donošenja odluka obvezujuće, u praksi postoji mnogo prepreka koje ih sprječavaju da stvarno utječu na donošenje odluka.

5.3.6.

Potpora MSP-ovima općenito je usmjerena na povećanje istraživanja i inovacija u MSP-ovima te na novoosnovana poduzeća. Bez dovođenja u pitanje važnosti tih politika, EGSO želi istaknuti da će vrlo mali dio MSP-ova imati koristi od njih te stoga poziva na osmišljavanje raznovrsnijih instrumenata potpore koji bi bili usmjereni na sve vrste poduzeća te obuhvaćali sve faze njihova životnog ciklusa.

5.4.    Kapital

5.4.1.

Razvoj unije tržišta kapitala (CMU), odnosno širenje fondova rizičnog kapitala, tržišta privatnog vlasničkog kapitala, uključujući neslužbena tržišta, poslovne anđele i skupno financiranje poboljšalo je pristup rizičnom kapitalu za određene kategorije MSP-ova. Međutim, veliki dio MSP-ova vjerojatno neće imati veće koristi od tih kretanja. Čak i u slučaju inovativnih društava, novoosnovanih i srednjih poduzeća, ti novi instrumenti nisu jednostavni za korištenje te i dalje postoje znatne razlike među zemljama zbog razine razvijenosti lokalnih tržišta kapitala i manjka odgovarajućeg zakonodavstva.

5.4.2.

EGSO poziva Komisiju da pruži više informacija i usluge mentorstva za MSP-ove kako bi se proširio opseg njihove strateške vizije i poboljšala njihova sposobnost korištenja financiranja dioničkim kapitalom. S obzirom na to da su se MSP-ovi tradicionalno oslanjali na financiranje zaduživanjem, njihova osviještenost i razumijevanje alternativnih instrumenata ograničeni su, a njihovi bihevioristički pristupi financiranju poduzetničkim kapitalom suzdržani. Iako prepoznaje nedavna nastojanja Komisije da poveća poznavanje pojedinačnih financijskih instrumenata, EGSO naglašava da to nije dovoljno i poziva na podržavanje i poticanje poslovnih organizacija da kod MSP-ova razviju dugoročni strateški pristup financiranju poslovanja. S obzirom na to da su one u svakodnevnom kontaktu s MSP-ovima, mogu im pomoći da bolje shvate kako različiti instrumenti mogu poslužiti različitim financijskim potrebama MSP-ovima u različitim fazama njihova životnog ciklusa.

6.   Potrebne su činjenično utemeljenje praktične mjere za potporu MSP-ovima

6.1.

Unatoč njezinoj potencijalnoj korisnosti (26), mreža izaslanika MSP-ova nažalost nije uspjela dokazati svoju pravu dodanu vrijednost u mnogim zemljama i vrlo je teško pratiti rezultate njezina rada. Ako dođe do oživljavanja izvrsne ideje o takvoj mreži, mora joj se dati važnija uloga, uključujući bliskiji i izravniji kontakt s nacionalnim i lokalnim organizacijama MSP-ova te razmjenu dobrih praksi i izvješća. EGSO preporučuje da se u okviru mreže uspostavi i učini dostupnom platforma za razmjenu dobrih praksi radi izrade, u suradnji s nacionalnim predstavničkim organizacijama MSP-ova i onima na razini EU-a, godišnjeg izvješća o učinkovitosti provedbe načela „počnimo od malih”. Odbor ujedno preporučuje da nacionalnog izaslanika MSP-ova prati jedan izaslanik imenovan od strane organizacija MSP-ova.

6.2.

EGSO smatra korisnim da izaslanici sudjeluju u godišnjoj reviziji uspješnosti MSP-ova te da od Komisije dobiju opće smjernice za sistematičniju i strukturiraniju suradnju s organizacijama MSP-ova.

6.3.

Skupština MSP-ova promiče se kao „opća skupština MSP-ova”, a EGSO u potpunosti podržava ideju foruma na kojem se mogu susresti MSP-ovi te utvrditi važna pitanja i pokušati doći do rješenja. Kako bi skupština MSP-ova dostigla veću razinu učinkovitosti i da bi se ojačala njezina uloga platforme za rasprave i donošenje odluka, EGSO snažno preporučuje:

da se organizacije MSP-a više uključe u godišnju pripremu i praćenje skupštine te da imaju stvarnu savjetničku ulogu;

da se na sastancima skupštine osigura više analitičkog materijala s važnim činjenicama, kretanjima, očekivanjima koje predstavljaju neutralni istraživači, a prvenstveno akademske institucije;

da se žurno primjenjuju dobri primjeri i uspješno vrednovanje s drugih foruma sličnog opsega (27);

da se usvoje transparentni i uključivi postupci za pozive na sudjelovanje koji jamče pravu mješavinu poduzetnika, organizacija MSP-ova, posrednika, akademika i istraživačkih institucija te tvoraca politika iz svih država članica (28);

da se ostvaruju opipljivi rezultati na osnovi rasprava i rada skupštine, npr. ključne ideje, popis zadataka itd. Svake godine treba izraditi i objaviti izvješće o provedbi prošlogodišnjih odluka;

da postupak odlučivanja o programu i opsegu tema o kojima će se raspravljati tijekom skupštine obuhvaća savjetovanja s MSP-ovima i njihovim predstavnicima.

6.4.

Duboko uvjeren da zastupljenost povećava učinkovitost politika i mjera na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini te na razini EU te da može pružiti dodatni poticaj socijalnom dijalogu na sektorskoj razini, EGSO poziva na bolje predstavljanje MSP-ova ulaganjem u zajedničko djelovanje snažnih predstavničkih organizacija MSP-ova te razmjenu iskustava i dobrih praksi.

6.5.

Pojedini informativni internetski portali Komisije koji su važni za MSP-ove nisu prevedeni na sve jezike EU-a što neke MSP-ove dovodi u nepovoljan položaj. Isto se odnosi na javna savjetovanja.

6.6.

EGSO izražava zabrinutost zbog toga što preveliki broj studija i anketa Komisije provode privatni savjetnici koji nemaju temeljito znanje o politikama za MSP-ove i njihovim učincima jer nisu u svakodnevnom kontaktu s MSP-ovima te ih ne zastupaju. Neovisna znanstvena tijela i javno-privatna partnerstva u suradnji s organizacijama MSP-ova moraju hitno donijeti stvarnu dodanu vrijednost MSP-ovima na razini EU-a.

7.   Administrativno i regulatorno opterećenje

7.1.

Ako su prekomjerna, regulatorna opterećenja na europskoj, nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini i dalje su najveća prepreka za MSP-ove koji su obično slabo pripremljeni za rješavanje takvih problema. EGSO podržava smanjenje opterećenja kojima su izložena mala, srednja i mikropoduzeća te građani. Komisija bi svoju pažnju trebala usmjeriti na kvalitetu, a ne kvantitetu, i prednost dati smanjenju administrativnih opterećenja koja poduzećima uzrokuju trošak te smanjuju njihovu konkurentnost i koče inovativnost i otvaranje radnih mjesta. Jasno je da to treba provesti uzimajući u obzir cilj i svrhu radi kojih su obveze uopće uvedene. EGSO ustraje u tome da postupci usklađivanja ne trebaju biti nepotrebno skupi ni složeni. Na europskoj, nacionalnoj i regionalnoj razini treba promicati načelo tihog pristanka pri donošenju zakonskih akata. Države članice treba poticati da zadrže administrativne pristojbe na razini koja ne prelazi administrativne troškove.

7.2.

Relevantne službe Komisije (29) trebale bi temeljitije i sustavnije primjenjivati načelo „samo jednom” i test utjecaja zakonodavstva na MSP-ove koji bi trebali postati pravno obvezujućima jer je njihova primjena u praksi iznimno ograničena te je prepuštena dobroj volji država članica. Taj pokušaj mora obuhvaćati zakonodavstvo i administrativne postupke koji utječu na MSP-ove (uključujući uvođenje jednog sugovornika i smanjenu obvezu izvješćivanja (30)). EGSO naglašava da, iako treba izbjegavati dupliciranje zahtjeva za informacije, zbog kvalitete javnog upravljanja treba imati na raspolaganju važne podatke i informacije nužne za uspostavu, nadzor i procjenu politika.

7.3.

EGSO poziva Komisiju da preispita svoje obveze ocjenjivanja različitih zakona i propisa, čije je donošenje još u tijeku ili je odgođeno, te da hitno nastavi s onima koji su povezani s MSP-ovima. Odbor poziva Europsku komisiju na jačanje i povećanje administrativnih kapaciteta posebne uprave za MSP-ove.

7.4.

Komisija mora zajamčiti da se u okviru procjene učinka i programa REFIT, prema potrebi, stavi poseban naglasak na potrebe MSP-ova. To ujedno moraju pratiti države članice. Namjeru koju je Komisija navela u reviziji Akta o malom poduzetništvu da se „razmotri mogućnost smanjenja prekomjernog reguliranja u državama članicama” treba provesti u praksi (31), u skladu s Komunikacijom o pametnom donošenju propisa (32) bez ograničavanja propisa o zaštiti građana, potrošača i radnika, normi koje se odnose na jednakost žena i muškaraca ili okoliš, uključujući poticanjem država članica da dodijele odgovornost za praćenje određenom središnjem tijelu. To može poprimiti oblik usluge za rano upozorenje praćenjem dosljednosti prenošenja zakonodavstva EU-a na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini radi sprječavanja prekomjerne regulative ili nepotrebnih administrativnih opterećenja. EGSO ujedno predlaže da bi trebalo propisati obvezu da programi izaslanika MSP-ova sadržavaju pitanja koja se nalaze na regulatornom planu Komisije.

7.5.

EGSO poziva europske i nacionalne tvorce politika da osiguraju da predstavnici poslovnih udruženja na europskoj, kao i na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini sustavno nadziru i provode nove propise. Smanjenje nepotrebnih troškova i opterećenja trebalo bi se temeljiti na dokazima iz ocjena pojedinačnih slučajeva.

7.6.

Uvažavajući ključnu važnost prijenosa poslovanja za MSP-ove, naročito za obiteljska poduzeća, EGSO poziva na donošenje hitnih mjera za njihovo olakšavanje i pojednostavljivanje uz prihvatljive troškove.

7.7.

Potrebno je više promicati kulturu preuzimanja rizika, uključujući stvaranje pogodnog zakonodavnog okvira za pružanje druge prilike. Projekte poput PRE-SOLVE i europskog mehanizma za rano upozoravanje trebalo bi dodatno razvijati i primjenjivati u svim državama članicama.

8.   Ljudski resursi

8.1.

Iako većinu novih radnih mjesta otvaraju MSP-ovi, oni se u posljednje vrijeme susreću s ozbiljnim problemima pri pronalasku kvalificirane radne snage, posebno kad je riječ o radnicima s vještinama u području digitalnog gospodarstva, što je, među ostalim, posljedica pogoršane demografske slike u mnogim regijama u smislu kretanja povezanih sa stanovništvom i njegovim starenjem.

8.2.

Čak i u regijama u kojima se povećava broj stanovnika MSP-ovi imaju poteškoće pri zapošljavanju i zadržavanju visoko kvalificiranih radnika i ispunjavanju sve većih regulatornih i birokratskih zahtjeva. MSP-ovima treba pomoć pri prepoznavanju i privlačenju ljudskih resursa kao i u njihovu osposobljavanju. Potrebne su mjere za podupiranje MSP-ova u pogledu osposobljavanja u području zdravlja i sigurnosti te zdravstvenih usluga za radnike, primjerice pružanjem takvih usluga klasteru ili skupini MSP-ova radi smanjenja troškova i ograničavanja tehničkih formalnosti.

8.3.

EGSO poziva Komisiju da razvije mjere potpore za pružanje vansezonskih i prilagođenih programa osposobljavanja namijenjenih kvalifikaciji njihove radne snage te da potiče države članice da uspostavljaju sustave koji redovito nude takve programe jer se mala poduzeća suočavaju s visokim stopama otkaza. Te će mjere pomoći MSP-ovima da prevladaju nedostatke na tržištu rada koji ometaju njihove planove.

8.4.

EGSO posebno naglašava potrebu za povećanjem broja mjesta za naukovanje, kao i za razvijanjem posebnih programa za mentoriranje i podučavanje, u cilju rješavanja problema povezanih s nezaposlenošću mladih. To treba napraviti uz najmanje moguće administrativno opterećenje za MSP-ove.

8.5.

EGSO primjećuje da se povećanje nezaposlenosti događa prvenstveno u sektoru MSP-ova, osobito u srednjim poduzećima. Istodobno smatra izazovom pronaći odgovarajuće načine na koje bi se zaposlenicima i poslodavcima u tim poduzećima pružila prilika da uspostave socijalni dijalog te da mu daju konkretnu strukturu. Tome može pridonijeti prikupljanje inovativnih primjera iz najboljih praksi različitih zemalja.

9.   Poduzetništvo

9.1.

U skladu sa svojim prethodnim mišljenjima (33), EGSO je zabrinut jer najnoviji podaci pokazuju da je „poduzetništvo iz nužnosti” prevladavalo nad „poduzetništvom iz poslovne prilike” te poziva Komisiju i države članice da počnu osmišljavati mjere koje su potrebne za promjenu ovog kretanja (34) i poticanje snažnije kulture poduzetništva u Europi.

9.2.

Akcijski plan za poduzetništvo (35) još je daleko od provedbe. EGSO smatra da bi svako daljnje odgađanje bilo iznimno štetno jer poduzetnički duh u Europi zaostaje u usporedbi s drugim dijelovima svijeta, a mjere koje su na snazi proizvode ograničen učinak (36).

9.3.

Zabrinjavajuće je to što MSP-ovi u prekograničnim trgovinskim odnosima malo koriste digitalno unutarnje tržište, što se posebno odražava na mikropoduzeća. Treba ih poticati na sudjelovanje pod jednakim tržišnim uvjetima i na ravnopravnoj osnovi s velikim međunarodnim i europskim internetskim trgovcima. MSP-ove treba ohrabrivati u pogledu njihova prava da biraju tržište na kojem žele poslovati i u pogledu njihove ugovorne slobode kako bi im se vratilo povjerenje pri obavljanju internetskih prekograničnih transakcija.

9.4.

EGSO poziva na stvaranje opće pozitivne klime koja može potaknuti poduzetničku aktivnost za sve bez stavljanja posebnog naglaska na posebne skupine poduzetnika. U tu svrhu treba hitno donijeti akcijski plan za usvajanje poduzetničkog načina razmišljanja kroz obrazovanje.

9.5.

Ističući ulogu kulturnih i društvenih normi, EGSO poziva Komisiju i države članice da budu inovativnije u pronalaženju načina za borbu protiv kulture izbjegavanja rizika. Treba bolje promicati vrijednost poduzetnika i poduzeća, kao i njihove ključne uloge u zapošljavanju i rastu, uključujući osmišljavanje posebnog stupa poduzetničkih prava (37) kojim trebaju biti obuhvaćeni svi oblici poduzetništva te proglašenje godine poduzetnika. Komisija i države članice trebaju poboljšati okvirne uvjete za poduzetništvo, kao što su pristup financiranju, regulatorni okvir i poduzetničko obrazovanje.

9.6.

EGSO poziva Komisiju da podupire i promiče usluge i programe savjetovanja za poboljšanje upravljanja malim i obiteljskim tradicionalnim poduzećima s obzirom na to da je sve u tim poduzećima izravno povezano s tim čimbenikom, kao i za cjeloživotno učenje, uključujući pružanjem internetskih alata povezanih s područjima kao što je poslovno planiranje, proizvodne norme, zakonodavstvo o zaštiti potrošača ili drugi propisi.

10.   Pristup tržištima

10.1.

Neke su studije pokazale da samo mali dio MSP-ova (38) smatra unutarnje tržište svojim domaćim tržištem. Iako većina MSP-ova posluje lokalno, njihove poslovne aktivnosti u velikoj mjeri ovise o propisima unutarnjeg tržišta. EGSO poziva na produbljivanje unutarnjeg tržišta za proizvode i usluge, smanjivanje regulatornih prepreka i administrativnih opterećenja te na osmišljavanje instrumenta koji će poduprijeti širenje MSP-ova na unutarnjem tržištu.

10.2.

EGSO poziva Komisiju da procjeni koji bi instrumenti za MSP-ove u različitim sektorima mogli pomoći MSP-ovima da budu aktivniji i da se više uključe u trgovinske sporazume i pregovore o trgovinskoj zaštiti te da uloži napore u dodatno promicanje najučinkovitijih instrumenata, stavljajući načelo „počnimo od malih” u središte trgovinske politike EU-a.

10.3.

EGSO naglašava činjenicu da su MSP-ovi sve važnija tema za EU te poziva na brzo djelovanje radi povećanja njihove internacionalizacije, omogućujući im da iskoriste mogućnosti koje pružaju strana tržišta.

10.4.

EGSO poziva Komisiju da osigura bolje i učinkovitije upravljanje centrima za MSP-ove koji su namijenjeni pomoći MSP-ovima da uđu na važna tržišta, npr. Kinu, Japan itd. Odbor poziva Komisiju da osigura bolju i učinkovitiju suradnju između predstavničkih organizacija MSP-ova i tijela za standardizaciju u pogledu postojećih i novih tehničkih standarda EU-a.

10.5.

Pojedine države članice izvješćuju o trgovinskim praksama velikih trgovinskih lanaca koji nameću iznimno teške trgovinske uvjete za MSP-ove. To je pitanje potrebno dodatno istražiti te se na odgovarajući način njime pozabaviti.

10.6.

EGSO poziva Komisiju da kroz svoje europske i nacionalne programe pojača napore za povećanje udjela malih poduzeća u ugovorima koje vlade dodjeljuju u okviru javne nabave (39).

10.7.

EGSO smatra da je važno uključiti organizacije MSP-ova u partnerstva kako bi se putem osposobljavanja i bolje koordinacije mogle nositi s posljedicama prirodnih i drugih katastrofa na razini EU-a.

Bruxelles, 17. siječnja 2018.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Georges DASSIS


(1)  Posebno sada, 35 godina nakon proglašenja „Europske godine obrta”, 25 godina nakon pokretanja unutarnjeg tržišta i 15 godina nakon uvođenja eura.

(2)  SL C 318, 23.12.2009., str. 22., SL C 226, 16.7.2014., str. 10.

(3)  http://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/sme-definition_en.

(4)  http://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/ares-2017-2868537/feedback_en?size=10&page=2. Nastojanje Komisije da pokrene sljedeću fazu savjetovanja na svim jezicima EU-a zaslužuje pohvalu jer će se time omogućiti opsežniji doprinos.

(5)  COM(2011) 78 final.

(6)  COM(2008) 394 final.

(7)  https://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/small-business-act_en, Ref. Ares(2015)812234 – 25/02/2015.

(8)  COM(2016) 733 final.

(9)  Razne studije – npr. Parlament, 2011.; CSES, 2012.; Komisija 2008.; OECD, 1998.

(10)  http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/AUTO/?uri=uriserv:OJ.C_.2017.030.01.0056.01.ENG&toc=OJ:C:2017:030:FULL, http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=183329&pageIndex=0&doclang=EN&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=687947, http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=183335&pageIndex=0&doclang=EN&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=691887.

(11)  SL C 81, 2.3.2018., str. 1.

(12)  Čl. 2. Priloga Direktivi 2003/361/EZ.

(13)  Čl. 4. Priloga Direktivi 2003/361/EZ.

(14)  Direktiva 2013/34/EU, 26. lipnja 2013.

(15)  Čl. 3. Priloga Direktivi 2003/361/EZ.

(16)  SL C 81, 2.3.2018., str. 1.

(17)  SL C 81, 2.3.2018., str. 1.

(18)  SL C 345, 10.3.2017., str. 15. (točka 3.2).

(19)  SL C 318, 23.12.2009., str. 22., SL C 226, 16.7.2014., str. 10.

(20)  Kako bi se suprotstavili postojećim negativnim praksama u okviru kojih komercijalne banke svojim vjernim kupcima nude jeftina financijska sredstva koja podupire EU, čime većina MSP-ova ostaje bez pristupa tim sredstvima.

(21)  http://www.ebf.eu/wp-content/uploads/2017/06/High-level-principles-on-feedback-given-by-banks-on-declined-SME-credit-applications.pdf.

(22)  Kao mađarska „Széchenyi card”.

(23)  http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2017/585906/IPOL_STU(2017)585906_EN.pdf.

(24)  SL C 181, 21.6.2012., str. 125.

(25)  Utvrđeno u Uredbi (EU) br. 1303/2013. (čl. 5.) i razrađeno u Delegiranoj uredbi (EU) br. 240/2014.

(26)  http://ec.europa.eu/growth/smes/business-friendly-environment/small-business-act/sme-envoys_en. Izvješća o radu i drugi dokumenti: http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetail&groupID=2666.

(27)  Primjerice EuroFi Financial Forum http://www.eurofi.net/, Godišnji forum financijskih usluga itd.

(28)  Predstavljanje MSP-ova trenutačno je pitanje za raspravu s obzirom da se „pristup skupštini MSP-ova i natjecanju za Europsku nagradu za promicanje poduzetništva može dobiti samo na osnovi osobnog poziva Komisije”. To je dovelo do toga da se svake godine okuplja isti krug sudionika bez jamstva da oni predstavljaju zajednicu MSP-ova u svojim zemljama ili da imaju sposobnost prenijeti toj zajednici poruke skupštine. Ne prikupljaju se preporuke o temama, a dnevni red uključuje samo fragmentirane primjere poduzetništva. Skupština ne raspravlja o važnim pitanjima niti donosi prijedloge.

(29)  http://www.eurochambres.eu/Content/Default.asp?PageID=1&DocID=7733.

(30)  COM(2011) 78 final, str. 8.

(31)  COM(2011) 78 final, str 8.

(32)  SL C 303, 19.8.2016., str. 45. (§2.9.1).

(33)  SL C 81, 2.3.2018., str. 1.

(34)  Podaci za razdoblje od pet godina nakon krize 2008. godine pokazuju da se broj MSP-ova povećao dok su se dodana vrijednost i broj zaposlenika smanjili. EK, Skup podataka iz Revizije uspješnosti MSP-ova (izdanje 2014.).

(35)  COM(2012) 795 final.

(36)  Studija EGSO-a o temi „Evaluacija učinkovitosti politika EU-a koje se tiču malih i srednjih poduzeća u razdoblju 2007. – 2015.”

(37)  http://www.eurochambres.eu/custom/EUROCHAMBRES_proposal_for_a_European_Pillar_of_Entrepreneurial_Rights-2016-00213-01.pdf.

(38)  U Švedskoj – samo 6 %.

(39)  https://ec.europa.eu/growth/single-market/public-procurement/strategy_en; https://www.ppact.eu/; www.sesamproject.eu; http://www.tenderio.com/.