Bruxelles, 4.3.2016.

COM(2016) 113 final

2016/0064(COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU, Euratom) br. 883/2013 u pogledu tajništva nadzornog odbora Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF)


OBRAZLOŽENJE

1.KONTEKST PRIJEDLOGA

Razlozi i ciljevi prijedloga

Nadzorni odbor Europskog ureda za borbu protiv prijevara osnovan je Uredbom (EZ) br. 1073/99 od 25. svibnja 1999. o istragama koje provodi Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) 1 . U članku 15. stavku 1. nove Uredbe (EU, EURATOM) br. 883/2013 od 11. rujna 2013. o OLAF-u 2 navodi se da bi njegove zadaće trebale biti da „redovito nadzire Ured u provedbi njegove istražne uloge kako bi pospješio neovisnost Ureda u propisnom izvršavanju nadležnosti koje su mu dodijeljene ovom Uredbom” te da, posebno, „nadzire napredak u vezi s primjenom postupovnih jamstava i trajanjem istraga u svjetlu informacija koje mu dostavlja glavni direktor ..”.

Nadzorni odbor u radu podupire tajništvo. To tajništvo trenutačno djeluje u okviru OLAF-a u skladu s člankom 15. stavkom 8. Uredbe o OLAF-u, u kojem se navodi da tajništvo nadzornog odbora osigurava „Ured (...) u dogovoru s nadzornim odborom”. U skladu s člankom 18. te Uredbe proračunska sredstva za nadzorni odbor i njegovo tajništvo unose se u proračunsku liniju Ureda te se osigurava da plan radnih mjesta Ureda uključuje plan radnih mjesta nadzornog odbora i njegovog tajništva.

Međutim, neki su nedavno izrazili zabrinutost zbog mogućih sukoba interesa te pozvali na jačanje pravne neovisnosti u pogledu upravljanja proračunom i tajništvom Odbora. Stoga je nadzorni odbor u svojim godišnjim izvješćima o radu za 2013. i 2014. 3 istaknuo važnost svojeg neovisnog i djelotvornog rada za koji je potrebno neovisno tajništvo s odgovarajućim osobljem. Naglasio je da bi to što glavni direktor OLAF-a izvršava ovlasti tijela nadležnog za imenovanja, uključujući donošenje odluka o promaknućima i premještajima, moglo dovesti do sukoba interesa. Predložio je da se njegov proračun i proračun njegova tajništva navedu kao posebna linija proračuna OLAF-a.

Europski parlament nekoliko je puta zatražio od Komisije da poduzme mjere za jačanje neovisnog djelovanja tajništva nadzornog odbora OLAF-a, primjerice u svojem izvješću o postupku davanja razrješnice za 2013. 4 ili u svojoj rezoluciji o godišnjem izvješću nadzornog odbora OLAF-a 2014. 5  

To se pitanje razmatralo i u okviru Razmjene mišljenja s institucijama uspostavljene na temelju članka 16. Uredbe o OLAF-u. Tijekom takve razmjene 28. rujna 2015. predstavnici Europskog parlamenta ponovno su naglasili potrebu da se ojača neovisno djelovanje tajništva nadzornog odbora.

Komisija je 18. prosinca 2015. donijela izmjene Odluke 1999/352 6 kako bi se odgovornost glavnog direktora OLAF-a za izvršenje proračunskih sredstava za članove prenijela Komisiji. Komisija je naknadno delegirala tu odgovornost direktoru svojeg Ureda za upravljanje individualnim materijalnim pravima i njihovu isplatu (PMO). Ta se Odluka primjenjuje od 1. siječnja 2016.

Cilj te odluke bio je izbjeći dojam da članovi nadzornog odbora možda nisu u mogućnosti pravilno obnašati svoju dužnost. No tom se odlukom tajništvo odbora i njegov proračun u pravnom smislu nisu mogli potpuno odvojiti od Ureda. Kako bi se upravljanje tajništvom odbora odvojilo od upravljanja Uredom te izbjegao svaki dojam da OLAF može narušiti djelovanje podrške članovima odbora, potrebno je izmijeniti Uredbu br. 883/2013 kako bi se predvidjelo da tajništvo nadzornog odbora osigurava izravno Komisija. Ova izmjena ne utječe na neovisnost i operativno djelovanje nadzornog odbora i njegova tajništva, koji će i dalje imati jednaka prava i obveze kao i dosad. Konkretno, OLAF-ov službenik za zaštitu podataka i dalje će biti nadležan za obradu podataka u tajništvu, a za osoblje tajništva i dalje će vrijediti ista pravila o povjerljivosti. U članku 19. Uredbe br. 883/2013 propisano je da Komisija do 2. listopada 2017. Europskom parlamentu i Vijeću podnosi evaluacijsko izvješće o primjeni te Uredbe, u kojemu se među ostalim navodi je li Uredbu potrebno izmijeniti. S obzirom na važnost pravilnog djelovanja nadzornog odbora i potrebu izbjegavanja dojma da to djelovanje može biti narušeno njegovim institucionalnim okvirom, čini se važnim upravo u tom pogledu što prije prilagoditi Uredbu, a u svakom slučaju prije cjelovitog vrednovanja Uredbe.

Kad revidirana Uredba stupi na snagu, u Odluci o OLAF-u bit će potrebno provesti još jednu tehničku izmjenu kako bi se formalno uskladila s novim pravnim okvirom.

Usklađenost s postojećim odredbama politike u tom području politike

Predloženom Uredbom mijenja se Uredba br. 883/2013 kojom je već propisana neovisnost nadzornog odbora OLAF-a. Neovisnost odbora jamči se posebno u stavcima 2., 3. i 7. članka 15., u kojima se predviđaju poseban, međuinstitucijski postupak imenovanja i posebni uvjeti za obnašanje dužnosti članova. Odlukom Komisije C(2015) 2418 taj je okvir dodatno definiran prijenosom upravljanja proračunskim sredstvima za nadzorni odbor s OLAF-a na Komisiju (PMO).

2.PRAVNA OSNOVA, SUPSIDIJARNOST I PROPORCIONALNOST

Pravna osnova

Prijedlog se temelji na članku 325. UFEU-a o borbi protiv prijevara, koji pruža i pravnu osnovu za Uredbu br. 883/2013.

Supsidijarnost i proporcionalnost

Prijedlog ne utječe na ovlasti i odgovornosti država članica za borbu protiv prijevara koje utječu na financijske interese EU-a. Odnosi se samo na upravljanje nadzornim odborom OLAF-a, čija su pravila utvrđena u Uredbi EU-a. Osim toga, prethodno navedene mjere strogo su ograničene na ono što je potrebno da bi se postigli predloženi ciljevi, što je u skladu s načelom proporcionalnosti.

Odabir instrumenta

Uredbu br. 883/2013 treba izmijeniti istom vrstom instrumenta, dakle Uredbom.

3.UTJECAJ NA PRORAČUN

Predložena Uredba ne zahtijeva nove ljudske ili administrativne resurse i neće imati financijskih posljedica. Njome se samo upravljanje proračunskim sredstvima koja se odnose na tajništvo nadzornog odbora OLAF-a prenosi unutar Komisije.

4.OSTALI ELEMENTI

Detaljno obrazloženje posebnih odredaba prijedloga

U skladu s novom predloženom Uredbom tajništvo nadzornog odbora odsad osigurava Komisija, a ne OLAF (članak 15. stavak 8.).

Proračunska sredstva za tajništvo nadzornog odbora premjestit će se iz OLAF-ove proračunske linije i plana radnih mjesta u Komisijinu proračunsku liniju i plan radnih mjesta (članak 18.).

Naposljetku, prijedlogom se izmjenjuje tekst članka 10. stavaka 4. i 5. tako da će obrada podataka u tajništvu i dalje biti u nadležnosti OLAF-ova službenika za zaštitu podataka. Osim toga, za osoblje tajništva i dalje će vrijediti ista pravila o povjerljivosti kao i dosad.



2016/0064 (COD)

Prijedlog

UREDBE EUROPSKOG PARLAMENTA I VIJEĆA

o izmjeni Uredbe (EU, Euratom) br. 883/2013 u pogledu tajništva nadzornog odbora Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF)

EUROPSKI PARLAMENT I VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije, a posebno njegov članak 325.,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice za atomsku energiju, a posebno njegov članak 106.a,

uzimajući u obzir prijedlog Europske komisije,

nakon prosljeđivanja nacrta zakonodavnog akta nacionalnim parlamentima,

uzimajući u obzir mišljenje Revizorskog suda,

u skladu s redovnim zakonodavnim postupkom,

budući da:

(1)Zadaća nadzornog odbora Europskog ureda za borbu protiv prijevara (dalje u tekstu „Ured”) redovito je praćenje provedbe istražne uloge Ureda kako bi se ojačala njegova neovisnost.

(2)Okvir za izvršenje proračunskih sredstava za članove nadzornog odbora trebalo bi uspostaviti tako da se izbjegne svaki dojam mogućeg uplitanja Ureda u njihove dužnosti. Uredbu (EZ, Euratom) br. 883/2013 trebalo bi prilagoditi kako bi se omogućio takav okvir. Tajništvo nadzornog odbora trebala bi osigurati izravno Komisija, neovisno od Ureda. Komisija bi se trebala suzdržati od uplitanja u rad nadzornog odbora.

(3)Ako Ured imenuje službenika za zaštitu podataka u skladu s člankom 10. stavkom 4. Uredbe 883/2013, taj bi službenik i dalje trebao biti nadležan za obradu podataka u tajništvu nadzornog odbora.

(4)Za osoblje tajništva nadzornog odbora trebale bi i dalje vrijediti obveze u pogledu povjerljivosti.

(5) U skladu s člankom 28. stavkom 2. Uredbe (EZ) br. 45/2001 provedeno je savjetovanje s Europskim nadzornikom za zaštitu podataka, koji je iznio mišljenje ...,

DONIJELI SU OVU UREDBU:

Članak 1.

Uredba (EU, Euratom) br. 883/2013 mijenja se kako slijedi:

(1)Članak 10. mijenja se kako slijedi:

(a)u stavku 4. dodaje se sljedeći podstavak:

„Službenik za zaštitu podataka nadležan je za obradu podataka u Uredu i tajništvu nadzornog odbora.”

(b)u stavku 5. drugi podstavak zamjenjuje se sljedećim:

„U skladu s Pravilnikom o osoblju djelatnici Ureda i tajništva nadzornog odbora suzdržavaju se od neovlaštenog otkrivanja informacija dobivenih tijekom obavljanja svojih dužnosti, osim ako te informacije već nisu objavljene ili su dostupne javnosti, a navedena obveza za njih vrijedi i nakon odlaska iz službe.”

(2)U članku 15. stavku 8. posljednja rečenica zamjenjuje se sljedećim:

„Njegovo tajništvo osigurava Komisija, neovisno od Ureda i u bliskoj suradnji s nadzornim odborom. Komisija se suzdržava od uplitanja u rad nadzornog odbora.”

(3)Članak 18. zamjenjuje se sljedećim:

„Članak 18.

Financiranje

Ukupni iznos proračunskih sredstava za Ured prikazuje se u posebnoj proračunskoj liniji unutar odjeljka zajedničkog proračuna Europske unije koji se odnosi na Komisiju i detaljno se navodi u Prilogu navedenom odjeljku. Proračunska sredstva za nadzorni odbor i njegovo tajništvo prikazuju se u odjeljku općeg proračuna Europske unije koji se odnosi na Komisiju.

Plan radnih mjesta Ureda prilaže se planu radnih mjesta Komisije. Plan radnih mjesta Komisije uključuje tajništvo nadzornog odbora.”

Članak 2.

Ova Uredba stupa na snagu [prvog dana u mjesecu nakon objave u Službenom listu Europske unije. Primjenjuje se od 1. siječnja 2017.

Ova je Uredba u cijelosti obvezujuća i izravno se primjenjuje u svim državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu

Za Europski parlament    Za Vijeće

Predsjednik    Predsjednik

(1) SL L 136, 31.5.1999., str. 1
(2) Uredba (EU, Euratom) br. 883/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 11. rujna 2013. o istragama koje provodi Europski ured za borbu protiv prijevara (OLAF) i o stavljanju izvan snage Uredbe (EZ) br. 1073/1999 Europskog parlamenta i Vijeća te Uredbe Vijeća (Euratom) br. 1074/1999, SL L 248, 18.9.2013., str. 1
(3) http://ec.europa.eu/anti_fraud/documents/reports-sup_comm/2013/scar_2013_supcom_en.pdf ; http://ec.europa.eu/anti_fraud/documents/reports-sup_comm/2015/scar_2014_supcom_hr.pdf
(4) Odluka Europskog parlamenta od 29. travnja 2015. o razrješnici za izvršenje općeg proračuna Europske unije za financijsku godinu 2013., dio III. – Komisija i izvršne agencije (2014/2075(DEC)), http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2015-0118+0+DOC+XML+V0//HR
(5) Rezolucija od 10. lipnja 2015. o Godišnjem izvješću Nadzornog odbora OLAF-a za 2014. godinu, http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P8-TA-2015-0226+0+DOC+XML+V0//HR
(6) Odluka Komisije C(2015) 2418 o izmjeni Odluke 1999/352/EZ, EZUČ, Euratom o osnivanju Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF), SL L 333/148 od 19. prosinca 2015., str. 148)