21.4.2017   

HR

Službeni list Europske unije

C 125/69


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni uredaba (EU) br. 1316/2013 i (EU) br. 283/2014 u pogledu promicanja internetske povezivosti u lokalnim zajednicama

(COM(2016) 589 final – 2016/0287 (COD))

(2017/C 125/10)

Samostalni izvjestitelj:

Emilio FATOVIC

Zahtjev za savjetovanje:

Europski parlament, 6.10.2016.

Vijeće, 25.10.2016.

Pravni temelj:

članak 172. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

Nadležna stručna skupina:

Stručna skupina za promet, energiju, infrastrukturu i informacijsko društvo

Datum usvajanja u Stručnoj skupini:

11.1.2017.

Datum usvajanja na plenarnom zasjedanju:

26.1.2017.

Plenarno zasjedanje br.:

522

Rezultat glasovanja

(za/protiv/suzdržani):

195/1/0

1.   Zaključci i preporuke

1.1.

EGSO pozdravlja inicijativu Komisije Wifi4EU čiji je cilj uvođenje besplatnog pristupa internetu na javnim mjestima i koja će donijeti korist kako u pogledu pristupačnosti, prvenstveno za najugroženije društvene kategorije, tako i u pogledu gospodarskog rasta područja, posebice u sektoru javnih usluga, zdravstva, trgovine i turizma.

1.2.

Odbor izražava zadovoljstvo činjenicom da je njegov prijedlog, više puta iznesen u dosadašnjim mišljenjima, napokon postao sastavni dio procesa digitalizacije Europske unije (1). Taj prijedlog proizlazi iz uvjerenja da je pristup internetu temeljno pravo svakog građanina, kao i nezaobilazan instrument socijalne uključenosti i gospodarskog rasta.

1.3.

EGSO napominje da bi zbog brzog napretka digitalne tehnologije sve postojeće tehnologije ubrzo mogle postati zastarjele. Odbor stoga poziva Komisiju da utvrdi ne samo tehnološke, već i društvene razvojne ciljeve kako bi inicijativa Wifi4EU bila dinamičnija, dugotrajnija i otpornija.

1.4.

Odbor se slaže s idejom da se preuzmu zamisli projekta EDUROAM kako bi Wifi4EU zaživio te predlaže da se ta dva procesa objedine kako bi se svim građanima osigurao jedinstven digitalni identitet na cijelom europskom teritoriju, kao što je već utvrđeno uredbom eIDAS. Taj bi postupak imao važne implikacije i u pogledu jačanja osjećaja europske građanske pripadnosti te suzbijanja „digitalnog siromaštva” .

1.5.

EGSO smatra da je Wifi4EU strateški projekt te da je 120 milijuna eura izdvojenih za to iznos koje je uvelike nedostatan za pokrivanje potreba cijelog europskog teritorija. Odbor stoga želi da se financijska sredstva znatno povećaju kako bi se do 2025. godine mogao postići besplatan pristup bežičnoj mreži vrlo velike brzine na svim javnim mjestima u cijeloj Europi, čime bi se inicijativa provela u skladu s načelom „Quality Wifi4all” (kvalitetna bežična mreža za sve). U tu je svrhu važno predvidjeti veći stupanj integracije svih već postojećih javnih usluga bežične mreže kako bi se u potpunosti iskoristili dostupni resursi i smanjila njihova neiskorištenost.

1.6.

EGSO smatra da su utvrđeni kriteriji za raspodjelu sredstava (prema redoslijedu zaprimanja zahtjeva i zemljopisni kriterij) nedovoljno jasni i proturječni. Odbor preporučuje da se u obzir uzme broj stanovnika država članica i njihova površina te da se unaprijed odrede maksimalna sredstva koja se mogu dodijeliti svakoj državi kako bi sva područja mogla pristupiti sredstvima na uravnotežen način.

1.7.

EGSO predlaže da se izdvoji kvota od 20 % za gospodarski i digitalno slabije razvijena područja, pri čemu je posebnu pozornost potrebno posvetiti otocima, planinskim, rubnim i perifernim područjima ili područjima koja su bila izložena prirodnim katastrofama kako bi se sredstva ulagala tamo gdje su najpotrebnija. Odbor preporučuje da kriteriji za upisivanje u registar pružatelja usluga ne bi trebali uključivati diskriminaciju na temelju veličine poduzeća.

1.8.

EGSO se slaže s načelom dodjeljivanja sredstava kako bi se besplatna internetska veza osigurala ondje gdje je zasada nema. Međutim, Odbor poziva Komisiju da u strateškoj viziji poveže javne inicijative s inicijativama koje predviđaju javno-privatno partnerstvo.

1.9.

EGSO traži da se uvede kvalitetna usluga besplatne bežične mreže, uz osiguravanje veze od najmanje 100 megabita po sekundi u razdoblju 2017. – 2020., no uz već postojeću pretpostavku da će se ta brzina već u srednjoročnom razdoblju morati povećati. Za to postoje tri razloga:

(a)

radi dosljednosti između inicijative Wifi4EU i komunikacije o europskom gigabitnom društvu;

(b)

zato što zbog svojih tehničkih ograničenja veza ADSL ne bi osigurala vezu zadovoljavajuće kvalitete za desetke osoba koje bi se njome istovremeno koristile;

(c)

zbog toga što besplatna javna usluga ne mora nužno biti loše kvalitete.

1.10.

EGSO se slaže s time da se za pristupanje financiranju usvoje pojednostavljeni mehanizmi oslobođeni pretjerane birokracije. Međutim, Odbor poziva Komisiju da odredi minimalno razdoblje pružanja usluge od tri godine, a da se u suprotnom podliježe kazni povrata primljenih sredstava.

2.   Uvod i metodologija

2.1.

Prijedlog uredbe COM(2016) 589 o izmjeni uredaba (EU) br. 1316/2013 i (EU) br. 283/2014 u pogledu promicanja internetske povezivosti u lokalnim zajednicama dio je paketa mjera za telekomunikaciju koji je Europska komisija usvojila 13. rujna 2016., a koji uključuje i sljedeće dokumente:

Komunikaciju „Povezivošću do konkurentnog jedinstvenog digitalnog tržišta – Ususret europskom gigabitnom društvu”, COM(2016) 587,

Akcijski plan 5G za Europu, COM(2016) 588,

Prijedlog direktive o Europskom zakoniku elektroničkih komunikacija, COM(2016) 590,

Prijedlog uredbe o osnivanju tijela europskih regulatora za elektroničke medije kojim se to tijelo pretvara u agenciju uz zadržavanje postojećeg imena, COM(2016) 591.

2.2.

EGSO je za svaki od tih prijedloga izradio mišljenje s jednakim stavom kako bi se osiguralo da su ti dokumenti usklađeni i dosljedni u pogledu vizije i sadržaja, (ovo mišljenje usko je povezano sa sljedećim mišljenjima: TEN/611 „Ususret europskom gigabitnom društvu”, TEN/612 „Europski zakonik elektroničkih komunikacija”, TEN/613 „Tijelo europskih regulatora za elektroničke komunikacije (BEREC)” i TEN/615 „Akcijski plan 5G za Europu”), kao i da se nadovezuju na prethodna mišljenja EGSO-a o toj temi.

3.   Sažetak prijedloga Komisije

3.1.

Prijedlog uredbe kojim se pokreće inicijativa pod nazivom Wifi4EU dio je paketa mjera objedinjenih u okviru komunikacije o europskom gigabitnom društvu. Svrha je te inicijative financirati ugradnju besplatnih točaka za spajanje na internet na javnim mjestima (knjižnice, trgovi, parkovi, bolnice i javne zgrade općenito), po uzoru na i nadopunjujući uspješnu inicijativu EDUROAM koja već omogućuje pružanje te usluge na sveučilištima i višim obrazovnim ustanovama.

3.2.

Komisija je izdvojila 120 milijuna eura procjenjujući da će u razdoblju od 2017. do 2020. godine u tu inicijativu uključiti između 6 000 i 8 000 općina, čime bi se po završetku projekta omogućilo između 40 i 50 milijuna spajanja dnevno. Zbog ograničenih financijskih sredstava inicijativa je zapravo pilot-projekt.

3.3.

Inicijativa je namijenjena općinama koje još ne nude tu uslugu. Projekti ne smiju premašiti proračun od 60 000 eura, a troškovi kupovine i ugradnje pristupnih točaka bit će u potpunosti pokriveni, dok će troškovi pretplate na internetsku uslugu i troškovi održavanja opreme biti na teret lokalnih tijela.

3.4.

Lokalna će se tijela poticati da razviju i promiču svoje besplatne digitalne usluge prije svega u sektoru e-turizma, e-zdravstva i e-uprave.

3.5.

Prijedlog, koji je ograničen na javna mjesta, osmišljen je tako ne dođe u sukob sa slobodnim tržištem digitalnog prometa i ne naruši njegovo funkcioniranje, već da ga ojača uvođenjem digitalne tehnologije u manje razvijena područja.

3.6.

U Prijedlogu Komisije utvrđena su tri ključna kriterija za dodjelu sredstava:

(a)

pristup imaju samo one lokalne zajednice koje još ne nude tu uslugu,

(b)

izravna dodjela sredstava prema redoslijedu prijave (eng. first come, first served),

(c)

usvajanje zemljopisnog kriterija za uravnoteženu raspodjelu izdvojenih sredstava.

3.7.

Prijedlogom se predviđa pojednostavljeni model pristupanja sredstvima i izvještavanja o provedenim aktivnostima putem serije kupona koji će se koristiti za plaćanje poduzeća zaduženih za ugradnju opreme. Komisija će moći u stvarnom vremenu provjeravati funkcioniranje pristupnih točaka kako bi mogla intervenirati i prema potrebi pokrenuti kontrolu.

4.   Opće napomene

4.1.

EGSO pozdravlja inicijativu Komisije Wifi4EU čiji je cilj uvođenje interneta na javnim mjestima i koja će donijeti korist kako u pogledu pristupačnosti (2), prvenstveno za najugroženije društvene kategorije koje se suočavaju s digitalnim siromaštvom  (3), tako i u pogledu gospodarskog rasta područja, posebice u sektoru zdravstva, javnih usluga, trgovine i turizma (4).

4.2.

Odbor izražava zadovoljstvo činjenicom da je njegov prijedlog, više puta iznesen u dosadašnjim mišljenjima, napokon postao sastavni dio procesa digitalizacije Europske unije (5). Taj prijedlog proizlazi iz uvjerenja da je pristup internetu temeljno pravo svakog građanina, kao i instrument socijalne uključenosti i gospodarskog rasta.

4.3.

EGSO poziva Komisiju da predvidi trajan učinak inicijative Wifi4EU u područjima koja će od nje imati koristi. Zbog brzog napretka digitalnog sektora sve postojeće tehnologije zapravo bi ubrzo mogle postati zastarjele. Odbor stoga preporučuje da ovaj pilot-projekt bude dio šire i otporne strateške vizije u okviru koje bi društveni ciljevi imali prednost nad samim tehnološkim ciljevima.

4.4.

Odbor smatra da se Prijedlogom ne objašnjava u dovoljnoj mjeri kako će se ova inicijativa uklopiti u postupak digitalizacije EU-a, koja je trenutačno vrlo neujednačena. Naime, pokrivenost varira od područja koja još uvijek koriste vezu ADSL do onih na kojima već postoje vrlo brze širokopojasne mreže i na kojima se već uspješno isprobava brzina od jednog gigabita po sekundi. EGSO želi da se u okviru ove inicijative postave ambiciozni ciljevi u pogledu kvalitete ponuđene usluge.

4.5.

EGSO napominje da Prijedlog ne počiva na odgovarajućoj i detaljnoj studiji izvedivosti. To dokazuje činjenica da su podaci koje Komisija iznosi o potencijalnom učinku pretjerano općeniti, nedovoljno potkrijepljeni socio-ekonomskom procjenom te da, vjerojatno, precjenjuju stvaran potencijal zbog malih financijskih sredstava.

4.6.

EGSO izražava žaljenje zbog toga što se izdvojena financijska sredstva ograničuju na 120 milijuna eura, čime se ta važna inicijativa svodi na pilot projekt. Odbor bi stoga želio da se financijska sredstva znatno povećaju kako bi inicijativa Wifi4EU mogla poprimiti razmjere strukturne i strateške mjere s mjerljivim ciljevima i koja predstavlja sastavni dio modela „gigabitno društvo” te može pridonijeti postizanju ciljeva digitalnog razvoja predviđenih do 2025. godine. EGSO naglašava potrebu da se u program „gigabitno društvo” uključi cilj 100 % pokrivenosti svih javnih prostora besplatnom bežičnom internetskom vezom do 2025. godine.

4.6.1.

EGSO podsjeća na to da se u okviru CEF-a za jačanja digitalnih mreža i usluga u početku predviđao iznos od više od 9 milijardi eura te da je taj iznos naknadno umanjen na nešto manje od jedne milijarde eura. Odbor iznova izražava žaljenje zbog tog smanjenja raspoloživih sredstava za jedan od osnovnih prioriteta za konkurentnost Europe te se nada da će se relevantnim proračunskim stavkama sredstva ponovo dodijeliti.

5.   Posebne napomene

5.1.

Odbor primjećuje da kriteriji koji su u Prijedlogu utvrđeni za dodjeljivanje sredstava nisu dovoljno razrađeni te izražava bojazan da bi mogli biti međusobno proturječni. Posebno se ističe da postoji opasnost da bi se načelom dodjeljivanja prema redoslijedu zaprimanja prijave moglo dati prednost tijelima koja su već digitalizirana te na taj način oduzeti sredstva onim državama i lokalnim tijelima kojima su ta sredstva potrebnija.

5.2.

EGSO preporučuje da se prilikom raspodjele sredstava u obzir uzme broj stanovnika država članica i njihova površina te da se unaprijed odrede maksimalna sredstva koja se mogu dodijeliti svakoj državi kako bi sva područja mogla pristupiti sredstvima na uravnotežen način.

5.2.1.

EGSO se nada da se u registru pružatelja usluga za uvođenje infrastrukture, u koji se zainteresirana poduzeća moraju upisati kako bi ih općinska tijela odabrala, neće predviđati diskriminacija na temelju veličine poduzeća.

5.3.

Odbor želi da se kvota od 20 % proračuna izdvoji za gospodarski i digitalno slabije razvijena područja, pri čemu je posebnu pozornost potrebno posvetiti otocima, planinskim, rubnim i perifernim područjima ili područjima koja su bila izložena prirodnim katastrofama kako bi se sredstva ulagala tamo gdje su najpotrebnija (6).

5.4.

EGSO se slaže s načelom dodjeljivanja sredstava kako bi se besplatna internetska veza osigurala ondje gdje je zasada nema. Međutim, Odbor je svjestan kako hitnosti tako i složenosti tehnološkog i gospodarskog nastojanja da se ta usluga uvede u cijeloj Europi. Odbor stoga poziva Komisiju da u strateškoj viziji poveže javne inicijative s inicijativama koje predviđaju javno-privatno partnerstvo.

5.5.

EGSO traži da se uvede kvalitetna usluga besplatne bežične mreže, uz osiguravanje veze od najmanje 100 megabita po sekundi (vrlo brza širokopojasna mreža) u razdoblju 2017. – 2020., no uz već postojeću pretpostavku da će se ta brzina već u srednjoročnom razdoblju morati povećati. Za to postoje tri razloga:

(a)

radi dosljednosti između inicijative Wifi4EU i komunikacije o europskom gigabitnom društvu čiji je cilj do 2025. godine uvesti vrlo brza vlakna (1 gigabit/s) na sve lokacije u EU-u na kojima se pružaju javne usluge (javna uprava, bolnice, knjižnice);

(b)

zato što zbog svojih tehničkih ograničenja (vrijeme latencije, stabilnost veze, maksimalna propusnost) veza ADSL ne bi mogla osigurati vezu zadovoljavajuće kvalitete za desetke osoba koje bi se njome istovremeno koristile;

(c)

zbog toga što se pojam besplatne javne usluge ne mora poistovjećivati s lošom kvalitetom.

5.6.

Odbor se slaže s idejom da se preuzmu zamisli projekta EDUROAM kako bi Wifi4EU zaživio, ali smatra da te inicijative od početka moraju biti komplementarne kako bi se svim građanima osigurao pristup mreži putem jedinstvenog digitalnog identiteta na cijelom europskom teritoriju. Odbor stoga predlaže da se ponovo iskoriste odredbe utvrđene i predviđene uredbom eIDAS (7) o digitalnom identitetu, za koji je dokazano da može pružiti garancije i u pogledu zaštite podataka i u pogledu sigurnosti kad je riječ o neprimjerenom korištenju usluge (terorizam). Taj bi postupak imao važne implikacije i u pogledu jačanja osjećaja europske građanske pripadnosti.

5.7.

EGSO se slaže s time da se za pristupanje financiranju usvoje pojednostavljeni mehanizmi oslobođeni pretjerane birokracije. Međutim, Odbor primjećuje da se u Prijedlogu Komisije ne predviđa minimalno razdoblje tijekom kojeg lokalna tijela kojima se dodjeljuju sredstva moraju nuditi uslugu besplatne bežične internetske veze (ili u suprotnom vratiti primljena sredstva). EGSO preporučuje da se obveza pružanja usluge odredi na najmanje tri godine.

5.8.

Komisija bi trebala dodatno potaknuti države članice da promiču uvođenje besplatnih pristupnih točaka bežičnom internetu na svim javnim mjestima. Radi usklađenijeg razvoja EU-a koji svima nudi više prilika i bolju kvalitetu života, to je posebno važno za gradove manjih dimenzija i područja sa slabo razvijenim digitalnim tržištem gdje su mali izgledi da će veliki komercijalni operateri uložiti znatna sredstva u digitalnu infrastrukturu.

5.9.

EGSO ponavlja svoj zahtjev da Komisija treba voditi računa o demografskom aspektu. Mnoge starije osobe i dalje su uistinu informatički nepismene. Stoga Odbor preporučuje da se inicijativom Wifi4EU obuhvati i pokretanje jedinstvene, višejezične pristupne točke koja će biti jednostavna za korištenje; uz to preporučuje da općine koje primaju financijsku potporu ponude obuku usmjerenu u prvom redu na starije osobe kako bi se promicala popularizacija interneta, osigurala uspješnost inicijative, suzbijala socijalna isključenost te povećala kohezija lokalnih zajednica.

Bruxelles, 26. siječnja 2017.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Georges DASSIS


(1)  SL C 161, 6.6.2013., str. 8.

(2)  SL C 389, 21.10.2016., str. 28.

(3)  SL C 451, 16.12.2014., str. 25.

(4)  SL C 318, 29.10.2011., str. 9.

(5)  Vidjeti bilješku 1.

(6)  Vidjeti bilješku 1.

(7)  SL L 257, 28.8.2014., str. 73.