19.8.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 303/127


Mišljenje Europskoga gospodarskog i socijalnog odbora o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uporabi frekvencijskog pojasa 470–790 MHz u Uniji

[COM(2016) 43 final – 2016/0027 (COD)]

(2016/C 303/18)

Izvjestitelj:

Raymond HENCKS

Dana 16. veljače 2016. i … Vijeće, odnosno Europski parlament, sukladno članku 114. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, odlučili su savjetovati se s Europskim gospodarskim i socijalnim odborom o

Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o uporabi frekvencijskog pojasa 470-790 MHz u Uniji

[COM(2016) 43 final – 2016/0027 (COD)].

Stručna skupina za promet, energiju, infrastrukturu i informacijsko društvo, zadužena za pripremu rada Odbora o toj temi, Mišljenje je usvojila 3. svibnja 2016.

Europski gospodarski i socijalni odbor Mišljenje je usvojio na 517. plenarnom zasjedanju održanom 25. i 26. svibnja 2016. (sjednica od 26. svibnja 2016.), sa 167 glasova za i 3 suzdržana.

1.   Zaključci i preporuke

1.1

EGSO odobrava prijedlog Komisije da se prema određenom vremenskom rasporedu koordinirano oslobode novi kapaciteti na frekvencijskom pojasu 694-790 MHz (tzv. „700 MHz”). Time će se mobilnim operaterima omogućiti pružanje bežičnih širokopojasnih usluga u okviru napredne tehnologije 4G i buduće 5G, a poboljšanjem pokrivenosti područja i većom brzinom prijenosa istovremeno će se smanjiti i digitalni geografski jaz.

1.2

Međutim, izražava bojazan da će nove tehnologije koje se koriste frekvencijom od 700 MHz, kao i cijena prodaje novih kapaciteta na dražbi, potrošačima nametnuti dodatne troškove koje sve veći broj stanovnika i neka mala poduzeća neće moći podnijeti, i to do te mjere da na kraju mnoge ugrožene osobe zbog pomanjkanja financijskih sredstava neće moći sudjelovati u novoj digitalnoj dinamici. EGSO stoga poziva države članice da u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama uspostave programe naknada kako bi se izbjeglo daljnje produbljivanje gospodarskog jaza.

1.3

Fizičke karakteristike širenja radijskih valova u frekvencijskom pojasu od 700 MHz vjerojatno će ponovo pokrenuti raspravu o potencijalnim posljedicama koje izloženost elektromagnetskom zračenju ima po zdravlje. EGSO ponovno poziva (1) Komisiju da, pridržavajući se načela predostrožnosti, nastavi svoj rad na tom polju pogotovo stoga što treba provesti daljnja istraživanja.

1.4

EGSO države članice poziva da pri dodjeljivanju prava uporabe pojasa 700 MHz za usluge bežičnih širokopojasnih elektroničkih komunikacija osiguraju da razne mreže javnog prijevoza imaju na raspolaganju kanale potrebne za osiguranje dobre pokrivenosti.

1.5

S obzirom da su neke države članice putem dražbi već raspodijelile nove frekvencijske kapacitete i započele nacionalni postupak za njihovo korištenje, EGSO poziva Komisiju da pomno prati razvoj situacije i intervenira u okviru svoje nadležnosti na tom području čim primijeti da postoji i najmanji rizik od rascjepkanosti jedinstvenog tržišta.

2.   Uvod i kontekst

2.1

Prestanak uporabe analogne i prelazak na digitalnu zemaljsku televiziju koja koristi tehnologije koje zauzimaju mnogo uži radiofrekvencijski spektar od analogne doveli su do znatne uštede u korištenju pojasne širine (oko 18 % ukupnih resursa) zbog prethodnog oslobađanja digitalne dividende na pojasu 800 MHz za mobilnu komunikaciju.

2.2

Spektar koji se trenutno upotrebljava za zemaljsku televiziju nalazi se među niskim frekvencijama UHF pojasa (470 do 862 MHz) koje imaju bolju sposobnost širenja radiovalova (manje prigušenje nego na višim frekvencijama).

2.3

Te frekvencije signal prenose dalje i imaju veću moć prodiranja, što je naročito pogodno za pokrivanje ruralnih područja i prijenos unutar zgrada. Oslobađanje niskih frekvencija vrlo je korisno za dvosmjernu širokopojasnu mobilnu komunikaciju vrlo velike brzine. Izrazito se povoljno odražava na troškove izgradnje mreža (potreban je manji broj odašiljača ili baznih stanica), kao i na javne financije jer se pravo na uporabu tih frekvencija operaterima prodaje na temelju detaljnih pravila koja su utvrdila telekomunikacijska regulatorna tijela. Zato se ponekad te frekvencije nazivaju „zlatnim frekvencijama”. Mobilni i audiovizualni operateri međusobno se bore da im javna tijela vlasti dodijele te frekvencije.

2.4

Trenutačno se pojas 470-790 MHz koristi za distribuciju audiovizualnih medijskih usluga, uključujući digitalnu zemaljsku televiziju, kao i za snimanje programa i posebnih događaja (oprema za proizvodnju programa i posebne događaje (PMSE) poput bežičnih mikrofona i slušalica koji se koriste tijekom predstavama i nastupa te za davanje uputa pri snimanju u televizijskim studijima). Danas se za najnoviju generaciju mobilne komunikacijske tehnologije koriste frekvencije 800 MHz, 900 MHz, 1 800 MHz i 2 600 MHz.

2.5

Na Svjetskoj radiokomunikacijskoj konferenciji održanoj 2012. godine odlučeno je da će se velik dio frekvencija oslobođenih u pojasu 470-790 MHz (tzv. 700 MHz) u Europi i Africi dodijeliti širokopojasnim mobilnim komunikacijama.

2.6

Takvo dodjeljivanje frekvencija uslugama mobilne komunikacije u pojasu 700 MHz (koji nudi dodatne širokopojasne kapacitete) u potpunosti odgovara cilju višegodišnjeg programa za politiku radiofrekvencijskog spektra (RSPP) EU-a, prema kojem građanima do 2020. godine mora biti dostupna brzina od barem 30 MB/s.

2.7

Prema procjenama Komisije, nova raspodjela frekvencija televizijskim operaterima stvara znatne troškove zbog prijelaza sa standarda za emitiranje digitalne televizije MPEG-2 na MPEG-4 (600 – 890 milijuna eura) i/ili na HEVC (450 – 660 milijuna eura), kao i potrošačima (dodatnih 40 do 100 eura po kućanstvu) za nabavu novih dekodera ili adaptera.

3.   Sadržaj prijedloga uredbe

3.1

Prijedlogom koji se razmatra nastoji se iskoristiti oslobađanje kapaciteta na frekvenciji od 700 MHz za gotovo potpuno globalno usklađivanje tog pojasa, a posebice koordiniranim dodjeljivanjem i odobravanjem te frekvencije na razini EU-a. To će zahtijevati:

usklađivanje tehničkih uvjeta za usluge bežičnih širokopojasnih elektroničkih komunikacija prema načelu tehnološke neutralnosti i neutralnosti u pogledu usluga,

da države članice do kraja 2017. godine usvoje i drugim državama Unije dostave nacionalne planove za preraspodjelu pojasa 700 MHz te istovremeno zaključe potrebne sporazume za prekograničnu koordinaciju frekvencija,

usvajanje zajedničkog roka (do sredine 2020. godine) za stavljanje na raspolaganje kapaciteta u pojasu 700 MHz,

obvezivanje država članica da do lipnja 2022. odobre prijenos prava na uporabu pojasa.

3.2

U pogledu pojasa frekvencija nižih od 700 MHz, to će zahtijevati:

da se osigura raspoloživost frekvencijskog pojasa 470-694 MHz, ili dijelova tog pojasa, za zemaljsko pružanje audiovizualnih medijskih usluga širokoj publici, uključujući besplatnu televiziju, te za uporabu bežične PMSE opreme u skladu s nacionalnim radiodifuzijskim potrebama,

da se do 2025. godine provede ocjenjivanje uporabe pojasa frekvencija nižih od 700 MHz uzimajući u obzir rezultate Svjetske radiokomunikacijske konferencije koju će 2023. godine organizirati Međunarodna komunikacijska unija (ITU).

4.   Opće napomene

4.1

EGSO pozdravlja to što se kapaciteti oslobođeni u pojasu 700 MHz dodjeljuju za pružanje bežičnih širokopojasnih komunikacijskih usluga uz istodobno zadržavanje dovoljnih kapaciteta za digitalnu zemaljsku televiziju.

4.2

EGSO također odobrava prijedlog Komisije za usklađeno oslobađanje frekvencija u skladu s određenim vremenskim rasporedom. Time će se izbjeći ponavljanje negativnog iskustva dezorganizirane provedbe do koje je, zbog nepostojanja rasporeda provedbe, došlo nakon 2008. godine tijekom odobravanja frekvencija oslobođenih u pojasu 800 MHz. EGSO istovremeno predlaže da Komisija državama članicama pruži potporu u svrhu pravodobnog zaključivanja prekograničnih sporazuma o frekvenciji sa susjednim zemljama koje nisu članice EU-a kako bi se osiguralo da u okviru jedinstvenog tržišta frekvencijski pojas od 700 MHz postane dostupan za bežičnu širokopojasnu komunikaciju.

4.3

Dodjeljivanje frekvencijskih kapaciteta u pojasu 700 MHz omogućit će operaterima mobilne telefonije da u srednjoročnom razdoblju zadrže vodeće mjesto na tržištu mobilnih telekomunikacija koje je orijentirano na uspostavu sveobuhvatnog GSM sustava 4. generacije i s vremenom, sustava 5. generacije koji je trenutno u probnoj fazi i vjerojatno će dostići brzinu od 10 do 50 Gb/s. Potrošačima će tehnologija 5G donijeti veću brzinu i protok koji će omogućiti razvoj interneta stvari, mrežnih videozapisa, internetskih zdravstvenih aplikacija, holograma itd.

4.4

EGSO sa zadovoljstvom konstatira da buduća povezanost putem pojasa 700 MHz posebno pogoduje boljoj pokrivenosti ruralnih područja, čime će se smanjiti geografski digitalni jaz.

4.5

S druge strane, nova raspodjela frekvencija potrošačima će sigurno stvoriti trošak viši od onog koji predviđa Komisija (vidjeti točku 2.7) zbog toga što će se i troškovi operatera nastali uslijed promjene normi kodiranja digitalne televizije i troškovi koje oni snose pri kupnji novih kapaciteta u pojasu 700 MHz prenijeti na potrošače koji će, osim novih dekodera i adaptera za televizor, morati nabaviti i nove pametne telefone kako bi mogli iskoristiti mobilne usluge 5. generacije.

4.6

Iz toga proizlazi da bi cijene koje su izravno ili neizravno uzrokovane preraspodjelom frekvencija u pojasu 700 MHz, mogle toliko narasti da ih sve veći dio stanovnika neće moći plaćati. Isto vrijedi i za neka mala poduzeća koja pristup digitalnoj infrastrukturi često plaćaju više od „integriranih” korisnika jer ne zadovoljavaju uvjete ponuda sastavljene u korist velikih korisnika. Zbog toga mnoge osobe u osjetljivom položaju neće imati dovoljnu samostalnost da bi mogle ostvariti svoja prava koja su ponekad dostupna isključivo digitalnim putem poput naknada ili doplataka za starije osobe ili za mlade u potrazi za poslom. Kako bi se izbjeglo daljnje širenje gospodarskog jaza i zajamčila opća digitalna povezanost, EGSO poziva države članice da, u skladu s pravilima EU-a o državnim potporama, uspostave programe naknada u korist osjetljivih potrošača kako bi svi imali koristi od novog digitalnog napretka.

4.7

Fizičke karakteristike širenja radijskih valova u frekvencijskom pojasu od 700 MHz vjerojatno će ponovo pokrenuti raspravu o potencijalnim posljedicama koje izloženost elektromagnetskom zračenju ima po zdravlje. EGSO ponovno poziva (2) Komisiju da, pridržavajući se načela predostrožnosti, nastavi svoj rad na tom polju pogotovo stoga što treba provesti daljnja istraživanja.

4.8

Prijedlog odluke od država članica također zahtijeva „razmatranje mjera za osiguranje visokokvalitetne razine pokrivenosti svojeg stanovništva i državnog područja pri dodjeli prava uporabe pojasa 700 MHz za usluge bežičnih širokopojasnih elektroničkih komunikacija”. EGSO smatra da u tom kontekstu operateri moraju na raspolaganju imati kanale potrebne za osiguranje dobre pokrivenosti mobilnim komunikacijama velike brzine, ne samo u izrazito ruralnim područjima, već i na razini mreža javnog prijevoza.

4.9

S obzirom na to da su neke države članice putem dražbi već raspodijelile nove frekvencijske kapacitete i započele nacionalni postupak za njihovo korištenje, EGSO poziva Komisiju da pomno prati razvoj situacije i intervenira u okviru svoje nadležnosti na tom području čim primijeti da postoji i najmanji rizik od rascjepkanosti jedinstvenog tržišta.

Bruxelles, 26. svibnja 2016.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Georges DASSIS


(1)  SL C 242 od 23.7.2015., str. 31.

(2)  Vidjeti bilješku 1.