19.8.2016   

HR

Službeni list Europske unije

C 303/86


Mišljenje Europskog gospodarskog i socijalnog odbora o temi „Prijedlog uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o homologaciji i nadzoru tržišta motornih vozila i njihovih prikolica te sustava, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila”

(COM(2016) 31 final – 2016/0014 (COD))

(2016/C 303/11)

Izvjestitelj:

g. Jan SIMONS

Dana 4. veljače i dana 11. veljače 2016. Europski parlament, odnosno Vijeće, sukladno članku 114. Ugovora o funkcioniranju Europske unije, odlučili su savjetovati se s Europskim gospodarskim i socijalnim odborom o

„Prijedlogu Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o homologaciji i nadzoru tržišta motornih vozila i njihovih prikolica te sustava, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila”

(COM(2016) 31 final – 2016/0014 (COD)).

Stručna skupina za jedinstveno tržište, proizvodnju i potrošnju, zadužena za pripremu rada Odbora o toj temi, Mišljenje je usvojila 10. svibnja 2016.

Europski gospodarski i socijalni odbor Mišljenje je usvojio na 517. plenarnom zasjedanju održanom 25. i 26. svibnja 2016. (sjednica od 25. svibnja 2016.), sa 157 glasova za, 2 protiv i 2 suzdržana.

1.   Zaključci i preporuke

1.1

EGSO pozdravlja prijedlog Europske komisije i njezin cilj da poboljša djelotvornost pravnog okvira za ostvarivanje gospodarskih, ekoloških i društvenih ciljeva doprinoseći poticanju neovisnosti i odgovornosti unutar sustava. Međutim, potrebno je istaknuti važnost stvaranja uravnoteženog zakonodavstva te potrebu za uvođenjem učinkovitih i isplativih mjera.

1.2

Kako bi se smanjile razlike u tumačenju i strogoći primjene u državama članicama, EGSO podupire predloženu zamjenu direktive uredbom. EGSO odlučno predlaže da se ubuduće po potrebi jednako učini sa svim propisima unutarnjeg tržišta.

1.3

Tom se revizijom obuhvaća donošenje niza zakonodavnih akata i usklađivanje brojnih rokova. Komisiju, Parlament i Vijeće potiče se da donesu odgovarajući i ambiciozni vremenski okvir za usvajanje delegiranih i provedbenih akata koji trenutačno ne postoji.

1.4

Cilj detaljnih propisa za nadzor tržišta jest istinsko isključivanje neusklađenih proizvoda s ovog posebnog tržišta. Međutim, potrebno je uvesti učinkovite i isplative mjere, osobito one koje utječu na tržišno poslovanje i cijene proizvoda. Neophodan je učinkovit i jednostavan sustav koordinacije i suradnje među svim uključenim stranama, posebice u pogledu aktivnosti država članica.

1.5

Pozitivni su elementi poboljšanja u imenovanju, periodičnim provjerama i funkcioniranju tehničkih službi, ali se predlaže niz zahtjevnih i suvišnih uvjeta koji bi upravama i proizvođačima povećali troškove i kašnjenja bez ostvarivanja ikakvih stvarnih koristi.

1.6

Potrebno je uspostaviti detaljnije postupke kako bi se učinkovitije uveo novi koncept razdoblja valjanosti certifikata o homologaciji.

1.7

EGSO pozdravlja daljnje razjašnjavanje i pojednostavljivanje postupaka i zahtjeva koji utječu na mala i srednja poduzeća, zajedno s tržišnim nišama, rezervnim dijelovima i sastavnim dijelovima. Također preporučuje da se propisno uzme u obzir i regulira homologacija tipa proizvoda sekundarnih tržišta koji utječu na sigurnost i ekološku učinkovitost.

2.   Uvod i kontekst

2.1

Automobilska industrija jedan je od najvažnijih segmenata u gospodarstvu EU-a. Tijekom 2012. osigurala je 2,3 milijuna izravnih i 9,8 milijuna neizravnih radnih mjesta. Otprilike 75 % sastavnih dijelova i tehnologije originalne opreme za vozila potječe od neovisnih dobavljača. Ukupan promet iznosi 859 milijardi EUR, što čini 6,4 % bruto domaćeg proizvoda EU-a.

2.2

Direktiva 2007/46/EZ (1) pravni je okvir sustava EU-a za homologaciju tipa, u kojoj su utvrđeni postupci za homologaciju novih vozila, prikolica i njihovih sustava i sastavnih dijelova kako bi se osigurali sigurnosni i ekološki standardi. Potrebno je sedamdeset posebnih tehničkih propisa od kojih su mnogi međunarodni propisi koje su utvrdili Ujedinjeni narodi.

2.3

Opće odredbe povezane s nadzorom tržišta primjenjuju se u skladu s Uredbom (EZ) 2008/765 (2).

2.4

Komisija je već 2010. započela revidirati pravni okvir za homologaciju motornih vozila.

2.5

Postojeći okvir posebno se nalazi pod udarom kritike od rujna 2015. nakon što je otkriveno da se Volkswagen koristio „poremećajnim uređajima”, posebnom vrstom softvera za izbjegavanje zahtjeva povezanih s emisijama ispušnih plinova. Komisija je 2016. naznačila da „mehanizmi za osiguravanje usklađene provedbe i izvršavanja postojećeg pravnog okvira nisu dovoljno dobri” i „da su, kao posljedica bitnih razlika u tumačenju i primjeni pravila” u državama članicama, „ugroženi glavni ciljevi Direktive”.

2.6

Komisija je u procjeni učinka tog prijedloga utvrdila goleme troškove za nesukladna vozila i dijelove koji bi mogli iznositi do 12 milijardi EUR godišnje.

3.   Prijedlog Komisije

3.1

Na temelju glavnih rezultata javnog savjetovanja (provedenog 2010.) i procjene učinka i provjera prikladnosti (2013.), zajedno sa zaključcima Komunikacije „CARS 2020.: Akcijski plan za konkurentnu i održivu automobilsku industriju u Europi” (2012.), zahtijeva se revizija postupaka za nadzor automobilskih proizvoda na tržištu EU-a kako bi se osiguralo da sva vozila i njihovi dijelovi ispunjavaju regulatorne uvjete, istodobno ograničavajući administrativna opterećenja, podupirući istraživanja i razvoj inovativnih proizvoda, potičući međunarodno usklađivanje i uzimajući u obzir potrebe malih i srednjih poduzeća.

3.2

Prijedlog će pomoći pri postizanju sljedećih triju ciljeva:

povećanje neovisnosti i kvalitete ispitivanja vozila koja će se stavljati na tržište,

poboljšanje učinkovitosti sustava za nadzor tržišta provjeravanjem novih vozila i dijelova ili onih koja su već u prometu,

jačanje sustava za homologaciju tipa uz pomoć većeg europskog nadzora.

3.3

Među ostalim mjerama Komisija predlaže izmjenu sustava naknada kako bi se izbjegle financijske veze između ispitnih laboratorija i proizvođača, što bi moglo dovesti do sukoba interesa i ugroziti neovisnost ispitivanja. U prijedlogu se također predviđaju stroži kriteriji učinkovitosti za te tehničke službe nad kojima bi trebalo provoditi redovite i neovisne revizije kako bi se osiguralo i održalo njihovo imenovanje. Nacionalna tijela za homologaciju podvrgavat će se pregledima stručnjaka kako bi se osiguralo da se relevantna pravila strogo provode i primjenjuju diljem EU-a.

3.4

Tim se prijedlogom utvrđuje program za upravljanje i koordinaciju nasumičnih provjera novih vozila i dijelova i onih koja su već u prometu te se ovlašćuje Komisiju da provodi provjere i pokrene opozive.

4.   Opće napomene

4.1

EGSO pozdravlja prijedlog Europske komisije u cjelini te naglašava važnost postizanja uravnoteženog zakonodavstva. Učinci tog prijedloga prouzročit će uvođenje isplativih mjera kojima će se moći:

omogućiti ujednačeniji uvjeti, pri čemu će sudionici na tržištu imati koristi od poštenog tržišnog natjecanja,

poboljšati zaštita potrošača i okoliša protiv neusklađenih proizvoda koji doprinose prometnim nezgodama i lošoj kvaliteti zraka,

pozorno razmotriti potrebe malih i srednjih poduzeća,

pripomoći vraćanju povjerenja potrošača u ovaj tržišni sektor.

4.2

Aspekt koji zahtjeva pozornost jest vremenski raspored uvođenja novih zahtjeva i postupaka koji će upravama i proizvođačima omogućiti dovoljno vremena potrebnog za prilagodbu. Taj bi raspored također trebalo potpuno uskladiti sa svim povezanim delegiranim i provedbenim aktima koje Komisija treba donijeti u bliskoj budućnosti.

4.3

Ponovno se stavlja naglasak na nadzor tržišta te se uvode novi namjenski propisi za rješavanje posebne situacije u tom tržišnom sektoru. Međutim, moraju se poduzeti koraci kako bi se izbjegao porast broja usporedivih provjera i umnožavanje zahtjeva za slične informacije s ciljem izbjegavanja narušavanja tržišta i prekomjernih opterećenja ili troškova, a predmeti koji se odnose na nadzor tržišta trebaju se nabavljati po tržišnim cijenama; u tom se pogledu mora uspostaviti čvrst i učinkovit sustav koordinacije i suradnje među svim uključenim stranama (tijelo za nadzor tržišta, sudionici na tržištu, proizvođač, homologacijsko tijelo), također uzimajući u obzir najbolje postojeće prakse u Europi i izvan nje.

4.4

EGSO podupire cilj poticanja učinkovitosti okvira za homologaciju smanjivanjem razlike u tumačenju i strogoći primjene u državama članicama te povećanje otpornosti cijelog pravnog sustava. Prvi korak prema napretku predloženo je prebacivanje s Direktive 2007/46/EZ na pravni instrument uredbe EU-a koji se smatra najprikladnijim. EGSO odlučno predlaže da se ubuduće po potrebi jednako učini sa svim propisima unutarnjeg tržišta.

4.4.1

U prijedlogu se velika važnost pridaje poboljšanju postupaka za imenovanje i periodične provjere tehničkih službi ili više njih koje imenuje homologacijsko tijelo kao što je ispitni laboratorij. To se može smatrati pozitivnom značajkom. Međutim, s prijedlogom je povezan rizik od uvođenja zahtjevnih i suvišnih uvjeta koji bi mogli povećati troškove i kašnjenja bez ikakve stvarne koristi, što bi vjerojatno prouzročilo neodgovarajuću provedbu. Povrh toga, prekomjerno provjeravanje kvalifikacija tehničkih službi, uključujući dvostruke ili unakrsne kontrole koje provode vlasti različitih država članica kao i predložena učestalost provjera ne čine se troškovno učinkovitima i mogu biti u suprotnosti sa sustavom homologacije UNECE.

4.4.2

Čini se da su znatno kruća i stroža načela za poništavanje certifikata o homologaciji tipa, osobito u slučaju manjih ili administrativnih neusklađenosti, protivna načelima „bolje regulative” te ne bi trebala prouzročiti, kao što se sada predlaže, prekid prodaje proizvoda.

4.4.3

Predloženi program strukture nacionalnih naknada, kojim se propisuje kako bi država članica trebala prikupljati i upravljati prihodima koji proizlaze iz djelatnosti homologacije, čini se nerazmjernim te sa sobom donosi opasnost od toga da manja tijela budu lišena sposobnosti pružanja korisnih usluga.

4.5

Potpuno novi koncept povezan je s razdobljem valjanosti certifikata o homologaciji koji bi istekao nakon 5 godina, s mogućnošću obnavljanja ako homologacijsko tijelo potvrdi da je i dalje usklađen s važećim propisima. Ta nova mjera može učinkovito pomoći smanjivanju broja „nevažećih” certifikata, ali iznimna složenost i opsežna narav takvih certifikata, koji obuhvaćaju stotine podcertifikata s različitim datumima isteka, svaki povezan s različitim dobavljačem dijelova ili sastavnih dijelova, zahtijeva detaljnije i pouzdanije postupke od onih opisanih u prijedlogu.

4.5.1

Treba razjasniti jesu li i na koji način ti postupci također povezani s homologacijom sastavnih dijelova ili sustava, za koje se homologacije tipa dodijeljene u skladu s okvirom Ujedinjenih naroda (UNECE) u svakom slučaju mogu regulirati samo na temelju odgovarajućeg pravnog okvira.

4.6

U cilju promicanja strategija za vozila i posebnih parametara funkcioniranja koji mogu utjecati na sigurnost i ekološku učinkovitost tim se prijedlogom obvezuje proizvođače da homologacijskom tijelu omoguće potpuni pristup bilo kojem računalnom programu ili algoritmu. Ti su zahtjevi dosta opširni i trebaju sadržavati podrobnije propise kojima se ciljaju različiti slučajevi i kojima se pojašnjava da se industrijska tajna mora uvijek poštovati.

4.7

Prijedlogom se namjeravaju revidirati postupci i zahtjevi koji utječu na mala i srednja poduzeća te na proizvode niše. EGSO pozdravlja namjeru da se pobliže objasne i pojednostave postupci koji se odnose na:

„višestupanjska vozila” koja izrađuju dva ili više proizvođača u fazama koje slijede jedna nakon druge,

pojedinačne homologacije, za jedno ili više pojedinačnih vozila,

male nacionalne serije, za ograničenu proizvodnju na nacionalnoj razini,

male serije na razini EU-a za autobuse i kamione za ograničenu proizvodnju na europskoj razini (putnička vozila i kombi-vozila već ispunjavaju uvjete za homologaciju malih serija na razini EU-a).

4.7.1

EGSO također preporučuje da se propisno uzme u obzir i regulira homologacija proizvoda sekundarnih tržišta koji utječu na sigurnost i ekološku učinkovitost.

5.   Posebne napomene

5.1

„Kraj serije” jest postupak potreban za omogućivanje registracije vozila koja nisu prodana zbog komercijalnih razloga, dok je njihova homologacija istekla zbog tehničkih prepreka za nadogradnju u skladu s novim zahtjevima. Taj je postupak već pokrenut, ali svaka država članica ima pravo na neovisno djelovanje. EGSO osobito pozdravlja prijedlog za usklađivanje postupka na europskoj razini, ali predloženim se tekstom državama članicama i dalje daje pravo da odbiju ili ograniče postupak. Samo istinski europski postupak može omogućiti potrebnu sigurnost i stabilnost kako bi se održalo jedinstveno tržište EU-a.

5.1.1

Tekst o „kraju serije” treba dodatno pojasniti i preoblikovati, a vremenska ograničenja mogla bi se dodatno pojednostavniti kako bi se smanjio gospodarski učinak na prodajne količine koje su razmjerno neznatne u usporedbi s cijelim tržištem.

5.2

Elektronički „Certifikat o sukladnosti” već postoji u nekim državama članicama, a u okviru projekta na razini Europe „EReg” uskoro će se dovršiti postupak za „elektroničku registraciju” vozila bez papirnatih dokumenata. Europski sustav homologacijske razmjene „ETAES” i baza podataka Ujedinjenih naroda za razmjenu homologacija „DETA” dva su sustava koja se bave elektroničkim arhiviranjem certifikata o homologaciji tipa. Bilo bi prikladno da Komisija u svoj prijedlog uključi poticaj za brzo uvođenje europskih usklađenih postupaka za elektroničku prijavu i razmjenu informacija o homologaciji tipa i podataka za registraciju u jednoj zajedničkoj bazi elektroničkih podataka EU-a u mjeri u kojoj to dopušta industrijska povjerljivost, što bi dovelo do smanjenja birokracije i troškova te do uštede vremena za uprave, proizvođače i potrošače, zajedno s koristima za okoliš.

5.3

Revizija zakonodavnog teksta nije dosljedna s postojećim sustavom za brojčano označivanje i utvrđivanje stavki kojim se koristi već mnogo godina. Promjena sustava brojčanog označivanja nije opravdana i bila bi iznimno složena te bi prouzročila dodatnu birokraciju za uprave i proizvođače koja bi mogla dovesti do pogrešaka, a time i do većih troškova i kašnjenja. Homologacijski dosje može vrlo lako sadržavati stotine stranica informacija, s tisućama brojčano označenih redaka.

5.4

Novim postupkom „kraj serije” predlaže se da se na Certifikatu o sukladnosti (CoC) ispiše nekoliko specifičnih podataka o svakom pojedinom vozilu o kojemu je riječ, ali to nije praktično jer se CoC većinom ispisuje prije nego li vozilo dospije na tržište pa dodavanje podataka u kasnijoj fazi stoga nije niti moguće niti je učinkovito jer se neprodana vozila ne mogu identificirati od samog početka. Bude li u određenom trenutku potrebno više informacija za određeni broj vozila, proizvođač može dostaviti poseban dokument, u skladu s trenutačnim postupkom.

5.5

Predlaže se da se homologacijskim tijelima omogući rok od tri mjeseca tijekom kojega će izraditi zahtjev za homologaciju za male nacionalne serije te odlučiti hoće li biti prihvaćen. Taj se rok čini pretjeranim, osobito za mala poduzeća, pa bi se mogao smanjiti na dva mjeseca.

Bruxelles, 25. svibnja 2016.

Predsjednik Europskog gospodarskog i socijalnog odbora

Georges DASSIS


(1)  Direktiva 2007/46/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 5. rujna 2007. o uspostavi okvira za homologaciju motornih vozila i njihovih prikolica te sustava, sastavnih dijelova i zasebnih tehničkih jedinica namijenjenih za takva vozila (SL L 263, 9.10.2007., str. 1.).

(2)  Uredba (EZ) br. 765/2008 Europskog parlamenta i Vijeća od 9. srpnja 2008. o utvrđivanju zahtjeva za akreditaciju i za nadzor tržišta u odnosu na stavljanje proizvoda na tržište i o stavljanju izvan snage Uredbe (EEZ) br. 339/93 (SL L 218, 13.8.2008., str. 30.).